Pelupessy smeekt om begrip Hunyadi haalt wereldtitel op Capelle vaagt Philidor weg Sport Mirjam Hooman heeft één goede dag Stam eindelijk de snelste Tomba neemt voorschot op gouden medaille 24 MAANDAG 7 FEBRUAR11994 Russische met Nederlandse sponsor arezzo Tijdens de Top 12 in Arezzo moesten de twee Neder landse speelsters, Vriesekoop en Hooman, hel zonder sponsors stellen. Maar gek genoeg liep de enige Russische in het gezel schap, Elena Timina, wel met een Nederlandse sponsornaam op. De verdedigster, roemloos laatste met enkel nederlagen, speelde in het shirt van HAKA/De Treffers uit Klazienaveen. Voor die Drentse club komt ze vanaf volgend seizoen uit. Girardelli vreest nieuwe ongelukken hamburg» Mare Girardelli, één van de meest succesvolle skiërs van de wereld, verwacht dat de dood van Ulrike Maiqr, vorige week zaterdag in Garmisch-Partenkirchen, niet het laatste onge luk zal zijn. De Luxemburger sprak, in een interview in Welt am Sonntag, de vrees uit dat er bij de mannen ook snel een slachtof fer zal vallen. De skiër pleit voor snelheidsverlagende maatregelen. „Er moet ook snel op veranderende omstandigheden worden ingespeeld. Zodat je een val in ieder geval nog als invalide kunt navertellen." Graf oppermachtig in nieuwe jaar Tokyo Steffi Graf heeft in 1994 nog geen set verloren. In Mel bourne stond ze tijdens de Australian Open 28 games af, in Tokyo 20 games. Clare Wood kreeg er in de tweede ronde zeven, Kristie Boogert zaterdag in de halve finale vier (6-2 6-2), Martina Navratilova gisteren in de eindstrijd zes: 6-2 6-4. Manon Boilegraf verliest dubbel Tokyo Manon Boilegraf heeft met Martina Navratilova de finale in het dubbelspel van het toernooi van Tokyo verloren. De twee debuteerden in Tokyo als dubbel. Ze hebben de afspraak ge maakt in 1994 in twaalf toernooien, waaronder de resterende drie Grand Slams, te dubbelen. In de Japanse hoofdstad verloor het duo van de combinatie Shriver/Smylie, 3-6 6-4 6-7. Winst en verlies voor cricketers nairobi» Het Nederlands cricketteam, in voorbereiding op het WK voor B-landen, heeft in het weekeinde gewonnen en verlo ren van Jong-Kenya. Niettemin werd Kenya in het eerste treffen met royaal verschil geklopt. De gastheren eindigden op 177 runs. Dat totaal werd door Oranje met nog vijf man achter de hand gepasseerd. Het totaal van 231 voor het verlies van zeven wickets (Clarke 74, Lubbers 52) was voor de Nederlanders niet voldoende om Jong-Kenya in de revanchepartij er onder te hou den. De gastheren scoorden 234 voor 6. Osinga zesde in St. Maur st. maur Pernette Osinga heeft gisteren ook in de wereldbeker wedstrijd op degen in de Franse plaats St. Maur haar goede vorm getoond. De Voorburgse schermster bereikte voor de der de keer in een maand de laatste acht. Na een zege in Havana en de vijfde plaats in de strijd om de Neerland Trofée in Zoeter- meer, eindigde Osinga dit keer als zesde. De schermster van Zaal Kardolus ging in de kwartfinales ten on der tegen de Zwitserse Gianni Bürki, nummer één van de we reldranglijst: 15-8. Goudzoekers trokken vroeger naar Butte. Wie zich nu kandi daat acht voor de voornaamste medaille tijdens de Olympische Winterspelen, waagde zich niet in het mijnwerkersstadje. ;t Het gaf Emese Hunyady ein- i- delijk de kans op een wereld- n kampioenschap. Dat gebeurde een week voor aanvang van de e Spelen in snijdende wind, waar e moderne schaatsers niet zo op n gesteld zijn. De tijden waren n dan ook ouderwets. Op de af- i. sluitende 5.000 meter was een t. rondje van veertig seconden - eerder regel dan uitzondering, ■t Na de uitputtingsslag was de 27-jarige Oostenrijkse deson- danks bereid haar gebruikelijke l. pirouettes te vertonen. Butte, n dat via de tv de soap opera Har ding - Kerrigan volgde, genoot 1 Als Gunda Niemann een mis- •i slag maakt, staat Hunyady doorgaans klaar om te profite- ren. Bij afwezigheid van s we- r. relds beste schaatsenrijdster was de Europese kampioene van 1993 een waardig vervang- ster. Terwijl de drievoudige ti- telhoudster op Olympisch trai ningskamp in Collalbo verbleef, verspeelde Ulrike Adeberg een redelijke kans om haar landge- r note op te volgen. Voor het j eerst sinds 1981 is de mondiale titel bij de vrouwen geen Duits bezit. De laatste niet-Duitse we- t reldkampioene was de Sovjet- - rijdster Natalja Petroesjova. 2 Hunyady profiteerde van de i absentie van Niemann en de 3 Russin Svetlana Bazjanova, de t toppers tijdens de Europese ti telstrijd van vorige maand in 3 Hamar. Ze was zéker sterker en ook een beetje slimmer dan 3 Adeberg. Indien mogelijk school i Hunyady achter de rug van Adeberg. Het bracht haar on- t danks de vervaarlijk opstekende wind winst op de 1500 meter. j Het optreden van twee ne- gentienjarige debutantes uit Nederland was niet opvallend. Tonny de Jong bereikte het t klassement van de beste twaalf. Daarmee is al veel gezegd. De t Jong vocht zich naar het einde 3 van het toernooi: twaalfde. Bar- bara de Loor eindigde als veer- tiende. Beiden zorgden er zo voor dat Nederland volgend jaar weer met drie rijdsters aan de i start kan verschijnen. Maar hun prestaties noodzaken NOCNSF niet deze week nog bijeen te ko- men. De Jong zette de stijgende lijn, die bij het EK een nomina- i tie opleverde, niet voort. „Jam- mer. Maar geen echte teleur- stelling." Ze had Butte een sprookje gevonden. Het leven van de Langezwaagse had dit CHEF WILLEM SPIERDIJK. C B ONDERWATER, 071-356463 Pierre Pelupessy vierde zijn nationale badmintontitel met een oerkreet. Erica van den Heuvel vloekte er stijf op los na haar verloren fi nale tegen Astrid van der Knaap. De Nederlandse badmintonwereld schreeuwt om nieuwe ster ren, maar vermaakt zich intussen nog kostelijk met de rivaliteit tussen de „ou de" garde. Voor Pelupessy - de onbegrepen koning van de badmintonsport - en Van der Knaap waren het hun vierde nationale titels. Pe lupessy (28 jaar) en Van der Knaap (29) maken al jaren deel uit van de Nederlandse bad- mintontop, evenals Van den Heuvel. De laatste grossierde het afgelopen decennia in dub- beltitels, veroverde er inmiddels zestien maar vindt zichzelf ook een van de betere speelsters in het enkelspel. Net als in het geval van fleg matieke Pelupessy had de voor malige bondscoach Van Doorn malen daar een totaal andere meni'ng over. De na de Olympi sche Spelen tot topsportcoördi nator benoemde Brabander zag in beiden een voortreffelijke dubbelaar die hun wensen voor het enkel op een laag pitje moesten zetten. Pelupessy haalde zeven jaar na zijn eerste nationale titel zondag zijn gram door titelver dediger Jeroen van Dijk onder uit te halen en zijn vierde titel binnen te slepen, Van den Heu vel had haar jarenlange frustra tie tegen Van der Knaap willen wegspelen. Ze won de eerste set, dacht de tweede in haar zak te hebben en verloor alsnog. Met twee woorden maakte ze Astrid van der Knaap prolongeerde i haar grote teleurstelling wereld kundig. „Klote badminton", schreeuwde ze uit, om vervol gens achter de coulissen in tra nen uit te barsten. Ze vindt zichzelf na het ver trek van Eline Coene de beste speelster in het enkelspel, maar het door haar zelf gecreëerde verwachtingspatroon zorgt er ook voor dat ze op de belangrij ke momenten volledig blok keert. Gisteren tegen Van der Knaap was het niet anders. „Ze Den Bosch haar nationale titel. Rivale Erica van der Heuvel kwam net tekort. ?en jaar moeten wach- s het nuchtere com- van Van der Knaap, niet zonder cynisme. Ook Pelupessy voelt zich ja renlang niet begrepen door de bond. De NBB heeft gekozen voor de talenten Van Dijk en Chris Bruil. De laatste was in de Maaspoort afwezig door een blessure, Van Dijk heeft de fi nancieel aantrekkelijke Grand Prixtoernooien de hoogste prio riteit gegeven. Pelupessy profi teerde daar geroutineerd jaar al zo veel rare wendingen genomen. De keuze van Butte, Montana als plaats van handeling, was de reden dat het WK een week voor aanvang van de Winter spelen sterk aan waarde had in geboet. Duitsland, Japan, Rus land en Nederland verschenen niet in de sterkst mogelijke sa menstelling. Omdat bonds coach Henk Gemser een lange reis en een jetlag niet bevorde- lijk vond voor een Olympische prestatie bleven Annamarie Thomas en Carla Zijlstra in Eu ropa. Het gaf vrij baan aan De Jong, nummer acht van Europa, en De Loor, reserve in Hamar. De Jong stond stijf van de zenu wen. Een mogelijke Olympische start speelde niet door haar hoofd. Dat zei ze althans. Toch kwam de Friezin na een misluk te 500 meter niet meer lekker in haar slag. Niet op de 3.000 en ook niet op de 1.500 meter. De Jong had er geen idee van hoe ver haar mogelijkheden op hoogte en in wind reiken. Het vlakke schema geeft aan dat zij haar kansen niet volledig heeft benut. Ze voelde dat niet zo. „Het was vreselijk zwaar. Voor dit ijs kom ik kracht te kort." Dat bleek zeker toen er gisteren een flinke poolbries opstak. Adeberg, even fragiel als De Jong, bleef tot de laatste afstand knap op de been. Als junior werd de prestatie van Adeberg slechts overtroffen door Angela Stahnke, die drie keer tot 's we relds beste werd gekroond. Net als Monique Garbrecht incas seerde Adeberg twee mondiale Jeugdtitels. Waar Stahnke en Garbrecht werden omgeschoold tot sprintsters, hield de inmid dels 23-jarige Berlijnse het bij allround. Een verdienstelijk se niorendebuut, zevende bij EK en WK in 1991, werd gevolgd door twee zwakkere jaren. De vijfde plaats bij het EK in Hamar betekende de omme keer. In Butte moest Adeberg al leen afrekenen met Hunyady, voor wie geen reis te dol is. Op de 500 meter zette zij de Oos tenrijkse even op een verrassen de achterstand, die Hunyady op de middenafstanden goed maakte. Adeberg moest in het recht streekse duel een kleine drie se conden sneller zijn om alsnog de titel te paken. „Emese zal op de 5.000 meter niet tot het ui terste gaan om wereldkampioen •te worden", had haar coach Marek Stanuch verklaard. Hu nyady, die geen schaatswed strijd maar ook geen feestje overslaat, nam het zekere voor het onzekere en kwam terug op het plan van haar coach. liet de eerste game na een grote voorsprong (11-3) schieten, maar herstelde de schade in de daaropvolgende games (15-2 15-9). De routinier heeft de Olympi sche Spelen in Adanta tot hoofddoel gemaakt. Leeftijd telt niet voor hem, hij wil alleen een eerlijke kans. Dezelfde facileiten als de bondslievelingen Van Dijk en Bruil. „Leeftijd speelt geen rol. Ik heb het verleden opzij gezet, wil niet meer over de nare periode onder Van Dooremalen praten. Ik sta te genwoordig relaxed op de baan, kan relativeren en wil dat de prestaties als maatgevend wor den beschouwd bij internatio nale uitzendingen. In het verle den mocht ik bijna nooit naar toernooien omdat niemand ver trouwen in me had. Voor mij is dat nog steeds onbegrijpelijk. Nu speel ik met plezier en pres teer. Voor Atlanta ben ik nog niet te oud. Dat heb ik met mijn titel duidelijk gemaakt aan de bond." René Kruithof pakt winst in Veglo-toernooi leiden peter klein badmintonmedewerker René Kruithof en Irene Bik heb ben de C-enkelspelen van het toernooi van de Leidse badmin tonclub Veglo gewonnen. De D- titel werd veroverd door Donald den Breejen. In het Krokus- toernooi van BC Lisse ging de hoofdprijs naar de thuisspelers Marcel Lagerwey en Corine Kaufmann. Leidenaar Stouten en Jacqueline Uittenhout wer den hier tweede. Wedstrijdleider Edwin Nop pen toonde zich ondanks een minder aantal deelnemers dan in de vorige editie toch een te vreden man. „We hebben enige problemen gehad met de bond over de verkeerde plaatsing van ons toernooi op de agenda. Daardoor waren er misschien minder deelnemers. We konden nu kiezen voor het Zwitsers lad dersysteem, waardoor de deel nemers na een verliespartij toch weer een herkansing kregen. Ie dereen ervaarde dit als een vooruitgang, zodat we volgend jaar zullen proberen die formu le te herhalen", aldus Noppen. Kruithof van de Zoeterwoud- se badmintonclub Shuttlewou- de bleef in het nieuwe systeem het beste overeind. Hij werd op de voet gevolgd door Beun van de Leiderdorpse Spotvogels, Jer ry Versluijs van De Akkers uit Spijkenisse en Marek Vis van de organiserende vereniging. Bij de plaatsen voor Veglo. Achter Bik eindigden Karin Guyt, Ellen van der Voort en Janneke Mantel als tweede, derde en vierde. De dubbelspelen leverden winst op voor de combinaties Rob Kruit en Frits Stafleu bij de mannen, Van der Voort en Guyt bij de vrouwen, alsmede Mantel en Kruithof bij de mixen. In het D-toernooi sloeg Den Breejen uit Schiedam zich het best door de reeks van partijen. Vriesekoop als enige langs 'DuitseSchüpp arezzo npa Eén héél goeie dag was toerei kend om Mirjam Hooman tot grote tevredenheid te stem men. Drie klinkende overwin ningen op de zaterdag brach ten haar in de halve finales van de Top 12. Maar wat ze daar voor en daarna, öp vrijdag en gisteren, presteerde was ont luisterend. Toch heeft ze een legitiem excuus voor het deba cle, gisterochtend tegen Lie Schüpp, een Duitse die er net zo Duits uit ziet als de Chinese restauranthouder op de hoek. Schüpp is nu eenmaal een op- ponente wier speelstijl Hooman totaal niet ligt. Tot slechts 5, 11 en 10 punten reik te de Eindhovense in drie ga mes, maar ze kon haar geluk al niet r rop. nd, Al op de openingsavpi toen ze twee nietsverhullende nederlagen aan de broek kreeg van Struse en Batorfi, was de Nederlandse vreemd genoeg over zichzelf te spreken. „Ik voelde toen al dat het redelijk goed zat", zei ze, hoewel het er meer op leek dat ze één goeie dag - de zaterdag - beleefde. Op zaterdag moesten achter eenvolgens Timina, Ciosu en Svensson eraan geloven. Hooman moet zich toch vooraf niet helemaal op haar gemak hebben gevoeld. Samen met haar privé-coach Frits Kante been bewoog ze zich buiten de bondsequipe. Bovendien had bondstrainer Tigerman zich vooraf weinig vleiend over het duo uitgelaten. Tigerman vroeg zich hardop af wat het duo had Dat Vriesekoop geïrriteerd reageerde op de coaching van Kantebeen, deed Hooman schouderophalend af. „Het zal wel weer", zei ze, „zo gaat het al jaren als Bettine zelf slecht speelt". Vriesekoop moest haar ne derlaag op vrijdag tegen Bula- tova zuur bekopen. Ze wist vooraf dat haar poulewedstrijd tegen Badescu een loterij was. Hoewel ze net zo veel overwin ningen (op Schüpp, Lomas en Guergueltsjeva) als Hooman boekte, was het in haar poule niet toereikend om verder te komen. Resteerde één opmerkelijk gegeven: uiteindelijk werd Schüpp winnares van de Top 12. De Duitse van Chinese oor sprong leed slechts één neder laag: tegen Vriesekoop. techendorf anp Direct na het officieuze wereld kampioenschap vierden de ma rathonschaatsers zaterdag in Oostenrijk op de Weissensee al vast een beetje carnaval. De ijs mutsen konden af en de kap laarzen r Op het hoogstgelegen berg meer van de Alpen maakte dat allemaal niets meer uit. De 100- kilometerrace \i nqod gevrijwaard gebleven van invallende dooi en dus mocht er feest worden gevierd. Voor de Brabander Arnold Stam telde één ding: de aanhouder wint. De wereldkampioen in mislukte demarrages eiste eindelijk eens een titel op. Hij toonde zich in de eindsprint de snelste van een kopgroep van drie man. Fausto de Marreiros en Hotze Zandstra werden verslagen. Alberto Tomba is klaar voor de slalom op de Olympische Spelen. Tomba 'la bomba' won de World Cup-wedstrijd in Garmisch Partenkirchen. FOTO EPA garmisch-partenkirchen sierra nevada rtr Alberto Tomba heeft gisteren een voorschot genomen op Olympisch succes. De Itali aanse skiër snelde naar de overwinning in de slalom van de wereldbekerwedstrijd in Garmisch-Partenkirchen. Tomba, vorig jaar ook al succesvol in de Duitse wintersportplaats, boekte zijn vierde overwinning van het seizoen in zijn beken de grootse stijl. Hij bleef de Zweed Tomas Fogdoe méér dan een seconde voor. Vreni Schneider won zaterdag in Sierra Nevada (Spa) de laatste slalom van de vrou wen voor de Winterspelen in Lillehammer. De overwinning bracht de Zwitserse dicht bij de eerste plaats in het klassement van de algemene wereldbeker. Zondag, na de door Hilde Gerg gewonnen Super G, ging Sch neider daarin de Zweedse Pernilla Wiberg voorbij. Wiberg had gisteren gedacht de voor sprong op Schneider te vergroten. De Super G is geen specialiteit van de Zwitserse, die op dat onderdeel dit seizoen nog niet ver der kwam dan de 24e plaats. In Sierra Ne vada verbeterde Schneider die prestatie door dertiende te worden. Hetgeen veel be ter was dan het teleurstellende optreden van Wiberg die 39e werd. ..Ik ben blij met m'n prestatie", zei Sch neider. „Maar aan de andere kant zegt het me niet zo veel. Ik verkeer nog steeds in een shock door de dood van Ulrike Maier. Ik ben als een robot naar beneden gegaan." Schneider, Wiberg en Deborah Compagno- ni, de eerste drie van de slalom van zater dag. besloten het gezamenlijk verdiende prijzengeld (ruim 25.000 gulden) aan de Ul rike Maier-stichting te schenken. Voor de 18-jarige Hilde Gerg was de zege in Sierra Nevada de eerste overwinning in een wereldbekerwedstrijd. De Duitse was dolgelukkig: „Ik voelde me goed, maar aan een overwinning... Nee, daar durfde ik niet aan te denken. Ik heb nog nooit iets gewon nen." leiden ruud dobbelaar medewerker De titelkandidaten uit de eerste klasse van de landelijke schaak competitie bleken zaterdag dui delijk een maatje te groot voor de Leidse representanten. Phili dor bleef tijdens deze zesde ronde in eigen haven met een voorlopige 1-8 nederlaag achter in een duel tegen koploper Ortec/Capelle, terwijl LSG het er in eigen huis met een 3-7 ne derlaag tegen nummer twee. Het Witte Paard uit Sas van Gent, niet veel beter vanaf bracht. De Leidse teams resteert daarmee niet meer dan een plaats als middenmoter. In de hoofdklasse mocht Cap Volmac Rotterdam met een 31/2- 61/2 zege bij het lastige SMB een half bordpunt van de achterstand op koploper HSG afknabbelen. Een door griep gekwelde Jeroen Pi ket werd van een mogelijk lasti ge zit tegen Klip verlost, door binnen 15 zetten het volle punt binnen te slepen. Broer Marcel gleed daarentegen onderuit te gen Bolwerk, terwijl John van der Wiel met een remise tegen Tjiani evenmin in beste doen was. Rini Kuijf tekende echter voor een nuttig winstpunt tegen Hommeles. Voor Philidor was er tegen Capelle geen houden aan. Weliswaar lieten Herman van Halderen, Anne Reedijk, Henk van Maaren en Carolien Slin gerland kansen op betere resul taten schieten, maar ook zonder die tegenvallers zouden de Lei- denaren weinig in de melk te brokkelen hebben gehad. Kop man Nico Kuijf kwam niet aan de bak tegen Rebers, Ab Smit zag zich langzaam maar zeker van het bord gedrukt door Kraan en Jeroen van de Weijer had niets in te brengen tegen Vermeer. Wim Vriend hield nog geruime tijd gelijke tred met Jan de Wit. maar moest in het eind spel alsnog de vlag strijken: 0-4. Een blunder in betere positie van Henk van Maaren tegen Koster betekende zelfs 0-5. Daarna stapelden de tegenval lers zich op. Anne Reedijk be rustte na een uiterst grillig duel met Trimp in tijdnood in remi se. Een resultaat dat wegens zetherhaling ook voor Heieen de Greef was weggelegd in haar partij tegen Van Doorn. Her man van Halderen raakte het spoor na pionwinst kwijt tegen Roobol, hetgeen Carolien Slin gerland na stukwinst overkwam tegen Wemmers: 1-8. Fred Slin gerland brak af tegen collega oud Leids jeugdkampioen Paul Schrama en hoopt in tweede zitting nog op een vol punt. LSG had in de confrontatie met Sas van Gent ook al geen moment zicht op een positief resultaat. Sjaak Sibbing nam na een half uurtje genoegen met remise tegen C. de Wolf. Peter Passenier (vanwege een hiaat in zijn openingenrepertoire) en Mark Thiele (speelde te non chalant) ondermijnden vervol gens de Leidse moraal, door te gen respectievelijk Nieuwelink en De Bruijker vlot onderuit te glijden. Toen vervolgens ook Leon Konings, na juist het nodi ge openingsleed ongedaan te hebben gemaakt, tegen Tonoli in de fout sprong en kopman Stefan van Blitterswijk een ver liezend wanhoopsoffer tegen Cardon moest plaatsen, was het pleit beslecht. Henk van Putten en Edwin van Haastert zagen daarop weinig heil meer in het uitmelken van evenwichtige da me-eindspelen en namen tegen Goormachtig en J. de Wolf eveneens met remise genoegen. Rag de GraafT poogde met een alles-of-niets poging nog verder dan een halfje te komen tegen GrofTen, maar strandde met de winsthaven in zicht alsnog op een puntendeling. Ik Oei had vanuit een toreneindspel dank zij een slinkse koningsopmars wel succes in zijn winstpogin gen en liet opponent Deleijn met een onverwachte nul.ver bouwereerd achter. Bij Theunis Stelling pakte een 'vabanque aanpak' juist wel verkeerd uit. Diens nederlaag tegen Provoost bepaalde de eindstand op 3-7.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25