Blijmaker Criminelen zitten straks thuis 'in cel' En plotseling was Alders winnaar en Kok verliezer Binnenland Ouder dan 70? Dan geen verzekering voor uw fiets Laatste controle 'Omstreden methode is wel gebruikt in zaak XTC-bende' 'Wereldbolletje Aanleg drijvende haven in Gazastrook bijna zeker WOENSDAG 9 FEBRUAR11994 Van Duijn wil burgemeester worden Amsterdam „Mevrouw, ik werp de schroom van mij en sollici teer." Met die woorden besluit ex-provo, ex-kabouter, ex-wet houder en tegenwoordig raadslid Roel van Duijn de brief aan koningin Beatrix waarin hij officieel een gooi doet naar het bur gemeesterschap van Amsterdam. Het dringende verzoek van een 'comité van gerijpte stadgenoten' heeft hem naar eigen zeg gen op de valreep overgehaald, want de sollicitatietermijn sluit vandaag. Bond claimt schade bij Bukman zuidlaren» De bond van loonbedrijven voor agrarisch- en grond- verzetwerk wil zeventig miljoen gulden schadevergoeding van landbouwminister Bukman. Dat zei voorzitter J. Maris gisteren in Zuidlaren. De bond verwijt Bukman dat hij onduidelijke eisen heeft gesteld aan mestinjecteurs. Aanvankelijk waren die zo streng dat de loonbedrijven peperdure machines aanschaften. Vervolgens werden de eisen zo versoepeld dat de dure machines helemaal niet nodig bleken. Volgens Maris lijden de loonbedrij ven miljoenen guldens verlies door het 'zig-zag-beleid' van Buk- Opvangcentrum in haven Zwijndrecht zwundrecht Het ministerie van WVC wil in Zwijndrecht een drijvend centrum plaatsen voor de tijdelijke opvang van enkele honderden asielzoekers. De gemeente gaat onderzoeken of dat kan. Het drijvende opvangcentrum (floatel, een samentrekking van to floatEngels voor drijven en hotel) zou in een van de vier industriehavens van Zwijndrecht komen te liggen. Er zijn ook drijvende opvangcentra in Nijmegen en Hellevoetsluis. Gasunie: Prijs voor tuinders omhoog den haag De Gasunie wil een verhoging van de gasprijs voor tuinders per 1 oktober voorstellen. Dat heeft een woordvoerder van de Gasunie vandaag gezegd. Premier Lubbers zei op een bij eenkomst van tuinders in Bleiswijk gisteren juist dat een prijs verlaging mogelijk is. Volgens de woordvoerder gaat het wel om een minder grote prijsverhoging dan eerder werd gedacht. Hij zei ook dat de gasprijs best omlaag zou kunnen als de overheid via milieuheffingen de prijs van olie niet zou opkrikken. De gas prijs is aan de olieprijs gekoppeld. Van Tuyll van Serooskerken overleden den haag Het oud-lid van de Raad van State mr. S.J. Baron van Tuyll van Serooskerken blijkt vorige week op 88-jarige leeftjd in Den Haag te zijn overleden. Hij bekleedde de functie van Staats raad van 1965 tot 1980. Daarvoor was hij van 1952 tot 1965 se cretaris-generaal van het ministerie van buitenlandse zaken. Van Tuyll van Serooskerken was tevens voorzitter van het be stuur van het Rode Kruis ziekenhuis in Den Haag, voorzitter van het bestuur van de Koninklijke Academie van Beeldende Kun sten in Den Haag en lid van het bestuur van de Carnegiestich- ting. Bureau tegen leeftijdsdiscriminatie Werkgevers, arbeidsbureaus, banken, verzekeraars en wo ningbouwverenigingen kunnen allemaal hun borst nat maken. Minister D'Ancona van WVC heeft gisteren twee miljoen gul den subsidie toegezegd voor het Landelijk Bureau Leeftijdsdis criminatie. Met dit geld kan het bureau nog dit jaar worden ge opend. Voor vier jaar is het werk Iedereen maakt zich wel eens schuldig aan vooroordelen ge baseerd op iemands leeftijd. Wie langs de weg twee bescha digde auto's ziet en automa tisch denkt dat de bejaarde be stuurder het heeft gedaan, is nog vrij onschuldig bezig. Maar wie een lening van een paar duizend gulden weigert omdat de klant te oud is, gaat te ver, vinden de gezamenlijke oude- renorganisaties, de FNV en de Vereniging Leeftijdsdiscrimina tie. De taak van het bureau is dan ook om discriminatie op grond van leeftijd te voorkomen en te bestrijden. Het opzetten van het bureau, waaraan een jurist, een onder zoeker en een sociaalweten schapper worden verbonden, is toevertrouwd aan de Algemene KVISSEL katoenen dhurr Handgeweven vloerkleed. Formaat 120x1801 Projectgroep wil proefin noorden Waarschijnlijk nog dit jaar kunnen criminelen in de pro vincies Groningen, Friesland en Drente hun straf thuis uitzitten. Het gaat om een proef met elektronisch huisar rest. in de laatste fase van hun straf zouden aan de proef kunnen meedoen. Begin 1989 werd onder ver antwoordelijkheid van staatsse cretaris Kosto van justitie ook al een plan opgesteld: 'Elektro nisch huisarrest: een boeiend alternatief?' Daar kwam toen zo veel kritiek op dat het weer in de ijskast werd gelegd. Nu het aantal gevangenisstraffen nog steeds schrikbarend toeneemt, wordt de haalbaarheid opnieuw onderzocht. In Canada, Australië, Enge land en de Verenigde Staten wordt al met diverse systemen gewerkt. Het zendertje aan de enkel lijkt voor Nederland het meest bruikbaar. Een systeem waarbij een kaart om de pols wordt aangebracht die ook nog eens het gebruik van alcohol of drugs registreert, gaat de pro jectgroep veel te ver. De veroordeelden krijgen een verzegeld bandje met een zen dertje om hun enkel. Als zij het zegel verbreken of de straat op gaan, gaat bij een particulier be wakingsbedrijf een alarm af. Dat bedrijf schakelt dan de re classering in. Het plan voor het experiment komt van de Projectgroep Elek tronisch Toezicht. Het ministe rie van justitie heeft de project groep de opdracht gegeven de haalbaarheid te onderzoeken. Die heeft het ressort van het ge rechtshof Leeuwarden, dat de arrondissementen Groningen, Friesland en Drente omvat, als landelijk proefgebied aangewe- Voor het elektronisch huisar rest komen mensen in aanmer king die tot maximaal zes maanden gevangenisstraf zijn veroordeeld. Ook gedetineerden Zaak hasjbende is mogelijk al eens geseponeerd utrecht anp De strafzaak tegen de twee hoofdverdachten van een Utrechtse hasjbende is mogelijk een voortzetting van een oude zaak die al in 1992 door de offi cier van justitie is geseponeerd. Dit zeiden de raadslieden mr. P. Doedens en mr. J. Boone giste ren voor de Utrechtse recht bank. De rechtbank zal hun veron derstelling onderzoeken. Als die juist blijkt, heeft de officier vol gens de advocaten geen recht meer de Utrechters verder te vervolgen. De Utrechtse hasjbende werd op 10 mei 1993 opgerold na een onderzoek door het Interregio naal Recherche Team Noord- Holland/Utrecht (IRT). Dit on derzoek was in het najaar van 1991 begonnen. Voor de rechtbank bleek dat naar de twee hoofdverdachten al in maart 1990 een gerechte lijk vooronderzoek was ge opend. Daarin was onder meer de telefoon van de stamkroeg van een van de verdachten in Utrecht afgeluisterd. De zaak was echter in november 1992 door de officier van justitie in getrokken. Door een admini stratieve fout zou de zaak onder een ander parketnummer zijn voortgezet. Dat is in strijd met de goede procesorde, vinden de advocaten. De zaak tegen de hasjbende wordt maandag voortgezet. Amsterdam Vlak voor de opening van de Bedrijfsauto Rai (morgen) wordt deze 'Freightliner' van Mercedes nog eens nagekeken. De beurs duurt tot en met 19 februari. foto capital press Voonnalige chef van IRT, Van Baarle, spreekt Nordholt tegen utrecht anp Eindelijk nieuwe VS-ambassadeur in Nederland washington Amerika krijgt eindelijk een nieuwe ambassadeur in Neder land. Twee jaar na het vertrek van Howard Wilkins keurde de Senaat gisteren eenstemmig de benoeming goed van Terry Dornbush, bankier uit Atlanta. De benoeming was blijven liggen omdat een aantal senato ren ontevreden was over het be noemingsbeleid van president Clinton. Presidenten plegen po litieke vrienden die veel geld hebben gegeven voor hun cam pagnes, te belonen met een am- bassadeurspost. Meestal een post in een minder belangrijk land. Clinton had beloofd zich daaraan niet schuldig te maken, maar een deel van zijn benoe mingen, waaronder die van Dombush, zijn ook van politie ke aard. De keuze van Dorn bush op zich werd in de Senaat overigens geprezen. De gewraakte werkmethode van het Interregio naal Rechercheteam Noord-Holland/Utrecht (IRT) is wel degelijk toegepast in de grote Amster damse XTC-zaak. Dat heeft de Utrechtse com missaris B. van Baarle, voormalig chef van het team, gisteren gezegd voor de rechtbank in Utrecht. Van Baarle was getuige in de zaak tegen een Utrechtse hasjbende, die werd geleid door een 39-jarige Utrechter. Op vragen van de rechtbank zei Van Baarle dat de met veel geheimzinnigheid omgeven metho diek, die eruit zou bestaan dat een 'criminele in formant' op ontoelaatbare wijze werd ingezet, naar zijn weten alleen is toegepast in het onder zoek naar de Amsterdamse XTC-bende. Volgens de voormalige IRT-chef was de methode wèl toe laatbaar. Vorig jaar december verklaarde de voormalige dagelijkse teamleider van het IRT, de Woerdense commissaris A. Lith, dat de werkwijze niet is toe gepast in de XTC-zaak. Hoofdcommissaris Nord holt en hoofdofficier Vrakking bevestigden dat. Volgens een woordvoerder van de Utrechtse politie is sprake van een 'misverstand tussen de rechtbankpresident en Van Baarle'. Hij stelt dat Van Baarle hetzelfde heeft gezegd als Lith destijds voor het gerechtshof in Amsterdam. Voor advocaat Doedens echter, die verdachten in zowel de hasjzaak als de XTC-zaak vertegen woordigt, is de verklaring van Van Baarle aanlei ding de Amsterdamse advocaat-generaal mr. R. Manschot te vragen de Utrechtse commissaris als getuige op te roepen in de XTC-zaak, die vrijdag in Amsterdam wordt voortgezet. Tevens wil de raadsman Nordholt en Vrakking andermaal ter zitting als getuige aan de tand voelen. Nederlandse Bond van Ouderen (ANBO). Maar het wordt wel een onafhankelijk bureau, aldus projectmedewerkster Meme link. Het Gewest Amsterdam van de ANBO richtte in het voorjaar van 1991 een tijdelijk telefo nisch meldpunt voor leeftijds discriminatie op. Veertigplus sers meldden massaal dat ze niet meer in aanmerking kwa men voor werk of omscholing. Zestigplussers klaagden over verzekeraars en banken waar het afsluiten van nieuwe lenin gen, hypotheken en verzekerin gen opeens onmogelijk bleek te zijn. En ook op de woningmarkt bleek van alles mis: woning bouwverenigingen stelden leef tijdsgrenzen en serviceflats ver plichtten aspirant-kopers tot een medische keuring. Eind vorig jaar bevestigde een rapport van de ANBO dat het bank- en verzekeringswezen zich veelvuldig aan leeftijdsdis criminatie schuldig maakt. Een uitschieter is het verhaal van de vrouw die haar fiets wilde ver zekeren en te horen kreeg dat fietsen van mensen ouder dan zeventig niet worden verzekerd. Alsof dat voor een dief wat uit maakt. ad bloemendaal den haag Cabaretier en zanger Herman van Veen (midden) bood gis teren een ambachtelijk gebakken 'wereldbolletje' aan aan premier Lub bers (rechts). Oud-commissaris van de koningin in Friesland, die toeval lig bij Lubbers op bezoek was, kreeg ook een bolletje. Het overhandi ging van het brood diende als startschot voor de Nieuwe Wereldcam pagne. Daarmee willen zo'n tweehonderd organisaties op het gebied van ontwikkelingshulp pleiten vooreen internationaal beleid dat gericht is op duurzame armoedebestrijding, milieubehoud en veiligheid. foto anp marcel 'Berichten over schade milieu voorbarig 'in geen geval stappen wij in projecten die het milieu aantas ten'. Nederland is indertijd bij de donorenconferentie in Parijs aangewezen als het land dat de milieuproblematiek van de Ga zastrook onder de loep zal ne- De uitvoerders van het 'haal baarheidsonderzoek' naar de haven zullen niet alleen de milieuproblematiek bekijken, maar ook technische en econo mische aspecten. De economi sche beoordeling is alleen inte ressant voor de vraag of moet worden gekozen voor een drij vende of een, veel duurdere, ge graven haven. De PLO en de Nederlandse deskundigen gaan er op voorhand vanuit dat de haven niet economisch renda bel valt te maken. Ook een re cente studie van het Internatio nale Monetaire Fonds wijst daarop. Wat Nederland betreft is dat geen bezwaar. Nederland heeft veertig miljoen gulden voor het havenproject toegezegd en een medewerker van de minister wees er gisteren op dat dat be drag volgens de regels van de OESO alleen mag worden ge schonken aan een niét-rendabel project. Het ziet er naar uit dat Neder land zal kiezen voor een drij vende haven, die binnen onge veer een jaar kan worden aan gelegd en waarvan de totale kosten op honderd miljoen gul den worden geschat. Het ziet er naar uit dat een con sortium van Nederlandse be drijven dit jaar nog zal begin nen met de aanleg van een drij vende haven in de Gazastrook. Minister van buitenlandse han del Yvonne van Rooy zei giste ren na een bezoek aan Gaza dat binnenkort een 'haalbaarheids studie' wordt verricht. Valt die positief uit wat het consor tium verwacht dan staat niets de aanleg van de haven meer in de weg. De minister reisde gisteren met vertegenwoordigers van een aantal geïnteresseerde be drijven naar de Gazastrook, waar het gezelschap werd ont vangen door de PLO. Ten zui den van de stad Gaza bezocht Van Rooy een van de plaatsen waar de haven zou kunnen wor den aangelegd. De Gazastrook, met een oppervlak van twee maal het eiland Terschelling, heeft 850.000 inwoners. De mi nister kon met eigen ogen con stateren welke gevolgen dat heeft voor het leefmilieu in een gebied zonder adequate riole ring, afvalverwerking en water zuivering. Wat de haven betreft, noem de Van Rooy berichten over mogelijke schade aan het milieu zeer voorbarig. Ze wees erop dat pas een definitief besluit wordt genomen als de 'haal baarheidsstudie' is afgerond en Verrassende afloop debat dankzij gebrekkige discipline CDA-fractie AMSTERDAM DELFT DUIVEN/ARNHEM EINDHOVEN/EKKERSRIJT SLIEDRECHT den haag wilfred scholten Drie dagen na PSV-Ajax (4-1) blijkt maar weer eens dat niet alleen bij voet bal de bal vreemd kan rollen. Ook de politiek kan volstrekt onberekenbaar zijn. En ook daar kan een underdog verrassend als winnaar tevoorschijn komen. Wat gisteren in de Tweede Ka mer een parlementaire afstraffing van milieuminister Hans Alders had moe ten zijn, werd volslagen onverwachts een politieke vernedering van Wim Kok en Hans Simons. De kaarten voor het kamerdebat over het omstreden kabinetsbesluit om we reldhaven Rotterdam een 'bescheiden vliegveld' te gunnen, leken vooraf dui delijk geschud. D66, Groenlinks en de WD zouden de geplaagde minister Al ders een forse reprimande geven. Hij had het omstreden besluit vanwege milieu-overwegingen niet alleen vooraf aangevochten, maar had ook in de no tulen van de ministerraad laten vast leggen dat hij tegen bleef, zo liet pre mier Lubbers vrijdag de verbaasde pers weten. Voor de oppositiepartijen was dat on verteerbaar. Als bewindsman die me deverantwoordelijk is voor de uitvoe ring van dit besluit had Alders de con sequentie moeten trekken: of instem men of aftreden. Toen hij naderhand ook nog publiekelijk bleef mokken en het besluit 'onjuist' noemde, eiste de oppositie opheldering. De eenheid van regeringsbeleid was immers in het ge ding. Het debat leek in eerste instantie ge heel volgens het geplande stramien te verlopen. De verontwaardiging van D66, Groenlinks en de WD was groot en Alders verdedigde zich ferm. Maar hij boog deemoedig zijn hoofd toen WD-leider Bolkestein hem op de man af vroeg of hij het kabinetsbesluit 'ohdanks de bezwaren nu 'voor 100 procent' loyaal zou uitvoeren. Het ant woord was 'ja'. Bij een ander antwoord had Alders moeten aftreden. Ook Lubbers kreeg de wind van voren. Het staatsrechtelijke nieuwigheidje om uit de geheime ministerraad te klap pen door te onthullen wie in de notu len een voorbehoud had gemaakt (wat op zich veel vaker voorkomt), werd unaniem veroordeeld. De Kamer ge bruikte daarbij exact de woorden die Lubbers zelf enkele jaren geleden zijn vice-premier De Korte had toegebeten: dit valt onder de categorie 'eens, maar nooit weer'. Een motie met deze strek king werd kamerbreed aangenomen. En ook Lubbers boog zijn hoofd. Het enige onverwachte tijdens het de bat deed zich voor toen staatssecretaris Simons zonder blikken of blozen toe gaf geheel achter het kabinetsbesluit te staan. Dat is opmerkelijk, omdat de be windsman ook lijsttrekker is van de Rotterdamse PvdA, die zich in haar verkiezingsprogramma onomwonden tegen het voortbestaan van een lokaal vliegveld heeft uitgesproken. Boven dien keert Simons zich hiermee ook nog eens tegen een ander verklaard te genstander, zijn eigen minister Hedy d'Ancona. Maar dat was nog niet alles. De proble men begonnen pas goed toen het spoeddebat al was afgelopen. Op ver zoek van het Groenlinkse kamerlid Lankhorst werd hoofdelijk gestemd over zijn motie, waarin hij het kabinet opdroeg het besluit over Zestienhoven te 'heroverwegen'. Normaal gesproken een motie die geen kwaad kan, simpel weg omdat CDA en WD (met 76 zetels een meerderheid in de Kamer) vóór een nieuw Rotterdams vliegveld zijn. De ironie wil echter dat juist op dat moment rond half zeven het voormalige CDA-kamerlid Gualthérie van Weezei een boek presenteerde. Een tiental CDA-parlementariërs ver- koos die borrel boven de hoofdelijke stemming. De uitslag was daardoor verrassend en vertekend: 57 vóór en 53 tegen. PvdA, D66, Groenlinks, GPV en SGP stemden vóór de 'heroverweging'- Zo werd, nadat de wedstrijd leek ge speeld, Alders plotseling toch de win naar. Zijn PvdA-fractie koos voor hem en voor het dualisme tussen Kamer en kabinet, zoals woordvoerder De Jong liet weten. De consequentie van deze rechtlijnig heid is echter groot. Vice-premier, par tijleider en lijsttrekker Wim Kok die Alders vrijdag liet vallen staat plot seling zelf geïsoleerd. Samen met pro minente partijgenoten als Van Thijn en Ritzen koos hij voor de werkgelegen heid en dus voor het Rotterdamse vliegveld. De fractie steunt twee minis ters en geeft de voorkeur aan het milieu. En een staatssecretaris (tevens plaatselijk lijsttrekker) staat helemaal te kijk. Het voorspelbare debat eindigde dus in een politieke chaos waarvan de PvdA onverwacht het slachtoffer is. Vandaag buigt het kabinet zich over de situatie die nu is ontstaan. Kok liet gis teravond weten er geen 'prestigezaak' van te willen maken. „Ik betreur het, ben het er niet mee eens, maar dit is democratie." Zo simpel ligt het natuurlijk niet. Dankzij het gebrek aan fractiediscipli ne van het CDA heeft de PvdA er plot seling zo vlak voor de verkiezingen een groot probleem bij. Dat kan iedere kie zer hem vertellen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3