'Blij dat die Janmaat nu zo negatief in publiciteit komt' 'Mondriaan maken niet zo simpel als je denkt' Premie voor 25 jaar huwelijk goed voor bekendheid NGV Het Gesprek van de Dag Buurt warmte Sterrenslag De vrouwen komen er aan IBI UBDUWEN JfAUUER AAN ZATERDAG 5 FEBRUAR11994 17 Bram Pater „Ik loop nu al vier jaar over die lanterenpaal te klagen. In november zouden ze hem verplaatsen. Hij staat er nu nog." FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Hij had hem wel even ge knepen tijdens het werkbe zoek van de PvdA in wijk- gebouw 't Spoortje. Net had Bram Pater verkon digd dat de mensen van Leden-Noord niet op de Centrumdemocraten moe ten gaan stemmen, dat dat geen keuze is bleek er vervolgens een afvaardi ging van de extreem-recht se partij in de zaal te zitten. Hij kende de CD'ers niet, had de mensen nog nooit gezien. Anders was Pater, voorzitter van een buurtco- mité in Noord, bestuurslid van wijkcomité plan Noord en lid van de werkgroep sociale vernieuwing, wel voorzichtiger geweest. Maar de CD'ers vielen hem niet aan. Ze kregen wél de steun uit de zaal. Het rommelt in Leiden Noord. De mensen zijn ontevreden, ja loers op andere wijken waar de bewoners 'tennisvelden krijgen in plaats van een moskee', zoals werd opgemerkt tijdens het PvdA-bezoek. Extreem rechts dreigt in de oude volkswijk fors wat stemmen te gaan winnen. Het huidige gemeentebestuur heeft in de ogen van de bewo ners afgedaan. Bram Pater, zelf niet gecharmeerd van een partij als de CD, heeft er ook schoon genoeg van. Van het 'dumpen' van buitenlanders in Noord, van de studenten die hun stoepje niet schoonhouden in plantje in de vensterbank heb ben staan en van de onmoge lijkheid voor jongeren uit de wijk om een goede, betaalbare woning in Leiden te vinden. En dan is er die lantaarnpaal voor de deur die zo dicht tegen de rand van de parkeerhaven staat dat de auto er niet goed meer tussen past. Vier jaar loopt Pater al te soebatten bij de ge meente of de zaak niet aange past kan worden. Dwars Je moet een beetje voorzichtig zijn met wat je zegt, vindt de 48-jarige marineman, die zo on geveer zijn hele carrière op Vliegveld Valkenburg heeft ge werkt. „Maar het moet wél ge zegd kunnen worden. In deze wijk staan nu eenmaal goedko pe woningen. Het gevolg is dat veel buitenlanders hier een huis krijgen. In heel Leiden is 6,3 procent van de bevolking van buitenlandse afkomst. In het Noorderkwartier en De Kooi is het 13,4 procent. En dan zeggen ze bij de gemeente 'moet je eens op het Waardeiland kijken, daar is het 17,2 procent'. Ja, maar daar zitten allemaal dure Amerikanen die bij Estec wer ken. Hier wonen Marokkanen en Turken. Dat is het probleem misschien nog niet eens maar het is moeilijk om contact met ze te maken. Ze houden zich af zijdig, ze spreken in veel geval len geen Nederlands, ze passen zich niet echt aan. En dat zit ons dwars." Het was Pater zogezegd liever geweest als de gemeente meer aan spreiding had gedaan. De problemen in Noord zijn wat Pater betreft problemen die vijf tien, twintig jaar geleden ont stonden. „Als Leiden beter naar de bewoners had geluisterd, dan had de gemeëhte veel beter op de situatie in kunnen spe len", zegt hij. „De politieke par tijen hebben de laatste jaren niet geluisterd. Ze hebben hooguit toegehoord. In de gun stigste gevallen, wel te verstaan. De PvdA doet nu haar best. de SP ook maar het CDA en de WD laten zich hier nooit zien. En nu zijn al die partijen bezig met een strijd tegen de CD. Maar dat gaat niet meer, dat is te laat. Die goeie verhaaltjes hebben echt geen zin meer. Wat de media doen, heeft misschien wel zin. Ik dank de hemel dat die Janmaat nu in de publiciteit komt met zijn uitspraken over Dales." Peilingen naderhand hebben uitgewezen dat hem dat geen stemmen gaat kosten. „Jawel, haha. Zeker weten. Kijk, als in Groningen de kopstukken van de CD al aftreden omdat ze zo verontwaardigd zijn over Janmaats uitspraken Een diepe frons in zijn voor hoofd. „Hij stemt, las ik laatst in een artikel, altijd met de rege ring mee. Dat verhaal heb ik ge- copieëerd en in het buurthuis neergelegd. Janmaat stemt zoals hem dat zelf het beste uit komt. En als hij zegt 'Nederland voor de Nederlanders', dan zeg ik 'nee'. Moet je eens in het te lefoonboek van Leiden kijken. Honderden buitenlandse na men. Die namen komen hier al honderden jaren voor. Naar zijn vrouw wijzend: „Haar voor ouders kwamen ook uit Frank rijk. Als je hier over een paar honderd jaar weer gaat kijken zijn die Marokkaanse namen waarschijnlijk net zo gewoon." Maar nu? „Ik werk overdag, ik zie niet zo heel veel. Maar wat je hoort, watje merkt... De mensen kun nen het allemaal niet zo goed meer hebben. Het gaat zo: als de visite van mijn linkerbuur man 's avonds laat toeterend wegrijdt en ik maak er een op merking over dan is het heel normaal. Mijn rechterbuurman noemt zo'n opmerking meteen discriminatie. En/Jaar komen ze al toeterend aanrijden, dat is een gewoonte, laten ze de mo tor draaien. Alsof ze van een deurbel niet hebben gehoord. Kijk, ik weet het wel. Als je in Italië komt, dan toeteren de au tomobilisten er lustig op los. In Indonesië is het helemaal la chen. Maar hier zijn we het niet gewend." Dan begint hij aan een opsom ming van irritaties. „Dat ze een vrouwendag hier in het buurt huis gelijk interculturelevrou- wendag moeten noemen. Noem het gewoon vrouwendag en iedereen mag komen. Nu hoeven veel mensen niet meer", bijvoorbeeld. En: „Mijn zoon had ook problemen op school. Maar hij moest het hele maal alleen doen." „Die opmerking over die ten nisvelden en die moskee, tij dens het PvdA-bezoek. Dat vond ik een mooie uitspraak. Het klopt. Als je ziet wat er alle maal geregeld kan worden voor allochtonen. Je moet dergelijke dingen wel regelen. Maar alsje blieft, voor iedereen. Aan de an dere kant, ik heb gehoord dat er bij het taalonderwijs enorme wachtlijsten zijn. Daar moeten ze ook wat aan doen want Ne derlands leren spreken is ont zettend belangrijk." Er stopt een auto voor de deur. De motor blijft draaien, de be stuurder stapt uit. „Kijk", wijst Pater. Even later wordt er aan gebeld. Bezoek voor één van de jeugdigen die zich inmiddels rond de tafel hebben geschaard. Pater foetert, al moet hij er ook om lachen. „Zit ik net te vertel len dat we dat hier niet gewend zijn." Dan wordt hij weer ernstig. „Er zijn hier veel problemen die op gelost moeten worden. Maar het lukt niet meer. Niet door de overheid en niet door ons. Die sociale vernieuwing is best wel aardig, maar het gaat allemaal heel langzaam. Het duurt zo lang. Het enige dat ik de heren en dames politici kan meege ven, is dat ze heel goed moeten luisteren. Ik weet het, ze kun nen niet alles zien. Als ze ons af en toe maar zouden willen ho ren. Die lantaarnpaal is een heel simpel voorbeeld. Ik ben al vier jaar bezig om dat ding, met nog een paar lantaarnpalen in de straat, een meter te verplaatsen. In september kreeg ik bericht dat het in november zou gebeu ren. Het is nu februari en die paal staat er nog steeds." „Op wie ik ga stemmen? Ik weet het nog niet. Ik twijfel. Tussen de PvdA en de SP, wel te ver- ANNET VAN AARSSEN Duizenden speldlampjes in zoete kleurtjes flikkeren aan en uit, het Chinese nieuwjaar komt eraan, verlichte uithang borden met daarop alle maal tijden, van gebakken reuzegar nalen tot zoetzuur varkens vlees, en mannen, vrouwen, jochies die je aan je mouw trekken. You eat sir, good pri ce'. Eenden worden geroos terd. is dat nog nodig met zo'n warmte, geslobber alom, op je neus afgaan is moeilijk, veel geuren, veel mensen ook, overal Chinezen, Chinatown. Winkeltjes met frutseltjes en ditjes en datjes en drie, vier mensen per nerinkje en ge- snetter en gesnater, waar eten ze van, wie koopt hier wat, en waar slapen ze? Tandeloze vrouwen wisselen, schelden en schaterlachen, jongetjes wor den vertroeteld, een ventje van zes, zeven jaar hakt groenten, zijn vader, hemd, korte broek, slippers, bakt, braad, kookt. Ie dereen loopt van het ene res taurantje het andere in. Waar om? Binnenplaatsen, tafeltjes, stoeltjes, winkeltjes, eettentjes, steegjes die zich aaneenrijgen tot een labyrint, geschreeuw, mannen met dikke geta- De Nederlandse Gezinsvereni ging, wie had er tot voor kort ooit van gehoord? Dat was toch vooral een tamelijke anonieme club met als doelstelling de so ciale, economische en culturele belangen van het gezin te be hartigen en dat in de ruimste zin van het woord. Of wat dat ook te betekenen heeft. Maar met die onbekendheid van de NGV is het gedaan sinds secretaris Peeters afgelopen week het plan lanceerde om echtparen die het bestaan om 25 jaar bij elkaar te blijven na mens de Staat der Nederlanden een premie te geven. Vijfdui zend gulden vastzetten bij de huwelijksvoltrekking en dat be drag na 25 jaar trouw met rente uitkeren. Het zou mensen moe ten stimuleren om bij elkaar te blijven. Want het aantal schei dingen in ons land rijst volgens Theo Bakker toueerde armen, vrouwen met vormeloze figuren en overal warm, drukkend, verstikkend, weldadig warm. Ik zit, eet lek ker, kijk toe, een literfles bier bij de hand. Wie hoort bij welk deurtje, wie is in dienst bij wie? Er valt geen lijn in het ge krioel te ontdekken, wel is dui delijk dat iedereen een rader tje is in het geheel Chinatown. Individuen zie ik niet, alleen schakeltjes die zonder preten ties op slippers hun leven doorkomen. Zitten, kijken, rui ken en luisteren, is zo'n welda dige onderdompeling. Plotseling dringt tot mij door waar alle warmte mij aan her innert, aan mijn jonge jaren in de Haver en Gortbuurt. Toen iedereen de deur nog open had en er op straat werd ge leefd, gevochten, gezopen en gelachen. Mannen die spiritus dronken had je, dagdieven, vrouwen die hun messen kwa men inleveren bij de vrouw van de melkboer, 'want mijn man komt zo thuis', huizen die ontsmet moesten worden, straten die werden afgezet voor een potje voetbal lang voordat het woord 'autoluw' was uitgevonden. Aan die tijd, toen het leven en het leed niet de NGV de pan uit. Een loffelijk streven in 1994, toevallig (nou ja. toevallig) uit geroepen tot het jaar van het gezin. Maar het lijkt toch vooral een utopie. Want als kinderen, huizen of ander materieel goed nog los van alle emotionele aspecten geen beletsel vor men voor de 30.000 scheidin gen die ons land vorig jaar tel de, zouden die paar centen dan opeens wèl reden geven om de belofte van eeuwige trouw ge stand te doen? Kom nou NGV, dat gelooft toch geen hond. Hoewel.. Volgens woordvoerd- ster Hoogland heeft de NGV tal loze en vooral positieve reacties gekregen op het voorstel. Waar na een verhandeling volgt over het gezin als de hoeksteen van de samenleving, de gigantische kosten die scheidingen met zich meebrengen en waarvoor de achter gesloten deuren werd geleefd en geleden, doet mij Chinatown denken. Waar vind je in Leiden die 'buurtwarmte' nog? Het zal wel anders gemoeten hebben in de Haver en Gort- buurt. Families trokken weg. studenten, yuppies kwamen. Waar woont de buurt nu. In flats met betonnen trapporta len en met deuren met naam bordjes en grendels. Het leed is gebleven, maar het delen er van verdwenen. Over sociale vernieuwing, so ciale controle, hebben ze het tegenwoordig. Die was er vroeger zomaar in de zoge naamde asociale buurten. Of ik nog een liter bier wil? Ik kijk naar een oude man die al ze ker een uur op zijn hurken zit en die nu van een man van middelbare leeftijd, zijn zoon een kom soep krijgt aange reikt. Ilcwil de warmte van China town in Leiden terug, alle deu ren van alle flats open. Weer een beetje delen alles. Zo zwij mel ik weg in Chinatown. Rare gedachten? Had ik die tweede literfles niet moeten nemen? gemeenschap opdraait, plus het feit dat de overheid totaal niet geïnteresseerd is in de materie. „Met ons voorstel hebben we een ballonnetje opgelaten. De aandacht op het gezin willen vestigen." Maar gelooft ze nu serieus in de haalbaarheid van dat premie stelsel? „Ach", zegt ze ergens aan het eind van haar verhaal, „het is eigenlijk meer bedoeld als een eye-opener, om de men sen en de politici op het gezin en de waarde daarvan attent te rrfeken. En nee, eerlijk gezegd denk ik niet dat de overheid geld beschikbaar stelt voor dit plan." Geen punt. De naamsbekend heid van de club is aanzienlijk vergroot. Ook wat waard, niet- AD VAN KAAM Leidse leerlingen 'tekenenschilderijen na Een streepje hier, een vierkantje daar en klaar is Kees. Nog een beetje rotzooien met kleuren en een nieuwe Mondriaan is daar. Zo simpel hadden de leerlingen van de Leidse Mondriaan Scho lengemeenschap het zich voor gesteld. „Een Mondriaan ma ken? Ik stuur mijn kleine broer tje wel", was een veel gehoorde reactie. Maar, toen de scholie ren eenmaal aan de slag gingen viel het hen vies tegen. „Het is niet zo simpel als je denkt", was een bekende kreet. DiLjaar herdenkt de scholenge meenschap de dood van de be kende Mondriaan, oprichter van de Stijl-groep, nu vijftig jaar geleden. Schilders van deze groep kenmerkten zich door in schilderijen verticale en hori zontale strepen te combineren met vierkante vlakken. In taal lessen, tekenlessen en zelfs bij wiskunde wordt de kennis van de leerlingen over de bekende schilder bijgespijkerd. „Onze school heet Mondriaan, dus ligt het voor de hand dat we stil staan bij zijn overlijden in 1944. Dat 1994 daarnaast ook nog is uitgeroepen tot het jaar van Mondriaan is een leuke bijkom stigheid", verklaart tekenleraar G. Oudenes. Leerlingen uit de derde en vier de klas die de richting verzor ging of kantoorinrichting vol gen, krijgen iedere week twee uur les in kleurencombinaties. Dat past volgens de tekenleraar uitstekend in het leerdoel. „Ze kunnen door te experimenteren met kleurvakken goed leren hoe ze een kantoor qua kleur moe ten inrichten. Bijvoorbeeld door te onderzoeken wat er gebeurt als je een zacht kleurige achter grond vervangt door een hard kleurige", zegt Oudenes. Stonden de leerlingen in het be gin nogal sceptisch tegenover de vierkanten en lijnen, nu spreken ze enthousiast over de specifieke stijl. „Maar er blijven er altijd een paar tussen die lie ver landschappen tekenen", weet Oudenes. Aan de andere kant kunnen scholieren die geen kunstenaarshand hebben al hun creativiteit kwijt, denkt de leraar. Op grote stukken karton leggen de jongeren vierkantjes neer, bekijken het met een kritisch oog en beginnen weer opnieuw. Tot de leraar het mooi vindt. „Als ik denk dat er niet is nage dacht over een ontwerp, moet het maar over. Dat gebeurt ove rigens in goede harmonie met de leerling", zegt Oudenes. Als hij zijn goedkeuring heeft gege ven dan moet de leerling een definitieve versie maken. Daar na beoordeelt de leraar het werkstuk. Voor vierdeklassers telt het mee voor het eindexa men, voor de derdeklassers voor hun overgang naar de vierde. „Maar het eindprodukt is niet het belangrijkste. Het gaat om het proces dat een leerling heeft doorgemaakt. Het denken over kleuren en ontwerp telt veel zwaarder. Dat heeft hij later ook nodig", vindt de leraar. Ferenc Rijsbergen en Vincent van der Leek zijn twee eindexa menkandidaten die lessen vol gen bij Oudenes. „Ik probeer een schilderij van Mondriaan na te maken, maar dat is moei lijker dan ik had verwacht", zegt Vincent (17 jaar). Sinds het be gin van de lessen heeft hij een grotere belangstelling gekregen voor de schilder en diens oeu vre. Voor hem ligt een groot blad! met daarop het ontwerp van zijn werkstuk. Nog een uur schuiven met de vierkantjes en dan vindt hij het welletjes. De leraar moet het dan maar mooi vinden. „Als ik nu iets op televi sie zie van Mondriaan, vind ik dat wel erg leuk. Je bent er toch mee bezig", zegt klasgenoot Fe renc. Zijn interesse voor Mon driaan is eveneens door de te kenlessen opgewekt. „Maar ook omdat bij de ingang van de school een schilderij van hem hangt. Ik had al weieens van hem gehoord, maar weinig. Nu weetik meer van hem." PERK GRAVER Wanneer de inspecteur komt, weet je nooit, even min is exact bekend welke criteria de firma Michelin hanteert bij de beoordeling van restaurants. Kortom, als uitbater van de betere eet gelegenheid tast je eigenlijk in het duister. Je kunt die felbegeerde sterren niet al leen krijgen, Michelin pakt ze net zo gemakkelijk weer af. Zoals deze week een viertal restaurants aan den lijve moest ondervinden. „En dat is", verzucht Gio vanni Matarazzi, de eige naar van Villa Rozenrust in Leidschendam, „zoiets als dat je vrouw na vele jarep huwelijk plotseling opstapt. En jij maar denken dat het de afgelopen veertien jaar zo goed ging." Voorlopig kan Matarazzi weer rustig slapen. Zijn res- taurent is nog altijd het eni- gé in de regio dat mag pronken met een Micnelin- ster. AD VAN KAAM» Een dreigende mededeling, mo menteel te zien langs wegen en op stations: 'De vrouwen ko- bang worden. Want wat komen ze doen?", is bet eerste waar je aan denkt. Alleen als je je als automobilist netjes aan de snel heid houdt, bestaat de moge lijkheid dat je ziet wat de vrou wen willen. Dat staat namelijk in veel kleinere lettertjes onder hun mededeling dat ze 'er aan komen': "Vrouwen kiezen in de politiek'. Maar dan moeten ze toch eerst in de gemeenteraad worden ge kozen. We doen een kleine steekproef, we leggen de men sen voor of ze door deze poster straks tijdens de gemeente raadsverkiezingen op een vrouw zullen gaan stemmen. „Nee", zeggen de meesten. „Mijn keuze wordt niet bepaald door de vraag of iemand een man of een vrouw is. Ik kies voor iemand die goed is." Volgens een woordvoerster van de landelijke stichting vrouwen emancipatie is het eigenlijk wel de bedoeling om met de poster duidelijk te maken dflt het mo gelijk is om een voorkeursstem uit te brengen op een vrouw. „Onderzoek heeft uitgewezen dat er nog steeds realtief weinig vTouwen in de politiek zitten. Wij willen het beeld doorbre ken. duidelijk maken dat vrou wen net zo goed iets politieks kunnen doen als mannen. Met zo'n voorkeursstem maak je als kiezer duidelijk dat je vindt dat er meer vrouwen in de politiek En de typetjes die op de poster voor een duin poseren? „We hebben vrouwen gekozen van wie je je kunt voorstellen dat ze politiek actief zijn. We wilden ook verschillende typen laten zien. Een allochtone dame, een wat oudere dame, een zwangere vrouw. Het zijn geen mensen die daadwerkelijk politiek be drijven, maar je zou je kunnen voorstellen dat ze het wel doen." ANNET VAN AARSSEN Reclamezuil langs de Leidse Churchillaan. Ze komen FOTO HIELCO i

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17