Militaire opties van de VN in Bosnië 'Ossis' redden het in Duitse politiek niet Arbeidsmarkt niet doorslaggevend bij studiekeuze Feiten Meningen Fokker moet terug Voorwaarden voor luchtaanval Bosnië WOENSDAG 9 FEBRUARI 1994 De ontluistering van de deal van de eeuw, de verkoop van Fokker aan DASA, is thans compleet. De Nederlandse belastingbetaler zal geld toe moeten leveren, nadat het be drijf is overgedragen aan DASA. Dat houdt immers die fantastische afspraak in, die on ze koene CDA-minister van economische zaken Andriessen met DASA heeft gemaakt. Onze hele vliegtuigindustrie weg, geld toe en dan heb ik het nog niet eens over de gi gantische economische en intellectuele schade. Als het zo doorgaat houden we ten hoogste een assemblagefabriek over. Het Duitse hemd is immers nader dan de Ne derlandse rok. Dat zouden wij ook zo doen. De hele kennis-infrastructuur van MBO, HBO en Technische Universiteiten krijgt daardoor een forse klap en het aan- en toe leveringsbedrijf heeft het nakijken. Normaal is het dat na zo'n echec de ver antwoordelijken opstappen, te beginnen met minister Andriessen. Maar ook de ver antwoordelijke vakbondsfunctionarissen, de Nederlandse commissarissen van Fokker en datgene wat nog rest aan Nederlanders in de directie dienen op te stappen. En niet te vergeten het PvdA-kamerlid Vos dat, met al zijn verschillende petten op, zo'n dubieu ze rol heeft gespeeld in deze overeenkomst van de eeuw. Niemand stapt op natuurlijk. Ze hebben immers hun best gedaan en dat is genoeg in dit verwaten land. Alleen bestuursvoorzitter Nederkoorn is weg. Ik heb zijn vertrek reeds voorspeld in mijn in november 1993 verschenen boek 'De overheid als ondernemer'. Het circuit heeft wraak genomen. Overigens niet alleen menselijk, maar ook nog eens volkomen te recht. Het is Nederkoorn geweest die met het terzijde schuiven van iedereen, inclusief zijn eigen raad van PIM FORTUYN MEDEWERKER klos z x zijn, met DASA heeft doorgedreven. Een hele slechte en economisch gezien ook onbegrijpelijke overeenkomst. Im mers, de Europese luchtvaartmarkt is een uiterst beperkte markt en als het dan tot een fusie komt tussen twee qua grootte zo uiteenlo pende partners, dan komt het er onver mijdelijk van dat de een de ander uit vreet. Dat Fokker de het begin af aan dui- ook delijk. Niet alleen veel kleiner, nog eens eigendom van en liggend heel veel kleiner land. We hadden iets heel moois ter beschik king, de Fokker-100. Een regioliner die ui termate geschikt is voor de Europese en Aziatische markt. DASA had niks op dit ter rein, alleen de tekentafel en dreigde met de ontwikkeling van een concurrent van de Fokker-100. Naar nu blijkt volstrekte bluf. Ze hebben niet eens een nagel om aan hun kont te krabben. Het alternatief, geschetst in mijn boek 'Aan het Volk van Nederland' licentiebouw in samenwerking met lan den als China, India, Indonesië en Japan was van begin af aan onbespreekbaar. Het is zelfs niet eens onderzocht. Daar liggen hele mooie mogelijkheden en dan was Fok ker tenminste zelfstandig gebleven en ge woon ons eigendom. Nederkoorn wordt nu met zijn sanerings plannen de hemel in geprezen. Hij zou het Nederlandse belang voor ogen hebben ge had, aldus de FNV. Erger kan het niet. Eerst de uitverkoop regelen en daarna door de werknemersvakvereniging worden neerge zet als een goed vaderlander. De FNV heeft gewoon boter op zijn hoofd en tracht die er op deze manier vanaf te spoelen. Neder koorn is niet anders dan een hele egoïsti sche man, die voortdurend zijn eigen be lang op het oog heeft. Dat was zo bij Tran- soil en dat was zo bij Fokker. De enige mis rekening die hij heeft gemaakt is dat hij bij de sanering van Fokker zijn hand over speelde. Meneer koos in de nieuwe struc tuur voor zichzelf de positie van God. Welnu, hoogmoed komt voor de val. Zelfs in het ingedutte en door gevestigde belan gen overwoekerde Nederland. Dat stemt tot tevredenheid. We doen er verstandig aan nu al onze energie te steken in het terugver- overen van Fokker uit de klauwen van DA SA en Daimler-Benz. Beter ten halve ge keerd dan ten hele gedwaald, zei Prediker al. Er komt geen eind aan de gruwelijkheden in Bosnië. Integendeel, het lijkt steeds erger te worden. De afschuw en de woede over de terreurdaden zijn algemeen. Gebeurt er nu eindelijk iets? Nee, waarschijnlijk niet. De reden voor dit gebrek aan daadkracht is drieledig: de internationale ge meenschap wil niet echt ingrijpen; niet alle strijdende partijen in Bosnië willen vrede en de mili taire mogelijkheden van de VN zijn beperkt De internationale gemeenschap is onder ling verdeeld. Sommige landen, zoals Ne derland, zouden graag zien dat er militair wordt ingegrepen en de vrede dwingend wordt opgelegd. Maar daarvoor is een grote troepenmacht nodig en die kan zonder de Amerikanen niet. op de been worden ge bracht. De Amerikanen voelen er, evenals de meeste grote Europese landen, niets voor om zich in een gecompliceerde en waarschijnlijk uitzichtloze situatie te bege- Dan kan men hopen dat de strijdende partijen al dan niet met behulp van bemid delaars tot een vergelijk komen. Maar ook dat biedt minder perspectief dan ooit. De drie partijen in Bosnië lijken zich op te ma ken voor algehele oorlog. De VN-troepen in Bosnië zijn georgani seerd, uitgerust en bewapend voor het geven van humanitaire hulp, het bewaren van de vrede en het beschermen van de be volking. De VN-troepen zijn neutraal. Zij zijn voor de uitvoe ring van hun taken afhankelijk van de medewerking van de strijdende partijen. Maar niet alle partijen willen vrede en daardoor zitten de VN-troepen in een onmogelijke situatie. Dit alles leidt tot een politieke en militaire verstarring die voortduurt omdat de eensge zindheid en de wil ontbreken om er iets aan te doen. Maar deze gewenning is door de extra bloedige en brutale terreuraan- val op een markt in Sarajevo af gelopen zaterdag, weer door broken. De politici willen actie. Maar wat kunnen ze doen? Het Wes ten (de NAVO) beschikt over ge vechtsvliegtuigen en die moeten maar een eind maken aan die terreurbeschietingen. Dat zal de Serviërs wel een lesje leren, zo hopen zij. Maar zo gemakkelijk liggen de zaken niet. Als er iemand gestraft moet worden, moet men wel weten wie de mis daad heeft begaan. De W-troepen kunnen niet vaststellen wie de dodelijke mortiergra naat van zaterdag heeft afgevuurd. Men kan natuurlijk zeggen dat alle artilleriestellingen rond Sarajevo wel eens hebben geschoten en daarom voor bestraffing in aanmerking komen. Maar dat houdt het gevaar in van manipulatie door één van de partijen, die met een gewetenloze beschieting ingrijpen van bijvoorbeeld de NAVO tegen een ande re partij kan bewerkstelligen. Vervolgens is daar het probleem dat de licht bewapende VN-troepen als het ware gijzelaars zijn van de partij die uit de lucht wordt aangegrepen. De VN-troepen zijn door heel Bosnië verspreid en het is betrek kelijk eenvoudig op een kleine groep VN- De Verenigde Naties hebben gisteren opnieuw moeten uitleg gen aan de verzamelde en in verwarring gebrachte journalisten welke procedures gevolgd dienen te worden voor luchtaanvallen in Bosnië-Hercegovina. Het besluit tot een dergelijke aanval is volgens een woordvoerder van secretaris-generaal Boutros Gha- li, onderhevig aan een serie toestemmingen en voorwaarden. De Raad van de Noordatlantische Verdragsorganisatie (NAVO) moet een actie autoriseren. De Berschermingsmacht van de VN in Bosnië (Unprofor) moet met het commando van de Sector-Zuid van de Navo regelingen treffen met betrekking tot de uitvoering van zo'n actie. Unprofor moet duidelijk vaststellen wie de verantwoordelijk heid draagt voor, in dit geval, de fatale beschieting van afgelo pen zaterdag. De VN moeten tenslotte vragen om een dergelijke actie te on dernemen. soldaten die een konvooi met hulpgoederen begeleiden, wraak te nernen. Die patstelling heeft tot op heden luchtaanvallen onmoge lijk gemaakt of althans voorkomen. Anderzijds kunnen met name de Serviërs luchtaanvallen ook niet helemaal uitsluiten. Wanneer zij een groep VN-militairen zou den aanvallen, moeten zij met steun aan die VN-troepen vanuit de lucht rekenen. De patstelling is dus wederzijds. Alleen moet gevreesd worden dat de Serviërs of een an dere partij in deze wederzijdse afschrikking iets sterker staan omdat zij zich van slacht offers en menselijk leed minder aantrekken. En tenslotte is het de vraag hoeveel effect luchtaanvallen hebben. Allereerst kan men hopen op het psychologische schrikeffect op de aangevallen partij. De geschiedenis leert echter dat de Serviërs voor geen klein tje vervaard zijn en in de loop der jaren een sterk 'wij tegen de wereld'-gevoel hebben ontwik keld. Luchtaanvallen moeten daarom lang worden volgehou den. Verder is het niet eenvou dig om snel verplaatsbare artil lerie en mortieren in een berg achtig land uit te schakelen. De belangrijkste vraag is echter of de Serviërs met luchtaanval len alleen tot inkeer kunnen worden gebracht. Zo niet, dan moeten er grondtroepen aan te pas komen. Dan is de cirkel weer gesloten, want die willen de grote landen met Amerika voorop, niet leveren. Het valt te vrezen dat er tussen de huidige vredesoperaties van de VN-troepen en grootscheep se interventie geen militaire op ties zijn voor de VN. DEN HAAG AJ.VAN VUREN De schrijver is generaal-ma- joor; het artikel is op persoon lijke titel geschreven. Faxmodem onbekend bij Russische douane Aangemoedigd door Rus sische deskundige kennis sen besloot ik onlangs m'n oude computer en printer te vervangen door geavan ceerdere types van een ge renommeerde Amerikaan se firma. Koop alles hier in Moskou, veel goedkoper dan in jouw land, zo werd me verzekerd. Ik benaderde dus een officiële dealer van de gerenommeerde Amerikaanse firma. Dit bedrijf, gezegend met de naam Tops, be loofde me dat de computer binnen een week of zes kon worden geleverd. Alle dou aneformaliteiten zou Tops (,,wij weten van de hoed en de rand, meneer") voor z'n te kening nemen. Na acht weken belde de Tops-manager met verontschuldigingen voor de langere levertijd. De computer was in Moskou, maar helaas in de knellende greep van de douane. Tops kwam er niet uit, of ik zelf maar actie wilde ondernemen. Zo leerde ik douanier Jermakov kennen. Zo'n kommaneuker, die je tot razernij brengt door alsmaar nieuwe kleine lettertjes in het grote regelboek te vinden. Twee we ken lang hield hij me bezig. Sommige door mij aangeleverde formulieren met stempels bleek hij de ene dag wel en de andere dag niet meer te hebben. Het absolute bureaucratische toppunt bereikte Jermakov door geen genoegen te nemen met de van mijn pasfoto voorziene accreditatiekaart, uitgereikt door het minis terie van buitenlandse zaken, en het bewijs dat ik in Moskou mag wonen en werken èn een computer invoeren. Nee, Jermakov vond dat ik ook m'n schriftelijke verzoek om accreditatie plus het bevestigende ant woord erop moest tonen. De logica dat de accreditatiekaart de be vestiging is van zo'n schriftelijk verzoek, was niet aan hem besteed. Ik kreeg uiteindelijk de computer door Tops dat zich wijselijk buiten de tele foon- en briefkanonnades hield aangele verd. Maar pas nadat ik Jermakov telefo nisch had beloofd schriftelijk te zullen be vestigen dat ik de computer over een jaar weer zal uitvoeren. Die belofte ben ik, in de wetenschap dat m'n voorgenomen vertrek uit Moskou een stuk later valt, maar niet nagekomen. De douane nam echter wraak. Vorige week liet ik per nationale luchtvaarmaat schappij een zogenaamd faxmodem invlie gen. Bestemd voor inbouw in de computer, zodat ik vanachter het toetsenbord m'n journalistieke ei voortaan naar keuze in da ta- of fax-vorm via de telefoonlijn kwijt kan. Kosten van dit apparaatje: net 200 gulden. Het werd onmiddellijk door de douane in beslag genomen. Meer dan 2,5 uur heb ik in gezelschap van een lokale KLM-employé op het inter nationale vliegveld Sjeremetjevo doorge bracht in vier verschillende douaneruimtes. Eerst was het hele pakket zoek, daarna kon het wel worden gevonden maar niet meteen afgeleverd en tenslotte bleek het begrip 'faxmodem' niet in de douane-im- portboeken voor te komen. En wat daar niet in staat, kan niet worden ingevoerd, zo verzekerde me een stuurse en vooral dikke douanière in een slecht zittend uniform. Als ik geluk had zou de technische dienst van de douane het apparaat meteen onderzoeken en alsnog het groene import- licht geven. Juist op het moment dat ik de eerste moord van m'n leven wilde begaan tan den in de vetkwabben rond het strotte- hoofd en dan flink doorbijten arriveerde een collega-douanier in de kamer. Ik kende hem, hij had in een eerdere wachtfase een handtekening op ons formulier gezet. „Wat doet u hier nog", vroeg hij verbaasd. We wezen slechts naar 'het', dat meteen begon uit te leggen. „Maar ik ben de chef van de technische dienst, dit is mijn hand tekening", zei hij streng. „Ja, had ik dat ge weten, u ken ik wel, maar uw handtekening herkende ik niet", stamelde de dikke dame. Ik was al weg, met het modem. HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Steeds meer Oostduitse po litici redden het niet in het Westen. Nog geen vier jaar geleden trokken tientallen enthousiaste parlementari ërs en drie ministers uit de nieuwe deelstaten naar Bonn. Maar inmiddels do mineren de ervaren West- duitse professionals de poli tiek weer alsof er nooit een vereniging van twee Duits- landen is geweest. Na de Duitse eenwording in oktober 1990 waren de ge routineerde politici die in de communistische DDR de dienst hadden uitgemaakt, uiteraard niet meer ge wenst. Als gevolg daarvan kwamen vrijwel uitsluitend onervaren Oostduitsers in het Bonner parlement en kabinet. Het gebrek aan ervaring kwam al snel aan de opper vlakte. Ondanks steun van partijgenoten raakten veel Oostduitse idealisten het spoor bijster in de (West- Duitse politiek. Enkele te- weigeren zich dit jaar dan ook herkiesbaar te stellen. Ook Oostduitse ministers lijken in de Westduitse poli tieke cultuur kopje-onder te gaan. Vorige week trad mi nister Ortleb (onderwijs) onverwachts af. De 49-jarige FDP-liberaal uit Mecklen burg-Voorpommeren ver wees in zijn afscheidsbrief naar zijn slechte gezond heid. Volgens waarnemers was de laatste tijd echter steeds meer kritiek te horen op de manier waarop de be windsman zijn ambt uitoe fende. Ortleb was één van de drie Oostduitsers die eind 1990 in het kabinet kwamen na de eerste parlementsverkie zingen in het verenigde Steffen Heitmann, de 'Oost duitse' presidentskandidaat die struikelde over omstreden uitlatingen over de Tweede Wereldoorlog, buitenlanders en werkende vrouwen, foto anp matthias hiekel Duitsland. T ransportminis- ter Krause moest vorig jaar mei al opstappen in ver band met corruptie. Alleen Angela Merkel (vrouwen- en jeugdzaken) lijkt de rit uit te kunnen zitten. Het vertrek van Ortleb is volgens ingewijden een klap in het gezicht van bonds kanselier Kohl, een duidelijk voorstander van meer Oost- duitsers op topposities. De Duitse regeringsleider leed eind vorig jaar al gezichts verlies met de door hem naar voren geschoven kan didaat voor het Duitse pre sidentschap. De afgang van Steffen Heitmann vormde het voorlopige hoogtepunt van het mislukken van poli tici uit de voormalige DDR. Kohl waagde zich na dit Oostduitse avontuur geen tweede keer aan een man uit de nieuwe deelstaten. Hij koos de ervaren West duitser Roman Herzog, een bekende rechter, als veilig alternatief. Behalve PDS-leider Gregor Gysi lijkt Jens Reich £<211 y$n de weinige persoonlijkhe den uit de voormalige DDR die de komende tijd nog een rol van betekenis kun nen gaan spelen, maar dan voornamelijk in theorie. Na mens de links-alternatieve beweging Biindnis 90/Die Grünen wil hij op 23 mei president worden De voormalige DDR-dissi- dent Stefan Heym lijkt meer kans te hebben op een poli tieke toekomst. Hij stelde zich afgelopen zondag kan didaat voor de parlements verkiezingen midden okto ber. Hij probeert een zetel te bemachtigen via de PDS, de opvolger van de in het voormalige Oost-Duitsland almachtige communistische SED. Heym snapt dat zijn keuze voor de PDS vragen op roept. Het was immers de SED die jarenlang de publi catie van vrijwel al zijn boe ken verbood en hem streng in de gaten hield. Het mo tiefvan de partijloze Heym om toch de PDS te kiezen, lijkt bijna een wanhoops daad. De 80-jarige schrijver deelt de felle kritiek van de 'hervormde communisten' op het verloop van de Duit se vereniging. Want dat is geen eerlijk samengaan van twee gelijkwaardige landen geweest, maar een opslok ken van Oost-Duitsland door West-Duitsland, vindt Heym. DEN HAAG ROBERT I Met een studie als kunstge schiedenis word je gegaran deerd werkloos, maar met be drijfseconomie kom je er wel. Dat was tot voor kort de heer sende opvatting over academi sche opleidingen. Om carrière te maken was een technische of economische opleiding nood zaak. Maar de vette banen zijn zeer dun gezaaid en een 'harde' studie biedt geen garantie meer. Informatici zitten werkloos thuis, terwijl letterenstudenten leiding geven bij multinationals. Het aantal universitair ge schoolden in ons land groeit elk jaar. Volgens de Enquête Be roepsbevolking van het CBS telt ons land bijna 500.000 acade mici. Samen met de meer dan een miljoen HBO'ers vormen de hoger opgeleiden bijna een kwart van de Nederlandse be roepsbevolking. De werkloosheid onder hen neemt toe. Van alle academici zitten er nu 28.000 zonder werk. Van de 19.000 nieuwe academi ci in 1993 bleven er 4.000 werk loos, één op vijf dus. Maar on der de andere opleidingsni veaus is het niet veel rooskleuri ger: de werkloosheid in het al gemeen en vooral die onder jongeren steeg sterk in 1993. Met deze informatie in het ach terhoofd wordt het steeds lasti ger voor VWO-leerlingen om te beslissen wat zij moeten doen na hun middelbare school. Stu deren kost elk jaar meer geld en moet in steeds minder tijd ge beuren. Toch blijft de universi teit populair. Dat zich dit stu diejaar voor de tweede achter eenvolgende keer minder eer stejaars hebben inschreven, komt alleen maar omdat er minder 18-jarigen zijn. „Voor aankomende studenten speelt de arbeidsmarkt wel een rol bij de studiekeuze, maar de ze blijkt niet doorslaggevend," meent decaan Frank van Kam pen van de Universiteit van Amsterdam. „Er zijn meer mo tieven. De meeste studenten kiezen pas halverwege de exa menklas van het VWO wat zij gaan studeren. Ook veranderen zij hun keuze nog wel eens op het laatste moment." Het is niet te voorspellen wat voor studie op termijn een goe de baan zal opleveren. „De ar beidsmarkt werkt gecompli ceerder dan op het eerste ge zicht lijkt," licht Van Kampen toe. „Zo lag de studie informati ca zes jaar geleden goed en nu veel minder. De situatie van de letterenstudenten daarentegen is weieens beroerder geweest dan nu. Op het ogenblik doet de studie Duits het bijvoorbeeld beter dan bedrijfseconomie. „Misschien gaan we Engeland wel achterna. Daar ligt de na druk meer op de algemene aca demische vaardigheden en kijkt niemand vreemd op als een manager van een groot bedrijf geschiedenis heeft gestudeerd. In ons land is al een trend waar neembaar van 'brede' studies naar meer vakgerichte studies. Dus geen moderne varianten als maatschappijgeschiedenis of .algemene letteren meer, maar gewoon Nederlands of Italiaans. „In het bedrijfsleven horen wij dat men daar niet zit te wach ten op een rechtenstudent die met een vakje bedrijfseconomie erbij carrière wil maken. Dat zegt niet zoveel over persoonlij ke kwaliteiten. Mensen die daarentegen bewezen hebben op één gebied goed te zijn, heb ben een meerwaarde." Decaan L. Engel van de Rijks universiteit Leiden is het met zijn collega eens. „Iemand die zeven jaar Chinees heeft gestu deerd, heeft laten zien dat hij zich kan specialiseren, zich er gens in kan vastbijten. Zo'n aca demicus heeft meer in z'n mars dan iemand die de weg van de minste weerstand kiest en met bedrijfskunde op een vette baan aast." Unilever is een voorbeeld van een bedrijf dat naar de totaalin druk kijkt van een sollicitant en niet naar de studierichting en de cijfers. „Wij zijn een interna tionaal concern en willen men sen die uitblinken," licht een woordvoerder toe. „Wij kijken naar nevenactiviteiten, zoals bestuursfuncties en stages. Een studie op zich is niet doorslag gevend. Mensen die bepaalde talen spreken zijn ook interes sant voor ons." Decaan en coördinator 'Student en Arbeid' B. Bickes van de uni versiteit van Rotterdam denkt dat studenten misschien niet meer zo carrièrebewust zijn als vroeger. „Ze vragen zich af of een carrière nog wel hun le vensvervulling moet zijn," stelt hij. „De studenten van nu kijken iets anders tegen het studeren aan dan die van begin jaren tachtig. Ze zien in dat veel geld verdienen en een gigantische carrière er tegenwoordig voor velen niet meer bij is. Ze stellen zich misschien tevreden met een gelukkig leven en simpel brood op de plank en gaan stu deren wat zij leuk vinden." DEN HAAG MARGIT KRANENBURG Het wordt steeds moeilijker een studierichting te kiezen. Een 'harde' studie garandeert al lang geen baan meer. foto dijkstra bv

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2