Optimisme over toekomst De Does Zeevogels slachtoffer van onbekende ziekte Progressief Zoeterwoude vecht voor Groene Hart Regio Milieugedeputeerde werkt mee aan protest tegen baggerstort Zilveren Kruis haalt premie twee keer van bankrekening Minder bezoekers, wel gezellig Gewapende overval op bloemenrijders MAANDAG 7 FEBRUAR11994 Van der Vlist opent stortseizoen Milieugedeputeerde Hans van der Vlist verricht deze week de officiële opening van het bag- gerstortseizoen in het Braasse- mermeer. De openingshande ling wordt naar verwachting woensdag uitgevoerd, wanneer de eerste lading verontreinigd slib uit de omgeving van Maas sluis aankomt. Tot die tijd wordt er alleen bagger uit de Leidse Vaart bij Rijnsaterwoude in de voormalige zandwinput gedumpt. De officiële opening van het stortseizoen is een idee van cle stichting tot behoud van het Braassemermeer. De stichting wil met de opening demonstre ren tegen de hervatting van de slibstort. De stort heeft bijna twee jaar stilgelegen. Het plan is dat de actiegroep bij de aan komst van het eerste grote bag- gertransport de Woudwetering met een ketting blokkeert, en dat Van der Vlist de ketting doorknipt. De milieugedepu teerde heeft zijn medewerking De actiegroep heeft ervoor gekozen de bagger die afkom stig is uit de Leidse Vaart onge moeid te laten. „We hebben steeds gezegd dat we geen be zwaar hebben tegen de stort van bagger uit het eigen heem. De vervuiling van de Leidse Vaart is bovendien niet veront rustend", verklaart voorzitter Eric Bosch van de stichting. Het storten van bagger afkomstig uit de vaart die het Braassemer meer met de Langeraarse plas sen verbindt zou vandaag be ginnen. Over de bagger uit het water schap Midden Delfland, die la ter deze week wordt verwacht maakt Bosch zich wel zorgen. „Het gaat om een heel dubieuze pardj. Twee jaar geleden is de stort een paar dagen stil gelegd toen bleek dat de bagger veel meer van het kankerverwekken de chroom bevatte dan is toege staan. Dat was bagger van de zelfde partij die we nu weer krij gen", aldus de actievoerder. In totaal krijgt de Braassem de ko mende jaren 105.000 kubieke meter slib uit Midden Delfland te verstouwen. Als Zoeterwoude in de toekomst echt niet meer onder bebouwing van de Grote Polder uitkomt, wil Progressief Zoeterwoude (PZ) dat inwoners actief meepraten over de invulling. Bijvoorbeeld in een referendum. „Bovendien moet de gemeen te er dan voor zorgen dat er in de eerste plaats voor Zoeterwoudenaars wordt gebouwd", vindt R. de Lange (PZ). Maar PZ zal zich ook in de periode 1994-1998 tot het uiterste inspannen om het Groene Hart groen te houden. „Samen met de provincie en de Leidse regio propageren ook wij vliegveld Valkenburg als bouwlocatie. Bebouwing van het Groene Hart moeten we voorkomen. Ook als dat de goede ver standhouding met Leiden kost. Om zomaar een taxateur naar Zoeterwoudse boeren te sturen. Dat is onacceptabel", windt De Lange zich op. Zonder toestemming van Zoeterwoude liet de gemeente Leiden vorige maand taxeren hoe boerderijen aan de Laan van Oud Raadwijk in de toekomstige be bouwing van de Grote Polder zouden passen. Op de hoek Hoge Rijndijk-Oranjelaan gaven De Inbrekers slaan toe in Alphen Lange en enkele partijgenoten zaterdagochtend het startsein voor de gemeenteraadverkiezingen. Als eerste Zoeterwoudse partij stoeiden zij met stijfsel en verkiezingsposters die niet kreukelvrij bleven. Stemmen vergaren, betekent opvallen, meent PZ. Wankelend op een trapje bevestigde wethouder en lijsttrekker A. Ringersma dus een grote rode kubus bovenop het verkiezingsbord. Met de slogan 'PZ geeft u de ruimte' wil de par tij stemmen vergaren. Net als in deze periode hoopt PZ opnieuw in het college van burgemees ter en wethouders te komen. In het verldezings- programma staat de inbreng van de Zoeterwoud se burger voorop. „We willen graag toewerken naar een vorm van wijkbeheer waarbij bewoners gezamenlijk met de gemeente beslissen wat met een bepaald geldbedrag gebeurt," vertelt De Lan ge. „Samenwerking tussen bewoners en gemeen te werkt. Kijk maar naar de Bernhardstraat en Wilhelminastraat. Daar hebben bewoners zelf met tekeningen aangegeven hoe ze hun omge ving wilden veranderen", geeft T. Smit als voor beeld. Inbrekers waren dit weekeinde actief in Alphen aan den Rijn. Uit een woning aan de Wilhelmina Drukkerstraat verdwenen een vi deorecorder, fotocamera, cheques en horloges. De daders kwamen via een raam aan de achterzijde binnen. Onbekenden hebben uit een woning aan de Weegbreestraat een videorecorder, cd-speler en een televisie ontvreemd. De daders braken een bovenlicht open om binnen te komen. Zaterdag zijn op klaarlichte dag uit een woning aan de Tarthorst geluidsapparatuur en geld gestolen. Van de da ders ontbreekt ieder spoor. In een aantal andere woningen werd ook ingebroken, maar daar was de buit gering. Twee gewonden bij aanrijding Drie personenauto's zijn zater dag op de kruising van de Pla- netensingel en de Kennedylaan op elkaar gebotst. Daarbij vielen twee gewonden. Een 35-jarige automobilist uit Alphen wilde van de Kennedylaan de Plane- tenJngel inrijden en gaf daarbij geen voorrang aan een tege moetkomende auto. Door de klap reden beide auto's tegen een stilstaande auto. De Alphe- naar is naar het ziekenhuis ver voerd met inwendige verwon dingen. De 49-jarige Amersfoor- ter uit de tegemoetkomende auto liep nek-en schouderletsel op. Een 22-jarige Heemstede- naar, die in de stilstaande auto zat, bleef ongedeerd. Autokrakers actief in Wassenaar Ondanks tegenvallende resultaten Voorschotenaar dood aangetroffen voorschoten/laag-soeren De 55-jarige Hans Kooreman uit Voorschoten is zondag le venloos in zijn auto aangetrof fen in Laag-Soeren op de Velu- we. De Voorschotenaar was sinds 11 december spoorloos. Volgens de politie van Voor schoten is er geen sprake van een misdrijf. Onderzoek moet de precieze doodsoorzaak aan het licht brengen. Sinds 11 de cember, de dag van zijn ver missing, heeft Kooreman waarschijnlijk door het land gezworven. Eind januari werd zijn signalement verspreid maar dit leverde geen bruikba re tips op. wassenaar Het centrum van Wassenaar was het afgelopen weekeinde het werkterrein van autokrakers. Uit zes auto's, die stonden geparkeerd aan de Langstraat, de Kerkstraat en het Tuinpad, verdwenen autoradio's en cassetterecorders. Aan de Lange Kerkdam werd een auto gestolen. Kostbare boot uit tuin verdwenen wassenaar Een catamaran met trailer is vrijdag verdwenen uit de tuin van een woning aan de Schouwweg in Wassenaar. De bewoners ontdekten de diefstal zaterdag bij thuiskomst. De zeil boot met de trailer zijn samen ongeveer 25.000 gulden waard. De trailer lag niet aan de ketting. Inbrekers richten ravage aan wassenaar Bij een inbraak in een kantoor met bovenwoning werd zaterdag zo'n ravage aangericht, dat nog steeds niet duide lijk is wat er is verdwenen. De inbrekers richtten zowel in het kantoor als in het huis enorme vernielingen aan. Ze kwamen vermoedelijk binnen door de achterdeur die niet was afgesloten. Autodief rijdt sloot in stompwuk De Leidschendamse politie heeft gisteren een gesto len auto uit de sloot naast de Ondermeerweg gevist en terugbe zorgd bij de eigenaar. Het voertuig, een acht jaar oude Opel Ka- dett, werd 's nachts tegen vier uur aangetroffen door een voor bijganger. De politie constateerde dat de wagen eerder die nacht was gestolen in de omgeving van Emmeloord. De benadeelde had zijn wagen nog niet gemist. Sieraden gestolen uit woning leiderdorp Uit een woning aan de Leiderdorpse Roerdomp zijn vrijdag gouden sieraden gestolen. De daders vernielden een raam om binnen te komen, nadat zij eerst de achterdeur hadden geprobeerd te forceren. De waarde van de sieraden is onbekend. Inbrekers via afdakje naar binnen oegstgeest Sieraden, een video-recorder, geluidsapparatuur, een fototoestel en een klein geldbedrag zijn dit weekeinde gesto len uit een woning aan de Groot Proffijtlaan in Oegstgeest. De inbrekers kwamen binnen door een openstaand raam op de eer ste verdieping, waarvoor ze op een afdakje moesten klimmen. Eerder hadden ze geprobeerd om de achterdeur te forceren, maar dat was niet gelukt. Auto botst tegen huis warmond» De bewoners van een huis aan de Herenweg in War mond kregen zaterdagnacht de schrik van hun leven, toen er even na middernacht een auto tegen de voorgevel reed. De gevel raakte ontzet. De bestuurder, een 20-jarige Warmonder, was met grote snelheid uit de bocht gevlogen. Vermoedelijk had de man ook een glaasje te veel op. De Warmonder liep bij de klap een groot aantal kneuzingen op. Na behandeling in het zieken huis kon hij weer naar huis. Zijn auto wordt onderzocht. Fietsster loopt rugletsel op ter aar Een 50-jarige vrouw uit Ter Aar liep gisteren op de Ker- kw^g.in haar woonplaats rugletsel op. De vrouw wilde op de fiets tér hóogte van de' Aaraamsebrug linksaf slaan en gaf daarbij een auto, bestuurd door een 45-jarige man uit Zevenhuizen, geen voorrang. Mensen die bij het Zilveren Kruis tegen ziektekosten zijn verzekerd werden eind vorige week onaangenaam verrast, toen hun premie dubbel bleek te zijn afgeschreven van hun bank- of girorekening. Het Zil veren Krnis Spaarneland in Heemstede bevestigt de fout, maar verklaart dat deze inmid dels is hersteld. Om hoeveel mensen het gaat is niet bekend. Op het hoofdkantoor van de ziektekostenverzekeraar in Noordwijk waren nog geen klachten binnengekomen. „Waarschijnlijk gaat het om een klein aantal (tijdelijk) gedupeer den, anders had de telefoon hier wel roodgloeiend gestaan," verklaart een woordvoerder. Bromfietser breekt enkel na botsing alphen aan den run» Een 37-jarige bromfietser uit Alphen heeft gisteren bij een aanrij ding op de Oranjenassausingel een gebroken enkel en hoofdletsel opgelopen. Volgens de politie heeft de brommer op de kruising met de Oostkanaalweg een rood stoplicht genegeerd en werd hij door een automobilist uit Alphen aangereden. Vogelasiels staan voor raadsel monica wesseling Veel zeevogels, die de afgelopen dagen op de Ne derlandse stranden zijn aangespoeld, sterven aan een tot nu toe onbekende ziekte. Rijkswaterstaat denkt niet dat het landbouwgif, dat onlangs aan spoelde, de oorzaak is. De vogelasiels in Oegst geest en Noordwijk hebben al dertig zieke vogels opgenomen. Beheerder/eigenaar H. Raymaekers van het vo gelasiel Oegstgeest zegt nog nooit eerder vogels met deze ziekteverschijnselen binnen te hebben gekregen. „Het verenpak ziet er eigenlijk gewoon goed en schoon uit, maar de dieren zijn wel broodmager. Ze tollen op de benen. Binnen een paar dagen zijn ze weg". Zijn collega Van der Werf uit Noordwijk heeft dezelfde ervaring: „Ze zien er redelijk uit, maar binnen een paar dagen sluiten ze de ogen voor goed." Beide asielbeheerders kunnen niet met zeker heid zeggen of het landbouwgif de oorzaak is. Tot voor kort betaalde de overheid het onderzoek van aangespoelde dieren, maar die subsidiekraan is dichtgedraaid. „En dus hebben we geen geld voor onderzoek", concludeert Raymaekers. Volgens Van der Werf heeft het Haarlemse vogelasiel twee vogels laten onderzoeken, maar een duidelijke doodsoorzaak is daarbij niet vastgesteld. Afgelopen weekeinde zijn er op de stranden honderden aangespoeld. Tientallen daarvan zijn gisteren onderzocht. Volgens Rijkswaterstaat is bij slechts twee dieren resten van het inmiddels be ruchte landbouwgif Apron Plus aangetroffen. Woordvoerder J. Huisman van Rijkswaterstaat verwacht dan ook niet dat landbouwgif de oor zaak van de verhoogde sterfte zal blijken te zijn. De faculteit diergeneeskunde van de universiteit Utrecht en de gezondheidsdienst voor dieren in Deventer speuren naar de werkelijke oorzaak. Voor de vogelasiels zijn de wintermaanden altijd een drukke periode. De zeevogels uit het noorden fourageren dan op de kustwateren. „En elke olie vervuiling of lozing van palmolie of paraffine maakt vele slachtoffers". Vogeldeskundigen verwachten dat de aange spoelde dieren slechts een fractie is van het wer kelijke aantal slachtoffers. Er moeten op zee dui zenden getroffen vogels zitten. De Zoeterwoudse wethouder en lijsttrekker A. Ringersma plaatst een grote houten kubus bovenop een ver kiezingsbord aan de Hoge Rijndijk. foto ben de bruyn Het Leiderdorpse zwembad De Does gaat een spannend jaar tegemoet. Onzekerheid over de verlenging van het beheers-contract met de gemeente, onduidelijkheid over de inrichting van het buitengedeelte en de dreiging van tegenvallend bezoek. Toch staan de gezichten blij: ,,De mogelijkheden van dit complex zijn groot." Ieder jaar roept de dagelijkse leiding van het zwembad, be heerd door Sportfondsen Ne derland, om het hardst dat de toekomst er ondanks alles roos kleurig uitziet. De sinds enkele maanden aangestelde manager W. Willigers vormt hierop geen uitzondering. „We hebben een goede accommodatie, jong en enthousiast personeel en er lig gen nieuwe kansen in de sfeer van activiteiten." Toch liegen de cijfers niet, de bezoekersaantallen in 1993 vie len bitter tegen. Willigers: „We gaan de oorzaak van het tegen vallende losse bezoek achterha len via een enquête die van 16 tot en met 22 februari wordt ge houden." Bezoekers wordt ge vraagd klachten en wensen ken baar te maken. De resultaten worden aller eerst doorgenomen met het personeel. „Met suggesties over begeleiding of hygiëne kunnen we natuurlijk meteen wat doen. Verbouwingen, bijvoorbeeld de scheiding van het natte en dro ge gedeelte in de kleedruimtes, kosten natuurlijk wat meer tijd." Toch ziet ook Willigers in dat zo'n onderzoek niet zaligma kend is. „Het blijft natuurlijk voor een deel altijd gissen waar om mensen komen of wegblij ven. In januari bijvoorbeeld trok het bezoek plotseling aan. Je komt er nooit achter waar dat mee te maken heeft." Nog een onzekere factor is het buitengedeelte. Vaststaat dat het buitenbad wordt gesloten, maar er is een discussie gaande over wat er voor in de plaats moet komen. Werd vorig jaar nog gedacht aan het vergroten van de speelweide, volgens Wil- ten op tafel. De raad van beheer van De Does kiest binnenkort een van de opties en doet vervolgens een voorstel aan de gemeente. Twee gewapende mannen heb ben vrijdag rond middernacht in Valkenburg twee bloemenrij- ders overvallen en een onbe kend geldbedrag buitgemaakt. De 21-jarige Valkenburgse chauffeur en zijn 22-jarige Lis- sese bijrijder waren net terug van een rit naar Duitsland. Zij bleven ongedeerd. De overval gebeurde bij het bloemenbedrijf De Mooij aan de Achterweg. De overvallers hadden een bi vakmuts over hun hoofd getrok ken en schreeuwden 'Dit is een overval'. Ook een toegesneld personeelslid, een 20-jarige Rijnsburger, werd onder schot gehouden. Nadat ze het geld hadden af gegeven, werden de drie vastge bonden. Hun mond werd dicht geplakt met tape. De daders de richting van de provinciale weg SI. De slachtoffers konden zich snel bevrijden en alarmeerden de politie, maar die kon de overvallers niet meer achterha len. De verdachten zijn twee mannen van 20 tot 25 jaar oud. De grootste is tussen de 1.85 en 1.90 meter en heeft een nor maal tot tenger postuur. Hij was gekleed in donkere kleding. De andere overvaller is ongeveer 1.70 meter lang en heeft een normaal postuur. De eigenaar van het bloemen bedrijf wil niet zeggen hoeveel geld de overvallers hebben buit gemaakt, maar volgens hem hebben de chauffeurs nogal eens geld op zak, als ze bloe men in Duitsland hebben ver kocht. Hoewel Willigers niets kwijt wil over de inhoud van de plannen, maakt hij wel duidelijk achter de filosofie van zijn voorganger R. Toering te staan. Die beweer de altijd de sluiting van het bui tenbad geen ramp te vinden, 'omdat mensen buiten vooral zonnen en er geen problemen mee hebben binnen te zwem- Nog meer onduidelijkheid. Midden dit jaar loopt het con tract met de gemeente af over de 'verhuur' van De Does aan Sportfondsen. Willigers is ui terst voorzichtig met een voor spelling over verlenging. „Al gaan we er bij de planning na tuurlijk wel van uit dat de over eenkomst wordt verlengd. Het is echter niet louter kom mer en kwel. Willigers wijst op de goede resultaten van de acti viteiten als het zogeheten 'aqua-sportief, een combinatie van aerobic, aqua-joggen en trimzwemmen. „Daar zit nog groei." En over cijfers, ze zijn dan wel rood, maar vergeleken met re sultaten van andere baden ook weer niet zo erg. „De Does springt er niet slecht uit, de be zetting van de sporthal behoort zelfs tot de beste vijf van alle sportfondsencomplexen", aldus Willigers. roelofarendsveen Carnaval in Alkemade. Traditiegetrouw was dat weer een week voordat de feesten in het zuiden losbarsten. Het Veense carnaval trok echter dit jaar voor het eerst veel min der feestvierders dan de afgelo pen jaren. „Roelofarendsveen heeft de nieuwe locatie niet kun nen vinden", veronderstelt een van de organisatoren Niek Straathof. Nadat het carnaval 23 jaar lang in de bloemenveiling werd gehouden, was de organiseren de muziekvereniging Liefde voor Harmonie genoodzaakt dit jaar het feest in haar eigen gebouw aan het Noordeinde te houden. De hoge huur, die het veilingbe- stuur voor het houden van de feesten verlangde, kon de mu ziekvereniging niet opbrengen. Feest in het eigen clubgebouw betekende wel dat maximaal 400 mensen per avond het car naval konden bezoeken. De bloemenveiling trok altijd tussen de 800 en de 1000 mensen. Uit eindelijk bleef het bezoekersaan tal alle drie de avonden onder de 400. „We hebben dit jaar waar schijnlijk te weinig reclame ge maakt voor het feest", merkt Straathof op. „We waren bang dat we anders veel carnavals vierders weer naar huis toe moesten sturen omdat de zaal vol was." Niettemin was het weekeinde volgens Straathof erg gezellig. „Veel gezelliger dan in de vei ling. Het gebouw was erg leuk aangekleed en de muziek kwam in het kleinere gebouw ook veel beter over." foto ben de bruyn valkenburg dorith ligtvoet vluchtten op een motorfiets in

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9