Geneeskunde: grens bereikt Bewoners vrezen inkrimping kamp na brand 'Het boek is onverwoestbaar' Randstad 'Want je kunt het je niet permitteren niet te gaan' Golfen op Schiphol Politie neemt programma Delftse CD in beslag WOENSDAG 9 FEBRUARI 1994 975 Grote verslagenheid op Leids Trekvaartplein De verslagenheid is groot op het woonwagenkamp aan het Leid- se Trekvaartplein. Er wordt ge treurd om het dodelijke slacht offer van de brand van maan dagnacht, maar er is ook mede lijden met de overlevenden. De verzekering keert geen cent uit, weet eenieder. Want: geen woonwagenbewoner kón zich verzekeren. En dus wordt er voor de desbetreffende oudjes van arren moede een 'huurwa gen' geregeld. Zo'n ding snoept maandelijks honderden guldens extra van hun AOW'tje af en krijgt natuurlijk nooit meer de allure van hun oude 'paleisje'. Huurwagens zijn nu eenmaal te recht-toe-recht-aan, vinden woonwagenbewoners. Ook de inrichting zal ongezellig sober zijn. Want waar halen de slacht offers het geld vandaan voor mooie spulletjes? Van steun of waarborgfonds? Schoonzoon R. van der Meer gelooft daar niks van: „Je kunt er hooguit wat vloerbedekking en stoeltjes en tafeltjes van betalen." Zelfs de 5.000 gulden kostende sloop van de wagens dreigt een mo lensteen te worden om de nek van de gedupeerden. De schoonzoon staart dan ook mistroostig naar de zwart geblakerde, vervormde resten. „Ze hebben geen sok, geen on derbroek meer", verzucht hij. „Ze kunnen geen woord meer uitbrengen", weet woonwagen- bewoonster mevrouw C. Brandt, bij wie de slachtoffers bivakkeren. De schoonzoon ziet meer ge varen. „Deze brand is natuurlijk de stok om de hond te slaan. Koren op de molen van al die genen die zeggen dat het kamp je overvol is", vreest hij. Me vrouw Brandt zou dat 'heel on terecht' vinden. Natuurlijk, er staan zo'n 36 wagens te veel aan het Trekvaartplein. Maar de slachtoffers van de brand had den een keurige standplaats. Zes meter breed. Precies zoals de gemeente die twintig jaar ge leden liet aanleggen. Verschil met toen is wel dat de wagens een stuk breder zijn ge worden. Bijna iedereen heeft een uitbouwtje voor hal en keu ken. En op die plaatsen zit nog maar enkele tientallen centime ter speling tussen de wagens, terwijl de nieuwste bouwvoor schriften een minimum van vijf meter voorschrijven. Dwars liggen Gedachte daarachter is dat de brand pas na een half uur over slaat. En niet, zoals maandag nacht, bijna ogenblikkelijk van pvc- wandje naar pvc-wandje 'lekt'. Het lijkt brandweerman A. van der Berg dan ook het beste om er om en om een wa gen tussenuit te halen. .Alleen", zo beseft hij. „als dat betekent dat er mensen weg moeten, gaat het kamp natuurlijk dwars liggen.1' Het blijkt te kloppen. De 'fa milie' wil bij elkaar blijven. Waarom zou men zich naar kleine kampjes in de regio laten sturen, waar buurten proteste ren en woonwagenbewoners nooit kunnen aarden? Het enige voordeel is daar, dat je je wel schijnt te kunnen verzekeren. .Alleen, de premie is dan hoger dan voor een huis", heeft me vrouw Brandt begrepen. Pure discriminatie, vindt ze dat: „Toen ik belde dat ik een caravan op een camping wilde verzekeren, was dat geen pro bleem. Toen bleek dat die cam- ping een kamp was, kon het op eens niet. In het verleden schijnt er op een ander kamp namelijk eens wat gerommeld te zijn met de verzekering." Op het Leidse kamp is nog nooit zoiets gebeurd, verzekert ze: „Alleen de kachel van tante Sus is één keer in de fik gegaan." Geen wonder dat de paniek toesloeg tijdens de brand van gisternacht. Veel gegil, geren en gevloek toen bleek dat er onvol doende brandkranen op het ter rein waren. Brandweer en be- (r^ woners gaan dan ook vrijdag om de tafel zitten om te zien f~ welke noodmaatregelen nodig zijn. Overleden Maarten Vrolijk (1920-1994) Wijzigingen voorbehouden. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 uur donderdagavond van 17.30-19.30 uur GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300, 2301 EH Leiden tel. 071 -167777 - fax 071 -167158 in Vrolijks leven was de overstap van journalistiek naar poli tiek: de tweede was het opgeven van het ka merwerk om in '63 in Den Haag wet houder van onderwijs, kunsten en sportzaken te worden. „Maar toen ik dat drie weken deed, had ik nau welijks nog zin in de Kamer", zei Vrolijk in 1984. De wethouder werd in 1965 minister in het kabinet Clas. Een jaar later, na de Nacht van Schmelzer was dat avontuur afgelopen en be landde Vrolijk weer in de Ka mer. Hij vond dat hij er met zijn bestuurlijke achtergrond te weinig aan zijn trekken kwam. Vrolijk fleurde dan ook op toen hij in 1972 commissa ris van de koningin in Zuid- Holland werd. Twaalf jaar heeft Vrolijk die functie ver vuld. Mr. Maarten was een be grip. Altijd keurig, altijd in de plooi, zelden een schaterlach, hooguit een licht-ironische opmerking. Als man van de provincie ergerde Vrolijk zich aan de degradatie van de ver kiezingen voor provinciale sta ten tot een soort landelijke peiling. „Hoogst ontmoedi gend voor Statenleden". Bank in, bank uit om naar een lening te informeren. Zeg nu zelf, wordt u daar niet een beetje moe van? Is 't eigenlijk niet beter om maar meteen bij het beste adres langs te gaan? Welkom dus bij de Gemeentelijke Kredietbank Leiden. Daar wordt uw persoon lijke lening of doorlopend krediet prettig voor u in orde gemaakt. Lekker vlot. En tegen een leuke lage rente. Bel maar voor informatie. Of kom gewoon even langs. Wij helpen u graag aan geld. Doorlopend krediet Onderzoekers opnieuw getroffen door bezuinigingen De grens is bereikt: dat vinden onderzoekers en mede werkers van de Leidse faculteit geneeskunde. Opnieuw sneuvelen arbeidsplaatsen omdat de medische faculteit 8 a 10 miljoen gulden moet bezuinigen. Dit maal worden ook zeer goede en internationaal erkende onderzoeks groepen niet gespaard. leiden caroline van overbeeke De sectie 'ademregulatie' van prof. Ph. Quanjer zou bijvoor beeld in zijn geheel moeten ver dwijnen: 3,5 wetenschappers en 2 ondersteunende medewerkers zouden daardoor hun baan ver liezen. „Wij doen uniek onder zoek: van belang voor mensen met longziekten. Ook interna tionaal draaien we goed mee. Er zijn genoeg onderzoeksgroepen die zich kwalitatief niet met ons kunnen meten. Daarom is het onbegrijpelijk dat juist ónze groep moet verdwijnen. Dat zou bovendien een groot deel van de bevolking treffen." De nieuwe bezuinigingen zijn hard aangekomen bij de getrof fen Leidse onderzoekers. Zij re ageren aangeslagen op het vori ge week aangekondigde plan waarbij negen onderzoekspro jecten en 55,5 vaste arbeids plaatsen moeten sneuvelen. leiden monica wesseling vervolg voorpagina Het verlies van vijf miljoen gul den door loze meldingen lijdt de politie doordat elke keer op nieuw een auto, bemand met ten minste twee man, op de melding afgaat. „We gaan wel, want je kunt het je niet permit teren niet te gaan." Een werk groep moet binnen twee maan den met aanbevelingen komen om het mes te zetten in de loos alarmen. Zowel het bedrijf Security- team als Huschka-bewaking, beide gevestigd in Leiden, on derschrijven de bevindingen van de politie. Security-team werkt als zogeheten sleutelhou der. Zodra er ergens het stil alarm afgaat, worden medewer kers van Security gewaar schuwd door een particuliere alarmcentrale. Zelden of nooit (ook Security geeft een percen tage van 98 procent) is er echt sprake van inbraak. Eigenaar directeur Zonneveld: „Kijk, er is altijd wel iets mis, anders gaat het alarm niet af. Die installatie werkt, op een enkele storing na, prima. Alleen is 'iets mis' nogal rekbaar. Dat kan variëren van een opengeslagen raam, tot het niet goed inschakelen van het alarm of een kat die de straal doorkruist." Al weet hij dat het bijna altijd voor niks is, Zonne veld gaat er altijd op af. „Je moet er niet aan denken een alarmering te hebben gene geerd en dan later te horen van een inbraak." Mevrouw Huschka van het gelijknamige beveiligingsbedrijf heeft zelfs een percentage van 99 procent. „Er kan zo veel mis gaan. Die elektronica is ontzet tend gevoelig. Een spin op de sensor of een gordijn dat wap pert, geeft al stil alarm." Huschka denkt dat van alle alarmen 95 procent echt loos is. „Slechts in een van de honderd gevallen is er sprake van een echte inbraak. De resterende drie procent zijn ingeslagen rui ten of opengewaaide deuren. Dan is het dus wel nuttig dat er wel even iemand bij het bedrijf gaat kijken. Maar inbrekers zie je dan niet." GELD LENEN? DAN BIJ DE GKB ANDERS LEIDEN! Een heer in het Haagse is heengegaan. Mr. Maarten Vrolijk, jour nalist, wet houder, mi nister, Twee de-Kamerlid, ningin en sinds '84 ge pensioneerd, was een be stuurder pur sang, de be heerstheid zelve, actief PvdA'er en toch boven de par tijen. Het politieke spel trok hem niet zo. 'Een geboren voorzitter', schreef men bij zijn afscheid van de provincie Zuid-Holland. Vrolijk, Scheveninger van ge boorte, zoon van een beurt schipper, overleed maandag geheel onverwacht op 74-jari- ge leeftijd. Het werkzame leven van mr. Maarten Vrolijk heeft zich hoofdzakelijk afgespeeld op twee vierkante kilometer: de binnenstad van Den Haag. Op zijn dertiende wist hij al dat hij later journalist wilde worden Hij begon als zeventienjarige verslaggever bij 'De Nederlan der' en sloot zijn journalistieke carrière af bij Het Vrije Volk, als chef van de parlementaire redactie. In 1956 werd hij lid van de Tweede Kamer voor de PvdA. De eerste moeilijke beslissing Ook onderzoekers die uit een andere geldpot worden betaald, kunnen hun baan verliezen. Het plan is nog niet definitief maar faculteitsdecaan prof. dr. Ph. Hoedemaeker ziet vooralsnog geen andere uitweg. Hij sluit ge dwongen ontslagen niet uit. Quanjers sectie buigt zich over de menselijke ademhaling. „We onderzoeken onder meer oorzaken van wiegedood, kijken naar ademhalingsstoornissen bij te vroeg-geborenen en me ten de effecten van narcose en kunstmatige beademing. Ons onderzoek is ook van belang voor de groeiende groep men sen met een chronische long ziekte. De bezuinigingen treffen ook hen." Quanjer heeft inmiddels een De politie van Delft heeft gis teren het programma vqn de Centrumdemocraten (CD) in beslag genomen. Volgens de politie zet het stuk aan tot vreemdelingenhaat. In het stuk staat onder meer dat de gemeente geen subsidie meer moet geven voor projecten die de eigen bevolking bena delen, zoals moskeeën of cur sussen Nederlands voor bui tenlanders. Verder bepleit de Delftse CD dat er een halt moet worden toegeroepen aan de instroom van vreem delingen, omdat Nederlan ders zelf al problemen genoeg hebben. Ook mogen buiten landers van deze partij geen voorrang krijgen bij een baan bij de gemeente. De inbeslagname van het flinke stapel brieven uit binnen- en buitenland waarin collega onderzoekers en sympathisan ten steun betuigen. „Dit onder zoek is uniek in Nederland: dat zeggen wij niet alleen, dat zegt ook de Koninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen. De KNAW heeft zelfs gepleit voor een extra stimulans. Ook kinderpsychiater prof. dr. Ph. Treffers moet mensen inle veren: de sectie kinderpsychia trie drie medewerkers en een deeltijd hoogleraar wordt ge halveerd. „We zouden 1,5 ar beidsplaats kwijtraken. Dat be treuren we: ook dank zij deze mensen is centrum voor kinder en jeugdpsychiatrie Curium in Oegstgeest uitgegroeid tot wat CD-programma is conform landelijke richtlijnen voor het vervolgen van discriminatie, die vorig jaar zijn aange scherpt. De richtlijnen bepa len dat alle vormen van dis criminatie worden aangepakt door Justitie. Op de vraag waarom nu wel in Delft en niet in andere steden tot in beslagname van partijpro gramma's van extreem-recht se partijen is overgegaan, zei de Haagse persofficier mr. Slits dinsdagavond: „In Delft wisten we van de presentatie van de verkiezingsprogram ma's. Het kan zijn dat bijeen komsten elders niet bij ons bekend waren. Maar je mag ervan uitgaan dat het open baar ministerie extra let op verkiezingsprogramma's waarin openlijk wordt gedis crimineerd." het nu is. De halvering van onze sectie betekent ook dat de op leiding tot kinder- en jeugdpsy- chiater in de knel komt, terwijl er een tekort aan kinderpsychi aters is. Het aantal kinderen met problemen neemt toe. Prof. dr. E. van Hall van de vakgroep Vrouwenziekten, ver loskunde en voortplanting komt er relatief goed van af. Zijn vak groep hoeft slechts 0,6 formatie plaats in te leveren. „Maar ik heb uitgerekend wat de con stante bezuinigingen bij de me dische faculteit hebben teweeg gebracht. Onze vakgroep heeft de afgelopen 12 jaar maar liefst 40 procent van de bezetting in geleverd. De grens is nu echt bereikt." Grote opdracht voor Mogen leiden rudolf kleun Het Amerikaanse zaadbedrijf Pioneer Hi-bred heeft een licen tie genomen op de door het Leidse biotechnologiebedrijf ontwikkelde methode om ge wassen ongevoelig voor schim mels te maken. Het Ameri kaans-Nederlandse Mogen kwam vorig jaar in het nieuws omdat het als eerste een toma tenplant heeft ontwikkeld die resistent is tegen de schimmel fusarium. Pioneer Hi Bred is een van de grootste zaadproducenten voor landbouwgewassen in de we reld. Met de licentie-overeen komst is volgens dr. Nick Gar ner van Mogen een 'substan tieel' bedrag gemoeid. „De hoogte ervan is vertrouwelijk, maar het betekent dat we de komende vier jaar verder kun nen met het onderzoek op dit gebied." Amsterdam Op Schiphol kan vanaf heden tussen twee vluchten dooreen balletje worden geslagen. Om (doorgaande) passagiers de gelegenheid te geven de stramme ledematen te strekken is op de eerste verdieping van Terminal West het Golf Cen tre Schiphol geopend. De reiziger kan er terecht in vijf slagkooien (links- en rechtshandig), op een uit gebreide puttinggreen, of in een computergestuur- Prof. Van Oostrom in Diesrede Leidse universiteit: de 18 holes-simulator. In de kooien en op de put tinggreen kan gebruik worden gemaakt van de diensten van een golfinstructeur, die alle bewegin gen van de klant op een videobandje vastlegt. In het centrum, waar belastingvrij ook golfartikelen te koop zijn, blijft het intussen mogelijk om vanuit de ooghoeken het vliegverkeer in de gaten te houden. foto capital press „De plaats die boeken in ons land innemen, is nog nooit zo groot geweest als nu, en mon diaal bezien haast zonder weer ga: waarmee de Lage Landen een traditie voortzetten van eeuwenoude hoog-geletterd- heid. Dat allemaal in weerwil van de profetieën van waanwij ze techneuten die meenden dat met de invoer van de chip het boek op zijn retour zou raken." Dat zei prof. dr. Frits van Oostrom vanmiddag tijdens de officiële viering van de 419de verjaardag van de Rijksuniversi teit Leiden: de 'dies natalis'. De hoogleraar Nederlandse letter kunde sprak over 'de waarde van het boek'. Van Oostrom, ge specialiseerd in de Nederlandse literatuur en cultuur in de mid deleeuwen, constateerde dat boeken in ons land nu nog net zo waardevol zijn als ze waren voor intellectuelen in de der tiende eeuw. Wel is de hoogleraar bezorgd over het aantal jeugdige lezers dat nog steeds afneemt. „In 'Goede tijden, slechte tijden' die thermometer van de adoles cente tijdgeest - ziet men nooit een boek. Wel figureerde enige tijd een personage dat schrijver wilde worden: hij bleek een moordenaar te zijn." Van Oostrom wees ook op een verschil tussen de middel eeuwen en de huidige tijd: „Vandaag de dag bezitten vele Nederlanders thuis meer boe ken dan er op enig moment in heel de middeleeuwse Lage Landen voorhanden zijn ge weest. Het gezamenlijk bezit in Nederlandse huishoudens be loopt meer dan anderhalf mil jard exemplaren. Daarbovenop staan er nog 90 miljoen banden in de 2000 bibiotheekinstellin- gen die ons land rijk is." Volgens van Oostrom is het boek niet meer weg te denken uit onze samenleving. „Die per- De Leidse hoogleraar prof. F. van Oostrom sprak gistermiddag in de Leidse Pieterskerk de diesrede uit over de waarde van het boek. foto loek zuyderduin manentie dankt het boek na tuurlijk aan zijn dikwijls onver gankelijke inhoud: maar nau welijks minder aan zijn unieke vorm als materieel object (een middeleeuwse vinding overi gens), die het eenieder mogelijk maakt op elk moment, in vrij wel elke context en lichaams houding, kennis te nemen van een boek naar eigen keuze - en niet te vergeten ook: dat boek op elk gewenst moment weer dicht te slaan. Het is de vrijheid die het boek aan mensen biedt, zowel door inhoud als door vorm, die het zo onverwoest baar maakt."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18