Kamer: Kostwinnersvoordeel weg Ukunt natuurlijk ook gewoon een kaartje sturen. CiEUfliPEIB» 'Dag tolerante Amsterdammers' Toga's in actie voor activisten Greenpeace Woedende menigte wil 'verkrachterlynchen Binnenland 'Meiden moeten vrijen met pil en condoom' Echtpaar aangehouden na vondst babylijkje Altijd iets bijzonders. DONDERDAG 10 FEBRUARI 1994 Aantal bewoners asielboot verminderd hellevoetsluisHet aantal bewoners op de asielboot Tais in Hel- levoetsluis is voor de tweede keer in korte tijd teruggebracht. De vorige maand aangetreden nieuwe directeur F. Esser heeft de maatregel genomen om de leefbaarheid aan boord te vergroten. Er wonen nu tweehonderd in plaats van driehonderd mensen. De boot ligt tot 1 april in de haven van Hellevoetsluis. Wat er na die tijd met het schip gebeurt, is niet bekend. Ook in Ouderkerk 'drijvende opvang' ouderkerk» Ook de gemeenteraad van Ouderkerk is in principe akkoord gegaan met de tijdelijke opvang van 280 asielzoekers op een schip. Dinsdag maakte Zwijndrecht al bekend aan dergelijke 'drijvende opvang' te willen meewerken. Het is de bedoeling dat de asielboot in de haven van Ouderkerk aan den IJssel komt te liggen. Grondwet wijzigen via referendum den haag Over grondwetswijzigingen worden in de toekomst volksraadplegingen gehouden. Het CDA, dat net als het kabinet tegenstander van een referendum was, heeft gisteren in een ka merdebat ingestemd met een proef. Met D66 en PvdA is er nu een meerderheid in de Tweede Kamer. De Eerste Kamer hoeft voortaan ook niet meer direct te worden ontbonden nadat over een wijziging van de Grondwet is gestemd. Brug uit Romeinse tijd boven water susteren De overstromingen van de Maas in Limburg hebben in de gemeente Susteren een archeologische vondst blootgelegd: een brug over de rivier uit de Romeinse tijd. Er zijn twee rijen van tien palen ontdekt die op twee meter afstand van elkaar stonden. De palen zijn uitgegraven en afgevoerd naar de Rijks dienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) in Amersfoort. Volgens de ROB bevestigt de vondst de theorie dat de abdij van Susteren aan een belangrijke weg van waarschijn lijk Romeinse oorsprong heeft gelegen. Celstraf voor corrupte politieagent Amsterdam Een ex-agent van de Amsterdamse vreemdelingen politie is gisteren door de rechtbank in Amsterdam veroordeeld tot negen maanden cel wegens corruptie. De eis was twaalf maanden waarvan drie voorwaardelijk. Twee andere verdachten kregen voor omkoping zes maanden voorwaardelijk en een boe te van 5000 gulden. Tegen hen was negen maanden cel waarvan drie voorwaardelijk geëist. De agent hielp in 1989 voor tweehon derd gulden een Filipijnse vrouw aan een verblijfsvergunning. De man is ontslagen. Celstraf voor stelende agenten amsterdam Drie agenten van het Amsterdamse bureau Nieuw- markt zijn gisteren door de Amsterdamse rechtbank veroordeeld tot 18 maanden cel. De drie namen twintig tot dertig keer spul len mee uit auto's die door anderen waren opengebroken. De waar, die eigenlijk in beslag genomen moest worden, varieerde van zonnebrillen, cd's, leren jacks en cassetterecorders tot traan gas en patronen. In enkele gevallen zijn er spullen doorverkocht aan de Zwarte Markt in Beverwijk. Verkiezingstelefoon Rotterdam succes Rotterdam Het 06-informatienummer over de komende ge meenteraadsverkiezingen in Rotterdam staat elke dag roodgloei end. Het gratis nummer (06-0122) is op maandag 31 januari opengesteld en is sindsdien door honderden mensen gebeld, zegt een gemeentewoordvoerster. De vragen van bellers variëren van welke politieke partijen meedoen tot het machtigen van an deren. Het telefoonnummer kan tot 1 maart, een dag voor de ge meenteraadsverkiezingen, worden gebeld. meppel anp-npa Een 50-jarige man uit Meppel is dinsdagavond onder politiebe scherming vanuit zijn huis overgebracht naar het politie bureau nadat hij betrapt was op seksueel misbruik van een 9-ja- rig meisje. Ongeveer veertig buurtbewoners dreigden hun woede op de man te koelen toen het vermiste meisje ont kleed en gewond in zijn huis werd aangetroffen. Het meisje werd 's middags vermist. Aan een daarop vol gende zoekactie namen tiental len bewoners van de wijk Ha- veltermade deel. Toen ze om streeks negen uur 's avonds hulpgeroep van het kind uit de woning van de man hoorden, Amsterdam wil pillen voor 'lastige' junks gooiden ze een vuilcontainer door een ruit. Het ontredderde meisje werd ontkleed aange troffen. De man had zich uit angst in een badkamer opgeslo ten. Toen men hem niet direct kon grijpen werd de hele inboe del van de woning kort en klein De politie had de grootste moeite om te voorkomen dat de man alsnog te pakken werd ge nomen. Woedende familieleden drukten zelfs de deur van de po litieauto dicht om te verhinde ren dat de man zou vertrekken naar het bureau. Het meisje is overgebracht naar een zieken huis. De politie denkt dat ze is verkracht. Steun van PvdA, D66 en Groenlinks voor WD-voorstel afschaffing voetoverheveling in belasting Het alleenverdienersbelastingvoordeel bij uitstek, de voetoverheveling, lijkt zijn langste tijd te hebben gehad. De WD diende gisteren een initiatiefvoorstel in om de voetover heveling af te schaffen en kan daarbij in principe rekenen op de steun van PvdA, D66 en Groenlinks. Alleen het CDA en de kleine christelijke partijen verzetten zich met hand en tand tegen het plan. Zij vinden dat het traditionele gezin zo fiscaal wordt ge pakt. den haag» anp In de belastingen geldt een drempel: over een bepaald be drag, dit jaar de eerste 5925 ver diende guldens, hoeft niets te worden betaald. In een relatie hebben beide partners recht op die belastingvrije voet. Als slechts een van beiden werkt, mag de ander zijn of haar belas tingvrije voet 'overhevelen', waardoor de belastingvrije voet van de werkende partner ver dubbelt. Als die met zijn inko menstop in de tweede schijf valt met het vijftig-procentstarief - en dat zal bij een kostwinner al gauw het geval zijn - levert die voetoverheveling bijna drie mil le besteedbaar inkomen op. Volgens de tegenstanders van dit systeem is dat een drempel (in deeltijd) te gaan werken: de man raakt zijn dubbele belastingvrije voet kwijt, terwijl de vrouw met haar deeltijdinkomen geheel in de eerste belastingschijf valt. Daar geldt een tarief van ruim 38 pro cent. zodat de belastingvrije soms dan slechts netto ruim twee mille oplevert. Op het gaan werken staat aldus een 'belastingboete' van een kleine duizend gulden. Hoewel afschaffing van de voetoverheveling naar schatting slechts enkele duizenden banen zal opleveren, houdt een ka- amsterdam npa „Dit was het mooiste ambt dat een Amsterdammer kan bekle den". Dat zei een geëmotio neerde oud-burgemeester en huidige minister van binnen landse zaken Ed van Thijn giste ren voor een afgeladen raads zaal in het stadhuis van Amster dam. „Bij m'n installatie zei ik dat het mooiste wat ik me kon voorstellen was om burgemees ter te zijn van de stad van de Februaristaking. Dat was onze eigen bevolking van Amsterdam die zich met gevaar voor eigen leven gaf voor stadsgenoten die onrecht werd aangedaan. Dat is ook de reden dat ik moeite heb afscheid te nemen van een stad met deze traditie van toleran tie." Van Thijn nam gisteren tij dens een buitengewone raads vergadering afscheid van de raad. De rode loper was er spe ciaal voor uitgelegd, het stad huis stond vol bloemen en de bodes waren gestoken in gala uniform. Als eerbetoon had een speciale politie-e echtpaar Van Thijn uit de ambtswoning aan de He rengracht. Naast de voltallige raad en wethouders waren er ook veel prominenten. Oud-wethouders, oud-burgemeesters Samkalden en Polak, burgemeester Peper van Rotterdam, rechtbankpresi dent Gisolf, hoofdofficier van Justitie Vrakking, procureur-ge neraal Van Randwijck, hoofd commissaris Nordholt, direc teur Duisenberg van de Neder landse Bank en de commissaris van de Koningin in Noord-Hol land, Van Kemenade. Van Thijn kreeg veel compli menten. Met name voor zijn onafgebroken pleitbezorging voor een tolerantere samenle ving, zonder racisme en discri minatie. Daarbij kwam het nog even tot een incidentje met de in de Amsterdamse raad aan wezige raadsleden van de Cen trumdemocraten. Hun poging om de PvdA-fractievoorzitter Van der Laan te onderbreken, werd driftig afgehamerd door plaatsvervangend burgemeester De Grave. Een populaire, maar geen po pulistische burgemeester werd hij genoemd en een sociaal-de mocraat in hart en nieren. Ex- provo en huidig raadslid voor Groen Amsterdam, Roel Van Duyn, verklaarde onder grote hilariteit: „Beste Ed, we hebben samen niet echt een gemakke lijke tijd gehad. Toch wil ik je danken voor je bijdrage aan een stad, waardoor in i Thijn (links) en plaatsvervangend burgemeester Frank de Grave. Amsterdam geen racistische di nosaurus is gegroeid." Van Thijn zelf vond dit compliment „het allermooiste wat je tegen me had kunnen zeggen". Hij kreeg de gouden medaille van foto anp koen suyk de stad Amsterdam opgespeld en ontving een cartoon van Opland. De GG&GD in Amsterdam be reidt een experiment voor, waarbij het geneesmiddel palfi- um wordt verstrekt aan een groep lastige verslaafden in de hoofdstad die voor veel overlast zorgen. Door verstrekking van deze pillen hoeft de junk niet meer op rooftocht voor zijn da gelijks portie drugs. Palfium staat op de lijst van geneesmiddelen en is in tegen stelling tot heroïne en cocaïne een legaal opiaat. Volgens het hoofd van de drugsafdeling van de GG&GD, G. van Brussel, is het initiatief afkomstig van buurtbewoners van de Nieuw- marktbuurt in het centrum, waar de overlast van verslaaf den erg groot is. Het gemeente bestuur heeft de GG&GD, de Jellinekkliniek voor verslavings zorg en De Regenboog opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar het gratis verstrek ken van de pillen. Van Brussel wil eerst tiental len verslaafden die hun drugs roken bij het experiment be trekken. „Maar er komen wel een paar honderd junks in aan- mertdng." De palfium wordt in pilvorm verstrekt. Met de proef moet dit jaar worden begonnen. vancouver-amsterdam patrick selbach/anp Het zijn drukke tijdén voor de juridi sche medewerkers van Greenpeace Ne derland. Voor de derde keer in bijna drie weken moeten Nederlandse milieu-activisten zich voor een rechter verantwoorden. Na kapitein Albert Kui ken van het actieschip Solo, is vandaag directeur Geert Drieman aan de beurt. Hem wacht in Canada wellicht een cel straf. Later deze week trekken Green peace Nederland en de Britse opwer kingsfabriek in Sellafïeld de juridische degens over een omstreden adverten tie. De bobo's van Greenpeace laten zich niet onbetuigd in de drukke gang naar de rechtbanken. In het Canadese Van couver, de 'geboorteplaats' van de or ganisatie, moeten vanaf vandaag vijf 'hoge' internationale vertegenwoordi gers van Greenpeace voor het hekje verschijnen. Behalve Drieman, gaat het om de bestuursvoorzitter van de Britse tak van de organisatie, de Oostenrijkse campagnedirecteur, de algemeen-di recteur van Greenpeace Duitsland en de directeur fondsenwerving van Greenpeace USA. Drieman en de zijnen moeten voorko men wegens hurj aandeel in een door de rechter verboden demonstratie te gen het kappen van oeroude bomen in een regenwoud bij Clayoquot Sound (British Columbia). De protesten tegen de ondergang van de eeuwenoude bossen in de provincie Greenpeace-directeur Geert Drieman (rechts) samen met andere actievoerders geketend in het Canadese regenwoud. Vandaag moet hij zich voor de rechter in Vancouver ver antwoorden voor deze actie. foto anp British Columbia weerklinken al veer tien jaar. Milieuorganisaties als Green peace en Sierra Club of Western Cana- da hebben in de strijd om de wouden de krachten gebundeld met Canadese indianenstammen die hun land terug willen. Deze hebben in tegenstelling tot de Amerikaanse indianen nooit afstand gedaan van hun land. De inzet is dui delijk: één van laatste regenwouden in de gematigde zones moet van de on dergang worden gered. Nog slechts 0,2 procent van de aardop pervlakte is bedekt met deze gematige variant van de tropische regenwouden. Een kwart daarvan staat in het bewuste Canadese gebied. De bomen in Clayo quot Sound kunnen 800 jaar oud wor den en een hoogte bereiken van 95 me ter. Met een diameter van 10 meter loop je er bovendien niet snel omheen. De bosbouwindustrie in British Colum bia is de motor van de regionale econo mie en daarmee ook de grootste tegen stander van de milieu-activisten. Meer dan de helft van de bomen in de pro vincie is al ten prooi gevallen aan de in dustriële houthakkers. De kaalslag heeft volgens Greenpeace intussen 'rampzalige vormen' aangenomen. Nederland is een relatief kleine afne mer van houtpulp uit het betrokken ge bied. Een van de grootste pulpimpor- teurs in ons land is het papierconcern KNP BT, dat zaken doet met de groot ste kapper en tevens aandeelhouder van KNP BT, MacMillan Bloedel. Vol gens een woordvoerder van KNP BT heeft MacMillan Bloedel het bedrijf verzekerd dat de pulp die het concern afneemt niet afkomstig is uit Clayoquot Sound. Of de rechter in Canada al deze week een uitspraak doet tegen onder ande ren de Nederlander Drieman is nog on zeker. Er bestaat zelfs een kans dat de zaak op de lange baan wordt gescho- In Amsterdam dient vandaag ook een kort geding die de exploitant van de Britse nucleaire opwerkingsfabriek in Sellafïeld heeft aangespannen tegen Greenpeace Nederland. British Nuclear Fuels wil een rectificatie van een adver tentie van de milieuorganisatie over de gevaren van de fabriek. Volgens de Brit ten is de informatie die Greenpeace heeft verstrekt onjuist, misleidend, on volledig en suggestief. mermeerderheid daar toch aan vast. Het CDA daarentegen wijst erop dat vorig jaar ondanks het bestaan van de voetoverheve ling 50.000 vrouwen extra aan het werk gingen: de fiscale 'af straffing' is blijkbaar niet zo'n grote hobbel. WD, PvdA en D66 willen de voetoverheveling per 1 januari afschaffen. De PvdA wil de maatregel laten ingaan voor de generaties die Ivanaf dat jaar achttien jaar wordt. De WD laat dit nog in het midden. D66 wil bovendien de overheveling voor oudere generaties (in 1995 tus sen 18 en 45 jaar) geleidelijk verminderen. De fracties zijn enigszins ver deeld over de besteding van de opbrengst. WD en PvdA willen gezinnen met kinderen allemaal een vaste aftrek geven die over eenkomt met de belastingvrije voet van bijna zes mille. Groen links wil het geld gebruiken voor meer kinderopvangplaat sen en D66 denkt aan een hoge re kinderbijslag voor jonge kin deren. den haag anp zaken. Condooms zijn het mid del om verspreiding tegen te gaan. Maar met alleen con dooms red je het niet. De pil is 35 keer zo veilig als het con doom. Dus is ons credo: con dooms tegen geslachtsziekten en de pil tegen ongewenste zwangerschappen." „Het is niet dubbelop want beiden heb je nodig. De inzich ten in veilig vrijen zijn de laatste jaren flink veranderd. Maar dat geldt ook voor veilig autorijden. Twintig jaar geleden vond nie mand autogordels nodig, later werd je verplicht ze voorin de auto te dragen en nu heb je ook achterin gordels. Voor vrijen gaat het zelfde op." De arts denkt dat één op de zes a zeven jongeren voor zijn of haar 25ste verjaardag (ge slachtsziekten als chlamydia, gonorroe, genitale wratten, her pus, syfïliis of hepatitis B heeft opgelopen. In 1992 hadden z'n 9.000 jongeren tussen de 15 en 19 jaar een seksueel overdraag bare aandoening. Ongeveer 35.000 begin twintigers lopen nu rond met een geslachtsziek- Jonge vrouwen moeten vrijen met een condoom èn de pil. Dat is de enige manier waarop ze zich kunnen wapenen tegen ge slachtsziekten, AIDS en onge wenste zwangerschappen. Dat is de boodschap van een landelijke campagne die giste ren is gestart. De komende maanden krijgen 20.000 jonge ren in het hele land van hun huisarts een 'double dutch star- tersset', met een pil en con doom en informatie over veilig vrijen. Via een enquête wil huisarts H. Doppenberg het seksuele ge drag van de starters in hun 'sekscarrière' onderzoeken. Aan het eind van zijn onderzoek hoopt hij vast te stellen hoe hoog jongeren het risico in schatten om besmet te raken en welke maatregelen ze nemen tegen geslachtsziekten. „Geslachtsziekten zijn vrese lijk vervelend. Ie gaat er niet aan dood maar het is ook geen lolle tje. Ze kunnen wel onvrucht baarheid of buitenbaarmoeder- lijke zwangerschappen veroor- denbosch»anp gevonden in het Drongelens Kanaal, vlakbij de kazerne. Uit sectie bleek dat het jongetje kort na de geboorte nog even heeft geleefd. Hoe hij is overleden, kan niet worden vastgesteld. De vermoedelijke ouders konden worden opgespoord dankzij getuigen, die verklaar den dat de vrouw in verwach ting was. Later ontdekten de ge tuigen dat de vrouw niet meer zwanger was, terwijl er evenmin sprake was van een pasgeboren baby. Een 31-jarige vrouw en haar 30- jarige echtgenoot uit het voor malige Joegoslavië zijn gisteren in Den Bosch aangehouden in verband met de vondst eind ja nuari van een dode baby. De politie denkt dat het de ouders van het kind zijn. Het echtpaar ontkent. Man en vrouw wonen in een tijdelijk opvangcentrum in de Willem I-kazerne in Den Bosch. De dode baby, een jongen, werd door medewerkers van de NS ^Uttau Ic Vign Cuvée Saint-Valentin

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5