Leiden 'Plannen Stadsgehoorzaal kunnen K&O kop kosten' De Dukdalf wint Leidse schaaktitel Leidse horeca klaagt over Stadsgehoorzaal Politiek en ouderen treden in discussie Stadspartij is tegen subsidie schouwburg 'Walenkamp' gestolen Nummer 24 D66 gokt op voorkeurstemmen Vondst skeletten V rouwenkerkplein berust op toeval Tentoonstelling Adieu Parmentier geopend DONDERDAG 10 FEBRUAR11994 Ster yj q De ster van de pa- I O ragnost Johan van Voorthuijzen rijst snel. Toch blijft de helderziende Radio Leiderdorp trouw. Geluidsscherm A Q Alkemade betaalt I 1/ niet mee aan ge luidsscherm De Stadsgehoorzaal is soms een oneerlijke concurrent van de horeca in de Leidse binnenstad. Die klacht viel gisteren te horen tijdens de vergadering van de horecabegeleidingscommissie. In de Stadsgehoorzaal worden soms feesten gehouden die de gehele nacht doorgaan, terwijl de sluitingstijden van de door snee horecabedrijven aan regels zijn gebonden. Omdat het lang niet altijd om besloten feesten zou gaan, is dat de horeca een doorn in het oog. Ook de hore cabedrijven zouden best de mo gelijkheid willen hebben om hun klanten een nacht lang door te laten feesten. In de Stadsgehoorzaal mogen Oneerlijke concurrentie met feesten jaarlijks twaalf besloten feesten worden gehouden. De controle op de feesten ontbreekt in de praktijk echter. „Laatst was er een studentenfeest dat de gehe le nacht doorging. Voor ons is het niet na te gaan of een feest besloten is of niet", stelde een vertegenwoordiger van bijzon dere wetten van de politie. De directeur van de Stadsgehoor zaal, A. de Jong, oefent zelf on voldoende controle uit. Omdat De Jong ook directeur is van de Groenoordhallen en daar steeds meer georganiseerd gaat wor den zou het probleem daar ook de kop kunnen gaan opsteken. Burgemeester C. Goekoop wilde niet afwijken van het principe dat er twaalf besloten feesten in de Stadsgehoorzaal mogen worden gehouden. Wel zal de directeur worden ver zocht om een scherper toezicht uit te oefenen ten aanzien van de aard van het feest. De Jong speelde gisteren in een commentaar de bal terug naar de politie. „Een feest in de Stadsgehoorzaal kan alleen doorgaan als wij daarvoor een vergunning krijgen van bijzon dere wetten van de politie. Daar zou dus de controle vandaan moeten komen. We krijgen trouwens lang niet altijd een vergunning. Aanvragen zat, maar helaas kunnen we ze niet allemaal honoreren." Een feest in de Groenoordhallen is vol gens De Jong een zeldzaam heid. „Een féést voor 6000 tot 7000 man, dat komt niet zoveel De Leidse volksuniversiteit K&O overleeft de operatie Stadsgehoorzaal niet. Die noodkreet slaakte gisteravond voorzitter B. Hageman in de raadscommissie onderwijs, cultuur en emancipatie, waar de plannen voor de te ver nieuwen muziektempel aan de Breestraat werden be sproken. a koevoet Het CDA was het meest onder de indruk van de sombere toe komstbespiegelingen van Hage man. Woordvoerder H. Kruijt zette het licht dan ook nog niet op groen. CDA-wethouder J. Walenkamp heeft in het college wel al 'ja' gezegd. Ook de WD is nog niet over tuigd. De partij vreest een fï- Steunfraude van 95.000 gulden leiden De politie heeft in samenwerking met de sociale dienst een Leids echtpaar ontmaskerd dat steunfraude heeft gepleegd over een periode van driejaar ten bedrage van 95.000 gulden. Het echtpaar had opgegegeven gescheiden te zijn, maar bleek na controle nog bij elkaar te wonen. Verder werd een 48-jarige Leidse man ontmaskerd die naast zijn uitkering zwart werk had verricht. De sociale dienst werd voor een bedrag van 8000 gulden opgelicht. Het geld zal worden te- rugevorderd. Bouwmateriaal Stevenshof gestolen leiden Dieven hebben deze week een bouwcontainer openge broken die aan de Stevenshofdreef stond. Het hangslot werd doorgeknipt, waarna vijftig emmeTs met cement, een boor machine en een hogedruikspuit werden buitgemaakt. De waar de wordt geschat op duizenden guldens. Afscheidsconcert LPMG leiden Het Leidsch Politie Muziek Gezelschap geeft morgen avond een afscheidsconcert in de Stadsgehoorzaal onder leiding van Jan Schut. De brassband, die bijna 75 jaar bestaat, wordt losgekoppeld van de Leidse politie en gaat zelfstandig verder. De entree bedraagt ƒ7,50. Directeur A.C. Verlaan van de stichting Ouderenwerk ver wacht 'stevige discussies' wan neer Leidse politici vanaf vol gende week dinsdag een ronde gaan maken langs zeven verzor gingshuizen en dienstencentra in de stad. De autoluwe binnen stad zal onvermijdelijk aan de orde komen, maar ook over de winkelvoorzieningen, de sociale vernieuwing en de zorg voor ouderen en landelijke zaken als de AOW verwacht Verlaan de batten. Met het naderen van de raadsverkiezingen merkte de stichting Ouderenwerk, dat veel ouderen een grote behoefte hebben aan een gesprek met de politiek. Het werden uiteindelijk zeven bijeenkomsten. De eerste wordt dinsdagmiddag 15 februari ge houden in dienstencentrum Binnenstad aan de Hogewoerd. Vervolgens doet de karavaan van raadsleden verzorgingste huis Robijnzicht (16 februari) aan, dienstencentrum Tuin- stadwijk (17 februari), de Vre- deskerk (21 februari), verzor gingstehuis Rijn en Vliet (22 fe bruari), het ANBO-gebouw (23 februari) en ouderencentrum De Rondedans (24 februari). Al le bijeenkomsten duren van half vier tot half zes. Alleen in De Rondedans begint en eindigt het debat een half uurtje later. leiden erna straatsma De Stadspartij wil de subsidië ring van de schouwburg stop zetten. De jaarlijkse steun van 1,5 miljoen gulden is een ver spilling van geld, aldus J. Rijs- bergen. „Schaf dat af', zei Rijsbergen gisteravond tijdens een verkie zingsbijeenkomst in het Antoni- us Zalencentrum. „Ik vind het wel erg veel om op elk toe gangskaartje een bedrag van 50 tot 60 gulden toe te leggen. De schouwburg wordt bovendien maar door een hele kleine groep Leidenaars bezocht. nancieel debacle. PvdA, Groen- Links, D66 en in iets minder mate SP, durven het avontuur wèl al aan. K&O'er Hageman betoogde dat slechts 5.000 cursisten van de 15.000 leden nog iets hebben aan de instelling als de concert programmering wordt overgela ten aan een speciale organisatie voor de Stadsgehoorzaal. „Wat van ons overblijft, is een uitge kleed cursusinstituut met een kale ledenorganisatie", zei hij. Hageman wil niet dat de 'mu- ziekpoot' onder zijn instelling vandaan wordt getrokken. K&O kan deze 'economische pijler' niet missen en zou er ook in aanzien hard op achteruit gaan. Liever heeft hij dat het geld dat de gemeente wil weghalen bij K &0 om concerten in de Stads gehoorzaal te organiseren, wordt gecompenseerd, zodat de volksuniversiteit zelf een inten siever cultureel gebruik van de zaal voor haar rekening kan ne- Wethouder H. Koek (PvdA) voelt niets voor deze door het CDA ondersteunde suggestie. Zij wil dat e'e'n organisatie de exploitatie van de Stadsgehoor zaal op zich neemt. De huidige K&O-directeur T. Weber is daarvan de beoogd artistiek programmeur. Deze krijgt een 'commercieel gerichte' direc teur boven zich. De Stadsge hoorzaal, die voor zeven mil joen gulden van binnen en van buiten wordt gerenoveerd, zal ook commercieel moeten wor den verhuurd om de exploitatie rond te krijgen. Definitieve besluiten over de Stadsgehoorzaal vallen medio maart. Dat is na de verkiezingen maar nog voor de installatie van de nieuwe gemeenteraad. leiden Een pop, voorstellende wethouder Joop Walenkamp, is gisteren gestolen. De pop was door Jaap Zwart van het sporthuis De Zwarte Wolf op de hoek van de Lange Mare en de Haarlemmerstraat neergezet als protest tegen de dreigende afsluiting van de Haarlemmerstraat. Zwart is voorzitter van het actiecomité, dat strijdt tegen de plannen voor de autoluwe binnenstad. Volgens collega-actievoerder Maat van het Plastichuis krijgen de winkeliers veel steun voor hun actie. Wie de pop heeft verwijderd, weet Maat niet. De tekst op het bord - 'Wethouder zijn dat is een hele klus, met name voor een classicus. Walenkamp stop er mee, lees jij nu maar Mnemosyne' - verwijst naar de Griekse mythologie. Mnemosyne is moeder van de negen Muzen en verpersoonlijkt het geheugen. foto hielco kuipers weumans De basisschool de Dukdalf uit de Merenwijk is kampioen schoolschaken geworden. Het team van deze school liet de concurrenten een halve punt achter zich tijdens het toernooi in de aula van de Rembrandt Scholengemeenschap. Het schaaktoernooi werd gisteren voor de dertiende keer werd ge houden. Er streden 150 kinde ren om het kampioenschap. Organisator Dik de Heer was tevreden over het verloop van het toernooi: „Ik stel altijd een maximum van dertig teams en we zijn Hier nu met 28 schaak groepjes van vijf kinderen en nog een stel reservespelers." In totaal hebben zeventien Leidse scholen meegedaan, waaronder de landelijke kampioen van vo rig jaar, de Zijlwijkschool. De organisatie van zo'n eve nement is een heel karwei. De Heer doet het nu voor de ne gende keer. Alle helpers zijn vrijwilligers. „Sommigen moe ten er een vrije dag voor nemen, dus dat is altijd weer een hoop geregel." Een geschikte ruimte vinden is volgens hem ook ieder jaar een probleem. „Deze aula hebben we gratis tot onze be schikking." Samen met de gemeente schrijft De Heer ieder jaar alle basisscholen aan. De gemeente betaalt overigens alle kosten van het toernooi. Er zijn geen voorwaarden aan verbonden, behalve dan dat de kinderen kunnen schaken. „Er zitten hele jonge kinderen bij van 7 of 8 jaar", weet hij. De scholen mo gen elk maximaal twee teams sturen. De vijf heste teams gaan over twee weken naar de regionale kampioenschappen. Die wor den gehouden in de Middelbare Technische School aan de Die- perpoellaan in Leiden. De orga nisatie daarvan is eveneens in handen van De Heer. „De acht beste teams van de regionale kampioenschappen gaan door naar het landelijke schaakkam pioenschap." De kinderen hebben het in tussen prima naar hun zin. Ter wijl haar teamgenootjes inge spannen naar de borden turen, vertelt Elise van de Leidse Hout- De leden van D66 gaven hem een absoluut onverkiesbare 24ste plaats op de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezin gen. Maar Léon Algra vindt dat hij daarmee tekort is gedaan. Hij is een actie gestart om met voorkeurstemmen in de raad te komen. „Ik ga de strijd aan", zegt de beleidsmedewerker van het intergemeentelijke overlegorgaan Rijnstreek (IGOR). Algra was in Eindhoven al geruime tijd actief voor D66. „Daar was ik zeker in de gemeenteraad gekomenzegt hij. Maar in Leiden woont hij nog maar een jaar. ,,F.n dan hen je voor de leden dus een onbekende en maak je op een ledenver gadering geen kans. Ik vind het niet zo verwonderlijk hoor. Maar eigenlijk hoort het geen rol te spelen." Vooral op de terreinen van sociale vernieuwing en welzijns- en vrijwilligerswerk acht Algra zich deskundiger dan wie ook op de Leidse D66-lijst. „Op die punten heb ik meer gedaan, meer ervaren en kan ik dingen beter verwoorden dan anderen. Ja, ik moet in de gemeenteraad." Sinds hij in Leiden woont laat Algra vaak zijn neus zien op bijeenkomsten. Hij doet er alles aan om stemmen te trekken. Gemeente en GSD ontvingen van hem nota's over welzijns werk. vrijwilligerswerk en de oprichting van een cliëntenraad bij de GSD. „Als raadslid moet je heel direct contacten leggen met mensen en zelf met voorstellen komen. Daar moet je voor staan." Lijsttrekker A. Abcouwer zei daarop dat de Stadspartij de schouwburg niet wil sluiten, maar wil privatiseren. Door de ze bezuiniging zouden de hoge woonlasten mogelijk iets om laag kunnen. Rijsbergen, als zesde geno teerd op de lijst van de Stads partij, deed zijn uitspraak tij dens een discussie over mini mabeleid, georganiseerd door de FNV. De Stadspartij (lijst 10) was niet voor deze forumdis cussie met alle lijsttrekkers uit genodigd, maar wel in de zaal aanwezig. Met de handen in het haar zoekt deze jonge deelnemer een oplossing v school waarom het toernooi zo schaaktzegt ze. Elise is nu leuk is. „Het is heel spannend of tien en sinds haar vijfde schaakt je wint en het is leuk dat je ze al. „Ik heb het van mijn broer gend jaar doet ze beslist steeds met iemand anders geleerd. De laatste drie jaar mee. speel ik het serieus." Op school ze op een schaakclubje. Vol- In het Kunsthistorisch Instituut is gisteren de tentoonstelling Adieu Parmentier ge opend. In de gangen van het gebouw aan de Doelensteeg is van alles te zien over de architectuur, de geschiedenis en de uit eindelijke sloop in 1993 van de oude tex tielfabriek. De tentoonstelling was eerder al te zien io de Openbare Bibliotheek. De t stellingscommissie van de vakgroep Kunstgeschiedenis heeft samen met de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden (STIEL) de tentoonstelling opnieuw opge zet. STIEL heeft zich altijd ingezet voor het behoud van het Parmentiercomplex als treffend voorbeeld van het textielverleden van Leiden. A.P. van Leeuwen, hoofd van de vak groep kunstgeschiedenis, heeft de ten toonstelling geopend. In zijn toespraak sprak hij zijn zorg uit over het slopen van wat oudere panden. Meestal krijgen we er geen mooier gebouw voor terug, vindt hij. Zijn leuze is: „Geen nieuwe architectuur voor de oude op is." De tentoonstelling is nog tot 28 februari te bezichtigen. „Een toevalstreffer", noemt H. van Limburg van de afdeling monumentenzorg de beende ren en schedels die vorige week naar boven kwamen bij het ver plaatsen van de platanen aan het Vrouwenkerkplein. „Het he le terrein is namelijk op de schop geweest bij de werk zaamheden in het kader van de herinrichting van het plein in 1979/1981. Bij die gelegenheid werd de school die er nog stond gesloopt. Er is toen wel twee tot drie meter diep gegraven en uit gebreid archeologisch onder zoek verricht naar de Onze Lie ve Vrouwekerk die daar vroeger gestaan heeft." Bij het onderzoek bleek dat bij de sloop van de kerk in de vori ge eeuw al een groot deel van de aanwezige grav en en grafkei - dermuren verwijderd was. Er werden in 1980 nog zeven graf kisten aangetroffen. De stoffelij ke resten werden herbegraven op de begraafplaats Rhijnhof. Ook werd het graf van de ge leerde Joseph Scaliger onder zocht. Deze geleerde werd in 1609 in de kerk begraven. De resten van Scaliger zijn overge- lu.ii in naai de Pieterskerk. „De graven wisselden inder tijd vaak van eigenaar. Het graf werd dan vervolgens geschud. Op diverse plaatsen kun ie nog losse vindplaatsen van botten vinden, dat verklaart de meest recente vondsten. Het is altijd mogelijk dat je nog een ver dwaald restant vindt", zegt Van Limburg. De funderingen van de kerk zijn nauwkeurig in kaart ge bracht. Ze lopen verder door, tot onder de Haarlemmerstraat bijvoorbeeld. Aan die kant blij ven de diverse oude panden, waaronder het pand van de groenteboer, staan. Die panden worden gerenoveerd. Wat zich daar nog eventueel aan graven onder bevindt blijft verder on aangetast. De kans dat bij de nieuwbouw nog iets wordt aan getroffen is niet groot. „Er wordt feitelijk gebouwd op de be staande fundamenten. We gaan nu aanzienlijk voorzichtiger te werk dan vroeger. Het plein werd niet bepaald ontzien. De school werd in de tweede helft van de vorige eeuw toch tame lijk plompverloren op resten van de kerk neergezet. Het is doodzonde dat deze markante kerk. die vele eeuwen oud was en in de loop der lijd steeds ver der was uitgebreid, verloren is gegaan", vindt Van Limburg.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15