Politietop wil drugs vrijgeven ^rriendi" Menselijke fout lijkt oorzaak treinbotsing Binnenland Gualthérie: Goed als CDA straks in de oppositie gaat D66 kiest ook voor extra bezuinigen D66: AOW-premie oyer aanvullend pensioen D66 heeft applaus niet nodig Groenlinks-vrouwen hoog op lijst arnhem» Partij voorzitster Vos, voormalig studentenleidster Van Geest en voormalig PvdA-kamerlid Visser maken na dit week einde alsnog een goede kans om in de Tweede Kamer te komen. Op het verkiezingscongres van Groenlinks stegen de drie van onverkiesbare plaatsen naar de plaatsen vijf, elf en twaalf. Bij Groenlinks staan nu op zes van de eerste tien plaatsen vrou wen. Lijsttrekster Ina Brouwer wees erop dat de zich vernieu wende PvdA nog niet eenderde aan vrouwen op verkiesbare plaatsen heeft. Supermarkt praat over avondopening leidschendam De supermarkten gaan op korte termijn rond de tafel zitten om te praten over de openingstijden. De zelfstandige supermarktondernemers zijn fel tegen verruiming van de ope ningstijden vanwege de hogere kosten. De grote ketens, Albert Heijn voorop, hebben echter wel oren naar avondverkoop. Het Centraal Bureau voor de Levensmiddelenhandel heeft vastge steld dat een op de drie consumenten de supermarkten ook 's avonds open wil hebben. De supermarkten denken door langere openingstijden de toenemende concurrentie van de horeca het hoofd te kunnen bieden en hopen dat de bevoorrading van de winkels daardoor meer buiten de spitsuren kan plaatsvinden. Grote brand Hilversum aangestoken Hilversum De brand die zaterdagnacht een 180 meter lange be- drijvenloods in Hilversum in de as legde, is vrijwel zeker aange stoken. Bij de brand werd een brandweerman licht gewond. De schade wordt geraamd op 'vele miljoenen'. De brand onstond rond half elf in de meubelhal die in de loods is gevestigd. Aan vankelijk leek de Hilversumse brandweer de brand onder con trole te hebben, maar het vuur breidde zich later plotseling uit naar een drukkerij en een opslagplaats voor old-timers. De brandweerman raakte gewond aan zijn enkel toen tijdens het blussen plotseling een muur omviel. Twee doden in Amsterdam Amsterdam Een 25-jarige Chileen is gisteravond doodgeschoten in een flat in de Bijlmermeer. De man was door meerdere kogels geraakt en overleed vlak daarna in een ziekenhuis. De politie vermoedt dat een ruzie over een drugsdeal de aanleiding tot de schietpartij is geweest. De dader is voortvluchtig. Problemen in de relatiesfeer eisten gisteravond een tweede leven in Zuidoost. Een 30-jarige vrouw stak haar 40-jarige echtgenoot tijdens een ruzie met een mes neer. De man overleed vrijwel direct. Centrum Stadskanaal beklad Onbekenden hebben zaterdagnacht het winkel- i Stadskanaal beklad met racistische leuzen. Op ge vels, auto's en straatnaamborden werden leuzen gekalkt als 'Turken raus', 'Stem voor Janmaat' en 'Eigen volk eerst'. Ook lie ten de daders een spoor van vernielingen achter. Een platte grond-informatiebord van Stadskanaal werd met een putdeksel Racisme 'voor de gein' utrecht In Utrecht heeft de politie dit weekeinde twee jongens van veertien en zestien gearresteerd die hébben bekend op 28 januari 'voor de gein' racistische leuzen en symbolen te hebben gespoten op woningen en tuinmuren in de Utrechtse buurt Ooi evaarshof. De twee Utrechtse jongens meldden zich vrijwillig op politiebureau Tolsteeg na bemiddeling van een buurtbewoner die hen had zien kladderen. Dat hun handelingen voor op schudding zorgden in de buurt, begrijpen zij volgens een politie woordvoerder nauwelijks. Van banden met racistische groepe ringen is overigens niets gebleken. den haag anpDe uitgesproken voorkeur van premier Lubbers voor een Het zou goed zijn als het CDA kabinet van CDA, PvdA en D66 na de verkiezingen van mei in noemde Van Weezei „zeer pre- de oppositie zou gaan. Dat zei matuur. Het zou beter zijn de het vroegere CDA-kamerlid Gu- verkiezingsprogramma's te ver- althérie van Weezei gisteren in gelijken en te zeggen: dit zijn Het Capitool. Van Weezei is op onze standpunten, als die niet dit moment ambassadeur van worden verwezenlijkt, regeer ik Nederland bij de Raad van Eu- niet mee. Maar, voegde hij er ropa. aan toe, „als Lubbers voor zo'n „Het is helemaal niet slecht kabinet pleit, zal dat er wel ko- voor een partij om in de opposi- men, want de premier zegt dat tie te komen. Het is een goede niet voor niets", zaak als het CDA eens in de op- De vroege aanwijzing door positie gaat. Het voortdurend Lubbers van Brinkman als zijn regeren gaat ten koste van je ei- opvolger noemde Van Weezei gen politieke kleur. Iedereen wil ongelukkig. Brinkman kreeg regeren, iedereen is bang voor daardoor alle ogen op zich ge- de oppositie. Maar wat is er richt, „kwam onder enorme mooier dan de oppositie", aldus spanning te staan en kon zich Van Weezel. niet ontplooien". 'Huidige strijd tegen handel is hopeloos en failliet' Man bekent J A doodslag op Een 21-jarige Hagenaar heeft bekend dat hij twee weken gele den het 2-jarige dochtertje van zijn vriendin zodanig heeft mis handeld, dat het kind later in het ziekenhuis overleed. De man wordt vastgehouden en beschuldigd van zware mishan deling met de oood tot gevolg. De man paste op de bewuste dag op het kindje. In de middag belde hij de GGD met de vraag of er snel een ambulance kon komen omdat de peuter van de trap was gevallen en gewond was geraakt. De ambulance arriveerde te gelijk met een surveillancewa gen van de politie bij het huis. De ambulancebroeders consta teerden volgens de politie dat het kind 'wonderlijke verwon dingen' had voor een peuter die van de trap was gevallen. De politie arresteerde de man daar op. De man ontkende aanvan kelijk ten stelligste het kind te hebben mishandeld. Vijf dagen na de dood van het kind, be kende de man uiteindelijk het meisje te hebben mishandeld. Wat er precies is gebeurd, is volgens de politie niet bekend. Het kind is onder andere over leden aan inwendig letsel, wel licht ontstaan doordat zij kei hard is geslagen. Als reden voor de mishandeling wordt de 'psy chische toestand' van de man gezien. Het kind is inmiddels in besloten kring begraven. Bouwbond wil 'eigen' uitzendbureau amsterdam npa De Bouw- en Houtbond FNV wil negen speciale, niet com merciële uitzendbureaus voor de bouw oprichten. Daarmee wil dè bond voorkomen dat koppelbaaspraktijken de kop op steken als binnenkort de Kamer besluit het vergunningenstelsel voor het uitzendwezen te schrappen. Het kabinet wil dat doen in het kader van minder regelge ving en als impuls aan de werk gelegenheid. De uitzendbu reaus zijn zelf zijn daar onge lukkig mee, maar het voorstel komt binnen enkele maanden in de Kamer. Bondsvoorzitter De Vries zei dat zonder controle op een commercieel uitzend(vezen koppelbazen weer vrij spel krij gen. Hij wees er vanmorgen bij de presentatie op dat de FIOD onlangs nog 300 koppelbazen opspoorde die de schatkist voor tientallen miljoenen guldens hebben opgelicht. „En in de ja ren zeventig beheersten koppel bazen massaal de markt". De Vries wil daarom dat in elk geval in de bouw geen commer ciële uitzendbureaus worden toegestaan. Om voor een flexi bel arbeidsaanbod te zoregen, bepleit FNV-bond wel de op richting van negen regionale personeels-servicebureaus die voor gediplomeerde bouwvak kers werk zoeken, bemiddelen, verwijzen of overplaatsen. Zij mogen drie maanden bij het bureau staan ingeschreven on der doorbetaling van het volle dige loon. Ook kan er voor bij- of omscholing worden gezorgd. Voor het eerst hebben Openbaar Ministerie, politie, be drijfsleven en de wetenschap gezamenlijk voorgesteld een nationaal en internationaal debat te voeren over het vrijgeven van verdovende middelen. Op een besloten bij eenkomst op 20 januari in Utrecht concludeerden top mensen uit het bedrijfsleven en korpschefs dat de strijd tegen de drugshandel nooit te winnen valt. utrecht npaook het OM zich openlijk achter de Utrechtse korpschef Wiarda Hiermee hebben het bedrijfsle- geschaard, die al sinds jaar en ven, de wetenschap en in feite dag de legalisering van drugs bepleit. De bijeenkomst in Utrecht was georganiseerd door de Initiatiefgroep Drugsdiscus sie, waarvan behalve Wiarda ook de Amsterdamse hoogle raar Rüter prominenten uit het bedrijfsleven deel uitmaken. Woordvoerder Dufour wil overi gens niet zeggen wie er in Utrecht aanwezig waren. Wel werd duidelijk dat direc ties en raden van bestuur van bonafide bedrijven zich in toe nemende mate zorgen maken over hoe diep de georganiseer de misdaad rond de drugshan del zich in de 'bovenwereld' heeft genesteld. Volgens de top van het be drijfsleven kost de 'zinloze' oor log tegen de verdovende mid delen de samenleving jaarlijks zes miljard gulden. Bovendien, zo stellen deze kopstukken vast, zit ruim de helft van de gevan genisbevolking vast wegens misdrijven in verband met drugs. Opmerkelijk was dat ook ad vocaat-generaal Leijten van de Hoge Raad naar Utrecht was gekomen en de stellingen van het bedrijfsleven en korpschefs als Nordholt (Amsterdam), IJzerman (Enschede), Hessing (Rotterdam) en Wiarda onder schreef. „De huidige strijd tegen de drugshandel is hopeloos en in feite failliet", aldus Leijten. Een menselijke fout is waarschijnlijk de oorzaak van het treinongeluk zaterdag avond bij het Centraal Station in Den Haag. Bij de botsing tussen de intercity naar Utrecht en een locomotief raakten 21 mensen gewond. Het treinverkeer was tot zondagmiddag ernstig ontregeld door het opruimen van de ravage en het repareren van een wissel. Het ongeluk gebeurde kort nadat de intercity van 17.36 naar Utrecht en Leeuwarden was vertrokken. Op een wissel, enkele honderden meters van het station, werd de trein frontaal geraakt door een locomotief. Deze was aan het rangeren om een trein te halen met be stemming Venlo en Keulen. In de intercity, die door de botsing ontspoorde, zaten zo'n honderd passa giers. Een aantal mensen was nog de jas sen aan het ophangen of stond nog. Door de klap werden ze over de banken geslingerd. Vier gewonden zijn er ernstig aan toe, maar verkeren niet in levensge vaar. De meeste verwondingen waren ademhalingsmoeilijkheden, kneuzingen en gebroken ledematen. Eén van de ma chinisten werd licht gewond, maar kon snel het ziekenhuis verlaten. Over de oorzaak van de botsing is offi cieel nog niets bekend, maar vermoede lijk is het een menselijke fout geweest. Perronopzichter Pronk zegt dat de inter city zoals gebruikelijk geel licht (maxi maal 40 kilometer per uur) had om te vertrekken. „Dit betekent dat de machi nist van de locomotief rood licht moet hebben gehad en niet mocht rijden. Mo gelijk heeft hij een black out gehad of is er een fout gemaakt in het seinhuis". Ter plaatse is er wel automatische treinbeïnvloeding (ATB), maar die werkt pas vanaf 40 kilometer per uur. Sinds een treinongeluk bij Eindhoven in 1992, onderzoeken de NS of de ATB ook bij la gere snelheden kan werken. De resulta ten zijn nog niet bekend. De Spoorweg Ongevallen Raad en de NS onderzoeken het ongeluk van zaterdag. Voorzitter Van Vollenhoven van de Raad toonde zich bij een bliksembezoek aan de plaats van het ongeval bezorgd over het aantal treinongelukken in de af gelopen jaren. „Het heeft mijn grote be zorgdheid dat de NS te kampen hebben met een toenemend aantal ongevallen. Of dit een samenloop van omstandighe den is of van structurele aard, weet ik niet. Dat zal nog moeten blijken". Vak bonden bij de spoorwegen hebben in de afgelopen jaren herhaalde malen gezegd dat de bezuinigingen bij de NS gevolgen hebben voor de veiligheid. foto anp Een gewonde treinreiziger wordt op een brancard via een treinraam naar de ambulance vervoerd na de botsing tussen twee treinen op Den Haag Centraal. Democraten twijfelen over Betuwelijn Als laatste van de vier grote par tijen heeft ook D66 extra bezui nigingen in het verkiezingspro gramma opgenomen. Met 2,5 miljard extra stelden de Demo craten op hun verkiezingscon gres het totaal aan ombuigin gen voor de komende kabinets periode op dertien miljard. De extra bezuinigingen zijn vol gens de partijtop nodig omdat het huidige kabinet volgens het Centraal Planbureau (CPB) een bezuiniging van vijf miljard on ingevuld heeft gelaten voor de komende vier jaar. D66 wil dat bedrag vinden door ruim een miljard aanvullend te bezuini gen op de sociale zekerheid. Bij na een miljard moet volgens D66 worden binnen gehaald door een verdere afslanking van het overheidsapparaat. Daar naast wil de partij haar doelstel ling voor het terugdringen van het financieringstekort enigszins matigen. De extra be zuinigingen in de sociale zeker heid vindt D66 grotendeels door een verdere beperking van de toegang tot de WW en een be perkingvan de kinderbijslag. D66 blijft er van uitgaan dat de uitkeringen de komende ja ren slechts voor de helft de lo nen in de marktsector kunnen volgen. Daarbij wordt een uit zondering gemaakt voor de AOW, die de lonen voor drie kwart volgt. Wel zullen bejaar den met een royaal aanvullend pensioen hun premievrijstelling voor de AOW verliezen. Het CDA wil alle uitkeringen de komende jaren bevriezen. De PvdA bekijkt van jaar tot jaar of dit nodig is. De WD wil alle bijstandsuitkeringen voor nieu we gevallen met tien procent verlagen, maar garandeert de koopkracht van bejaarden. Opmerkelijk was dat D66 be sloot om de Betuwelijn verdiept en deels ondergronds aan te leggen. Dat kost volgens D66- kamerlid Tommei vier tot vijf miljard meer dan de 7,5 miljard die het kabinet wil besteden. Tommei liet zich niet verleiden tot een uitspraak over hoe hard dit punt gespeeld zal worden bij de formatie. PvdA en CDA rea geerden negatief. Volgens PvdA'er Castricum stellen de Democraten nu in feite het hele project weer ter discussie. CDA- kamerlid Leers verwijt de de mocraten 'illusiepolitiek'. Pas als D66 zegt waar het geld van daan moet komen, verdient de partij respect, vindt Leers. Jan-Willem Bertens steekt triomfantelijk zijn vuist omhoog nadat het D66-congres niet Laurens-Jan Brink horst, maar hem heeft gekozen als Euro-lijsttrer. Brinkhorst was door het bestuur voorgesteld, maar Bertens werd het. De verkiezing van Van Mierlo was uiteraard geen verrassing. foto anp Bejaarden met een aanvullend pensioen bovenop hun AOW- uitkering zullen geleidelijk aan meer belasting over dat pen sioen moeten gaan betalen om de AOW betaalbaar te houden. Dit staat in het aangescherpte verkiezingsprogramma van D66. Volledige koppeling van de AOW aan de loonontwikkeling is volgens D66 niet mogelijk. Wel moet de AOW zoveel mo gelijk ontzien worden. Gedacht wordt dat de AOW de loonont wikkeling in de bedrijven voOr driekwart kan volgen. Het applaus was het grote verschil. De op fiks ver lies staande sociaaldemocraten en christendemo craten klapten zich op hun verkiezingscongressen zorgvuldig geregisseerd de handen kapot om een suggestie van eenheid en zelfvertrouwen te wek ken, maar de congresgangers van D66 hadden het vrijdag en zaterdag in het Amsterdamse Krasna- polsky gewoon te druk met de behandeling van hun verkiezingsprogramma om zich druk te ma ken over de beeldvorming naar buiten. Die behandeling liep zo uit, dat Hans van Mier lo pas uren later dan aangekondigd aan zijn slotrede kon beginnen. Het applaus voor hem was luid, natuurlijk, want wat kan Hans toch mooi speechen. Maar het was niet luider en niet langer dan nodig was. Gejuicht werd er evenmin. Het was het zelfverzekerde applaus van een club die al enkele jaren weet dat zij op een grote ver- kiezingsoverwinning afstevent. Van Mierlo waarschuwde nog wel: „Laten we ons niet rijk rekenen. Iedere D66-kiezer extra moet nog gewonnen worden. Er is geen sprake van dat de buit binnen is." Maar een kniesoor die daar op lette. Kniesoren, die kent men bovendien niet bij D66. Het is en blijft een club van 'frisse, groene en open mensen', om met een congresganger te spreken. Kijk bijvoorbeeld eens wie daar binnen komt? De schrijver Cees Nooteboom! Een opvallend grijze duif al weer, tussen het steeds groter wordende contingent bright young guys and girls van dik bovenmodale dertigers. Het inkomen is voor het gemiddelde D66-lid geen probleem. Opgewonden raakt de D66'er vooral over het milieu en de kloof tussen burger en openbaar bestuur. Maar ook weer niet tè opge wonden, want een D66'er is in de eerste plaats een redelijk mens. De zich uren voortslepende behandeling van het verkiezingsprogramma had dan ook vooral een gemoedelijk karakter. Door de financiële, economische en sociale paragrafen was de partij vrij snel heen. Niet meer dan logisch was het dat de partij zich uitsprak voor het ontzien van de AOW en de uitkering voor jong gehandicapten. Discussie daarover was zo voorbij, zodat er tijd te over bleek voor problemen waar de D66'er echt jnee zit. Zo ging vrijdagavond veel tijd zitten in de prin cipieel zeer interessante vraag of tabaksreclame verboden moet worden, en of de Eerste Kamer mag blijven bestaan of moet worden opgedoekt. En natuurlijk was er zaterdag vooral het milieu onderwerp van discussie. In de wandelgangen heerste op voorhand al te vredenheid over de op aanwijzing van het CPB aangegescherpte financiële paragraaf van het partijprogramma. De aanscherpingen daarin zijn onder andere ten goede gekomen aan het milieu. De oorspronkelijke bezuiniging van 200 miljoen op het openbaar vervoer is geschrapt, jaarlijks komt er 300 miljoen minder beschikbaar voor aanleg van wegen, de opbrengst van een energie heffing die dient om de arbeidskosten te verlagen wordt verhoogd tot 4,3 miljard gulden. En verder dienen automobilisten meer belasting en accijns te gaan betalen dan al de bedoeling was. Het milieuvriendelijke karakter van D66 kan echter niet voldoende benadrukt worden, vond menigeen. Dus werd op tal van plaatsen in het partijprogramma nog eens toegevoegd dat ont wikkelingen vooral duurzaam moeten zijn. Bo vendien, vond het congres, mag de Betuwelijn er alleen komen als hij in zijn geheel verdiept wordt aangelegd, en hier en daar zelfs ondergronds. Een amendement vanuit loeiden dat neerkwam op het stilleggen van Schiphol tussen negen uur 's avonds en zeven uur 's ochtends, haalde het ech ter niet. Want milieupartij of niet, een mens moet wel een beetje redelijk blijven. Zeker als D66 straks wil gaan meeregeren.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3