Weken van marteling en maanden van eenzame opsluiting inlevert,krijgtuer bii ons iets bii. Top Turkije, Iran en Syrië over de Koerden en verdeling water Buitenland Indiase politici mogen straks 300.000 keer gratis bellen DINSDAG 8 FEBRUARI 1994 Het hartverscheurende en gruwelijke relaas van een jonge Algerijnse moslimactivist werd hij opnieuw naar een stel sel van ondergrondse martelka mers gebracht. ..Ze beschuldig den me ervan dat ik opruiende preken had gehouden in de moskee. Ze beschuldigden me ervan dat ik tegen de regering had gesproken. Toen werden er andere mannen in de cel ge bracht en werden we voor el- kaars ogen gemarteld. Uit ande re cellen klonk het gegil van De laatste keer dat ik in het hoofdkantoor van politie werd gemarteld, gooiden ze mijn handen achter mijn rug in de handboeien, bonden mijn voe ten samen en smakten mijn hoofd tegen de vloer. Een van de beulen sprong op mijn hoofd. Mijn neus brak. Ik ver loor mijn reukvermogen. Mijn tanden vielen uit mijn mond.'' In Mohammeds bovengebit ontbreken inderdaad veel tan den. „Ze martelden me zo erg, dat ik mijn broer aangaf als ie mand die bij het verzet was be trokken. Ze haalden hem en ik zei dat ik had gelogen. Maar ze braken zijn ribben. Mijn broer huilde en zei tegen me: 'Moge Allah je vergeven'." Mohammeds weerstand was gebroken. Hij ondertekende een bekentenis dat hij medicijnen en geld voor het verzet had ver zameld. Later protesteerde hij voor de rechter dat hij gedwon gen was het document te teke nen. ,,U moet begrijpen dat ik mensen zag die aan de marte lingen overleden. Ik werd ge marteld in een cel waar man nen aan handboeien aan het plafond hingen. Door de marte lingen waren ze verzwakt en ik zag twee mannen hangen die dood waren en de lichamen van nog eens drie gevangenen die waren gestorven terwijl ze met een gasbrander werden be werkt. Van een gevangene die het wel had overleefd, hoorde ik dat de ogen van de imam van Boumerdes, Houmi Mohamed Areski, werden uitgestoken ter wijl hij nog leefde. Daarna lieten ze hem in de martelkamer cre peren. Later noemde de Alge rijnse pers hem „een terrorist die in een vuurgevecht met de politie was doodgeschoten Toegegeven, het zijn gevaarlijke tijden, zowel voor de politie als voor hun gevangenen. Het dag blad El-Moudjahidopende net nog met de kop: 'Zeven terroris ten doodgeschoten in een vuur gevecht met de politie'. Als dat tenminste de ware toedracht is. VERTALING. MARGREET HESLINGA Sinds de Algerijnse regering mede onder druk van het leger bijna twee jaar geleden de parlementsver kiezingen annuleerde omdat die uit leken te lopen op een klinkende overwinning voor het Islamitische Heils- of Reddingsfront (FIS), voeren militante moslims en veiligheidstroepen een verwoede strijd met elkaar. Het leger en de veiligheidstroepen treden met harde hand op tegen moslim-activisten, die op hun beurt talrijke moordaanslagen hebben gepleegd. Robert Fisk sprak in Algiers met een recent vrijgelaten FIS-aanhanger, die vertelt over de wreedheden van de politie. Ik zal hem Mohammed noe men. Dat is de naam die hij heeft gekozen. Iedereen die heeft meegemaakt wat hem in de afgelopen vier maanden is overkomen, zou een schuil naam gebruiken. Hij vertelt hoe hij met water verdund bleek middel moest drinken totdat hij overgaf, hoe zijn voetzolen met een elektrisch pistool werden bewerkt en hoe zijn hoofd in een rioolput werd ondergedom peld totdat hij bijna stikte. Toen een van zijn vrienden zelfs na de martelingen weigerde te praten, martelden ze zijn 55-ja- rige moeder. „Ik zag hoe ze uit de martelkamer werd wegge dragen. Ze was naakt en zat on der het bloed, maar ze keek ons aan en zei: 'volhouden, jon gens'." Geen wonder dat Mohammed moet huilen wanneer hij zijn verhaal vertelt. Zijn betraande wangen glinsteren in het zachte licht van het raam. Pas drie da gen geleden is hij uit de Serkadji gevangenis vrijgelaten. Een 19- jarige jongen die praat als een oude man. „Ik ben trots op me zelf en ik dank God dat hij me aan deze test heeft onderwor pen." Maar wanneer hij praat, kijkt hij angstig naar de grond, of naar het koperen tafelblad vóór hem. Als een geïntimideer de gevangene. Als iemand die het heeft opgegeven. Als ie mand die zijn eigen broer heeft verraden. En dat heeft hij ook gedaan. De Algerijnse minister van bin nenlandse zaken, kolonel Salim Saadi, zegt dat alle beschuldi gingen van martelingen door de politie worden onderzocht. Als we Mohammed mogen geloven en gezien zijn littekens, ont brekende tanden en brandbla ren spreekt hij de waarheid heeft kolonel Saadi handenvol werk. Veel mensen moeten ge tuige zijn geweest van Moham meds arrestatie. Op 10 oktober van het vorig jaar stormden der ALGERIJE Hoofdstad: Algiers Aantal inwoners: 26 miljoen Oppervlakte: 2.460.000 km2 (Nederland 40.844) Bevolkingsdichtheid: 10 (Nederland 368) Talen: Arabisch, Frans, Berbers tig gemaskerde politieagenten om twee uur 's middags zijn huis binnen. Hij werd geblind doekt, in een politiebus gegooid en afgevoerd naar de politie school in Chateau Neuf. Weken van marteling werden gevolgd door maanden van eenzame opsluiting in volstrekte duister- Mohammed steekt zijn islami tische gezindheid niet onder stoelen of banken. Hij was pre dikant in een moskee in Algiers, studeerde aan de koranschool en is vrijwel zeker (hoewel hij dat niet met zoveel woorden zegt) een aanhanger van het FIS, dat na het annuleren van de verkiezingen een geweldda dige oppositie voert tegen de Algerijnse regering. Maar niets rechtvaardigt wat Mohammed in Chateau Neuf is overkomen. Hij werd een aantal trappen naar beneden geleid naar een cellenblok, zo'n vier verdiepin Moslim-fundamentalisten worden door de Algerijnse autoriteiten hard angepakt. Hier worden twee aanhangers van het FIS gearresteerd door een agent van de oproerpolitie, foto epa gen onder de grond. „De cellen waren erg klein en ijzig koud. Er zaten bloedspatten op de mu ren en er waren felle lampen, die me bijna verblindden. Ik hoorde gegil uit andere ruimten en besefte dat er martelkamers waren. Ik werd een kamer bin nengeleid waar gemaskerde po litieagenten me opwachtten. Ze kleedden me uit en vroegen me waar de wapens werden ver stopt. Ik zei dat ik het niet wist en dat was de waarheid. Ze brachten me naar een stenen putdeksel in het midden van de vloer. Ze schoven deze opzij en het was een grote rioolput. Ze dompelden mijn hoofd hierin onder totdat ik bijna stikte in de smurrie. Ik bleef ontkennen dat ik iets over geweren wist. Toen bonden ze me met dikke tou wen aan een betonnen bank in de hoek van de kamer. Ze kne pen mijn neus dicht, zodat ik mijn mond moest openen. Ver volgens doopten ze een doek in met water verdund bleekmiddel en knepen de doek boven mijn mond uit. Dit deden ze net zo lang totdat mijn maag met bleekwater was gevuld. Toen trapten ze in mijn buik, zodat ik moest overgeven. Ze deden verschrikkelijke din gen. Op een gegeven moment lijmden ze mijn anus dicht zo dat ik niet meer kon poepen. Toen haalden ze een soort pistool tevoorschijn. Ze hielden het tegen mijn huid en ik kreeg een zware elektrische schok. Dit veroorzaakte tweede- en derde graads verbrandingen en de huid viel van mijn voet." Mohammed doet zijn blauwe sandalen uit en laat zijn voeten zien: na drie maanden zijn de brandblaren van drie centime ter doorsnede nog duidelijk zichtbaar. Het bleke litteken weefsel steekt scherp af tegen de donkere huid. „Ze dreigden mijn vrouw te ha len en haar ook te martelen als ik niet zou praten. Dit deden ze ook bij andere gevangenen. Een van hen was Sid Ahmed Shabla, een jongeman uit Baraki. Ze brachten zijn jonge vrouw naar hem toe. Toen leidden ze haar weg en martelden haar. Later kwam hij te weten dat ze haar hadden verkracht. Zo hebben ze hem gebroken. Toen ik hem zag, vertelde hij me dat ze aan de martelingen was bezweken. Toen brachten ze zijn moeder en martelden en verkrachtten haar voor zijn ogen. Later werd Sid Ahmed Shabla door een rechtbank ter dood veroor deeld." Na acht dagen in Chateau Neuf werd Mohamed naar een poli tiebureau in Madania gebracht en vervolgens naar het hoofd kantoor tegenover het Air Fran ce kantoor in Amirouche. Hier lestijnen, die vechten tegen een buitenlandse bezetter. „Onze steun aan de intifada strookt met de VN-resoluties die Israël verplichten zich terug te trek ken uit de bezette gebieden in Zuid-Libanon. Maar het Turkse volk moet zelf beslissen over zijn toekomst. Er is geen sprake van dat we een organisatie steu nen die de territoriale intergri- teit van een vriendelijk Turkije in gevaar brengt". Met de woorden 'een vriende lijk Turkije' legde de minister de vinger op de zere plek. Al jaren lang zijn de Syriërs hoogst ver ontrust over het Turkse stuw- dammenproject in hun levens aders: de rivieren Tigris en Eu- fraat. Dit is volgens de Turken de reden dat Syrië de PKK steunt. Uit Ankara klinkt het steevast: we laten het hele jaar door 500 kubieke meter per se conde water doorstromen, wat beter is dan vroeger toen het buurland te kampen had met droogten en overstromingen. Syrië hoeft niet bang te zijn dat we op een dag het water af zul len sluiten, want zelfs als we dat zouden willen, bestaat tech nisch de mogelijkheid daartoe niet. Shara in Istanbul: „Het is niet de kwantiteit waar we be zorgd over zijn, maar het gebrek aan een degelijke overeenkomst over het verdelen van het water, gebaseerd op internationale wetten". Syrië vindt dat de twee rivieren internationale wateren zijn om dat ze over meerdere landen stromen, Turkije vindt dat ze Turks zijn. omdat ze op Turkse bodem ontspringen. „Toen pre sident Demirel vorig jaar ons land bezocht, beloofde hij dat een overeenkomst voor eind '93 rond zou zijn. Daar is niets van terechtgekomen. Het ontbreken van een dergelijk verdrag blijft een bron van spanning. Ander zijds zal een legitieme afspraak de stabiliteit en de samenwer king in de regio dienen", aldus Shara. Tijdelijk krijgt u bij de Ford Transit behalve ruimte (020-5409385). U krijgt dan een voordeelcheque ook nog eens speelruimte. Want wie nu een Transit thuisgestuurd die u na aan- koopt krijgt tweeduizend gulden cadeau! Wat u koop van uw Transit kunt ver- moet doen? zilveren. Zeg daar als onder- Ford weet Simpel U belt het Ford Fleet Communicatie Centrum nemer maar eens nee tegenwa* u beweegt. NEW DELHI MAHESH UNIYAL IPS De Indiase democratie heeft de Spartaanse opvattingen van de vader des vaderlands Mahatma Gandhi al lang achter zich gela ten. Parlementsleden die op zijn minst in theorie Ghandi's ideeën over sociale recht vaardigheid zouden moeten kennen en voor wie diens visie op de morele plichten van de leiders een leidraad zou moeten zijn, behoren nu tot de meest verwende klasse in India. Ze genieten extraatjes en privileges waar de rest van de bevolking slechts van kan dromen. Maar de volksvertegenwoordigers zijn toe aan een extra stimulans om hun taken naar behoren uit te voeren. Een parlementaire commissie is in december met een pakket maatregelen gekomen om de parlementsle den de voorzieningen te geven waarop ze recht menen te hebben. Tijderis de komen de begrotingsbesprekingen zal het voorstel in het parlement worden besproken. Zo stelde de commissie voor dat de 800 parlementariërs het recht moeten hebben om jaarlijks 300.000 kosteloze telefoontjes te maken. Nu mogen de volksvertegen woordigers slechts 50.000 keer per jaar gra tis bellen. Daarnaast eist de commissie gra tis levering van water en licht en de moge lijkheid om met een 'zachte' lening een au to te kopen. Als ze liever vliegen, kunnen ze nu al 28 keer per jaar gratis een vliegtuig nemen. Maar voor alle extra vluchten ziet de commissie graag dat de staat hen tege moet komt voor een deel van de reiskosten. Niet alle parlementsleden staan te jui chen over het voorstel. De minderheid van twee communistische partijen vindt dat het voorstel de kloof tussen volksvertegenwoor digers en de bevolking alleen maar groter maakt. „We vervreemden ons totaal van het volk als we zo'n comfortabel leven gaan lei den", waarschuwde een van de linkse par lementsleden. ISTANBUL JESSICA LUTZ CORRESPONDENT De ministers van buitenlandse zaken van Turkije, Syrië en Iran hebben Irak opgeroepen het embargo tegen de Koerden in het noorden van dat land op te heffen. Ze deden dit afgelopen weekeinde op een bijeenkomst in Istanbul. Het is voor het eerst dat de drie landen zich achter de Noordiraakse Koerden scha ren. Sinds de Koerden na afloop van de Golfoorlog in opstand kwa men tegen het regime van Sad dam Hussein hebben ze, net als de shi'ieten in het zuiden, niet alleen te lijden onder het VN- embargo, maar ook van steeds strengere restricties van Bag dad. In juli heeft Bagdad de elektrici teit in Noord-Irak afgesloten. Dankzij de bescherming van een geallieerde luchtmacht die gestationeerd is op de Turkse basis Ingirlik hebben de Koer den sinds anderhalf jaar een zelfbestuur op kunnen richten. Dit neemt echter steeds meer de vorm aan van een geschei den staat. De drie landen willen de op richting van een onafhankelijke Koerdische staat in Noord-Irak voorkomen. Dat zou namelijk de Koerden in hun eigen land maar op verkeerde ideeen bren gen. Na de NAVO-top in Brussel vorige maand deden sterke ge ruchten de ronde dat het Wes ten een dergelijk initiatief juist zou ondersteunen. De ministers van Turkije, Iran en Syrië kwamen voor de vijfde maal bijeen en benadrukten nogmaals dat ze de territoriale integriteit van Irak respecteren. De oproep aan Bagdad om de restricties 'tegen de Iraakse bur gers in het noorden' op te hef fen, was dan ook in het belang hiervan. De Syrische minister Tarik al-Shara zei dat ook de Koerdische leiders hem verze kerd hadden dat ze niet streven naar de opdeling van Irak. De tweedaagse top werd gedo- Het lot van de Iraakse Koerden op de foto aan de Turks-lraakse grens onder bewaking van Turkse militairen kwam ter sprake tijdens een conferentie in Istanbul. archieffoto afp nabil ismail mineerd door de problemen tussen Turkije en Syrië onder ling. Syrië weigerde eerder deel te nemen aan het overleg, maar de Amerikaanse president Clin ton zou zijn invloed aangewend hebben om het Syrische stand punt te verzachten. Hoezeer minister Shara dit ook ontken de, hij kon zijn gehoor er niet van overtuigen dat zijn land de in Turkije illegale Koerdische Arbeiderspartij PKK niet steunt. PKK-leider Abdullah öcalan werd door journalisten regel matig bezocht in zijn hoofd kwartier in Damascus en tot vo rig jaar had de organisatie trai ningskampen in de Bekaa-vallei in Libaonn. Shara zei echter dat zijn land onderscheid maakt tussen terroristen die de soeve reiniteit van een land bedreigen en vrijheidsstrijders zoals de Pa-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7