Ook Kiprich overtuigt niet Uitglijder La Coruna blijft zonder gevolgen Gullit inspireert Sampdoria Uitblinker Arthur Numan speelt sleutelrol in herboren PSV Sport Belgische toppers zitten muurvast Marokko tweede, Saudi-Arabië gelijk MAANDAG 7 FEBRUAR11994 Ze zijn alle drie aan de beurt geweest: John van Loen, Jo- zsef Kiprich en Mike Obiku. Maar de vraag 'wie van de drie?' is nog steeds niet beantwoord. De echte spits is nog niet opgestaan. Geen van drieën voldeed, waardoor trai ners Geert Meijer en Wim van Hanegem zich nog even kunnen buigen over het dilemma: wie leidt woensdag in de bekerwedstrijd tegen RKC de aanval van Feyenoord? Jozsef Kiprich, die in zijn hon derdste wedstrijd voor Feye noord de openingstreffer tegen NAC (1-1) produceerde, ver dient de voorkeur, omdat hij de betere voetballer is. Maar als hij zo veel kansen blijft missen als gistermiddag in de Kuip, dan zal de technische staf zich op nieuw moeten beraden. Feyenoord heeft zo'n drie miljoen gulden geïnvesteerd in het trio, om nog maar te zwij gen over de spitsen die voor de ze periode zijn aangetrokken en weer verkocht. De ideale en be taalbare spits lijkt onvindbaar, waardoor het zoeken naar de juiste schutter voorlopig nog zal voortduren. ,,We hebben ze alle drie ge probeerd", sprak Wim van Hanegem met enige onverschil ligheid, zonder een voorkeur uit te spreken. „Kiprich had er van middag vier kunnen inschie ten", merkte hij slechts op. Daarmee overdreef de trainer niet. Nadat Kiprich na een klein half uur op aangeven van Gas-» ton Taument 1-0 had ingetikt, stapelden de mogelijkheden zich na rust op om de marge te vergoten. Maar zelfs met een leeg doel voor ogen goochelde hij de bal in het zijnet. Om nog maar te zwijgen over het lobje van Taument over doelman John Karelse, dat op het hoofd van Kiprich eindigde. De spits kopte opnieuw voor een verla ten doel naast. Het pleit voQr Kiprich dat hij ook zelf kansen kan creëren, dat hij beter in de combinatie past dan Van Loen en Obiku en dat hij een beter inzicht heeft, zo wel technisch als tactisch, dan zijn concurrenten. Daarbij is hij het 'meest geliefd bij het Le gioen, al trekt Van Hanegem zich daar heel weinig van aan. Kiprich had zich tegen NAC van een vaste plaats kunnen verze keren, maar achteraf stond hij ter discussie, omdat de gelijk maker door Pierre van Hooijdonk na i EREDIVISIE EERSTE DIVISIE Joszef Kiprich wordt op de huid gezeten door Dick Brusselers en een onachtzaam heid van Henk Fraser, vanwege het falen van de Feyenoord- spits niet meer kon worden her steld. De Bredase goal mocht vooral de door Wim van Hane gem geprezen Orlando Trustfull zich aanrekenen. Hij liet zijn opponent Brusselers te veel vrij heid. De schuldvraag was niet ter sprake gekomen als de door gebroken Arnold Scholten niet vergeefs een strafschop had ge claimd nadat hij onderuit was gehaald door Romeo Zonder van. „Was dat een strafschop?" wilde Van Hanegem van ieder een weten. „En die van Ruud Heus?" De valpartij van Heus na een pass van Regi Blinker, kreeg de voordeelregel mee van scheidsrechter Ton Lammers, over wie Van Hanegem verder niets wilde zeggen. „Ik wil geen aanmerkingen maken over de leiding, maar volgens mij moet er eerst iemand een been bre i strafschop ken voordat krijgen." Feyenoord De Goev; Maas, Trustfull, Fraser en Heus; Schólten, Bosz en Wit- schge; Taument, Kiprich en Blinker (74. Larsson). NAC: Karelse; Sas, Van Burik en WUnis; Remie, Gesthuizen, Zondervan, Lok- hoff en Brusselers (67. Gerritsen); Van Hooijdonk en Lammers. EINDHOVEN YPE MINKEMA NPA-VERSLAGGEVER Ergens, in een van de weinige onverlichte nis jes van het Philips Stadion, spraken twee mannen wijze woorden. „Gefeliciteerd met jullie overwinning", mompelde Gerard van der Lem, assistent-trainer van Ajax, tegen Hans van Breukelen, de geschorste doelman van PSV. „En jullie met het kampioenschap", zei de winnaar blijmoedig terug. Van der Lem hoorde het niet eens. Hij vertrok, met de Aja- cieden, als een groep zombies uit Eindhoven. Hoofdschuddend, want hier was niets van te snappen. PSV-Ajax 4-1, onbegrijpelijk, onbe staanbaar, maar waar. Waarom, waarom. Die vraag bonkte bij ie dere stap door de Ajax-hoofden. Ze wisten het niet, ze snapten het niet. Net als de merk waardig ingetogen verklaringen der PSV'ers, die vonden dat 'de taken gewoon goed waren uitgevoerd'. Het moet een bandje zijn geweest dat maanden tevoren was opgenomen. Het ongeloof stond tenminste in de opengesperde ogen geschreven. In Eindhoven was deze merkwaardige opleving nooit verwacht. Er werd zelfs geen moment stiekempjes op ge hoopt. PSV-Ajax was weer zo'n mysterie in de sport. Twee elftallen en twee trainers op zoek naar het waarom. De cijfers vooraf: PSV had de laatste veer tien jaar slechts één keer in eigen huis verlo ren. In het seizoen '88-'89, met 1-4. Het kon niet anders of Ajax zou aan die negatieve reeks een einde maken. De Amsterdammers gleden als een Amerikaanse slee over de snel weg van de Nederlandse competitie. In Eind hoven knalden de koppen bij het minste hob- beltje tegen het dak. En dat deed zeer. Vorig seizoen verloren de Ajacieden ook in een ver gelijkbare situatie, met 2-1. Maar dat was nu uitgesloten. En dus gebeurde het. Black-out „Een black out", stamelde Ronald de Boer. „Het moet een black out zijn geweest. Een an dere verklaring kan ik niet verzinnen". Broer Frank, de volgende passant in de catacomben. „O, zei m'n broer dat? Ja. dan zal het wel een black out zijn geweest". Spits Ronald: „We za ten gewoon niet in de wedstrijd. Ik heb alleen maar lange ballen gezien. Achterin wisten ze niet wat ze moesten doen. Daar is veel misge gaan. Er is zo knullig verdedigd.... Maar of het daar nu alleen aan gelegen heeft...." Jan Wouters zat eindelijk eens bij de win nende partij in Eindhoven. Dat was een tijd geleden. Hij, oud-Ajacied en nu PSV'er, zou de verklaring toch moeten kunnen vinden. De Utrechter: „Nee, je kunt niet zeggen dat Ajax een soort doping is voor ons. We hebben ein delijk naar onze mogelijkheden gespeeld. We hebben namelijk helemaal geen slechte ploeg. Het is er echter lang niet uitgekomen. Boven dien is Ajax een ploeg die ons goed ligt. We hoeven het spel niet te maken". Daar heeft het aan gelegen? Wouters: „Nou ja, en aan de instelling natuurlijk. We waren heel scherp". En dat was het? Wouters: „Misschien, ja, mis schien is Ajax dan toch wel een beetje doping Dat lopen voor ons. Het gevoel dat in deze wedstrijd iets eens als e goed te maken valt. Dat je in één klap heel veel frustraties van je af kunt spelen. Want er is hier op een ontzettende manier op ons in gehakt. In zo'n topwedstrijd is heel wat goed te maken. Daar is Ajax een ideale tegenstan dervoor". Arthur Numan sloot de rij passanten in het stadion. „Ik heb het effe rustig aan gedaan", verontschuldigde hij zich. De Beverwijker had gisteravond de sleutelrol in het topduel. Hij zou toch wel weten hoe het toch kon dat zijn ploeg, goed voor gelijke spelen tegen Heeren veen, Willem II en andere middenmoters, in eens uithaalde tegen het ongenaakbare Ajax. Gisterochtend speelde Ajax tijdens de autorit naar het stadion door zijn hoofd. De eerste wedstrijd, de afstraffing die uitbleef. Een lichte huivering trok door zijn lijf toen de gedachten naar zijn eigen elftal overgingen. „Ik hinkte op twee gedachten", bekende de uitblinker. „Als je snel een goal tegen krijgt, is het afgelopen. over je heen. Maar als wij nu konden scoren, zou Ajax het toch moeilijk krijgen". Numan scoorde en Ajax kreeg het lastig. PSV heeft het 'lek' nu eindelijk boven? De Noordhollander: „Dat zal moeten blijken. Vo rig jaar wonnen we met 2-1 van Ajax en een paar dagen later werden we door Heerenveen uit de beker geknikkerd. Nu moeten we woensdag weer voor de beker tegen NAC. Ik hou nog even mijn hart vast als je het niet erg vindt". De Ajacieden schoven voorbij. Jan Wouters keek naar de bleke smoeltjes en was gelukkig dat hij nu eens niet bij de verliezers hoorde. „Ach, Ajax wordt toch wel kampioen. Die voorsprong geven ze echt niet meer uit han den. Ze zijn een stuk verder dan toen ik er nog speelde". Een opkikker. Maar de verklaring voor Ajax-PSV 4-1 werd gisteravond in het Philips Stadion niet gevonden. Misschien was het wel een optelsom van het gelijk van ieder- PROGRAMMA BEKER TOPSCORERS BUITENLAND Johan Cruijff voorspelde het al: koploper Deportivo La Coruna zou een terugval krijgen. Vol gens de trainer van Barcelona zou de druk van het leiderschap te zwaar gaan wegen. Zaterdag kreeg Cruijff het gelijk aan zijn zijde toen de koploper in het Bernabeustadion met 2-0 ten onder ging tegen Real Madrid. Cruijff zweeg over de terugval van zijn club. Barcelona verloor gisteren voor de derde opeen volgende keer in het eigen Nou Camp, 2-3 tegen Athletic de Bil bao. Door de nederlaag bleef de achterstand op La Coruna vier punten en naderde Real Madrid de landskampioen tot op één punt. Barcelona keek in Nou Camp na drie minuten tegen een ach terstand aan. Valverde passeer de doelman Zubizarreta, 0-1. Een minuut later was het gelijk door toedoen van Stoitskov, 1 -1 Nog voor de rust zette Ziganda de Basken weer op voorsprong, 1-2. Vier minuten na de pauze werd het verschil twee doelpun ten door Guerrero, 1-3. Halver wege de tweede helft bracht Ba- kero de spanning terug, 2-3, maar de uitsluiting van Stoitskov betekende de gena deklap voor Barcelona. De Bul gaar kreeg wegens protesteren In de Belgische competitie was evenwicht troef. Liefst zes wed strijden tijdens de 23e speelronde eindigden gelijk. De top-6 van de ranglijst zat muurvast. Het puntverlies van koploper Anderlecht in de thuiswedstrijd tegen RWDM (0-0) bleef der halve zonder grote gevolgen. De landskampioen had voor 15.000 toeschouwers in de eer ste helft een groot veldoverwicht. De ploeg van trainer Bos kamp wilde de blamerende nederlaag in de voorgaande thuis wedstrijd tegen Seraing (0-2) rechtzetten, maar kwam vooral in de voorste linie creativiteit en raffinement te kort. De spaarza me kansen werden op knullige wijze gemist. Na de rust zakte Anderlecht diep weg. RWDM nam brutaal het initiatief over, maar kwam nauwelijks tot uitgespeelde kan sen. In de 65e minuut maakte Degryse ten koste van de onfor tuinlijke Bosman zijn rentree na een lange afwezigheid vanwe ge een blessure. De international kon zijn ploeg evenmin over het dode punt helpen. De Zweed Zetterberg moest bij An derlecht met een zware knieblessure vroegtijdig naar de kant. Oud-ARC-speler Joop Lankhaar trok bij Lierse SK in negatief opzicht de aandacht. De Hagenaar beging in het duel met Be- veren 1 -0) vlak voor de rust een zware overtreding op de door gebroken Udovic. Terecht kreeg Lankhaar de rode kaart. Rek- dal tekende voor het doelpunt, zijn negende dit seizoen. Paris Saint Germain heeft"op de 25e speeldag van de Franse eerste divisie de al comfortabele voorsprong vergroot. De Parij- se formatie won met 3-0 van hekkesluiter d'Angers, ten^ijl Marseille niet verder kwam dan 0-0 tegen Saint-Etienne. zijn tweede gele kaart. Met Be- guiristan voor Koeman joeg Barcelona vergeefs op de gelijk maker. Real Madrid kampte de afge lopen weken met een crisis, bij Deportivo La Coruna dreigt een crisis. De nederlaag op zich was misschien nog niet zo kwalijk, de manier waarop die tot stand kwam echter wel. De koploper maakte zaterdagavond een machteloze en matte indruk. Real, dat het zonder de ge blesseerden Alfonso en Butra- gueno en de geschorste Zamo- rano, moest stellen, nam in de 56e minuut de leiding. De 21- jarige José Luis Morales, nor maal uitkomend in het B-team, zag een omhaal doeltreffen. Een kwartier later stond de jongeling aan de basis van de tweede tref fer, die op naam van Liano kwam. Bij Real Madrid maakte ook Peter Dubovsky zijn opwach ting in de basis. De Slowaak werd begeerd door Ajax, maar koos op het laatste moment voor Real waar hij vrijwel nooit voor een basisplaats i king kwam. Marseille de sprint aan met Laurent Blanc van Saint Etienne. Onder aanvoering van een geïn spireerde Ruud Gullit heeft Sampdoria gisteren Udinese met 6-2 vernederd. De 31-jarige Nederlander had een aandeel in de eerste drie doelpunten, maar kwam zelf niet tot scoren. Den nis Bergkamp en Wim Jonk wa ren minder succesvol. Hun club Inter verloor de aansluiting met de top door een 1-2 nederlaag tegen Lazio Roma. Door de overwinning steeg Sampdoria naar de tweede plaats achter AC Milan. De kop loper maakte geen fout bij AS Roma, 0-2. Massaro in de 11e en Maldini in de 77e maakten de doelpunten voor 60.000 toeschouwers in het Olympisch stadion. Gullit stelde in de zevende minuut van het duel tegen het laag geklasseerde Udinese de Engelsman Platt in staat 1 -0 aan te tekenen. -Vladimir Jugovic profiteerde vervolgens twee keer van voorbereidend werk van de opgebloeide Nederlan der. Na de 4-0 van Mancini in de 50e minuut deden de gasten via Pizzi en Desideri iets terug. Amoruso en Mancini tilden het verschil opnieuw naar vier tref fers. Inter Milaan leek lange tijd op een overwinning tegen Lazio af te stevenen. De voorsprong dank zij een treffer van Sosa in de 25e minuut, hield tot vier minuten voor tijd stand. Signori en Di Matteo, die van een blun der van Inter-doelman Zenga profiteerde, zorgden in de slot fase voor een verrassende Ro- Volgens Aron Winter was dat terecht: „We hebben de hele tweede helft gedicteerd en ver uit het meeste risico genomen door met drie spitsen te spelen. Dat was een goede tactiek om dat Inter problemen krijgt als de ploeg onder druk komt. Eigen lijk mag dat niet gebeuren bij een elftal met zulke goede voet ballers". De voormalige Ajacied ver wacht met het dit seizoen slecht gestarte Lazio nog Europees voetbal af te kunnen dwingen. „Wij hebben veel blessures ge had, maar durven nu weer naar boven te kijken. De eerste plaats is misschien iets te hoog gegre pen, daar is het gat te groot voor. Maar het verschil met de andere ploegen is nog niet zo groot". John van 't Schip scoorde gis teren voor Genua in de uitwed strijd tegen Napoli. Zijn treffer in de 45e minuut was niet de winnende. De thuisploeg dwong een kwartier voor tijd een gelijkspel af. Marokko is tijdens het vierlandentoernooi in de Verenigde Ara bische Emiraten op de tweede plaats geëindigd. De komende tegenstander van Nederland bij het WK in Amerika versloeg in de derde en laatste wedstrijd Slowakije met 2-1. De Afrikaanse doelpunten kwamen op naam van Beouiboud en Haddraoui. Marokko had eerder gelijk gespeeld tegen Egypte en het gastland. Egypte won het toernooi met vijf punten, gevolgd door Marol&o (vier), Slowakije (drie) en de Emiraten (twee). Saudië-Arabië, een andere tegenstander van Oranje, maakte indruk in een interland tegen Colombia. De ploeg van het trai nersduo Beenhakker/Jansen hield de Zuidamerikanen in Djed- dah op 1-1. Valenciano opende voor Colombia in de 21e mi nuut de score. Said al-Aouiran maakte tien minuten na de rust gelijk.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18