AKRO Hyundai heeft bestelwagen-smaak te pakken IVECO - Weg en wiel Serena ook als bestelwagen DAF verrast met superreus Stadspakezeltje en terreinreusje bij Giant Suzuki Fiat maakt 'mini-vrachtwagen' van Fiorino DONDERDAG 10 FEBRUARI 1994 De Amsterdam Bedrijfsauto RAI '94 wordt gehouden in alle tien hallen van het RAI ten toonstellingscomplex. Op 75.000 m2 tonen 280 exposan ten vracht-, bestel- en combi natieauto's, onderdelen, toebe horen en gereedschappen. De tentoonstellingsdagen zijn van donderdag 10 tot en met zaterdag 19 februari. Openingstijden: dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur en van maandag t/m vrijdag ook van 19.00 tot 22.00 uur. De entree is 25 per persoon, houders van pas-65 en jeugd van 4 tot 12 jaar, mits onder geleide, en tevoren aangemeld groepsbezoek 22,50 p.p. In de avonduren is dit 22,50 respectievelijk 20. Op de RAI laat Nissan een com pleet en veelzijdig programma lichte bedrijfsauto's zien. Tot de 'primeurs' voor dit jaar behoort in de eerste plaats deze Serena in Cargo-uitvoering. De normaal als kleine MPV (ruimteauto) uitkomende auto is nu geblindeerd en iets ver hoogd. De zogeheten 'Rooftop' is als het ware een losse eenheid waar nog een schuif/kanteldak in kan. De grijze' Serena is te koop vanaf 32 mille, ex. BTW. Van de in Europa gebouwde Nissan Serena vieren twee grijze versies hun debuut in Amster dam. Ook nieuw in het kader van het grijze circuit is de Terrano II als Rooftop Van. De Nissan Patrol GR heeft hetzelfde dakje als de vorige twee en de King Cab ver loor als pick-up met anderhalve cabine zijn klapstoeltjes. Op het echte vrachtfront heeft Nissan de Vanette, Urvan Cabstar en Trade, deze laatste is van bin nen en buiten flink veranderd. Net als de meeste automerken zakte het Koreaanse Hyundai vorig jaar mee met de massa, maar de H 100 heeft de omzet overeind gehouden, meldt Hyundai-importeurGreenib Car in Sassenheim. In de laatste maanden van 1993 verkocht Hyundai nog 1.200 exemplaren van zijn eerste bedrijfswagen in Nederland, terwijl het Neder landse dealercorps slechts de beschikking had over vier de monstratie-auto's. De H 100, gebaseerd op de bekende Mitsubishi L300 bestelwagen, was meteen een doorslaand succes door zijn ongelooflijk la ge prijs van circa 25 mille inclu sief BTW. In één klap veroverde Hyundai een marktaandeel van 20 procent in deze sector. Op de Bedrijfsauto RAI presenteert de importeur een aantal nieuwe versies van deH 100. Maar dat is niet alles, want Hyundai smeedt het ijzer terwijl het heet is en bouwt nu snel verder aan een truckgamma. Lage prijzen zullen bij de nieuwkomende modellen even eens een van de grote attracties zijn. Het is nog goed voor de Nederlandse werkgelegenheid ook, want deels zullen de Ko reaanse trucks in ons land geas sembleerd worden. Importeur Greenib Car blijft bij deze aan kondiging wel uiterst voorzich tig. Het zal eerst om kleine aan tallen gaan, waarbij het 'de be doeling is' om 'zoveel mogelijk' Nederlandse onderdelen te ge- De twee zwaarste typen H 600 en H 350 zullen hier geassembleerd worden. Het gaat om aangepaste Mitsubishi Canters. foto greenib H 600 en H 350 zijn degenen die hier geassembleerd zullen worden. Het gaat om door Hyundai aangepaste versies van de Mitsubishi Canter. Het licht ste model H 350 mag met per- sonenauto-rijbewijsbestuurd worden. Derde nieuwtje op de RAI is de H 150, een chassis/cabine uit voering van Hyundai's eerste bedrijfswagen H 100. Die H 100 viel mede op met een verzorgd uiterlijk en relatief luxueuze uit rusting, diezelfde kenmerken zal de H 150 hebben. De lage prijs moet het volgens de im porteur mogelijk maken zo'n chassis/cabine met een zelfge kozen opbouw aan te schaffen voor hetzelfde geld als andere merken voor een gewone geslo ten bestelwagen (met kleiner laadvolume) vragen. Tevens zou de goedkope chassis/cabine een ideale basis vormen voor een kampeerwagen, mede door de kleine, dubbele achterwielen die een vlakke vloer boven het zwaar uitgevoërde chassis mo gelijk maken. Hooguit zou men dan mis schien nog keus uit andere mo toren wensen, naast de gebo den 2.5 liter diesel met zijn vrij bescheiden 55 kW/75 pk. Verschuiving bedrijfsmatige grijze aanschaf De ontwikkelingen bij de be stelauto's is door het 'grijs rijden' van particulieren de laatste jaren sterk beïnvloed. In 1989 werden er ruim 44.000 nieuwe bestelauto's geregistreerd, in 1992 was dit getal gestegen tot meer dan 78.000. In die periode is ove rigens ook de vraag van be drijfsmatige gebruikers ge stegen. Vorig jaar is de verkoop ge daald en kwam uit op bijna 61.000 auto's. Daarbij gaat het om bestelwagens voor serviceverlening, goederen vervoer, koeriersdiensten, vertegenwoordigers en der gelijke. Ook de van perso nenauto's afgeleide bestelau to's die zijn aangeschaft door particulieren maakten deel uit van dit totaal. Die catego rie bestelauto's is met ingang van dit jaar weggevallen, zo dat voor 1994 alleen de ver koop aan bedrijfsmatige ge bruikers overblijft. Dat betekent in aantal waar schijnlijk weer het niveau van 1989. Intéressant zal zijn wat de bedrijfsmatige gebrui kers gaan kopen. Zij hebben de keus tussen het van de personenauto afgeleide voer tuig waarover BPM verschul digd is en de bestelauto met verhoogd dak die voor goe derenvervoer bedoeld is en er ook zo uitziet. Suzuki heeft van het populaire 'Jeepje' Samurai vorig jaar een versie met verlengde wielbasis uitgebracht. Deze Samurai Long is er nu ook met een grijs kenteken, als 'Van' dus. Voor rond 24 mille (ex. BTW) staat er een vier meter lange terrein'reus' met 1.3 li ter 69 pk motor en een laadvermogen van 380 kilo. Een oude bekende bij Suzuki is het handige stadspakezeltje Suzuki Super Carry Commer cial. Voor 15 mille krijgt men dit 3,29 korte busje met zijn 1.0 liter motor, twee schuif deuren en een hoog opengaande achterklep. Het eerste transport van de nieuwe Hyundai-bestelwagen H 100 kwam nog net voor het einde van het jaar aan in Nederland. Toen waren er op papier al 1.200 verkocht. foto greenib bruiken. Men hoopt dat andere Europese importeurs van het merk, als die later bedrijfswa gens in het gamma nemen, in Nederland geassembleerde trucks zullen gaan afnemen. Dat alles vergt natuurlijk enige voorbereiding, vandaar dat de drie nieuwe trucks die Hyundai op de Bedrijfsauto RAI toont pas in het najaar leverbaar zul len zijn. De twee zwaarste typen rie. In mei komt het enorme voertuig in produktie. Aan de leefruimte van chauffeur en bijrijder is grote aandacht besteed. Niet alleen is de cabine 35 centimeter hoger dan de toch al royale 95 Space Cab, hij is ook 20 centimeter langer. Zo doende kon een bedbreedte worden toegepast van 81 centi meter. Volgens DAF wordt met de 14 centimeter dikke Lastilux matras hetzelfde slaapcomfort geboden als thuis. De Super Space Cab is de groot ste cabine die momenteel op de Europese markt beschikbaar is. Illustratief voor de inwendige maten is het feit dat boven de motortunnel nog een stahoogte wordt geboden van 1,93 meter. Er is bovendien veel opberg ruimte gecreëerd, genoeg voor het meenemen van voldoende kleding en proviand voor we kenlange ritten. Fiat verwacht na een periode van 'economische insta biliteit' op de bedrijfsautomarkt in 1994 een opleving van de vraag. Met dat vooruitzicht heeft de fabrikant de kleine bestelwagen Fiorino stevig onderhanden geno men om hem vooral geschikt te maken voor een zo breed mogelijk takenpakket. De eerste Fiorino ontstond in 1978 en werd gebouwd op basis van de Fiat 127. Dit autootje heeft het tamelijk lang uitgehouden. In 1988 pas kwam de Fiorino op basis van de Fiat Uno. Thans is de nieuwe Fiorino gelanceerd, nog steeds op basis van de Uno, maar een stuk groter dan zijn voorganger. Grootste pluspunt is de verlengde vlakke bodemplaat, die er 21 centimeter in de lengte bijkreeg. Gevoegd bij de verlengde wielbasis en de nieuwe achterwielophan ging steeg daardoor het laadvolume met 20 procent tot 3,2 kubieke meter. In feite is daardoor volgens Fiat een 'mini-vrachtwagen' ontstaan. In vergelijking met de gangbare kubusachtige laadboxen op dit soort kleine bestelwagens heeft de Fiorino nu een langwerpige vorm, die hem geschikt maakt voor tal van vervoersta ken. Door de nieuwe ophanging achter is de breedte tussen de wielkasten nu 109 centimeter, wat een toena me betekent van liefst 16 centimeter. Doordat zowel de wielbasis als de bodemplaat werden verlengd ontstond een betere verdeling van het bela dingsgewicht. Dat zorgt voor een betere stabiliteit bij hogere snelheden. Het nuttig laadvermogen steeg van 470 naar 550 kilo, exclusief het gewicht van de bestuurder. De Fiorino kan op bestelling worden voorzien van een extra luik in het achterste deel van het dak, zodat lange uitstekende voorwerpen ook kunnen worden meegenomen. De nieuwe Fiorino wordt leverbaar met een benzine motor van 1.581 cc en een diesel van 1.697 cc. Beide motoren voldoen aan de milieu-eisen die in de EG in oktober 1994 voor bedrijfswagens gaan gelden. Ook als pick-up komt de Fiorino op de markt. Dit type kan exclusief de bestuurder 580 kilo laadgewicht mee nemen. Er zijn tal van bijzondere uitv oeringen te koop, zoals een pick-up met vriesruimte, een versie voor ge- handicaptenvervoer en een Fiorino met een roldeur opzij. Suzuki Samurai Van Long. foto nimag DAF Trucks presenteert op de Bedrijfsauto RAI een opvallende noviteit. Het is de DAF 95 Super Space Cab, die volgens de Eind- hovense fabrikant op alle fron ten nieuwe maatstaven zet. De cabine voor chauffeur en bijrij der is extra groot en luxueus uit gerust. Hun verblijf meet ruim tien kubieke meter, een ruimte die volgens een woordvoeder van DAF Trucks „overeenkomt met een redelijke camper". De Super Space Cab, die motorver mogens heeft tot meer dan 500 pk is speciaal ontwikkeld voor lange internationale routes, waarbij de bemanning soms wekenlang onderweg is. De wagen is na de start van het nieuwe DAF Trucks op 2 maart vorig jaar in snel tempo ontwik keld. Dat gebeurde in het diepste geheim. Het prototype prijkt op de grote RAI-stand van DAF, samen met onder meer de andere voertuigen uit de 95-se- <a>HYUnPHI GEENJAAR Hallenweg 2 Leiden Tel. 071 - 225575 LEIDERDORP B.V. HOOFDSTRAAT 151 /2351 AE LEIDERDORP TEL. 071 -89 43 08 FAX 071 - 41 81 98 A WORLD OF TRANSPORT. leiden j Lammenschansweg 128 Tel. 071-310811 mv]roelofarendsveen Alkemadelaan I Tel. 01713-12866 Suzuki Super Carry Commercial. foto nimag

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10