Leiden Optimisme over bouw in polder Acties tegen flats aan Vijf Meilaan gaan door 'Taal leren basis voor meedoen in Leiden' Bouwstop verrast tuinders K&G presenteert nieuwe CD's 1 Bejaarde bedreigd met pistool Inbreker laat jas met g buit achter Hortus viert 3 verjaardag f van de tulp Leiden MAANDAG 7 FEBRUAR11994 7 Zeevogels 9 Op de Nederlandse stranden zijn de afge lopen dagen zeevogels aangespoeld die sterven aan een onbekende ziekte. 3< 3 De bouw van vier flats aan de J Vijf Meilaan is een stukje dich- terbij gekomen nu de ledenver- Bi gadering van De Sleutels defini- tief met het plan heeft inge- stemd. Maar er zal toch zeker nog een jaar op gewacht moe tij ten worden. Er ligt immers een D dikke stapel bezwaarschriften 7' op het stadhuis en de buurtbe- woners zijn niet van plan het er 3| bij te laten zitten. Ze willen tot 4( het uiterste gaan om de komst 4( van de bejaarden woningen, te- 3j gen te houden. „We zijn hier ju nog lang niet mee klaar," weet J Zuidwest-bewoner H. Kwik. 7ij Zaterdag staken leden van de Dl Stichting Leefbaar Zuid-West en van de Mozartstraat de koppen bij elkaar om na te denken over verdere acties te gen de flats. Kwik, van Leefbaar Zuid-West, heeft nog geen idee welke stappen de groep gaat ondernemen. „We hebben daar vrijuit over gepraat, en nu wor den de mogelijkheden door een kleine groep nader uitgewerkt. Vorige week hebben we in ieder geval besloten dat we blijven protesteren." Vorige week maandag koos een ruime meerderheid van wo ningbouwvereniging De Sleu tels voor bebouwing op de mid denberm van de Vijf Meilaan (tussen de Churchilllaan en de Johan Wagenaarlaan). Het was de derde keer dat de ledenver gadering «zich over de kwestie boog. In oktober stemde een kleine meerdheid tegen het bouwplan. Het bestuur van de corporatie zette het bouwplan in november weer op de agenda en kreeg toen wel voldoende steun. Uit onvrede over deze 'ondemocratische besluitvor ming' zette een groep tegen standers de kwestie wederom op de agenda. Maandag leed deze groep, onder aanvoering van H. Kwik en de voorzitter van de bewonersraad, P. Par don, een nederlaag. Tegen het bouwplan zijn in middels bijna honderd be zwaarschriften ingediend. Een 73-jarige Leidenaar is zater dagavond in zijn huis aan de Toussaintkade met een pistool bedreigd en beroofd door een ongeveer 16-jarige jongen. Rond tien uur werd er gebeld. De man opende de deur en kreeg een pistool onder zijn neus geduwd. Hij werd ge dwongen zijn huis in te gaan en op de grond te gaan liggen. De overvaller sneed de telefoon draad door en ging er vandoor met een portemonnee met vijf honderd gulden. Dezelfde jongen was volgens buren eerder die dag al eens bij de man geweest, toen in gezel schap van een oudere vrouw. Maar het slachtoffer was zo in de war, dat hij daarover niets meer wist te vertellen. Vermoedelijk hetzelfde kop pel heeft zaterdag overdag toe geslagen in het huis van de ou dere vrouw aan de Formosa- straat. Terwijl de vrouw de be woonster aan de praat hield stal de jongen een spaarpot met iets meer dan honderd gulden. Motordief valt door de mand leiden Oplettendheid van de buurt en een agent hebben zon dag geleid tot de aanhouding van een 19-jarige Hagenaar, die wordt verdacht van diefstal van een motor, een dag eerder aan de Rijnsburgersingel. De eigenaar van de motor, een 42-jarige man, had in een motorblad zijn tweewieler te koop aangeboden. Afgelopen donderdag kwam er een belangstellende. De man zou zondag terugkomen voor een proefrit. Maar zaterdag werd de motor gestolen. Buurtbewoners gaven de agent die de zaak kwam onderzoeken het signalement van een man, die zij in de achtertuin hadden zien rondscharrelen. Dat signalement kwam overeen met dat van de 'koper' van de motor. En dezelfde agent 'herkende' zondag in de passagier van een auto die hij had aan gehouden op de Lammermarkt de vermoedelijke dader. De man bekende de diefstal van de motor. Hij had het voertuig inmid dels doorverkocht. Brandwonden door gourmet leiden» Twee 23-jarige Leidse vrouwen hebben vrijdagavond zware brandwonden opgelopen bij een ongeluk bij het gourmet ten. Het vuur dreigde te doven en iemand vulde spiritus bij. De vlam sloeg in het flesje en dat veroorzaakte een steekvlam. De politie zette de vrouwen onder de koude douche. De GGD bracht hen vervolgens naar het Elisabethziekenhuis. Auto te water leiden Een 25-jarige in Parijs woonachtige Nederlander is zater dagavond aan de Oude Rijn met zijn auto te water geraakt. De man had zijn voertuig niet op de handrem, maar in de versnel ling laten staan. De riem van zijn tas zat echter om zijn versnel lingspook gewikkeld. Met het geruk aan de tas zette hij de auto in zijn vrij. Remmen lukte niet meer en de auto reed het water in. De man wist er op eigen kracht uit te komen. 'e Een echtpaar aan de Herman Gorterstraat heeft zondagmid- '7 dag een inbreker zijn jas en de buit van de inbraak ontfutseld. e Het paar hoorde gestommel bo- ven en ging op onderzoek uit. i Op de trap troffen zij een grote 31 man in een gewatteerde jas. u Man en vrouw grepen de inbre- ker beet, maar die wist zich uit zijn jas te wurmen en te vluch- j ten. In de jas zat het geld dat hij gestolen had. Het afsluiten van de Utrechtse Baan door Den Haag en het mooie weer dat veel mensen naar het strand lokte, veroor zaakten gisteren lange files in de Leidse regio. Het verkeer liep vanaf het Prins Clausplein vast op de A4 en vervolgens ook op afslagen en wegen in Leiden. Bijvoorbeeld op de Europaweg op de grens met Zoeterwoude. Lange files door afsluiten Utrechtse Baan Volgens een woordvoerder van de politie Hollands-Midden ontstonden de files volgens een duidelijk patroon. „De meeste mensen waren op weg naar het strand, op het moment dat het verkeer stil komt te staan zoe ken ze een uitweg en proberen dan langs een andere weg op hun bestemming te komen." Tot ernstige ongelukken leidde dat niet. De Utrechtse Baan was gisteren afgesloten om een bai leybrug af te kunnen breken. Die brug was eerder geslagen voor de bouw van het kantoren complex Haagse Poort, boven de snelweg, maar is nu niet meer nodig. Leiden somberder dan Oegstgeest De Hortus Botanicus viert dit jaar de 400ste verjaardag van de tulp. In het voorjaar van 1594 bloeiden de eerste Nederlandse tulpen in de botanische tuin van de Leidse universiteit. De toenmalige directeur van de tuin, Carolus Clusius, had de bollen ontvangen via relaties in Istanbul. Hij deed daarna een paar jaar onderzoek naar de beste manier om een goede kweek-methode te ontwikkelen. Om de verjaardag van de tulp te vieren heeft de Hortus een aantal speciale tentoonstellin gen in de pen. Zo worden in april en mei de wilde verwanten van de hedendaagse tulp ge toond, evenals een aantal ge kweekte variaties. Op 18 april is er een Clusius-lezing, vanaf die _j dag loopt ook de tentoonstelling ll '400 jaar tulp in 40 boeken'. -K Hierin een overzicht van litera- DC tuur die in de loop van de eeu- 5» wen over de tulp is verschenen. De rondleidingen in de maan- ijl den april en mei staan geheel in l| het teken van de tulp. Burgemeester C. Goekoop in het Volkshuis geflankeerd door de Marokkaanse consul (tweede van links): „Stemmen is een recht dat eigenlijk een plicht is." FOTO HIELCO KUIPERS is een recht dat eigelijk een plicht is." Hij wees op het ge vaar van het toenemende extre misme. „Ook bij de raadsverkie zingen in onze stad doen twee partijen mee waarvan ik denk dat ze racisme als achtergrond hebben." De partijen waarop Goekoop doelde, de Centrum democraten en de Centrumpar tij '86, waren overigens als enige politieke partijen afwezig in het Volkshuis. De politici van overige acht partijen hadden een duidelijke boodschap voor de aanwezigen: prima dat jullie er zijn, maar een grotere deelname aan de Nederlandse samenleving is noodzakelijk. Dat moet dan via taallessen, maar ook door het zich organiseren in Marokkaan se of Nederlandse clubs. „Ga het niet alleen lopen doen, want dan kun je geen vuist maken," aldus A. van Bochove namens het CDA. D66-lijsttrekker P. Langen- berg pleitte voor meer aandacht voor Marokkaanse jongeren. „Helaas is er onder deze groep relatief veel criminaliteit en vandalisme. Deze jongeren ver dienen dan ook wat meer aan dacht dan anderen." In buurthuis 't Spoortje was zaterdagavond al een soortgelij ke bijeenkomst gehouden voor de Leidse Turken. Hier kwamen ongeveer zestig man op af. Oegstgeest verwacht dat er nog dit jaar een begin kan worden gemaakt met de bouw van duizend woningen in de Broek- en Simontjespolder. Wethouder A. Kohlbeck (PvdA/volkshuivesting) van Oegstgeest zegt dat het 'theoretisch en praktisch' mogelijk is in de loop van 1994 de eerste paal te slaan. Daarmee is Kohlbeck kelijk optimistischer dan zijn Leidse partijgenoot en collega T. van Rij. Die schat de kans dat de bebouwing van de polder nog dit jaar begint niet veel ho ger dan tien procent. Maar Ko hlbeck vindt dat Oegstgeest, Warmond en Leiden onder lei ding van de provincie 'heel seri eus' onderhandelen over de Broek- en Simontjespolder. „Van Rij moet het wat zonniger gaan bekijken." De Leidse wethouder maakt zich hoe langer hoe meer zor gen over de woningbouw in de polder. Als de drie gemeenten erin slagen voor 1 januari van het volgend jaar met de bouw te beginnen geeft het Rijk een ex tra subsidie van tien miljoen gulden. Halen de gemeenten die datum niet, dan verspelen ze de subsidie en worden de huizen veel duurder. Van Rij heeft er weinig vertrouwen in dat het lukt. Voor de bouwerij kan beginnen moet nog een be stemmingsplan worden ge maakt en daar gaat veel tijd mee heen. De Leidse wethouder wijt de vertraging aan 'zwalken' van burgemeester en wethouders van Oegstgeest. Die zouden maar geen besluit willen nemen over de Broek- en Simontjespol der. Nadat Leiden de exploita tiekosten van de nieuwe wijk al had laten onderzoeken deed Oegstgeest het nog een keertje over. Alleen maar om te ont dekken dat de uitkomsten van ons onderzoek juist waren." „Die onderzoeken hebben in elk geval aangetoond", zegt Ko hlbeck, „dat er gebouwd kan worden zonder dat een van de drie gemeenten er financieel aan onderdoor gaat." Hij is er van doordrongen dat haast ge boden is. „Niemand is erbij ge baat dat wij die tien miljoen gulden verspelen. We moeten het belang van de volkshuisves ting in het oog houden." Dat het ook nog mis kan gaan met de planning is de Oegst- geester wethouder zich zeer wel bewust. „Het maken van het bestemmingsplan, dat is de tijdsfactor die ons benauwt. Be zwaarschriften zouden de zaak in de war kunnen schoppen. Maar dan moeten we in overleg treden met het Rijk en proberen om er samen uit te komen. Als iedereen van goede wil is moet dat mogelijk zijn." De Leidse Bond van amateurtuinders is kwaad over een door de gemeente afgekondigde bouw stop op het tuinencomplex in de Oostvlietpolder. PvdA-wethouder Tj. van Rij ontkent echter dat daar sprake van is. Een medewerker van de directie bouw- en wo ningtoezicht heeft de bond vorige week monde ling meegedeeld dat er geen gedoogvergunnin gen voor tuinhuisjes meer worden verstrekt. De gemeente zou het aantal clandestiene bouwsels in de stad willen verkleinen. Voorzitter H.M. de Groot: „Die mededeling kwam als een volslagen verrassing." De bond vindt het verder 'zeer verwerpelijk' dat ambtenaren onlangs grondboringen en 'inventarisatieronden' op het complex aan de Vlietweg hebben gehouden. De bond is niet geïn formeerd over het doel van deze werkzaamhe den. De Groot: „Ik kan slechts gissen naar de re denen, maar ik denk dat het iets te maken heeft met de plannen die de gemeente heeft met de Oostvlietpolder." De gemeente wil deze polder op termijn gebruiken voor woningbouw, een bagger- stortplaats of een industrieterrein. In een brief aan burgemeester en wethouders schrijft de bond dat bouw- en woningtoezicht 'onnodige onrust' op het tuinencomplex heeft veroorzaakt. Van Rij zegt dat de mededeling over een bouw stop berust op een misverstand. In sommige de len van de stad wil de gemeente wel pogen om het aantal clandestiene bouwsels te beperken, maar in de Oostvlietpolder zou niets veranderen. Het beperkte gedoogbeleid vloeit voort uit een door de gemeenteraad aangenomen motie tegen clandestiene bouwsels in de omgeving van woon boten. De grondboringen op het tuinencomplex hebben volgens de wethouder niets te maken met de toekomstplannen voor de Oostvlietpolder. Beschermheer Elco Brinkman toont vol trots de r overhandigd in een bomvolle Vredeskerk. De gemeente wil Leiden in den vreemde aanprijzen als museumstad of bloemen stad. Maar Leiden is natuurlijk vooral K &G-stad. De ambassadeurs van Leiden, zoals ze zich zelf graag noemen, presen- teerdefi afgelopen zaterdag in een bom volle Vredeskerk hun nieuwe CD's. Voor de muziekvereniging Kunst en Ge noegen is het te hopen dat de renovatie van de Stadsgehoorzaal snel wordt uitge voerd. Want daar horen 's werelds beste toeteraars en trommelaars natuurlijk meer thuis dan in de Vredeskerk aan de Van Vollenho venkade. Een opgeknapte cultuurtempel aan de Breestraat kan bovendien meer publiek herbergen en dat is geen overbodige luxe gezien de drommen mensen die zaterdag niet eens een zitplaats hadden in de be paald toch niet kinderachtige Vredeskerk. Bestuurslid J. Deurhof schatte het aantal belangstellenden op 750. Die waren allen komen opdraven voor de officiële uitreiking van de CD's 'The Challange' van de Show en Marching- band en 'Les Ambassadeurs' van Jong K &G. Voor die gelegenheid waren burge meester Goekoop en CDA-fractievoorzit ter in de Tweede Kamer Brinkman komen opdraven. De nieuwe grote man van het CDA werd door Goekoop nog even ge plaagd met zijn weinig riante scores in populariteits-peilingen. „De titel van de CD Challenge (uitdaging, red.) heeft voor u nog een symbolische betekenis. Het moet voor u een uitdaging zijn nog wat zeteltjes in de wacht te slepen." De beoogd komende premier Brink man, tevens beschermheer van de mu ziekvereniging, werd door het publiek nog getrakteerd op een massaal meegezongen 'Lang zal-ie leven', omdat hij op zijn ver jaardag naar de Vredeskerk was gekomen. Hij zei trots te zijn op K&G. „Een nieuwe lente, maar op deze CD's gelukkig een vertrouwd geluid." De CDA-fractievoor zitter liet nog even weten actief te willen blijven voor Leiden. „Deze stad verdient het, er wordt altijd gebouwd, al geeft dat momenteel wel een rotzooi in de stad." Van de senioren-CD The Challenge zijn duizend stuks geperst, de schijf van jong K&G is in een oplage van 500 stuks gepro duceerd. Ze zijn te koop bij het clubge bouwvan de muziekvereniging. Als het aan de Leidse politiek ligt, zijn tijdrovende Marok kaanse vertalingen als zondag tijdens een verkiezingsbijeen komst in het Volkshuis in de toekomst overbodig. Wie wil meedoen in de Nederlandse maatschappij, moet in elk geval de taal leren, zo luidde de bood schap van verscheidene politici. Zij waren naar het Volkshuis gekomen ter gelegenheid van een verkiezings-bijeenkomt voor de in Leiden wonende Marokkanen. Om uit te leggen dat het heel belangrijk is dat de allochtonen gebruik maken van hun recht om te stemmen. En om ze er ook nog van te over tuigen juist het hokje van hun partij rood te kleuren. De zaal zat aanvankelijk flink vol, maar gaandeweg de bijeen komst pakten steeds meer aan wezigen hun biezen. Ongetwij feld lag hier ook de tijdrovende vertaling van alles dat werd ge zegd aan ten grondslag. Waren de Leidse politici en burgemeester Goekoop wel ko men opdraven, de Marokkaanse ambassadeur in Nederland blonk uit door afwezigheid, on danks de plechtige belofte te komen. Hij stuurde overigens wel zijn consul, die meldde dat zijn regering er geen bezwaar meer tegen heeft dat Marokka nen in Nederland stemmen. Dat is in het verleden wel eens anders geweest, waardoor de stem van velen verloren ging. Burgemeester Goekoop riep de Marokkanen op gebruik te maken van hun stemrecht. „Het Commissie vergadering Sociale Vernieuwing gaat niet door De vergadering van de Sociale Vernieuwing, die zou plaatsvinden op dinsdag 8 februari a.s. gaat niet door. Verkiezingsbijeenkomst voor Marokkanen

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7