JacHermans NAVO: Voorlopig geen actie Bosnië Frans dorp vecht hardnekkig voor behoud apotheek Buitenland Britse parlementariër dood aangetroffen in jarretels Laatste eer voor Houphouet-Boigny Vertraging luchtmobiele brigade Bretonse vissers volharden in acties tegen lage prijzen Roken in VS aan banden DINSDAG 8 FEBRUAR11994 Minimumloon omhoog in Venezuela Caracas» De nieuwe president van Venezuela, Rafael Caldera, heeft zijn eerste grote maatregel aangekondigd. Het minimum loon gaat met 35 procent omhoog, zodat het ongeveer 200 gul den wordt. De bevolking heeft de maatregel met gemengde ge voelens ontvangen. Er is angst dat de prijzen sterk zullen stijgen. Ook de ondernemers hebben deze vrees uitgesproken, hoewel zij de maatregel uitdrukkelijk als 'rechtvaardig' betitelen. Katten eten vrouwtje op la ferte-mace Een oudere vrouw, in haar dorp bekend omdat haar huis vol met katten zat, is dood in haar woning aangetrof fen terwijl haar hongerige huisdieren bezig waren haar lichaam op te eten. De 72-jarige Marie-Therese Jacquemard is vorige week wijdag overleden, maar pas afgelopen zondag door een vriendin gevonden. Fundamentalisten waarschuwen toeristen Cairo» De Egyptische fundamentalistische Gama'atal-Isla- miyya heeft gisteren buitenlandse toeristen 'voor het laatst ge waarschuwd'. De beweging heeft hen en buitenlandse investeer ders opgedragen Egypte te verlaten. Vorige week dreigden de fundamentalisten dat hun aanslagen 'bijzonder wreed en gewel- dadig" zullen worden. Hezbollah doodt Israëli's Jeruzalem» Zeker vier Israëlische militairen zijn gisteren in het zuiden van Libanon gedood in een vuurgevecht met strijders van de pro-Iraanse beweging Hezbollah. Volgens veiligheids kringen liepen de Israëli's, die op patrouillie waren, in een hin derlaag. Israëlische gevechtsvliegtuigen en helikopters bestook ten daarop als vergelding stellingen van de militie. Geen radioactieve stoffen in Cessna Rorschach In het geborgen wrak van de twee weken geleden in het Zwitserse Bodenmeer gestorte Cessna zijn geen lijken of ra dioactieve vracht gevonden. Het vliegtuigje was eind vorige maand in Praag opgestegen en van de radarschermen verdwe nen toen het aankoerste op de luchthaven van Altenrhein. Al snel deden geruchten de ronde dat de Cessna smokkelaars van radioactieve stoffen aan boord zou hebben gehad. Bomaanslag in Punjab: 6 doden chandigarh Bij een bomaanslag in de noordelijke Indiase deel staat Punjab zijn gisteren zes mensen omgekomen. De politie vermoedt dat militante sikhs, die strijden voor afscheiding, ach ter de aanslag zitten. De bom was geplaatst in een vrachtwagen die aan de kant van de weg stond geparkeerd. CAO-overleg Duitse metaal vast berlun De hoop dat werkgevers en werknemers in Duitsland op korte termijn een CAO-akkoord in de metaal zullen afsluiten, is gisteren voorlopig de bodem ingeslagen. Na ongeveer zes uur onderhandelen, gingen de sociale partners in Keulen zonder re sultaten uiteen. Aardverschuivingen bij Los Angeles los angeles Bij Los Angeles hebben zich gisteren als gevolg van zware regenval aardverschuivingen voorgedaan op plekken die kaal waren geworden door de bosbranden van vorig jaar. Enor me modderstromen bedolven huizen aan het strand in Malibu. Honderden mensen zijn geëvacueerd. Turkije gaat brug Mostar herbouwen ankara» Turkije zal de door oorlogsgeweld vernielde oude brug van Mostar, in Bosnië, herbouwen. Dat beloofde de Turkse mi nister van buitenlandse zaken, Hikmet Cetin, in een gisteren ge sloten overeenkomst met Bosnië. De historische brug werd vorig jaar kapot geschoten. Angolese leger bestookt bolwerk Unita Lissabon Angolese regeringsvliegtuigen hebben gisteren zware bombardementen uitgevoerd op Huambo, het bolwerk van de Unita-rebellen. Ook werden Unita-stellingen beschoten in en rond Kuito, 670 kilometer ten zuidoosten van de hoofdstad Luanda. De gevechtep vonden plaats terwijl vertegenwoordigers van de regering en de rebellen onder auspiciën van de VN vre desbesprekingen hielden in de Zambiaanse hoofdstad Lusaka. De campagne van de Britse pre mier John Major voor het her stel van normen en waarden lijkt te worden geplaagd door een nieuw schandaal: de dood 'onder verdachte omstandighe den' van een Conservatief par lementslid. De krant Daily Mail meldde vandaag dat de 45-jari- ge vrijgezel Stephen Milligan gisteravond dood in zijn huis in West-Londen was aangetroffen met nylonkousen en jarretels aan, vastgebonden met elektri- citeitssnoer en met een plastic zak over zijn hoofd. De Daily Mirror zei dat re chercheurs denken dat hij is ge stikt, mogelijk tijdens een bon- De NAVO is er gisteren niet in geslaagd een datum vast te stellen voor een speciale bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken. Daarmee lijkt de kans aanzien lijk verkleind dat NAVO-straaljagers binnenkort in actie komen tegen de Servische artilleriestellingen rond de Bosnische hoofdstad. den haag-Brussel anp-npa naar de NAVO. De Belgische minister Claes zei 'ontgoocheld' te zijn over de uitkomst van de vergadering. Ook minister Kooijmans liet doorschemeren de EU-opstelling niet erg sterk te vinden. De verdeeldheid tussen de twaalf Europese landen was groter en openlijker dan ooit. Een meerderheid van de Eu ropese landen voelt weinig tot niets voor een NAVO-operatie in Bosnië. Ook Europees vre- desgezant David Owen raadde dat af: hij hield de ministers voor dat de Servische leider Ka- De bewindslieden op die hun goedkeuring moeten geven aan het uitvoeren van luchtaanval len. De permanente vertegen woordigers van de NAVO-lan- den zetten morgen hun pogin gen voort om tot een overeen stemming te komen. De ministers van buitenlandse zaken van de Europese Unie slaagden er gisteren eveneens niet in een eensluidend stand punt in te nemen over het uit voeren van luchtaanvallen. De Unie schoof het probleem door radzic 'voor het eerst' bereid is te praten over demilitarisering van Sarejevo en het onder inter nationaal bestuur plaatsen van de stad. Vooral Frankrijk drong er sterk op aan de Serviërs een af gemeten tijd te geven de bergen rond Sarajevo te ontruimen en het negeren van die eis met luchtaanvallen te beantwoor den. Maar Frankrijk kreeg slechts steun van België, Neder land, Duitsland en Italië. De dere zeven EU-landen wai onder aanvoering van met me Groot-Brittannië tegen. De Britten vrezen vooral voor re presailles tegen hun blauwhel Het door moslims gedomi neerde parlement van Bosnië Hercegovina heeft gisteren ge debatteerd over een nieuw dage-spelletje met een vriend. The Sun meldde dat de politie niet uitsluit dat hij door een minnaar is vermoord. Het Lagerhuislid was onlangs tot parlementair privé-secreta- ris van onderminister van de fensie, Jonathan Aitkin, be noemd. Aitkin zei voor de BBC dat bij de dood van Milligan geen nationale veiligheidskwes ties in het geding waren. Milligan was journalist voor dat hij in 1992 in het Lagerhuis werd gekozen. Hij studeerde in 1970 in Oxford af en werkte daarna voor het tijdschrift The Economist, de BBC en de krant The Sunday Times, waarvoor hij correspondent in Washington en buitenlandredacteur was. Yamoussoukro Het lichaam van président Felix Houphouet-Boigny van Ivoorkust is gisteren door duizenden landgenoten en vertegenwoordigers uit 147 landen begeleid naar zijn laatste rustplaats in Yamoussoukro. Houphouet Boigny overleed op 7 december aan prostaatkanker. Voormalige koloniale machthebber Frankrijk was met president en premier present bij de requiem mis in de Basiliek van Onze Vrouwe van de Vrede, die Houphouet-Boigny ter ere van zichzelf heeft la ten bouwen. De president is bijgezet in een mauso leum bij het presidentieel paleis, een van de andere mega-gebouwen die de president in de loop der ja ren voor honderden miljoenen guldens heeft laten neerzetten in zijn geboortedorp. Houphouet-Boigny was Afrika's langst levende president. Hij leidde Ivoorkust sinds de onafhanke lijkheid van Frankrijk in 1960. Hij is officieel 88 ge worden, maar waarschijnlijk aanzienlijk ouder. Hij stond al tientallen jaren bekend als 'de Oude Man'. Houphouet Boigny is opgevolgd door Henri Konan Béd iFOTO REUTER ADELINE BOMMART Thorvald Stoltenberg (links) en David Owen, de vredesonderhandelaars voor het voormalige Joegoslavië, waren gisteren even in Belgrado voor besprekingen met de Servische president Milosevic. FOTO ERA MILOS VUKADINOVIC desplan dat de opdeling van Bosnië beoogt. Vice-president Ejup Ganic sprak van een plan dat voorziet in de instelling van vier kantons onder een centrale regering zonder grote bevoegd heden. Dit komt mogelijk don derdag in Genève ter tafel, wan neer het vredesoverleg wordt hervat. Volgens het plan, waarover Ganic sprak, zou Bosnië moeten worden verdeeld in drie secto ren. voor Kroaten, Serviërs en moslims, en een vierde waar geen enkele bevolkingsgroep in de meerderheid is. Eerdere voorstellen om Bosnië langs et nische scheidslijnen te verde len, liepen stuk op eisen van de moslims om toegang te krijgen tot de zee. Ganic zei dat het Bosnische presidentschap het plan steunt en dat ook de parle mentariërs het goed ontvangen hebben. De operatie-Bosnië van de Ne derlandse luchtmobiele brigade komt maar moeizaam op gang. Er is intussen een week vertra ging ontstaan in het schema dat Defensie had opgesteld. De te genslag wordt veroorzaakt door motorische problemen met het Togolose vrachtschip dat een groot deel van het materieel voor de brigade naar de Kroati sche havenplaats Split moet overbrengen. Volgens een woordvoerder van Defensie wordt het schip nu midden februari in Split ver wacht. Vandaag vertrekken vol gens schema driehonderd man per vliegtuig naar Split. Zij kun nen echter niet beginnen aan de reis naar hun Bosnische be stemming voordat het schip is gearriveerd. De Kintampo heeft rupsvoertuigen, medische goe deren, voedsel en hout aan boord. De Bretonse vissers en die van de Vendée het gebied ten zuiden van Bretagne varen in elk geval vandaag niet uit en gaan door met hun acties protest tegen het dalen van visprijzen. Hun collega's Saint-Jean-de-Luz en Hendaye in Frans Baskenland, die al ren uitgevaren, zijn gisteren solidariteit teruggekeerd n hun havens. De vissers uit Area chon ten westen van Bordeaux die hadden gestemd vóór her vatting van de visvangst, bleven uiteindelijk ook aan de wal. Ongeveer 3.000 vissers waren gistermorgen naar Guilvinec, aan de zuidkust van Bretagne, gekomen om zich te beraden op de voorstellen van de regering: 300 miljoen francs (ongeveer 100 miljoen gulden) subsidie in de vorm van belasting- en beta lingsfaciliteiten èn daadwerke lijke steun, plus gegarandeerde minimumprijzen voor zeven soorten vis. Inmiddels is 50 mil joen beschikbaar, hoofdzakelijk voor de uitbetaling van achter- WASHINGTON Rtr Voortaan is roken in nagenoeg alle commerciële en openbare gebouwen in de Verenigde Sta ten verboden of slechts beperkt toegestaan in verband met de risico's voor de gezondheid van niet-rokers, met name kinde ren. Dat is de strekking van re gels die de regering-Clinton gis teren heeft afgekondigd. Roken is voortaan verboden in alle gebouwen die niet als woning dienen en waar per week ten minste tien mensen komen, met uitzondering van de speciale rookvertrekken. Als zulke vertrekken er niet zijn, rokers hun 'zonde' bui- Inwoners weigeren al vijfmaanden nieuwe gemeenteraad te kiezen correspondent Het Franse plaatsje Romagne (bij Poitiers) zit al vijf maanden zonder gemeenteraad en bur gemeester omdat de complete bevolking hardnekkig weigert naar de stembus te gaan. De bewoners van de amper 1000 zielen tellende gemeente voe ren hun 'stembusstaking' uit solidariteit met de plaatselijke apotheker wiens vestigingsver gunning is ingetrokken omdat het plaatsje te weinig inwoners zou tellen. De al jaren slepende kwestie raakte in oktober in een stroomversnelling toen een ad ministratief gerecht oordeelde dat de plaatselijke apotheek met onmiddellijke ingang moest sluiten, hoewel de apo theker nog een beroep bij de Franse Raad van State heeft lo pen. Daarop trad het gemeen tebestuur, inclusief burgemees ter Yvon Pautrot, demonstratief af. Alle pogingen van de landelijke overheid om het bestuurlijk va cuüm ongedaan te maken, lie pen tot nu toe op niets uit. De woedende bewoners van Ro magne zijn namelijk met geen stok naar de stembus te krij gen. „Zo lang de apotheker geen nieuwe vergunning heeft, blijft iedereen thuis. We gaan desnoods nog jaren door", zo verzekert ex-burgemeester Pautrot (68). Dat het de inwoners van Ro magne menens is, is inmiddels ook tot het ministerie van bin nenlandse zaken in het verre Parijs doorgedrongen. Eind ja nuari liep een Parijse poging om een nieuw gemeentebe stuur gekozen te krijgen op niets uit. Tijdens de eerste ron de kwam slechts één van de 692 kiesgerechtigden opdagen. De enige uitgebrachte stem bleek bij het tellen nog ongel dig ook. De kiezer in kwestie had zijn stembiljet slechts van een groen kruis, het symbool van de apotheek, voorzien. Een week later, tijdens de twee de ronde, leek het verkiezings zaaltje opnieuw leeg te blijven totdat er zich, tot ieders verba zing, kort voor het sluitingstijd stip een groep van dertien non nen onder aanvoering van moeder-overste meldde. De zusters, leden van een strenge religieuze orde die zich recen telijk in het plaatsje gevestigd heeft, fungeerden tot niet ge ringe commotie als stakings- breeksters. Tegen wil en dank had Romagne weer een ge meentebestuur. Maar niet voor lang. De vers gekozen gemeenteraad trad vo rige week tijdens de eerste ver gadering onmiddellijk weer af. De bestuurlijke komedie dreigt zich binnenkort te herhalen. Volgens de Franse wet moeten er binnen twee maanden nieu we verkiezingen worden ge houden. De opkomst staat al bij voorbaat vast. „Dan gaat er echt helemaal niemand meer", zo weet Yvon Pautrot zeker. Ook de nonnen niet. „Ze had den net eep nieuwe moeder overste die niet op de hoogte was van de kwestie. Ze hadden achteraf spijt van de vergis sing", zo vertelt Pautrot la chend. De apotheek waar het allemaal om begonnen is, draait onder tussen illegaal gewoon door. Dankzij de ii magne wier solidariteit niet bij de stembus-staking ophoudt. De apotheker wordt al maan den niet meer bevoorraad om dat hij door de regionale orde van apothekers geschorst is. Voor dat probleem hebben de koppige Romagnezen echter ook een oplossing gevonden. Bij toerbeurt gaan ze andere apotheken in de regio af om de voorraad van hun eigen dierba re pharmacien op peil te hou den. Ook dat is niet helemaal legaal, maar heel wat collega's zijn, tegen de zin van hun orde in, eveneens stiekem solidair. Hoewel het lokale conflict veel weg heeft van een aflevering van Don Camillo, kan niet ie dereen er om lachen. Zeker niet de prefectuur in Poitiers. „Tussen Romagne en de pre fect (de Franse evenknie van de Commissaris van de Koningin) heerst een soort koude oorlog", aldus ex-burgemeester Pautrot. De prefect heeft de gemeente voor straf onder curatele ge steld en een comité van drie wijzen benoemd dat de lopen de zaken moet afhandelen. De drie wijzen-van-buiten wor den zoveel mogelijk genegeerd. Romagne laat zich niet ringelo ren. „Het lijkt misschien een klucht, maar voor ons is het een uiterst serieuze zaak. Voor het dorp is het min of meer een zaak van leven of dood. Als we toestaan dat de apotheek ver dwijnt, is dat weer een midden stander minder. We hebben nu nog een bakker, een slager en een twee café's, maar ook die hebben het moeilijk. We willen simpelweg niet, zoals veel an dere Franse dorpen, langzaam maar zeker doodbloeden", al dus ex-burgemeester Pautrot. stallig loon aan bemanningen. Juist die bemanningen, voor het merendeel jonge vissers, hebben zich sterk gekant tegen hervatting van het werk. De be loofde tegemoetkomingen ko men vooral ten gunste van de industriële visserij en de eige- naar-schippers van visserssche pen, vinden zij. „Wij hebben geen enkele garantie voor de toekomst, en wij zijn degenen die nog het langste mee moe ten", betoogden zij in Guilvi nec. „Het heeft geen enkele zin nu met de acties op te houden en over een maand of wat weer opnieuw te moeten beginnen. Wij willen nu onze toekomst veilig stellen. Anders kunnen we maar beter helemaal ophouden met vissen en ergens anders een baan zien te vinden." Ook vissers op schepen klei ner dan 12 meter vinden dat zij buiten de boot vallen. Dat zijn er 5.227 op een totaal van 7.139 geregistreerde schepen. Verder, vinden de vissers, zijn er onvoldoende garanties dat er geen vis op de Franse markt komt uit landen die geen lid zijn van de Europese Unie. Tussen de twaalf EU- en de Scandinavi sche landen geldt een 'voor keursbehandeling'. Dat wil zeg gen, dat vis en visprodukten uit een land zoals Noorwegen de Europese Unie in kunnen tegen hele lage invoerrechten. Maar dat geldt ook voor die produk- ten uit de voormalige Oostblok landen en China, die in Noor wegen zijn geïmporteerd en dus het stempel 'Noors' hebben. De vissers zijn van plan de komende dagen in hun eigen havens hun klachten en wensen op papier te zetten. Uiteindelijk moet dat een heel klachtenboek worden, gericht aan de regering in Parijs. De acties gaan ook door, zij het met een vriendelij ker karakter dan in de afgelopen week. Zo hebben vissers van La Rochelle in de Vendée gister morgen een koelhuis leegge haald zonder de vis over de straat te gooien. Die is uitge deeld onder de bevolking. ten overheidsdienst milieubescherming (EPA) gaf vorig jaar een rapport uit waarin staat dat jaarlijks 3.000 mensen overlijden als gevolg van mee roken. Volgens de EPA zorgen de nieuwe regels van de over heid ervoor dat jaarlijks tussen 38.000 en 108.000 mensen min der sterven. Daarnaast treedt er een besparing van meer dan 200 miljard gulden op in de ge zondheidszorg. De tabaksindus trie vindt de regels te streng. Stegeman en de al vertrouwde lage prijzen v Stegeman Vers» Pak Gebraden gehakt zuurstofarm verpakt, ca. 125 gram PRIJS PER 100 GRAM

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5