Impasse gesprek uitbreiding EU o»s Buitenland New York houdt schoonmaak onder de schoonmakers Blauwhelmen wacht in Srebrenica zware taak Mysterie rond verdwijnen passagiers Cessna Kort geknipt het nieuwe jaar in 09 O cz O 'Politie Noord-Ierland helpt terreurgroepen' WOENSDAG 9 FEBRUAR11994 'Partnerschap voor vrede' in trek brussel Bij de NAVO in Brussel lopen de Midden- en Oost- europese bewindslieden af en aan om het zogeheten 'partner schap voor vrede' te ondertekenen. Gisteren zetten Hongerije en Oekraïne hun handtekeningen. Eerder tekenden Polen, Litou wen, Estland en Roemenië. Vandaag volgt Slowakije en Bulgarije wordt volgende week verwacht. Het partnerschap werd gelan ceerd als een eerste stap op weg naar nauwere samenwerking tussen het bondgenootschap en Midden- en Oost-Europa. Noodweer teistert Verenigde Staten new york» Een hevige winterstorm heeft gisteren voor grote overlast gezorgd in het noordoosten van de Verenigde Staten. Een sneeuwbui teisterde New York, waar meer dan 23 centime ter sneeuw viel. In Minnesota kwamen zes mensen om toen hun auto achter op een sneeuwploeg reed en vervolgens op een bus klapte. Bij het ongeluk raakten vijftig mensen gewond. Bij i sneeuwstorm in New Jersey raakte een bus met casinospelers van de weg, waarbij 24 gewonden vielen. Opening Kanaaltunnel uitgesteld londen Het commerciële vrachtvervoer door de spoortunnel onder het Kanaal zal niet volgens schema op 7 maart beginnen. Volgens exploitatiemaatschappij Eurotunnel is er vertraging bij het testen en inzetten van locomotieven. Ook het begin van het personenvervoer is enkele weken uitgesteld. Mensen die al heb ben geboekt krijgen hun geld terug. Italiaanse vrouw zat 32 jaar gevangen napels De politie van Napels heeft gisteren een 32-jarige vrouw gevonden die haar hele leven door haar familie was opgesloten. De vrouw had zo lang in dezelfde houding gelegen, dat haar bot ten op sommige plaatsen door het vel staken. Haar moeder en broer, beiden volgens de politie geestelijk gestoord, zijn aange houden op beschuldiging van ontvoering. De vrouw, die bedekt met uitwerpselen en huisvuil op bed lag, is naar een ziekenhuis overgebracht. El Salvador is VN-controle zat genève De Salvadoraanse regering heeft de VN gisteren ge vraagd niet meer zo intensief te speuren naar eventuele schen dingen van de mensenrechten omdat het land een stabiele de mocratie is geworden. Speciale aandacht is daarom niet meer op zijn plaats, vindt de Salvadoraanse minister Salaverria (bui tenlandse zaken). Jeltsin verdient 600 gulden per maand moskou President Jeltsin verdient vijf keer zoveel als de Russi sche 'Iwan Modaal'. Maar echt veel is niet: omgerekend nog geen zeshonderd gulden per maand. Egyptische schutter was gestoord cairo De Egyptische schutter die vorig jaar oktober vier bui tenlanders doodschoot in een luxueus hotel in Cairo, was gees tesziek. Hij wordt niet vervolgd. De man is opgenomen in een psychiatrisch ziekenhuis. De autoriteiten hebben van meet af aan elk verband ontkend tussen de schietpartij en aanslagen door islamitische fundamentalisten. Amnesty op de bres voor homo-rechten Washington Amnesty International heeft gisteren laten weten dat zij zich in de toekomst ook bezig zal houden met de verdedi ging van homo's tegen schendingen van de mensenrechten. In 1991 nam de organisatie hiertoe al een principeverklaring aan. Het Europees Parlement heeft zich gisteren voor het eerst uitge sproken tegen discriminatie van homo's. Het riep de Europese Commissie op met voorstellen te komen om aan de bestaande ongelijke behandeling een einde te maken. Castro neemt het op voor Clinton new york afp De Cubaanse leider Fidel Cas tro heeft het onlangs opgeno men voor de Amerikaanse pre sident. Aantijgingen over diens vermeende buitenechtelijke af faires zijn volgens Castro 'een schending van de mensenrech ten". De Cubaanse leider zegt dat in het jongste nummer van het weekblad Vanity Fair. Over het algemeen consta teert Castro dat het in veel lan den voor een presidentskandi daat een goed idee zou zijn 'er een reeks vriendinnetjes op na' te houden'. Er zijn landen waar dat als een goede eigenschap wordt gezien, aldus Castro. Zelf geeft hij niet aan in hoe verre hij zijn filosofie in prak tijk heeft gebracht, maar ont kent 'een hele stam' te hebben verwekt. Na enig rekenwerk maakt hij bekend twaalf kin deren te hebben. washington hans de bruun EU praat verder met Oekraïne De Europese Unie zet vaart achter het aanknopen van nau were betrekkingen met Oekraï ne. Brussel wil nog voor de Oek- raïnse parlementsverkiezingen op 27 maart een partnerschaps- en samenwerkingsovereen komst sluiten. De EU-ministers van buiten landse zaken hebben de Com missie groen licht gegeven om verder te onderhandelen. De Unie wil Oekraïne op vrijwel ge lijke voet behandelen als Rus land, waarmee de EU praat over een soortgelijke overeenkomst. Verder kreeg de Commissie toestemming om met Letland, Litouwen en Estland over vrij handelsovereenkomsten te on derhandelen. De gesprekken moeten tegen de zomer worden afgerond, zodat de akkoorden op 1 januari 1995 kunnen in- correspondent Elke automobilist heeft het wel eens meege maakt. Sta je voor een stoplicht te wachten, komt er ineens een mannetje op je af dat ongevraagd de voorruit begint schoon te maken. Gebaren dat je niet op die 'service' gesteld bent, haalt lang niet altijd wat uit. Het komt overal ter wereld voor. In de ene stad zijn het scholieren die zo een aanvulling op hun zakgeld willen verdienen, in de andere zwervers voor wie het wassen van autoruiten de enige bron van inkomsten is. Maar waar dan ook, het is meestal een ergernis voor de automobilist, zeker als diens afwijzing niet altijd vreedzaam wordt geaccepteerd. Nergens in Amerika is de overlast van de squeegee men fde squeegee is de korte rubberen glazen- wasserswisser) zo groot als in New York. De stad telt vele honderden squeegers, die strategische po sities hebben ingenomen op drukke straathoe ken, bij de opritten naar bruggen en de ingangen van tunnels. Geen Newyorkse automobilist kan ontsnappen aan hun waswoede. De kersverse burgemeester Rudolf Giuliani heeft de strijd tegen de 'lappers' tot de topprioriteit ge maakt van zijn campagne tegen de misdaad. De Newyorkse politie heeft de laatste weken ware razzia's onder de autowassers gehouden. Tiental len zijn al opgepakt en zelfs voor de rechter ge bracht. En in de meeste gevallen vrijgesproken. Er is nu zelfs een advocatenkantoor dat zich spe ciaal tot doel heeft gesteld de autowassers te ver dedigen. Kosteloos, want de advocaten William Kunstier en Ronald Kuby zijn verdedigers van de zwakkeren in de Newyorkse jungle. Zij hebben zelfs in een alternatief huis-aan-huis-blad cou pons laten afdrukken voor 'gratis juridisehe bij stand' voor opgepakte wassers. Giuliani ziet de squeegee men echter helemaal niet als slachtoffers. Integendeel, uit een onder zoek van de politie blijkt dat het overgrote deel van de ongevraagde autowassers een strafblad heeft. Er zitten kruimeldieven onder, maar ook drughandelaren en overvallers. Daarom houdt de Newyorkse politie nu zelf grote schoonmaak on der de schoonmakers. Volgens Giuliani vergroten de autowassers het ge voel van onveiligheid dat alle Newyorkers, en de miljoenen toeristen die jaarlijks The BigApplebe- zoeken, toch al hebben. Wie op straat wordt las tiggevallen, al is het door een onschuldige auto wasser, voelt zich ook onveilig, zo betoogt hij. Nu heeft Giuliani de wet niet helemaal aan zijn kant. „Het is geen misdaad om de voorruit van een auto te wassen", zegt advocaat Kuby in een krant. „Justitie moet aantonen dat de squeegee man de bedoeling had om publieke ergernis te veroorzaken, of dat het verkeer werd gehinderd." Bovendien wordt niemand gedwongen om te be talen. De meeste autowassers zijn bovendien best vriendelijk. Niet zelden wordt de afwijzing beant woord met een Toch bedankt, en God bless you Maar dat neemt de ergernis nog niet weg. 1 Nederlanders blijven Nederlanders, ook op vreemde grond. De fiets blijkt ook op het vliegveld van Sarajevo voor 'blauwhelm' Van de Noordt van de VN-verbindingsdienst een beste vervoermiddel. FOTO AP RIKARD LARMA vj haag maurice wilbrink De gevaren waaraan de Neder landse luchtmobiele brigade in de Bosnische moslim-enclave Srebrenica bloot zal staan, zou den groter zijn dan Defensie tot nu toe naar buiten heeft ge bracht. Het Canadese dagblad Toronto Star meldde onlangs dat het 'staakt-het-vuren' in de enclave dagelijks zo'n vierhon derd maal wordt geschonden. Defensie houdt het op gemid deld 25 incidenten per dag. Een Defensiewoordvoerder verklaarde gistermiddag dat het de afgelopen weken 'rustig' is geweest in de betreffende en clave. Hij gaf wel toe dat er her haaldelijk door Canadezen wordt teruggeschoten als ze on der vuur komen. De Canadese VN-eenheid in Srebrenica, die over enkele weken door de Ne derlanders wordt afgelost, is de Mate Boban, de leider van de Bosnische Kroaten, heeft giste ren zijn ontslag aangeboden aan het 'parlement' van de 'Kroatische republiek Herceg- Bosna'. Vorige maand zei de Kroatische president Tudjman dat Boban niet langer meedeed berlun hans hoogenduk correspondent Waar zijn de piloot en de vier passagiers gebleven van de Duitse Chessna 425, die ruim twee weken geleden op het Bo- denmeer aan de Duits-Zwit serse grens een noodlanding maakte en daarna in de diepte verdween? Dat is de vraag waarmee Duitse en Zwitserse rechercheurs zich sinds gister middag opnieuw bezighouden. De Cessna is geborgen, maar geen enkel spoor van de inzit tenden. Waar piloot Rudolf Wirschen, de Berlijnse zakenlieden Josef Rimmele en Klaus Eichler (53) plus hun Tsjechische vriendin nen Iveta en Alena en Rimme- le's terriër Asta uithangen, is een raadsel. Vast staat dat ze na de landing de deur van de gecharterde machine hebben geopend en wellicht per boot zijn verdwenen. Vanwege de kou zouden zij nooit zwem- mend de oever hebben kun nen bereiken. Al vanaf het begin doen de meest fantastische verhalen de ronde. De twee Berlijners zou den 70 kilo hoog radio-actief materiaal hebben vervoerd. Groot alann dus rond het Bo- denmeer. Maar dat kon wor den ingetrokken nadat met de Duitse mini-duikboot /ngo vo rige week metingen waren ver richt. Deskundigen hadden dit overi gens van tevoren al uitgesloten omdat voor het beschermen van 70 kilo Caesium 137 zeker 4.000 kilo lood nodig is. Het vliegtuigje was met zo'n last nooit van de grond gekomen. Dat desondanks serieus is on derzocht of het vliegtuig stra ling verspreidde, past in de nu cleaire hysterie die Europa sinds het uiteenvallen van het Sovjetimperium in zijn greep heeft. Vast staat dat er alle mo gelijke dubieuze transacties met nucleair afval plaatsvin den en even zeker is dat veel van die levensgevaarlijke han del op Duits grondgebied wordt gedreven. De nu verdwenen Rimmele en Eichler, vroeger weinig succes vol in de onroerend-goedhan- del, zijn twee van die margina le figuren die droomden van makkelijk verdiende miljoe nen. De relatie met de vroege re VoPo (de Volkspolizei)-over ste Klaus-Peter Nedwig, zoon van de ex-recherche-chef van de DDR, moest hen een gou den toekomst bezorgen. Ne dwig, die inmiddels is gearres teerd, maakte de twee attent op de handel in zeldzame me talen waarmee 'fantastisch' werd verdiend. De stof waarmee de twee Ber lijners uiteindelijk hun grote slag wilden slaan, is het myste rieuze Red Mercury, ook wel bekend onder de namen Mer cury P2-P5, Rode wijn, Rood Kwikzilver of Red Sherry. Het tovermiddel, van Russische makelij, zou de prestaties van raketten enorm omhoog jagen, projectielen onzichtbaar ma ken voor de meest geavanceer de radar-en zelfs bij de bouw van mini-atoombommen kun nen worden gebruikt. Maar al le deskundigen zijn het er over eens dat dit wondermiddel niet bestaat. Desalniettemin bestaat er een levendige han del in. Voor de twee Berlijnse begin ners was de zaak een paar ma ten te groot. Ze maakten op pijnlijke wijze kennis met de Oosteuropese maffia toen ze in Letland Red Mercury wilden kopen, maar blijkbaar niet konden betalen. Het tweetal werd vorig jaar oktober ont voerd. Eichler kon ontsnappen en huurde een aantal sterke mannen om zijn maat te be vrijden. De zakenlui maakten echter een kardinale fout: ze stelden de Duitse ambassade in de Letse hoofdstad Riga en de plaatselijke politie op de hoog te van de ontvoering en ver braken daarmee de code van de maffia. Sindsdien zijn ze hun leven niet meer zeker. Mogelijk hebben ze daarom ruim twee weken geleden met hun laatste geld de Cessna ge huurd en de piloot overge haald een noodlanding in scè ne te zetten om ddarna spoor loos te verdwijnen. Op zich een logische verklaring. Rest alleen de vraag wat die twee Praagse dames aan boord de den en waar de piloot is geble- Kans dat onderhandelingen niet tijdig worden afgerond Het is onzeker of de onderhandelingen met Noorwegen, Zweden, Finland en Oostenrijk over toetreding tot de Eu ropese Unie tijdig worden afgerond. Bij besprekingen in Brussel tussen de Twaalf en de aspirant-leden is gisteren geen vooruitgang geboekt. Daardoor is de kans dat de vier landen op 1 januari 1995 lid worden van de Unie verkleind. De problemen spitsen zich toe op de steun aan de Scandinavische boeren, het vrachtverkeer door de Alpen, en de hulp aan de regio's bij de poolcirkel. brussel peter de vries Vooral in Oostenrijk en in Noorwegen dat in 1972 wei gerde tot de EG toe te treden is veel scepsis over het EU-lid- maatschap. De regeringen stel len zich daarom onverzoenlijk op, maar volgens Dankert staan op hun beurt de zuidelijke EU- leden niet te springen om toe zeggingen te doen: „Een aantal EU-leden vindt dat we aan de li miet zitten van onze mogelijk heden concessies te doen. Deze vier willen tot ons toetreden, niet andersom". De EU heeft belang bij de uit breiding, omdat de vier als rijke landen veel kunnen bijdragen aan de Brusselse begroting. Omgekeerd zien de vier aspi- correspondent eu Volgens de Nederlandse staats secretaris Dankert (Europese zaken) verkeren de onderhan delingen in een fase waarin al leen nog maar verklaringen worden uitgewisseld. Daardoor wordt het 'buitengewoon moei lijk' de besprekingen voor 1 maart af te ronden. Dat is nodig om voldoende tijd over te laten om het akkoord ter goedkeuring voor te leggen aan de bevolking van de betrokken vier landen. Ook het Europees Parlement en de twaalf volksvertegenwoordi gingen moeten het resultaat goedkeuren. rant-leden in het EU-lidmaat- schap een mogelijkheid tot toenadering tot het Westen. De vier landen moeten daar voor wel alle bestaande EU- wetten overnemen, variërend van het landbouwbeleid tot het speelgoedbesluit. Maar voor de pijnlijkste punten proberen ze nu overgangsregelingen te be dingen. Finland eist dat het zijn to renhoge steun aan de boeren niet zo snel hoeft te verlagen tot de al evenmin zuinige EU-re- gels. De drie Noordse landen vinden bovendien dat hun dun bevolkte gebieden rond de poolcirkel recht hebben op re gionale steun: iets waar de zui delijke EU-landen, die het meest van die fondsen profite ren, weinig voor voelen. Oos tenrijk eist ten slotte dat het ge durende twaalf jaar beperkin gen kan opleggen aan het aan tal zware vrachtwagens dat door de Alpen van Duitsland naar Italië dendert. 'Transporteren de' landen als Nederland vin den een driejarige overgang stermijn genoeg. Nieuw protest indiaanse boeren Mexico teopisca ap Uit protest tegen corruptie heb ben indiaanse boeren gisteren de belangrijkste weg naar Teo- pisca in de Mexicaanse deel staat Chiapas geblokkeerd. De boeren hadden een dag eerder het gemeentehuis bezet uit pro test tegen burgemeester Alva rez. Deze zou bij de overheid valselijk reparaties aan vracht wagens en wegen hebben gede clareerd en het geld in eigen zak hebben gestoken. De burge meester ontkent alles. Ook in andere stadjes in Chi apas is het onrustig. In Las Mar garitas wordt het aftreden van de burgemeester geeist omdat die boeren ten onrechte in de gevangenis zou hebben gestopt. In Tapachula houden boeren al twee weken het gemeenschaps huis bezet uit protest tegen de excessieve rente die de banken zouden eisen. Het wijdverbreide boerenpro test is een direct gevolg van de gewelddadige opstand van het Zapatistisch Bevrijdingsleger in Chiapas, vorige maand. Veel boeren zeggen door de opstand mondiger te zijn geworden, maar geen heil te zien in gewa pende strijd. President Salinas verzekerde gisteren dat de rege ring in Mexico-Stad de armoede en onrechtvaardigheid in Chia pas zal bestrijden. afgelopen maanden gericht be schoten door de Servische bele geraars en zelfs door de mos lim-verdedigers. De Canadese VN-troepen moeten in uiterst zware om standigheden hun werk doen. Er dreigt constant fysiek gevaar, hun aanvoerlijnen worden ge hinderd door Serviërs, en ze hebben door de extreme weers omstandigheden grote moeite hun buitenposten in het gebied te bemannen. Gisteren zijn vanaf Schiphol de eerste 320 militairen van de hoofdmacht van het Nederland se VN-bataljon naar Bosnië ver trokken. De manschappen gaan vanuit de Kroatische havenstad Split in konvooien over de weg naar Lukavac, de toekomstige logistieke basis van Dutchbat De verwachting is dat de eerste militairen van deze groep rond 14 februari Lukavac bereiken. Kroatenleider Boban treedt af aan de vredesbesprekingen om dat de Bosnische president niet meer met hem wilde praten. De Franse generaal Bertrand de Lapressie is gisteren benoemd tot opvolger vanjean Cot als commendant van Unprofor, de VN-troepenmacht in het voor malige Joegoslavië. De benoe ming gaat medi maart in. Peking Overal in de wereld maken Chinezen zich op om vannacht het nieuwe jaar het Jaar van de Hond in te luiden. In Peking hebben de kappers het druk met het knippen van mensen die er vanavond extra netjes wil len uitzien. Het nieuwe jaar moet in de grote Chinese ste den dit keer anders beginnen dan gebruikelijk. Voor het eerst in eeuwen moet in Peking en 22 andere grote steden het feest in stilte worden gevierd. Vuurwerk is verboden. De redenen zijn angst voor branden en ver wondingen alsmede het oorverdovende la waai, waardoor tijdens de jaarwisseling vol gens de Chinese maan-kalender bijna niemand kon slapen. Ook Sjanghai, Guanghzou, Wuhan, Chengdu en Sjenzhen hebben een verbod uitgevaardigd. Bij overtredingen wor den boetes uitgedeeld, waarvan de hoogste in Peking: 500 yuan, twee maandsalarissen. Rond Nieuwjaar dreigt zelfs 15 dagen gevan genisstraf. Desondanks zijn nu al 22 mensen om het leven gekomen en tientallen gewon den gevallen bij ongelukken met voetzoekers. FOTO REUTER GOH CHAI WIN II III 79 [7*1 MË Tl co 10-19 FEBRUARI 1 DAGELIJKS 10-17 UUR, 14 T/M18 FEBRUARI 00K19-22 UUR. 79 Amsterdam nats londen cees van zweeden correspondent Er zijn steeds meer aanwijzin gen dat de Noordierse politie samenwerkt met protestantse terreurgroepen. Dat zegt de mensenrechtenorganisatie Am nesty International. Het Noordierse politiekorps, de Royal Ulster Constabulary (RUC), zou de protestanten op verschillende manieren helpen. Hun terreurgroepen zou onder meer informatie worden toege speeld over mogelijke doelwit ten. Volgens Amnesty zijn er zelfs aanwijzingen dat politie- i of militairen deel heb ben uitgemaakt van doodseska ders. Amnesty geeft in een 48-pagi na's tellend rapport het voor beeld van de vooraanstaande katholieke advocaat Patrick Fi- nucane. Het leger was op de hoogte van het plan hem te ver moorden, maar verzuimde hem te beschermen. Finucane werd in februari 1989 vermoord. De politie wordt verder ver weten de protestantse terreur groepen ongemoeid te laten. Ook heeft de RUC verzoeken van katholieken om politiebe scherming eenvoudigweg gene geerd. Premier Japan in opspraak De Japanse premier Hosokawa is gisteren in opspraak geraakt door een artikel in het gerespec teerde maandblad Bungei Shunju. Het blad schrijft dat Hosokawa's familie voor miljoe nen guldens een huis heeft la ten opknappen door de direc teur van een transportbedrijf, zonder daarvoor te betalen. Hosokawa staat tot nu toe zeer goed aangeschreven omdat hij zich nooit met corrupte figu ren heeft ingelaten. Onder zijn leiding werden politieke hervor mingen doorgevoerd, die onder de kabinetten van de LDP, die 38 jaar aan de macht was, steeds werden tegengehouden

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7