Opel in Nederland al 25 jaar marktleider RAI gevuld met bedrijfsauto's TH ADVERTEREN OP DEZE PAGINA?! P Weg en wiel TOYOTA Gazelle ontwerpt bestelfiets Lvoorin*: 071 356 230 DONDERDAG 10 FEBRUAR11994 Toyota RAV4, de FunCruiser Vorig jaar toonde Toyota op de Tokyo Motor Show het prototype van een nieuwe modieuze terreinwagen met de codenaam RAV4. Deze compacte vierwielaandrijver (lengte 3,70 meter) viel daar bij het publiek zo goed in de smaak, dat Toyota heeft besloten de auto onder de naam FunCruiser in produktie te nemen. De Toyota RAV4, waarbij de type-aanduiding staat voor Recreational Active Vehicle en het cijfer voor de permanente vierwielaandrijving, is een terreinwa gen nieuwe stijl. Daarin worden comfort, gebruiksgemak en presta ties van een sportieve personenauto gecombineerd met de mogelijk heden, rijplezier en de individualiteit van een terreinauto, dit alles verpakt in een moderne, verfrissende styling. De FunCruiser krijgt de beschikking over een 2.0 liter zestienklepper die 133 pk levert. Mercedes voert buitenlandse produktie op stuttgart ap De Duitse autofabrikant Merce des heeft bekendgemaakt meer auto's in het buitenland te wil len produceren. Mercedes, onderdeel van het concern Daimler-Benz, hoopt de omzet dit jaar tot 68 miljard mark te verhogen, aldus direc teur Helmut Wemer. Vorig jaar zakte de verkoop met een kleine drie procent. Mercedes ver kocht het afgelopen jaar wereld wijd 508.000 auto's, in 1992 wa ren dat er 522.000. Voor dit jaar hoopt Werner rond de 570.000 Mercedessen af te zetten. Om dichter bij de diverse ver- koopmarkten te komen wil Daimler-Benz zijn produktie in het buitenland gaan verhogen van twee naar tien procent de komende jaren, aldus Werner. Het is de bedoeling dat uitein delijk een op elke tien Merce dessen niet meer door Duitse handen wordt gemaakt. Jubileum wordt gevierd met serie prijsaanpassingen Terecht ontstak Opel kort geleden vuurwerk bij zijn Ne derlandse vestiging langs het woelige water van de Mer- wede. Vijfentwintig jaar lang de meeste auto's verkopen is immers een goede reden voor een feestje. sliedrecht»kan niet verhullen dat het ook bij Opel een stuk minder gaat. Er gingen vorig jaar een kwart minder auto's de deur uit dan in het jaar ervoor en het markt aandeel liep daardoor met een procent terug. Maar wat betreft de eerste plaats in Nederland hoeft Opel zich geen zorgen te maken want ook de anderen maken slechte tijden door. Opel verkocht nog altijd 20.000 auto's meer dan nummer twee, Ford, 'Look en meer dan twee keer zoveel als het best verkopende Japanse merk, Toyota. Ter gelegenheid van het jublile- um èn om tevens het gedaalde marktaandeel weer wat op te vijzelen maakt Opel nu een feestelijk gebaar in de vorm van een prijsverlaging. Diverse mo dellen krijgen meer uitrusting voor hetzelfde geld, enkele wor den bovendien goedkoper. Prijsverlagingen zijn er niet bij het nieuwe kleinste model Cor- sa, dat uitstekend verkoopt. In markt hebben we nu maatwerk- die reeks komt er alleen e Het succes van Opel hier is voor een deel te danken aan de Ka- dett-cultuur. Deze auto heeft er vele jaren voor gezord dat er een flink verkoopvolume ge haald werd, maar de duurdere Ascona's van weleer, Senators en Omega's verslikten zich toch een beetje in het bedaagde imago. Opel moest dus dras tisch verjongen en is daar sinds enige tijd druk r at Opel now'. Opel bewandelde heel snel een andere verkoopstrategie: „We brachten het merk naar de mensen toe, daar waar de over heid groeikernen aanwees kwam ook direct een dealer van ons. Zijn we lange tijd aangewe zen geweest op volumemakers als Kadett en Astra en deels ook de Corsa, nu richten we ons steeds meer op het brengen van auto's voor kleine doelgroepen. Als koploper in de Nederlandse modellen als de Calibra, Fronte ra en eind dit jaar de Tigra". De feeststemming in Sliedrecht e variant bij: het 3-deurs model Sport met de heel rappe 16-kleps motor uit de Corsa GSi. Een minder compleet aan geklede Sport 1.6i 16Vkomt ruim 6 mille goedkoper uit dan de GSi. Voor de helft van dat prijsverschil wordt een aktie- pakket World Cup bijgeleverd (ter gelegenheid van de WK voetbal)waarin de belangrijk ste uitrusting zit die een GSi on derscheidt van een Corsa Sport: lichtmetalen velgen, stuurbe krachtiging, elektrische bedie ning op ramen en spiegels en centrale deurvergrendeling. Bij de Astra, die over zijn groot ste verkoopsucces heen is, ver laagt Opel een aantal prijzen. De Sportive, GLS en alle station cars worden goedkoper, waarbij de GLS ook nog meer uitrusting krijgt. Alle modellen krijgen nu stuurbekrachtiging, of als ze dat al standaard hadden een ver laagde prijs. De Vectra krijgt in basisversie GL centrale deurver grendeling en een lagere prijs, terwijl.de meerprijs voor een vijfdeurs uitvoering vervalt. Zo wordt een vijfdeurs Vectra GL benzineversie in totaal twee mille goedkoper, met gratis centrale vergrendeling erbij. Ook luxere versies van de Vectra worden goedkoper. In de Vectra en Calibra vervangt tot slot een nieuwe Ecotec tweeliter zestien klepper de oude 2.0i 16V motor. i Slip mm* i amsterdam Het mag dan wel tegen zitten in de auto branche, in Nederland 35% minder vracht auto's verkocht en 20% minder personen- o's, de gemiddelde ondernemer zit toch niet bij de pakken neer. Zeker nu de gren- i zijn weggevallen is men over het alge- ;en gematigd positief over de Europese markt. een onderzoek bij middelgrote tot gro te ondernemingen blijkt dat de in- en ex- te effecten van de Europese Interne markt voor ons bedrijfsleven minstens in evenwicht blijven. Over het algemeen denkt men niet pessimistisch, al gaat het wat langer duren, de klok wordt niet terug- tendens te verwachten dat onder nemend Nederland meer activiteiten over de grens ontplooit. Of daarbij het onge stoord grensoverschrijdend verkeer op weegt tegen de extra administratie op kan toor, betwijfelen de ondernemers. De Bedrijfsauto RAI '94, die vandaag start, biedt (ook voor particulieren) aardig wat nieuws. Naast de 'grote jongens' die vele tonnen kosten en vervoeren, staan er nog talrijke verhoogde en geblindeerde bestel auto's die voldoen aan de nieuwe eisen. Ook voor persoonlijk vervoer mogen deze stationwagons, pick-ups of MPV's worden gebruikt. Maar natuurlijk heeft het be drijfsleven het meest aan de vaak luxe aan geklede veelladers. De industrie heeft via ombouwfirma's (die de laatste tijd dag en nacht doorwerken) aardig gelijnde antwoorden op de onge twijfeld blijvende vraag gevonden. Je moet bij sommige modellen wel glimlachen om de slimme vondsten die er nu weer zijn bedacht. Niet altijd is de oplossing even fraai, maar dat neemt de ondernemer al gauw op de koop toe als hij de aantrekke lijke prijs hoort. Meer nieuws van de Bedrijfsauto RAI '94 op de volgende pagina's. Voor Europese autofabrikanten was 1993 rampjaar De markt voor nieuwe perso nenauto's in Europa is in het af gelopen jaar spectaculair inge zakt. De autoverkoop in West- Europa kelderde met vijftien procent. Er werden ruim twee miljoen wagens minder ver kocht dan in 1992. Dat blijkt uit de voorlopige jaarcijfers van de ACEA, de vereniging van Eu ropese autoproducenten. De vermindering was procentu eel het grootst in Griekenland (-26%), Spanje (-24%), Italië (-20%) en Nederland (-20%). Al leen in het Verenigd Koninkrijk (+12%) en Noorwegen (+2%) was sprake van groei. In absolute getallen was het krimpen van de markt vooral in Duitsland enorm. Daar bleef de autoverkoop meer dan 700.000 exemplaren achter bij het voor gaande jaar, toen er bijna vier miljoen auto's werden afgezet. Fiat-topman en ACEA-voorzit ter Giorgio Garuzzo zei bij de presentatie van de jaarcijfers dat hij slechts een gering herstel (minder dan 2%) van de Eu ropese markt in 1994 voorziet. Veel nieuwe modellen en occasions. GARAGE DIJKSMAN B.V. Rijnsburg Noordwijk WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat.. Wijzigingen via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Alkmaar - Amstelveen (A 9) Tussen Uitgeest en Akersloot. Den Bpsch - Eindhoven (A 2) Tussen Boxel en Best. Tussen knooppunt Batadorp en knooppunt De Hogt. Den Haag - Utrecht (A 12) Tussen Zoetermeer en Gouda. Roosendaal richting Moerdijk (A 17) Tussen Roosendaal-West en Roosendaal-Noord. Hoek van Holland - Gouda (A 20) Tussen Kethelplein en Vlaardingen, overdag. Breda richting Eindhoven (A 58) Ter hoogte van Hilvarenbeek, overdag. Waalwijk - Zevenbergen (A 59) Tussen Raamsdonk en de aansluiting met de A 2, overdag. Venlo - Eindhoven (A 67) Tussen knooppunt De Hogt en Geldrop, avond en nacht. Leeuwarden - Meppel (N 32) Tussen Meppel en Havelte, overdag. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BUK IN HET VERLEDEN i i Iedere donderdag verschijnt "Weg en Wiel" in het Leidsch Dagblad Windscherm Pendelen tussen Utrecht en Houten wordt een genoegen, omdat een halve kilometer van dit onbeschutte winderige tra ject wordt uitgerust met een windscherm. Het gaat om een proefproject van de rijksover heid, waar 1.800 fietsers per dag van kunnen profiteren. Het scherm wordt 1.80 meter hoog en komt aan de westelijke kant te staan, waar de wind het vaakst vandaan komt. Aan de vorm van het windscherm wordt nog flink gesleuteld. Het idee komt van de Groning se kunstenaar Peer Holthuizen. Het liefst wilde deze twee tun nelbuizen, waar kunstmatige wind in de rug de fietsers tot grote snelheid kan opstuwen. Het ministerie van verkeer en waterstaat vindt grote snelhe den gevaarlijk op fietspaden, omdat er ook kleine kinderen op rijden. In het kader van het Masterplan Fiets wilde het mi nisterie wel meebetalen aan een windscherm. Of het plan op an dere plaatsen navolging krijgt hangt nog af van een enquête straks onder de gebruikers. Het ministerie van verkeer en waterstaat krijgt steeds meer verzoeken uit het buitenland om informatie over fietsvoorzie- ningen. Ook de Wereldbank krijgt meer oog voor de fiets in plaats van de auto bij projecten om de mobiliteit van mensen in de Derde Wereld te vergroten en daarmee de armoede te be strijden. Ford start met fabriek voor gebruikte auto's Autofabrikant Ford hoopt vol gende maand in Engeland on der de naam Ford Direct een fa briek voor gebruikte auto's in gebruik te nemen. In deze fabriek gaat Ford onder meer van autoverhuurbedrijven teruggenomen Fords, die niet ouder zijn dan één jaar, weer in staat van nieuw brengen om ze daarna via het eigen dealemet- werk weer te verkopen. De wagens zullen dan voor de tweede keer worden voorzien van een fabrieksgarantie. Ford verwacht op deze manier jaarlijks 45.000 weer in nieuw- staat gebrachte jonge gebruikte auto's te kunnen verkopen. Als het project commercieel aanslaat wordt'op termijn zelfs gerekend op een afzet van 85.000 auto's per jaar. BOEKEN Het vrachtvervoer in Nederland anno jaren '50 in beeld De zogeheten Truck-serie, die uitgeverij Elmar in Rijswijk op de markt brengt, is uitgebreid met een nieuw deel: Vrachtau to's jaren '50. Martin Wallast belicht hierin de historie van het vrachtvervoer in Nederland in de na-oorlogse periode. In het jaar 1950 vond in Amster dam een voor het vrachtvervoer zeer belangrijke gebeurtenis plaats. Eind maart werd. voor het eerst in de RAl-historie, een tentoonstelling uitsluitend voor bedrijfsauto's gehouden. Het RAI-gebouw in de Ferdi nand Bolstraat was tot de laatste vierkante meter gevuld met trucks, bestelwagens en autobussen. Van de toen rond de 100 verkrijgbare merken stonden er 68 op de RAI, zodat met recht van een internationa le tentoonstelling mócht wor den gesproken. Ver voor die eerste Bedrijfsauto RAI en nu bijna een eeuw gele den werd in Duitsland de eerste bedrijfswagen gebouwd. Sinds die tijd heeft het vrachtvervoer over de weg een enorme ont wikkeling doorgemaakt. Nu worden er over de gehele we reld jaarlijks zo'n 1,4 miljoen vrachtauto'sgeproduceerd. De ontwikkeling van de be drijfsauto verliep niet altijd even regelmatig en werd, zowel in Europa als in Amerika sterk be ïnvloed door wisselende perio den van economische bloei en teruggang. En natuurlijk heb ben de twee wereldoorlogen diepe sporen achtergelaten. In het boek herleven de fraaie en soms bizarre bedrijfswagens uit de jaren veertig en vijftig in woord en beeld. De meeste plaatjes hebben een nostalgi sche uitstralingen zullen dan ook bij niet al te jonge lezers herinneringen oproepen. EJmar Truck-serie: Vrachtau to's Jaren '50, door Martin Wallast, 112blz., 34,50. -w- azelle heeft een be- I stelfietsontworpen, waarvan nog niet bekend is of deze in produktie komt. Het gaat om een model studie, genaamd Corner, die te zien zal zijn op de komende Fietsententoonstelling in het Amsterdamse RAI-gebouw (25, 26 en 27 februari). De afdeling produktontwikke- ling van Nederlands grootste fietsenfabriek in Dieren heeft tqt taak de huidige fietsen voortdurend te verbeteren en na te denken over de fiets van de toekomst. De Corner is een type, dat over een paar jaar op de markt zou kunnen komen. De ontwerpers wilden een be stelfiets, waarop een flinke hoe veelheid boodschappen op een gemakkelijke nemen. Daarbij Door het lage zwaartepunt van het voorwiel is een last op het stuur geen probleem. foto gazelle zen om het voorwiel klein te houden. Een grote tas voorop krijgt daarmee een laag zwaar tepunt, waardoor het rijden niet moeilijk is. Het rek waarop de tas staat zit rechtstreeks aan het frame en draait niet mee met het stuur, wat het rijden ook al vergemakkelijkt. Het idee is overigens niet nieuw. De vroe gere bakkers- en slagersfietsen hadden al kleinere voorwielen. De Corner is verder uitgerust met jasbeschermers die een ge heel vormen met het ach terspatbord. Aan de rechterkant loopt de bescherming door tot over de ketting. Ook de bevesti ging van de achterdrager is af wijkend van constructie. Een ossekopstuurtje met handrem men geeft de boodschappen- fiets van Gazelle een opvallend en eigenwijs gezicht. De Benz Landauer met acht zitplaatsen,1 in 1895 in Duitsland de eerste gemotoriseerde bus dienst ter wereld werd geopend, wordt over het al gemeen beschouwd als de eerste bedrijfswagen (met motor). In 1911 kocht de firma Benz de Süd- Deutsche Automobil Fabrik te Gaggenau, waar de produkie van bedrijfswagens werd ondergebracht. Ook de Benz Gaggenau K70 op de foto is daar ge bouwd en wel in 1923. Drie jaar later gingen de ri valen Daimler en Benz samen en vormden het be gin van wat nu het gelijknamige concern is. In 1929 ging Daimler-Benz in de Gaggenau-fabriek de be drijfsauto's voor het eerst in serie bouwen. foto mercedes

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9