Bonden kiezen bij banken voor behoud van banen Onze Top 5 van deze week. Alders is niet de eeuwige verliezer Binnenland Hirsch Ballin blijft wars van legaliseren harddrugs Wilde staking Lubbers redt Brinkman voor de laatste maal Kamer eens met strengere aanpak van gevangenen Advocaat roept hulp van Kamer in voor Zaïrezen Alders teleurgesteld in partijgenoten O 5.99 DINSDAG 8 FEBRUAR11994 3 Geding 'Sellafield' tegen Greenpeace Amsterdam De exploitant van de Engelse nucleaire opwerkings fabriek Sellafield heeft een kort geding aangespannen tegen Greenpeace. Het concern wil dat de milieu-organisatie een ad vertentie rectificeert die op 18 januari in een aantal dagbladen verscheen. Volgens de exploitant. British Nucleair Fuels, was de informatie daarin onjuist, onvolledig, misleidend en suggestief. Greenpeace bestrijdt dat. Het kort geding dient donderdag bij de rechtbank in Amsterdam. Dienstplichtige houdt recht op WW den haag Afgezwaaide dienstplichtigen behouden hun recht op een WW-uitkering. Staatssecretaris Wallage (sociale zaken) maakte dat gisteren bekend. Gesteund door PvdA en CDA wil Wallage de eisen voor een werkloosheidsuitkering opschroeven. Nu krijgt iemand WW als hij 26 weken in het voorafgaande jaar heeft gewerkt. Wallage wil daar 39 weken van maken. Dienst plichtigen, die negen maanden in dienst zitten, maar meestal een paar weken eerder afzwaaien, dreigden daardoor buiten de boot te vallen. Start De Nieuwe Wereld Campagne den haag De 'echte' ontwikkelingshulp moet worden verhoogd van 4,8 naar 6 miljard gulden per jaar. Een volgend kabinet moet prioriteit geven aan de bestrijding van de armoede in de wereld en daarnaast ook het milieu en de veiligheid verbeteren. Deze eis hebben z'n tweehonderd maatschappelijke organisaties van morgen gepresenteerd bij de start van De Nieuwe Wereld Cam pagne. De campagne, die tot 16 april duurt, is een initiatief van onder meer de vakbonden, de vredesbeweging, de Nederlandse vrouwenraad, milieuorganisaties en instellingen actiefin de ont wikkelingssamenwerking. Rechter hoort procureur-generaal utrecht» De Amsterdamse procureur-generaal mr. R. van Rand- wijck moet volgende week maandag voor de rechtbank in Utrecht getuigen in een omvangrijke hasjzaak. Dit heeft de Utrechtse rechtbank gisteren bepaald. De procureur moet op heldering geven over de werkwijze van het eind vorig jaar opge heven Interregionaal Rechercheteam (IRT). Kabinet: extra geld voor fusie steden enschede» Het kabinet is bereid extra geld beschikbaar te stellen als Enschede en Hengelo samengaan, maar hoeveel is nog niet duidelijk. Staatssecretaris De Graaff-Nauta (Binnenlandse Za ken) heeft dat beide gemeentebesturen gisteren in een brief la ten weten. Enschede en Hengelo hebben een jaarlijkse extra rijksbijdrage van 45 miljoen gulden als voorwaarde gesteld voor het doorgaan van de fusie. Dienstenbond 'bang voor loonsverhoging Ondanks oproep topmensen en korpschefs nieuw ginniken» anp Behoud van werkgelegenheid en een totaal nieuwe opzet van de pensioenregeling. Met die inzet gaat de Diensten bond FNV de CAO-onderhandelingen met de banken aan. „Mijn grootste zorg is dat we straks worden gecon fronteerd met een loonstijging en dat we het werkgele genheidsbeleid nauwelijks kunnen aanpakken", aldus onderhandelaar Noten gisteren bij de presentatie. koord - werk boven inkomen - kiest Noten voor de nullijn bij de lonen en in plaats daarvan goede afspraken over banen. De Dienstenbond wil werkne mers daarom het recht geven om desgewenst vier dagen te gaan werken en daarbij de eer ste twee jaar het volledige loon te behouden. Alle 55-plussers moeten verplicht vier dagen gaan werken met behoud van salaris. Hoewel de banken ook het afge lopen jaar weer prachtige winst cijfers lieten zien, nam de werk gelegenheid opnieuw af. De af gelopen drie jaar zijn 20.000 ar beidsplaatsen verdwenen, voor al door de fusies, de opmars van de flappentap en andere auto matiseringen in het betalings verkeer. Geheel in lijn met de afspraken uit het Centraal Ak- Naast invoering van deze 'deeltijd-VUT' wil Noten het he le pensioensysteem ingrijpend wijzigen. De huidige VUT dient plaats te maken voor een 'pre- pensionering", waarbij jongere werknemers zelf al voor hun vervroegde uittreding gaan be talen. Nu betalen alle werkne mers gezamenlijk voor de ver vroegde uittreding van ouderen, het zogeheten omslagstelsel. Dat wordt echter te duur. Daar om moeten werknemers zelf behalve voor hun aanvullende pensioen (boven op de AOW) ook alvast gaan sparen voor een vervroegde uittredingsregeling. Daardoor dreigt echter de pen sioenpremie te exploderen: de jongeren moeten meebetalen aan de VUT van ouderen én nog eens sparen voor hun eigen 'pre-pensionering'. Om de kosten beheersbaar te houden, denkt de bond daarom aan verlaging op termijn van de aanvullende pensioenen. Die zou niet meer gebaseerd hoe ven zijn op het laatstverdiende loon, maar op het gemiddeld gedurende de hele carrière ver diende salaris. Een andere optie is om de pensioenen waarde vast te maken (gekoppeld aan de inflatie) in plaats van wel- vaartsvast (gekoppeld aan de loonstijging). Al met al beteke nen de plannen van de Dien stenbond een verhoging van de loonkosten met tussen de vier en vijf procent. sjaak smakman Premier Lubbers blijft van on schatbare waarde voor zijn par tij. Terwijl zijn opvolger Brink man zich de blaren op de tong praat om de bevriezing van de AOW-uitkeringen te verdedi gen, reikte Lubbers hem vrij dagavond alvast wat pleisters vooV 'dé'wonden dari: een verla ging van de ziektekosten per 1 januari plus een kleine belas tingverlaging kunnen de bejaar den in elk geval in 1995 een beetje uit de brand helpen. Brinkman maakte er gisteren al dankbaar gebruik van. In een gesprek met de ouderenbond PCOB noemde hij de verlaging van de ziektekostenpr tekostenpremie gaan betalen. Behalve dat forse koopkracht verlies voor bejaarden met een aanvullend pensioen, heeft het kabinetsplan nog een nadeel: het compenseert alleen de infla tie in 1995. Als de inflatie ook in de daaropvolgende jaren rond de 2,5 procent bedraagt, zoals het Centraal Planbureau ver wacht, moeten in 1996 en 1997 de de koopkracht van de AOW'ers enigszins te redden. Lubbers lanceerde hel koop krachtplan namens het kabinet afgelopen vrijdag. Het bestaat uit twee delen. Het eerste is een verlaging van de ziektekosten. Vrijwel iedere bejaarde met een particuliere ziektekostenverze kering heeft de zogeheten stan daardpakketpolis, die 132 gul den per maand kost. Het kabi net wil die premie inkomensaf hankelijk maken, waardoor de premie voor mensen met alleen AOW omlaag kan naar 115 gul den per maand. Bejaarden met een (goed) aanvullend pensioen moeten echter juist méér gaan betalen dan die 132 gulden. Het tweede deel zit ingewik kelder in elkaar. Het kabinet heeft bijna vier miljard gulden meer belasting ontvangen dan verwacht, en ongeveer de helft daarvan kan worden gebruikt voor lastenverlichting. Het kabi net besloot vrijdag om die twee miljard door te sluizen naar de werkgevers via een verlaging van de overhevelingstoeslag. Dat is een toeslag die werkge vers op het loon betalen omdat de werknemers sinds een paar jaar een aantal sociale premies betalen die voorheen voor reke ning van de baas kwamen. Een lagere toeslag betekent echter ook dat werknemers minder op hun giro krijgen. Om dat te ondervangen verlaagt het kabinet gelijk met de overheve lingstoeslag ook het belastingta rief in de laagste belastingschijf, zodat de meeste werknemers er netto niet op achteruit gaan Het kunstje is nu dat bejaar den aan zo'n belastingverlaging wèl geld overhouden. Zij heb ben immers wèl het voordeel van een lagere belasting, maar niet het nadeel van een lagere overhevelingstoeslag (omdat ze geen loon meer krijgen). De verlaging van de ziekte kostenverzekering plus de verla ging van het belastingtarief zor gen er samen voor dat een echt paar met alleen AOW volgend jaar ruim 500 gulden netto meer overhoudt en een alleenstaande rond de 300 gulden netto. Dat is ongeveer genoeg om hun koop kracht volgend jaar op peil te houden. Bejaarden met een be hoorlijk aanvullend pensioen leveren echter wèl in, omdat zij méér in plaats van minder ziek- opnieuw van dit soort ingenieu ze opzetjes worden bedacht om koopkracht van de bejaarden op het minimum te redden. Eén ding is daarbij duidelijk: je kunt dat niet elke keer doen door de bejaarden met een re delijk pensioen te pakken. Waar •het geld dan vandaan moet ko men, is nu nog een grote vraag. De Nederlandse politiek zal Lubbers tegen die tijd nog mis- Ondanks de oproep van een groep invloedrijke politiecom missarissen, wetenschappers en rechters om Nederland een in ternationale discussie te laten aanzwengelen over de legalise ring van harddrugs, geeft minis ter Hirsch Ballin van jusititie geen krimp. Tijdens een CDA- bijeenkomst in het Brabantse Nieuw-Ginniken gisteren noemde hij legalisering 'een stap in de verkeerde richting'. Volgens de minister hebben politie en justitie voldoende in strumenten om de drugcrimi naliteit effectief aan te pakken. De handel is volgens hem een te groot probleem om de strijd op te geven. „Drugs verwoesten mensenlevens. Daarom mogen we niet de kant van al dan niet verkapte legalisering op", hield hij het CDA-gehoor voor. Hirsch Ballin benadrukte dat de Tweede Kamer dezelfde me ning heeft. De Kamer ging vorig jaar akkoord met het huidige drugbeleid, met strafbaarstel ling als onderdeel. „Dat een eu vel moeilijk is te bestrijden, is nog geen reden het kwaad maar op zijn beloop te laten. Dat is een probleem van de verkeerde kant aanpakken", vindt Hirsch Ballin. Legalisering van drugs bete kent volgens de minister een gedeeltelijke opheffing van ver scheidene internationale ver dragen. „Ik zou daar niet aan willen beginnen, temeer niet omdat er internationaal geen enkele steun voor deze gedach te is te vinden. In het strikt hy pothetische geval dat Neder land dit toch zou doen. zou het de internationale vrijhandels plaats voor drugs worden. Maar ik pieker er niet over ons land in een dergelijke positie te bren gen." Hirsch Ballin vindt het boven dien onwaarschijnlijk dat legali sering van drugs de georgani seerde criminaliteit een belang rijke slag zou toebrengen, zoals door sommigen wordt gedacht. De minister heeft de overtui ging dat misdaadorganisaties zo gauw een bron van inkomsten wegvalt, zoals de drughandel, andere illegale activiteiten zoals vrouwenhandel, grote fraudes en milieucriminaliteit zullen uitbreiden en intensiveren. Topmensen uit het bedrijfsle ven, korpschefs en advocaat-ge neraal Leijten van de Hoge Raad concludeerden eind janu ari op een besloten bijeenkomst in Utrecht dat de strijd tegen de drughandel hopeloos is en dat er daarom een nationale en in ternationale discussie over lega lisering op gang moest komen. Bonden personeel zijn mordicus tegen penh Een meerderheid in de Tweede Kamer steunt de strengere aan pak van gevangenen die minis ter Hirsch Ballin (justitie) en staatssecretaris Kosto voor ogen staat. De bonden van gevange nispersoneel daarentegen zijn mordicus tegen. In de plannen worden geded- neerden verplicht 26 uur per week te werken. Bovendien wordt voorgesteld dat bij een uitbraakpoging alle deuren au tomatisch worden vergrendeld. De bonden vrezen dat uitbraak - pogingen daardoor sneller een dodelijke afloop zullen hebben omdat 'sommige gevangenen toch niets meer te verliezen hebben.' De christelijke bond CFO roept zelfs op tot acties on der de bewaarders. den bosch Bij het distributiecentrum Unigro in Den Bosch is vanmorgen in alle vroegte een wilde staking uitgebroken onder de chauffeurs. Zij protesteren daarmee tegen de plannen van de directie om de huidige vierdaagse werkweek op te rekken tot een vijfdaagse. Dat zou vijftien tot twintig mensen hun baan kosten. Bij Unigro, een groothandel in levensmiddelen, werken ongeveer driehonderd mensen. Dienstenbonden FNV en CNV hebben later wel hun steun aan de actie betuigd. foto anp Schiphol wordt uitgebreid, het nieuwe Zestienhoven komt toch, de hoge snelheidslijn laat op zich wachten, in het Wad wordt opnieuw geboord (tijde lijk), de kerncentrales blijven onverkort open. Is Alders een milieuminister die alleen ver liest? De oppositie zal hem dat vandaag in de Tweede Kamer met liefde inwrijven als het be sluit rond Zestienhoven wordt behandeld. Alders heeft een weinig benij denswaardige rol: voor succes vol beleid zou hij meer worden verguisd dan voor zijn krachte loze optreden rond Zestienho ven. Als het met de economie minder gaat, krijgt de minister van economische zaken daar niet direct de schuld van. Zo zal ook de minister van sociale za ken niet hoeven te vertrekken als de werkloosheid ineens toe neemt. Daarom is het te simpel mi nister Alders als permanente verliezer af te schilderen. Plan nen zijn nu eenmaal gemakke lijker te maken dan ze uit te voeren. Konden de voorgangers van Alders - Winsemius en Nij- pels - de ideeën lanceren, Alders moet ze uitvoeren. En dan pas blijkt dat de praktijk altijd weer barstiger is dan de leer. Alders wordt nu vaak afge schilderd als een zwakke minis ter. Hij zou weinig succes heb ben. Van het terugdringen van de automobiliteit blijkt niets, voor energieheffingen bestaan slechts plannen (moest eind 1993 zijn ingevoerd) die aan zienlijk minder ver gaan dan Al ders had gewild. En de uitstoot van kooldioxide moet veel snel ler worden teruggedrongen, wil len de milieudoelstellingen in 2000 worden gehaald. Lucas Reijnders, de 'milieurechter' van Nederland, vindt de PvdA- bewindsman zelfs zwakker dan zijn liberale voorganger Nijpels. Maar het is de zeer vraag of hij gelijk heeft en Nijpels echt meer zou hebben bereikt dan Alders. Alders heeft vorige week de slag om Zestienhoven verloren. Dat is winst voor bedrijfsleven en werkgelegenheid en bete kent verlies voor milieu en om wonenden. Alders tekende ech ter onder protest, maar hij zal het besluit wel loyaal uitvoeren. Dat klinkt niet echt sterk. Is Alders een zwakke minis ter? Heeft hij iets bereikt? Het is aardig een willekeurig overzicht te geven van zijn 'bestuurs kracht'. Laat straks niemand zeggen dat hij in juni onge merkt het ministeriële pand verlaat. We beginnen bij de toilettafel. De tubes tandpasta van 50 mil liliter maken plaats voor de gro tere tube met 75 milliliter. Bij de onbijttafel staat een wijdmond- se melkfles die dertig procent lichter is na forse pressie op de glasfabrikanten. Alle glasflessen moeten worden hergebruikt, ondanks bezwaren van de bron waterproducenten en de navul- verpakking is niet meer weg te denken uit de rekken van de zelfbedieningszaak. De auto wordt schoner en ook stiller. Eind volgend jaar moet die gemiddeld twee deci bel minder produceren en vier jaar later zelfs zes decibel ge ruislozer zijn. Er wordt in de bouw twintig procent minder tropisch hardhout gebruikt. En wie mocht denken dat nieuwe belastingen op milieugrondslag (brandstofheffingen), hogere af valstoffenheffingen de beurs van de burgers ongemoeid la ten, komt met een totale lasten verzwaring van 6,7 miljard gul den (volgens het Nationaal Milieubeleidsplan) bedrogen uit. Uiteindelijk, zo schrijft Al ders zelf, kost het Nationaal Milieubeleid het gemiddelde huishouden 31 gulden per maand extra. Dus het beleid van de 'zwakke' minister Alders is niet onmerkbaar. En dan la ten we de rode lap op de agrari sche stier (mestakkoord) nog even buiten beschouwing. Voor wie dit succesvolle op treden al genoeg is voor de por temonnee, mag dus blij zijn dat Alders niet zo sterk is geweest ook een scherpere C02-norm in het nieuwe milieubeleidsplan te krijgen. Deze veroorzaker (C02) van het broeikaseffect zou met drie tot vijf procent zijn terug gedrongen in 2000. Maar dat slaagt niet, zo stelt het Rijksin stituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne. Maar ook kleine dingen zijn niet doorgegaan. Hoe vaak heeft de minister niet met een wettelijke regeling voor statiegeld op verpakkingen en batterijen gedreigd? Het is niks geworden. De toename van au tokilometers, proefboringen in het Wad, beperkte energiehef fingen (wordt 30 in plaats van 50 procent) voor kleinverbrui kers op onbepaald tijdstip (Al ders wilde 1993). De hogesnel heidslijn is nog steeds een plan en op de grote milieuconferen tie in Rio (1992) is door Alders geen doorbraak bereikt. Vermoedelijk heeft Alders evenveel tegenstanders vanwe ge het beleid dat hij wel heeft doorgezet als kritikasters voor hetgeen hij niet kon bereiken. „Ik lees elke keer dat we een conflict hebben. Maar ik geloof dat we nog niet zo ver zijn", be kende Alders een half jaar terug tijdens de discussie over de C02-norm met minister An- driessen van economische za ken. Dat is precies het beeld dat veel mensen hebben van deze minister: geen vechtjas. En wie niet vecht krijgt ook geen ge trouwen. De asielzoekers zijn volgens de advocaat na aankomst op Schiphol weliswaar verhoord, maar kregen meteen te horen dat ze maar 24 uur hadden om een kort geding aan te spannen. Daarvan moest wel vöór 9 fe bruari de uitspraak binnen zijn. Later hoorde de raadsman dat die snelheid heeft te maken met een toezegging van Togo dat de vluchtelingen daar te recht konden indien ze meteen terugkeerden. Eens per week vertrekt een vliegtuig van de KLM en wel op woensdag 9 fe bruari. Hirsch Ballin en Kosto pre senteerden gisteren hun nota 'Werkzame Detentie' over het gevangeniswezen. Arbeid krijgt een belangrijke rol tijdens de gevangenschap. Zo'n tachtig procent van de gevangenen moet straks 26 uur per week werken. De overige gevangenen zijn van die plicht gevrijwaard omdat ze verslaafd of gestoord zijn of bezig zijn met een oplei ding. Wie niet wil werken, moet in zijn cel blijven. CDA, PvdA en WD juichen de verplichte arbeid voor gevange nen toe. Ook het plan voor cen trale deurvergrendeling bij een ontsnappingspoging kan reke nen op steun van de partijen. Wel vragen CDA en PvdA aan dacht vor de positie van de ge vangenisbewaarders. Onderzoek naar betrokkenheid douane Curasao De Amsterdamse advocaat S. Lugt heeft leden van de Tweede Kamer gisteren in een brief om hulp gevraagd voor 43 asielzoe kers uit Zaïre die het land uitge zet dreigen te worden. Volgens Lugt heeft Justitie al hun verzoeken om in Neder land te mogen blijven 'in een overhaaste paniekreactie' onge grond verklaard. Sommigen van hen kunnen aantonen dat de Zaïrese overheid hen zal vervol gen als ze terugkeren. De 43 verblijven in het Grenshospi tium in Amsterdam. Milieuminister Alders (PvdA) is 'teleurgesteld' in de PvdA-bewindslieden. Die stemden, op partij genoot minister D'Ancona (WVC) na, afgelopen vrijdag in met behoud van een vliegveld bij Rot terdam. Alders wijst dat uit milieu-overwegingen af. Hij overweegt echter niet af te treden. „Opstap pen verandert niets aan het kabinetsbesluit", al dus Alders gisteren. Hij wil de verdere discussie over uitbreiding danwel verplaatsing van het Rot terdamse vliegveld Zestienhoven blijven volgen. Ook andere milieuvoorstellen moeten nog wor den afgehandeld. Alders: „Aftreden zou wat dat betreft alleen maar tot vertraging leiden". PvdA-partijleider Kok weigert elke uitspraak over de eventuele terugkeer van Alders als milieu minister in een volgend kabinet. Vandaag debat teert de Tweede Kamer over het kabinetsbesluit over Zestienhoven. Volgens WD-leider Bolke- stein zou Alders de eer aan zichzelf moeten hou den en moeten aftreden. De WD zal daar echter niet op aandringen. 0 Uit de diepvries: cn Patates frites, zak 1000 gram Remia fritessaus, emmer 0.6 liter Plus 25% extra Inhoud. OU Keukenrollen, met winterdecoratie, pak 3 rollen Schouderkarbonade, 500 gram S*4tT3.49kilo Cfl Zaanlander pikant kaas 48+, - vers van 't mes, kilo iU.yU Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 12 februari a.s_ 'Zolang de voorraad strekt xxrlll 1.49 ^r2.99 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Samen met de Antilliaanse poli tie stelt de Antilliaanse douane een diepgaand intern onder zoek in naar de betrokkenheid van Cura^aose douane-ambte naren bij de internationale drugsmokkel. Dit heeft de Antil liaanse staatssecretaris Pikerie gisteren in Willemstad meege deeld. Ze reageerde hiermee op arti kelen in NRC/Handelsblad van eind januari, waarin delen uit een in 1985 verschenen CRI- rapport werden gepubliceerd. Dit rapport werd indertijd niet openbaar gemaakt omdat het Nederlandse ministerie van jus titie 'een afschuwelijke politieke oorlog' met de Antillen en Suri name wilde voorkomen. Minis ter Hirsch Ballin van justitie heeft het bestaan van het CRI- rapport intussen bevestigd. Het rapport bevat voorname lijk informatie van de Ameri kaanse drugbestrijdingsdienst DEA (Drugs Enforcement Admi nistration). Er staat in dat een Cura<;aose politieman zou heb ben gezegd bij zijn handel 'nooit te zullen worden lastig gevallen door de Cura<;aosc douane'. Loodgehalte in bloed kinderen stukken lager AMSTERDAM ANP Het loodgehalte in het bloed van Nederlandse kinderen is de laatste jaren aanzienlijk ge daald. Een drie jaar durend on derzoek van de Vrije Universi teit in Amsterdam onder drie honderd jongens van negen tot twaalf jaar uit heel Nederland, heeft dat aan hel li< hl gebflM ht In een aantal gevallen werden ook nu nog hoge waarden ge meten. Volgens de onderzoe kers hangt dat samen met loden waterleidingen. Hoge concen traties lood en cadmium in het bloed kunnen, vooral bij jon gens, leiden tot gedrags- en concentratieproblemen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3