Basketbalsters in slotfase naar zege Tempo wacht moeilijke tijden Sprinter verbetert nationaal recorc Sport Gehavend BS Leiden j wint toch in Werkendam Fides Pacta stijf bovenaan Ook Leiderdorp kan Den Helder niet stoppen Dirks en Heere beste crossers MAANDAG 7 FEBRUAR11994 De basketbalsters van Lisse en Grasshoppers hebben za terdag de laatste minuut nodig gehad om tot winst te ko men. Annette Keur was bij Lisse de gevierde vrouw door drie seconden voor tijd in en tegen Groningen de beslis sende score te maken (59-57), terwijl Grasshoppers vier minuten voor tijd een achterstand van tien punten tegen Prisma College goedmaakte en zodoende net een blama ge voorkwam. •KATWUK/LISSE Annette Keur is weer in vorm en dat komt voor Lisse net op tijd. De ploeg van Roy Emanuels zat de laatste tijd in een dalletje. Zeker getuige het verlies tegen Prisma College vorige week. In Groningen kwam de kentering net op tijd. In een wedstrijd die van het begin tot het eind span nend was, had Lisse net dat beetje geluk dat nodig was om het zelfvertrouwen te hervin den. Bij rust (32-27) keek Lisse nog tegen een kleine achterstand aan. Daarna ging het de bezoe- "kers voor de wind. De stand werd tien minuten voor tijd ge lijkgetrokken en zo bleef het tot het eind van de wedstrijd. Lisse kreeg 26 seconden voor tijd bij 57-57 de laatste aanval en speelde die geroutineerd uit. Er werd gewacht tot Keur inside vrij kwam. De center twijfelde niet en deed wat van haar ver langd werd. Haar 26ste punt was de winnende voor Lisse, dat zich zo definitief geplaatst heeft voor de play-offs. Of Lisse die ingaat op een derde of vierde plaats is nog de vraag. Grasshoppers staat na de gelukkige zege op Prisma Colle ge vier punten achter, maar ontvangt Lisse volgende week in eigenhuis. De Katwijksen kwamen zater dagavond met de schrik vrij te gen de ploeg die onderaan staat in de elite A. Grasshoppers kon geen moment de indruk wek ken dezelfde ploeg te zijn die twee keer in vijf dagen van Den Helder won. De Katwijksen speelden onvolwassen en waren meer met zichzelf bezig dan met de tegenstander. Prisma College namelijk speelde fris basketbal en schoot van buiten de bucket een hoog percentage. Vooral de jeugdige Renske Peters was niet te stop pen en dat frustreerde Grasshoppers. Ook toen Peters gedwongen rust nam toen ze op vier fouten kwam, bleef Grasshoppers aanmodderen. Toen achtereenvolgens Heieen van Duyn en Marie-Jose Allers hun mond niet konden houden na het behalen van de vijfde fout en dientengevolge een technische fout er bovenop kre gen, kreeg Prisma College de uitgelezen kans om de wedstrijd naar zich toe te trekken. De vrije worpen werden benut en zo lie pen de bezoekers uit naar 55- 65, vier minuten voor tijd. De onervarenheid brak de ploeg vervolgens op. Toen Men- ke Visser met een gelukkige driepunter Grasshoppers weer op voorsprong had gezet (66- 65) scoorde Prisma College via Peters nog een keer. Vervolgens bleven Petra Weeda en Marian ne Schuit rustig op de vrije- worplijn, zodat de twee punten toch in Katwijk bleven. Scores Grasshoppers: Weeda 29, Allers 12, Kuyt 10, Van dei- Plas 8. MSV speelde een van de betere wedstrijden van het seizoen te gen Landslake Lions en kwam dan ook makkelijk aan de winst: 65-47. Door het verlies van Or- ca's kwamen de Noordwijksen ook weer alleen aan de leiding in de elite B. Landslake Lions begon met een zoneverdediging waar MSV weinig moeite mee had. Caroline van der Salm en Renate Sluys schoten met scherp, waardoor MSV bij rust al ruim voor stond: 39-20. Vlak na de thee verslapte de aan dacht even (39-28), maar na een time out werd er weer orde op zake gesteld. Zeker ook doordat Marina Wolters de veelvuldig scorende Berette Burgert in bedwang hield, kon de thuisploeg het ver schil groot houden. Scores MSV: Van dér Salm 25, Sluys 21. LEIDEN GERRIT-JAN VAN C BASKETBALMEDEWERKER Henny van der Top (De Danaïden) duelleert met Marjan Wielinga (Tempo), maar achter haar rug torent vak genoot Heiko Locher hoog op om de bal te onderscheppen. De Danaïden won met 13-14 van Tempo. BEN DE BRUYI LEIDEN-MICHEL V KORFBALMEDEWERKER Fides Pacta en KZ Leiden staan aan de vooravond van hun der by aan de uiteinden van de ranglijst in hun (tweede) klasse. De eerste club versterkte haar koppositie door 11 -7 winst in de lastige uitwedstrijd tegen ON- DO(sG). De laatstgenoemde vereniging kwam echter vaster op de laatste plaats door met 12-6 van Olympiek te verliezen. Lijstaanvoerder Fides Pacta blijft op koers naar een kam pioenschap door de lastige klip ONDO (sGr) met 11-7 te omzei len. Coach Steven Tims had vanwege de afwezigheid van Conchita Prins (wintersport) de dames-koppels omgegooid', zo dat invalster Wendy van Hooven bij Patricia Gottmer stond en Bettina Buikstra bij Annelies Verwoerdt. Zijn selec tie bezat tussen 1-5 en 5-9 een ruime voorsprong, maar daarna stokte de aanval (7-9). Gelukkig schoten Dimitri IJzerman en Jan-Willem Meijer op dat cru ciale moment achter elkaar raak, zodat de zege toch vroeg tijdig vast stond. Het zit KZ Leiden bepaald niet mee dit zaalseizoen, want er had bij Olympiek meer be reikt kunnen worden dan een 12-6 nederlaag. Ondanks het missen van twee strafworpen kwam de formatie van Herman Godefroij na 2-0 via Dirk Jan de Kreek (2), Els van Lunteren, Sandra Verhorik en Linda Weer- heim 3-5 voor. Even na rust ver loor Martin Verhorik zijn zelfbe heersing toen een aanvaller van Olympiek het Leidse aanvalsvak in sprong. Hij gooide de bal ex pres tegen deze speler aan, waarna de sfeer in de wedstrijd gelijk verslechterde. De thuis club deed er een schepje boven op en liep, mede door een mis ser van Verhorik vanaf de stip, door naar 9-5. Dirk Jan de Kreek verzilverde toen wel een straf- worp, maar ook met Jan Willem van der Kaaij voor Verhorik was er geen eer meer te behalën. Danaïden klopt debutant ALPHEN A/D RUN BRAM VAN CENT KORFBALMEDEWERKER Voor de tweede maal dit sei zoen heeft De Danaïden de aanval van nieuwkomer Tempo weten te weerstaan. Ditmaal bleven de Leidse eersteklassers met 13-14 aan de positieve kant van de score. Voor de debutant wacht er nu een moeilijk com- petitieslot, want de eerstvolgen de tegenstanders zijn degrada tiekandidaten KVR en DKV(IJ). Dan zal blijken of de marge van drie punten voldoende is voor lijfsbehoud. Vooral op het tactisch vlak werd Tempo zaterdag geklopt. Heel nauwkeurig had De Danaï den-coach Ruud Schreuders zijn verdedigingsplan opgezet, vooral mikkend op het uitscha kelen van de tweede Alphense aanval. „Barbro Heijman in de één-één tegen Joke Boot, Ingrid Slingerland hangend en Marcel Keijzer en Paul Hüsken boven op hun heren. Een tactisch ster ke zet", vatte de Amsterdammer bescheiden samen. „Door het collectief perfect uitgespeeld." Het resultaat was dramatisch voor Tempo, te meer omdat ook het andere vak niet echt imponeerde. Het tweede aan- valskwartet had zelfs de grootst mogelijke moeite zich vrij te spelen, waardoor de patronen verkrampten en het aantal doel pogingen op de vingers van één hand te tellen bleef. In de vijfde minuut scoorde Ruud de Jong 2-1, waarna de score aan Tempo-zijde ruim een kwartier lang volledig stil viel. Door treffers van Richard Dikken, Barbro Heijman, Paul Hüsken, Heiko Loacher en in valster Henny van der Top (voor de geblesseerde Marion Peters) liep De Danaïden in deze perio de weg naar 2-6. Aanvoerder Ronald Drieduite gaf zes minu ten voor rust het goede voor beeld (3-6) en prompt leefde Tempo op. Annemarie Rasing, Joke Boot en Marjan Wielinga herstelden de aansluiting, waar na Marcel Keijzer vanaf de stip de ruststand op 6-8 bepaalde. „Wij hadden in die periode van de eerste helft wél duidelijk de meeste kansen", betoogde Schreuders, „maar ook veel meer pech met het schot dan Tempo. Met meer mazzel was de wedstrijd voor rust al be slist." In de eredivisie van de meisjes junioren hebben de basketbalsters van BV Leiderdorp de topper tegen Den Helder niet in winst kun nen omzetten. De ploeg van Joris Zandbergen kreeg met 66-40 klop. Leiderdorp was met vier punten achterstand de laatste belager van de ongeslagen koploper. In de thuiswedstrijd verloor Leider dorp pas na verlenging. Bij rust had Den Helder al een eerste gaatje geslagen: 28-19. Na de thee rende de thuisploeg door naar de ruime zege. Leiderdorp had veel moeite met de press van Den Helder en leed te veel bal verlies, waaruit de thuisploeg simpel kon scoren. Scores Leiderdorp: Wagemaker 14. De meisjes van Grasshoppers gingen met lichte angst in de benen naar Urk voor de confrontatie met Orca's. Angst die naar gelang de wedstrijd vorderde ongegrond'bleek. Slechts zes minuten hield de thuisploeg het vol. Van 8-8 sloeg Grasshoppers een gat naar 16-40. Na rust (25-40) maakte de ploeg van Arjan van der Poel het kar wei af. Ondanks het feit dat Marieke van der Plas al snel met vijf fouten naar de kant moest, kwam Grasshoppers niet in gevaar. De Katwijksen toonden zich vooral sterker in de rebound en finishten simpel bij 52-75. Scores Grasshoppers: De Best 20, Doets 16, Van der Plas 10. Ook de jongens junioren van Leiderdorp waren weinig succesvol in Den Helder. Ondanks dat er goed verdedigd werd, kwam de ploeg van Ferenc Szitas toch te kort: 87-64. Gebrek aan lengte is nog steeds het probleem bij Leiderdorp, dat opnieuw reboundkracht ontbeerde. Tot 23-23 ging de strijd nog gelijk op. De laatste minu ten van de eerste helft waren echter voor de Den Helder: 40-25. Dat verschil was te groot om nog tot winstkansen te komen. Scores Leiderdorp: Smeding 17, Papilaya 11, Van der Plaat 11. De basketballers van BS Leiden hebben zaterdag eindelijk weer eens een wedstrijd kunnen win nen in de promotiedivisie. Vir tus werd in Werkendam met 76-60 verslagen. De twee broodnodige punten werden binnengehaald zonder coach Tiemen Winkel, die op vakantie is. De geblesseerde Maarten Wals was met een gehavende spelersgroep succesvol. Leiden had de beschikking over slechts vijf fitte spelers. Pe ter van de Wetering was de hele week ziek geweest, terwijl ook Erik-Paul van Weeren door va kantie niet* kon spelen. Prettige bijkomstjgheid was wel dat cen ter Theo de Bruyn weer bijna speelklaar is. De Bruyn speelde de laatste paar minuten mee, toen Albert Stuyfzand met een volle straflijst reeds aan de kant zat. Leiden moest het in Werken dam vooral hebben van hard werken, zonder zichzelf al te veel te vermoeien. Het werd daarvoor beloond. Virtus, zon der de geblesseerde Teus van der Pijl, kon de bezoekers slechts een helft bijhouden. De gelijke stand bij rust (36-36) veranderde snel in het voordeel van Leiden, dat een gewonnen wedstrijd speelde. Door sterk te verdedigen dwong Leiden Vir tus tot veel balverlies. De be1 zoekers veroverden maar liefst 29 keer de bal en zetten daar slechts 15 balverliezen tegen- Met Loet de Ruijter op kop bouwde Leiden aan de winst, die ondanks een slotoffensief van Werkendamse kant niet meer uit handen gegeven werd. Scores BS Leiden: De Ruijter 28, Hofstede 16, Ginjaar 13, Gil- liot 10, Stuyfzand 9. MSV krijgt nog steeds hulp van de andere ploegen op weg naar het kampioenschap in de eerste divisie B. Azimma lipt zich verrassen door Braggarts (59-53). Zelf winnen de Noord- wijkers hun potjes gemakkelijk. AMVJ Amsterdam was geen partij voor MSV: 70-95. Toch is de ploeg van Frank van Mastrigt een beetje moe. Het blijft echter wel effectief wat MSV op de mat legt.JVISV scoorde makkelijk in Amsterdam. Na rust (51-29) ging het i dat maakte niet veel r Scores MSV: Dogo 20, Va der Poel 16, Van Velzen 1 Steenvoorden 13, Koek 12. De mannen van Lisse wart minder succesvol in Amste dam tegen ASVU. Lisse, dat 1 winst was opgeschoven r derde plek in de eerste divisi verloor met 80-74. Coach Gerard van der Wo] had vooral last van het afwez zijn van een centraal scorebon Daardoor was Van der Wo) vaak niet op de hoogte juiste stand wat zijn beslissi) gen negatief beïnvloedde. ,,H| is daar altijd hetzelfde liedje. is geen scorebord en geen dq tig-secondenklok. De spele houden daar zelf de stand bij t doen dat vaak niet goed. 0 een gegeven moment stond^ we volgens hen 21 punten ac ter, terwijl we nooit meer dd dertien punten achter hebb^ gestaan volgens de sheet. E ook in de laatste minuten g het scorebord tien punten ve schil aan, terwijl het i lijkheid maar vier was. Ik had al de opdracht gegeven t nemen van veel driepuntei terwijl dat niet nodig zien de feitelijk achterstaru Dan voel je je wel in de malir genomen", aldus de aangesli gen Van der Worp. Lisse kwam echter nog h meest in problemen door slecl te schieten. Over de wedstrijd kwam de ploeg ti een schotpercentage van derf procent. Vooral de centers lii ten het afweten. Uit de 21 valsrebounds die gepakt den scoorden Terry van den A) ker en Paul Ruygrok te weinig. ASVU hoefde zich in i laatste vier minuten niet matig in te spannen. De ploj kwam maar liefst zestien ke) aan de vrijeworplijn niet. Lise kan de komende wekt niet beschikken over Paul Ruj grok. Ruygrok kreeg laatste minuut een diskwalifkj rende fout. Hij zou wat geroi pen hebben naar de scheid rechters. Ruygrok was zich vs geen kwaad bewust, maar krijl wel een schorsing broek. Scores Lisse: Ter Haak 1! Ruygrok 13, Van Schijndel 12. i Nederland heeft gisteren in Deurne de traditionele korfbalin terland tegen België met 17-14 gewonnen. Bij rust gingen de Belgen nog met 9-8 aan de leiding. De ommekeer volgde in de eerste tien minuten van de tweede helft. Met Simons (voor de geblesseerd geraakte Wip) naast zich was Poelstra iri het eerste aanvalsvak aanmerkelijk beter op dreef. Hij bracht Oranje naast België (9-9) en zorgde in de slotmi nuut met twee treffers voor de ontknoping. De grillige import Groninger (vijf doelpunten) werd daardoor de man van de wedstrijd. Ook in verdedigend opzicht ging het Oranje na rust beter af. Leeuwenhoek, in de eerste helft vijfmaal gepasseerd door de Belgische topschutter Aerts, liet nog slechts één doelpunt Na 10-12 kwam België nog eenmaal op gelijke hoogte, waarna Simons en Meijerhoven de marge weer herstelden. In de reste rende zeven minuten kwam de zege van Oranje niet meer in gevaar. ATLETIEKMEDEWERKER Miguel Janssen verbeterde gisteren in de Haagse Houtrusthallen het nationaal record op de 60 meter. De atleet van het Amsterdamse AAC kwam tot 6,69. Nelli Fiere- Cooman scherpte in Stuttgart haar beste jaarprestatie op de sprint aan tot 7,18. Tijdens de Indoor Cup won de Amstelveense sportschoolhouder Janssen de 60 meter en de 200 me ter in 6,69 en 21,36. Het eerste was goed voor een verbetering van het record van Emiel Mellaard met twee honderste van een seconde, de tweede tijd was sneller dan in jaren in Nederland gelopen. Janssen bleef met 6,69 onder de limiet voor de EK begin maart. De 23-jarige atleet mag daar echter niet deelnemen, omdat hij vorig Verkerk en Mens bij beste acht Martin Verkerk en Jolanda Mens hebben zich bij de Nationale Jeugd Kampioenschappen tot en met 16 jaar onder de beste acht spelers van Nederland geschaard. Tegen de als derde geplaatste Nicky van Boxtel vond Verkerk, lid van het Alphense TEAN-'er in de kwartfinale met 7-6 6-2 zijn Waterloo. Mens maakte haar plaatsing als vijfde waar. De aanwinst van het eerste competitieteam van Hillegom zegevierde in twee snelle sets over zowel Stephanie Kuiper als Kate Steenhauer (beiden uit Noord-Brabant). In de kwartfinale was de winnares van 1993 bij de veertienjarigen, Annemarie Doppen, een maatje te groot. jaar op het WK al uitkwam voor Aruba. Wel denkt Janssen komen de week in Gent en Lievin zijn tijd nog aan te kunnen scherpen. Nelli Fiere-Cooman had in Stuttgart minder tegenstand en een betere start dan vrijdagavond, toen ze in Berlijn in 7,22 tweede werd achter de Russin Irina Priva- lova. Na haar 7,18 deed ze geen uitspraak over deelname aan de Nederlandse kampioenschappen, over twee weken in Den Haag. „Ik ga eerst trainen en zie straks wel hoè het gaat. Parijs is voor mij het belangrijkste." Ton Baltus en Leon Haan plaats ten zich naast Cooman voor het EK in Parijs. Elly van Hulst wist zich, dit keer op de 1500 meter, weder om niet te kwalificeren voor het EK. Tijdens het NK waagt ze nog een laatste poging op de drie kilo meter. De Nederlandse vrouwen won nen zaterdag in Den Haag de meerkampinterland van de atletes van Tsjechië. De mannen werden derde. De Indoor Cup in Houtrust verde ook een nationaal record van de 4x200 meter estafette-plo van Rotterdam Atletiek. 1.27,94 waren de Rotterdamm< ruim drietiende van een s sneller dan het Eindhovense P vorig jaar. Van de regionale toppers w het zaterdag Fabian van de Bar; laar-die schitterde op de 200 In 22,05 was de man uit Was: naar, ex-AV Holland en tegenwo( dig uitkomend voor Haag Atletic viertiende van een seconde snel dan ooit. In de series bleef hij hit mee de verzamelde nationale voor. Op de 400 meter was Bian Vermond weer snel. Pas op laatste meters moest ze op Gret Tromp echt terrein toegeven, tijd van 57,93 biedt echter goed perspectief op een herhali van haar vijfde plaats op het P '93. Op de 400 meter kwam voo de Alphense Brenda van der La sterk voor de dag (60,14). Op de internationale banen beterde de Rus Volosjin dit w einde een wereldrecord. Met 17, landde de hinkstapspringer centimeter verder dan Mike Conl in 1987. Nu kreeg Tempo na de her vatting nog een herkansing. De thuisploeg bleef echter steken in het weinig verrassende spel van voor rust. „Wisselende te genstanders tegenover zich vin den was nieuw", verdedigde coach Nico Oskam zijn falende aanvallers. „Maar ik moest wel wisselen om meer kansen te krijgen." Oskam verving na tien Arianne Verweij door Sandria Buiskool en zette na 7-9 Erik Pons in voor Ben Nikkels. Het mocht evenwel niet baten. De Leidsé tegenstander bleef Tempo moeiteloos voor en ver grootte door treffers van Paul Hüsken (7-10), de voor Heiko Locher ingevallen Eric Krom hout (8-11) en Marcel Keijzer (9-12) het verschil zelfs regel matig tot drie goals. Evenals kort voor rust kwam Tempo ook in de slotfase nog gevaarlijk te rug. Invaller Pons en Ruud de Jong zorgden voor 11-12 en in de laatste twee minuten was er plots weer spanning voelbaar in de goed gevulde sporthal Arena. Maar in de afsluitende doelpun- tenregen (vier goals: Richard Dikken, Annemarie Rasing, Marcel Keizer en Ruud de Jong) bleef het verschil overeind: 13- 14. Tonnie Dirks en Irma Heeren bevestigden ook in de laatste grote wedstrijd voor het NK cross nadrukkelijk hun kandida tuur voor de titel. Het tweetal won eenvoudig de Uder Keien- cross. In de Apeldoornse Assel- ronde liep Jan-Dirk Hazeleger sterk. Dirks liet in de Keiencross de gehele nationale top, afgezien van de in Amerika verblijvende Kamiel Maase, zijn hielen zien. Luc Krotwaar, aanvoerder van het nationale cross-circuit, bleef het dichtst in de buurt, gevolgd door Marti ten Kate en René Godlieb. Bij de vrouwen lijkt het alsof ook triatlete Heeren voor tegen stand naar het buitenland moet. Grete Koens bleef over 5,5 kilo meter nog in de buurt (19.47 om 19.55), de rest kreeg krap een minuut aan de broek. Op de weg lijkt Hazeleger momenteel de man in vorm. In de Apeldoornse Asselronde pak te de Bataaf de vierde plaats. „Het verbaasde me heuglijk, want heuvels liggen me niet zo", verklaarde Hazeleger. „Maar het ging zo goed dat het net vlak leek." John Vermeule won in Apeldoorn. Hij bleef in 1.24.48 Aart Stigter net voor. In Uithoorn won Willem Boon de plaatselijke tien Engel se mijlen. In een knappe 51.13 eindigde de Spartaan onder meer voor Alphenaar Wim van der Hoorn, die vierde werd in 53.13. Turnsters naar NI Tijdens selectiewedstrijden Aalsmeer voor het NK-gymna tiek hebben Wendy Moubis Sheila van Nierop uit Alph< aan den Rijn zich gekwali ceerd. De meisjes, lid v< eniging Wilskracht, werd< tweede in de categoriën 2B 1B. De puntentotalen wai 22.24 voor Moubis en 24 voor Van Nierop.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 22