Leiden Plan Groenoordhallen roept vraagtekens op Teleurgestelde horeca raakt gokkasten kwijt Onderzoek begint naar illegale studentenkamers Tennisbanen naast ijsbaan Stevenshof Brandweer krijgt nieuwe kazerne D66 tegen bouw luchtbrug natuurhistorisch museum Rembrandt ontruimd na valse bommelding Krotje in Bio Sciencepark Vreewijk rouwt 13 WOENSDAG 9 FEBRUARI 1994 Portocabine SI Patiënten van ver- I pieeghuis Leythen- rode in Leiderdorp moeten in 1995 in portocabines wonen. Het verpleeghuis wordt gerenoveerd. Zwembad sl ~-f Het 50-meterbad van sport- 1/ complex De Tweesprong in Roelofarendsveen is dicht en moet ook dichtblijven, vindt Sportfondsen Alkemade BV. Moeilijk om voor tien miljoen gulden geldschieters te vinden Drie miljoen gulden voor het wegwerken van achterstal lig onderhoud en nog eens zeven miljoen om een nieuwe veemarkthal te bouwen: dat zijn de bedragen die volgens burgemeester en wethouders van Leiden ten minste no dig zijn om de exploitatietekorten van de Groenoordhal len enigszins in de hand te houden. Maar waar het geld vandaan moet komen weten zij nog niet. Dat moeten ambtenaren de komende maand uitzoeken. De commis sie algemene en bestuurlijke zaken vond het maar een onduidelijke bedoening. „Een richtingaanwijzer naar een mistbank", noemde J. Hoekema van D66 het voorstel gis teravond. gen over de voorspelde op brengst van de ingreep. Als er tien miljoen wordt geïnvesteerd loopt het tekort - nu jaarlijks 300.000 gulden buiten de zes ton subsidie die de gemeente erin steekt - met eenderde te rug. „Dat is toch wel een mager rendement", vond Vonk. En zo had, met uitzondering van Groenlinks, elke partij zijn zette 'levensgro te' vraagtekens bij het voorstel van B en W, om alvast uit te spreken dat er 10 miljoen gul den moet worden geïnvesteerd in de hallen aan de Willem de Zwijgerlaan, terwijl dat geld nog niet eens gevonden is. WD'er P.J. Vonk maakte zich grote zor- Kettingbotsing op Europaweg leiden Bij een aanrijding op de Europaweg zijn gisterochtend vier auto's beschadigd. Een 35-jarige Leidenaar verzuimde even voor half tien tijdig af te remmen voor een stilstaande wagen en klapte er achterop. Deze wagen schoot door de klap naar voren en ramde een voor hem staande auto, die vervolgens ook weer doorschoot en op zijn voorstander terecht kwam. De veroorza ker van het ongeval had nekklachten, maar hoefde niet naar het ziekenhuis. Nekklachten na aanrijding leiden Een 34-jarige Zaanse is gisterochtend met nekklachten naar het AZL afgevoerd. De vrouw, die over de rijksweg A4 naar Den Haag reed, botste om half elf met haar wagen op een voor haar rijdende auto, die plotseling om onbekende redenen af remde. leiden aad rietveld De Leidse brandweer moet op zoek naar panden waar illegaal studenten zijn gehuisvest. Die opdracht heeft burgemeester C. Goekoop gegeven aan brand weercommandant F. van Oos ten. Aanleiding is de brand die zondagavond een studenten- pand boven café De Pijpenla aan de Vrouwensteeg in de as legde. Van Oosten zegt dat de brandweer regelmatig stuit op gevallen van illegale kamerver- huur. Goekoop vindt dat de brandweer voorstellen moet doen om daartegen op te tre den. Maar volgens de brand weercommandant is dat lang niet altijd even gemakkelijk. „Er zijn in Leiden pandjesbazen die zich aan geen enkel voorschrift houden en ook nergens aan mee willen werken. Op het mo ment dat je die via welke proce dure dan ook wilt aanpakken verkopen ze hun pand en kun je weer opnieuw beginnen. Volgens Van Oosten valt het in de panden die bij de brand- Op het terrein van de ijsclub in de Stevenshof worden zes ten nisbanen aangelegd. Gemeente, i ijsclub en de initiatiefgroep ten nispark Stevenshof hebben daarover overeenstemming be reikt. Een kleine ingreep maakt de combinatie van functie op het terrein aan de Rijndijk mo gelijk: de ijsbaan moet alleen een stukje worden opgescho- Vorig jaar zomer zorgde de gemeente nog voor paniek bij de ijsclub, met de mededeling dat de landijsbaan moest wijken voor de tennisbanen aan de Rijndijk. De ijsclub zou moeten verhuizen naar een stuk grond IT naast het dijklichaam van rijks weg 11, een stuk zuidelijker in de Stevenshof. Een storm van protest was kanttekeningen bij het door oud-PvdA-wethouder D. Tesse- laar gemaakte voorstel. Door achterstallig onderhoud aan de Groenoordhallen weg te werken en de veemarkt een eigen ruim te te geven wordt het complex aantrekkelijker voor evenemen ten, is de redenering. „Maar wat moet de raad hier nou mee: een besluit zonder dekkingsvoor- stel", vroeg SP'er C. Vergeer zich af. CDA'er P. Kluck veron derstelde dat de economische recessie de plannenmakers par ten had gespeeld. „Maar wij hebben als gemeenteraad twee jaar geleden toch heel nadruk kelijk gezegd dat er iets moest Hoekema en Vergeer wilden weten, waarom de gemeente drie projectontwikkelaars die hun toekomstvisie op de hallen hebben gegeven zomaar aan de kant schuift. „Er zijn met veel bombarie plannen gepresen teerd en nu worden die ontwik kelaars naar huis gestuurd. Waarom", wilde Vergeer weten. Voor Hoekema kwam het be sluit om de projectontwikke laars elk hun honorarium van 15.000 gulden te geven en ze verder te bedanken voor bewe zen diensten 'uit de lucht val len'. Op vragen over de projectont wikkelaars ging burgemeester Goekoop niet in. Hij gaf toe dat er een sober plan op tafel lag. Maar hij verdedigde dat door erop te wijzen, dat er geen fi nanciers te vinden zijn. „De kantorenmarkt is ingestort. Het is moeilijk om geldschieters te vinden. Maar na uitvoering van dit plan kunnen de hallen een uitstekende functie vervullen." „We kunnen wel jaren wachten tot de economie aantrekt, maar we moeten voort", zei directeur A. de Jong van de Groenoord hallen. leiden Wat deze bouwval doet in het Bio Sciencepark in Leiden is volstrekt onduidelijk. Het houten krot behoort in elk geval niet tot de techno logische hoogwaardige bedrijven waarvoor industriegebied Leeuwenhoek speciaal vrijgemaakt is. Vermoedelijk is het ooit rustplaats geweest van koeien en schapen, toen Leeuwenhoek nog weiland was. Maar een mooi contrast vormt het wel met de nieuwbouw van Katwijk Pharma, die op de achtergrond verrijst. foto loek zuyderduin leiden aad rietveld roy klopper De Rembrandt scholengemeen schap aan de Leidse Noach- straat is gistermiddag ontruimd nadat er tot twee keer toe een bommelding was geweest. On derzoek wees uit dat het om een valse melding ging. Om 13.15 uur kwam een tele foontje bij de school binnen waarin werd gemeld dat er een bom lag. Tien minuten later werd opnieuw gebeld met de mededeling 'dat het nu echt zou gaan gebeuren.' In overleg met de politie besloot de schoolleiding het zekere voor het onzekere te nemen en het schoolgebouw te ontruimen. Na een zoektocht van ongeveer een half uur kwam de politie tot de conclusie dat het om een valse melding ging. De lessen werden omstreeks 14.00 uur hervat. De politie heeft geen idee in welke richting ze de daders moet zoeken. „Het ging om ie mand met een zware stem, zoek maar eens uit wie dat is. Dat is bijna onmogelijk," aldus een voorlichter. De Leidse brandweer koopt voor 2,8 miljoen gulden het be drijfspand van Fasson aan de Rooseveltstraat. In het pand komt de nieuwe kazerne. De brandweer moet vertrekken van de Langebrug, omdat dat ge bouw te klein is en de gemeente het nodig heeft voor de huisves ting van de sociale dienst. De verbouwing van het Fasson-ge- bouw kost de brandweer 5,6 miljoen gulden. De brandweer was al geruime tijd op zoek naar een nieuwe kazerne. Die ruimte moest bij weer bekend zijn als studenten huizen nogal mee met het brandgevaar. De brandweer kent duizend adressen waar ka mers worden verhuurd en daar van voldoen er 450 volledig aan de voorschriften. „En wij heb ben om te beginnen de grootste risico's eruit gehaald. Maar vooral bij monumentale pan den in de binnenstad kan dat problemen opleveren. Daar mogen allerlei voorzieningen niet getroffen worden, omdat de rijksdienst voor de monu mentenzorg dat niet toestaat." De kamers in het pand aan de Vrouwensteeg, die zondag door brand werden verwoest, ston den niet geregistreerd als stu dentenkamers. En zo zijn er meer, weet Van Oosten. „Wat wij in ieder geval elk jaar doen is meedraaien in de El Cidweek, om voorlichting te geven aan studenten over brandveiligheid. Wij adviseren hen dan om de brandweer te waarschuwen als zij twijfelen aan de veiligheid van hun kamer. Maar dat doen ze vaak niet, omdat ze dan meteen hun kamer kwijt zijn." het resultaat. De schaatsers wil den niet naar de rand van de wijk worden 'verdrongen' en spraken de vrees uit, dat het le dental van de club zou teruglo pen. Bovendien zou de sociale veiligheid op de plek die de ge meente had uitgekozen te wen sen overlaten. Uit overleg tussen tennissers, schaatsers en gemeente is ge bleken, dat de verhuizing hele maal niet nodig is. Grondbedrijf Vermeer, dat nu nog een onder komen naast de ijsbaan heeft, is bereid om te verhuizen. En daarmee ontstaat er voldoende ruimte voor een landijsbaan en zes tennisbanen. De twee ver enigingen zullen een clubhuis delen. Volgens wethouder A. van Bochove (CDA/sport) kun nen de tennisbanen in de eerste helft van 1995 al in gebruik wor den genomen. leiden Met de vlaggen halfstok nam de Leidse wijk Vreewijk gisteren afscheid van buurtbewoner Jan de Jong. De Jong, die zeer actief was in Vreewijk, overleed 3 februari geheel onverwacht. Hij werd 44 jaar. Het was iemand met sprankelende ideeën, die zich onder meer inzette voor de viering van Koninginne dag en de Vreewijk-loop. Het was een verzoek van de weduwe van De Jong aan de buurt om op de rou te, die hij vrijwel dagelijks nam, de vlaggen halfstok te hangen. foto loek zuyderduin Voor 8,6 miljoen aan Rooseveltstraat voorkeur in Leiden Zuidwest worden gevonden. Een onder komen aan de buurt van de Voorschoterweg leek brand weercommandant Van Oosten ideaal. Van daar uit zijn alle be stemmingen in Leiden snel te bereiken. Sneller in elk geval dan vanuit de autoluwe binnen stad, die door allerlei verkeers maatregelen voor de brandweer een steeds slechtere uitvalsbasis Aan de Rooseveltstraat gaat de brandweer ruimte verhuren aan de ambulancedienst. Ook de wijkpost voor de politie in Zuid-West vindt er volgend jaar onderdak. Met de opbrengsten uit de huur kan een deel van de kos ten voor het nieuwe pand wor den gedekt. Twee miljoen gul den heeft de brandweer al klaarliggen, omdat aan de ka zerne Langebrug de laatste ja ren geen onderhoud is ge pleegd. Verder had de brand weer al een miljoen gulden ge spaard voor de noodzakelijke nieuwe huisvesting. a straatsma D66 .en SP zijn tegen de bouw van een luchtbrug die het oude Pesthuis moet verbinden met het nieuwe Nationaal Natuur historisch Museum aan de Dar- winweg. Het 150 meter lange en negen meter hoge obstakel is een doorn in het oog van beide partijen. D66 protesteerde in een eer der stadium niet tegen de lucht brug, maar heeft nu toch grote moeite met de bouw van de luchtverbinding. „Beter ten hal ve gekeerd, dan ten hele ge dwaald", zei W. Egels gister avond tijdens een vergadering van de raadscommissie ruimte lijke ordening. „Zo'n luchtbrug is niet mooi, het is niets", be toogde SP'er D. Sloos. Egels pleitte voor het opsplit sen van de vereiste bouwver- r het tegenhouden, maar laten we nu nog eens nadenken over die brug. Baat het niet, dan schaadt het niet. Inzichten kunnen ver anderen." De overige fracties voelden echter weinig voor dit voorstel. Zij zien geen alterna tief voor de bouw van een luchtbrug. De meeste omwonenden van het Pesthuis hebben zich in middels neergelegd bij de bouw van de luchtbrug, die over som mige tuinen aan de Pesthuis laan heenloopt. De rijksover heid heeft hen 'srrlartegeld' ge geven: één familie kreeg ter compensatie een andere tuin aangeboden. Een bewoonster, M. Monteba, heeft haar bezwaren gehand haafd, ondanks haar overeen stemming met het rijk over een verhuizing naar een andere wo ning. Ze hekelde de 'chantage- praktijken' van de landsadvo caat die met de omwonenden heeft onderhandeld. „Tegen mij is gezegd: als je gaat verhuizen moet je je bezwaren intrekken. Ik vind dat chantage-achtig. Ik heb er moeite mee dat mijn ver huizing wordt gekoppeld aan mijn bezwaarschrift. Ondanks mijn overeenstemming met de landsadvocaat over verhuizing, wil ik tot het uiterste gaan om de sloop van het Pesthuis tegen te houden." Wethouder Tj. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening) stelde dat sloop van een deel van het Pesthuis nodig is om het aanzicht van het museum te verbeteren. Voor de door D66 voorgestelde bouwvergunning voelde hij niets. „De luchtbrug is een essentieel onderdeel van dit plan. Een ondergrondse ver binding tussen beide gebouwen kan niet en lopen kan ook niet, want dan moeten museumbe zoekers oversteken. Raad geeft geen krimp leiden aad rietveld „Geef ons ten minste nog een kans." C. Oostenbeek van de VAN (Vereniging Automaten handel Nederland) smeekte de commissie voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden bijna om de Leidse horeca haar gokkasten niet af te nemen. Maar de commissie was onver murwbaar. In maart van het volgend jaar mag elk café nog maar één gokkast hebben en moeten kantines, buurthuizen en snackbars het helemaal zon der stellen. Met een langere overgang stermijn waren Oosterbeek en de massaal opgekomen horeca uiteindelijk nog tevreden ge weest. „Geef ons één in plaats van twee jaar. En dan hebben wij nog een piepklein beetje hoop op het wonder, dat de po litiek onder de indruk komt van de zorgvuldigheid waarmee de horeca omgaat met gokkasten en gokverslaving", zei hij. Maar zelfs dat was de café-eigenaren en snackbarhouders niet ge gund. De mogelijkheid van een vergunning voor meer dan twee behendigheidsspelen: dat was de enige concessie die CDA en D66 wel wilden doen. Maar zelfs daar waren de andere poli tieke partijen huiverig voor. Na een discussie van meer dan een uur had Oosterbeek al danig ingebonden. Zijn eerste optie was het sluiten van een overeenkomst tussen gemeente en horeca. Daarin zou staan dat café's twee en snackbars één gokkast mogen hebben, mits zij zich houden aan allerlei regels om gokverslaving te voorko men. „Wij kunnen zelf regule ren, wij kunnen de problemen aan", zei Oosterbeek. „Laten we toch samen de gokverslaving bestrijden. En als over een tijdje blijkt dat het niet gaat kunt u zeggen: jullie hebben je kans gehad. Maar nu krijgen wij he lemaal geen kans. Er wordt over ons heen gelopen." Maar het voorstel van Ooster beek, gesteund door de Leidse kroeg- en snackbazen, maakte geen schijn van kans. „Overeen komsten werken niet", zei SP'er Cor Vergeer, die al in 1992 met een initiatiefvoorstel kwam om het aantal fruitautomaten in de horeca drastisch te beperken. „Dan verlang je te veel van de goedwillende horeca-exploitan- ten, die dan ook nog in hun ei gen vlees moeten snijden." Alleen bij de WD vond Oos terbeek gehoor. De liberaal P.J. Vonk had wel oren naar afspra ken met de horeca. Maar hij stond alleen en legde zich bij de overgrote meerderheid neer. Burgemeester Goekoop zegde toe de suggestie van CDA en D66, om de horeca als pleister op de wonde meer behendig- heidskasten te laten plaatsen, zorgvuldig te bestuderen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13