Ad Rietveld: naar de top van WordPerfect Je maintiendrai ZATERDAG 5 FEBRUAR11994 'It's Red, It's fast and it's mine' staat er rond het nummerbord van de knalrode Mercedes sportwagen van WordPerfect's nieuwe Chief Execu tive Officer and President Ad Rietveld. Rietveld (39 jaar), een 'gewone jongen uit de Rotterdamse polder', is sinds 1 januari van dit jaar de Big Boss van WordPerfect, in grootte 's wereld vierde softwarebedrijf. Hij zal de komende jaren deze grootste leverancier van tekstverwerkers door een belangrijke periode moeten loodsen. WOUTER HENDRIKSE Het is koud in Orem, alhoewel de winter niet echt doorzet. In ver houding ligt er weinig sneeuw in het stadje, de thuisbasis van WordPerfect WP) dat hier - samen met Novell - de groot ste werkgever is. Het WP-complex werd gebouwd in de vorm van een campus; op een enorm terrein staat een grote verzameling gebouwen. Ad Rietveld, de nieuwe president, zetelt sinds 1 januari in gebouw A. Een onderkomen dat zich in uiterlijk niet onderscheidt van de ove rige panden. Het enige verschil is de over dekte directie-parkeerplaats voor de deur. Achter de entree geen gigantische zaal met achterin een klein mannetje. Kortom: een zeer bescheiden huisvesting voor de Chief Executive Officer and President van een groot bedrijf. Uiteraard is er sprake van wat puur Amerikaanse luxe: een eigen badkamer met douche, die gebruikt kan worden na gebruik van de privé- workoutruimte. Loopbaan Er waren er die van verbazing uit hun stoel vielen bij het horen van het bericht dat Ad Rietveld - een 'gewone Hollandse jongen' in de topfunctie van WP-directeur Europa - de hoogste baas was geworden bij deze grote Amerikaanse software-ondememing. Insi ders echter deelden die verwondering niet. Voor hen was de benoeming van Rietveld het logische vervolg op een vlekkeloze 10-jarige carrière in de software-industrie, en dan in het bijzonder bij WordPerfect. Een decennium geleden startte Ad Rietveld samen met Paul Mekking de onderneming DeltaWare. De enige activiteit van het be drijfje met een viertal werknemers, was het importeren en distribueren van de tekstver werker van WordPerfect. Aan het eind van de jaren '80 verkochten Mekking en Rietveld hun inmiddels fors gegroeide onderneming aan WordPerfect Corp. Vanaf dat moment heette DeltaWare WordPerfect Nederland, terwijl er ook een Europese vestiging werd opgezet waarvan Rietveld het management op zich nam. Dat veranderde begin vorig jaar. Rietveld werd gevraagd voor een periode van 3 maanden naar Amerika te komen. Al snel kreeg hij van de WP-oprichters en eige naren, Alan Ashton en Bruce Bastian, het ver zoek om 2 jaar te blijven. Een maand of 6 la ter werden Rietveld de bedoelingen duidelijk: hij was in stilte zorgvuldig getest en vervol gens uitgezocht als opvolger. Niet meteen een reden om een gat in de lucht te springen. Want: er lag een afspraak met zijn gezinsle den dat het uitstapje naar Amerika niet lan ger dan 2 jaar zou duren. Ad Rietveld: „M'n zoon loost heeft eigenlijk de doorslag gege ven. Hij was, dacht ik, degene die graag naar huis zou willen. Joost zat achter z'n elektri sche piano met een koptelefoon op te spelen, toen ik hem vroeg of-ie nog wat langer wilde blijven. Het enige dat hij vroeg, was of er een zakgeld-verbetering in zat. Ik heb hem toen gezegd dat ook ik wat meer zakgeld ging krij gen, dus dat het me redelijk leek dat ook hij iets zou stijgen. Samengevat: de familie ging akkoord en daarmee ook ik. Als iemand liever naar Nederland terug was gegaan had ik de functie geweigerd. Afspraak is afspraak." Opvolging Blijft de vraag hoe een 'Rotterdamse jongen' aan het roer komt te staan van een bedrijf dat wereldwijd 15 miljoen gebruikers kent en over 1993 een omzet haalde van 700 miljoen dollar. Rietveld: „Dat is een combinatie van factoren geweest. Om te beginnen zijn top managers ook in Amerika niet voor het opra pen. Bruce Bastian en Alan Ashton hebben twee jaar gezocht naar een opvolger. Gezien hun leeftijd hadden ze het bedrijf nog jaren kunnen leiden, maar door omstandigheden gingen ze uitkijken naar een plaatsvervanger. Alan heeft een groot gezin - 11 kinderen - ter wijl hij bovendien nog een hoge en tijdroven de functie bekleedt binnen de Mormoonse kerk. Als hij te vaak op pad was voor WP, gaf dat problemen binnen de familie en de kerk. Bruce Bastian is weliswaar vrijgezel - meer tijd beschikbaar dus - maar hij heeft absoluut geen behoefte aan publiciteit. Hij heeft er een hekel aan om in de openbaarheid te ko men. Gevolg was dat WordPerfect bij belang rijke zaken als paneldiscussies, presentaties, en manifestaties niet of niet goed genoeg ver tegenwoordigd was, terwijl dat met name hier in Amerika erg belangrijk is. Vandaar de behoefte aan een opvolger. Maar: Bruce en Alan maken nog deel uit van de board en springen bij waar nodig. Let wel: het is en blijft hün bedrijf. WP is nog altijd een privé- onderneining met twee aandeelhouders." Beleid In zijn nieuwe positie is Ad Rietveld verant woordelijk voor de toekomst van WordPer fect. Zijn professionele en frisse kijk op de Ad Rietveld uit Rotterdam, de nieuwe president van wereldconcern WordPerfect. 'Sprekende computers liggen binnen handbereik' automatiserings-industrie is - mag men nemen - van doorslaggevende betekenis ge weest voor z'n benoeming. Kort na z'n koms in Amerika lijfde Rietveld het Reference Soft ware (gespecialiseerd in consumentenpro grammatuur) in. Hetzelfde gold voor Soft So lutions, een bedrijf dat zich bezig houdt linguistiek. Daarnaast heeft WordPerfect succes gezocht naar strategische partners: een innige samenwerking met Novell, Digital en vooral Borland Rietveld: „Strategische partners zijn van levdVisbelang. Je moet niet steeds proberen het wiel uit te vinden. We wisselen daarom ontwikkelaars uit. Met Bor land bewijzen we dat je echt kunt samenwer ken met andere bedrijven. Voor de onderne mingen die we gekocht hebben ligt dat iets anders. Die hebben we puur overgenomen om de technologie te kopen. Soft Solutions was op linguistisch gebied zo ver dat wij dat niveau nooit hadden kunnen halen. Zij zijn nu verantwoordelijk voor de ontwikkeling van onder meer de grammatica-controle programma's. Maar die hele linguistische wetenschap is nog voor veel meer dingen te gebruiken. Het heeft ook te maken met zaken als spraakherkenning en dergelijke. En neem van mij nu maar aan dat sprekende compu ters binnen handbereik liggen. Maar daar voor moeten ze wel leren praten en dus grammatica gevoed worden. Woorden i den door de computer ontleed tot de stam Het is heel ingewikkelde technologie wa« bij Soft Solutions al tien jaar mee bezig ren. Als een PC zinnen kan interpreteren zijn we bij het punt dat werkelijk iedereen een computer kan gebruiken." Als eerste van een reeks nieuwe produkten rond die voice-herkenning lanceerde Word Perfect een paar weken terug een nieuwe fea ture voor Office, waarmee het mogelijk is via spraak met de computer te communiceren; een revolutionair systeem. In het kort komt het er op neer dat een computer of werksta tion kan worden gebruikt als intelligent ant woordapparaat. De computer neemt op, meldt dat u er niet bent en verzoekt de beller een mededeling achter te laten. Deze bood schap wordt door de computer omgezet in tekst en doorgezonden via de pager, waar de boodschap in tekst op verschijnt. Ook kan men vanuit de auto of vanaf huis de eigen PC bellen en vragen even de elektronische agen da voor te lezen en er eventueel veranderin gen in aan te brengen. Aanbod WordPerfect gaat zich ook sterk profileren op de consumentenmarkt. Het is de bedoeling dat er dit jaar ruim 20 pakketten voor dit seg ment komen. Rietveld: „De consument, ofte wel het thuisgebruik, gaat een steeds belang rijker rol spelen. In 1997 moet 30% van onze omzet komen uit Workgroup Computing (Of fice), 50% uit de puur zakelijk hoek en 20% uit de consumentenmarkt. Dat zal dus neer komen op zo'n 200 miljoen dollar per jaar. Een flinke taakstelling die een geheel nieuwe aanpak vereist. Daarom hebben we Referen ce Software overgenomen. Niet zozeer om de produkten als wel om de know how van die mensen. Ik zal me zelf dan ook zeer weinig met de Consumer-afdeling bemoeien. Het is een andere cultuur. De marketing, de verpak- Jdngen, de manier van presenteren, alles is anders. De mensen van die afdeling moeten hun eigen beslissingen kunnen nemen. Dat gaat zelfs zo ver dat als zij beslissen dat de lijn produkten YVhooppie gaat heten, ik niet zal ingrijpen. Zij hadden bijvoorbeeld de naam Mainstreet bedacht voor de range con- sumenten-produkten. Ik dacht dat ze daar volkomen fout mee zaten. In Amerika weten ze wel wat Mainstreet is, maar verder... Ik bleek me vergist te hebben. De reacties die we overal vandaan kregen waren uitstekend. En het wordt een ijzersterke lijn programma tuur. De nieuwe Works bijvoorbeeld valt bin nen Mainstreet. Ik heb het pakket op m'n ei gen computer gezet en ik ben er erg van ge schrokken. Het kon namelijk alles wat ik wil de. Binnen Mainstreet zit een duidelijk filo sofie van het kijken naar de markt. We gelo ven bijvoorbeeld niet in losse pakketten. We denken meer aan series. Zoals 'Ik kan tikken', 'Ik kan lezen', 'Ik kan schrijven', enzovoorts. Waar je educatief gezien iets mee kunt op bouwen. Daarnaast leveren we 'infotain ment': pakketten die niet alleen leuk zijn om mee te werken, maar waar je ook het nodige van opsteekt. Het hart van Mainstreet wordt gevormd door een PIM oftewel Personal Information Manager. Een typisch consumtenpakket, meer een uitgebreide database, dat inmid dels door zoveel mensen die het gezien heb ben geprezen is, dat het in de toekomst ook in Office gebouwd zal worden. Een van de slogans van WordPerfect is 'Helping the world communicate'. Dat is niet zomaar een loze kreet, maar iets dat binnen de kortste keren bittere noodzaak zal zijn. Het wordt namelijk steeds moeilijker informatie te vin den omdat het aanbod zo verschrikkelijk groot is. Té groot. We gaan dus filters bou wen die er voor zorgen dat de informatie die je krijgt relevant is. Stel, je hebt een docu ment van 60 pagina's. Als je de essenties er uit haalt, kun je dat terugbrengen naar 10 pa gina's. Nu zal iedereen die een dergelijk do cument heeft opgesteld, zeggen dat elk woord belangrijk is. Maar dat is niet zo. Je kunt aan woorden waarden hangen. De in formatie wordt vervolgens teruggebracht naar stamwoorden. Een database bepaalt daarna de waarden van de woorden. Pro gramma's zoals 'Ik kan lezen' of 'Ik kan schrijven' zijn in deze technologie heel be langrijk. Al was het maar omdat 18% van de Amerikanen niet kan lezen en schrijven." Dit weekeinde is Ad Rietveld voor even weer 'thuis'. Een bliksembezoek aan Rotter dam, op doorreis in Europa waar hij binnen een week alle WP-vestigingen bezoekt. Een slopend programma. Met in de voorbereidin gen als zijn belangrijkste zorg: „Mijn bagage. Het zal een hele toer worden om zoveel mo gelijk kostuums in zo weinig mogelijk koffers te krijgen..." Onze Taal Geisers en fietslichten doen heel andere dingen dan mensen. Dat is algemeen bekend. Maar 't heeft grote gevolgen. Onze geiser doet het iedere dag en de voorlamp van mijn fiets is weer gerepareerd, maar ik ga u niet vertellen hoe vaak ik het doe, want dan gaat u aan iets heel an ders denken. Fietslichten en geisers kunnen niet veel. Eigenlijk kunnen ze alleen maar datgene doen waarvoor ze gemaakt zijn: zorgen voor licht of zorgen voor warm water. Een enkele keer maken ze een brommend ge luid en er is ook wel eens een geiser ont ploft, maar verder doen ze altijd hetzelfde. Vandaar dat als ik vertel dat de geiser het doet, u meteen denkt aan wat geisers altijd doen. Bij mensen is dat anders. Als ik vertel dat Lubbers het eens per week doet, dan zou u eigenlijk niet moeten snappen wèt. Mis schien bakt hij wel eens per week panne koeken, misschien gaat hij elke week een keer naar de film of roept hij eens per week het voltallige kabinet bijeen. Dat is allemaal mogelijk. Maar als er verder niets bij gezegd wordt, dan kan de zin 'Hij doet het eens per week' alleen maar slaan op 'het doen'. Dat is interessant aan taal. Blijkbaar kun nen we bepaalde zaken ook zeggen door ze juist niet te zeggen. Afwezigheid van na dere informatie is soms veelzeggend. Neem nou een uitdrukking als 'Hij doet het erom'. Hier kan 'het' natuurlijk niet slaan op 'het doen', en uit het gesprek zal moeten blijken wat hij doet. Maar wat betekent 'erom'? Als er niet bij gezegd wordt waórom, kunnen we er van alles bij invullen. Wat je ook in vult, het is altijd om iets. En dat is dan ook precies de betekenis van deze uitdrukking: 'hij doet het erom' geeft aan dat het opzet telijk is. Geen ongelukje, geen toeval, geen overmacht, maar opzet. Welke opzet dan ook. Juist door geen nadere informatie te geven, alleen maar dat vage 'erom', gaan we denken aan 'opzet'. Als de PTT reclame maakt met de spreuk 'Wij zorgen ervoor', dus zonder aan te geven waarvoor gezorgd wordt, is de spreuk veel krachtiger dan als er een waslijst van dingen genoemd werd die de PTT allemaal doet. Bij een opsomming kan altijd iets ver geten zijn. Door alleen maar te zegen 'Wij zorgen ervoor' mag blijkbaar alles ingevuld worden watje kan bedenken. Persoonlijk lijkt me dat wat veel, maar 't is een feit dat deze reclame juist door niets te noemen ei genlijk alles pretendeert. Minder geslaagd vind ik de NS-variant: 'Wij gaan ervoor'. Ik vraag me in zo'n geval meteen af: waarvoor gaan ze? Gaat de NS voor alles en iedereen? Dat valt tegen. Ro kers mogen straks niet meer mee, fietsen al leen in beperkte mate, en houders van een Rail-aktief-kaart alleen na negen uur. Via de NS-reclame komen we bij de uit drukkingen die helemaal niet meer te snappen zijn. Wat betekent 'het' in 'Ze heeft het voor het zeggen'? Wat heeft ze dan voor het zeggen? Alles? Dat is echter geenszins de strekking van de uitdrukking als geheel. Ik weet niet waar dit 'het' op slaat. Even ondoorzichtig is 'het koud hebben'. Als iemand zegt dat hij het koud heeft, wat bedoelt hij dan met 'het'? Is het zijn lijf? Dat past niet in 'Hij heeft het daar goed', of in 'Zij heeft het druk'. Dezelfde vragen komen bij mij op als ik iemand hoor zeggen dat hij 'm om heeft, of dat hij 'm stevig geraakt heeft. Wie heeft hij om? Wie heeft hij zo ste vig geraakt? We moeten waarschijnlijk ver terug in de geschiedenis van onze taal om dat te achterhalen. Ondertussen kunnen we zulke uitdrukkingen best gebruiken zonder te weten waar 'het' of 'm' op slaat. Nu we toch bezig zijn met lastige vragen, kan er nog wel een bij. Hebt u wel eens stilgestaan bij de wapenspreuk 'Je main tiendrai'? Ik weet dat het Frans is voor 'Ik zal handhaven', maar er wordt nooit bij ge zegd wie of wat er gehandhaafd wordt. Wordt de vrede gehandhaafd, of de orde, of de status quo? Gaat het misschien om de vrijheid, of is het vaderland bedoeld, of de welvaart? Of is het net zo'n spreuk als van de PTT, die gewoon voor alles zorgt? Wordt alles gehandhaafd wat er te handhaven valt? Een ding is zeker: Willem van Oranje deed 'het'.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 38