Leiden helpt Marokkanen aan een baan Stichting wil LVC niet in Trianon Leiden Regio Katwijks magazijn is net een vesting Truc met bloemen mislukt Gebakken brood met placemat Interesse voor politiek neemt eerder toe dan af Gewond DONDERDAG 10 FEBRUAR11994 De Leidse wethouder Van Bochove (CDA) wil Marok kaanse randgroepjongeren aan een baan helpen bij de parkeerpolitie, de dienst milieu (kringloopproject) en de onderhoudsdienst voor bedrijfsauto's van de gemeente. Bovendien overweegt hij hen aan te stellen als stads wacht. leiden erna straatsma van de dienst ESZ, medewer kers uit de jeugdhulpverlening en het algemeen maatschappe lijk werk. De stichting Maat schappelijk Werk Leiden stelt een 'allochtoon contactpersoon' aan die bemiddelt tussen jonge ren, hun ouders en de diverse instellingen. Marokkaanse randgroepjon geren die deelnemen aan het project verplichten zich tot be paalde inspanningen voor de maximale periode van een half jaar. Bij deelname op niet-vrij willige basis, op last van de rechter, worden de resultaten gerapporteerd aan het open baar ministerie. Het project heeft een tijdelijke looptijd van driejaar. Driemaal is scheepsrecht. Maar IJ. Verdoes, eigenaar van een melk- en levensmiddelenwinkel aan de Scheepmakerstraat in Katwijk, vraagt zich af of dit ook opgaat voor de inbraken in zijn magazijn. ,,Je word er terneer geslagen van", zegt hij zuch tend. Gisternacht werd het maga zijn voor de derde keer in een maand tijd opengebroken. Sloe gen de dieven vorige keren een ruitje in, dit keer wrikten ze met behulp van een koevoet of sta len pijp het slot van de toe gangsdeur van het magazijn los. Uit twee SRV-wagens werden, evenals de vorige keren, sigaret ten en wisselgeld gestolen. Ver does denkt dat steeds dezelfde personen hun slag slaan. „Elke keer nemen ze sigaretten en wisselgeld mee. Alleen de eerste keer verdwenen ook wat pakken shag en koffie. Telkens hebben ze het gemunt op de wagens." Als de inbrekers eenmaal bin nen zijn, is het een koud kunstje voor ze om de deuren van de wagens te openen. „Op last van de brandweer moeten we die deuren altijd openhouden. Als er brand uitbreekt kunnen ze de wagens snel naar buiten rij den", zegt Verdoes. De eigenaar van de melk- en levensmiddelenhandel weet niet meer wat hij moet doen om verdere inbraken te voorkomen. Het magazijn heeft al veel weg van een vesting. De uitgangen zijn voorzien van stalen platen, de ramen hebben tralies en het bovenlicht is uitgerust met die- venklemmen. Een timmerman heeft ook de schuifdeur zodanig beveiligd, dat inbrekers het slot straks niet makkelijk meer kun nen openbreken. Probleem is echter dat er in de straat geen sprake is van so ciale controle. Het magazijn ligt in een straat met andere maga zijnen en garages, ,,'s Avonds is er dus niemand meer, die de in braak zou kunnen opmerken", zegt Verdoes. Elke keer maken de inbrekers voor ongeveer twee- tot drie duizend gulden aan goederen en wisselgeld buit. Verdoes vreest dat hij problemen krijgt met de verzekering, als er nog een keer wordt ingebroken. Hij overweegt om het wisselgeld maar niet meer in de wagens achter te laten. „Maar verder? Ik kan toch moeilijk op de loer gaan liggen. En ails je die inbre kers weet te betrappen, wat doe je dan nog? Voor dit soort dief stallen mogen ze na het opma ken van het proces-verbaal weer naar huis. En als je ze een klap op hun hersens geeft, ben je zelf aansprakelijk." Het opzetten van werkprojecten vormt een onderdeel van Van Bochoves plan om randgroep jongeren weer aan de slag te krijgen. Met behulp van een 'in terventieteam' worden Marok kaanse jongeren van 12 tot 25 begeleid bij het vinden van scholing en/of werk. Op die ma nier hoopt de gemeente te voor komen dat de categorie jonge ren verder afzakt in het crimi nele circuit. Doelgroep is de categorie jon geren die enkele malen (minder dan vijf keer per jaar) met de politie in aanraking is geweest. Zij krijgen van de politie en de rechter, of van jeugdhulpinstel- lingen een contract aangeboden waarin zij zich verplichten tot het behalen van een bepaald dóel. Haken de deelnemers vqortijdig af, dan volgen sanc ties. •Instellingen zoals onder meer dé Stichting Weerwerk, de leer plicht-ambtenaar en de Afde- lirïg Werkgelegenheidsprojecten hébben in een convenant af spraken vastgelegd over deelna me aan het project. Zij verplich ten zich hiermee om jongeren op korte termijn scholing en werk aan te bieden. Het aantal Marokkaanse jon geren dat vroegtijdig in aanra king komt met de politie neemt toe. In 1992 was in Leiden 20 procent van de totale groep minderjarigen die met de poli tie te maken kreeg van Marok kaanse afkomst. Eenderde van de minderjarige Marokkaanse jongens werd aangehouden voor een vermogensdelict. Dat is onevenredig hoog in vergelij king tot andere groepen jonge- De leeftijd van Marokkaanse Het- interventieteam valt onder jongeren die met de politie i verantwoordelijkheid van de ge meentelijke dienst economi- I sche en sociale zaken (ESZ). Het team bestaat uit ambtenaren raking komen daalt. Er is ge regeld sprake van strafbare fei ten die gepleegd zijn door 8 tot 10-jarigen. Het Trianon-gebouw aan de Breestraat. Sloopauto's mogen langs de Rijn staan den haag/valkenburg Op een terrein aan de Voorschoterweg in Valkenburg, grenzend aan de Rijn, mogen sloopauto's worden neergezet. De Raad van State heeft dat beslist. Hij stelde de eige naar van een bedrijf in auto-onderdelen en motoren in het ge lijk. l^-provincie was naar,de Raad van State gestapt om dit te verbieden. Zij vreest dat er schadelijke stoffen in het water te rechtkomen. Zolang het bedrijf de autp's.met de achterzijde naar de Rijn parkeert, alle schadelijke vloeistoffen eruit haalt en de auto's niet stapelt, mag het bedrijf ze langs de waterkant par- leiden wim koevoet De Stichting Vrienden van Trianon ziet lie ver niet dat het Leids Vrijetijdscentrum (LVC) zich in het theater aan de Breestraat vestigt. Zij schrijft dit aan de gemeenteraad van Leiden. De stichting dringt erop aan om snel een bestemming aan het gebouw te geven. De stichting wil zelf Trianon als bioscoop laten voortbestaan, 'in combinatie met een passend gebruik van de overige ruimten in het gebouw'. Volgens mevrouw J. Bordewijk, van de stichting, behoort een rendabele ploitatie van het gebouw tot de mogelijkhe den als de gemeente er in zou slagen het te gen een 'redelijke' prijs te kopen. Het be stemmingsplan beperkt: de gebruiksmoge lijkheden zodat de project-ontwikkelaar die het pand nu in handen heeft zich geen to renhoge vraagprijzen kan veroorloven, meent de stichting. Uit gesprekken met het LVC leidt de stichting af dat de gemeente Trianon het liefst koopt om het popcultuurcentrum aan alternatieve huisvesting te helpen. Het LVC moet namelijk wijken voor de Sleutelhof, de toekomstige winkelgalerie tussen Aalmarkt en Breestraat. ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDERDUIN Met het LVC in de Trianonbioscoop, oor deelt de stichting, laat Leiden de kans voor bijgaan op behoud van ene uniek cultuur monument. Het gebouw kan beter bio scoop blijven, omdat er dan overdag con gressen kunnen worden gehouden waar door een betere exploitatie mogelijk is. De stichting heeft in de drie maanden van haar bestaan hard gewerkt aan het be houd van Trianon als bioscoop. Inmiddels hebben de Trianon-vrienden 300 donateurs geworven en hebben ze vele vrijwilligers opgetrommeld die willen helpen bij het de bioscoop. De binnentuin van verzorgingshuis Haagwijk aan de Beethovenlaan in Zuid- West is nog steeds een woestenij, ondanks alle mooie beloften. Maar er komen nu snel betere tijden. De hoogbejaarde bewoners van het hoofdgebouw van Haagwijk vragen zich inmiddels af I of zij het nog wel JÊÊk zullen meemaken Ml dat hun 9 binnentuin in bloei komt. Ook de bewoners van de aanleunwoningen aan het LÏsZtpad beginnen zich zorgen te maken. Het bejaardencomplex is gerenoveer, het bouwverkeer dat door de tuin reed al lang vertrokken, maar er gebeurt niets. En dat terwijl vorig jaar al een groene oase temidden van de steenklompen was sinds september vorig jaar in een aanleunwoning met mijn vrouw. Al die tijd hebben we tegen een modderpoel rpoeten aankijken", zegt bewoner G. van Schie. „Er is nog geen barst aan beplanting gedaan. De grond is wel opgehoogd en we hebben een paar tegels gekregen, dat wel. We moeten maar geduld hebben, wordt er gezegd. Maar zoveel tijd hebben die oude mensen in het hoofdgebouw waarschijnlijk niet meer. Die kijken al jaren tegen die rommel aan. Dat er niets kon worden gedaan toen het bouwverkeer nog heen en weer reed snap ik, maar dat is al lang weg. Het beste bewijs voor mij dat er voorlopig niets gebeurt is het fqit dat die ene boom er nog staat. Volgens het groenplan zou die worden verplaatst. Het lijkt me rijkelijk laat om dat nu nog te doen. Bomen worden meestal verplaatst in het najaar." Voor de tuin van Haagwijk zijn woningbouwvereniging De Sleutels, eigenaar van de aanleunwoningen en het verzorgingshuis verantwoordelijk. Sleutels zegt dat de stroken grond waarvoor zij verantwoordelijk is inmiddels zijn aangelegd en ingericht. Voorzitter J. van Keulen van het bestuur van Haagwijk meldt er definitief is besloten om een eenvoudige groenvoorziening aan te leggen. „Aanvankelijk soort openbaar park aan te leggen, met bankjes en dergelijke. Maar dat zou wel een half miljoen gulden kosten. Mogelijkheden tot subsidie waren er nauwelijks en als verzorgingshuis hebben we niet veel geld. Maar er dit voorjaar wordt de beplanting aangebracht. Het geld dat we daarvoor nodig hebben is er." De bewoners van Haagwijk krijgen uus niet het prestigieuze park dat hun ooit is voorgehouden, maar ze hebben toch iets groens om naar uit te kijken. Travelier Ze worden 'travellers' genoemd, de Engelsen die in caravans rondreizen door Europa, op zoek naar werk dat ze in hun geboorteland niet meer kunnen vinden. Deze Britse zigeuners strijken nog wel eens neer op plaatsen waar gemeenten ze niet willen hebben. In Leiden werden aan de Morsweg al eens een keer caravans van 'travel- Iers' verwijderd die in de weg stonden. En onlangs werd een Brit weggestuurd die op Room burg was gaan staan, daar waar de gemeente een woonwijk heeft gepland. Hij kwam daar terecht door een actie van de politieke partij De Groenen/Lei den weer gezellig. Op 2 maart doet de partij mee aan de ver kiezing voor de gemeenteraad. „Wij kwamen de Brit toevallig tegen in Amsterdam. Hij zocht een plaats om te staan. Wij heb ben hem Roomburg aangera den. De gemeente moet daar immers ook een woonwagen kampje inrichten. Naar ons idee moet er een oplossing worden gezocht voor deze mensen. Ze doen geen vlieg kwaad, leveren een bijdrage aan onze econo mie. Je zou bijvoorbeeld best ook een terreintje bij zwembad De Vliet voor ze kunnen inrich ten, in plaats van ze voortdu rend weg te slepen", zegt Jac ques de Coo van Leiden weer De Brit die op Roomburg stond raakte zijn caravan kwijt. Het wrak werd naar Van den Amee- le in Oegstgeest gesleept, maar Twee vrouwen hebben gisteren tevergeefs geprobeerd een wo ning aan de Rozenburg in Noordwijk binnen te dringen met de al vaker toegepaste bloe metjes-truc. Bij deze truc, die in januari wel lukte aan de Mei doornstraat in de badplaats, krijgen over het algemeen ou dere bewoners een bloemetje aangeboden, zogenaamd na mens een ver familielid. Bedoe ling is de woning binnen te dringen en vervolgens met iets waardevols of geld aan de haal te gaan. De truc mislukte gisteren om dat de bewoners argwaan had den toen twee onbekende vrou wen met bloemen voor de deur stonden. Buurtonderzoek leerde de politie dat er ook nog een derde vrouw bij de truc betrok ken moest zijn. Het drietal is niet meer aangetroffen. van Schie van het Lisztpad hoeft niet lang j eindelijk iets te gaan gebeuren. de Engelsman had geen geld om de parkeerkosten van 13 gulden per dag te betalen. Dus deed hij afstand van zijn rijden de woning. Dus werd de cara van vernietigd. Waar de 'travel- Ier' nu woont is niet duidelijk. Wellicht heeft hij onderdak aan de Morsweg gevonden. De gemeente blijft voorlopig consequent optreden tegen het ontstaan van ongewenste cam pings, zo werd gisteren duidelijk uit een reactie. De Europese ge dachte over mensen die vrijuit kunnen reizen en overal kun nen werken stuit kennelijk op nog te veel praktische bezwa- FOTO HIELCO KUIPERS „Er wordt de laatste tijd weer veel gesproken over het afne mende vertrouwen in de poli tiek. Onzin. De belangstelling voor politiek neemt eerder toe dan af. Dat blijkt uit alle on derzoeken." Dr. Ron Hillebrand, politico loog aan de Rijksuniversiteit Leiden en PvdA-raadslid in de ze stad, verzet zich met klem tegen het beeld dat de Neder landers zich steeds meer zou den afkeren van het politieke bedrijf. Toegegeven, de op komst bij de gemeenteraads verkiezingen van 1990 was te leurstellend laag: minder dan 60 procent, zo'n 12 procent minder dan bij de raadsverkie zingen in 1986. Maar de Leidse onderzoeker ziet geen reden om daaruit harde conclusies te trekken. „In vergelijking met andere democratische landen scoren we nog steeds behoor lijk hoog. Bij de laatste presi dentsverkiezingen in Amerika bijvoorbeeld kwam minder dan de helft van de kiezers naar het stemhokje." De mensen gaan wel anders om met politiek. Vroeger von den ze algemeen dat stemmen een burgerplicht was. Niet stemmen was toen een taboe. „Je mag er nu openlijk voor uitkomen dat je niet gaat stemmen. Maar van een zoge naamd toenemend cynisme blijkt niets uit de cijfers", weet Hillebrand. Ook het grote aantal zwevende kiezers wijst volgens hem niet op een verminderde belang stelling voor de politiek. „Vroeger was het duidelijk: een katholiek stemde op de KVP en een arbeider op de PvdA. Door ontzuiling en doordat de ideologische ver schillen tussen de partijen kleiner zijn geworden, stappen de kiezers gemakkelijker over naar een andere partij. Veel mensen weten nog niet op welke partij ze straks hun stem uitbrengen. Maar is dat onvre de of maken ze tegenwoordig een weloverwogener keuze vraagt Hillebrand zich af. Het maakt voor de uitslagen van gemeenteraadsverkiezin gen vrijwel niets uit of de plaatselijke politici of politieke partijen het goed of slecht hebben gedaan. De kiezers be lonen goed gedrag van plaat selijke politici vrijwel niet en straffen slecht beleid niet af, zo is uit onderzoek gebleken. „Als een plaatselijke coryfee het goed heeft gedaan, wint hij of zij hooguit één zeteltje. Mensen stemmen lokaal bijna altijd hetzelfde als voor de Tweede Kamer. Een kleine uit zondering is het verschijnsel lokale partij. Maar de aanhang van de lokalen loopt steeds meer terug. In '74 kregen zij nog 20 procent van de stem men, in '86 was dat nog maar 10. Hillebrand: „De plaatselij ke partijen pikken hun graan tjes nog wel mee. Maar ik zie voor dit soort partijen geen grote rol weggelegd. Daarvoor krijgen ze te weinig publici- Hillebrand heeft kort geleden onderzoek afgerond naar de werkzaamheden van gemeen teraadsleden. Daarover was weinig bekend. Nu blijkt dat de plaatselijke volksvertegen woordigers ruim 60 procent van hun tijd besteden aan het lezen van stukken en het bij wonen van vergaderingen. Slechts 10 procent van de tijd wordt besteed aan contact met de burgers. Opvallend is dat nergens in het onderzoek blijkt dat raadsleden eigenlijk meer tijd zouden willen uit trekken om met de kiezers in contact te komen. Sterker nog: 54 procent vindt dat ze genoeg tijd heeft om het raadswerk bevredigend te kunnen doen. Slechts 31 procent vindt dat ze tijd tekort komt. VRIJE TIJD Politie en brandweer gisteren uitrukken vanwege rookontwikkeling in een woning in Voorhout. De rook kwam uit de oven. De bewoonster had niet in de gaten gehad dat zij, samèn met het deeg, ook een placemat in de oven had ge schoven. De schade bleef be perkt. Een 23-jarige vrouw uit Lisse is gisteravond aan haar enkel ge wond geraakt bij een aanrijding op de Heereweg in Lisse. De vrouw reed daar op een brom fiets toen een 31-jarige automo biliste uit Sassenheim haar geen voorang verleende. Het slacht offer is naar het Academisch Ziekenhuis Leiden gebracht. Tentoonstelling In filiaal Merenwijk van de bi bliotheek aan de Rosmolen 4 zijn van 9 tot en met 28 februari de Fimo-klei plastieken van kunstenares Carla Pont te be wonderen. Carla Pont heeft ver schillende boeken over het wer ken met Fimo-klei op haar Politiek Café GroenLinks organiseert van daag een politiek cafémet lijst trekker Jan Laurier en raadsle den Edith van Middelkoop en Paul Duyvensz. Een van de ge sprekspunten is de autoluwe binnenstad. Aanvang 21 uur in Meneer Jansen aan de Nieuwe Rijn 22. Fietslichten Leden van GroenLinks zullen zaterdag 12 februari tussen 12 en 16 uur op de hoek Stille Mare/ Stille Rijn gratis fietslich ten repareren. Voor degenen die hun fiets laten repareren is er een stuk taart. Uitlenen CD's De bibliotheekfilialen Meren wijk en Morskwartier gaan van af 14 februari CD's uitlenen. Voor 2,50 kan een CD een week worden geleend. Postzegelbeurs De Leidse vereniging De Postze gelvrienden houdt maandag 14 februari een ontmoetingsbij eenkomst. Er worden eveneens postzegels geveild en geruild. Belangstellenden kunnen vanaf 19 uur terecht in het Vijfhoven- huis aan de Hoflaan 169. Ook zondag 20 maart is er een post zegelbeurs (11-16 uur). Lezing De filosofische vakvereniging Anna Maria van Schurman ver zorgt dinsdag 15 februari een le zing. Diedel Kornet houdt een referaat onder de titel 'Soorten in de biologie. Een proeve van toegepaste filosofie'. Aanvang 20 uur in het WSD-complex, Cleveringaplaats 1, gebouw 1175, zaal 152. Voorlichting Natuurvoedingsdiëtisten Marg- je Vlasveld en Judy van den Berg verzorgen 16 februari een voorlichting over baby- en peutervoeding. De bijeenkomst is van 19.30-21 uur in biblio theek Stevenshof aan de Trix Terwindtstraat 6. Graag van te voren aanmelden bij de balie of telefonisch 071-318100. Cursus De Leidse Volksuniversiteit be gint woensdag 16 februari met een extra cursus Nederlands voor buitenlandss. De lees-, spreek- en luistervaardigheid zullen veel aandacht krijgen. De cursus bestaat uit 12 lessen van elk drie uur en wordt gegeven in het K&O gebouw aan de Oude Vest 45. Voor meer informatie: 071-141141. Feest Café Sus Antigoon bestaat woensdag 16 febniari twee jaar. Dat wordt 's avonds gevierd met een optreden van de blues mu sici Theo Houtkoop en Harry Hardholt. Vanaf 22 uur zijn ze te horen in het café aan de Ou de Vest 81.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17