Vredesmacht dreigt op een fiasco uit te draaien Buitenland Peres blijft in Jeruzalem Rennes likt zijn wonden na fel vissersprotest President voor de armen Extra uitgaven Clinton doen bezuiniging teniet Togo naar Finse president kan geen vrouw zijn de stembus Kwart van Russen leeft onder bestaansminimum Militairen Rusland en vs gaan samen oefenen MAANDAG 7 FEBRUARI 1994 5 Geen samenwerking in leger Zuid-Afrika en ANC De vredesmacht die in Zuid-Afrika de orde moet bewa ren tijdens de eerste democratische verkiezingen in april, dreigt een fiasco te worden. Het korps, waarin militairen van het Zuidafrikaanse leger (SADF) en de gewapende vleugel van het ANC Umkhonto we Siswe (MK) moeten samenwerken, wordt geteisterd door desertie, gebrek aan discipline en incidenten tussen SADF- en MK-soldaten. I De kandidaat van de opposi tionele Nationale Bevrijdings partij (PLN), José Maria Figue- res, heeft gisteren de presi dentsverkiezingen in Costa Ri- ca gewonnen. Zijn rivaal, Mi guel Angel Rodriguez van de regerende Sociaal-Christelijke Eenheidspartij (PUSC), erken de de nederlaag. Figueres be haalde ruim 51 procent van de stemmen, tegen iets meer dan 46 procent voor Rodriguez. Fi gueres volgt president Rafael Angel Calderon op. De sociaaldemocratische PLN van Figueres regeerde het land van 1982 tot 1990. Dat was on der president Oscar Arias, die de Nobelprijs voor de vrede mocht ontvangen voor zijn be middelende optreden om vrede te bereiken in Midden-Amerika. De PLN onderhoudt als een van de weinige democratische sta ten in Centraal-Amerika nauwe banden met de Socialistische I Internationale. Figueres, die uitkwam voor de Nationale Bevrijdingspartij, heeft gezegd dat hij de econo mische hervormingen wil ver tragen en meer zal doen voor de armen. Hoewel Costa Rica wel varender is dan zijn buurlan den, heeft de regering de laatste 1 jaren streng moeten bezuinigen om de hoge buitenlandse l schuld te kunnen aflossen. Figueres is de zoon van drie voudig president Jose 'Pepe' Fi gueres. Met zijn 39 jaar wordt Jose Maria Figueres de jongste president in de geschiedenis van Costa Rica. Hij was eerder moskou afp Een kwart van de bijna 150 mil joen Russen leeft onder het be staansminimum. De inkomens verschillen blijven toenemen, zo blijkt uit een rapport over de inkomensontwikkeling in 1993 van het Russische ministerie van arbeid, dat zaterdag door het dagblad Izvestia is gepubli ceerd. i Het bestaansminimum ligt op 50.000 roebel per maand (onge veer 65 gulden). 77 procent van de bevolking heeft maandelijks minder te besteden dan 100.000 roebel, wat in Rusland als het gemiddeld inkomen wordt be schouwd. Het minimumloon, dat enkele dagen voor de ver kiezingen van december vorig jaar door president Jeltsin werd verdubbeld, ligt op 14.620 roe bel. Het gemiddeld inkomen is volgens het ministerie in 1993 met - 9 procent toegenomen. Maar deze toeneming is vooral president van Costa Rica. foto reuter ezequiel becerra minister van landbouw. Het kleine land besloot tiental len jaren geleden de defensie- middelen aan te wenden voor de nationale ontwikkeling en heeft geen leger. Wel is er een burgerwacht, die echter in de jaren zeventig en tachtig mach teloos stond toen het land steeds meer betrokken raakte bij smokkel van drugs en wa pens die te maken had met de verschillende oorlogen in de re gio, zoals in El Salvador en Ni caragua. De nieuwe president treedt op 8 SAN JOSE DPA/AFP/AP/Rtr ten goede gekomen aan de rijk ste Russen, wier inkomen 27 maal hoger is dan dat van de armsten. De inkomensverschil len onder de werkende bevol king nemen toe. Bedroeg het gemiddelde loon in de industrie vorig jaar 140.000 roebel, werk nemers bij banken konden 1,5 miljoen roebel mee naar huis Het ministerie maakt zich zorgen over de hoge salarissen van directeuren van onderne mingen. Zij verdienen soms honderd maal meer dan hun werknemers ondanks de peni bele financiële situatie van hun bedrijf. Officieel telt Rusland 835.000 werklozen, maar het ministerie becijfert de verborgen werkloos heid op vier tot zeven miljoen mensen. De Internationale Ar beidsorganisatie ILO schatte de ze week het aantal werklozen op ten minste tien procent van de mensen in de leeftijdsgroep tussen school en pensionering. johannesburg p.v.nuusenburg correspondent De 3.500 man sterke eenheid wordt sinds twee weken opge leid in een kamp bij Bloemfon tein, de hoofdstad van Oranje Vrijstaat. Inmiddels zijn negen instructeurs van de SADF in sta king gegaan; is één van hen naar huis gestuurd en hebben meer dan 100 SADF-mannen te De sociaaldemocraat Martti Ahtisaari is vanaf 1 maart de nieuwe president van Finland. De 56-jarige oud-diplomaat kreeg gisteren 53,9 procent van de Finse kiezers achter zich ofwel zo'n 1,7 miljoen van de ruim vier miljoen kiesge rechtigden. Hij moest het op nemen tegen minister van de fensie Elisabeth Rehn van de liberale Zweedse Volkspartij die de Zweedssprekende min derheid in Finland vertegen woordigt. Rehn kreeg 46,1 pro cent van de stemmen. Zijn tegenstander heeft vaak ge zegd dat ze soms moest vechten om deel te kunnen nemen aan politieke discussies die gewoon lijk tussen mannen in de sauna werden gehouden. De oude vooroordelen bleken toch in het nadeel van Rehn te werken. „Ik stemde voor Ahtisaari omdat hij een man is," zei een gepensio neerde oude vrouw, Aili Niemi- nen. „De president kan geen vrouw zijn," zei ze. Ahtisaari leidde in zijn 20-jarige diplomatieke carrière onder an dere de onderhandelingen voor Namibische onafhankelijkheid. kennen gegeven terug te willen keren naar hun oorspronkelijke onderdelen. Soldaten uit de zo genaamde thuislanden zijn in groten getale gedeserteerd. Offi cieren van het SADF klagen dat MK-manschappen hun bevelen niet opvolgen, en 'doen wat ze willen'. Het ernstigste incident vond 10 dagen geleden plaats toen 600 MK-soldaten, van wie de De nieuwe president van Finland. Martti Ahtisaari. foto epa Van 1992 tot 1993 was hij bij de vredesonderhandelingen voor Joegoslavië voorzitter van de werkgroep Bosnië-Hercegovina. Gedurende de campagne be loofde hij de kiezers de presi dentiële invloed op zowel de binnenlandse economie als het buitenlandse beleid te verster- meesten dronken waren, een demonstratie hielden, waarbij ze racistische leuzen riepen. Ze dreigden voor zonsopgang twee blanke militairen te doden. Blanke soldaten weigerden nog langer in het kamp te blijven en sliepen in de bossen rond het kamp. Zij konden later met moeite door kun superieuren overreed worden terug te keren. Een SADF-officier vroeg een MK-collega in te grijpen. De MK-man weigerde omdat hij zijn leven zou riskeren wanneer hij tussen beide kwam. Als een van de belangrijkste oorzaken van het dreigende fiasco wordt het verschil in 'militaire cultuur' tussen MK en SADF genoemd. De SADF-man- nen zijn getraind als een regu- ken. De werkloosheid heeft in Finland een recordhoogte van 20 procent bereikt, het hoogste peil sinds 60 jaar. Het land ver keert al drie jaar in een diepe Ahtisaari heeft vooral campagne gevoerd tegen het sociaal-eco nomisch beleid van het cen trum-rechtse kabinet van pre mier Esko Aho. „Meer dan een half miljoen werklozen is niet iets om trots op te zijn. Ik heb niet het streven de macht van de president te vergroten, maar er moet een humaner econo misch beleid komen," zei Ahtis aari, die leider is van de belang rijkste oppositiepartij in Fin land, de Sociaal-Democraten. Ahtisaari is getrouwd en heeft een volwassen zoon. Voordat hij diplomaat werd, in 1965, was hij onderwijzer. Hij was voorts Fins ambassadeur in Tanzania en werkte van 1987 tot 1991 in New York bij de VN als onder secretaris voor administratie en management. Na 1991 werd hij staatssecretaris bij het Finse mi nisterie van buitenlandse zaken. HELSINKI AP-Rtf lier leger, terwijl de MK-solda ten opgeleid zijn als guerrilla strijders. Daarnaast spelen poli tieke verschillen een grote rol. De situatie wordt nog verergerd door de slechte hygiënische omstandigheden in het kamp. Er zijn te weinig douches en wc's, waardoor gevreesd, wordt voor het uitbreken van besmet- telijkte ziektes. Het vredeskorps moet wor den ingezet bij de verkiezingen van 26, 27 en 28 april. Het heeft in de eerste plaats een symboli sche functie; het moet demon streren dat voormalige vijanden samen in een leger kunnen die nen. Na de verkiezingen moet de vredesmacht de kern van het nieuwe Zuidafrikaanse beroeps leger worden. LOMÉ AFP De inwoners van het Westaffi- kaanse Togo zijn gisteren naar de stembus gegaan voor de eer ste ronde van de parlements verkiezingen. Het gaat om de bezetting van 81 zetels in de na tionale assemblée. Om de man daten strijden 352 kandidaten, onder wie 14 onafhankelijken en 338 die naar voren gescho ven zijn door 22 partijen, waar van zich er negen tot de opposi tie rekenen. In september 1992 hadden de kiezers via een referendum hun goedkeuring gehecht aan een nieuwe grondwet. In augustus vorig jaar was generaal Gnas- singbé Eyadéma, die sinds 1967 aan de macht is, als winnaar uit de bus gekomen bij de presi dentsverkiezingen. Deze waren door de complete oppositie ge boycot en kenden daardoor slechts een opkomst van min der dan 40 procent. De resultaten van de eerste ronde worden op zijn laatst woensdag bekend. Op 20 febru ari wordt de tweede ronde ge houden. washington hans de bruun correspondent De Amerikaanse president Bill Clinton doet zijn belofte ge stand om het mes te zetten in de Amerikaanse overheidspro gramma's. Maar met het schrappen van honderd overbo dige programma's en het bezui nigen op nog eens driehonderd, voor 30 miljard dollar (60 mil jard gulden), draagt hij maar weinig bij aan de terugdringing van het financieringstekort. De bezuiniging wordt immers vrij wel ongedaan gemaakt door nieuwe uitgaven. Clintons han den zijn bovendieh gebonden door afspraken die nog door zijn voorganger George Bush met het Congres zijn gemaakt. Vandaag presenteerde Clin ton zijn budget voor het begro tingsjaar 1995, dat op 1 oktober begint, het eerste Democrati sche budget in dertien jaar. Het bedraagt 1500 miljard dollar, vrijwel evenveel als voor het lo pende begrotingsjaar. In zijn wekelijkse radiorede zei de pre sident zaterdag dat komend jaar, zoals beloofd, honderddui zend overheidsbanen zullen verdwijnen. Het begrotingste kort wordt geschat op 171 mil- Oppositie meldt onrust in Iran nicosia ap In verschillende Iraanse steden gaat de vijftienjarige herdenking van de islamitische revolutie ge paard met anti-regeringsde- monstraties. Dat meldt de op positiebeweging Mujahedin Khalq. Volgens de groepering is het onrustig in de provincies Sistan- Baluchestan, Khorasan en Za- hedan. De demonstraties zou den een reactie zijn op de rellen die vorige week uitbraken in Za- hedan, een stad die in Sistan- Baluchestan ligt. Tegelijkertijd met de onrust in Zahedan werd een aanslag gemeld op het le ven van president Hashemi Raf- sanjani. De Mujahedin zei niet of de verspreiding van de onrust het gevolg is van de deplorabele economische toestand waarin de Iraniërs leven. MÜNCHEN DPA-Rtr William Perry, de nieuwe Ame rikaanse minister van defensie, heeft in München voor geza menlijke oefeningen aangekon digd van Amerikaanse en Russi sche troepen. Op de internatio nale veiligheidsconferentie van de NAVO zei Perry gisteren dat de oefeningen voor vredesacties in juli in het gebied van de Wol- ga plaatshebben. De Derde Amerikaanse Infanteriedivisie oefent dan samen met de 27e Russische gemotoriseerde pant serdivisie. In zijn eerste politieke toe spraak sinds zijn aantreden als minister legde Perry er de na druk op dat het Westen alles zal doen om de loop der gebeurte nissen in Rusland zodanig te jard dollar. 50 miljard minder dan dit jaar. De bezuiniging van 30 miljard zal voor het overgrote deel ech-i ter weer worden opgeslokt door extra uitgaven voor zaken als de bestrijding van de criminaliteit, hulp aan daklozen, herscholing en wegenaanleg. De netto be zuinigingen bedragen slechts enkele miljarden. Het schrap pen van honderd overheidspro- grarpma's zal in het komende jaar 3,25 miljard dollar opleve ren. Het grootste deel daarvan (1,4 miljard) komt voor reke ning van de defensieuitgaven. Defensie moet daarnaast voor nog eens ruim vier miljard inle- Clinton zal het echter moeilijk krijgen om alle bezuinigingen door het Congres te krijgen. Ook president Bush heeft vele malen geprobeerd die program ma's aan te pakken, maar stuit te telkens op weerstand van het Congres. Men denkt dat Bill Clinton geen ander lot bescho ren zal zijn, wat hem beperkt in de mogelijkheid om de uitgaven voor Democratische stokpaard jes als onderwijs, publieke wer ken, banenplannen, weten schap en milieubescherming te verhogen. jeruzalem npa De Israëlische minister Peres (buitenlandse zaken) is vandaag niet naar Cairo gereist voor on derhandelingen met de PLO. Ook de rest van de Israëlische delegatie is blijft thuis tot het zeker is dat Yasser Arafat per soonlijk aan het overleg deel neemt. P.remier Yitzhak Rabin en Peres hebben dat gister avond besloten. Arafats medewerkers hebben eerder laten weten dat het ont moeting tussen hem en Peres geen zin heeft als er geen hand tekeningen kunnen worden ge zet onder een akkoord over zelf bestuur in Gaza en Jericho. Wat Rabin betreft, is het nog niet zo ver. Hij kiest voor een harde op stelling in de onderhandelingen om zowel de PLO als het Israëli sche publiek duidelijk te maken dat het geen compromissen wil sluiten over zijn veiligheid. beïnvloeden dat die zich verder ontwikkelen in de richting van hervormingen. Hij waarschuwde ook voor gevaren. De veranderingen die Rusland doormaakt, zijn nog in grijpender die bij de Russische revolutie van 1917, aldus Perry. Als de hervormingen mislukken 'hebben we alle reden om bang te zijn voor een nieuwe nacht merrie in Europa'. Ook andere sprekers op de conferentie waarschuwden voor 'het Russische gevaar'. Zo zei bondskanselier Helmut Kohl dat Rusland vooral door eigen handelen vertrouwen bij zijn buurstaten moet kweken. „Hen concept ter vergroting van in- vloeds- en belangensferen past daarin niet", aldus de Duitse re geringsleider. Algiers in contact met FIS algiers De Algerijnse regering staat in rechtstreeks i vertegenwoordigers van het verboden Islamitische Heils- of Reddingsfront (FIS). De voorzitter van de staatscommissie voor een nationale dialoog, Khatib, heeft dat gisteren bevestigd. Kha- tib omschreef de contacten als positief, omdat het FIS nu het be ginsel van dialoog heeft aanvaard en zich ook bereid verklaard heeft, mee te werken aan een beëindiging van het bloedvergie ten in het land. Akkoord Duitse metaal mogelijk berlun Bij de CAO-onderhandelingen in de Duitse metaal wil len werkgevers en werknemers zo snel mogelijk een akkooro be reiken. Vanmiddag zijn onderhandelingen begonnen in Noor- drijn-Westfalen. Mocht daar de doorbraak lukken, dan geldt dat akkoord als test-case voor de andere CAO-gebieden. De werkge vers verklaarden gisteren zondag dat een snel akkoord niet is uitgesloten. Duizenden vluchten voor lavastroom jakarta» Duizenden mensen op het Indonesische eiland Java zijn na de uitbarsting van de vulkaan de Semeru op de vlucht geslagen voor de lavastromen. Bij de eruptie van de in het oos ten van Java gelegen berg zijn zeven personen gedood. Meer dan 2.000 mensen zijn geëvacueerd na de uitbarsting van de hoogste vulkaan van Indonesië, die donderdag begon. Uit de 3.676 meter hoge berg, die 670 km ten oosten van Jakarta ligt, is al 7,5 miljoen kubieke meter lava gestroomd. Vietnam draagt resten VS-militairen over hanoi De Vietnamese regering heeft vandaag de resten van 12 in de Vietnamoorlog vermiste Amerikaanse soldaten overgedra gen. De overdracht was al enige tijd voorzien en stond los van de opheffing van de Amerikaanse handelsboycot tegen Vietnam, vorige week. De resten waren in december en januari opgegra ven. Vietnam en de VS beginnne op 26 februari een groot scheepse zoekactie naar vermiste militairen beginnen. Aan die actie nemen meer dan 100 Amerikaanse deskundigen deel. Tientallen doden in Abchazië tbilisi» Abchazische opstandelingen hebben de afgelopen dagen zes dorpen platgebrand en tientallen burgers gedood. Dit is gis teren door de Georgische regering bekendgemaakt. Beide partij en meldden nieuwe gevechten in de regio Gali, aan de zuidgrens van provincie Abchazië met Georgië. Het lijkt erop alsof de Ge orgische regeringstroepen iets van het gebied proberen terug te dat de afgelopen herfst verloren ging. Dichtgevroren rivier gebombardeerd moskou De luchtmacht van Wit-Rusland (Belarus) heeft tien tallen bommen op een dichtgevroren rivier afgeworpen om overstromingen te voorkomen. De bommen werden volgens het persbureau met grote nauwkeurigheid afgeworpen en misten geen van alle hun doel, de rivier Pripjat in het zuiden van de voormalige Sovjet-republiek. Uitgebrand parlement Bretonse hoofdstad wordt snel gerestaureerd PORTRET: JOSE MARIA FIGUERES- „Verschrikkelijk, niet te geloven. Dat kan toch niet de bedoeling zijn geweest." De woorden getuigen van de droefenis van honderden inwoners van Rennes, de hoofd stad van Bretqgne, zaterdag en zondag voor 'hun' parlement. Dat ging in vlammen op na ongekend heftige botsingen tussen pro testerende vissers en de oproerpolitie. De brand is waarschijnlijk een nasleep van de gewelddadige rellen die vrijdag in het centrum van Rennes woedden. Honderden boze Bretonse vissers vochten daar tijdens het bezoek van premier Balladür urenlang met stenen, flessen, knuppels en lichtkogels monument terecht gekomen. Enkele tegen de oproerpolitie. De vissers protes teerden tegen de naar hun smaak lage vis- prijzen. Bij de veldslag vielen minstens zes tig gewonden en werd grote schade aange richt in het centrum van de Bretonse hoofdstad. Het parlement van Bretagne was en is een symbool van het onafhankelijkheidsge- voel van een regio ten opzichte van de cen trale regering in Parijs. Het is gebouwd tus sen 1618 en L655 en is van onmetelijke cul turele waarde. De schade bedraagt 'honder den miljoenen francs', is de voorzichtige en niet al te precieze schatting van de rijkscon servator van historische monumenten in Frankrijk. „Het parlement wordt gerestau reerd", beloofde minister Jacques Toubon van cultuur gisteren. „Over een paar jaar heeft Rennes zijn parlement weer terug, in elk geval aan de buitenkant." Een afgestoken vuurpijl van een demon strerende visser is waarschijnlijk de oorzaak geweest van de brand. Vrijdag was de stad in rook gehuld van vuurwerk en traangas granaten die vissers en oproerpolitie op el kaar afvuurden. Een van die vuurpijlen is vermoedelijk op het dak van het historisch later had het vuur zich onder de pannen verspreid zonder dat iemand er erg in had, en stond het gebouw in lichterlaaie. Onmiddellijk is een politieke discussie op gang gekomen. Premier Balladür en minis ter Pasqua van binnenlandse zaken waren in Rennes op het moment van de rellen. Burgemeester Hervé van Rennes, een socia list, heeft meerdere malen gevraagd om be scherming, maar kreeg geen antwoord van Pasqua, die toch in Rennes was, maar op het provinciehuis. De minister op zijn beurt verwijt de lokale politici, onder wie Hervé, de zaken niet in de hand te hebben gehouden en zelfs op moeilijkheden te hebben aangestuurd. Bur gemeester Hervé is tijdens de vissersde monstratie in elkaar geslagen, minister Pas qua was onvindbaar. Zijn kritiek achteraf komt, in elk geval onder links-stemmend Frankrijk en bij de inwoners van Rennes, wat vreemd over. De Franse regering staat intussen bloot aan de vrij algemene kritiek dat zij ingaat op ei sen van wie dan ook op het ogenblik dat er geweld wordt gebruikt. En tegen elke prijs. De Franse boeren hebben een jaar geleden hun zin gekregen na gewelddadige demon straties, en nu de vissers ook. ,Ze vragen erom", was de reactie afgelopen die zijn hele handel over de vloer had zien gaan in Rungis, de grote markt bij Parijs. „Als een minister in Brussel tegenover de Europese Commissie zegt, het pleit te hebben gewonnen dankzij de weerstand van boeren of vissers, dan is dat de deur openzetten voor wie dan ook om met ge weld zijn doel te bereiken." De Amerikaanse president Bill Clinton wordt innig omhelst door het kankerpatiëntje Timothy West. Clinton bezocht gisteren een groep jeugdige kankerpatiënten die logeerden in een hotel in Houston (Texas). Vandaag presenteert de president de begroting voor 1995. PORTRET: MARTTI AHTISAARI

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5