Leiden Brede steun in raad voor autoluw centrum 'De zaak ligt politiek nogal gevoelig' 'Ze zijn echt heel goed Spandoeken op Lange Mare Colleges Dies Natalis in teken van verleden Asbestbuizen bij station verwijderd DINSDAG 8 FEBRUARI 1994 11 Pui a Bewoners van een I T1 huis in Warmond werden afgelopen week einde ruw wakker geschud toen een auto tegen hun gevel reed. Heropening /f g~ Er is een goede kans I 3 dat het Koudekerk- se Prins Willem Alexander- bad op Koninginnedag weer open gaat. Jongetje gewond bij aanrijding leiden Een driejarig jongetje raakte gistermiddag licht gewond bij een verkeersongeval op de Brahmslaan. Het slachtoffer stak omstreeks half vijf onverwacht de weg over en werd aangereden door een Voorschotense automobilist. Schilderijen gestolen leiden Bij een inbraak in een woning aan de Stadshouderslaan zijn schilderijen, giropassen en betaalkaarten buitgemaakt. De bewoners van het huis lagen te slapen toen hun huis werd leeg gehaald. Klant haalt kassa leeg leiden Een klant van het AH-filiaal aan de Hooigracht deed gis teravond een onverwachte greep in de kassa en maakte daarbij een bedrag van ongeveer 1300 gulden buit. De dief sloeg zijn slag vlak voor sluitingstijd, even voor half zeven. De man rende na de diefstal weg richting Middelweg, waar een auto gereed stond. Een getuige, die de vanuit de supermarkt de achtervolging inzette, probeerde tevergeefs de dader aan te hou den. De politie is op zoek naar deze getuige. leiden/warmond eglantine weu mans Al in de gang van de Leidse Houtschool zijn de klanken van de Chinese slaginstrumen ten te horen. Kinderen van het Taiwanese Junior Hsiao Hsi Yuan Puppet Theater hebben daar gisteren een traditioneel Chinees poppenspel opge voerd. Het optreden is een initiatief van de jonge componist Sebas- tiaan Jansen. Tijdens een stu diereis in Taiwan kwam Seba§- tiaan in aanraking met het kin derpoppentheater van de Hsin Chuang Elementary' School in Taipei. Hij was in Taiwan op uitnodiging van de Taiwanese componist Wen Loong Hsing, directeur van het pas één jaar oude Cultural Institute for De velopment of Taiwan (CIDT) dat de Taiwanese cultuur in het buitenland promoot. Weng nam Sebastiaan mee naar het poppenspel van de jonge Poppentheater uit Taiwan in Leidse Houtschool schoolkinderen. „Het leek me gelijk al een mooi idee om die kinderen naar Nederland te halen", zegt Sebastiaan. Terug in Neder land heeft hij contact opgeno men met Stichting Steunfunc tie Kunstzinnige Vorming (SS- KV), die culturele activiteiten op scholen organiseert. De mensen van deze stichting wa ren meteen enthousiast over deze culturele uitwisseling. „Het is de bedoeling dat we dit vaker gaan doen", zegt Sebasti- Levensecht De kinderen van de Leidse Houtschool hebben gisteren hun ogen uitgekeken. Zwaar den vlogen van links - naar rechts en kreten vanachter de poppenkast maakten de strijd tussen ridders en wilde beesten levensecht. „Het is veel beter clan ik verwacht had. Ze zijn echt heel goed", zegt Dustin, een leerling van de Leidse school. „Wel een beetje harde muziek", merkt een meisje op. Waar het verhaal precies over ging, is voor de meesten on duidelijk gebleven. „Maar ze kunnen goed vechten", zegt een jongetje heel wijs. De Hsin Chuang school is een normale basisschool, legt directeur Tian Erl Wen uit. Ze hebben alleen een speciale poppenspelvereniging. Als de kinderen zo'n jaar of zeven zijn kijkt master Hsu Wang, de be kendste poppenspeler van Tai wan, of de kinderen geschikt zijn voor het poppentheater. De talentvolle kinderen krijgen iedere zaterdag twee uur les van de grootmeester. De opgevoerde stukjes gaan over gebeurtenissen uit de Chi nese geschiedenis en zijn mo ralistisch. Volgens Tian is het poppentheater heel populair in Taiwan. In hun eigen land zijn de kinderen al vaker op toer- nee geweest. „Dit is de eerste keer dat we met de school in het ^buitenland zijn. .Alles gaat prima en als ze ons vragen, ko men we meteen weer", aldus een enthousiaste Tian. Na de voorstelling krijgen de jeugdige artiesten een oerhol- landse lunch: pannekoeken en boterhammen met hagelslag. Met smaak wordt alles veror berd. „Ik vind de kaas en de melk hier heel lekker", zegt Chu Ying Ving met haar mond vol. Ze hoopt hier veel nieuwe vriendinnetjes te krijgen. Wu Chih Ling heeft het ook prima naar zijn zin. „De scholen zijn hier volgens mij veel minder streng', «gt Mj. De kinderen maken deel uit van een groep van veertig Tai wanese artiesten. Dezelfde dag heeft een groep tieners in de christelijke basisschool De Oostergeest in Warmond een schimmenspel opgevoerd. Eind deze week vertrekt de groep weer naar Taiwan. Debat auto's in en om de stad GroenLinks debatteert over de auto in en om de stad. Het de bat wordt zondag 13 februari (15.30 uur) gehouden in het Gulden Vlies (Breestraat 125). Behalve Groenlinks doet ook D66 mee, evenals Reinout van Gulick, ahibtenaar van de ge meente Leiden die belast is met het structuurplan voor de toe komst. Vierde deelnemer is Evert Meelis, lid van de Werk groep Milieubeheer Leiden. Het is de bedoeling dat er ge sproken wordt over de plannen voor de autoluwe binnenstad, de bouw van een parkeergarage aan de Boommarkt en eventue le alternatieven daarvoor. Bo vendien komt ook de aanleg van rijksweg 11 -west aan de or de. D66 wil aangescherpt plan De Leidse D66-fractie kan als enige niet leven met de bij stellingen van het plan voor de autoluwe en -vrije bin nenstad. De WD, die van meet af aan tegen is geweest, verandert niet van mening. Ook niet nu de regels in het centrum van Leiden danig zijn versoepeld. GroenLinks, SP, PvdA en CDA vinden de aanpassingen van het plan, die onder druk van de vele inspraakreacties tot stand zijn gekomen, wel aanvaardbaar. GroenLinks en SP zijn ech ter tegen de garage die moet komen op de Boommarkt, bij het onderkomen van het Hoogheemraadschap van Rijnland. tovrij gebied dat niet al na zes uur - als de winkels sluiten - weer open gaat, maar 24 uur per dag van auto's blijft gevrij waard. Volgens De Graaf heeft het geen zin om van straten in het stadshart die autovrij worden voetgangersgebieden te maken 'als om zes uur de palen weer de grond uit gaan.'. „Je stuurt toch geen verkeer over een voetgangersprofiel. D66-WoordvoerderTh. de Graaf zei gisteravond in de raadscom missie economie, verkeer en bestuurlijke vernieuwing dat CDA-wethouder J. Walenkamp een 'fikse stap terug' heeft ge daan. Zijn partij drong er bij Walenkamp op aan dat hij de plannen weer aanscherpt. De grootste oppostiepartij denkt daarbij aan een groter au- Frontaal De Graaf zette gisteravond be halve op Walenkamp ook frontaal de aanval in op Groen Links-woordvoerder P. Duij- vensz. Volgens de D66'er kan de kleinste collegepartij onmoge lijk voor de planaanpassingen zijn omdat GroenLinks blijkens zijn verkiezingsprogramma veel verder wil gaan met het autoluw en -vrij maken van de binnen stad. Duijvensz wees De Graaf er vervolgens op dat GroenLinks tegen de Boommarkt-garage is en dat D66 de mogelijkheid van de bouw van zo'n 'auto-mag neet' midden in het autovrije gebied open laat. Waarop De Graaf wilde weten hoe hard dat 'nee' van GroenLinks tegen de garage nu werkelijk is. Duij vensz: „Wij doen geen conces sies." De Graaf: „Ook niet als daardoor de positie van Groen Links in het volgende college onder druk komt te staan?" Duijvensz weer: „Wij doen geen consessies." Afwachten CDA-wethouder Walenkamp voorkwam dat deze discussie werd voortgezet. „Laten we eerst maar eens afwachten of het Hoogheemraadschap (dat in april besluit of het wil verkas- de i s wildoen.' red.) Walenkamp'proberde tever geefs de angst bij D66 weg te nemen dat na 18.00 uur de bin nenstad weer het domein wordt van de auto. Walenkamp maak te een vergelijking met Haar lem. „Daar is het even na zes uur wat rommelig op straat met wat in- en uitladend verkeer. Daartegen moeten we niet wil len optreden. Ook het binnen stadleven stelt z'n eigen eisen. Wat later op de avond keert de rust terug." De gemeenteraad neemt op 15 februari het finale besluit. leiden Voorzichting en goed ingepakt verwijderen werknemers vai tion lagen. De bouw van de autotunnel voor het station maakt het v i specialistisch bedrijf asbestbuizen die onder het wegdek voor het sta ggen en verwijderen van tal van pijpleidingen noodzakelijk. FOTO LOEK ZUYDERDUIN leiden wim koevoet Winkeliers van de Lange Mare willen deze straat volhangen met spandoeken tegen de afsluiting voor auto's. In de plannen voor de autoluwe en -vrije binnenstad staat het 100 meter lan ge gedeelte van de Lange Mare tussen Haarlemmerstraat en Claresteeg te boek als autovrij. De bij het actiecomité' 'tot be houd van de Lange Mare' aangesloten middenstanders zeggen dat ze daardoor onbereikbaar worden voor klanten en bevoor radend verkeer. .Woordvoerder N. Maat van Het Plastic voorspelt een enorme verkeerschaos. Op het gedeelte voorbij de Claresteeg, ongeveer ter hoogte van de Dagmarkt, mogen wel vrachtwagens parke ren om te laden en te lossen. 'Een half miljoen jaar mens en milieu' is het thema van een aantal publiekscolleges ter gele genheid van de 419de verjaar dag van de Rijksuniversiteit Lei den: de Dies Natalis. De colle ges worden op zaterdag 12 fe bruari gehouden. De officie"le viering van de Dies Natalis is op dinsdag 8 februari. Prof. dr. Frits van Oostrom spreekt die dag om 15.30 uur in de Pieterskerk de Diesrede uit: 'De waarde van het boek'. Uit de verschillende Diescol leges van Leidse wetenschap pers op 12 februari blijkt dat oermensen honderduizenden jaren geleden helemaal niet zo primitief waren als wij vaak ver onderstellen. Zij trotseerden bij voorbeeld de ijstijden. De na tuur drukte wel haar stempel op de mens: ziektes, afwijkingen en extreme belasting zijn in het skelet te zien. Veel onderzoek wordt gedaan naar de mens en zijn milieu in het verre verle den. De volgende colleges lichten een tipje van de sluier op: 10.15-11.00 uur. dr. M. van Kolf schoten, Nijlpaard en mam moet: extremen uit de Oude Steentijd. Van 11.15 tot 12.00 uur, prof. dr. L. Louwe Kooij- mans: In harmonie met de na tuur? Mens en milieu in de late prehistorie. Van 12.15 tot 13.00 uur: dr. G. Maat, Het menselijk skelet: archief van falen en suc- Andere Diescolleges: 10.15 uur: prof. dr. M. Boekaerts: Le ren zelfregulerend te leren: kerndoel van het onderwijs, prof. mr. Th. Drupsteen: Recht op duurzame ontwikkeling, prof. dr. R. Verpoorte: Fijnche- mie van de plant. Deze colleges duren tot 11.00 uur. Van 11.15 tot 12.00 uur: Dr. M. ter Borg: De mythe in de moderne samenleving, prof. dr. W. Rietveld: De speurtocht naar onze biologische klok. prof. dr. W. Schipper-de Leeuw: Schrij ven en teurgschrijven, van kolo niale naar postkoloniale litera tuur. Van 12.15- 13.00 uur: dr. E. 'Bos: 'God bestaat niet', is dat duidelijk?, prof. mr. E. van Rou- veroy van Niewaal: Traditioneel gezag in Afrika: op het kruis punt van democratische onze kerheid, prof. dr. Schefold: De twee gezichten van het bos, vi sies op de natuur in Indonesië. De Diescolleges worden ge houden in het Academiege bouw aan het Rapenburg 73 in Leiden. 's Middags van 13.15-16.00 uur zijn het Academisch Histo risch Museum, het Rijksherbari um/Hortus Botanicus en het Prentenkabinet gratis te bezoe ken. De afdeling Archeologie in Nederland van het Rijksmuse um van Oudheden is met kor ting te bezichtigen voor deelne mers van de Dies-viering. Studentenpand Vrouwensteeg voldeed aan geen enkel brandvoorschrift Het schrikbeeld van de Leidse brandweer is dit weekeinde werkelijkheid geworden in de Vrouwensteeg. Een studenten- pand dat aan geen enkel voor schrift van brandveiligheid vol deed, is zondagavond groten deels uitgebrand. „We mogen van geluk spreken dat er nie mand in het pand aanwezig was toen de brand uitbrak. Want het was onmogelijk geweest in dit huis uit de vuurzee te vluch ten", zegt A. van den Berg, de brandweerman die gistermid dag de puinresten van de ka mers boven café De Pijpenla in ogenschouw nam. „Je moet er maar niet te hard over oordelen, want de zaak ligt politiek nogal gevoelig", zegt de brandweerman. „Maar zoals dit pand zijn er vele in Leiden. Heel veel kamerverhuurders lappen de veiligheidsregels aan hun laars en zien het verhuren van kamers als pure business. De kamers aanpassen aan de eisen van brandveiligheid kost ze te veel geld. En studenten happen graag toe. Een kamer vinden in Leiden is moeilijk en een goed kope kamer al helemaal." Lede ogen Volgens Van den Berg ziet de brandweer met lede ogen toe dat de gemeente Leiden onveili ge studentenpanden niet sluit. „Dit is het gevolg van het ge doogbeleid van de gemeente. Officieel moet elke kamerver huurder zich aanmelden bij ons. Wij komen dan controleren en kunnen advies geven. De ei genaar van dit pand heeft die moeite nooit genomen. Hij heeft in feite de studenten hier illegaal laten wonen. Eigenlijk mogen we van geluk spreken, dat zo'n brand in Leiden zelden voorkomt. Studenten zijn zich gelukkig zelf goed bewust van de gevaren van het wonen op onveilige kamers." Over de oorzaak van de brand boven de Pijpenla tast de politie in het duister. „Om half tien Van de twee studentenkamers aan de Vrouwensteeg bleven slechts zwartgeblakerde resten over. verlieten de laatste bewoners het pand, om vijf over tien brak de brand uit. Die tijd is te kort voor kortsluiting of broeiproces. We vermoeden dat er sprake is geweest van een 'open vuur' dat is overgeslagen: een kaars of een te hete lamp of zo. Maar ja. het bewijs zulfen we wel nooit vinden. Daarvoor is de boel te veel verbrand." Triest De twee uitgebrande kamers liggen achterin het pand, op de tweede verdieping. De aanblik is triest, overal zwartgeblakerde resten. Buiten in de Vrouwen steeg praten de twee gedupeer de studentes met een recher cheur van de politie. Ze probe ren hem ervan te overtuigen dat ze de bewuste zondagavond geen smeulende peuken heb ben achtergelaten of brandende kaarsen hadden staan. De meisjes zijn overstuur en nauwelijks aanspreekbaar. Ze willen ook niet met hun naam in de krant. Vragen zich af waaarom de krant zo graag hun ellende wil optekenen. „Laat ons alsjeblieft met rust. We heb ben helemaal niets meer, alles is verbrand." Ze trillen van emoties en de kou. „Ik ga mijn jas zoeken, mijn enig overgeble ven bezit." Of ze nu wel onderdak heb ben voor de komende dagen? „Ja. we kunnen gelukkig bij vrienden en familie terecht." Hoe dat met de verzekering zal gaan weten ze niet, ze waren zelf immers niet tegen brand schade verzekerd. „Er zijn van daag al zoveel mensen hier over de vloer geweest. We weten echt niet wat ons nu nog te wachten staat." De kamers op de eerste etage en café De Pijpenla hebhen FOTO HENK BOUWMAN door het bluswerk van de brandweer vooral veel water schade. De vloerbedekking sopt onder de voeten van de andere studenten, die hun schade op nemen. Doorweekte matrassen worden uit huis gesjouwd. De kroeg blijft tot donderdag gesloten. Exploitant Peter Brandt meldt dat de magnetron en het koffiezetapparaat in de keuken het hebben begeven. „Ik heb gauw zo'n tienduizend gul den schade. Het is nog de vraag of dat vergoed wordt door de verzekering. Dit is overmacht, hè". Ondernemers verdeeld over de Ziektewet leiden rudolf kleun vervolg van voorpagina 'Vertwijfeld', zo noemt direc teur I. van Buuren van het t JAK i eiden dr reacties van ondernemers op de nieuwe Ziektewet. „Ze hebben er over gelezen en wisten wat er aankwam, maar hebben lang het idee gehad dat het hen niet <cou overkomen." Hij re lativeert de jammerklachten over hoge extra kosten. „Het is plussen en minnen. Er staat ook een premievermin- dering tegenover." De nieuwe Wet Terugdrin ging Ziekteverzuim betekent voor bedrijven met meer dan vijftien werknemers dat ze de eerste zes weken ziektegeld zelf moeten betalen. Voor kleinere bedrijven geldt een wachttijd van twee weken. Volgens Van Buuren zal het niet snel Ionen om een be drijf in kleinere eenheden op te splitsen. Een andere consequentie van de nieuwe wet is dat be drijven zich moeten aanslui ten bij arbo-diensten die zor gen voor controle en begelei ding bij verzuim. Nogal wat bedrijven zijn inmiddels ge neigd om werknemers die met een griepje of verkoud heid thuis zitten, maar niet meer als ziek op te geven. Dat spaart controlckostcn nu Directeur i de Vreeze van arbodienst ArboNed Lei den zegt daarover: hiér enige tijd wordt op grond van dat verschijnsel dan ge meld d.U hel /leklevei'/uim is gedaald De christelijke werkgevers organisatie NCW kwam deze week met kritiek op de kos ten van de arbodiensten, die met 1 II» Int Hill gulden per jaar per werknemer veel ho ger zouden liggen dan minis ter De Vries eerder voorspie- gelde.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11