Satan van Dam, kan dat in Nederland? Martijn zoekt 'meisje van het Leukermeer' Gewoon scherp op je ïigen winkel letten' Bijbaantje speelt zeel scholieren behoorlijk parten Jaguar is de snelste bolide Het Gesprek van de Dag Met wanten en ijsmuts naar de kroeg DENSDAG 9 FEBRUAR11994 Burgemeester Paats van Alphen speurt niet mee naar vakantieliefde t>e- irgemeester M. Paats: geen tijd voor Martijn. Niets heeft hij. Geen foto, geen adres... Martijn Sjoerds uit Leusden is zelfs vergeten te vra gen hoe ze heette. Maar sinds die vorige zomervakantie aan het Leukermeer moest hij wel steeds vaker aan haar denken. De 17-jarige Leusdenaar pakte pen en papier en schreef een brief aan burgemeester Paats. Want dat het meisje dat hij zo foto ben de bruyn aardig vindt in Alphen aan den Rijn woont, wist hij zich nog wél te herinneren. Of u mij zou kunnen helpen dit stukje in de krant te plaatsen, verzocht hij Paats. De tekst: 'Martijn zoekt meisje, ongeveer 15 jaar, kampeerde in de zomer bij het Leukermeer. Bel me.' „Het mag niet duurder worden dan tien gulden", voegde hij nog aan zijn brief toe. ,,Als het kan, wilt u het dan met dikkere inktletters laten drukken. U kan de rekening sturen naar het on derstaande adres. Ik vraag me nog steeds af waarom ik toen geen naam heb gevraagd", verzucht Martijn. Nu zit hij met de problemen. „Daarom heb ik een brief aan de burgemeester gestuurd. Ik wist geen andere oplossing en ik wist ook niet wat voor kran ten er in Alphen verschijnen." Vorige zomer dus ontmoette Martijn 'hét meisje'. ,,Bij het Leukermeer in Limburg. Daar stond ik in juni met mijn ouders en mijn broertje op de camping. Dat ik een broertje heb, dat weet ze. Meestal ontmoette ik haar 's avonds, bij de tafelten nistafel. Of zij mij inmaakte? Nee, het was meer andersom. Maar in ieder geval wil ik nog wel eens wat van haar horen. Gewoon omdat ze hartstikke aardig is. Ik wil met haar gaan schrijven." Burgemeester Paats ging overi gens niet op de brief in. „Ge woonlijk beantwoordt hij alleen brieven die over gemeentelijke zaken gaan", zegt zijn woord voerster. „Zoiets kan je ook niet op de agenda zetten. Stel je voor, gaat iedereen dergelijke brieven schrijven." Wij willen Martijn wél helpen. Daarom het volgende verzoek: wil het meisje dat vorige zomer met Martijn heeft getafeltennist, hem bellen? Zijn telefoonnum mer is: 033-940456. acht op zwartknippers is geopend boten zijn los, de jacht op de 'artknippers is ontketend, aar Dick van Paridon blijft op- Jlend rustig. De eigenaar van jee haarboetieks in Leiden lidwest heeft het over een >rm in een glas water als hij ageert op de verhalen als zou i kappersbranche honderden iljoenen guldens per jaar hade lijden door beunhazerij. Iff, het zou wat", haalt hij zijn pouders op inzake de oproep n de ANKO, de overkoepelen- werkgeversbond, om zwart- fcrkers aan te geven bij de fis- s. „Vertel eens wat nieuws, et lijkt opeens wel oorlog." ituurlijk onderkent de Leidse ipper/ondernemer dat zijn ache zeer gevoelig is voor junhazerij. Sterker nog, het is herent aan het vak. „Dat is ét van gisteren, dat is al jaren Ieder mens, van jongsaf aan, at zijn haar knippen. Gemid- jld zo'n acht keer per jaar, is irekend. Op 14 miljoen men- n in Nederland betekent dat ►gal wat. Knippen is een echt k, maar de beginselen zijn et zo moeilijk om te leren, irder heb je geen zaak nodig, kunt gewoon naar de mensen b. Het is daarom in principe ij eenvoudig om in ons vak isbruik te maken van de situa- is meer en gemakkelijker In de marge Dat zijn personeel in de avonduren bij tijd en wijle een paar centen zwart extra pakt voor het knippen van familie en/of bekenden zal Van Paridon een rotzorg zijn. „Iemand die vijf dagen in de week hard werkt, heeft echt 's avonds niet de puf om een heel regiment klanten bij te knippen. Dit noe men we rommelen in de marge. Nee, de boosdoeners zijn na tuurlijk degenen met een uitke ring die er vervolgens een maandsalaris zwart bij klussen. Die mogen ze van mij aanpak ken. En hard ook.". Zou hij ze - als hij al zou weten wie hem in zijn naaste omge ving vals beconcureert - aange ven bij de ANKO, zoals de over koepelde organisatie dat nu wil? „Lijkt me zinloos. Hoe lever je in vredesnaam de bewijslast. Dat is ondoenlijk. Een idee fixe. En bovendien een zaak van de fiscus en niet van ons. De AN KO, waar ik als ondernemer overigens wel bij aangesloten ben, kan'zich beter druk maken over andere zaken. Over oplei dingen bijvoorbeeld. Dat ze meer leerlingen toelaten dan er werk voor hen is. Waardoor ze zelf het thuiscircuit in stand houden. Maar ja, de ANKO lijdt al jaren onder de belangenver strengeling van sommige be stuurders. Die zitten namelijk ook weer in de opleidingstak. En hebben dus alle belang bij veel leerlingen". Belangrijk Dat er geen droog brood meer te verdienen valt in de business, dat er in 1993 sprake was van een omzetdaling van vier pro cent, bestrijdt Van Paridon. „Nonsens. Bij mij is daar in elk geval geen sprake van. Wat wel zo is, is datje tegenwoordig als ondernemer zeer op je qui vive moet zijn. Kostenbeheersing is een belangrijk item vandaag de dag. Plus je moet meegaan met je tijd. De trends liggen op straat, die moetje wel zien na tuurlijk. Ach, het is eigenlijk heel simpel. Je moet gewoon scherp op je winkel letten. Zor gen dat het gezellig en leuk is, datje prima personeel hebt en dat je een goed produkt tegen een betaalbare prijs aflevert. Zo dat de klant tevreden is en geen behoefte heeft aan die beun haas. Maar dat geldt toch niet alleen voor het kappersvak? Zo gaat het toch overal? Of niet soms?" Aan de moderne kapperszaak worden hoge eisen gesteld, aldus Dick van Paridon. Goed personeel bijvoorbeeld is een must foto jan holvast iholieren moeten minder bij* antjes nemen. De prestaties I school lijden er onder en peds meer leerlingen verlaten, lor de lange werkdagen, pegtijdig de schoolbanken, at moet niet meer, vindt J. ps, rector van het Wassenaar- Rijnlands Lyceum. Hij vindt it bedrijven alleen jongeren et goede schoolresultaten Deten aannemen. It gesprekken met scholieren jncludeert Mos dat ze steeds inder tijd voor hun huiswerk ibben. „Iemand die drie tot pr avonden in de week werkt, mt natuurlijk niet aan zijn pdie toe. Die zit te slapen in banken", zegt hij. Als hij dat instateert, neemt hij eerst Intact op met de ouders om te agen of die zijn mening delen. Weestal is dat wel zo. Maar jjpen ze zelf niet in, dan moe rt wij dat maar doen. Er zijn noeg mensen die geen bal eer over hun zoon of dochter vertellen hebben. De opvoe- ttg is tegenwoordig ook een ak van de school geworden." verachtelijker kt leerlingen vanaf zestien jaar veel werken is niet alleen een assenaars probleem, denkt de ctor. „Maar hier kunnen we er |g iets aan doen. Er zijn in de- plaats maar twee middelbare polen en de arbeidsmarkt is 'erzichtelijker dan in grotere kden. Maar eigenlijk moeten e scholen in Nederland voor- Imen dat scholieren het bijltje (bij neerleggen omdat ze wer- os heeft al een plannetje om Contend weekeinde breekt iet carnaval los. Noord-Bra- ►ant en Limburg staan weer >p hun kop. Maar ook boven |e grote rivieren, in deze lontreien, wordt het feest ge- fierd. Het Leidsch Dagblad [rengt zaterdag een pagina ie geheel is gewijd aait het enomeen carnaval in de re- lio. Voor- en tegenstanders [rijgen de gelegenheid hun legje te doen. Heeft U een hening, bel 071 -356444. lussen 09.00 en 17.00 uur. 'werkende' leerlingen weer te rug te krijgen in de banken. „In de Verenigde Staten mogen uit sluitend kinderen werken die goede cijfers halen. Als we dat met medewerking van het be drijfsleven bereiken, kunnen we er tenminste iets tegen doen." Steun Hoe hij zijn idee gestalte gaat geven, weet hij nog niet. Dat hangt ook voor een groot deel af van de reactie van het bedrijfs leven. Als dat niet mee wil wer ken staat hij voor een vrijwel onmogelijke taak. Om het zeke re voor het onzekere te nemen, heeft de rector steun gezocht bij het college van B en W. „En dat gemeentebestuur gaat nu be middelen tussen school en be drijven." Mos heeft zich met zijn ideëen niet populairder gemaakt in de wandelgangen van het lyceum. „Nee, de leerlingen vinden het maar niks. De school moet zich er niet mee bemoeien, vipden ze. Toch voel ik me als school leider verantwoordelijk voor hun wel en wee. Maar we moe ten wel oppassen dat we niet te veel in hun privé-leven gaan Frank van Vliet, scholier op het Rijnland Lyceum, vindt dat Mol dat wel doet. „Het is mijn leven buiten school. Daar mag nie mand zich in mengen", zegt de mavo-eindexamenkandidaat. Kantoren Elke ochtend staat hij om vijf uur op om de krant rond te brengen en 's middags maakt hij drie uur kantoren schoon. Net als alle andere werkende scholieren heeft hij een gesprek gehad met de rector. „We heb ben toen met zes jongens en twee meisjes tegelijk gesproken met Mos. Er zat ook een jongen bij die geen bijbaantje heeft. Maar die haalde ook geen goe de cijfers. Het hangt dus van de persoon af. En als je toch niet gemotiveerd bent voor school, maakt het niets uit of je na de lessen werkt of thuis op de bank ligt en ook niets aan je huiswerk doet." Werken in de horeca mag van rector Mos. Zolang als het n niet ten koste gaat v Stel, je heet Van Dam, je krijgt een zoon en je wilt hem Satan noemen; Satan van Dam. Mag dat? In Japan wel. Daar kreeg een va der het bij de rechtbank voor el kaar om zijn pasgeborene Dui vel te mogen noemen. Duivel, zódat het nu nog hulpeloze wicht zich later kan onderschei den van de grauwe massa Ja panse equivalenten van Jan en Kees, aldus de lezing van pa. Hij moest daartoe wèl toestem ming hebben van een rechter, want het stadsbestuur van Tokyo weigerde aanvankelijk om de naam in de geboortere gisters van de hoofdstad bij te schrijven. Maar de rechtbank gaf de man gelijk en met gepas te trots kijkt hij nu neer op zijn Duivel, die in zijn wiegje (voorlopig nog) de slaap der rechtvaardigen slaapt. Terug naar Nederland, naar Sa tan van Dam. Kan zo'n naam er mee door bij, pakweg, de bur gerlijke stand van Leiderdorp? „Nee" zegt ambtenaar Van Eyk resoluut, „dat kan niet. Waarom niet? Dat is niet gepast. In zo'n geval kan de burgerlijke stand een naam weigeren." Hij verwijst hierbij naar de arti kelen 2 en 4 in het burgerlijk wetboek die van toepassing zijn op de naamgeving. Bepaald hel der zijn die niet te noemen. Eer der wat vaag. Centraal staan omschrijvingen als 'ongepast' of 'in overeenstemming met'. En geslachtsnamen als voornaam mag ook niet. Tenzij.. Het is in elk geval dus niet zo dat er een kant en klare lijst van namen bestaat, een soort Van Dale in voornamen. „Nee, die is er inderdaad niet", bevestigt van Eijk. „Het is ter beoordeling van de ambtenaar van de bur- gelijke stand wat wel mag en niet mag. Inderdaad, dat kan ook nog per gemeente verschil len. Zelf werkt hij net een jaar op de afdeling burgerzaken van het gemeentehuis van Leiderdorp. Een naam geweigerd heeft hij nog niet. Maar dan schiet een collega te hulp die dat wèl is overkomen. De voornaam 'Cowboy', waarmee iemand kwam voor zijn zoon, kon wat hem betreft niet in Leiderdorp. Al zijn ze er wel uitgekomen, de vader en de man van burgerza ken. Boy heet het ventje nu. Die naam vormde geen beletsel om in het register te worden bijge schreven. Volgt er van zijn kant nog een aardige anecdote over Amster dam. Waar de haast spreek woordelijke tolerantie klaarblij kelijk toch ergens ophoudt. Daar bestond een inwoner het om zijn dochter Marihuana te willen noemen. Mocht niet. Er zijn grenzen. De variant vond overigens wèl genade in de ogen van de amb tenaar. Het meisje heet nu voortaan Mari-Juana. En wie weet hoe dankbaar ze haar ou ders over een jaar of vijftien wel niet is. Voor die prachtige afwij- king... AD VAN KAAM Wie in Nederland een nieuwe personenauto wil aanschaffen, hoeft bepaald niet bang te zijn dat hem geen keus wordt gela ten. Anno 1994 kan de consu ment kiezen uit liefst 229 ver schillende typen van 56 mer ken, waarbij in veel gevallen nog allerlei extra varianten mo gelijk zijn. Daarbij is voor elke beurs wat wils, met dien ver stande dat ook hier zal opgaan dat alle waar naar zijn geld is. De goedkoopste auto op de Ne derlandse markt is de Dacia 1210. Kosten: 12.380 gulden. De duurste is een Jaguar XJ 220. Voor dit super-exclusieve model dient 1.700.000 gulden te wor den neergeteld. Die biina twee miljoen is dan wel inclusief BTW. Wie meer dan een ton voor een auto wil uittrekken heeft overigens beduidend meer opties dan iemand die minder dan 20 mille kan beste den: 52 tegen 13. Gemakshalve daarbij opgeteld zijn de Aston Martin Virage en de Donker voort D8. Prijs alleen op aan vraag. Maar vast niet onder de 20 mille. Met zijn topsnelheid van 330 ki lometer per uur is voornoemde Jaguar meteen ook de snelste bolide die standaard te koop is. Op het rechte eind van Le Mans zou je daarmee tijdens de 24- uursrace zeker geen slecht fi guur slaan. De Suzuki Alto is de langzaamste vierwieler. Maar loopt nog altijd vijf kilometer harder dan de maximaal toege stane snelheid van 120 kilome ter per uur op de Nederlandse rijkswegen. Auto van het jaar in 1994 is de Ford Mondeo. Kost 38.490 gul den en heeft een top van 180 ki lometer. AD VAN KAAM ZOETERWOUDE Cafe' De Meester in Zoeterwou- de wordt woensdag 16 februari omgetoverd in een heus ijspa leis, waar het publiek op een grootbeeldtelevisie de verrich tingen van de Zoeterwoudse schaatser Jeroen Straathof kan volgen. Straathof doet mee aan de Olympische 1500 meter in Ham ar. De toeschouwers moe ten wel ijsmutsen en wanten i, want dankzij een koude luchtblazer en nepsneeuw daalt de tempera tuur in het café aanzienlijk. De Meester gaat om 13.00 uur open, de wedstrijd begint om 14.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19