'Vrienden van Trianon, vijanden van het LVC' Hetze tegen wethouder Van Rij 'Dit wordt een soort villa-school' Initiatief voor oprichting vrije technische school Voorronden Leids Dictee Gemeente is boos over kraakactie aan Middelstegracht Drie jaar cel voor fraude in bouwbedrijf Sluiting bankfiliaal Wagnerplein gehekeld Geuronderzoek in Balk •H VRIJDAG 11 FEBRUAR11994 Primeur -7 De basisschool Esse- I lijckerwoude in Woubrugge kreeg de pri meur van minicontainers Kampeervrienden A CL HaaSse echtpaar Willem I O en Jolande heeft binnenkort weereen caravan op Duinrell. Kam peervrienden bouwen het door brand verwoeste huisje weer op. Bromfietser breekt been leiden Een 16-jarige jongen uit Zoeterwoude is vanochtend met een gecompliceerde beenbreuk opgenomen in het AZL na een aanrijding op de hoek van de Rooseveltstraat en de Voorschoter- weg. De jongen reed op zijn brommer over het fietspad van de Voorschoterweg. Hij werd geschept door een 34-jarige automo bilist uit Leiden. Pas met pincode gestolen leiden De dief die gisteren een tas stal uit het kantoortje van een bedrijf aan de Hogewoerd heeft onmiddellijk vijfhonderd gulden opgenomen van de rekening van het slachtoffer, een 19- jarige vrouw uit Leiderdorp. Dat was niet moeilijk, want behalve het bankpasje zat in de tas ook een brieve met de pincode. De vrouw mist verder een portemonnee met 120 gulden. leiden erna Op grote schaal worden in Leiden anonie me pamfletten verspreid waarin wethouder T. van Rij (ruimtelijke ordening) wordt om schreven als de 'directeur van een slopers bedrijf. De PvdA-bestuurder wordt in ver band gebracht met de Tweede Wereldoor log, waarin 'ook teveel werd gesloopt door hobbyisten'. De pamfletten zijn huis-aan-huis bezorgd in verschillende wijken, onder meer in wijk Zuid-West, Leiden-Noord en De Kooi. De onbekende afzender schrijft dat Van Rij en woningbouwvereniging De Sleutels zijn 'ge specialiseerd in rotte kiezen'. Zij 'verpesten de mooiste wijk van Leiden' door het plem pen van 'zéér goedkope woningen'. Ver moedelijk doelt de auteur hiermee op Van Rij's woningbouwplan aan de Vijf Meilaan, dat door De Sleutels wordt uitgevoerd. De tekst eindigt met een stemadvies voor de gemeenteraadsverkiezingen van 2 maart: 'Stem democratisch, stem dan behoudend'. De afgelopen maanden zijn diverse ande re teksten in omloop gebracht, die even eens zeer grievende uitlatingen bevatten aan het adres van de wethouder. Van Rij is zeer gegriefd door de zinsnede over de Tweede Wereldoorlog. „Dat vind ik wel erg dat er tussen mijn optreden en de periode '40-'45 een vergelijking wordt gemaakt." H. Kwik van de stichting Leefbaar Zuid- West, een van de meest felle tegenstanders van Van Rij's bouwplan aan de Vijf Meilaan, spreekt over een 'smerige actie'. „Iedereen mag z'n gang gaan, maar zet er dan wel je naam onder." Touwtrekken om bioscoop Van Breestraat 66 naar Breestraat 31. De verhuizing van het Leids Vrijetijdscentrum (LVC) naar het Trianon-thea- ter behoort weer tot de mogelijkheden, erkent Fons Dele- marre. De LVC-voorzitter had de eventuele oversteek lie ver voor zich gehouden uit angst voor prijsopdrijvende effecten. Behalve voor makelaar Smitsloo, die het pand in handen heeft, is dat voor alle betrokkenen nadelig. leiden wim koevoet Het heimelijke verlangen van het LVC ligt echter op straat nu de stichting Vrienden van Tria non in een brief aan alle Leidse raadsleden ernstig ontraadt de bioscoop in gebruik te geven aan het popcultuurcentrum. De Vrienden van Trianon ma nifesteren zich in het schrijven een beetje als de Vijanden van het LVC, vindt Delemarre. Ze willen dat de gemeente het pand voor hen aankoopt, zodat zij het kunnen laten voortbe staan als bioscoop annex film- I „,Ze beschouwen Trianon te recht als een Leids cultuurmo nument maar suggereren dat het niet kan worden behouden met het LVC erin. Maar in een pand dat je bevalt, verander je toch zo min mogelijk? De angst dat wij er iets heel anders van maken, is dan ook verre van lo gisch." Dat het LVC zijn oog heeft la ten vallen op Trianon, komt voor de Trianon-vrienden als een verrassing. Ook zij gingen er vanuit dat een eventueel nieuw onderkomen van het LVC nieuwbouw zou zijn: in het zogenaamde gat van Van Nelle aan de Aalmarkt, naast de win kel in geluidsapparatuur van De openbare basisschool Lucas van Leyden (Vliet 20 en Ur- sulasteeg 28) organiseert ook dit jaar weer het Leids Dictee. De voorronden worden gehouden van 7 tot .en met 10 maart. De tien beste deelnemers (per avond) dringen door tot de finale op vrijdag 25 maart. Een aantal bekende personen zal tijdens de finale aanwezig zijn om deel te nemen aan het dictee, of om zitting te nemen in de jury. De inschrijving staat open voor ie dereen. Voor de winnaars zijn diverse prijzen beschikbaar, waaronder de 'Dikke Van Dale*. In het hoofdgebouw aan de Vliet 20 worden de voorronden van 7 tot en met 10 maart vanaf 20.00 uur afgewerkt, in de dependance aan de Ursulasteeg 28 wordt alleen op 10 maart de voorronde vanaf 20.00 uur gehou den. Deelname kost vijf gulden. De opbrengst wordt besteed aan remedial teaching. Inschrijven kan op werkdagen van 8.30 tot 16.00 uur aan de school, telefonisch (071-121675) of op de avond van de voorronden zelf. De school is van 28 februari tot en met 6 maart gesloten. frank buurman De kraakactie van een pand aan de Middelstegracht vorige week is bij de gemeente niet in goede aarde gevallen. Het pand, dat gemeentelijk eigendom is, is namelijk verhuurd aan een han delaar in tweedehands goede ren. „Het is dus van iemand, en dat maakt het voor ons onaan vaardbaar dat het gekraakt wordt", zegt H. van der Wiel van de gemeente. De gemeente zal overigens geen actie ondernemen tegen de krakers. „De politie zal niets doen, omdat de krakers er al meer dan 24 uur inzitten. Het is aan de huurder om actie te on dernemen, met behulp van de rechter, mag je aannemen. Het lijkt er op dat hij zijn opgesla gen spullen nu kwijt is", veron derstelt Van der Wiel. De krakers hebben in een brief aan wethouder T. van Rij toestemming verzocht om het pand te mogen opknappen. „Het pand, dat de bestemming woonhuis heeft, is door de ge meente onttrokken aan het wo ningaanbod. De gemeente heeft het laten verkrotten door het als opslagplaats in gebruik te ge ven. En dat terwijl er een enorm tekort is aan goedkope wonin gen. Wij willen onze eigen woon- en werkplek scheppen, in navolging van de krakers van de 'X', de voormalige bioscoop aan de Haarlemmerstraat. We beschikken over voldoende, kennis, ervaring en middelen en zijn bereid eventueel een sym bolisch bedrag gebruikersver goeding te betalen", stellen de krakers voor. De gemeente zal niet op dat voorstel ingaan. „Dat zou niet eerlijk zijn tegenover de huidige gebruiker van het pand. Daarbij is het naar ons idee volkomen ongeschikt als woonhuis. Het is een bouwval, er zou wel heel veel gedaan moeten worden om het weer bewoonbaar te maken. Overigens zouden we er best zelf weer de beschikking over willen hebben, maar de huurder wil het nog niet kwijt en kan ons voorlopig aan het huurcontract houden", aldus Van der Wiel. De huurder van het pand, de heer Bouman, die aan de Utrechtseveer een winkel in tweedehands meubelen heeft, wacht de ontwikkelingen voor lopig af. „Het verbaast me dat het pand gekraakt is, want het staat helemaal vol met spullen. De krakers hebben het een en ander op elkaar moeten stape len om ruimte te kunnen ma ken. Er is verder geen gas of elektriciteit, dus ik vraag me af hoe je daar kunt wonen. Het is wel waterdicht, daar heb ik wel voor gezorgd. Op termijn wil de gelneente er weer woonruimte van maken, heb ik begrepen." Bouman krijgt van de krakers overigens wel de mogelijkheid krijgt om goederen weg te ha len. Berge Henegouwen, als onder deel van de nieuw te bouwen winkelgalerij De Sleutelhof. Het huidige LVC-onderkomen is een sta-in-de-weg voor diezelf de Sleutelhof. De architect heeft er een winkelarcade gesitueerd. Delemarre benadrukt dat de optie gat van Van Nelle niet van de baan is. Maar hij houdt ern stig rekening met de mogelijk heid dat de project-ontwikke laar van de Sleutelhof de voor het LVC gereserveerde ruimte nodig heeft voor winkels. De ge meente wil hierop geen com mentaar geven. Hoge kosten Een ander probleem zouden de hoge kosten van een nieuw LVC bij de Sleutelhof zijn. De nieuw bouw zou voor een belangrijk gedeelte onder de grond moe ten worden gepleegd en dat is een dure operatie. Delemarre denkt dat het LVC in Trianon financieel aantrekke lijker is dan nieuwbouw bij de Sleutelhof. Hij verklaart Trianon op voorhand al 'uitermate ge schikt' voor het popcultuurcen trum. De voorzitter is zeer te spreken over de entree, 'die pri ma aansluit bij de ambiance van ons huidige onderkomen'. De grote zaal van Trianon vol doet ook uitstekend en is zelfs nog wat groter dan de huidige popconcertzaal van het LVC. In de ruimtes om de grote zaal heen kunnen andere LVC-acti- viteiten worden afgewerkt, zoals cursussen, exposities en films. Geluidsproblemen verwacht hij niet omdat Trianon groten deels 'los staat van de omrin gende bebouwing'. Delemarre likt zijn vingers af bij het voor uitzicht van 'echte backstage ruimte'. Het volledig ontbreken daarvan aan de Breestraat 66 ervaart hij als een van de groot ste problemen van het LVC. Popgroepen hebben steeds meer apparatuur bij zich. Al die spullen moeten dwars door de Het huidige pand van het Leids Vrijetijdscentrum. zaal naar het podium worden gesleept en gerold. „Vooral na afloop van een concert, als de staan na te genieten, is Bouw appartementen en nieuwe Roomburgschool valt samen leiden valerie leenheer Het is nu nog een grote puin hoop. Betonstukken, bakstenen en oude muren liggen op grote hopen, omringd door diepe modderplassen. De puinrui mers zijn druk Bezig met het opruimen van de brokstukken. En de kinderen van de Protes tants Christelijke Basisschool Roomburg, die zijn verspreid over verschillende noodlokalen, spelen voorlopig op het school plein van de Streekschool. Maar J. van den Burgh, hoofd van de school, is er nu al van overtuigd dat het nieuwe schoolgebouw prachtig wordt. „Het wordt echt een geweldig mooi gebouw," zegt hij. „Een paar bewoners uit de buurt hebben zelfs tegen me gezegd dat de school eigenlijk een soort villa-school wordt, zo mooi gaat het nieuwe gebouw eruit zien." Van den Burgh is duidelijk trots op de nieuwbouwplannen zijn school. „Nu ligt er nog rommel en puin, maar met het heien van de eerste paal gaat het van daag echt beginnen. Volgens Van den Burgh was de nieuwbouw eigenlijk acht jaar geledèn al nodig. „Sinds 1952 deelden we het oude ge bouw aan de Asserstraat met de Oranje Nassau Mavo. En onze kleuterschool zat in een ander gebouwtje aan de overkant van de straat", legt Van den Burgh uit. „Toen de mavo acht jaar ge leden vertrok, bleven wij zitten en maakten wij eigenlijk 'ille gaal' gebruik van de mavo klas lokalen. Met de nieuwbouw krijgen we eindelijk ons eigen gebouw en komt ook de kleu terschool bij ons onder hetzelf de dak." Modern Voor de kinderen van de Room burgschool gaat er in oktober, als het nieuwbouw klaar is, veel veranderen. Niet alleen komen de kleuters nu in hetzelfde ge bouw te zitten, maar kunnen zij ook gebruik maken van facilitei ten waarover een moderne school eigenlijk hoort te be schikken. „Vroeger was er geen ruimte voor een computerlo kaal, een kamer voor de logope diste, een speelzaal of een do- cumentatieruimte", vertelt Van den Burgh. „In het oude ge bouw hadden we zeven lokalen, een aula, een lerarenkamer en een gang. Dat was alles. Er was geen ruimte over voor andere dingen. Nu is dat gelukkig wel De grond waarop het oude schoolgebouw stond is in twee stukken verdeeld. Op het ene stuk komt de Roomburgschool en op het andere stuk wordt te gelijkertijd een blok apparte menten gebouwd. Volgens Th. Weizenbach, bestuurslid van de Protestants Christelijke Scho lenvereniging, is er dan ook sprake van een uniek project. „De opbrengst van de grond waar de appartementen op ge bouwd worden is door de ge meente gebruikt om de nieuw bouw van de Roomburgschool FOTO HENK B te financieren", zegt Weizen bach. „Maar er is natuurlijk ook geld ingestopt door het ministe rie van onderwijs en het school bestuur." De oude kleuter school wordt overgedragen aan deLorentzschool. leiden erna straatsma Indien er voldoende belangstel ling is krijgt Leiden over een jaar een 'vrije ambachtelijk technische school'. De werk groep VATO (Vrij Ambachtelijk Technisch Onderwijs) hoopt dat zo'n school, gestoeld op de ge dachten van Rudolf Steiner, in 1995 haar deuren kan openen. De werkgroep, opgericht door een aantal personen uit het on derwijs en bedrijfsleven, wil een school beginnen waar algemeen en technisch onderwijs wordt gegeven aan leerlingen in twee leeftijdscategorieën. De filosofie van deze 'vrije school' is dat on derwijs niet alleen is bedoeld om leerlingen 'klaar te stomen voor de arbeidsmarkt'. Woord voerder J. de Laat: „Bij gangbare technische scholen is de oplei ding puur gericht op de ar beidsmarkt. Bij een vrije school gaat het om de individuele menswording." Naar geld en een geschikt on derkomen wordt nog gezocht. Ondanks het rijksbeleid om tot grotere scholen te komen (van minimaal 240 leerlingen) denkt De Laat dat zijn plan een kans van slagen heeft. „We beseffen dat we tegen de stroom oproei en. Maar er zijn wel mogelijkhe den om een kleine school te be ginnen, mogelijk door samen werking met een andere school. We hopen dat ouders die be langstelling hebben hun en thousiasme tot uiting brengen in hun ouderbijdrage. En verder gokken we op bijdragen uit het bedrijfsleven." Een onderkomen denkt De Laat te vinden via de gemeente. „Er zijn grote panden die leeg staan, neem bijvoorbeeld de Meelfabriek. Mogelijk kunnen we met medewerking van B en W iets huren." De beoogde school biedt lespogramma's aan twee leef tijdscategorieën van 14 tot 21 jaar en van 21 tot en met 28 jaar. De jongste categorie maakt, naast het volgen van een aantal algemene en kunstzinni ge vakken, kennis met een breed scala aan praktische vak ken. De oudste categorie krijgt een beroepsopleiding aangebo den, waarbij het accent ligt op specialisatie. Om aandacht te vragen voor het inititatief van de werkgroep worden 15 en 22 februari lezin gen gehouden in de Vrije Scho- lengemeeneschap Rudolf Stei ner aan de Surinamestraat 1, aanvang 20.00 uur. Tijdens de lezingen wordt ondermeer inge gaan op de maatschappelijke en filosofische ideeën van de vrije school volgens het Rudolf Stei- ner-principe (voor meer infor matie: J. de laat, tel. 123137). ARCHIEFFOTO HOLVAST dat heel vervelend. Roadies, die het podium weer afbreken, en publiek lopen elkaar dan hope loos in de weg." den haag herman joustra De 40-jarige Leidse bedrijfsleider van Vlietmont BV is gisteren conform de eis door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van driejaar, waarvan een voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Zijn 35-jarige Voorschotense broer, de directeur van het timmer- en metselbedrijf, kreeg een straf van vijftien maanden opgelegd, waarvan vijf voorwaardelijk, met eveneens een proeftijd van twee jaar. Er was achttien maanden geëist. In het inmiddels failliete bedrijf van de twee broers was in 1989 en 1990 fraude gepleegd met belastingaangiften en factu ren. Bovendien was geld onttrokken aan de zogeheten G-reke- ning, de geblokkeerde rekening waarop gelden staan die zijn bestemd voor de fiscus en voor premies van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid. Het fonds en de belastingen waren daarbij voor drie miljoen benadeeld. De boekhouder van de BV, een 35-jarige man uit Nieuwerkerk aan de IJssel, werd veroordeeld tot 238 uur dienstverlening en een voorwaardelijke straf van zes maanden, met een proeftijd van twee jaar. De 39-jarige Leidse uitvoerder, die ervan werd verdacht in 1990 manuren- staten vervalst te hebben, werd vrijgesproken. leiden hans koenekoop De sluiting van het filiaal van de Rabobank aan het Wagnerplein is tegen het zere been van de Stichting Leefbaar Zuidwest. De bank laat zuidwesters in de kou staan, schrijft de stichting in een boze brief aan directeur J. Vos van de Rabobank Voor schoten. Leefbaar Zuidwest hoopt dat de klanten van het Rabo-filiaal aan het Wagner plein de sluiting niet accepteren en een nieuwe rekening openen bij de VSB-bank en de Postbank aan het Bevrijdingsplein, waar overigens ook een filiaal van de Rabobank staat. Vorige week maakte de Rabo bekend het kantoor aan het Wa gnerplein niet langer open te houden. Bezetting en huisves ting zijn volgens de directie niet toereikend om in te spelen op moderne ontwikkelingen. Zo is het filiaal niet in staat gespecia liseerde adviezen te geven op bankgebied, iets waar steeds meer vraag naar is. Ook zou het filiaal niet aan de strengere vei ligheidseisen voor medewerkers voldoen. Leefbaar Zuidwest is niet on der de indruk van die argumen ten. De stichting wijst erop dat veel bejaarden in Zuidwest voor hun bankhandelingen zijn aan gewezen op het Rabofiliaal. Te meer daar de.NMB al eerder het kantoor aan het Vijf Mei-plein sloot. En aangezien veel oude ren wonen in de buurt van het Wagnerplein, „kunt u moeilijk verlangen van deze bewoners dat ze voortaan naar uw hoofd kantoor in Leiden (Stationsweg) komen. Voor uw eigen finan cieel en economisch belang wordt een belangrijk deel van uw klanten aan de kant gezet. Een simpele dienstverlening wordt hen onthouden." Volgens directeur J. Vos van de Rabo bank Voorschoten wordt er wel degelijk rekening gehouden met de wensen van de klanten. „Voor de ouderen hebben we speciale voorzieningen getrof fen. Ik ga daar liever niet nader op in, uit veiligheidsoverwegin gen. En verder is er nog steeds een filiaal van de Rabobank aan het Bevrijdingsplein, op niet al te grote afstand van het Wag nerplein", aldus Vos. leiden erna straatsma Een nader onderzoek naar eventuele stankoverlast van de schei- dings- en vergistingsinstallatie, die aan de Leidse Voorschoterweg moet komen, wordt gehouden in een proefinstallatie in Balk. De eerdere berekeningen die zijn gemaakt worden daar in de praktijk getoetst. Milieuwethouder J. Laurier (GroenLinks) vindt het terecht dat een meerderheid van de Leidse gemeenteraad (PvdA, GroenLinks, CDA) deze week heeft gevraagd om een nieuw geuronderzoek. „In de milieu-effectrapportage wordt geadviseerd zo'n aanvullend on derzoek te houden. Het lijkt me goed om dat te doen, want we heb ben natuurlijk niet de intentie om een stinkfabriek te bouwen." De door de collegepartijen aangekondigde motie, met het ver zoek om een nieuw geuronderzoek, wordt tijdens de gemeente raadsvergaderingvan 15 februari in stemming gebracht.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13