30.000 woningen in regio Utrecht Arbeid bevordert rust in gevangenis Binnenland 'Hulp probleemjongeren schiet ernstig tekort' Geen bier voor Valkenburgers tijdens carnavalsoptochten 7,5 miljoen uitgetrokken voor banen Antillianen Kiezen uit 23.000 foto's Stilzwijgend protest voor mensenrechten Sri Lanka WOENSDAG 9 FEBRUAR11994 Amstelveen Fotograaf Bert Verhoeff van de Volkskrant, lid van de in ternationale jury van World Press Photo, bekijkt in het KLM-gebouw in Amstelveen de inzendingen van fotografen over de hele wereld die meedoen aan de fotowedstrijd. Hij moet kiezen uit 23.000 foto's en di a's van totaal 2.420 fotografen. foto anpkoensuyk Vier jaar voor ontsnapping De Schie Rotterdam De rechtbank van Rotterdam heeft gisteren celstraf- drie jaar uitgedeeld aan twee 30-jarige r die op 3 september 1993 op een gewelddadige manier ontsnap ten uit de extra beveiligde gevangenis De Schie in Rotterdam. De mannen gebruikten drie bewaarders als schild bij hun ontsnap ping. Ze moeten hun straf onder een verzwaard regime uitzitten. Forse straffen voor brandstichters Een 23-jarige Hagenaar is gisteren door het Haagse gerechtshof veroordeeld tot acht jaar cel. De man zou het brein zijn achter de brand die op 16 februari vorig jaar voor vijf mil joen gulden schade aanrichtte in de Haagse binnenstad. Drie andere Hagenaars kregen respectievelijk acht, vier en drie jaar. De brand begon in een kledingzaak in de Vlamingstraat en sloeg over naar twee horecapanden aan de Grote Markt. De eigenaar van de kledingzaak had opdracht gegeven de brand te stichten. Hij wilde verzekeringsgeld innen. S Fusie Enschede/FIengelo op de tocht De fusie tussen Enschede en Hengelo staat op sprin gen. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft de 'dubbel stad' zo weinig geld toegekend (10 miljoen) dat de fusie volgens b en w op de tocht staat. De komende weken hopen beide ste den het kabinet via de Tweede Kamer alsnog tot andere gedach ten te dwingen. De steden (samen 225.000 inwoners) kunnen samen de vijfde stad van het land worden. 'Leerlingen moeten kranten lezen' Leerlingen in het voortgezet onderwijs moeten v plicht de krant lezen. Dat zegt 80 procent van de leden van de Nederlandse Vereniging van Leraren Maatschappijleer (NVLM) in een enquête van de Stichting Krant in de Klas. Zes procent van de ondervraagden voelt hier niets voor. Veel docenten ge bruiken de krant nu al als leermiddel. Bijna 70 procent van de docenten zegt het afgelopen jaar een kranteproject te hebben Wijn geliefd cadeautje voor man den haag Wijn is voor mannen een makkelijk gekozen cadeau. Vooral mannen met een boven modaal inkomen krijgen vaak een fles wijn als presentje. Van de mannen die vorig jaar wijn ontvingen, kregen de beter gesitueerden gemiddeld acht flessen, terwijl de groep mannen onder modaal op nog geen vijf flessen uitkomt. Dat biijkt uit een onderzoek van het pas opgerichte Produktschap voor Wijn. Kamervragen over asielzoekers Zaïre den haag Staatssecretaris Kosto van justitie moet de Tweede Kamer nog deze week uitleggen waarom hij een groep van 43 asielzoekers uit Zaïre niet volgens de regels heeft behandeld. Daar heeft de fractie van GroenLinks gisteren om gevraagd. De asielzoekers kwamen eind januari op Schiphol aan. Hun verzoek om politiek asiel werd afgewezen. Een kort geding tegen de staat mochten zij afwachten als dat uiterlijk vandaag zou dienen. De rechtbank ziet echter geen kans de zaak voor 23 februari te be handelen. Gezondheidsraad slaat alarm aac npaVorige week maandag nog kwam een elfjarig meisje uit De hulpverlening aan jongeren Hilversum onder de hoede van werven, stelen, verslaafd de stichting. Het vroeger sterk en psychiatrische proble- verwaarloosde kind was in haar hebben, schiet ernstig te- pleeggezin niet meer te hand- cort. Enkele tienduizenden wor- haven. De kinderpsychiater van len van instantie het Riagg stelde vast ïaar instantie ge- dat het meisje zeer .tuurd zonder dat iy- j ernstige zelfmoord- :e werkelijk hulp KlVlCiCVCU neigingen had, zeer (rijgen. Met de ern- onrustig was en ook tigste gevallen lUSSCïl nu en dan geweld- noeten hulpverle- wnl Pil dadig. De psychiater Ters door het hele WUi cri schreef opname in and leuren voor on- vrhlï) een psychiatrische derdak en behande- inrichting voor kin- ing. Lang niet altijd deren voor. „We zijn rijn het redelijke ar- het hele land afge- jumenten maar persoonlijke gaan, maar het is niet gelukt", verhoudingen van directeuren zegt teamleidster E. Harwig. die bepalen of iemand wel of „En hoe langer het duurt, hoe in een tehuis of inrichting slechter het voor het kind is", wordt opgenomen. Vanwege goede persoonlijke Dat schrijft de Nationale Raad contacten kon het kind vanaf >or de Volksgezondheid (NRV) woensdag tijdelijk terecht in :n de gisteren uitgebrachte nota een tehuis voor zwakzinnigen- Jeugdigen met ernstige en zorg, hoewel dat voor haar niet neervoudige problemen'. In veilig genoeg is. De hoop is voor iet huidige systeem raken deze de toekomst gevestigd op de anderen tussen wal en schip, kinder- en jeugdpsychiatrische Omdat hun problemen zo com- kliniek Fomhese in Amersfoort, )lex zijn, zijn er altijd wel argu- maar die verschuilt zich nu nog nenten waarop ze door een in- achter een wachtlijst en het ont- itelling worden afgewezen. breken van een opnameplicht De William Schrikker Stich- voor jeugdigen, ing, de landelijke organisatie De raad roept instellingen en /oor jeugdbescherming en overheden op een einde te ma- ieugdhulpverlening voor ver- ken aan het heen-en-weer-ge- tandelijk en lichamelijk gehan- schuif of op straat zetten van dicapten, weet uit ervaring waar kinderen. Dat kan door de in de NRV het over heeft. Jaarlijks stanties op dit gebied beter te noet ze voor gemiddeld tien laten samenwerken en, met een anderen lobbyen om een plek- gezamenlijk hulpaanbod te la- Er gaat veel kostbare tijd ten komen. Tot nu toe is het jverheen voordat ze op de juis- overleg hierover veel te vrijblij- plaats terecht komen. vend geweest, stelt de raad. College dreigt met intrekken van subsidies De Limburgse Valkenburgers mogen tijdens de :arnavalsoptochten geen bier meer drinken. Bur- jemeester en wethouders van Valkenburg heb- ien alle carnavalsverenigingen een brief gestuurd in zij aankondigen dat de subsidie in gevaar comt als zij zich niet aan het verbod houden. B en W vinden dat dit verbod past in een door le gemeenteraad aangenomen plan om het wei rijn in de gemeente te verbeteren. Daarin worden egels, onder andere over alcoholgebruik, opge- egd aan verenigingen die optochten organiseren. De Sociale Culturele Raad van Valkenburg heeft inmiddels met verbijstering gereageerd op de "naatregel van het college. In een brief aan burge ter en wethouders schrijft Kitty Meulenberg lamens de raad dat de eenzijdige stap veel te ver Er is geen overleg geweest met de carna- /alsverenigingen en de tijd is te kort om de regels voor deelname aan de optochten nog te verande- De Sociale Culturele Raad is het op zich wel eens met het gemeentelijk beleid om het gebruik van alcohol te ontmoedigen. „Maar het is nu een maal zo dat carnaval sinds jaar en dag voor velen onlosmakelijk met alcohol verbonden is. Dat kan niet van de ene op de andere dag veranderd wor den, ook niet door het opleggen van zulke maat regelen." De Sociale Culturele Raad verzoekt het college dan ook de regels soepél toe te passen en geen subsidies in te trekken als verenigingen zich niet aan de regel houden. Voorgesteld wordt om tij dens de sleuteloverdracht met de verenigingen af te spreken dat zij zullen proberen het gebruik van alcohol te beperken tijdens de optochten. Officieel begint het carnaval zondag, maar in veel plaatsen zijn er al activiteitèn en optochten aan het eind van deze week en zaterdag. Auto botst tegen trein: twee doden Een botsing tussen een auto en een dubbeldeks trein heeft gis teren in Hoorn het leven gekost aan een 23-jarige man uit Hoorn en een 25-jarige inwoner van Medemblik. De auto werd op de beveilig de overweg op de Middelweg in Hoorn gegrepen door de trein Hoorn-Purmerend. De politie denkt dat de bestuurder ver blind werd door de laagstaande zon. Hij reed onder de gesloten halve spoorwegboom door. De auto kwam op de rails tot stil stand. Beide mannen poogden vergeefs uit hun auto te klim- De auto werd tweehonderd meter meegesleurd en zat enige tijd klem onder de trein. De trein is niet ontspoord. Het spoorwegverkeer op het baan vak was wel drie uur gestemd. In die periode zijn er bussen in gezet. Arbeid adelt, luidt het gezegde. Of dat voor de meeste gevangenen ook opgaat, is de vraag. Justitieminister Hirsch Ballin en zijn staatssecretaris Kosto gaan er in hun giste ren gepresenteerde gevangenisnota in ie der geval van uit, dat gevangenen er niet slechter van worden als ze hun handen uit de mouwen steken. Werk biedt gedetineer den structuur en werkervaring, aldus de bewindslieden. En niet te vergeten: Arbeid bervordert de rust en de orde in de gevan genis. Centraal in de nota van de bewindslieden staat het voorstel om gevangenen een vier daagse werkweek te bieden van 26 uur. Wie niet wil werken moet die tijd op zijn cel zitten. De plannen vormen een behoor lijke verzwaring ten opzichte van de huidi ge praktijk. Gemiddeld werken gedetineer den nu zo'n dertien uur per week. Boven dien wordt de officiële regel dat niet-wer- ken opsluiting betekent, lang niet overal en consequent toegepast. Bij het werken van gevangenen wordt al gauw aan het in elkaar zetten van wasknij pers gedacht. En om dergelijk werk gaat het vaak inderdaad, blijkt uit de woorden van directeur J.J.C. Helgers van de peniten- taire gevangenissen in Grave en Zeeland. In zijn eigen gevangenis in Grave worden stapeltjes enveloppen van een plastic ver- pakkinkje voorzien, ook worden er kus sentjes gemaakt en zakkensluiters. Meer hoogwaardig werk biedt de boekbinderij, waar zowel voor particulieren als voor de gevangenisbibliotheken boeken van een nieuw kaft worden voorzien. Elders worden wel speelgoedpoppetjes in zakjes gestopt, of keukenkastjes in elkaar gezet. „Het gevangeniswezen vist voor zijn opdrachtgevers in ongeveer dezelfde vijver als de sociale werkplaatsen", aldus Hel gers. Een van de uitzonderingen is Veen- huizen, waar in een uitgebreide werkplaats onder andere celdeuren worden gemaakt. Gevangenen kunnen er een zakcentje mee verdienen: 5,5 gulden per dagdeel plus 1,45 gulden bij goed gedrag. In de praktijk moet iemand het wel erg bont maken, wil hij die toeslag niet krijgen. In de toekomst zal het loon niet echt stijgen. „Het blijft een zakcentje", aldus Helgers. Dat moet ook wel, want het bijzonder lage loon is de belangrijkste troef bij de acquisitie van op drachtgevers. Wel is het de bedoeling om te gaan experimenteren met stukloon. Algehele invoering van een 26-urige werk week in het gevangeniswezen, stuit overi gens nog wel op enige problemen. Her en der zal grondig verbouwd moeten worden om geschikte werkruimtes te maken. Ook zijn er sommige oude gebouwen waar het vrijwel onmogelijk is om goede werkplaat sen in te richten. Ook zal het vinden van voldoende op drachtgevers nog een hele klus worden. „Nu al is er niet altijd voldoende werk. We blijven dan wel werken, maar langzamer. Het nieuwe beleid vergt nogal wat nieuwe opdrachtgevers. En dat terwijl het econo misch niet zo goed gaat", aldus Helgers. Gevangenissen en Huizen van Bewaring hebben er ook financieel belang bij om goed in het werk te zitten. Een (beperkt) deel van hun budget moeten zij ook nu al zelf verdienen. Zo moet de inrichting in Grave dit jaar een omzet halen van bijna acht ton. Alles wat er meer binnenkomt, mag de gevangenis zelf houden. De gevangenis draait echter ook zelf op voor wat er minder wordt gedraaid. En dat laatste is het geval bij de meeste inrichtin gen, slechts zeer weinige draaien met een beetje winst. In Grave bedraagt het tekort enkele tienduizenden gulden. „Dat is las tig", aldus Helgers. „Maar meer ook niet. Want het blijft een klein bedrag op onze totale begroting van ongeveer 25 miljoen gulden". Kosto en Hirsch Ballin bestempe len de 26 uren werk als het nieuwe 'stan daardregime' voor gevangenen. Zij die ex tra voorzieningen willen, zoals opleidin gen, extra verlof, of extra uurtjes sport, zul len die door goed gedrag zelf moeten ver dienen. In Grave wordt al sinds een jaar geëxperimenteerd met een dergelijk straf- en beloningssysteem. Angst dat gevange nen een dergelijk systeem niet zullen pik ken, is in Grave ongegrond gebleken. Het werkt er naar behoren. Vanaf 81.900,- incl. BPM/BTW. Importeur: Hart Nibbrig Greeve B.V., Sassenheim, 02522 - 66111 Mitsubishi Dealer Lease, 02522 - 20660. Lubbers: Prijs gas in tuinbouw kan best omlaag bleiswuk anp Minister-president Lubbers vindt dat de gasprijs voor de tuinbouw omlaag kan. Daar naast moeten de lonen in de tuinbouw verder worden terug geschroefd. De premier zei dat gisteravond in Bleiswijk tijdens een massale protestmanifestatie door tuinders. Tot genoegen van de tuinders, maar tot grote onvrede van de PvdA. De manifestatie, volgens de organisatie bezocht door ruim 7.000 mensen, was bedoeld om aandacht te vragen voor de pro blemen in de tuinbouw. Door overproduktie en toegenomen concurrentie zijn de inkomens in de tuinbouw zwaar onder druk komen te staan. De sector stelt de politiek in hoge mate verantwoordelijk voor de problemen, zo bleek in Bleiswijk. Hoge loonkosten, du re milieu-investeringen en zwa re fiscale lasten hebben het on dernemersklimaat in Nederland verpest, menen de tuinders. De tomatenimport vanuit Marokko vormt volgens hen de doods steek. Het CDA, bang voor stem menverlies onder de agrarische achterban, was ruim vertegen woordigd in Bleiswijk. Waar Lubbers en Brinkman een warm applaus in ontvangst mochten nemen, moest Bukman het stel len met gejoel en gefluit. Lubbers erkent dat de loon kosten in de tuinbouw te hoog zijn. Daarom moeten de werk nemers met minder genoegen nemen, vindt hij. Volgens de premier kan het niet langer zo zijn dat de lonen in de tuin bouw dertig procent boven het minimumloon liggen. Hij mengt zich daarmee in de on derhandelingen tussen FNV, CNV en boerenbonden, die op voet van oorlog verkeren omdat de werkgevers de tuinbouw- CAO willen openbreken. Geldboete voor discriminatie bij verkoop huis barneveld npa Een 64-jarige inwoonster van Bameveld en een 33-jarige ma kelaar uit die plaats zijn gisteren voor de Utrechtse rechtbank veroordeeld tot een boete van duizend gulden voor discrimi natie bij de verkoop van een huis. De eis was tweeduizend gulden boete en een schadever goeding van duizend gulden aan de gedupeerde. De vrouw wilde haar huis niet aan een Turkse plaatsgenoot verkopen uit angst voor rituele slachtin gen in de woning. Op_ een bepaald niveau hoef je niets •neer te bewijzen. De Mitsubishi Sigma Station Wagon 3.0i V6. Het ministerie van sociale za ken stelt 7,5 miljoen gulden be schikbaar om Antilliaanse en Arubaanse jongeren aan het werk te krijgen. Het geld wordt verdeeld over verschillende ge meenten, die binnen drie jaar een effectief actieprogramma voor Antilliaanse en Arubaanse jongeren moeten uitvoeren. Welke gemeenten het geld krij gen, is nog niet bekend. Bijna veertig procent van de Antillianen en Arubanen in Ne derland is werkloos. Achtdui zend jongeren zijn op een uit kering aangewezen. Veel jonge ren komen hierheen met een te rooskleurig beeld van Neder land. Daarom komt er een voor lichtingscentrum op Curasao waar jongeren duidelijk ge maakt wordt dat het leven in Nederland geen paradijs is. Vol gens staatssecretaris Wallage van sociale zaken „moet ook het beeld gecorrigeerd worden dat men in Nederland vrij ge makkelijk een uitkering kan krijgen". Tot nu toe waren voor lichtingscampagnes op de Antil len om jongeren te ontmoedi gen naar Nederland te komen geen succes. Leidsche Rijn wordt nieuwe stad Na jaren van stagnatie gaat de Utrechtse regio weer in hoog tempo woningen bouwen. Tot het jaar 2005 wor den er 31.600 woningen gebouwd. Tweederde komt te staan in het kassengebied van Vleuten-De Meern, de rest in Houten-Zuid (6.000) en op nog beschikbare locaties in Nieuwegein (1.600) en Utrecht (4.000). Met de uitvoering van het woningbouwakkoord, dat ook voorziet in aanleg van wegen, bedrijvenparken en groenvoorzieningen, is ongeveer 2,5 miljard miljard gulden gemoeid. den haag/utrecht npa-anp Utrecht is daarmee het eerste grote stadsgewest dat een wo ningbouwakkoord sluit in het kader van de Vierde Nota Ruim telijke Ordening Extra (Vinex). Naar verwachting volgen Am sterdam en Den Haag donder dag. Rotterdam is afhankelijk van de besluitvorming over de luchthaven Zestienhoven. Na bijna vier jaar onderhan delen hebben rijk, provincie en stadsgewest Utrecht gisteren in Den Haag de handtekeningen onder het akkoord gezet voor grootschalige woningbouw. Het rijk stelt 272 miljoen gulden be schikbaar voor de grondexploi tatie. Na 2005 komen er in het Vleutense kassengebied nog eens 10.000 huizen bij. Ten westen van Utrecht ontstaat dan een nieuwe stad 'Leidsche Rijn' met 30.000 woningen, op grondgebied van de gemeente Utrecht. Eén van de grootste struikel blokken waren de kosten voor sanering van het kassengebied in Vleuten. Daarmee is een to taalbedrag van 232 miljoen gul den gemoeid. Minister Alders (milieu) stelt 100 miljoen be schikbaar. De rest komt gedeel telijk uit subsidiepotten van rijk en provincie voor bodemsane ring. De bouwende gemeenten staan samen garant voor nog eens tien procent. Eénvijfde van het bedrag wil men bovendien op de vervuilers verhalen. De Nieuwegeinse polder Rij nenburg wordt na 2005 be bouwd. Partijen tekenen daarbij aan dat het gebied ook eerder in beeld kan komen, als de vraag naar huizen alle perken te bui ten gaat. De Utrechtse wethouder van stadsontwikkeling G. Mik is te vreden: „Utrecht is er niet slecht mee af. We kunnen nu eindelijk beginnen met het inlo pen van de achterstand. Alleen al in de stad wachten 30.000 mensen op een woning. Boven dien biedt het akkoord econo mische perspectieven voor 9.000 werklozen." Celstraf voor meineed in rechtszaak AH-overval Een 23-jarige man uit Bussum is gisteren door Arnhemse poli tierechter veroordeeld tot. zes maanden cel met aftrek van voorarrest wegens meineed. De man deed dat in de geruchtma kende zaak tegen drie mannen die worden verdacht van het plegen van een bloedige overval op een filiaal van Albert Heijn in Oosterbeek in mei 1990 waarbij twee doden en een zwaarge wonde vielen. De Bussummer vertelde be gin vorig jaar aan twee vrien dinnen dat een van de Bussum- se verdachten hem in een dron ken bui had bekend dat hij be trokken was bij de AH-overval. De vriendinnen vertelden het verhaal verder in hun kennis senkring en legden een verkla ring af bij de politie. De Bussummer zei in augus tus tegen de rechter-commissa- ris dat hij niets wist van de AH- zaak of van mensen die daarbij zouden zijn betrokken. De man zei dat hij ook nooit iets aan zijn vriendinnen had verteld. Volgens de politie liegt hij. De rechtszaak tegen drie verdach ten van de overval is in maart. den haag Demonstranten snoerden gisteren hun mond tijdens een demonstratie in Den Haag onder het motto 'verbreek het stilzijgen, stop het geweld in Sri Lanka'. De tocht, gericht tegen de grove schending van mensenrechten in Sri Lanka, was georganiseerd door het platform Solidari- teitsgroepen Tamils Nederland. foto anp ed oudenaarden

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5