Vomar houdt vast aan vestiging Sassenheim yIk ben het geweten van de fractie 'Poging kwekers weg te stuiven' Leiden Regio Rekening na dumpen van 700 kilo asbest Verslapen Bijeenkomst over ultra-rechts I VRIJDAG 11 FEBRUAR11994 noord wijk. monica "Ze zeggen wel dat ze na tuur aan het maken zijn, maar eigenlijk proberen ze gewoon de bollen kwekers weg te krijgen. Dat duin gaat stuiven en dan zijn die telers zó weg. Ik ben een oude duinkneuter en weet best wat goed is voor het duin. Neem van mij aan, als dat duin eenmaal stuift, dan groeit daar niks meer. Kijk maar naar het strand. Natuur komt er zeker niet". De 74-jarige Noordwijker GA. van Rijn die maandag in het duingebied van Noordwijk 'moedwillig' een proces-verbaal heeft uitge lokt, is nog steeds boos. Van Rijn is fel gekant tegen het afgraven van de oude golf baan in het duingebied ten noorden van Noordwijk. Het duingebied is de afge lopen maanden met een bulldozer afgegraven. Doel van de actie is de natuur 'in oude staat' terug te bren gen. Het afgegraven duin gebied moet weer gaan stuiven en zo zouden na tuurlijkevalleien ontstaan. Nonsens, vindt Van Rijn. „Er wordt 1,8 miljoen gul den geïnvesteerd om er een puinhoop van te maken. Nog geen twee jaar geleden zijn in het geoied mooie nieuwe schelpen-wandel paden aangelegd en die lig gen nu onder een dikke de enige echte reden voor de actie het wegstuiven van de kwekers is'. Het duinzand wordt over grote afstand door de wind mee genomen en de bollenkwe- kers in de binnenduinrand hebben er volgens Van Rijn behoorlijk veel last van. Provincie Half januari al heeft de ver ontruste duinman een brief geschreven aan het provin ciebestuur van Zuid-Hol land, het dagelijks bestuur van de provincie. „Ik heb gevraagd hoe staatsbosbe heer en de gemeente aan de afgraafvergunning zijn gekomen en of die provin cie wel eens heeft gehoord van de Stuifwet." Om zijn briefwisseling met de provincie wat kracht bij te zetten, is Van Rijn maandag het duingebied ingetrokken en heeft daar twee emmertjes zand weg gehaald. „Zogenaamd voor mijn kat, maar ik héb niet eens een kat. Ik wilde alleen maar een proces-verbaal, zodat mijn protest verder vastligt." De politie weigerde overi gens de bejaarde Noordij ker een bon te geven. Wel zijn er filmopnamen ge maakt. T. Hoeks van Staatsbos beheer ontkent in alle toon aarden dat andere dan 'na- tuurredenen' voor hen ten De Noordwijker, in vroe ger dagen zelf bollenkwe- ker, is ervan overtuigd dat i het in grijpen in het duingebied. „Dat zand stuift niet eens zo ver. Nee, hoor, wij zijn daar gewoon bezig wat na tuur te maken." Vomar houdt vast aan de vestiging van een zaak aan de Essenlaan in Sassen heim. Het feit dat het leegstaande pand sinds enige tijd te huur staat, be tekent volgens woordvoerder van de supermarktketen B. Rotteveel niet dat Vomar de pogingen om zich op die plek te vestigen heeft opgegeven. „Om dat de procedure zo lang duurt, heb ben we de winkel voor een half jaar te huur gezet. Zodat de hele kwestie ons in de tussentijd niet al te veel geld gaat kosten", aldus Rotteveel. De eerste po gingen van Vomar om aan de Sassen- heimse Essenlaan een supermarkt te openen, dateren alweer van ruim twee jaar terug. Het bedrijf diende een aan vraag in om in de voormalige winkel van Joosten en het ernaast gelegen au tomobielbedrijf een 1000 vierkante meter grote zaak te kunnen vestigen. Aanvankelijk leek het de grootgrutter mee te zitten. Hoewel zo'n zeventig omwonenden - en concurrent Digros - bezwaar maakten tegen de komst van de supermarkt, stemde de Sassen- heimse gemeenteraad er mee in. De bij de gemeente ingeleverde lijst met bijna 800 handtekeningen van mensen die vóór de komst van de win kel zijn, is waarschijnlijk op die beslis sing van invloed geweest. Mèt deze be woners was de gemeente van mening dat de wijk De Kooi wel een super markt kon gebruiken. Tegenstanders wezen vooral op de te verwachten overlast door lawaai bij het laden en lossen en extra verkeerdrukte. Na dit aanvankelijk succes voor Vo mar, haalde de provincie alsnog een streep door de plannen. Gedeputeerde Staten weigerden toestemming voor de noodzakelijke bestemmingsplan wijzi ging, omdat de supermarkt te groot zou zijn voor een buurtwinkel. De zaak zou in de ogen van GS publiek van bui tenaf gaan aantrekken, wat als een on gewenste ontwikkeling werd gezien. Vomar ging in mei 1992 tegen dit be sluit in beroep bij de Raad van State en wacht nu, bijna twee jaar later, nog steeds op de afloop van die procedure. Vomar-woordvoerder Rotteveel: „Ik heb vorige week nog contact gehad met de Raad van State en ze lieten me daar weten dat een uitspraak nog mi nimaal enkele maanden op zich zal la ten wachten. Het schijnt dat ze daar zitten te wachten op antwoord van de provincie." Om het leegstaande pand toch nog iets te laten opbrengen, wil Vomar het nu voor een half jaar verhu ren. „Maar er is weinig belangstelling voor", vertelt Rotteveel. „De korte pe riode dat het pand voor een huurder beschikbaar is, zal daar wel van invloed opzijn." Tan Hok Tan nieuwe voorzitter van PvdA in Leiden Het bedrijf dat onlangs 700 kilo asbest op verschillende plaatsen in iiijnsburg dumpte, krijgt een rekening gepresenteerd van enkele duizenden guldens. Bovendien wordt het bedrijf de komende jaren scherp m de gaten 'gehouden door de milieupolitie en de gemeen te. Dat is de uitkomst van de asbestaffaire in Rijnsburg. Het bedrijf dumpte in januari op verschillende plekken asbesthoudend afval. Naast een rekening wordt ook nauwlettend gecontroleerd of het bedrijf zich daadwerkelijk houdt aan de verleende hinderwetver gunning. Alle uren die gemeentelijke medewerkers hebben besteed aan het schoonmaken van de wijk zijn doorberekend. Het asbesthou dende afval was slecht verpakt en verspreid geraakt door de wijk. Daarom had de gemeentelijke reinigingsdienst een hoop werk aan de schoonmaakwerkzaamheden, meldt wethouder A. de Haas. Overigens ging het om vast materiaal en niet om losse vezels. Risi co's voor de volksgezondheid waren er dan ook niet, meldt de wet houder. Vroeger had hij lang haar, droeg hij een uniform van spijkergoed en stond vooraan bij elke poli tieke actie in de stad. Tegen woordig hijst hij zich in streep jespak en knoopt een das om als hij landelijke PvdA-kopstuk- ken door Leiden gidst. „Da's nou mijn concessie", zegt de nieuwe voorzitter van de Leidse PvdA-afdeling Tan Toan Hok (38). Over stropdassen gesproken: een van de eerste dingen die de nieuwe voorzitter te doen staat, is het 'inbreken bij de jongere stropdassen van D66'. Tan denkt dat daarvoor een jonge- rennetwerk met gezellige the ma-avonden een prima middel is. „Daar kijkje van op hè? Maar politiek kan, wat zeg ik, moet gezellig zijn. Er is niets ver keerds aan om zo mensen aan je te binden. Sterker nog, het in spelen op het persoonlijke is politiek. PvdA'ers zijn geen cal vinisten die zichzelf alle genoe gens van het leven onthouden. Zelf sport ik, maar ik ga ook graag naar de kroeg en ik houd van lekker eten." Hij won de race om het voor zitterschap van oud-wethouder Hans van Dam met tien stem men verschil: 33-23. Tan vindt dat een 'overtuigende meerder heid', maar is zich ervan bewust dat hij vooral bij PvdA-fractiele- den niet altijd even lekker ligt. Vooral Tans grilligheid leidt dikwijls tot opgetrokken wenk brauwen in sociaal-democrati sche gelederen. Zo leek hij aan vankelijk op de hand van de op standige PvdA'er Evert van Seg- gelen, die met een mislukte re volutie zowel fractie als bestuur wilde vervangen door 'echte Leidenaars'. Een tijdje later stond hij als hoofdredacteur van het PvdA-ledenblad de publica tie toe van een voor Van Segge- len hoogst beledigend artikel. Ter Veld Ook zijn uitnodiging aan de op gestapte PvdA-staatssecretaris Elske ter Veld om toe te treden Tan Toan Hok, sinds drie weken voorzitter van de Leidse PvdA: „Er zullen altijd n ook politicus en alleen daarom al ga ik de dialoog met ze aan." tot de Leidse PvdA-fractie wekte verwondering. Tan had name lijk enkele maanden eerder een divisie Jonge Socialisten aange voerd die korte metten met Ter Veld wilde maken, omdat door haar beleid studenten en ande re jongeren de partij massaal de rug zouden toekeren. Tan: „Ik een zigzagger? On zin. Ik sta nog steeds achter dat protest. Maar de PvdA moet eens ophouden haar mensen eerst de frontlinie in te sturen om ze vervolgens als zondebok op te offeren. Een politica van het kaliber Ter Veld verdient een kans op politieke rehabilita tie en ik vond het op mijn weg liggen haar die te bieden. De PvdA is meer dan dat clubje Haagse bewindslieden. Tan vindt dat hij een gewich tige functie vervult. „Ik ben het geweten van de raadsfractie. De PvdA-voorzitter is belangrijker dan de PvdA'er die in het stads bestuur zit. Is een raadslid een maal gekozen dan heeft hij in principe geen flikker meer te maken met de partij. En een wethouder hoeft zich alleen maar te verantwoorden bij de gemeenteraad. Ik ben nu voor zitter van nog altijd de grootste maatschappelijke beweging van de stad en heb zonder rugge spraak geen bestaansrecht. Ik kan me niet in het stadhuis of achter stukken verschuilen." Nog geen drie weken is de in Ja karta geboren Tan Toan Hok - opvolger van Koen Holtzappfel - voorzitter van de Leidse PvdA- afdeling, maar hij heeft in die hoedanigheid z'n eerste indrin gende ervaringen met discrimi nerende Leidenaars al opge daan. Dat was tijdens een tu multueuze PvdA-bijeenkomst in buurthuis 't Spoortje in Lei- den-Noord, waar de bewoners buitenlanders de schuld gaven voor al hun eigen ellende. Twee dagen later heeft Tan de botsing met uit de koers geraak te PvdA'ers geheel verwerkt. „Ik ben wel wat gewend. In m'n Haagse middelbare schooltijd werd ik voortdurend voor 'blau we' en 'poepie' uitgemaakt. Ik ben niet bang voor mensen die zulke dingen zeggen. In moreel opzicht ben ik sterker dan zij." „Er zullen altijd die mij haten omdat ik buiten lander ben. Maar ik ben ook po liticus en alleen daarom al ga ik de dialoog met ze aan. Ik zeg dan: hitjr ben ik, een geïnte greerde allochtoon. Wat is er mis met me? Waarom pas ik niet in jullie Leidse of Neder landse cultuur? En wat is trou wens de Leidse cultuur? Op de markt zijn loempia's volksvoed- sel Milieurecht in rechtswinkel leiden monica wesseling De Leidse rechtswinkel begint nog voor de zomer met een speciaal milieuspreekuur. Zo'n tien juristen, gespecialiseerd in milieurecht, helpen burgers die met juridische milieuvragen zit ten. De rechtswinkel heeft hier voor vijfduizend gulden subsi die gekregen van de provincie. Coördinatrice A. de Gier van de rechtswinkel weet niet hoe groot de behoefte is aan een milieuspreekuur, maar ver wacht er veel van. „In Amster dam is twee jaar geleden een speciale milieurechtswinkel ge opend. Daar loopt het storm. Als Amsterdammers met milieuvragen zitten, zitten Lei denaars dat ook." Milieu is, daar is De Gier zich van bewust, een heel breed ter rein. „We verwachten vragen over geluidsoverlast door een fabriekje, over het schoonma ken van vervuilde grond, over burengerucht en ga zo maar door." De komende maanden zal een aantal vrijwilligers van de rechtswinkel zich verdiepen in het milieurecht. Het is de be doeling dat vóór de zomer be gonnen wordt met twee keer per week een spreekuur. Bij het onderzoek naar een in braak in verenigingsgebouw 'De Voorhof aan de Bondstraat in Lisse trof de politie gistermid dag de inbreker nog aan. De 27- jarige man, die 's nachts had in gebroken, lag rustig te slapen. De man verklaarde dat hij geen andere bedoelingen had dan onderdak te vinden. Al twee keer eerder deze week had hij zich toegang tot het gebouw verschaft door een ruitje in te slaan. De politie rekende hem in, zodat hij de rest van de nacht in het districtsbureau Noordwijk moest doorbrengen. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Hij was een tijdje uit de roulatie, maar 'stadsarchitect' Koos Barendse blijkt onverwoestbaar. Onlangs presenteerde hij zijn beleidspenningenserie. De twee kritische penningen die Barendse heeft ontworpen zullen wel nooit geslagen- worden. Wethouder Joop Walenkamp I figureert op de eerste als een politie-agent die al het gevoel voor richting is kwijtgeraakt bij het bepalen van de juiste koers voor de autoluwe binnenstad. „Maar hij zal het best wel kunnen waarderen. Walenkamp is een sportieve kerel die zelf een groot talent heeft voor het maken van spotprenten." Wat Barendse Walenkamp verwijt is het ontbreken van een totaalvisie. „Maak eerst een totaalplan. Zeg bijvoorbeeld, ik wil niet meer dan 1000 auto's in de stad en ga dan kijken hoe je daar een totale oplossing voor kunt bedenken. Wat nu gebeurt is dat er steeds stukjes worden aangepakt. Een stukje Noordeinde, dan weer een stukje Beestenmarkt. Niemand weet onderhand meer waar hij Volgens Barendse zou Walenkamp lering kunnen trekken uit andere plaatsen. „In Haarlem bestaat een voortreffelijke structuur met -parkeergarages. Wie daar verkeerd parkeert krijgt gelijk een boete van 500 gulden aan zijn broek. In Keulen word je consequent doorgestuurd met je auto totdat je bij een parkeerterrein komt waar plaats is. Dat is visie." Öe tweede penning is geheel gewijd aan wethouder Tjeerd van Rij. Dit keer geen afbeelding van deze reus uit het college van burgemeester en wethouders, maar een opsomming van mislukte projecten. En op het randschrift wordt de dominante bewindsman nogal oneerbiedig een 'sloop/cultuurbarbaar' genoemd. Dit in verband met bijvoorbeeld de sloop van het Parmentiercomplex, een stukje industrieel erfgoed waar Barendse zich persoonlijk sterk voor heeft 'gemaakt. Ook de hoge, 'horizonvervuilende' flat aan de Kopermolen komt aan bod, de 'hinkepootbrug' bij de Zijlpoort en de meest recente ontwikkelingen rond het Vrouwenkerkplein. „De gek die daar een hotel wil neerzetten weet absoluut niet waar hij over praat. Waar zouden de bezoekers moeten parkeren", vraagt Barendse zich af. „En dan die terrassen op het plein, op een plaats waar de zon nooit komt. Daar zullen vast wel een hoop mensen gaan zitten", merkt de stadarchitect cynisch op. Barendse vindt dat er wel een vitrine in het stadhuis kan komen waar zijn beleidspenningen permanent worden geëxposeerd. „Maar dat zal wel niet gebeuren. Wethouders houden meer van erepenningen dan van kritische -penningen." Beeldhouder Ruim een maand geleden ging de gemeentelijke afdeling weg- bebakening in de fout door de naam van stadsarchitect Arent Arentsz. van 's Gravesande fout te spellen. Blijkbaar zijn de ambtenaren zo geschrokken van deze blunder dat ze zich nu bedienen van 'hypercorrect' taalgebruik. Van 's Gravesande kreeg op de nieuwe korenblauwe bordjes een 'n' te veel en heette ineens van 's Gravensande. De fout is inmiddels hersteld maar nu blijkt dat wegbebakening direct om de hoek nog een steekje heeft laten vallen. Jacob van leiden kwartier later leiden politicoloog J. van Holsteijn en socioloog Q. Raaymakers de forumdiscussie in over de opkomst van extreem rechts. Aan het fo rum doen vertegenwoordigers van de jongerenaf delingen van de verschillende politieke partijen De opkomst van extreem rechts is het onderwerp van discussie tijdens een politieke- en culturele manifestatie voor jongeren in het Leids Vrijetijds Centrum (LVC) op donderdag 24 februari. Een film, een forumdiscussie en schaduwverkiezingen staan op het programma. De avond, die georganiseerd wordt door het LVC, het Meldpunt Discriminatie en cultureel centrum de X, begint om 20.45 uur met de film 'Life on a string' van regisseur Chen Kaige. Een Iedere bezoeker die het LVC die avond binnen stapt, kan een stem uitbrengen voor de nepver- kiezingen. Aan het eind van de avond maakt bur gemeester Goekoop de uitslag bekend. Daama kan er nog worden geswingd in de grote zaal op dansmuziek uit verschillende culturen. VRIJE TIJD Jacob van Campen bleek in de ze ventiende eeuw beelden te 'hou den' in plaats van te 'houwen' blijkens dit straatnaambord. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Campen is op een nieuw straat naambordje 'gepromoveerd' tot beeldhouder. Een sterk staaltje van hypercorrect taalgebruik: fout, uit vrees een fout te ma ken. De schrijver heeft wellicht gedacht dat 'beeldhouwen' - de juiste spelling - net zoiets is als 'boekhouden' en de 'w' vervol gens vervangen door een 'd'. Gemeénte-ambtenaar J. Lepe laar (wegbebakening) zegt 'niet te begrijpen' dat de fout niet is opgemerkt door een van zijn medewerkers. „Wat raar is dat. We maken die belettering zelf, goh, wat raar. Nou ja, we zullen er snel wat aan doen. Bedankt voor de mededeling." Praatgroep In buurthuis Cornelis Joppensz (Oppenheimstraat 6a) gaat be gin maart een praatgroep van start voor 55-plussers. Er zullen 10 bijeenkomsten zijn. Centraal staat de rol van heden, verleden en toekomst. De praatgroep zal elke maandag van 14-15.30 uur gehouden worden. Voor inlich tingen en inschrijving: tel. 071- 132462. Ruilbeurs In buurthuis 't Spoortje is vrij dag 18 februari een ruilbeurs. Iedereen die zijn of haar verza meling postzegels, sigarenband jes enz. wil uitbreiden is van 19- 22 uur van harte welkom in het buurthuis aan de Bernhardkade 40. Entree voör niet-Ieden 1,50, jongeren tot 16 jaar èén gulden. Bingo De speeltuinvereniging Mors- kwartier en Muiderslot houdt 18 februari een bingo. Vanaf 20 uur kan er gespeeld worden aan de Lage Morsweg 14. Er zijn mooie prijzen 1 Wethouder Joop Walenkamp is zijn richtinggevoel kwijt. TEKENING KOOS BARENDSE Bijeenkomst De Nederlandse Christelijke Vrouwenbond en het Katholie ke Vrouwengilde houden maan dag 21 februari voor hun leden een bijeenkomst. Mevrouw Moerman, conservator van de historische afdeling van de La kenhal, zal met de leden een rondwandeling maken door Oud-Leiden. De bijeenkomst wordt in het kerkelijk centrum De Regenboog gehouden en be gint om 20 uur. Vanaf 19.30 uur staat de koffie klaar. Jaarvergadering De Leidse Vereniging van Post zegelverzamelaars houdt dins dag 22 februari haar jaarverga dering. Er is ook gelegenheid voor verkopen, ruilen en kopen van zegels. Om 19 uur gaat de zaal van De Zijl aan de Parama- ribostraat 66 open. De vergade ring begint om 20 uur. De jeugd is apart vanaf 18 uur welkom. Voor meer inlichtingen: tel. 071 - 896066. Gastouders Het Gastouderbureau van Lei den houdt op 22 februari een bijeenkomst waarin aanstaande gastouders worden geïnfor meerd over de werkwijze van het bureau, de verdiensten en de praktische problemen. Be langstellenden kunnen om 20 uur terecht in het gebouw van Stichting Welzijn aan de Bree- straat 117. Schriftelijk of telefo nisch opgeven bij het Gastou derbureau, Nieuwe Rijn 20b, 2312 JC Leiden. Tel. 071- 122441. Lezing Het Theosofisch Genootschap verzorgt 22 februari een lezing onder de titel De esoterische achtergrond van erfelijkheid. De voordracht gaat over de vraag welke rol erfelijkheid speelt bij de mens. Belangstellenden kun nen om 20.15 uur terecht bij de Pieterskerk. De toegang is gra tis. Anti-racisme In jongerencentrum 't Stathuys kunnen amateurmuzikanten donderdag 24 februari aan een jam-sessie meedoen. De op brengst van dit evenement gaat naar de anti-racismecampagne. De optredens beginnen om 20 uur en de muzikanten hoeven alleen hun instrument mee te nemen. Het jongerencentrum ligt aan de Breestraat 19. Wie mee wil doen kan bellen naar Doesjka: tel. 071-130983. Oproep Stichting Ouderenwerk Leiden zoekt vrijwilligers die willen as sisteren bij de warme maaltij den en/of bardiensten willen draaien. Belangstellenden kun nen contact opnemen met Yns- ke Kempenaar van het dienst- centrum Zijloever. Tel. 071- 233208. Zangkoor Het St. Lodewijkkoor zoekt nieuwe leden. Alten, sopranen, bassen en tenoren die elke vrij dag van 20-22 kunnen repete ren, kunnen zich aanmelden bij P. Masurel. Tel. 071-154857. De repetities hebben plaats aan de Steenschuur 19 in Leiden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15