Katwijkse bedrijven blijven buiten schot Fanfare ontpopt zich als actie-orkest Gratis vliegen na aankoop soep of benzine' Randstad Wijsmuller moet tanker laten zinken Bonden stellen 'deeltijdontslag' bij Fokker voor Lange: haantje de voorste Natuurjaarkaart voor alle natuurgebieden BOUWPLANNEN? wjni ne/>_ e® rkvcvi Rotterdamse politie op zoek naar honderden vrijwilligers 16 DINSDAG 8 FEBRUAR11994 17 Brits bedrijf onderzoekt of formule aanslaat Hoeveel karretjes met rijst, groente, yoghurt, blikken soep en chocolaatjes geven recht op een gratis ticket naar New York? De woordvoerder van Albert Heyn beantwoordt die vraag liever niet. Daarvoor is het te vroeg. De kruidenier beraadt zich namelijk nog over deelna me aan het project waarvoor een Brits bedrijf op dit moment de markt verkent. Hetzelfde geldt voor Shell en de ABN Am- robank. Air Miles International gaat ervan uit dat de meeste mensen inmiddels genoeg hebben van de zegeltjesacties die een klok radio opleveren of handdoeken. Het bedrijf onderzoekt onder meer in Nederland of de consu ment niet liever een reisje maakt. Ook zijn inmiddels con tacten gelegd met de KLM en bedrijven, waar de consument zijn retourtje Barcelona of Bali bij elkaar kan sparen. In Engeland en Canada kan dat al vijfjaar. Volgens directeur Philip Beard „Reizen is op windend, de mensen willen va ker weg en verder" is het een succes. Het afgelopen jaar zijn zo'n 600.000 Britten op reis ge weest met tickets die ze ver dienden door bij de super markt, het pompstation of de bank punten te verzamelen. In Engeland doen 200 bedrijven mee, zoals Shell, de National Westminster-bank en autover huurder Hertz, aldus Beard. Het nieuwe van dit systeem is dat bij uiteenlopende bedrijven kan worden gespaard voor het zelfde doel. Dat moet ook wel want een ticket kost snel een paar honderd gulden en dat is wat anders dan het gebruikelij ke tientjeswerk. Beard bena drukt dan ook dat invoering staat of valt met deelname van voldoende bedrijven. „De con sument moet zijn ticket in een redelijke tijd bij elkaar kunnen sparen." Voor twee tickets naar een bestemming binnen Euro pa vindt hij een jaar redelijk. „Maar als mensen verder weg willen, kunnen ze natuurlijk doorsparen." Over de resultaten van de marktverkenning wil Beard nog niets kwijt. Hij volstaat met de mededeling dat „de eerste in drukken erg positief zijn". De consument heeft belangstelling en toen het plan onlangs be kend werden, meldden zich op het kantoor in Engeland spon taan Nederlandse bedrijven die mee willen doen. Wanneer er knopen worden doorgehakt, wil de directeur niet zeggen. En overide tijd die nodig is om het spaarsysteem op te zetten even- Ook KLM houdt zich op de vlakte. „We worden wel vaker benaderd om zaken te doen. We staan open voor voorstellen die extra vervoer opleveren", zegt een woordvoerder. Overi gens deelt de nationale lucht vaartmaatschappij al gratis tic kets uit aan mensen die veel vliegen. Acht vluchten in de business-klasse zijn goed voor één ticket in de economy-klasse en op vluchten naar Noord- Amerika zijn met het oog op de concurrentie zelfs maar vijf trips nodig. De reiswereld wacht af wat er gebeurt. „We kunnen het nog niet overzien", zegt ANVR-di- recteur G. Couvreur. Hij hoopt wel dat de nijvere spaarders straks hun ticket bij het reisbu reau afhalen. „Want anders ko men er problemen." Schade na actie Franse vissers beperkt De schade die de Nederlandse vis-export lijdt door de ac ties van Franse vissers het afgelopen weekeinde zal waar schijnlijk beperkt blijven. Dat verwacht het Produktschap voor vis en visprodukten in Den Haag. katwl)k/leiden rudolf kleun De Franse vissers kwamen on der meer in het geweer tegen goedkope importen, waar zij veel hinder van zeggen te on dervinden. Daarbij moesten vrachtauto's met buitenlandse vis het ontgelden. Ook Neder landse ladingen vis werden ver nietigd, vertelt P. de Niet, hoofd economische zaken van het produktschap. Maar volgens De Niet gaat het daarbij om relatief kleine hoeveelheden. „Die schade is niet dramatisch. Bo vendien gaan we er vanuit dat we net als na de acties van vorig jaar een regeling kunnen treffen met de Franse overheid. Toen is de schade uiteindelijk vergoed. Wel ging er een tijd overheen voor er werd betaald. In die zin is er natuurlijk altijd schade. Volgens De Niet geldt bij dit soort vernielingen overigens dat de schadepost thuis hoort bij de afnemer. „Het is niet de zaak van de exporteur als hij niet meer kan verkopen. Maar zo'n bedrijf kan natuurlijk ook niet betalen." Frankrijk is vooral een afne mer van verse visspecialiteiten uit Nederland. Met name exclu sievere soorten rondvis als tar bot en tong worden in ruw be werkte vorm, verijst of als filet, aangevoerd vanaf de afslagen Urk, Scheveningen en IJmui- den. Katwijkse exporteurs on dervinden nauwelijks hinder van de acties, laat een woord voerder van de firma Ouwe hand blijken. „Wij exporteren vooral haring en Frankrijk is geen haringland. Er gaat wel wat heen, maar daar richten de acties zich ook niet op. Het gaat de Franse vissers met name om dumping van rondvis van bui ten de EG." Het bergingsbedrijf Wijsmuller uit IJmuiden moet de berging van een middelgrote olietanker in de Zuidchinese Zee staken. Het schip met duizenden tonnen ruwe olie aan boord wordt tot zinken ge bracht. De autoriteiten van alle nabijgelegen lan den weigeren medewerking om de olie op een be schutte plaats over te pompen. Dat heeft Wijsmuller-woordvoerder E. van Oosten gisteren bekendgemaakt. Een zegsman van de milieuorganisatie Green peace in Amsterdam noemt het bericht 'ongeloof lijk'. „Het is werkelijk een internationale schande als een schip vol olie in zee moet verdwijnen." Greenpeace kondigt aan de zaak snel te onder zoeken en overweegt directe actie. Onduidelijk is of de eigenaar de tanker inmiddels tot zinken heeft gebracht. Wijsmuller zegt met de situatie 'zeer ongeluk kig' te zijn, maar geen andere keuze te hebben. De verzekeraar van het schip wenst de berging te beëindigen. Op 24 januari kwam de tanker Cosmas A met 23.000 ton ruwe olie in ernstige moeilijkheden tussen Hongkong en de Filipijnen. Het onder Maltese vlag varende schip scheurde door een ex plosie vrijwel midscheeps in tweeën. Het voor- en achterschip van het oorspronkelijk 170 meter lange schip dreven tientallen kilome ters uiteen. Enkele tanks raakten lek, waaruit ver volgens olie in zee stroomde. Wijsmuller en een Griekse bergingspartner slaagden er in branden op het voor- en achterschip te blussen. Doordat er plaatselijke een harde wind en een zware deining stonden, zagen beide bergers geen kans een andere tanker langszij te brengen om de olie op volle zee over te pompen. Daarop vroegen zij omringende landen toestemming om de reste rende lading uit beide tankerhelften op een be schutte plaats te mogen lossen. Geen van de be trokken landen bleek tot medewerking bereid, omdat de lekkende tankerdelen als een te groot risico werden beschouwd. Volgens Wijsmuller weigeren regeringen wel vaker hun medewerking, maar leidt dat zelden tot een zo grote milieuschade als ditmaal in de Zuid chinese Zee wordt aangericht. Volgens het bedrijf moeten er betere internationale afspraken komen om een veilige berging van milieubedreigende scheepswrakken mogelijk te maken. De Cosmas A telde 34 opvarenden, waarvan er ten minste één bij de explosie omkwam. Een zoekactie van beide bergers naar negen vermiste bemanningsleden had geen resultaat. De vakbonden hebben voorgesteld 'deel- tijdontslag' bij Fokker in te voeren in een poging massaontslagen bij de vliegtuig- 1 bouwer te voorkomen. Wegens de J marktomstandigheden de luchtvaart maatschappijen kopen op het ogenblik vrijwel geen vliegtuigen moet Fokker nog scherper saneren dan de vliegtuigfa briek al heeft gedaan. Op grond daarvan zouden dit jaar nog eens ruim 1000 van de ruim 10.500 werknemers hun baan verliezen. Deeltijdontslag is in het Nederlandse arbeidsrecht een tamelijk onbekend ver schijnsel, al komt het in de schoonmaak branche wel voor. Als er geen werk is voor een veertigurige werkweek, krijgt de betrokkene bijvoorbeeld een contract voor 30 uur. Voor het verschil wordt een beroep gedaan op de Werkloosheidswet. De bonden, zo lichtten bestuurders G. van den Heuvel van de Industrie- en Voedingsbond CNV en P. van Bers van de Industriebond FNV gisteren toe, brengen de eis tot invoering van deeltijd- ontslag in in de onderhandelingen die ongetwijfeld zullen volgen op de be kendmaking van nieuwe reorganisatie plannen bij Fokker. Zij stellen alles op al les om te voorkomen dat 'zomaar' men sen op straat worden gezet, terwijl er an dere mogelijkheden zijn. Naar verwach ting legt Fokker half februari nieuwe plannen aan de bonden voor. Een regeling van vier dagen per week werken en één dag per week een WW- uitkering van 70 procent ontvangen, zou een eindige regeling worden, zoals alle WW-regelingen. Bij het aantrekken van de vliegtuigmarkt, wellicht over één of anderhalf jaar, zouden de afspraken weer kunnen worden ingetrokken. Dan ook zou het betrokken personeel weer volledig bij Fokker in dienst worden ge- Als de markt zich niet herstelt, ontstaat een geheel andere situatie. Dan is er vol gens de bestuurders geen sprake meer van een conjuncturele, maar van een structurele inzinking en zal over andere ingrepen moeten worden nagedacht. Voorlopig zien de bonden deeltijdont slag als een handvat voor het aangrijpen van de problemen bij Fokker. Nederlandse tramdiensten leggen baan in Tel Aviv De Haagsche Tramweg Maat schappij (HTM) gaat in het Is raëlische Tel Aviv een trambaan aanleggen. Samen met de tram bedrijven van Amsterdam en Rotterdam worden onder meer de sporen, de bovenleiding en de stations gebouwd. Daarnaast zullen de drie maatschappijen de exploitatie verzorgen van de de eerste tramlijn in Israël. De drie vervoersbedrijven zijn verenigd in Holland Transport Advising (HTA). Dit bedrijf is opgericht om advies te geven in het buitenland. De firma gaat in Tel Aviv een 24 kilometer lang net aanleggen waarover 130.000 reizigers per dag moeten wor den vervoerd. In de badplaats wonen 500.000 inwoners. In de regio, waarvan Tel Aviv het cen trum is, wonen 1,8 miljoen De tram moet een einde ma ken aan het verkeersprobleem van de stad. Het is voor de drie tramdiensten de eerste keer dat ze in het buitenland een spoor aanleggen en trams exploiteren. „We hebben veel kennis van j trams, en kunnen dat nu mooi gebruiken", licht HTM-voor- i lichtster M. de Vries toe. Hoe j hoog de kosten zullen zijn, is I nog niet bekend. katwijk» Traditiegetrouw is de Katwijkse strandexploitant Theo Lan ge weer de^erste die de zomer in zijn hoofd heeft. Honderd meter ten zuiden van de Boulevard van de kustplaats is hij deze week be gonnen met de opbouw van zijn paviljoen 'Willy Zuid'. Als de weer goden hem gunstig gezind blijven, gaat zijn terras over enkele weken open. foto henk bouwman Plannetje van PvdA-kamerlid den haag»jan kuys Staatssecretaris Gabor van tuurbeheer is enthousiast het idee van één voor alle natuurgebieden. Het PvdA-kamerlid Servaas Huys kwam gisteren met het voorstel _j op de proppen tijdens een poli tiek debat in de Tweede Kamer over de indeling van de groene ruimte in Nederland. Het schort volgens Huys aan de toegankelijkheid van natuur gebieden in ons land. Als voor beeld noemde hij een fiets tochtje van de Amsterdamse Waterleidingduinen, via Elst- wout, de Kennemerduinen en Duin- en Kruidberg naar het Noordhollands duinreservaat. Al die gebieden worden be heerd door verschillende instel lingen. Om die reden is het no dig telkens voor elk gebied een nieuw toegangskaartje aan te schaffen. „Al die terreinbeheer ders hanteren een eigen regime en kaartje. Dat moet dus veran deren," concludeerde Huys. De PvdA'er stelde voor een natuur jaarkaart in te voeren, die te vergelijken is met de museum jaarkaart, waarmee alle gebie den toegankelijk zijn. Gabor noemde het idee van Huys een 'uitstekende gedachte'. Hij zal met de verschillende terreinbe heerders contact opnemen over een verdere uitwerking van het project. Fout In het artikel van afgelopen vrij dag 'Wie doet zijn tien jaar oude auto weg' stond een fout. Wal ter Kamsteeg is geen Volkswa gen-dealer maar verkoopt Toyota's. OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN, WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien v Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. Fabriek en showroom: De Lasso 60, Roelofarendsveen, tel. 01713-15361 - telefax 01713-15202 deceuninck S De Rotterdams politie gaat op zoek naar honder den vrijwilligers. Over enkele maanden begint een intensieve wervingscampagne. Het te vormen vrijwilligerskorps komt in de plaats van de re- servepolitie. Burgemeester Peper van Rotterdam heeft dit gistermiddag gezegd voor Radio Rijn mond. Volgens Peper zal bij de werving een strenge se lectie worden toegepast. „We willen geen avontu riers, maar burgers met betrokkenheid met mens en samenleving", aldus Peper. Over de vorming van het vrijwilligerskorps is gisteren overleg ge voerd tussen de burgemeester, de politie en de hoofdofficier van justitie. „De werving van vrijwil ligers wordt in de regio Rijnmond breed gedragen door alle burgemeesters. Peper vergeleek de status van de vrijwillige poli tieman of -vrouw met die van de vrijwillige brandweer. „Het amsterdam richard mooyman i die bij voorbeeld een baan hebben en die we bij bepaalde gebeurtenissen in kunnen zetten om hand en spandiensten te verrichten." De Rotterdamse burgemeester denkt hierbij aan grote publieksevenementen. Hij zei tevens dat de vrijwilligers zouden kunnen worden inge zet voor eenvoudige politiesurveillance, wanneer in stadswijken op een bepaald moment te weinig reguliere politiemensen zijn. Volgens Peper kun nen de vrijwiligers bijdragen aan wat hij noemde de „vermaatschappelijking van de politie. Je plant de politie in bij de burgerij." De vrijwilligers kunnen rekenen op een een voudige vergoeding voor hun werkzaamheden, zei Peper. Voordat ze worden toegelaten worden ze onderworpen aan medische en psychologische keuringen. Ook worden leeftijdsgrenzen gehan teerd. „Ik verwacht heel veel belangstelling, maar de mensen moeten wel niveau hebben. Ik denk dat we heel helder moeten zijn, een vrijwilliger moet zijn verantwoordelijkheden kennen." De informatiemarkt over Schip hol in het hoofdgebouw van de Vrije Universiteit heeft veel weg van een braderie. Tientallen be zoekers schuifelen langs de kraampjes van deskundigen, die de brochures en rapporten over Schiphol zo aantrekkelijk moge lijk hebben uitgestald. Maar vooral de dames van de koffie hebben het druk. En natuurlijk ontbreekt de muzikale omlijs ting niet: op de achtergrond speelt een vrolijk fanfare-orkest. Maar er klopt iets niet. De muzikanten laten feestelijke melodieën maar al te graag ont aarden in gejaagd getetter. De fanfare is besteld door de Ver eniging Milieudefensie en ont popt zich als een actie-orkest dat een luid protest moet laten horen tegen de groei van Schip hol. Het luidruchtige gezelschap marcheert de zaal in, vlak voor dat de eerste voorlichtingsbij eenkomst over de uitbreiding van Schiphol begint. In de aula gaan de spandoeken en kleurige ballonnen met anti-Schiphol- leuzen nog eens extra omhoog, er klinkt applaus. De heren ach ter de tafel moeten weten wat voor vlees ze in de kuip hebben. Dan heft een groep oudere vrouwen ergens achterin de zaal een luid gezang aan. Het maat schappijkritisch koor 'Het mor rend volk' uit Hoofddorp laat van zich horen met een zelfge maakt anti-Schiphollied. „We worden toch niet serieus geno men", zegt mevrouw N. Stech- man, een van de protestzan gers. „Ik woon vlakbij Schiphol. Ik ben bang dat die dingen op een dag op m'n dak terechtko men. Mijn tijd zal het misschien nog wel duren, maar wat voor wereld laten we achter voor on ze kleinkinderen?" Projectdirecteur Schiphol J. Teders krijgt nauwelijks de gele genheid zijn inleiding te begin- Gisteren vond de eerste van tien informatiebijeenkomsten plaats met betrekking tot het ontwerp-streekplan Haarlemmeremeer-Schiphol in het hoofdgebouw van de VU in Buitenveldert. foto anp/ruud hoff nen. Nog voordat hij heeft kun nen uitleggen dat de groei van de luchthaven gepaard moet gaan met een verbetering van het leefmilieu, ontrollen actie voerders vanaf het balkon een enorm spandoek met de tekst 'minder Schiphol'. Milieudefensie brengt vervol gens een batterij luidspreker boxen in stelling. De casettere- corder gaat aan en minutenlang hangt het oorverdovende gegier van straalmotoren in de zaal, voor deze keer door Schipholte- genstanders met een enthou siast applaus begroet. De vreug de bekoelt wat als de actievoer ders de geluidsband niet meer uit willen zetten. Teders geeft geen krimp, maar voorzitter R. de Bakker wordt ten slotte boos en schorst de bijeenkomst. Overleg achter de coulissen levert een compro mis op: Milieudefensie mag een verklaring afleggen, als dat ver foeide apparaat de rest van de avond uitblijft. „Laat dit een waarschuwing zijn", zegt een triomferende ac tieleider W. Duyvendak van Milieudefensie. „We hebben al leen maar laten horen dat ge sprekken door lawaai worden onderbroken. En met de groei van Schiphol zal dit de komen de jaren nog veel erger wor den." Schiphol en de betrokken overheden zetten de groei van de luchthaven door ten koste van milieu en veiligheid, zo luidt de beschuldiging van veel sprekers. De uitleg van specia listen in het Schiphol-panel ver mag daar weinig aan verande ren. De stellingen zijn al lang betrokken, hier en daar worden de posities zelfs verstevigd. „Dit project gaat met veel emoties gepaard", zegt project directeur Teders in de pauze. „Het gaat om mensen die dage lijks geluidshinder ondervinden en zich zorgen maken over hun veiligheid. Ik had dit soort reac ties wel verwacht. Er is onbeha gen, een zeker wantrouwen ook. En dat is jammer, want alles is in de rapporten te controleren." Ja, Teders houdt rekening met meer roerige informatie-avon den.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17