Kamer wil kerken ontzien Verkapt stemadvies: geen plaats voor racisme Kerk Samenleving Bisschoppenconferentie benoemt pater Verhoeven tot nieuwe secretaris-generaal DONDERDAG 10 FEBRUARI 1994 979 KORTWEG Kerk-en-school Personeel en leerlingen van de mr. J.J.L. van der Brug- ghenschool voor basison derwijs werken komende zondag mee aan een school- en gezinsdienst in de Katwijkse Pniëlkerk aan de Hoorneslaan. Het schoolkoor 'De Brug' heeft voor de gelegenheid een aangepast repertoire inge studeerd. Eén van de leer krachten vertelt het bijbel verhaal en de preek wordt gehouden door dominee B.H. Weegink. De dienst, die begint om 18.00 uur en wordt voorafgegaan door ng, gaat over Barti- De lezing is uit Mar kus 10. Klaverjassen Het actiecomité 'Restaura tie Agathakerk' uit Lisse or ganiseert morgenavond (11 februari) een klaverjas- avond in het plaatselijke Poelhuis. Er wordt gestre den om de Agatha-wissel- bokaal en de opbrengst is bestemd voor de opknap beurt van de kerk aan de Heereweg. De klaverjas- avond begint om 20.00 uur. Moker De radio-uitzending van Moker, het media-overleg van kerken in Rijnland en de Bollenstreek, staat ko mende zondag in het teken van de Oud-Katholieke Kerk. De overdenking is van mevrouw F. Graafmans- Geerts, pastoraal werkende uit Noordwijk. Het pro gramma is te beluisteren van 19.00 tot 19.30 uur via de FM 105.7 en via de kabel op de FM 88.1. In de uit zending van volgende week woensdag (16 februari) wordt gesproken met me vrouw Lies Muller over het vluchtelingenwerk. De overdenking is opnieuw van Graafmans-Geerts. Op woensdag zendt Moker uit van 16.30 tot 17.00 uur. Het programma wordt op zon dag 20 februari herhaald. Aandachtscentrum Kunstenares Dora Coelet exposeert tot en met 15 maart met wandkleden en ingelijst werk in het Aan dachtscentrum aan de Schoolstraat 18 in Den Haag. Het centrum, dat wordt beheerd door de Ver eniging oecumenisch cen trum voor informatie en ontmoeting, is op maandag geopend van 13.00 tot 17.00 uur en op dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. Gezinsdienst De afdeling Katwijk van de protestants-christelijk ver eniging Philadelphia van ouders, familie en vrienden standelijke handicap, houdt de eerste aangepaste ge zinsdienst van dit jaar in de gereformeerde Vredeskerk van de kustplaats. Voorgan ger is komende zondag P.C. van den Bos uit Alphen aan den Rijn en Griette Barn- hoom-Pronk verleent mu zikale medewerking. Het orgel wordt bespeeld door R.R.B. van Efferink. De dienst begint om 15.00 uur. De Vredeskerk staat aan de Voorstraat 35. Welkomstdienst De Baptistengemeente Al phen Noord organiseert zondag een welkomstdienst in de Agrarische School aan de Kalkovenweg in Alphen. Spreker is de plaatselijke predikant A. Bol. De praise- formatie Exalt uit Alphen aan den Rijn zorgt voor de muziek. De dienst begint om 18.30 uur en iedereen is welkom. AMERSFOORT ANP De Raad van Kerken geeft christenen in Nederland een verkapt stemadvies om niet op centrum-democraten en andere racistische partijen te stemmen. „Duidelijk is dat er in het evangelie op geen enkele wijze plaats is voor racisme en vreemdelingenhaat." De raad schrijft dit in een verklaring met het oog op de drie verkiezingen die dit jaar worden gehouden. Als christenen straks in het stemhokje hun keuze maken, dienen zij 'vanuit de kern van het geloof de fundamen tele waarden van een rechtvaardige en democratische, pluriforme samenleving te ondersteunen en te verster ken'. In de verklaring worden bewust geen namen of ideo logieën genoemd, zegt dominee W. van der Zee, secre taris van de Raad van Kerken. De tijd van een kerkelijk stemadvies is voorbij. Bovendien wilden de kerken het positief houden en de gelovigen op hun eigen verant woordelijkheid wijzen. Maar hij erkent dat er sprake is Het mag immers duidelijk zijn, zo zegt Van der Zee, 'dat christenen zich op geen enkele wijze kunnen ver binden' met partijen als de centrum-democraten die de genoemde fundamentele waarden niet in ere houden. 'Godzijdank' erkennen de andere partijen deze waar den wel. Zolang kerkmensen daarop stemmen, maakt hun keuze Van der Zee weinig uit. Tendens van steeds stijgende belastingen doorbroken Een ruime meerderheid van de Tweede Kamer wil de tendens keren dat ker ken steeds vaker worden aangeslagen voor voortdu rend stijgende onroerend- goedbelasting en water schapsheffingen. De be handeling van het wets voorstel 'Waardering on roerende zaken' zal wor den aangegrepen om het tij te keren. Dat blijkt uit het schriftelijke eindverslag dat de Kamer over het voorstel heeft uitgebracht. Een ongelukkige bijkomstigheid is dat het voorstel, 1 het de nieuwe taxatieprocedure voor onroerend goed van bur gers en bedrijven betreft, op grote weerstand stuit. Dat maakt het steeds onwaarschijn lijker dat er nog voor de verkie zingen i teerd kan worden. Het CDA wil een algehele vrij stelling van onroerende-zaak- belasting voor kerken. De hoofdregel is thans dat geen aanslag wordt opgelegd als de kerkelijke gebouwen in hoofd zaak zijn bestemd voor de openbare eredienst. De Hoge Raad heeft dat, in een arrest van eind 1991, zo geïnterpreteerd dat 70 procent van de ruimte (volume) van de kerk. inclusief bijgebouwen, moet worden be nut voor kerkdiensten. Veel ker ken voldoen niet meer aan die norm, onder meer omdat zij za len verhuren voor aardser za ken. Het CDA signaleert dat het begrip openbare eredienst niet eenduidig is gedefinieerd. De PvdA denkt dat de 70-procents norm de gewenste museale functie van monumentale kerk gebouwen ondermijnt. Als voorbeelden noemt de PvdA de Sint-Jan in Gouda en de kathe draal van Den Bosch. Een bijkomend probleem is de taxatie zelf. Het GPV wil we ten of die wordt gebaseerd op de vervangingswaarde. Die ge corrigeerde vervangingswaarde zou niet hoger moeten liggen dan maximaal het bedrag dat de eigenaar zou kunnen en wil len investeren in een vervan- BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Blauwkapel-Groenekan: C. Hoogerwerf, kandidaat te Maars- Toegelaten tot de evangeliebedie ning: mevr. L.J. van Soest, Wingerd- hoek 29, 9713 NS Groningen; J. de Visser, Chrysantstraat 46, 3551 TT Utrecht. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar: mevr. H.E. de Boer, J. de Wittstraat 44, 9716 CH Gronin gen; mevr. G.A. de Vries, Jaltada- heerd 235, 9737 ER Groningen; me vr. G. Westra, van Sminiaweg 48, 9064 KD Aldtsjerk; mevr. F.A.H.A. de Kok, Papengracht 17, 2311 TV Leiden; D. Jorissen, Achterom 4, 3512 KT Utrecht; P. Hoogendam, Rdr. van Catsweg 557, 2804 RN Gouda. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te.Marum: J. Leeuwis te Hoorn (ziekenhuispredikant), die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen: naar Nieuw-Amster- dam: J. van Breevoort te Katwijk aan den Rijn. Beroepbaarstelling: drs. W. Ganze- voort, Croeselaan 227 bisA, 3521 BP Utrecht. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te St. Annaland: ds. G.M. de Leeuw te Barneveld, die bedankte voorGenemuiden. Noorse kerken tegen 'heidense' openingshymne Lillehammer gende kerk. Dat bedrag kan De WD denkt aanzienlijk lager uitvallen dan rectie bij de berekening de marktwaarde. een oppervlakte van oude FOTO HIELCO KUIPERS ken die doorgaans te groot is voor de inmiddels geslonken schare kerkgangers. Noorse kerkleiders hebben forse kritiek geuit op de openingsce remonie van de Olympische Winterspelen, komende zater dag in Lillehammer. Zij vinden de ceremonie een 'heidense hulde aan oude Griekse goden'. De zestien voormannen van de Lutherse Kerk, de grootste kerk in Noorwegen, hebben de organisatoren van de Winter spelen opgeroepen de Olympi sche hymne uit het programma te schrappen omdat deze in strijd is met het christelijk ge loof. Het lied is een gebed tot Zeus, de god van Olympus, om de Spelen te zegenen. „We denken dat dit een over- reactie van de kerkleiders is", reageert een woordvoerder van de Noorse organisatie. Er zijn dan ook geen plannen om de gewraakte hymne te schrappen. Tijdens vorige Olympische Spe len heeft het lied nooit voor problemen gezorgd. De dag voor de openingscere monie wordt in Lillehammer een oecumenische kerkdienst gehouden. De dienst wordt ge leid door de Noorse theoloog Gunnar Staalsett, secretaris-ge neraal van de Lutherse Wereld bond. Dr. H.C. Verhoeven wordt op 1 maart de nieuwe secretaris-ge neraal van de Nederlandse bis schoppenconferentie. De 64-ja- rige Verhoeven is nu nog direc teur van Missio, de Nederlandse afdeling van de Pauselijke Mis siewerken. Dit heeft een woord voerder van de Nederlandse rooms-katholieke kerkprovincie gisteravond meegedeeld. De secretaris-generaal is de hoogste ambtelijke functionaris in katholiek Nederland. Verhoe ven volgt mgr. drs. A.H. van Luyn op die komende zaterdag wordt gewijd tot bisschop van Rotterdam. Verhoeven werd de afgelopen maanden ook ge noemd als nieuwe bisschop van Rotterdam. De benoeming tot secretaris-generaal geldt voor vijfjaar. Pater Verhoeven werd in 1956 priester gewijd. Hij studeerde fi losofie en theologie in Nijme gen en Rome. Aan de Gregori aanse Universiteit in Rome werd hij doctor in de theologie. Tijdens de eerste zittingen van het Tweede Vaticaans Concilie (1962-1965) was hij theologisch adviseur van de uit China ver dreven bisschop Vanni. Verhoeven was van 1963 tot 1981 lid van het bestuur van de Congregatie van het Heilig Sa crament (SSS). In dit werk deed hij grote internationale ervaring op. In 1969 werd hij gekozen tot algemeen overste in Rome, een functie die hij tot 1981 bekleed de. Hij is momenteel ook vice- provinciaal in Nederland van zijn congregatie. In 1985 trad Verhoeven op als tolk voor paus Johannes Paulus II tijdens diens bezoek aan ons land. Gospelfestival Hazerswoude HAZERSWOUDE De 'Ralph van Manen Band' en 'The Rock of Ages' treden ko mende zaterdag op tijdens het zevende Gospelfestival in Ha- zerswoude-Dorp. Het festival wordt gehouden in de Gerefor meerde Kerk aan de Dorpsstraat en begint om 20.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 12,50 gulden. De organisatie is in han den van koffiebar De Schutze, de G.J.V. en Rising Hope. Van Manen is een 28-jarige zanger uit Veenendaal, die eer der met de groep Target op het podium van het Hazerswoud- se Gospelfestival stond. Na het uiteenvallen van deze band werkte hij als solo-artiest. Onlangs bracht hij de cd 'Face the Feeling1 uit, met een verzameling van melodieuze pop, rock en ballads. De groep The Rock of the Ages heeft een bezetting van gi taar, contrabas en drums, waannee pure rock 'n roll en swin gende jazz-blues wordt gebracht. Het repertoire is voor een belangrijk deel door de leden van deze Rotterdamse band zelf geschreven. HET WEER HANS VAN ES Meer opklaringen Nu de dagen duidelijk lengen en de zon in de middaguren al warm kan aanvoelen, wordt het voor Ko ning Winter de hoogste tijd nog iets van zich te laten zien. De voorraad schuur met koude lucht boven Scandinavië is immers nog goed gevuld. De afgelopen week werd de winterse lucht nog in toom gehou den, maar vanaf morgen gaat de kou aan een veroveringstocht naar het westen van Europa beginnen. Een brute winterinval wordt dat be slist niet, maar in elk geval gaat het kwik flink omlaag. Van een verandering was gisteren nog weinig te bespeuren. Na een regenfrontje klaarde het rond de middag flink op en bij een tempe ratuur van 8 gradep bleef het vrij zacht. De overgang naar kouder weer hangt samen met de koers van een depressie, die boven de Noordzee ingeklemd raakte tussen het standvastige Scandinavische hogedrukgebied en een nieuwe rug van hogedruk boven de Britse Ei landen. Het lagedrukgebied wordt nu naar het zuiden gedrukt en trekt via onze oostgrens richting Middel landse Zee. Rond het laag heerst een guur weertype met nogal wat buien, maar morgen gaat de lucht druk ook bij ons stijgen. De koude lucht begint tegelijkertijd ons land binnen te sijpelen, waarbij e/ gelei delijk meer opklaringen komen. Zaterdag is het in het gehele land aardig afgekoeld, waarbij de wind geleidelijk afneemt. De vorst blijft voorlopig beperkt tot de nacht en ochtend. Op wat langere termijn is er niet veel duidelijkheid. De prognose- kaarten tonen de ontwikkeling van een diepe stormdepressie midden op de oceaan. Fronten ervan ko men op zondag via de Britse eilan den naderbij, een tegenaanval van zachte lucht dus. Anderzijds laat het Noord-Europese hoog zich niet van de wijs brengen. Bij deze ont wikkeling ontstaat een groot tem- peratuurverval tussen het milde weer net ten westen van ons en de forse winterkou oostelijker Europa in. De beide luchtsoorten lijken aan elkaar gewaagd,zodat nog lang niet zeker is of het wat winter se weer bij ons daadwerkelijk door zet. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag in Ierland en Schotland bewolkt en kans op wat regen. Elders droog en enkele opklarin gen. Morgen overal wol kenvelden plaatselijk re gen of motregen. Middag- temperatuur ongeveer 7 graden, in Ierland morgen 10 graden. België en Luxemburg: Wisselend bewolkt en en kele winterse buien. Mor gen waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur onge- Noord- en Midden-Frank- H a If tot zwaar bewolkt en vandaag nu en dan regen, in de bergen sneeuw. Mor gen droger maar in Bretagne en .Normandië wel grote neerslagkansen. Ir Vogezen sneeuwgrens dalen meter. Kouder met middagtemperatu- ren dalend naar 3 graden in de oostelij ke departementen en ongeveer 6 elders. Langs hët Kanaal morgen rond 10 gra- Spanje: Droog en langs de meeste Costa's zon nig. Bij Barcelona kans op enkele wol- Aan de Golf van Biskaje mogelijk wat re gen: Maxima aan de Costa's oplopend naar 15 graden bij Barcelona en tot te gen 20 graden ten zuiden van Beni- Canarische Eilanden: Droog en vooral aan de 'zuidstjrgnden zonnig. Maxima aan de zuidelijke stran den oplopënd naar ongeveer 23 graden. Marokko: Westkust: Droog en veel zon. Maxima oplopend tot 18 graden bij Tanger en 23 graden nabij Agadir. Iets minder wisselvallig. Nog wel be wolkt en een enkele regen- of onweers bui. Aan zee vrij veel wind. Maxima aan de stranden ongeveer 16 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag een veranderlijke bewolking en op veel plaatsen regenachtig. Aan de Cöte d'Azur overwegend droog, enkele zonnige perioden en ongeveer 14 gra den. Er waait een Mistral. Maxima tus sen 7 en 12 graden, morgen iets dalen de temperaturen. In de Alpen wolken velden en boven de 900 meter enige tijd sneeuw, morgen iets afnemende sneeuwkansen en eventueel boven de 500 meter nog wat sneeuw. In de ber gen koud met veel wind. In de Pyrenee- en vandaag boven de 900 meter nu en dan sneeuw. Morgen waarschijnlijk Mallorca en Ibiza: Droog en tamelijk zonnig. Middagtem peratuur oplopend naar ongeveer 17 Italië: Vandaag nu en dan zon en alleen in het WEERRAPPORTEN VRIJDAG 11 FEBRUAR11994 Zon- en maanstanden Zon op 08.02 Zon onder 17.42 Maan op 07.51 Maan onder 19.1 l i Waterstanden Katwijk Hoog water 03.48 15.54 Laag water 01.17 11.46 Weerrapporten 09 februari 19 uur: i noge i. Vrjdag n bewolking en ook elders regen of een onweersbui. Maxima in het zuiden rond 13, in het noorden ongeveer ongeveer 8 graden. In de Alpen en Dolo mieten enkele wolkenvelden en morgen in het westen kans op sneeuw. Tempera tuur op 2000 meter dalend naar onge veer-7 graden. Griekenland en Kreta: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd buiige regen, mogelijk met onweer. Kou der met maxima van ongeveer 7 bij Thessaloniki tot ongeveer 13 graden op Kreta en andere zuidelijke eilanden. Turkije en Cyprus: Iets wisselvalliger weer met maar af en weersbui. Middagtemperatuur ongeveer 9 graden rond de Dardanellen en onge veer 17 gfaden op Cyprus,. Duitsland: Vandaag enkele v Bordeaux Cyprus Klagenfurt Kopenhagen

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16