Sport PSV counterend langs Ajax Siemerink duikelt op ranglijst Vriesekoop dreigt te stoppen na uitbarsting bij Top 12 Bestuursperikelen deren Sleutels niet J WWW*' 6 MAANDAG 7 FEBRUARI 1994 Rentree Van Loon bij Alphense Boys m rijn Jordan van Loon heeft dit weekeinde zijn rentree gemaakt in het eerste van Alphense Boys. Van Loon kwam de afgelopen maanden in het nieuws omdat hij zijn me dewerking verleende aan de anti-vuurwerkcampagne. De Alphe- naar speelde in het tweede van Ajax toen hij door een vuurwerk ongeluk een oog verspeelde. Tegen ADO '20 speelde Van Loon als invaller tien minuten mee. Ruud de Groot naar Aalsmeer leiden Ruud de Groot wordt trainer van hoofdklasser Aalsmeer. De Leidse trainer, momenteel werkzaam bij eersteklasser Wil helmus, volgt oefenmeester Jimmink op. De Groot was eerder werkzaam bij UVS, Wilhelmus en Lugdunum. Steekpartij bij voetbalwedstrijd beverwijk» Tijdens de voetbalwedstrijd Beverwijk 4-TYBB 5 (re serve derde klasse Q) is gisteren een vechtpartij ontstaan, waar bij een 30-jarige inwoner van Beverwijk door een messteek ge wond is geraakt. De man is met een wond in de zij opgenomen in het ziekenhuis. De Beverwijkse politie heeft gistermiddag ter plekke twee verdachten aangehouden. Hun mogelijke betrok kenheid in de zaak wordt onderzocht. Een ro^le kaart voor één van de voetballers vormde de aanleiding voor de vechtpartij, waarbij ongeveer 25 mensen (spelers en supporters) betrokken waren. De besturen van beide verenigingen voelden er weinig voor om op de zaak in te gaan. Mon van Galen van TYBB sprak van een 'trieste affaire die nog verder uitgezocht moet worden binnen de vereniging'. Zijn collega Suurbier van Beverwijk liet zich indezelfde bewoordingen uit. Oud-renner Fred de Bruyne overleden Toulon Op 63-jarige leeftijd is in Frankrijk de Belgische oud wielrenner Fred de Bruyne overleden. De voormalige profcou reur was al geruime tijd ziek. De laatste vijf jaar leefde hij een te ruggetrokken bestaan in zijn woning in Seillans, vlakbij Draguig- nan, in Zuid-Frankrijk. De Bruyne was in de jaren vijftig één van de succesvolste renners op nationaal en internationaal niveau. Hij won zeven klassiekers: drie keer Luik-Bastenaken-Luik (1956, 1958, 1959), één keer Parijs-Roubaix (1957), De Waalse Pijl (1958), de Ronde van Vlaanderen (1957) en Parijs-Nice (1958). Ze Elias komt snel eindhoven» PSV hoopt reeds de volgende competitie-wedstrijd te kunnen beschikken over Ze Elias. De Braziliaan wordt binnen enkele dagen in Eindhoven verwacht. Alleen een werkvergun ning, die door de Stichting Arbeidszaken moet worden verstrekt, ontbreekt. Ze Elias moet nog worden gekeurd. Met zijn huidige club, Corinthians uit Sao Paulo, is reeds overeenstemming be reikt over de transfer. De onderhandelingen over de persoonlijke eisen van de 17-jarige middenvelder zullen volgens PSV's mana ger Arnesen geen problemen opleveren. Van Poppel wint 'Ster' besseges Jean Paul van Poppel heeft gisteren de Ster van Bessè- ges gewonnen. Het was de eerste etappekoers van het Europese wielerseizoen op de weg. Nico Verhoeven boekte een tweede Nederlands succes met de overwinning in de vierde etappe. Maatregelen tegen Harding De Amerikaanse kunstrijbond gaat stappen ondernemen tegen Tonya Harding in verband met de aanslag op haar rivale Nancy Kerrigan. Volgens het bestuur bestaat er voldoende grond om disciplinaire maatregèlen tegen de Amerikaanse kampioene te nemen. Een speciale onderzoekscommissie heeft een lijst van beschuldigingen tegen Harding opgesteld. De schriftelijke ver klaring is overhandigd aan vertegenwoordigers van de kunstrij bond en het Amerikaans Olympisch'Comité. Het besluit om tot vervolging van Harding over te gaan, kan van invloed zijn op haar deelneming aan de Olympische Winterspelen in Lüleham- Grootste nederlaag Amsterdammers onder leiding Louis van Gaal: 4-1 Winst in dubbelspel •willem spierdijk De Rijnsburgse Siemerink houdt gemengde ge voelens over aan het toernooi in Marseille. Met de Tjech Daniel Vacek won de Rijnsburger het dubbelspel, maar door een ne derlaag eerder in de week tegen Martin Damm dreigt Siemerink nu de top 100 uit te vallen. Siemerink kwam begin 1991 de top 100 binnen. Binnen enkele maanden veroverde hij zelfs een klassering bij de 25 beste tennissers ter wereld. De afgelo pen jaren bezette hij steeds een positie rond de 40ste en 50ste plaat. Vorig jaar haalde de tennisser in Marseille de finale. Resulta ten voor de wereldranglijst tel len echter maar een jaar mee. Deze week verliepen de punten die Siemerink vorig jaar scoor de. Volgende week heeft hij op nieuw punten te verdedigen in Milaan, waar hij vorig jaar in de eerste ronde Forget klopte. De Fransman was toen hoog geno teerd op de ranglijst en dat'le- verde de Rijnsburger extra pun ten op. ,,Het vervelende van een lage klassering is dat je zorgvuldiger je toernooien moet uitkiezen. Je wilt namelijk niet bij elk toer nooi kwalificatie spelen", zegt Siemerink. Toch gaat hij de kwalificatie-toernooien niet ontlopen. Over twee weken pro beert hij in Stuttgart in het hoofdtoernooi te komen. Daar na is hij wel rechtstreeks toege laten tot het toernooi in Rotter dam. In het dubbelspel staan de za ken er voor Siemerink momen teel beter voor. ,,Het was moei lijk om met Krajicek vaste af spraken te maken voor het dub belspel. In Vacek heb ik nu ie mand gevonden die ongeveer dezelfde toernooien afwerkt als ik. Bovendien weet ik van hem dat hij serieus blijft Spelen, ook als hij er in het enkelspel uit ligt." Volgens Siemerink is een vas te partner belangrijk in de dub bel. ,,Als je steeds met een an der samenspeelt, kun je nooit goede resultaten halen." In Marseille won de Nederlands/Tjechische combi natie in de finale in drie sets van Kafelnikov en Damm. Hoofdrolspelers bekogelen elkaar met bier arezzo bouke nielsen In de middernachtelijke uren kwa l het i barsting. De onvrede die al da gen - en eigenlijk al jaren - lang sluimerde, kwam explo sief aan de oppervlakte. Het gebeurde op een manier, zoals alleen Vriesekoop dat kan; recht voor zijn raap, in onafge maakte, ongenuanceerde en emotionele zinnen. Chef d'é- quipe Carel Deken was het ar me mikpunt, hij was opnieuw de Kop van Jut. De onverwach te en heftige sessie leverde wel licht één inzicht op: alle partij en konden wel eens tot elkaar veroordeeld zijn. Niettemin, de 'commedia dell'arte' in het Ita liaanse Arezzo is maar een fragment in een 'never ending story. Jan Vlieg, de gewezen bondscoach, hoorde de woor denstrijd aanvankelijk lijdzaam aan, maar voelde zich ten slot te geroepen om Vriesekoop bij te vallen. Een keihard gesprek ontspon zich. Het was niet al lemaal verheffend, maar wel stukken helderder dan de com municatie die tot dusver plaatshad. Het was zelfs de eerste keer dat Vlieg en Deken met elkaar spraken sinds het ontslag van de oud-bonds- coach. Vlieg, met één arm in de lucht zijn betoog kracht bij zettend, orakelde dat in een paar maanden was afgebroken wat in jaren was opgebouwd en dat de Nederlanders nu in Arezzo de lachertjes van het toernooi waren. Vriesekoop, haar vriend Volkskrant-verslag- gever Hans van Wissen, Vlieg en Deken bekogelden elkaar met bier, wodka en grappa ten i de in Arezzo aanwezige vaderlandse pers. De aanleiding tot de uitbar sting was de coaching rond Vriesekoop en Hooman op de Top 12 in Arezzo. Privé- coaches waren door de bond niet toegestaan en dus moes ten Vlieg en Kantebeen op de tribune verblijven. De speel sters móchten kiezen: of een bondscoach (Tigerman of Li) of het helemaal alleen rooien. Vriesekoop koos voor Tiger man, Hooman verkoos haar ei gen boontjes te doppen. De praktijksituatie in Arezzo kwam er echter op neer dat Kantebeen zich tussen de ga mes op anderhalve meter van Hooman bevond en haar volop kon coachen. Vlieg hield zich verre van het centrecourt. De situatie was voor Vriese koop niet optimaal, de situatie was voor Hooman optimaler dan ooit. Want vanaf de tribu ne kon Kantebeen zelfs tijdens de games aanwijzingen geven. Geen scheidsrechter of een chef d'équipe die immers iets tegen een toeschouwer kan doen. De hele internationale tafeltenniswereld zat te gniffe len: kijk die Nederlanders weer eeris, lege stoelen op het cen trecourt, één coach over de omheining hangend (Kante been) en één coach ver weg van de tafels (Vlieg). De situatie vlak voor de EK is explosiever dan ooit. De kans is groot dat Vriesekoop snel een punt achter haar loopbaan zet. ,,Het moet leuk blijven", merkte ze .direct na afloop op, ,,en ik zie de nabije toekomst niet met plezier tegemoet." Ze zei het met een gemeende glimlach en niet met dat wel bekende sjachrijn van haar. ,,Ik zou graag willen dat ik zo'n toernooi wat ontspannender zou kunnen benaderen, maar helaas, ik kan niet anders." Voor deze ene keer had de bond privé-coaches kunnen toestaan, omdat de NTTB zelf de zaakjes met de invulling van de technische staf allerminst voor elkaar heeft. Deken: „Maar ben je daarmee van alle ruzies af? Ik vind het optimis tisch en naïef te denken dat al les opgelost wordt door Vlieg als privé-coach aan te stellen". Hij bekende ook niet gelukkig te zijn met de situatie rond Kantebeen. „Maar onze macht gaat absoluut niet zo ver dat wij hier toeristen, want zo zie ik Kantebeen, van de tribune kunnen verwijderen Bettine Vriesekoop. ARCHIEFFOTO Zaterdagploeg verslaat mat Docos met 4-2 Op het veld lijkt het alsof Docos de ploeg is die de loden last van interne strubbelingen met zich meedraagt. De club, normaal op zondag acterend in de vierde klasse, speelt tegen zaterdag vierdeklasser De Sleutels zonder enige overtuiging. Een solide verdediging, meer felheid in de persoonlijke duels en enkele fouten van de tegenstander be zorgen De Sleutels een 4-2 over winning, een plaats in de halve finale om de Leidsch Dagblad Cup en het gevoel dat de pro blemen voorbij zijn. Dat de door ruzies gekwelde club weer op het goede spoor zit, blijkt ook uit het feit dat voorzitter Dick Barnhoorn naar het Docos-complex is gekomen. Vrijdagavond heeft Barnhoorn de rest van het bestuur laten weten dat hij aanblijft als voor zitter. Een week daarvoor had hij met aftreden gedreigd, en voorlopig alle activiteiten stilge legd. Directe aanleiding waren de problemen rond de benoeming van Hennie Beerenfenger met ingang van het volgende sei zoen. Interim-trainer Jan van Bemmelen voelde zich zo ge passeerd door het bestuur, dat hij onmiddellijk opstapte.' Een flink aantal spelers van het stan daardteam koos in eerste in stantie partij voor de boze trai ner. Maar niet alleen de voet ballers deden dat. 'Barnhoorn werd verschillende malen via de telefoon ter verantwoording ge roepen. Vervelende belletjes waren dat, vertelt hij. Het werd op een gegeven moment zo erg dat zijn vroüw hem vroeg: 'Wordt het niet tijd dat je stopt? Barnhoorn, al 16 jaar voorzit ter van de club aan De Vliet, be sloot een week de tijd te nemen om de zaak te overdenken. Maar zijn dreigement moest ook een schokeffect teweeg Ronald Labordus heeft de bal voor ingeschoten vrije trap van Sleutels- brengen. „Mensen denken soms dat het allemaal maar zo gemakkelijk gaat. Ik kan best te gen kritiek, maar het moet wel gefundeerde kritiek zijn. Ik kan er niet tegen als mensen alleen maar lopen te hakken." Vorige week zondagochtend om kwart over elf stonden on verwacht twintig voetballers bij de familie Barnhoorn op de stoep. Of de voorzitter maar eens wilde uitleggen hoe het al lemaal zat. Hij deed dat, maar gaf meteen ook zijn mening over het functioneren van een vereniging in het algemeen: een bestuur neemt besluiten en voetballers spelen. „En als de spelers op de stoel van de voor zitter gaan zitten, dan trek ik daaruit mijn conclusie." Juist dat initiatief van de spe lers en de bevredigende uit komst van het gesprek, maar vooral ook een aantal telefoon tjes en bezoekjes 1 het intikken als keeper Paul Goulmy de aanvoerder Marcel Groenendijk. die lieten weten vierkant achter het bestuur te staan, deden Barnhoorn besluiten de draad weer op te pakken. Dat veel mensen menen dat het bestuur goed heeft gehan deld, vindt de voorzitter logisch. Want Jan van Bemmelen hoeft zich volgens hem helemaal niet zomaar gepasseerd te voelen: hij is door Barnhoorn zelf ge vraagd om schriftelijk te reage ren op de advertentie voor de trainer van het volgend seizoen. En dat deed hij niet voor zijn vakantie. Van Bemmelen neemt dat verhaal niet serieus: toen hij van vakantie terugkwam, was Beerenfenger al benoemd en dat bevreemdde de trainer zeer. Het bestuur hooft inmiddels oud-profvoetballer Bert Jansen tijdelijk aangetrokken: hij ver zorgt de trainingen, het duo Ri- nus de Bruin/Isaac Klinkhamer begeleidt het eerste elftal tijdens de wedstrijden. bal niet klemvast heeft na FOTO BEN DE BRUYN De training van Jansen heeft duidelijk al effect, vindt aan voerder Marcel Groenendijk, die zaterdag twee van de vier doelpunten scoorde. „Hij is tac tisch erg sterk, en kan op de training bepaalde spelsituaties op een goede manier uitleg gen." De winst op Docos is vol gens Groenendijk echter ook te danken aan het feit dat-het eer ste elftal ondanks de problemen een 'collectief gebleven, vindt de aanvoerder. „We zijn één groep, een vriendenteam, de koppies staan dezelfde kant op en vandaag hebben we geknokt voor elke meter." Dat geeft de aanvoerder ook weer hoop op een betere twee de helft van de competitie. De Sleutels staat nu zesde, zowel van onderen als van boven, maar moet volgens Groenendijk bij de eerste vier kunnen eindi gen.,,,De laatste vijf wedstrijden, waarbij ik dan ook de oefenpar tijen tel, hebben tien punten opgeleverd. Ik zou niet weten voor wie wij nu bang moeten zijn." Docos heeft wat dat betreft meer te vrezen. Vooral in de eerste helft, als De Sleutels na twee minuten al scoort, creëert de ploeg nauwelijks kansen. Een slotoffensief van twintig minuten leidt vlak voor tijd weliswaar tot een doelpunt van Cor van der Krogt, maar de hal ve finale van de strijd om de LD-cup bereikt de ploeg er niet mee. Met een geslaagde c vergrootte De Sleutels zo minuten eerder het gat i met drie doelpunten. „In twintig minuten red je het niet meer", zegt trainer Hans Tisseur na afloop van het duel. Een verklaring voor het matte spel heeft hij niet. Dat Docos op zaterdag moet spelen is immers geen excuus: Luc Kok valt de tweede helft in, alleen poelier- /traiteur Rob Reizevoort mist de hele wedstrijd omdat hij geen vrij kan krijgen. „Bij ons in de klasse wordt wel anders ge speeld", aldus Tisseur. „Het spel gaat niet zo heen en weer, met die lange ballen van De Sleutels kunnen wij niet goed overweg." De Ajax-coach had gelijk. Het Ajax-publiek ook. „Wij worden kampioen", zongen de Amster damse fans bij 4-0 in nood, maar met nog genoeg gevoel voor humor en realiteit. Ajax werd nog net niet afgeslacht door PSV, maar liep tegen een grote nederlaag aan. Toevallig wel in Eindhoven, waar PSV de prestigeslag vrijwel altijd wint. „Deze wedstrijd staat op zich. PSV was de ploeg in nood, de spelers konden wat goedmaken. Wij hebben ze op het paard ge zet met persoonlijke fouten. Dat kan gebeuren", aldus Van Gaal, die toevoegde de zo verrassen de uitslag wel te onthouden. „Ik dramatiseer het niet, maar ik re lativeer het ook niet. Ik ben diep teleurgesteld, dat wel." Met de 4-1 werd immers de grootste nederlaag genoteerd die Ajax onder leiding van Van Gaal ooit leed. Dat lag dus niet aan PSV, volgens Van Gaal, wat Aad de Mos ween een beetje flauw vond van zijn collega. „Wij krijgen te weinig eer als wordt gesteld dat wij gewonnen hebben door individuele fouten van Ajax. Wij hebben Ajax be streden op een manier die Ajax niet graag heeft: met de linies kort op elkaar en proberend hun balcirculatie eruit te halen. Want als ze hun vrije man vin den, is Ajax dodelijk." Nooit eerder dit seizoen was de Eindhovense trainer na een wedstrijd zo lang aan het woord; hij sprak wel acht zin nen. De Mos glorieerde. De ze ge op Ajax mocht dan tot stand zijn gekomen door individuele fouten van Ajacieden, die fou ten waren wel uitgelokt door een fel, naar voren verdedigend De vernederende 5 ver scheen niet op het score bord; 4-1 was ook mooi, vond PSV. De uitslag was duidelijk genoeg voor con clusies: het wonderteam Ajax kan dus nog verliezen, ruim nog wel en kansloos. Van Gaal zou Van Gaal niet zijn als hij niet op geheel eigen wijze de uitslag zou becommentariëren. 'Wed strijdje verloren, nou en...?' eindhoven «henri van der steen npa-verslaggever PSV. Dat aspect van het totaal voetbal van Oranje 1974 bleek PSV gisteren ineens feilloos, te beheersen: het jagen. Binnen een half uur was het vooral om die reden 3-0. De eerste goal viel (na twaalf minu ten van Ajax-overwicht) uit een perfecte counter, waarbij Kieft en Numan de hoofdrollen ver tolkten. Kieft passte met een halve omhaal, Numan snorde De Boer voorbij. Met een kei hard schot maakte de Noord hollander de aanval af: 1-0. Fout van Blind, die deed een stap naar voren, analyseerde Van Gaal later. Daarna ging het snel: de op gejaagde Rijkaard leed balver lies, Kalusha knalde op de paal, Lamptey benutte de rebound: 2-0. Vervolgens troggelde Ka lusha de stuntelende Silooy de bal af om met een messcherpe voorzet Kieft te bereiken: 3-0, na 29 minuten. De tweede helft eindigde der halve in 1-1: het werd 4-0 door Lamptey na weer een schitte rend uitgespeelde, razendsnelle aanval via Wouters, Kieft en uit blinker.Numan. Waarna de Am sterdamse eer werd gered door Overmars, die een lange bal van De Boer honoreerde. Het werd dus 4-1, al waren Kieft en Ka lusha (weer bediend door Nu man) dicht bij 5-0 geweest. Het was in die fase, na een uur voetbal, dat de euforie in het Philips-stadion een grote hoogte bereikte. Nadat de Ajax- fans in de openingsfase nog de slogan 'Waar is, Romario' had den aangeheven (bij 3-0 door de PSV-aanhang met 'Zonder Romario' beantwoord), werd het tijd voor de oh's vanaf de tribune. Ajax breide en bij elke pass klonk er een sarcastisch oooooh uit de kelen der PSV- Schare. Zelden was Ajax zo kansloos in Eindhoven, zelden faalden zo veel belangrijke spelers. Van den Brorp en Litmanen werden om die reden gewisseld, bij an dere regels was ook de zwakke Rijkaard van het veld gehaald. Zelden ook ontmoette Ajax een zo getergd en collectief sterk spelend PSV. Kieft, tot gisteren de goede spits in het verkeerde elftal, kaatste en kopte als in zijn beste wedstrijden, Numan was onvermoeibaar en zelfs tot voor kort zwakke broeders als Lamptey en Heinzte haalden een voortreffelijk niveau. Net als scheidsrechter Jaap Uilenberg overigens, die de agressie per fect reguleerde en uiteindelijk niet meer dan 22 keer hoefde te fluiten. Bij Van Gaal hoef je met dit soort cijfers niet aan te komen. „Wij vier overtredingen in het eerste uur? Nou en? We staan bóVenaan in de competitie met de minste kaarten van allemaal. Dat is de keuze die je maakt." Hij doelde op de keuze voor aanvallend, nee, super-aanval lend voetbal op basis van loop- en combinatievermogen en techniek. Met die stijl loop je weieens tegen een zeperd aan, zoals gis teravond in Eindhoven. Zo zal Aad de Mos de uitslag ook wel weer relativeren. Want zo'n lek kere tegenstander als Ajax krijgt PSV voorlopig niet meer. Woensdag, uit voor de beker bij NAC, kan PSV laten zien dat de wedstrijd van gisteren geen in cident is geweest. Bij Sparta kan Ajax zondag bewijzen dat dat. wat de Amsterdammers betreft, wel zo is. Om vervolgens rustig verder naar de titel te breien. PSV: De Ron; Van Tiggelen, Popescu, Wouters en Heintze; Linskens, Numan en Koeman; Lamptey (67. Van Anke ren), Kieft (82. Meijer) en Kalusha. Ajax: Van der Sar; Silooy, Blind en Frank de Boer, Rijkaard, Litmanen (61. Petersen), Van den Brom (53. Oulida) en Pettersson; Finidi, Ronald de Boer Pagina 18: Uitblinker Numan speelt sleutelrol t

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17