Politiek gelooft niet in televisie-reclame UB Gennadi: vermoord in Moskou Crisis in Oosten erger dan de jaren dertig Feiten &Meningen MAANDAG 7 FEBRUAR11994 2 „Er dreigt een ernstige vergroving van het politieke de bat", snierde minister Hedy d'Ancona. Ze zag het al voor zich: tussen de luiers en de smeerkaas houdt Wim Kok de PvdA omhoog en Elco Brinkman schiet na het Kotex- maandverband met een CDA-logo over het scherm. We krijgen dat allemaal niet te zien. Aan CDA, PvdA en WD lag het niet: die hadden zichzelf dolgraag via de commerciële tv- zenders willen aanprijzen. Zelfs GroenLinks was er niet vies van: in die kringen is serieus met de gedachte gespeeld om op de popzender MTV reclamezend tijd te kopen. Maar het grote geld dient zijn principes kenne lijk beter dan de politiek van welke ideologische oorsprong dan ook. RTL weigert. Zij vreest haar politieke neutraliteit te ver liezen ten koste van de com mercie. En MTV wil zijn jonge kijkers niet met maatschappelij ke discussies vermoeien. Minister D'Ancona is bezorgd. „Het accent in de politieke pro paganda heeft altijd op infor matie gelegen", schreef ze on langs aan de fractievoorzitters. Maar nu dreigen er volgens haar zwart-wit discussies: de te genpartij wordt zwart gemaakt en de eigen partijleider als lelie blank voorgesteld. Misschien dacht D'Ancona hierbij aan de messcherpe campagnes van de Britse Conservatieven, die het reclamebureau Saatchi Saat- chi de onsterfelijke slogan lieten bedenken: Labour doesn't work. Lege propaganda D'Ancona wil informatie, geen lege propaganda. Maar wie dacht dat ze in dat opzicht steun kreeg van GroenLinks, vergist zich. Campagneleider Maarten van Poelgeest zal het nog sterker vertellen: in de drie- minutenspotjes van zijn partij wordt zelfs helemaal geen woord gesproken. De kijker wordt 'gepakt' door vertraagde en versnelde beelden van auto- Files, vergezeld van het inmid dels wat bejaarde Fahren auf die Autobahn van de Duitse groep Kraftwerk. Volgens Van Poelgeest is het bezwaar van d'Ancona ongegrond. De gratis zendtijd die politieke partijen op de drie publieke Nederland se netten krijgen, is net zo min voldoende om een program uit te leggen als een 30 seconden lange spot voor MTV. Een van de CDA-campagnelei- ders, Meüs van der Poel, ziet ook geen bezwaar tegen com merciële politieke reclame. Het past in de CDA-strategie nieuwe doelgroepen als RTL-kijkers te bereiken. Maar na de kritiek op de presentatie van Brinkman zwijgt men liever over de cam pagne-strategie. Dan D66. Dat doet het in de ko mende zes spots van drie minu ten helemaal zonder muziek. Volgens campagneleider Len- nard van der Meulen had D66 ook geen typisch muzikaal ge luid. Van der Meulen wil in de eerste plaats 'gewoon televisie maken' waarin D66 een bood schap brengt. D66 houdt van al le partijen de meest klassieke campagne. Het geld gaat bij de drie komende verkiezingscam pagnes op aan de persoon van Van Mierlo. Wat er ook aan the ma's of doelgroepen in de cam pagne wordt gekozen, het ver haal eindigt steevast 40 secon den lang met de spotlights op Hans van Mierlo. VVD-campagneleider Meint Waterlander heeft z'n W-spots in principe gereed, alleen de muziek is nog even zoeken. Bol- kestein zal als lijsttrekker niet over het hoofd worden gezien. Maar uiteindelijk zijn het niet de spots, de kranten of de uit deelfolders, maar de partijbij eenkomsten die het meeste geld kosten, aldus Waterlander. „Daar moet je makkelijk kun nen binnenstappen, het moet uitnodigend zijn. Dus we heb ben een grote open zaal nodig, een goede entree en absoluut geen klassieke strijkjes." Tenslotte de PvdA. Campagne leider Dig Istha ontkent ten stel ligste het gerucht als zou zijn partij vier miljoen het dubbe le van het CDA aan de cam pagne uitgeven. „Het is net als de begroting voor de vroegere Sovjet-defensie. Die was ook al tijd het laagste van de hele we reld. Het is maar net wat je meerekent. We hebben vier campagneleiders en daarnaast zijn er zo'n vijftig full-time me dewerkers. Als je die op je be groting zet... Maar we hebben bij elkaar wel meer dan twee miljoen gereserveerd. Terwijl twee VVD-ers de lichtelijk positieve uitslag van hun partij bij de Statenverkiezingen van 1991 bespreken, reageert op TV Hans van Mierlo op de grote winst die D66 haalde. De meningen over dé manier van campagne voeren voor de verkiezingen van 3 mei zijn verdeeld bij de politieke partijen. foto archief Istha deelt de mening van zijn CDA-collega: „Over doelgroe pen en campagne-strategieën spreken we achteraf. Daar praat je nu niet over. We gaan wel lo kale W- en radiospots kopen, onder meer bij het Amsterdam se televisiekanaal AW en Om- rop Fryslan. Maar we delen niet de angst van D'Ancona. Ook spotjes voor commerciële zen ders zouden we een inhoudelij ke boodschap hebben meege geven". De politieke partijen houden fel vast aan de zendtijd voor poli tieke partijen die op de drie Ne derlandse netten op woensdag en vrijdagavond is gereserveerd. D'Ancona dreigde in haar brief over commerciële politieke pro paganda deze gratis zendtijd in te trekken. De grote fracties zien die opmerking als een oneigen lijk dreigement om hen van commerciële avonturen af te houden. GroenLinks-campag- neleider Van Poelgeest vertolkt de gevoelens van de andere campagneleiders: „De zendtijd voor politieke partijen moet na tuurlijk blijven. Anders zouden kleine partijen als de RPF nooit meer voor de televisie kunnen verschijnen met hun eigen ver haal en afhankelijk zijn van de interesse die de omroepredac- ties in hun stellen. Arme en rijke partijen krijgen nu dezelfde kansen op de televisie, onge acht hun aanhang. En dat moet zo blijven." Gennadi Koutznetsov leunt wat verlegen lachend tegen een boom bij de bushalte van lijn 7 in Jeruzalem. Hij wil eigenlijk een gesprekje beginnen, maar weet niet goed hoe. Sinds enkele jaren vermengt het Hebreeuws van de passagiers op deze rou te naar Talpiot en Ramat Rachel zich met Russisch. Het Diplomat hotel aan het randje van de stad dient als tijdelijk op vangcentrum en onderkomen voor de im migranten {olim) uit de voormalige Sov jetunie. De kleine hotelkamers zijn keu ken, woon- en slaapkamer tegelijk. De nieuwe Israëli's zitten bijna letterlijk op hun koffers in afwachting van werk en rui mere woonruimte. Gennadi is op dat moment als toerist in Jeruzalem en logeert bij vrienden uit Mos kou, een jong echtpaar Paul en Olga dat zich een half jaar eerder in Israël heeft gevestigd. Paul spreekt gelukkig redelijk goed Engels en fungeert als tolk. Gennadi heeft in Moskou een wat onduidelijk baantje, waarmee hij desondanks voor Russische begrippen niet slecht verdient. Hij is getrouwd, heeft een kind, maar woont alleen in een klein flatje in het zuidoosten van Moskou. Hij heeft plezier in het leven, maar betreurt het feit dat hij nooit heeft opgelet tijdens de Engelse les. Me good and you?, is de helft van zijn woordenschat. In de daarop volgende dagen trekken we er regelmatig met zijn drieën of vieren op uit. Mijn werk voor de krant komt ter spra ke, alsmede de mogelijkheid dat ik over enige tijd naar Rusland kom als begin- en ejndpunt van een reis door de Baltische staten. Gennadi aarzelt geen seconde en biedt zijn gastvrijheid aan. Een halfjaar la ter volgt door bemiddeling van Paul, die tijdens een bezoek aan Nederland via tele foon en fax andermaal als tolk/vertaler optreedt, een officiële uitnodiging. Die heeft een individueel reizende bezoeker van Rusland nodig om een visum te krij gen. Gennadi heeft de invitatie geregeld bij een van zijn bazen, een Amerikaans- Russische joint-venture. In Moskou is het bij aankomst bitterkoud. Een gure, snijdende wind doorklieft de brede, karakterloze straten van de onsym pathiek ogende miljoenenstad. Gennadi wacht op het metrostation. Natte sneeuw dwarrelt neer als we per bus naar zijn flat rijden. De woning is eigenlijk precies zoals ik me die heb voorgesteld. Spartaans inge richt, oude, afgedragen meubelen, een dikke kat, fel oranje behang, lekkende kra nen, een wankel toilet en als je in de bad kamer het licht aandoet zoeken de kakker lakken snel een goed heenkomen. Gennadi stoort het niet. Is zijn vriend Paul in Jeruzalem nu echt zoveel beter af met zijn hotelkamer voor twee? Voor Moskou- se begrippen woont hij als vrijgezel prima. Velen moeten hun appartement met an deren delen. Hij niet. Zijn vrouw woont bij haar ouders. Gennadi blijkt toch wat beter uit zijn woorden te komen dan eerst. Een gesprek op kleuterschoolniveau blijkt mogelijk. We spreken af dat ik aan het einde van mijn reis nog een paar dagen kom logeren. De kakkerlakken spreken me niet echt aan, maar met andere bekenden in Moskou heb ik nog geen contact gehad, 's Morgens gaat Gennadi vroeg naar zijn werk. In het metrostation nemen we afscheid, naar la ter zal blijken voorgoed. Als ik een paar weken later vanuit St. Pe tersburg contact zoek, houdt Gennadi de boot af. Hij heeft het druk en kan me niet ontvangen. Ik vind in Moskou onderdak bij de vrienden die ik eerst niet kon berei ken. Voor het eerst in Rusland tref ik een woning waarin alles functioneert. Maar dit is dan ook upper classook vóór de te loorgang van het cómmunistische regime. Gennadi laat alleen via Paul in Jeruzalem iets van zich horen. Hij maakt het goed, bezoekt Spanje en maakt plannen voor nog meer reizen. Paul zoekt hem in no vember op in Moskou op doorreis naar zijn eigen ouders in Oekraïne. De sfeer in de Russische hoofdstad omschrijft hij als geladen, broeierig en onaangenaam. Na twee jaar afwezigheid herkent hij de stad nauwelijks terug. Paul is blij in Israël, waar hij werkt en studeert aan de Hebreeuwse universiteit, terug te zijn. Vorige week kwam de brief met het nood lottige nieuws. Gennadi is vlak voor kerst dood aangetroffen in zijn flat. Vermóórd, vermoedelijk met roof als motief. Hij zou met een groep naar Thailand gaan. Een reis die hij zelf mede organiseerde. Hij zou van verschillende deelnemers het reisgeld in huis hebben gehad. Het maakt eigenlijk ook niet veel uit hoeveel geld, in Moskou word je al voor tien dollar vermoord zegt Paul bitter over de telefoon. Hij is ontzet, maar niet echt verbaasd. Het hing in de lucht. Ik ben geschokt. De Moskouse misdaad cijfers krijgen opeens een andere waarde. Ik ken één van de 1.353 slachtoffers. Ik heb in zijn huis geslapen, aan zijn tafel ge geten. Toen de ldop op de deur kwam, had ik daar ook kunnen zijn. Een sombere en sobere gedachte. De Rus Gennadi Koutznetsov aan de voet van de Olijfberg in Jeruzalem. foto hans jacobs Afgelopen week zijn in het centrum van Moskou vijf moorden gepleegd die het aanzien hadden van afrekeningen in de wereld van de georganiseerde misdaad. De score is exemplarisch voor het stijgende geweld in de Russische hoofdstad. Volgens de politie is het aantal geweldsdelicten in de miljoenenstad Moskou in 1993 met 36,4 procent gestegen tot bijna 20.000. In 1.353 van deze gevallen gaat het om moord een cijfer dat in vergelijkiing zes keer zo hoog ligt als in Neder land. Het gaat daarbij niet alleen om afrekeningen tussen rivaliserende benden, maar ook om moord op zakenlieden. Het zijn kille cijfers die pas reliëf krijgen wanneer één van hen een bekende is, zoals in december de moord op Gennadi Koutznetsov. Portret van een slachtoffer. Luchtaanvallen zijn snel uitvoerbaar VITEZ CHRISTOPHER BELLAMY THE INDEPENDENT Zodra de politieke commando keten is doorlopen, kan de NAVO binnen enkele minuten luchtaanvallen uitvoeren op de Servische stellingen rondom de Bosnische hoofdstad Sarajevo. Het kost de NAVO-bondgeno- ten nu al enkele dagen om te komen tot een besluit over het verzoek dat secretaris-generaal Boutros Ghali van de Verenigde Naties zondagavond deed. Is het antwoord uiteindelijk ja, dan zal de militaire operatie daarna vlot en gladjes verlopen. Het verzoek om een luchtaanval uit te mogen voeren, moet door een van de Taktische Lucht Controle Groepen (TACP) ter plaatse worden doorgegeven aan het Bosnië-Hercegovina, commando van de VN in Kisel- jak, vandaar aan de VN-opper- bevelhebber in Zagreb en ver volgens aan Boutros Ghali. In het operatiegebied van de VN zijn zo'n veertig luchtcontrole officieren gestationeerd die on geveer twee keer zoveel vliegtui gen onder hun commando heb ben. De TACP-teams komen uit Groot-Brittannië, Denemarken, Frankrijk en Canada. Via twee radionetwerken staat elke TACP rechtstreeks in ver binding met zijn bataljonscom mandant en met het VN-com- mando in Kiseljak, dat de vlieg tuigen aan de verschillende teams toewijst. Kiseljak geeft vervolgens de radiofrequentie van de TACP door aan een vliegtuig, waarna de piloot con tact opneemt met de bewuste TACP om instructies te vragen. Normaal gesproken opereren de paratroepers van de TACP's te voet, maar in Bosnië zijn ze uitgerust met troepentransport- wagens. De Britten zijn het best uitgerust ze beschikken over laser-, radar- en infraroodba- kens en zoeklichten met een lichtsterkte van tien miljoen kaarsen. De bakens worden ge bruikt om met een grote mate van precisie de afstand en loca tie van een doelwit vast te stel len. Deze informatie wordt dan doorgegeven aan het gevechts vliegtuig dat de feitelijke aanval uitvoert. In Italië gestationeerde straalja- i gers vliegen voortdurend over Bosnjë, volledig uitgerust pm gronddoelen aan te vallen. Alle bij de luchtoperatie betrokken landen beschikken over laser- gestuurde precisiebommen. Ge woonlijk vliegen de straaljagers boven Bosnië op een hoogte van 3.300 meter. Bij de uitvoe ring van een bombardement zullen ze in een duikvlucht naar een hoogte van 1.700 meter af dalen en vervolgens hun bom men in de lichtwaaier van door het doelwit weerkaatst laserlicht laten vallen. Op weg naar bene den corrigeert de bom waar no dig zijn baan. Wanneer het pro jectiel op het moment van in slag net met zo'n correctie bezig is, kan het alsnog zijn doel mis sen wat bij ongeveer één op de zeven bommen gebeurt. Maar wanneer de bommen hun doel treffen, kunnen ze doelwit ten ter grote van een gebouw volledig vernielen. Destructie op deze schaal heeft de burger oorlog in het voormalige Joego slavië nog niet gezien. VERTALING: MARGREET HESLINGA BERLUN» ADRIAN BRIDGE THE INDEPENDENT Het eind van het communisme in Oost-Eu ropa en de voormalige Sovjetunie heeft ge leid tot grote armoede, hoge sterftecijfers, een daling van het aantal geboorten en hu welijken en een toename in het schoolver zuim. Dat is de trieste balans die wordt op gemaakt in de eerste studie naar sociale trends in het gebied over de afgelopen vijf jaar. Volgens een door Unicef uitgebracht rapport zijn de levensomstandigheden in het voormalige communistische blok slech ter dan in het Westen tijdens de Grote De pressie van de jaren dertig. Als deze trend zich voortzet, zo waarschuwt Unicef, kan instabiliteit en sociale onrust het democratiseringsproces in de regio in gevaar brengen. „In veel voormalige com munistische landen is de situatie kritiek, in scherp contrast met de hooggespannen ver wachtingen van drie en vier jaar geleden", zegt Richard Jolly, vice-voorzitter van Uni- cef in Genève. „Sommigen hadden wel ver wacht dat de hervormingen niet gladjes zouden verlopen, maar dat de ontwrichting zo groot zou zijn, had niemand gedacht." In het rapport worden naast Rusland en Oekraïne ook de levensomstandigheden in Bulgarije, Roemenië, Slowakije, Hongarije, Polen en de Tsjechische Republiek onder de loep genomen. Met name de sterke groei van het sterftecij fer over de afgelopen vier jaar is schokkend: met negen procent in Roemenië, twaalf pro cent in Bulgarije en een onthutsende 32 procent in Rusland, hetgeen neerkomt op 500.000 extra doden per jaar. Gewelddadige misdaad, moord en vergiftiging zijn sterk toegenomen, wederom met name in Rus land, waar het aantal moorden alleen al in de eerste helft van 1993 met zestig procent toenam. In Polen nam het aantal zelfmoorden tussen 1989 en 1992 met 35 procent toe, terwijl het aantal huwelijken in Bulgarije, Roemenië en Hongarije over dezelfde periode met veertig procent daalde. Deze ontwikkelingen gaan gepaard met een even grote daling van het geboortecijfer. Bijna alle landen die in het rapport zijn on derzocht, vertonen een navrante daling van het bruto nationaal produkt. Ook hier voert Rusland de lijst aan. Ruim zeventig procent van de bevolking leeft op of onder de ar moedegrens. In Polen, Bulgarije en Roeme nië ligt dit percentage dichter bij de veertig, terwijl de Tsjechische Republiek, Hongarije en Slowakije het beneden de twintig pro cent hebben weten te houden. De economische shock-therapie en de plot selinge opheffing van prijs- en handelscon troles hebben geleid tot torenhoge inflatie, gigantische werkloosheid en een scherpe daling van het besteedbare inkomen. In het hele voormalige communistische blok is het percentage van het loon dat aan voedsel wordt besteed, beduidend gestegen. Unicef pleit er in zijn rapport dan ook voor dat er met Financiële steun van het Westen een sociaal vangnet wordt opgericht om grootschalige ondervoeding en de verdere verspreiding van besmettelijke ziekten, zoals tuberculose, te voorkomen. VERTALING: MARGREET HESLINGA houdt vragend foto archief Een doodgewone doordeweekse dag in Moskou. Een oude1 haar hand op, hopend op een aalmoes. JA HIJ mtT ooK^X Her ewiqE-WATHPimpe 6£5TE Voofc£ö?EJPlMq of J zm TB?o0|K£jE£ s i? ewewpeX fc Toch ocrA ÖV <^E£n yLJ— Pv WB2* 700R HASH,c6c<WE WIM STEVENHAGEN WÖ& W (pEVMIGiEUlSSeNU

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2