Actief beleid bij spreiden allochtonen? Moet Leiden de verkoop van softdrugs aan regels binden? Leidse woningzoekenden naar buiten verwijzen? Steekt de gemeente voldoende geld in onderhoud van wijken? Politieke cafés Leidsch Dagblad LEIDENAARS, STEL VRAGEN AAN DE LIJSTTREKKERS Politieke Caeés Leiden Is winkelen aantrekkelijk in autovrije binnenstad? WOENSDAG 9 FEBRUARI 1994 In 't Spoortje en De Waag Het Leidsch Dagblad houdt twee cafés vol politiek en cul tuur. Op donderdag 17 februa ri in 't Spoortje en een week later op 24 februari in De Waag voelen journalisten van het Leidsch Dagblad de tien lijsttrekkers aan de tand over tal van onderwerpen. Mede werking wordt verder verleend door het saxofoonkwartet Sax-O-Phun, Maartje 't Hart, Kees Walle van het comité Lei den voor iedereen, burge meester Goekoop en Aldert Busscher, wijkagent in De Kooi. De opzet van de avond is in een café-achtige sfeer politici te ondervragen over een aan tal onderwerpen. Tijdens de eerste avond in 't Spoortje ko men vragen aan bod als 'Heeft de gemeente voldoende ge daan voor de verschillende Leidse wijken?', 'Moet Leiden een actief beleid voeren om minderheden over de stad te spreiden?' en 'Heeft het ge meentebestuur voldoende ge luisterd naar de inwoners?' Deze vragen worden op dit moment door het onderzoeks bureau Solution uit Nieuwe- gein ook voorgelegd aan Lei- denaars. De uitslag van deze enquête wordt tijdens het po litieke café bekendgemaakt. In De Waag gaan politici met elkaar en het publiek in debat over de autoluwe bin nenstad, het gemeentelijk be leid ten aanzien van de hasj- verkoop in de koffieshops en de toekomstige woningbouw. Ook deze onderwerpen zijn middels een enquête aan de Leidenaars voorgelegd. De on derwerpen staan elders op de ze pagina overigens nader om schreven. Het is ook mogelijk zelf vragen te stellen aan de politici. Zie daarvoor de bon op deze pagina. Alle lijsttrekkers van de tien politieke partijen die deelne men aan de gemeenteraads verkiezingen in Leiden zijn uitgenodigd. Beide cafés zijn gratis toegankelijk, 't Spoortje (Bernhardkade) en De Waag (Aalmarkt) zijn vanaf 20.15 uur geopend. FOTO HIELCO KUIPERS HANS KOENEKOOP Gekscherend is wethouder T. van Rij (PvdA) van volkshuisvesting in deze krant wel eens neergezet als iemand die Leiden doorkruist, lange heipalen achter zich aan sleurend. Van de lijst trekker van de PvdA is bekend dat hij elke open plek binnen de stadsgrenzen van Leiden wil benutten voor woning bouw. De afgelopen vier jaar heeft Van Rij de nodige gaten kunnen opvullen. Denk aan de nieuwbouw aan het Schuttersveld, de Beethovenlaan en de Zoeterwoudseweg. Op verschillende plaatsen wordt nog druk gebouwd, zoals aan de Kopermolen, de Apol- lolaan, de Cura^aostraat, het HCG-ter- rein aan de Vrijheidslaan en de Lam mermarkt. Nieuwe prooien liggen klaar: de Witte Singel (Leidsch Dag blad), de Meelfabriek, Vijf Meilaan. Bouwen in bestaande wijken is vol gens Van Rij nodig om de grote wo ningnood het hoofd te kunnen bieden. Ook als na het jaar 2000 groene polders worden opgeofferd aan woningbouw, moet elk openvallend plekje in de stad worden benut om de lange lijst wo ningzoekenden te kunnen wegwerken. Van Rij wijst erop dat het aantal kleine huishoudens nog steeds t dat daardoor dichte bebouwing nodig is om scholen, winkels en openbaar vervoer voldoende draagvlak te geven. In Leiden roept Ket bouwen op open plekken in de stad doorgaans weer stand op bij de omwonenden. Geen in spraakavond gaat voorbij zonder klaagzangen over het verlies aan uit zicht, zon, groen en woongerief. Mo menteel is het bouwplan voor vier flats aan de Vijf Meilaan in opspraak. Het lukt de gemeente zelden buurtbewo ners enthousiast te krijgen voor een bouwplan. Integendeel, in veel geval len zetten omwonenden hun protest door tot aan de Raad van State (Koper molen, Apollaan). In de hoop dat dit hoge rechtscollege het bouwplan af keurt. De hatelijke afgunst die autochtone bewoners in Leiden- Noord jegens hun allochtone buurtbewoners hebben, maakt het doorbreken van een taboe mogelijk. Het sprei den van minderheden over Leidse wijken is nu bespreek baar. LEIDEN HANS KOENEKOOP Aanvankelijk wilde de gemeente Leiden daar met geen woord over reppen. In de nota 'Alle maal Leidenaars', die vorig jaar uitkwam, is nog nadrukkelijk af stand genomen van spreiding. Op de woningmarkt dienen al lochtone en autochtone gezin nen met vergelijkbare gezins grootte en inkomen gelijke kan sen te hebben. Kluitje Uit een onderzoek van Het Leids Instituut voor Sociaal We tenschappelijk Onderzoek (LIS- WO) kwam echter naar voren dat Leidenaars van buitenland se komaf zelf het liefst niet op een kluitje zitten en graag in een gemengde buurt wonen. Gmeenten en woningbouwcor poraties zouden dan ook meer hun best moeten doen om wij ken als Stevenshof, Meerburg en Zuid-West toegankelijker te maken voor allochtonen. De SP en de Stichting Leef baar Zuidwest pleiten ook voor spreiding. Ze merken in steeds meer straten dat weerstand van de oorspronkelijke bewoners te gen de komst van nog meer al lochtonen sterk toeneemt. Het heeft volgens hen niets met ra cisme te maken. De integratie van buitenlanders zou beter verlopen als ook andere wijken allochtonen opnemen. Nu stokt die integratie omdat er te veel allochtonen in één straat wo- Geen alternatief In de wijken Noorderkwartier, de Kooi en Slaaghwijk is 12 tot 14 procent van de bewoners al lochtoon. Dat percentage zal nog toenemen. Want op het moment dat de instroom van Turken en Marokkanen begint, is het voor Nederlanders vaak een extra argument om de wijk te verlaten. Voor allochtonen is de keuze meestal beperkt. Hun inkomenpositie ligt gemiddeld een stuk lager dan die van Ne derlanders, de gezinnen zijn ge middeld groter. In het Noorder kwartier zijn veel grote goedko pe woningen, dus voor allochto nen is er vaak geen alternatief om elders te wonen. De gemeente Leiden wil de wildgroei van koffieshops waar softdrugs worden verkocht, een halt toeroepen. Als er nu alleen koffie en thee zou worden geserveerd in de vele koffieshops die Leiden telt, was er vermoedelijk niet meer aan de hand dan gezonde con currentie. Maar het is juist de verkoop van softdrugs in deze gelegenheden die de gemoede ren zo bezighoudt. Het Leidse college van burge- i meester en wethouders wil de wildgroei van softdrugs verko pende koffieshops een halt toeroepen. Koffieshops zijn in de ogen van het gemeentebe stuur onaanvaardbare bronnen van overlast. Hun aantal is de laatste jaren verdubbeld tot bij na dertig. Binnen een jaar kan dat aan tal zijn teruggebracht tot vijf tien, meent burgemeester Goe koop. Zaken waar harddrugs worden verkocht, waar alcohol wordt geschonken en waarvan de eigenaar een criminele ach tergrond heeft, moeten in zijn ogen sluiten. Ook de shops die overlast veroorzaken of die bin nen een straal van 500 meter van een school staan, moeten dicht. Niet iedereen is even optimis tisch als de burgemeester. Vol gens de PvdA biedt alleen een stelsel van vergunningen soe laas. Op die manier kun je de fatsoenlijke koffieshops toe stemming geven om tussen vier uur 's middags en tien uur 's avonds softdrugs te verkopen. PvdA-wethouder S. de Vreeze van welzijn gaat nog een stapje Resultaat van het opknappen van de Slaaghwijk: nieuwe wiriKtMijes uriuer ue nai aan ue ouizeiusnuibi. t-uiu «t/vK üuuw, winkeltjes onder de flat aan de Buizerdshorst. FOTO HENK BOUWMAN Leiden zal steeds minder geld krijgen van het Rijk om de bin nenstad op te knappen. Jaren achtereen ontving de gemeente miljoenen guldens subsidie voor stadsvernieuwing. Met dat geld zijn verloederde panden, buurten en wijken opgeknapt. Doordat Leiden in de toe komst steeds minder uit deze ruif kan eten, moet de gemeen te vaker met particuliere inves teerders in zee om verpaupe ring tegen te gaan. De wijk Groenoord v uitzondering. Voor deze wijk loopt momenteel een casco- herstelproject, waarbij de ge meente het initiatief neemt. Ei genaren en bewoners kunnen met financiële steun van de ge meente hun oude huizen nieu we stevige fundamenten en ge vels geven. Overigens valt de belangstelling voor het project tot nog toe tegen. Een drietal achterstandswij ken (Oostelijke Binnenstad, Slaaghwijk en Leiden Noord) profiteren van extra geld dat de gemeente krijgt voor sociale vernieuwing. Bewoners zelf mo gen in een wijkgroep meepraten over de besteding van het geld. De Slaaghwijk neemt een bij zondere positie in. De wijk wor stelt met een crimineel en on veilig imago en is daardoor niet gewild bij woningzoekenden. De woningbouwverenigingen Leiden en De Sleutels proberen van alles om de wijk een beter te geven. Bezuinigingen zijn ook merk baar in het onderhoud van groen. Hier doet de gemeente flinke stap terug in hoeveel heid werk. Afgelopen zomer leidde dat nog tot vele klachten van burgers die overal het on kruid uit de straatstenen zagen schieten. In de Merenwijk kunnen be woners kleine stukjes openbaar groen kopen en aan hun eigen tuin toevoegen, zodat de ge meente daar minder onderhoud hoeft te plegen. Over het alge meen worden burgers steeds meer aangesproken op hun ei gen 'verantwoordelijkheid'. Wie zelf hark en schoffel ter hand neemt, verdient een pluim. Heeft gemeente -■ meer naar de bevolking geluisterd? Het referendum over de slui tingstijden van de horeca in Lei den was drie jaar geleden een eerste poging van politiek Lei den om de burger wat meer zeggenschap te geven over be langrijke zaken. De resultaten waren toen teleurstellend. Slechts een zesde van de Leidse kiezers nam de moeite om zich uit te spreken over het wel of niet vrijgeven van de sluitings tijden. Na dit referendum heeft de politiek zich stil gehouden. En zijn de partijen er blijkbaar vanuit gegaan dat besluiten van de gemeenteraad volgens de democratische beginselen wor den gesteund door een meer derheid van de bevolking. Toch wijst de praktijk van al ledag uit dat onder de burgerij veel onvrede leeft. Inspraak avonden over welk plan dan ook lopen geregeld uit op tira des van boze bewoners die het gemeentebestuur een dramme rige, arrogante houding verwij ten. Vaak is er ook kritiek op de inspraakprocedure. Vinden be langhebbenden dat ze te laat zijn geïformeerd of dat ze te weining voorlichting hebben gekregen. De redactie van het Leidsch Dagblad wil tijdens de politieke cafés in 't Spoortje in Leiden-Noord en in De Waag in Leiden zoveel mogelijk vragen van lezers voorleggen aan de lijsttrekkers. Indien u vragen hebt, aarzel niet om die te stellen. Bel naar het Leidsch Dagblad of stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Politiek Café Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Of bel: de redactie zit morgen, donderdagmiddag 10 februari, tussen 15.00 en 17.00 uur voor u klaar om uw vragen te noteren, tel. 071 - 356430. De vragen die wij aan de lijsttrekkers voorleggen: Luistert het gemeentebestuur voldoende naar de burgers? Steekt de gemeente voldoende geld in (het onderhoud van) wijken en buurten: Moet er voor Leidenaars op open plekken in de stad worden gebouwd of n ze verhuizen naar woningen buiten de stad? Moet de verkoop van hasj in koffieshops aan banden worden gelegd? Wordt het winkelgebied aantrekkelijker indien de Leidse binnenstad wordt afgesloten voor auto's? Moet de gemeente Leiden een actief beleid voeren bij het spreiden van minderheden over de stad? Uw vraag: FOTO HENK BOUWMAN verder. Hij wil de verkoop van softdrugs legaal laten verlopen via de GGD en andere gezond heidscentra. Die vooruitstrevende ideeën zijn volgens andère partijen niet uitvoerbaar. De verkoop van hasj is nu eenmaal volgens de Opiumwet verboden. De politie meent zelfs dat weinig valt te doen tegen koffieshops. De on macht vloeit voort uit het feit dat de verkoop van softdrugs al jarenlang wordt gedoogd. Wandelpromenades r pleinen, een overdekt winkelcentrum, fraai geplaveide straten met mooie bomen en lantaarns. En natuurlijk geen auto's. Dat ideaalbeeld staat de gemeente Leiden voor ogen in een autoluwe binnenstad. CDA-wethouder J. Walenkamp van ver keer heeft een dikke map vol projecten, die een einde moeten maken aan de chaotische verkeerstoestanden in en de verloedering van de huidige binnenstad. Hij is bang dat Leiden zijn functie als economische trek pleister voor de regio verliest. Het winke lend publiek zoekt al steeds meer zijn toe vlucht tot de aantrekkelijke winkelcentra in Leidschendam, Leiderdorp en Zoetermeer. De plannen voor de autoluwe binnenstad hebben de afgelopen maanden hevig onder vuur gelegen. Middenstanders en bewoners moeten helemaal niets hebben van een au tovrije binnenstad. Auto's moeten juist ge makkelijker dan nu bij de winkels kunnen komen. Een slechtere bereikbaarheid zal hun omzet zeker doen dalen. En bewoners vinden dat zij het recht hebben om dichtbij hun huis de auto te parkeren. De verhitte discussies hebben ertoe ge leid dat Walenkamp de scherpe randen van zijn plannen heeft afgehaald. De autoluwe binnenstad wordt geen afgegrendeld ge bied. auto's mogen er zelfs overdag nog ge woon rijden en parkeren. Wel komen er een voetgangersgebied en parkeervrij straten.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15