OPRUIMING Weer onrust in top recherche A'dam I ('fez Deskundigen PBCnoemen Zwitser 'een tijdbom' Binnenland met nieuwe Mediawet D'Ancona Veronica, TROS, Endemol praten over samenwerken Kok adviseert Nordholt maar niet te solliciteren De Vries: 'Programma CDA te pessimistisch' Pronk verwacht doorbraak in overleg met Suriname Kamer niet zonder meer eens Wasstraat voor vogels Oefening brandweerlieden het is nu de beste tljd voor,Een Perez Tapijt DONDERDAG 10 FEBRUARI 1994 Gebruikers van wisselstrook Al overtraden wet hilversum anp Alle ongeveer 30.000 automobi listen die in de eepste vijf weken gebruik hebben gemaakt van de carpool wisselstrook op de Al (Amersfoort-Amsterdam), wa ren eigenlijk in overtreding. Het bord dat aangaf dat de wisselstrook uitsluitend is be doeld voor auto's met drie of meer inzittenden, had toen na melijk nog geen rechtskracht. Het werd pas op 2 november gepubliceerd in het Staatsblad en ging pas in op 2 december. Dat bleek gisteren uit de uit spraak van de kantonrechter in Hilversum, mr. I Bienf.nl, in een proefproces dat was uitge lokt door oud-minister van ver keer, T. Westerterp. Turken bedreigen Turken bergen op zoom Een groep van ongeveer tien zwaar bewapende Turken heeft vorige week Turkse middenstanders in Bergen op Zoom ernstig bedreigd. Dat gebeurde nadat de politie hen via pamfletten juist had opgeroepen om afpersing en intimidatie aan te geven. Dat hebben Turkse zegslieden gisteren meege deeld. De politie is van de intimidatie op de hoogte, maar zegt nog geen aangiften van bedreiging te hebben ontvangen. D66: Royaal pensioen is zes mille Dordrecht D66 wil dat bejaarden met een aanvullend pensioen vanaf 6.000 gulden per jaar daarover zeven procent AOW-pre- mie gaan betalen om de kosten van de oudedagsvoorziening be taalbaar te houden, de helft van de AOW-premie die werkenden betalen. Lijsttrekker Van Mierlo zei dat gisteren op een partijbij eenkomst in Dordrecht. Volgens Van Mierlo kunnen de overige partijen de D66-suggestie niet zonder meer terzijde schuiven. Hij wees erop dat onder meer de SER deze mogelijkheid serieus onderzoekt. Nederlanders in Jakarta vast met XTC den haag Twee Nederlanders zijn in de Indonesische hoofdstad Jakarta opgepakt omdat zij XTC-pillen bij zich hadden. Dat heeft het ministerie van buitenlandse zaken vandaag bevestigd. Er werden ook twee Amerikanen aangehouden die in buitenlandse dienst zouden zijn. Het gezelschap had zevenduizend pillen bij zich. Handel in drugs kan in Indonesië leiden tot de doodstraf. Officier eist 2,5 jaar tegen 'monster van Juraen ex-vriendin Tegen de 39-jarige Zwitser, 'het monster van Jura' genoemd, en zijn 22-jarige ex-vriendin is gis teren voor de Amsterdamse rechtbank 2,5 celstraf geëist. Of ficier van justitie mr. J. Dekking verlaagde haar aanvankelijke ei sen van zes en vijf jaar nadat was gebleken dat de man 'sterk verminderd toerekeningsvat baar' en de vrouw 'verminderd toerekeningsvatbaar' zijn. Volgens deskundigen van het Pieter Baan Centrum (PBC), het justitiële observatiecentrum, is de Zwitser een 'tijdbom'. Als hij weer een hartstochtelijke relatie zou aangaan, zoals die met de 22-jarige Zwitserse, zou de kans zeer groot zijn dat hij opnieuw tot ernstige uitbarstingen van agressie komt. Het PBC advi seerde de rechtbank om de man ook TBS op te leggen, maar dat eiste de officier niet omdat het duo aan Zwitserland zal worden uitgeleverd, waar het een veel omvangrijkere strafzaak staat te wachten. Samen met zijn vriendin staat de Zwitser terecht op verden king van onder meer heling van kinderpornografie en poging tot ontvoering van jonge kinderen met de bedoeling hen seksueel te misbruiken. De rechtbank in Amsterdam boog zich gisteren opnieuw over de zaak, nadat zij in juli vorig jaar had bepaald dat een gedragskundig onder zoek nodig was om de juiste straf te kunnen bepalen. Het PBC bevestigde het idee van de rechtbank dat de vrouw de sadistische behoeften van de man niet deelde en dat zij 'uit sluitend om hem terwille te zijn hem behulpzaam is geweest'. „Ik moet in die tijd mijn ver stand zijn kwijtgeraakt zei de vrouw over de periode vanaf 1991 waarin de bizarre, sadis tische fantasieën van haar part ner zich steeds heviger begon nen te manifesteren en zij van lieverlee zijn handlanger werd. Zij kocht in Amsterdam medi sche apparatuur, omdat deze haar vriend opwond. Het paar reed in een speciaal geprepa reerde auto over de Veluwe. op zoek naar kinderen aan wie de man zich zou kunnen vergrij pen. De vrouw voelde zich 'gevan gen'. Terwijl haar angst voor de man hand over hand toenam, kon zij zich tot niemand wen den. Het PBC-onderzoek kon geen antwoord geven op de vraag waarom zij niet bij hem wegging. Volgens PBC-psychia- ter prof. dr. F. Beyaert moet zij 'in opperste verwarring' hebben verkeerd en is zij 'zeer ge schrokken' van de wending die het leven met haar geliefde heeft genomen. Beyaert meent dat zij veel van de soms gruwe lijke gebeurtenissen heeft 'ver drongen, afgesplitst'. „Ze wil niets liever dan alles vergeten. Ze heeft eigenlijk het idee dat ze niet meer leeft en wil alleen nog maar slapen." Het leven van de man werd in zijn jeugd gekenmerkt door een zeer slechte band met zijn ou ders. Zijn vader zou hem. toen hij zeven jaar oud was, seksueel hebben misbruikt. Later werd hij vele malen misbruikt door een pleegvader. De man boekte succes in de computerbusiness. Hij trouwde en werd vader van drie kinderen. Die heeft hij al tijd pngemoeid gelaten. Bij zijn vrouw woont hij allang niet meer. hoewel hij nog wel met haar is getrouwd. De vrouw was zeventien jaar toen zij de man ontmoette. Hij nam haar in vertrouwen en ont hulde zijn perverse, pedofiele voorkeur. De vrouw zou daar aanvankelijk geen probleem mee hebben gehad. Contacten met een pedofièle Zwitser, die er prat op ging dat hij over Oos- teuropese kinderen kon be schikken, om ze te misbruiken en te doden, maakte zijn seksu ele voorkeur duidelijker, aldus de PBC-rapportage. Het paar verhuisde naar Am sterdam wegens het 'progressie ve klimaat op seksueel gebied'. De man zei daarover: „Het maakte me grenzeloos als een kind". Na zijn arrestatie, in ja nuari van het vorig jaar, ontdek te de politie een reeks video banden met kinderporno. Daar onder bevonden zich opnamen waarop is te zien hoe de man zeer jonge kinderen gruwelijk misbruikt. Volgens het PBC is de gepas sioneerde relatie tussen de man en de vrouw bepalend geweest voor hun morele ontsporing. Beiden wilden in elkaar opgaan, 'versmelten'. In het geval van de man maakte deze wens ook agressie los, die hij uitte in zijn pedofilie. Bij de vrouw was in de relatie met de man sprake van een 'sterk verhoogde kwets baarheid en weerloosheid', al dus het PBC. De rechtbank doet uitspraak op 23 februari. De Tweede Kamer stemt niet zonder meer in met het voorstel van minister D'Ancona van WVC om de publieke omroep organisaties voor tien jaar de garantie te geven dat zij op één van de drie televisienetten kun nen uitzenden. PvdA en D66 willen de omroepen (KRO, NCRV, EO, TROS, AVRO, Vero nica, VPRO en VARA) voorlopig een concessie voor vijf jaar gun nen. Dat bleek gisteren bij de behandeling van een wijziging van de Mediawet. Vandaag ant woordde D'Ancona de Kamer. Werken de omroepen vol doende samen, dan kunnen zij volgens mevrouw Van Nieu- wenhoven (PvdA) min of meer automatisch voor nóg een pe riode van vijf jaar een zend machtiging krijgen. Wolffens- perger (D66) wü de concessie alleen voor de eerstkomende vijf jaar geven. De positie van het CDA is nog onduidelijk. Woordvoerder Bei- nema twijfelt, maar houdt voor alsnog de mogelijkheid open dat de omroepen een zend machtiging voor tien jaar krij gen. De WD is geheel tegen het verlenen van concessies voor een aantal jaren. Het ontwerp van D'Ancona is bedoeld om de positie van de publieke omroep voor de ko mende tien jaar veilig te stellen. Volgens het plan blijven er drie publieke TV-netten en vijf ra diozenders. Alle omroepen zou den een tienjarige uitzendcon- cessie krijgen op voorwaarde dat zij per net verregaand gaan samenwerken. De bedoeling van de minister is de publieke omroep te be schermen tegen de zware con currentie van de commerciële. Wil de publieke omroep een be hoorlijk marktaandeel houden, dan moet zij een herkenbaar programma aanbieden, waarbij de kijker en de luisteraar weten op welk moment hij waar iets kan vinden. Het parlement steunt de grote lijnen van het wetsontwerp: de samenwerking van de omroe pen per net en de splitsing van de NOS. Het ene deel, dat NOS hilversum npa Veronica, TROS en de televisie producent Endemol (ontstaan uit een fusie tussen Joop van den Ende en John de Mol) heb ben oriënterende gesprekken gevoerd over eventuele samen werking in een commercieel station. Dat heeft Veronica- voorzitter Van der Reijden be kendgemaakt. Een woordvoerder van Vero nica benadrukt dat het om 'af tastende gesprekken in een in formele sfeer' gaat. Een woord- blijft heten, houdt een bestuur lijke taak en blijft programma's als het Journaal, Den Haag Van daag, Studio Sport en de ver slaggeving van evenementen verzorgen. Het andere deel, dat Nederlandse Programma Stich ting (NPS) wordt gedoopt, wordt vooral verantwoordelijk voor programma's op het ter rein van cultuur en minderhe den. Minister D'Ancona wil de omroepen voorschrijven dat een kwart van het programma - aanbod op TV aan cultuur en educatie wordt gewijd. De Tweede Kamer twijfelt aan de haalbaarheid daarvan. voerder van Joop van den Ende Produkties ontkent. „Onzin", noemt hij het. Volgens Veronica is de wets wijziging die dezer dagen wordt besproken reden geweest om opnieuw te praten. Daarnaast, zegt de woordvoerder, doen al lange tijd verhalen de ronde dat Endemol op het punt staat een vijf tot tien jaar durend contract af te sluiten met RTL,. „Je kunt je afvragen wat er voor 'ons overblijft. Is het dan nog wel in teressant om in het bestel te blijven." Praatpalen worden vervangen den haag De bijna dertig jaar oude gele praatpaal langs de Ne derlandse wegen wordt vervangen. Directeur P. Nouwen van de ANWB nam vanmiddag in Wassenaar het eerste model in ont vangst. De nieuwe praatpaal geeft de gebruiker een beter zicht op de omgeving terwijl de luisterschelpen aangepast zijn aan mensen van verschillende lengtes. Eind deze maand worden tien proefpalen geplaatst langs wegen in de Randstad. Dan wordt de definitieve kleur bepaald. Daarna wordt besloten op welke termijn de in totaal drieduizend praatpalen in Nederland worden weggehaald. PvdA-leider Kok heeft de Am- sterdamse hoofdcommissaris Nordholt geadviseerd af te zien Ivan zijn poging burgemeester te worden van de hoofdstad. Nordholt heeft dat advies opge volgd en heeft niet gesollici teerd. Gisteren sloot de aanmel- K dingstermijn voor sollicitanten. In een gesprek tussen Kok en II Nordholt is diens betrokken- BP heid bij het opheffen van het tf- Interregionale Recherche Team (1RT) aan de orde gekomen, /EY evenals de geruchten over cor- Overplaatsing hoofdinspecteur zorgt voor commotie ruptie binnen het Amsterdamse politiekorps. Kok liet de hoofd commissaris daarop weten zijn kandidatuur voor het burge meesterschap minder wenselijk te vinden. Zegslieden binnen de PvdA bevestigen dit. Nordholt heeft daaruit zijn conclusies getrokken en zich niet in de race om het burge meesterschap gestort. Nordholt werd aanvankelijk publiekelijk voorgedragen als kandidaat door de PvdA-fractievoorzitter in de gemeenteraad, Van der Laan. amsterdam Binnen de top van de Amsterdamse recherche is onrust ontstaan na de overplaatsing van de chef van het bureau tactiek en recherche-operaties, hoofdinspecteur Sinning. Sinning werkte aan de opzet van een observatieteam dat internationaal inzetbaar moest worden, toen hij de op dracht kreeg daarmee te stoppen. Het personeel van het Am sterdamse arrestatieteam en van het observatieteam zou met grote verbazing en woede heb ben gereageerd op de over plaatsing van de chef. Zij wijten de gang van zaken aan een con flict tussen Sinning en recher chechef Weiten, die de op dracht aan Sinning tot de vor ming van het observatieteam plotseling zou hebben ontkend toen de chef personeel en mid- Een woordvoerder van de Am sterdamse politie doet de kwes tie af als 'kolder, wilde verhalen. Van onrust binnen de recher- chetop is geen sprake. We heb ben hier drie mensen aan de top: Weiten, Driessen en Van Kastel. En die drie zijn het roe rend met elkaar eens. Het voor nemen om Sinning over te plaatsen speelt al een tijd'. delen Driessen zich gepasseerd voelde. Bekend is ook dat de Amster damse korpsleiding en de re- cherchetop al vele maanden worden geplaagd door een groep op non-actief staande re chercheurs. De groep is bezig onderzoek te doen naar het doen en laten van de Amster damse korpsleiding en de re- cherchetop. Daarbij gebruiken zij camera's en andere recher chetechnieken. Volgens de woordvoerder opereert de groep geheel zelfstandig. „Dat zijn mensen die vinden dat ze ten onrechte thuis zitten, maar wij vinden dat ze normafwij kend gedrag hebben vertoond. s CDA-minister De Vries (sociale zaken) sluit niet uit dat de uitkeringen de ko mende kabinetsperiode omhoog kun nen omdat de economische groei mee valt. Het voorstel van zijn partij alle uit keringen bij voorbaat te bevriezen acht de minister te voorbarig. „In die zin zou het CDA-programma ook te pessimis tisch kunnen blijken, een soort overreac- ie tie dus", aldus De Vries. De minister doet zijn uitspraken in het 'blad De Werkgever van de christelijke werkgeversorganisatie NCW dat van daag verschijnt. „Er is dus een redelijke kans dat het meevalt de komende kabi netsperiode. En dat zou betekenen dat ook ruimte ontstaat om meer te doen met de uitkeringen dan nu wordt veron dersteld." De Vries wil de belastingmeevaller van vier miljard gulden gebruiken voor ver laging van de werkgeverspremies. Als het bedrag echter pas volgend jaar be schikbaar komt, geeft de minister de voorkeiïr aan verlaging tfan deeerste be lastingschijf. Het kabinet moet nog een besluit nemen over de besteding van de belastingmeevaller. Daarvoor wordt me de gewacht op een voorstel van De Vries. De CDA-minister, die niet meer terug keert in de politiek na de verkiezingen, hekelt het structurele overleg tussen werkgevers, vakbonden en overheid. „Ik vind inderdaad dat we elkaar om de beurt te veel de Zwarte Piet toespelen. Het gevolg is dat systemen waarvan we weten dat ze niet deugen, veel te lang in stand' blijven en dat er maar bitter wéi nig verandert." Volgens De Vries doet de overheid er goed aan afspraken te maken met afzon derlijke bedrijven en bedrijfstakken in plaats van met de centrale werkgevers- en werknemersorganisaties. Eind vorig jaar sloot De Vries nog met diezelfde centrales een akkoord over vergaande loonmatiging en werkgelegenheid. Vol gens De Vries dreigt ook deze afspraak onderuit te gaan door te hoge looneisen. 'Hobbels kunnen wel worden geslecht' dan in gevaar komt. Paramaribo stelde daarom voor het toezicht te laten uitoefenen door het ad viesbureau Warwick Research Institute (WRI). Een compromis is nu dat niet Parmaribo, maar Nederland het WRI-voorstel zal voorleggen aan het IMF. PvdA en CDA kunnen zich daarin wel vinden, de WD wil een veel directer toezicht van het IMF. De Surinaamse delegatielei der Lachmon toonde zich van morgen tevreden. Hij bena drukte desgevraagd dat een goed toezicht op de besteding van Nederlands ontwikkelings geld (totaal 1,3 miljard gulden) ook in het belang van Suriname anjum Medewerkers van het vogelopvangcentrum De Fügelspits maken door olievervuiling gevelde vogels schoon in de gisteren in gebruik genomen 'wasstraat'. Het op een couveuse lijkende apparaat voorkomt dat de vrijwilligers in aanraking komen met giftige dampen tijdens het schoonmaken. foto anp den helder» In het trainingscen trum van 'International Fire Safety Centre Noordkop' in Den Helder worden brandweerlieden van de offshore-industrie getraind in het blussen en dichtdraaien van af sluiters die in brand zijn geraakt op een olieplatform. Van de dien sten van het centrum wordt veel gebruik gemaakt door de olie-in dustrie sinds het moment dat en kele jaren geleden een groot on geluk plaatshad op de Noordzee. foto anp Mooiste tapijten! Grootste voorraad! Laagste prijzen! Normaa 1 Nu 895.- Normaa 1 Nu 1.470. Normaal _LNu 890.- NorrnaalNu 2.495.- Normaal^iNu 1.280.- PERZISCHE TAPIJTEN Minister Pronk van ontwikke lingssamenwerking verwacht dat de ontwikkelingsrelatie met Suriname nog binnen twee maanden wordt hersteld. Er lig gen weliswaar nog wat kleine hobbels over het toezicht op de besteding van het geld, maar die kunnen volgens Pronk wel worden geslecht. Nederland wilde dat Parama ribo zijn herstelplan zou voor leggen aan het Internationaal Monetair Fonds (IMF). De Suri naamse regering vreest dat het IMF zulke vergaande economi sche hervormingen zal eisen dat de armoede in eerste instantie nog verder zal toenemen en de net weer verworven democratie

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3