Oostenrijk vreest het 'boerensterven' President Clinton: Eerst Vietnam, nu Cuba Sarajevo: Nu ingrijpen, met geweld Feiten &Meningen Koud MAANDAG 7 FEBRUARI 1994 2 De boeren op het Oostenrijkse 'platteland' worden nu nog beschermd door torenhoge invoerrechten, maar zijn straks kansloos in de concur rentiestrijd. foto archief In Oostenrijk bestaat er zelfs een speciale term voor: das Bauernsterberu Het boerensterven. Eenderde van de Oos tenrijkse boerengezinnen is de ondergang nabij. Oor zaak: de toetreding tot de Europese Unie. Om een koude sanering te voorkomen, wil Oostenrijk de boerenstand fi nancieel blijven steunen. De steevaste weigering van Brussel kan er toe leiden dat de EU het voorlopig zonder Oostenrijk moet stellen. gen en Finland wil Oostenrijk in 1995 toetreden tot de EU. De onderhandelingen in Brussel moeten over enkele weken wor den afgesloten. Tot nu toe ver lopen ze uiterst moeizaam. Groot struikelblok, naast het transit-verkeer, vormt de land bouw. Brussel eist dat Oosten rijk de steun aan de eigen boe ren afbouwt. Wenen voelt daar niets voor, uit angst voor sociale onrust onder de agrarische be volking. De Oostenrijkse landbouw laat zich vergelijken met de Neder landse agrarische sector van vlak na de oorlog. Het land telt duizenden ouderwetse bedrij ven met niet meer dan een paar koeien, wat varkens en een handjevol kippen. Waar de Ne derlandse boer de afgelopen de INNSBRUCK KEES PIJNAPPELS Oostenrijk telt nog 260.000 boe ren, twee maal zoveel als de agrarische grootmacht' Neder land. Jaarlijks neemt het aantal af met 5 procent. Als Oostenrijk volgend jaar volwaardig lid wordt van de EU, raakt dat pro ces in een stroomversnelling. Tot nu toe worden de ouder wetse keuterboertjes in de Al pen tegen buitenlandse impor ten beschermd door torenhoge invoerheffingen. Als de tarief muren verdwijnen staan ze weerloos tegenover hun gemo derniseerde collega's in de an dere EU-landen. Qua kwaliteit kunnen ze zich wel meten, qua prijs zijn ze kansloos. Samen met Zweden, Noorwe- cennia een razendsnelle techni sche vooruitgang heeft geboekt, is zijn Oostenrijkse collega stil blijven staan. Driekwart van de agrariërs heeft een bijbaantje buitenshuis, bij voorbeeld als skilift-machinist. Een bittere noodzaak, omdat op de steile Alpenhellingen geen volwaardig inkomen te behalen is. Oostenrijk heeft circa 90.000 bergboeren. Een groot deel van deze bedrijfjes is gelegen op hellingen die zo steil zijn dat een tractor er niet kan komen. Maaien, hooien en bemesten moet met de hand gebeuren. De Oostenrijkse consument be taalt momenteel bijna twintig procent meer voor zijn levens middelen dan de bevolking in de EU. Desondanks geniet de Oostenrijkse boer een groot aanzien. Het idyllische karakter van met name de Tiroolse land bouw speelt daarbij een belang rijke rol. De bezoeker van-Tirol waant zich in een gigantisch open luchtmuseum. Eeuwenoude boerderijen voorzien van de on vermijdelijke geraniums en bloeiende Alpenweiden, bevolkt door egaal-bruine koeien, bepa het len in de zomer het landschap. De bergen en de boeren vor men een trekpleister voor de ve le miljoenen toeristen die Oos tenrijk jaarlijks bezoeken. Reden temeer dat de boer niet mag verdwijnen, zegt land bouwminister Franz Fischler. „Onze landbouw produceert natuurvriendelijk en houdt het landschap in stand. Het toeris me leeft van de kwaliteit landschap. Verpaupert dat, dan valt het toerisme weg." De Brusselse onderhandelingen verlopen tot nu toe frustrerend voor Fischler. De Europese Commissie wil dat Oostenrijk volgend jaar zijn grenzen opent voor produkten uit de lidstaten en de eigen produktie beperkt. De prijzen van vlees, melk en graan moeten daarmee flink omlaag. Verder moeten de toe slagen voor de bergboeren, die kunnen oplopen tot 6.000 gul den per jaar, overboord. Bere keningen voorspellen een da ling van het boeren-inkomen met 20 procent. De Nederlandse landbouwraad in Wenen, H. Toxopeus, is dan ook niet bijster optimistisch over de toekomst van de Oos HANS JACOBS Vreemd eigenlijk dat het bijna t wintig jaar heeft moeten duren alvorens de Verenigde Staten bereid waren het handelsem bargo tegen Vietnam op te hef fen. Juist van het zo commer cieel gerichte Amerika zou je verwachten dat oud zeer eerder opzij zou worden geschoven ten bate van het gezond verstand en een goed gevulde beurs. Ne derland, dat in de oorlog met Duitsland in tegenstelling tot de Verenigde Staten fysiek te lijden heeft gehad van zijn toenmalige vijand, had aanmerkelijk min der tijd nodig om de pude ban den weer te herstellen. Wanneer een supermacht op zijn bek gaat tegen een in verge lijking nietig Zuidoostaziatisch land, dan levert dat kennelijk diepe littekens op. Zo diep dat inderdaad bijna twintig jaar voorbij moest gaan alvorens het sinds 1975 voor heel Vietnam eerder was Noord-Vietnam al getroffen door een handelver- bod geldende embargo kon worden opgeheven. En er was wellicht niet toevallig, gezien het verzet dat er met name in de kringen van Vietnam-vetera- nen toch nog tegen het besluit bestaat een president voor nodig die zich in zijn jonge ja ren actief tegen de Amerikaanse betrokkenheid in de Vietnam- oorlog heeft verzet. Het is de vraag of het econo misch ernstig in het slop verke rende Vietnam louter profijt /.al trekken van de afgelopen vrij dag in gang gebrachte invasie van Amerikaanse businessmen. Coca-Cola en Pepsi zijn direct al begonnen aan hun eigen versie van de Vietnamoorlog. Een land met 70 miljoen inwoners die al die tijd verstoken zijn geweest van cola, het westerse genot middel bij uitstek: zo'n buiten kansje kunnen de frisdrankgi ganten niet laten liggen. Wat dat betreft hebben de Ameri kaanse zakenmensen al veel te lang moeten toekijken hoe an Vietnamese marktkoopvrouwen krijgen nu het handelsembargo tegen hun land is opgeheven concurrentie van Amerikaanse v dere westerse landen grip kre gen op de Vietnamese markt. President Clinton wist zich bij zijn beslissing bij voorbaat in d rug gedekt. Anderhalve week geleden nog stelde de Senaat met een grote meerderheid inclusief enkele senatoren die zelf in de oorlog gewond warer geraakt of gevangen genomen en gemarteld voor het em bargo op te heffen. Moedig wa: het besluit dus allerminst, wijs wel. Alleen op deze manier kan er definitief een streep worden gezet onder een stuk zwarte ge schiedenis. Het wachten is nu op een écht moedig besluit: opheffing van het veel oudere embargo tegen buurland Cuba. Al meer dan dertig jaar proberen de Ameri kanen het communistische re gime van Fidel Castro uit te ro ken. De boycot van het eiland heeft de Cubanen destijds in de armen gedreven van de Sov jetunie en zijn klonen. Nu er van die kant echter geen hulp meer is te verwachten, kreperen de Cubanen. Washington denkt dat handhaving van het embar go het einde van het Castro-be- wind bespoedigt. Opheffen van de boycot heeft echter eerder Zonder klassieke vijand en met gevulde magen kunnen de Cu banen voor het eerst in lange tijd helder en met een gezond verstand nadenken over hun toekomst. Hun revolutie is niet louter slecht geweest. Op het gebied van gezondheidszorg en onderwijs is er veel bereikt. Maar er is veel meer mogelijk. Als de poorten naar de Verenig de Staten op slechts tiental len kilometers van het eiland worden geopend, verandert de Cubaanse samenleving vanzelf. De kans dat de omwenteling in foto afp hoang dinh nam het land dan vreedzaam ver loopt is aanmerkelijk groter, dan wanneer deze komt als ge volg van algehele verpaupering en hongersnood. Clinton heeft veel te winnen wanneer hij ook ten opzichte van Cuba het ge zonde verstand laat prevaleren boven rancune, haat, nijd en tenrijkse boer. „De overheid is in het verleden nogal royaal ge weest voor haar boeren. De EU kent andere methoden van on dersteuning. Als je alles op een rijtje zet, gaan de boeren er hier flink op achteruit. Die overgang zal pijnlijk zijn en het aantal boeren fors doen verminderen. Maar ja, overal in Europa neemt het aantal boeren in snel tempo af." De Oostenrijkse boer is in het nadeel vanwege de natuurlijke omstandigheden in zijn land. Het ontbreken van concurrentie heeft de landbouw verder doen inslapen, aldus Toxopeus. „De Oostenrijkse landbouw is niet in staat te concurreren. Competi tie met het buitenland is onbe kend. Dat geldt ook voor de voedselverwerkende industrie, met 93.000 werknemers de grootste industrie van het land. Net als de landbouw is die kleinschalig en ouderwets. Hoewel de tijd dringt, probeert landbouwminister Fischler in Brussel nog te redden wat er redden valt. Daarvoor zoekt hij onder meer steun bij grote broer Duitsland en bij Frankrijk, Italië en Groot-Brittannië. Fischler tracht een overgang stermijn van twee jaar af te dwingen, waarin de Oostenrijk se landbouw kan wennen aan de nieuwe situatie. Gedurende die twee jaar moeten de Oos tenrijkse invoertarieven staps gewijs worden afgebouwd. Ver der wil Fischler voor zijn berg boeren een blijvende uitzonde ringspositie bedingen, zodat Wenen de inkomenstoeslagen kan handhaven. De minister heeft slechts een klein kansje op succes. In feite rest Oostenrijk niets anders dan het EU-lidmaatschap. De vraag is alleen wanneer dat ingaat. Als de onderhandelingen geen goed resultaat opleveren, kan de toe treding ernstige vertraging op lopen. In juni beslist de Oosten rijkse bevolking in een referen dum over het lidmaatschap. Mi nister Fischler: „Zonder een goed onderhandelingsresultaat is het ondenkbaar dat het refe rendum positief uitpakt. De be volking is ervan overtuigd dat de landbouw zeer belangrijk is voor het land. Dat zou beteke nen dat Oostenrijk op 1 januari 1995 geen lid wordt van de EU." STANDPLAATS MOSKOU Sinds het communisme officieel is afgeschaft in Rusland, lijkt het alsof niemand meer plannen maakt. Leven en werken wor den beheerst door toevallighe den, waarop altijd a l'improviste moet worden gereageerd. In het planloze tijdperk blijkt het zelfs totaal uit de mode om de kalender een blik waardig te keuren. Tot ieders grote verras sing is het plotseling winter, het vriest, sneeuwt, kortom, het is koud. De regering komt in pa niek bijeen, laat zich door een meteoroloog uitgebreid voor lichten over dit fenomeen en besluit dat de energievoorraden veel te snel slinken. Vorig jaar was er het nodige ge weeklaag over de zachte winter. Het vvas al de tweede'achter eenvolgende en geraadpleegde experts constateerden dat ook de Russische winter definitief tot de 'goede oude tijd' behoor de. Dat blijkt dus een misreke ning te zijn. Plotseling duikt nu een heus syndroom op, de 'pooldepres- sie'. Recentelijk was ik in No rilsk, een godvergeten industrie stad 300 Idlometer boven de poolcirkel. Daar leerde ik dat mensen psychologisch verande ren doordat ze èn te weinig bui ten zijn vanwege de kou èn aan gedaan raken door de geringe hoeveelheid zonlicht. Daar krijg je niet alleen hoofd pijn van, je wordt ook somber, hebt nergens zin meer in, je denkt dat de zon nooit meer zal opgaan in je leven. Na tien jaar Norilsk raak je die 'poolziekte' niet meer kwijt, je leert er hoog- stens een beetje mee omgaan, zo vertelde me een zeer depres sieve lokale cineast. Met de komst van korte, koude dagen is die 'pooldepressie' naar Moskou overgewaaid. Al thans, dar constateert de Mo scow Times, een Engelstalig dagblad dat wordt uitgegeven door de Nederlander Derk Sauer en voornamelijk door de buitenlandse gemeenschap wordt gelezen. Nu worden in dat blad geregeld klagerige stukken afgedrukt over de rampen die buitenlan ders in Moskou kunnen treffen. Er hoeft maar een buitenlander kwaad te worden aangekeken door een potentiële crimineel (daarvoor komt, zo weten wij beschaafde buitenlanders, elke Rus in aanmerking) of de mis daadstatistiek schiet in de sec tor 'buitenlandse slachtoffers' met sprongen omhoog. Kennelijk heersen nu ter redac tie en in de lezerskring waan zinnig veel lusteloosheid, inkt zwarte depressiviteit en volsla- geq apathie. Vëel mensen lijden eraan, aldus het blad, maar denk niet dat je ziek bent. Je li chaam errpsyche reageren slechts op de combinatie kou en te weinig zonlicht. In z'n ergste vorm heeft deze depressie zelfs een wetenschap pelijke naam, namelijk Seizoen Afhankelijke Afwijking. De Amerikaanse ambassade blijkt het zo serieus te nemen dat 's winters extra lichtbakken wor den opgehangen. Volgens een ambassade-verpleegster kan SAA het beste worden bestre den door elk etmaal 15 minuten bij dat licht te gaan zitten. Een grap, dit verhaal? Welnee, doodserieus allemaal. Buiten landers plegen Russen nogal eens te beschuldigen van 'klaagziekte'. Dat blijkt dus een internationale kwaal. Psycholo ge Komorova stelt in het artikel waarschijnlijk de meest trefze- kere'diagnose. „Ik denk niet dat de winter de problemen veroor zaakt. Hoogstens verergert dit jaargetijde reeds bestaande pro blemen." MOSKOU HANS GELEUNSE Zwartste dag voor Sarajevo De militaire commandant van de Verenigde Naties in Bosnië heeft gisteren gezegd dat niet kan worden vastgesteld welke partij in de oorlog de mortier- bom heeft afgevuurd die zater dag op een drukke markt in Sarajevo 68 mensen het leven kostte en bijna 200 gewonden eiste. Algemeen wordt echter aangenomen dat de Bosnische Serviërs verantwoordelijk zijn voor de aanslag. Luitenant-generaal Michael Rose zei: „De krateranalyse is afgesloten. Het was onmogelijk vast te stellen wie het projec tiel heeft gelanceerd." Deskun digen van de Verenigde Naties kunnen vaak nagaan vanuit welke richting een projectiel of mortierbom is gelanceerd door een analyse te maken van de krater. Rose had eerder, samen met onder anderen de comman dant van de VN-troepen in het vroegere Joegoslavië generaal jean Cot, een bezoek aan de markt gebracht om de mor-, tierkrater en omringende gra naatgeulen, die nog vol bloed staan, te inspecteren. Burge meester MohamedKreselv- jakovic van Sarajevo, die ook op de plaats des onheils was, zei: „Dit was de zwartste dag in deze stad in 500 jaar tijd". Reddingswerkers dragen één van de slachtoffers weg van het bloedbad dat een mortieraanval op een markt in Sarajevo aanrichtte. In totaal vie len daarbij 68 doden. foto ap laurent rebours LEIDEN «HANSJACOBS Al bijna twee jaar zitten de in woners van Sarajevo opgesloten in hun eigen stad. Daar dienen ze als schietschijf en kanonne- vlees voor de hoog in de omrin gende bergen genestelde (Bosnische) Serviërs. Een mortieraanval hier, een granaatinslag daar: 6 doden of 68 doden, het maakt weinig uit. De cijfers verschillen, maar het nieuws is hetzelfde. Buiten Sa rajevo en het verscheurde Bos nië, in wat wel eens de be schaafde wereld wordt ge noemd, kijkt niemand er meer van op. Het duurt ook allemaal zo lang, het is zo onoverzichte lijk, en zo onvoorstelbaar wreed. Als die mensen willen vechten moeten ze dat uitein delijk toch zelf weten? Cynisme is van alle tijden en al le landen. Het geweten wordt gesust door het uitschrijven van eert cheque voor de aankoop van hulpgoederen. Politici spe len mooi weer met een ook al bijna twee jaar slepende vredes conferentie. Een farce die tot nu toe alleen méér oorlog en min der vrede oplevert. Voor wie dat nog niet genoeg vindt kan wor den verwezen naar de duizen den blauwhelmen die het dage lijks schieten, moorden en lij den nauwkeurig observeren en rapporteren. Yasushi Akashi, de speciale,VN-afgevaardigde in het voormalige Joegoslavië, bezocht zaterdag de markt ii gezelschap van Unprofor-commendant Jean Cot (achter, links) en burgemeester Mohamed Kreselvjakovic van Sarajevo. Stapels VN-resoluties en beslui ten van de Europese Unie lig gen in even zovele bureauladen te vergelen. De één bepleit een nog krachtdadiger aanpak van de agressor dan de andere. Boy cot, bombardement, militair in grijpen, vliegverbod, blokkade: op het geduldige papier is geen mogelijkheid onbenut gelaten om de inwoners van het bele gerde Sarajevo uit hun benarde en levensgevaarlijke positie te bevrijden. Op papier, want in werkelijkheid vallen er, zoals het afgelopen weekeinde en on- foto ep a chris pfuhl getwijfeld ook vandaag, nog steeds granaten in de straten van de stad. De vraag is wat is er voor nodig om het Westen Europa voor op in beweging te krijgen. Wanneer komt er een einde aan de eindeloze en nutteloze reeks ultimata en loze dreigementen? Blijft het na alle verontwaardi ging over het jongste bloedbad opnieuw bij het opgeheven vin gertje en de vaderlijke repri mande? Stoute jongens, dat moeten jullie niet meer doen? Waarna iedereen weer over gaat tot de orde van de dag tot de volgende massamoord in de macabere dodendans van Bos- Of herinnert in Washington, Londen, Brussel, New York of Parijs een president, premier, minister of secretaris-generaal zich die eerdere afspraken over het staken van het geweld. Kan het zo zijn dat na bijna twee jaar praten, weifelen, aarzelen en treuzelen de maat vol is? Dat eindelijk met alle macht, en alle beschikbare gevechtsmiddelen een einde wordt gemaakt aan de beschietingen van Sarajevo en aan het isolement van de an dere Bosnische steden. Iedere dag uitstel betekent meer bloedvergieten, meer doden, meer gewonden en verminkten. Iedere dag uitstel betekent meer schuld aan deze weerzinwek kende volkerenmoord. Dat mag niemand voor zijn rekening ne men. Er moet vandaag daad werkelijk worden ingegrepen. Met geweld.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2