RECHTDOOR NAAR HET MEUBELPLEIN. BOULEVARDS GEWOON LINKS LATEN LIGGEN. MEUBELPLEIN LEIDERDORP Provincie waarschuwt Zoeterwoude Patiënten Leythenrode tijdelijk in portocabines 'Auto mag best eens in verdomhoekje' Regio Zonder jas in school Flat te koop WOENSDAG 9 FEBRUAR11994 leiderdorp/zoeterwoude-dorp Bij snelheidscontroles op de Persant Snoepweg in Leiderdorp en de Nieuwe Weg in Zoeter- woude-Dorp zijn gisteren 39 bestuurders betrapt die het gaspe daal wat al te fors hadden ingetrapt. Tussen 11.00 en 12.30 uur werd gecontroleerd in Leiderdorp. Daar passeerden 334 voertui gen, waarvan er 32 op de foto gingen die de maximumsnelheid van 50 kilometer overschreden. In Zoeterwoude werd de contro le tussen 13.30 en 15.00 uur gehouden. Hier liepen zeven auto mobilisten tegen de lamp, die harder dan 80 kilometer reden. Er passeerden in die periode 220 voertuigen. Inzameling glas succes in Wassenaar wassenaar De gemeente Wassenaar wil de glasbakken in het dorp vaker gaan legen en op sommige plaatsen grotere bakken neerzetten. Dat is nodig omdat de Wassenaarder steeds meer glas wegbrengt. Zo verzamelden inwoners van het villadorp vo rig jaar 801.000 kilo glas. Dat is 56.000 kilo meer dan het jaar daarvoor. Volgens de gemeente verloopt ook de kleurgescheiden inzameling van glas voorspoedig. Hiermee werd 4 december een begin gemaakt. oegstgeesïDe grootste flat van Oegstgeest, daarom in afbouw", aldus woordvoerder Vos- de Aert van Neslaan, staat te koop. Eige naar AZL-beheer, een voormalig pensioen fonds voor mijnwerkers in Heerlen, wil voor het jaar 2040 alle eigendommen hebben ver kocht. „Het fonds is over de top heen en is i. Hij wil geen mededelingen doen onderhandelingen over de verkoop van de flat, maar verwacht binnen een maand uit sluitsel te hebben. Vossen verzekert dat de huurders geen gevolgen ondervinden van de de flat. „Koop breekt nooit de huur. En de zittende huurders kunnen geen hogere huur krijgen dan wettelijk mogelijk Jongeren die in Voorschoten wonen en voor het eerst mogen stemmen, krijgen deze week een brief in de bus van burge meester Cannegieter. Daarin roept hij de jongeren op om 'hun democratisch recht te ge bruiken op 2 maart'. Wie met vakantie is, wordt dringend ver zocht om te stemmen bij volm acht. Later deze maand stuurt de gemeente alle bewoners van Voorschoten een folder met de zelfde strekking. De folder ver schijnt in het Nederlands, En gels, Arabisch en Turks. Op 2 maart worden in Nederland ge meenteraadsverkiezingen ge houden. D66: provincie moet Leiden berispen De provincie moet Leiden op de vingers tikken voor de metingen die deze gemeente onlangs in de Grote Polder in Zoeterwoude heeft verricht. Dat blijkt uit vra gen die de statenfractie van D66 aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland (GS) heeft gesteld. D66 wil dat GS de gemeente Leiden erop wijzen dat de me tingen niet sporen met het be leid van de provincie. De sta tenfractie van D66, die ook wil weten of GS op de hoogte wa ren van de metingen, is tegen stander van bouwen in het Groene Hart en dus ook in de Grote Polder. Verpleeghuis pleegt nieuwbouw en renovatie leiderdorp» De leerlingen van de Leiderdorp- se Kastanjelaanschool hoeven hun jassen tij dens de lessen voortaan niet meer aan te houden. Bij een renovatie van vier uit 1933 daterende lokalen, zijn onder meer de ver roeste stalen kozijnen vervangen, waardoor de temperatuur in de klas heel wat beter in de hand is te houden. Ook is een nieuwe ver warmingsinstallatie aangelegd, die op gas draait in plaats van olie. Daarnaast zijn de plafonds vervangen. Dit was geen overbodige luxe omdat de oude aan alle kanten loslieten. In de vier lokalen ligt ook nog nieuwe vloerbedekking. Burgemeester M. Zonnevylle kwam gister middag opdraven om de opgepoetste lokalen van de protestants-christelijke school officieel te heropenen. De leerlingen hadden speciaal voor deze gelegenheid een liedje ingestu deerd. Dit werd zeer enthousiast gebracht, maar gelukkig voor de school ging het dak er niet af. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Het Leiderdorpse verpleeghuis Leythenrode wordt tijdens de renovatie in 1995 geheel ont ruimd. De 160 bejaarde bewo ners worden ongeveer een jaar lang gehuisvest in zogeheten portocabines op de parkeer plaats. De directie verwacht dat de zorg voor de patiënten tij dens deze operatie optimaal kan blijven. Leythenrode heeft zo'n an derhalf jaar verbouwingen voor de boeg. Dit voorjaar gaat de eerste paal de grond in voor nieuwe gebouwen die tegen het huidige pand worden aange bouwd. Om hiervoor plaats te maken, gaat onder meer het ge bouw van fysiotherapie aan de achterzijde tegen de vlakte. Hiervoor in de plaats komt een gebouw waarin een om vangrijke afdeling psychogeria- trie (dementerenden) wordt ge huisvest. Over twee verdiepin gen verspreid komen er zestig bedden, een verdubbeling van het huidige aantal. Geen over bodige luxe, zo meldt algemeen directeur H. de Kleine van Ley thenrode: „Er is grote behoefte aan bedden voor geriatrische patiënten uit de hele regio." Naar verwachting zijn deze bouwwerkzaamheden in janua ri 1995 afgerond. Tijdens deze operatie kunnen de bewoners van het verpleeghuis gewoon in hun kamers blijven. Renovatie Het einde van de nieuwbouw betekent niet dat Leythenrode is bevrijd van getimmer en ge zaag. In januari volgend jaar be gint een omvangrijke renovatie van het huidige complex die ongeveer een jaar in beslag neemt. Hierbij moet het ver pleeghuis weJ worden ont ruimd. Metingen hebben uitge wezen dat het parkeerterrein voor Leythenrode genoeg ruim te biedt om portocabines te plaatsen waarin alle bewoners kunnen worden ondergebracht. Volgens De Kleine klinkt dit pri mitiever dan het in werkelijk heid is. „Die cabines zijn tegen woordig in alle soorten en ma ten te koop. Er komt genoeg ruimte voor de patiënten." Een oplossing voor de auto's van bezoekers en personeel moet nog worden gevonden. „Maar we vinden het belangrij ker dat onze bewoners onder dak hebben dan dat we een goed alternatief hebben voor blik", aldus de algemeen direc teur. Voor opslag van allerhan de materialen die bij de verple ging nodig zijn, wordt ruimte gecreëerd in het naastgelegen verpleegstershuis. Uiteindelijk moet deze reno vatie betere omstandigheden opleveren voor bewoners. Zo verdwijnen de huidige kamers voor vier personen. In plaats daarvan komen kamers voor één of maximaal twee mensen. „Uit privacy-overwegingen is dat zeer gewenst", aldus De Kleine. Verder wordt het aantal gemeenschappelijke huiska mers uitgebreid. Als de bouwvakkers medio 1996 zijn verdwenen, heeft Ley thenrode 180 bedden, twintig meer dan het huidige aantal. Voorlopig zal het daar wel bij blijven, zo verwacht De Kleine. „Ik denk dat verpleeghuiszorg zich eerder deels verplaatst naar de verzorgingstehuizen dan dat er veel wordt bijgebouwd. In de toekomst gaan wij met perso neel langs verzorgingshuizen om daar voor enkele uren ver- pleegzorg te bieden. Dat is uit eindelijk goedkoper dan het on derbrengen van verzorgings huis-bewoners in veel duurdere verpleeghuizen." Twintig mille voor binnentuin Directeur S. Noorlander van het gelijknamige Leiderdorp- se bouwbedrijf overhandigde gisteren een cheque van 20 mille aan de directie van ver pleeghuis Leythenrode. Het geld wordt gebruikt voor de inrichting van een nieuwe binnentuin. Die ontstaat als aan de achterzijde van het verpleeghuis een nieuw pand verrijst voor psychogeriatri sche verpleging. De twintig mille is bijeen gebracht door de vele bezoe kers van de receptie die Noorlander onlangs gaf ter ere van zijn 40-jarig jubleum als directeur. Hij liet indertijd weten liever een gift te ont vangen voor Leythenrode dan allerlei cadeaus. Algemeen directeur H. de Kleine van Leythenrode is zeer verguld met de gift. „Voor de inrichting van zo'n tuin krijg je geen cent los bij het ministerie van WVC. Dit is dus uitermate welkom." Een deel van het geld wordt ook gebruikt voor een extraa tje bij een van de uitjes voor de patiënten. Voorschotense ouderen kunnen straks veiliger oversteken bij de Merelhof Oversteken Marinelaan hoogte van het Ambachtspad en de Merelhof, wordt minder riskant. De gemeente brengt in de bocht een middengeleider Van de oversteek bij de Me- snijdt en op de andere weghelft rode tegels af te bakenen met aan, waardoor voetgangers de relhof wordt veel gebruik ge- terechtkomt. Velen vinden witte strepen. Op die manier wil weg in twee etappes kunnen maakt, vooral door ouderen die oversteken daardoor een hache- de gemeente het parkeren in de ïiddengeleider vanuit Bijdorp van het centrum lijke zaak. Naast een middenge- bocht tegengaan, en moet de si- moet er ook voor zorgen dat au- willen. Bij de gemeente komen leider wil de gemeente tussen tuatie er ook voor fietsers veili- to's en brommers op hun eigen veel klachten binnen over hard- het Ambachtspad en de Merel- ger op worden. De maatregelen weghelft blijven. rijdend verkeer, dat de bocht af- hof ook aparte fietsstroken door kosten bij elkaar 30.000 gulden. U kent de voordelen van een urenlang heen en weer te hoeven Meubelplein Leiderdorp is sponsor van 'Goede tij< plein al lang: gewoon gezellig sjokken. A4, afslag Leiderdorp/ slechte tijden. Alle meubelen in deze rv-jeric wandelen en winkelen, zonder Hoogmade. b,j; Mhpn Mukfen, Grwnon Bouwvergunningen in gevaar De provincie Zuid-Holland werkt niet langer mee aan Zoeterwoudse aanvragen voor bouwvergunningen die strijdig zijn met het geldende bestemmingsplan. Daar mee dreigen Gedeputeerde Staten in een brief aan het college van B en W. Volgens de provincie is Zoeter woude te langzaam in het bij werken van oude bestemmings plannen. Zo moesten Hoge Rijndijk West 1 en 2 al in 1993. zijn herzien. Gisteravond stem den raadscommissieleden ech ter pas in met het benodigde krediet van 62.000 gulden om het plan aan te pakken. De bestemmingsplannen Ho ge Rijndijk West 1 en 2 omvat ten de Hoge Rijndijk, de polder achter de voetbalvereniging Meerburg en de nieuwbouw rond De Klaverhal. Volgens ge meente-ambtenaar H. Kooke zijn de tekeningen voor het laatst rond 1960 aangepast. Als een bouwaanvraag strijdig is met het geldende bestem mingsplan, moet het college be oordelen of de bouw mag door gaan. Heeft Zoeterwoude geen moeite met de plannen, dan vraagt zij de provincie een ver klaring van geen bezwaar. Als de provincie akkoord gaat dan verleent het college een 'vrijstel ling van het geldende bestem mingsplan'. De aanvrager krijgt de bouwvergunning en kan aan de slag. In het verleden gaf de provin cie deze geen-bezwaar-verkla ringen vrij makkelijk af. Sinds 1 januari 1994 niet meer. Alleen als gemeenten kunnen aanto nen dat zij hun bestemmings plannen voortdurend actualise ren, gaat de provincie op de ou de voet verder. Een gemeente kan dit aantonen door in een investeringsplan geld te reserve ren voor het bijschaven van ou dere bestemmingsplannen. Zoeterwoude vindt de provin ciale kritiek onterecht. Zo is jaarlijks 40.000 gulden beschik baar voor de herziening van be stemmingsplannen. Inmiddels is dan ook zo'n 75 procent van het Zoeterwoudse grondgebied op de tekeningen 'bijgewerkt'. Daarnaast voert de gemeente aan dat de herziening van het bestemmingsplan 'landelijk ge bied' een enorme klus was. In die periode was bovendien het ambtenarenapparaat niet op volle sterkte. Snelle rijders op de foto Oegstgeestenaren zien wel wat ringweg om dorp Honderd stoelen en vijftien thermoskannen koffie stonden gisteren in het Oegstgeester raadhuis klaar voor de informa tie-avond over het zogenoemde Verkeersplan 2000. Het ge meentebestuur had zich voor bereid op een stormachtige op komst met talrijke vragen en opmerkingen over het plan om Oegstgeest van een ringweg te voorzien en de rest van het dorp autoluw te maken. Slechts en kele tientallen mensen kwamen echter opdagen. De rondweg om Oegstgeest moet worden gevormd door de Haarlemmerstraatweg, de Haaswijklaan, de President Kennedylaan, het zuidelijk deel van de Dorpsstraat en de Rhijn- geesterstraatweg. De Gevers straat, de Leidsestraatweg, de Warmonderweg, de Laan van Oud Poelgeest, de Abtspoelweg en de Haarlemmertrekvaart maken de cirkel rond. „De auto mag af en toe best eens in het verdomhoekje staan", vatte De Boer van de Werkgroep Verkeer Oegstgeest de goedkeuring van het publiek voor het plan samen. Hij vroeg zich wel af wat 'verkeersluw' nou precies is. „Als het heel hard stormt, wanneer vindt u dan dat u in de luwte zit?" Vol gens de maker van het verkeers plan, Laks, moet 'al het overbo dige verkeer' uit de wijken ver dwijnen. Sluiproutes door Oegstgeest en hoge snelheden in woonwijken zijn daarbij uit den boze. Een bewoners van de Abts poelweg, Koningsveld, vond dat het plan nog veel verder moet gaan. Het doorgaande verkeer zou niet via een ring om Oegst geest moeten worden geleid, maar al in Leiden een andere richting moeten kiezen. Hij pleitte ervoor dat vooral het zware verkeer vanaf de Willem de Zwijgerlaan in Leiden voor het station langs, naar de Ples- manlaan en de A44 wordt ge leid. „Ik zou niet weten waarom mijn kinderen 's nachts wakker moeten worden van vrachtver keer dat langs dendert en niets in Oegstgeest te zoeken heeft", vond hij. Wethouder H. Rijks (verkeer/WD) beloofde dat hij de suggestie aan de gemeente Leiden zou voorleggen. Volgens toehoorder Briët moet er nog wel wat verbeterd worden aan de Warmonderbrug om het verkeer optimaal over de ringweg te laten rijden. Hij noemde de brug vlak voor War mond 'een bottleneck'. „We kunnen op dat soort punten kij ken wat we eraan kunnen doen om om de doorstroming vol doende te mak^n", zegde Laks toe. Aan de Abtspoelweg moet volgens hem echter meer veran deren. „Het profiel van die weg nodigt uit tot hard rijden. We kunnen overwegen die weg te versmallen, zodat het verkeer ook verder van de huizen af' "1 rijdt. Vijftig kilometer per uur is d aar hard genoeg.J Hij maakte duidelijk dat Oegstgeest nooit een ideale ver- A keerssituatie kan krijgen, omdat veel wegen zich slechts met j. moeite lenen voor doorgaande routes of woonerven. „We zitten t ermee dat Oegstgeest al bestaat en we het niet opnieuw kunnen maken", zei hij enigszins spijtig. v Vanavond om 20.00 uur is er j. nog een informatiebijeenkomst i over het verkeersplan in het ge- v meentehuis. j Voorschoten legt boldrempels in Van Heuven Goedhartstraat De gemeente Voorschoten wil iets doen aan de onveilige situa tie in de Van Heuven Goedhart straat. Bewoners klagen daar al jarenlang over auto's die te hard door de straat rijden en het een- richtingsgebod negeren. De ge meente overweegt tien zogehe ten boldrempels neer te leggen. Het gaat om platte schijven, die in het midden acht tot twaalf centimeter hoog zijn. „Je moet er echt heel langzaam over heen. Als je er met vijftig kilo meter overheen rijdt, vlieg je met je hoofd tegen het dak", al dus verkeersambtenaar T. Dijksman. De schijven zijn vol gens de gemeente niet alleen betaalbaar (ze kosten bij elkaar 6000 gulden), maar ook zeer ef fectief. Dat hebben de ervarin gen met de boldrempels op het Meerkoeteiland uitgewezen. De bewoners van de Van Heuven Goedhartstraat trokken v ruim vier jaar geleden voor de t eerste keer bij de gemeente aan s de bel. Ze vroegen om verkeers- j\ drempels, maar de gemeente- r raad oordeelde dat de straat te v kort was voor zulke obstakels, ti Vorig jaar mei schreven de be woners weer een brief omdat de toestand in de straat verslech terd zou zijn. Volgens de bewo ners was het verkeer toegeno men door de vestiging van een auto- en motorrijschool en een duikschool aan het eind van de straat. En dat terwijl de straat steds meer kinderen telt, die moeten oversteken om bij een speelveldje te komen. De ge meente besloot de situatie in de straat onder de loep te nemen en kwam tot de conclusie dat het er inderdaad gevaarlijk is, vooral voor kinderen. Burgemeester roept jongeren op naar de stembus te gaan

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16