'Rijk reageert laks op toestand natuur' Laserspel in The Zone is niet meer dan een kermisattractie Industriebond is 'heel somber' gestemd over toekomst Oosthoek DNA-onderzoek is straks routine Rome vanaf 425,- Retourtje Valentijn. Randstad 'T ZATERDAG 5 FEBRUARI 1994 15 'Straks ligt alleen de Oude Rijn er nog ZOETERWOUDE VERVOLG VAN VOORPAGINA De Industriebond FNV is 'heel somber' over de toekomst van Oosthoek Beton in Zoeterwou- de-Rijndijk. „Mijn inschatting is dat Oosthoek probeert fouten" van het management op Zoe- terwoude af te wentelen. Ik vrees dan ook dat de nieuwe re organisatie de vestiging aan de Rijndijk de kop gaat kosten. Straks zal alleen de Oude Rijn er nog liggen reageert een diep teleurgestelde vakbondsman K. Verhappen, die gistermiddag vernam van de directie dat 25 banen moeten verdwijnen. Het is de tweede keer dat Oosthoek Beton gaat reorgani seren. Nadat het bedrijf vorig jaar al dertig banen schrapte in Zoeterwoude en de Tilburgse vestiging staan er nu weer ar beidsplaatsen op het spel. Dui delijk is dat alle mensen die overbodig worden vervangend werk aangeboden krijgen. Bij Oosthoek werken op dit mo ment nog 136 mensen. In Zoe terwoude gaat het om 45 ar beidsplaatsen. Oosthoek maakt geprefabri ceerde betonprodukten voor de bouw. Sinds 1991 is het aantal kantoren, dat nieuw wordt ge bouwd, drastisch verminderd. En dat heeft gevolgen voor Oosthoek. „De hele markt voor betonprodukten liep terug met vijftig procent. Omdat wij een groter marktaandeel konden behalen, is de terugval bij ons minder: dertig procent", vertelt directeur produktie S. Lasonder, die kantoor houdt in de Tilburg se vestiging. Hoewel Oosthoek het dus be ter doet dan de andere fabri kanten van betonprodukten, kunnen maatregelen niet uit blijven. „De uiterst moeilijke marktomstandigheden en de dramatische terugval in de afzet maken aanpassing van de pro- duktiecapaciteit nodig", aldus Lasonder. 100 kilometer De directie heeft de plannen in middels voorgelegd aan de vak bonden en de ondernemings raad. Het overplaatsen van per soneel naar andere vestigingen is daarbij onderwerp van ge sprek. Lasonder: „Oosthoek is onderdeel van een bedrijf dat elders ook andere ondernemin gen heeft die onder andere naam werken. Daar zullen ba nen worden aangeboden." FNV-bondsbestuurder Ver happen vindt het overplaatsen een onaanvaardbaar alternatief. „Werknemers zullen in elk geval meer dan honderd kilometer van Zoeterwoude komen te werken. Bovendien zullen ze worden verplicht om na een half jaar naar hun nieuwe werk plaats te verhuizen. Dat kunnen we niet serieus nemen." De bonden hebben het on derzoeksbureau Basis en Beleid op de reorganisatieplannen ge zet. Ze twijfelen ernstig aan de juistheid van de argumenten die de directie aandraagt voor de afslanking. Maandag voeren bonden, ondernemingsraad en directie weer overleg. Verloopt dat overleg niet bevredigend voor het FNV, dan volgen ver moedelijk al snel acties. Leiden, B reestraat 46, tel. 071-132390 Telefonisch boeken is mogelijk. postkantoor ACCOUNTANTS- EN BELASTINGADVIESBUREAU I STRUK Het gemiddelde raadslid is een getrouwde man van 51 Vrouwen zijn sterk ondervertegenwoordigd in de lokale politiek. Slechts 22 procent van de gemeenteraadsleden en 15 procent van de wethouders is vrouw. Groenünks, D66 en de PvdA heb ben relatief veel vrouwelijke raadsleden en wethouders. Dit blijkt uit een landelijk onderzoek dat de stichting Burger schapskunde in samenwerking met de Rijksuniversiteit Leiden eind vorig jaar heeft verricht onder ongeveer 900 gemeente raadsleden. Overigens zijn de verschillen in absolute zin zeer ge ring. Zo bleek het CDA onder 100 raadsleden 21 vrouwen te tel len tegen 27 bij de PvdA. D66 telde 26 vrouwen en Groen Links 29. Het gemiddelde gemeenteraadslid blijkt 51 jaar oud te zijn en uit de betere inkomensgroepen te komen. Het grootste deel is werkzaam in de particuliere sector. De overgrote meerderheid van de ondervraagde raadsleden is getrouwd. Van 100 onder vraagde raadsleden waren er 88 gehuwd, woonden er vier sa men en waren er acht alleenstaand. Bij de wethouders bedroe gen die aantallen respectievelijk 81,4, en 15._ 'Indrukwekkend rapport tegen de flitslijn' REGIO/DEN HAAG PAUL VAN DER KOOU De belangstelling van de pers viel een beetje tegen. Het wa ren vooral gemeentebestuur ders uit het Groene Hart die gisteren de eerste Haagse persconferentie bezochten van het Landelijk Platform Hogesnelheidstrein Neder land. Burgemeester A.H. Meer burg van Alkemade wilde de actievoerders tegen een nieuwe hogesnelheidslijn (HSL) 'moreel steunen' met zijn aanwezigheid in het zaaltje naast het Binnenhof. Burgemeester A.J.M. Houdijk van Zoeterwoude stak niet onder stoelen of banken dat hij de gisteren gepresenteer de nota 'Goed en snel, ook zonder HSL' erg indrukwek kend vond: ,Als de politiek ook hier niet van onder de indruk is, weet ik het niet De argumenten in de nota zijn niet nieuw. Zo blijven de actievoerders uit Noord-Bra bant en Zuid-Holland aan voeren dat de flitstrein (TGV) er makkelijk bij kan op het bestaande spoor. Een reisje Amsterdam-Belgische grens zou daar maar tien mi nuutjes langer duren dan over een nieuwe lijn door het Groene Hart. Het rijk moet dan wel de smalle stukken bij Delft en Roosendaal verbre den en de stoomvoorziening zo veranderen dat de treinen sneller kunnen, aldus het platform. De toon op de persconfe rentie was hard. Zo meldde platformvoorzitter D. Mac Gillavry dat de feitenkennis van de regering 'een bedroe vend peil heeft'. De demo cratie is volgens zijn platform compleet uitgehold doordat rijden over bestaand spoor niet is onderzocht, terwijl dat wel was beloofd aan het par lement: „Maar nu heet dat opeens een gepasseerd sta tion te zijn. Alleen rijden op nieuw spoor naast het be staande spoor is onderzocht. En dèt blijkt duur te zijn en kost veel woningen." De persconferentie van gisteren was een eerste te genwicht tegen dergelijke 'desinformatie'. Gesprekken met Tweede Kamerleden en wervende bezoekjes aan plaatselijke verkiezingsavon den, vormen een volgende stap. In maart verwacht het platform het nieuwe kabi- I netsstandpunt over de snelle trein en gaan de aangesloten I clubs dat ontleden in een te- genrapport. Zuidhollandse milieugedeputeerde Blok wil meer geld van overheid Het rijk reageert veel te laks op de deplorabele toestand van de natuur. Er moet veel meer geld beschikbaar wor den gesteld om natuur te kunnen aankopen en bescher men. De provincie Zuid-Holland besteedt dit jaar dik één miljoen van de 12 miljoen gulden die op de begroting vrij te besteden is, aan natuurbeleid. Het rijk heeft hiervoor nog geen drie promille van de bregoting over. Dat is veel te weinig. DEN HAAG MONICA WESSELING Dat is de mening van de Zuid- hollandse gedeputeerde natuur en milieu L. Blok (D66). Blok hekelt de houding van de over heid. Begin deze week werd duidelijk dat de natuur het laatste jaar verder is verslech terd. Steeds meer planten en dieren worden met uitsterven bedreigd. Staatssecretaris Gabor (natuurbeheer) reageerde op deze berichten met de opmer king dat het structuurschema Groene Ruimte, waarin de over heid het beleid voor het lande lijk gebied vastlegt, een oplos sing zal bieden. De Zuidhollands gedeputeer de twijfelt hieraan omdat er geen goede financiële onder bouwing is van de groenplan nen. Gabor wil een Groenfonds instellen. Dat fonds zou geld moeten lenen waarmee vervol gens natuur kan worden aange kocht. Blok denkt dat dit geen oplossing biedt. De leningen brengen immers rentelasten mee en dus wordt de financiële basis voor natuurbeleid steeds smaller. Volgens Blok moeten provin cies nu al geregeld bijspringen om geld op te hoesten voor na tuuraankopen, juist omdat het rijk hiervoor te weinig geld heeft. Per jaar is er een tekort van ongeveer 125 miljoen gul den voor de benodigde na tuuraankopen. Het gaat de draagkracht van de provincies duideljjk te boven om dit be drag bij te passen, zo maakt Blok in haar reactie duidelijk. k heb altijd het idee gehad een I eigen bedrijf te beginnen. Mijn vader had ook een zaak. Als ei gen baas heb je de ruimte eigen ideeën te ontwikkelen en uit te voeren. Je bent daar mee vrijer in gedachten. Een eigen bedrijf betekent hard werken, maar het is daardoor ook leuk. Als je zoals ik biochemie hebt ge studeerd, of zoals Erna medische biologie, is het perspectief verder ook vrij beperkt. Je kunt bij de universiteit assistent in oplei ding worden en eventueel promoveren. Dat betekent hard werken en weinig verdienen, terwijl er maar weinig vooruitzichten tegen over staan. Niet dat we nu zoveel verdie nen, maar het is toch anders. Het was voor ons logisch om iets met DNA- techniek te doen. Tijdens onze studie heb ben we al veel onderzoek op dat gebied ge daan. Biotechnologie, waar DNA-onder zoek ook bijhoort, is voor veel mensen bela den. Er wordt vaak een verband gelegd met genetische manipulatie, de verandering van erfelijke eigenschappen. Maar daar houden wij ons niet mee bezig. We kunnen dat niet en mogen het ook niet. Je hebt er een spe ciale vergunning voor nodig. Het materiaal waar we wel mee werken is dode stof. Een bouwstof die op zichzelf niet tot ontwikke ling kan komen. Hoewel in een fantasiefilm als Jurassic Park heel andere dingen worden gesuggereerd zit er geen enkel risico aan dit DNA- onderzoek. Wat we wel doen is sequencing de volgorde bepalen waarin het DNA ligt. Dat is een techniek die vrij veel wordt gebruikt bij al lerlei onderzoek. Het is bovendien werk dat heel goed kan worden uitbesteed. De appa ratuur die je er voor nodig hebt, is nogal duur en lang niet ieder bedrijf zal die zelf in huis willen hebben. Wij richten ons op laboratoria van universi teiten, maar ook op biotechnologische be drijven, bijvoorbeeld fabrikanten van enzy men voor wasmiddelen. Dergelijke enzy men worden geproduceerd door speciaal ontwikkelde bacteriën. Aan de hand van het DNA is na te gaan welk enzym die bacteriën zullen produceren. Wij kunnen voor zo'n producent het DNA in kaart brengen, zij kunnen daar dan mee verder. We hebben wel een aantal opdrachten ge had, maar het is wel duidelijk dat we ons werkveld moeten verbreden. Bijvoorbeeld in de medische sector. Het is wel duidelijk dat DNA-onderzoek ook een.steeds grotere rol gaat spelen bij het bepalen van diagno ses. De afgelopen jaren was er al een enor me ontwikkeling met het stellen van dia gnoses aan de hand van de anti-lichamen die het menselijk lichaam produceert als re actie op het binnendringen van ziektekie men. Maar het is ook mogelijk te testen op de aanwezigheid van het DNA van dergelij ke kiemen. Dat kost minder tijd en het kan bovendien in een veel vroeger stadium. Dat kan bijvoorbeeld van belang zijn bij het be palen of iemand is besmet met het AIDS-vi rus. Dit soort DNA-onderzoek wordt op den duur routine in de ziekenhuizen. Hoewel er in ons vakgebied maar weinig concurrentie is er zijn nog twee andere bedrijven die dit onderzoek doen kostte het toch moeite de zaak gefinancierd te krijgen. We werken met dure apparaten. De bank wilde die niet financieren. Uiteindelijk hebben familieleden ons geld willen lenen. Nu is het zaak dat we meer opdrachten krij gen om dat terug te verdienen. We hebben ons bij het maken van de plannen verkeken op de marketing. De werving kost toch meer moeite dan verwacht. Een van ons twee moet daar in feite de hele dag mee be zig zijn." Base Clear is gevestigd aan de Waardlaan 4 in Rijnsburg, telefoon en fax 01718-34874. De een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te komen. Een derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te worden en een bedrijf te beginnen. Vandaag: Bas Reichert en Erna Barèl van Base Clear uit Rijnsburg dat analyses maakt van DNA, het materiaal waarin erfelijke eigenschappen van levende organismen zijn vastgelegd. Bas Reichert en Erna Barél van Base Clear. foto dick hogewoning Van Koningsveld hoogleraar in islamologie LEIDEN Prof. dr. P. van Koningsveld heeft gisteren aan de Leidse Rijksuniversiteit het ambt aan vaard van hoogleraar 'gods dienstgeschiedenis van de islam in West-Europa'. Van Konings veld stond aan de wieg van de nieuwe bovenbouwstudie Is lamologie aan de Leidse univer siteit. De faculteiten godge leerdheid en letteren werken sa men voor de studie waar op dit moment elf studenten aan deel- De nieuwe hoogleraar is sinds 1988 coördinator van het lande lijke onderzoeksprogramma naar religies van etnische min derheden. hi-tech laser, in een wereld vol vijanden...aldus een folder van The Zone. De verslaggever, ingedeeld bij het rode team, ziet zich geconfronteerd met een groen team dat vooral uit jonge tjes van een jaar of tien bestaat. De kelder door een reeks schotten en muren omgetoverd tot doolhof is halfdonker en wordt op gezette tijden door een machine met rook gevuld. Het geheel wordt afgemaakt met spannende filmmuziek, waarop hel prettig sluipen en schieten is. Dit is de wereld van de 'computer controlled reality'. De verslaggever valt zo veel mogelijk jongetjes in de rug aan, waarbij zij hard roepen dat ze geraakt zijn. Ze schieten te rug, en niet zonder succes. Wie geraakt wordt, wordt extra ge straft doordat er enige seconden zelf niet gevuurd kan worden, Naarmate het spel vordert, neemt de duisternis en het mu- ziekvolume toe. Een enkeling laat zich zo vaak voltreffers toe dienen dat hij ruim voor het einde van het spel moet opge ven. „Ik ben al dood", voegt een gedesillusioneerde man de on vermoeibaar op hem vurende verslaggever toe. Terug in de gewone wereld, de bar van The Zone, krijgen de teams een keurige computeruit draai met de resultaten. De Ro den blijken een overweldigende overwinning op de Groenen ge boekt te hebben, doch de per soonlijk score van de verslagge ver is nog geen tiende van het beste resultaat van de afgelopen week. Het spel oefent grote aantrek kingskracht uit op computerf reaks. Een speler die anoniem wil blijven zegt dat hij meerdere keren per week naar The Zone komt en dat het hem aardig wat geld begint te kosten. „Het is een leuke, actieve variant op wat ik thuis op de computer doe. Meestal ga ik met dezelfde vrienden. Ik kan niet ontkennen dat er sprake is van verslaving, maar daar ben ik dan ook vat baarvoor." „Wat is verslaving?" vraagt de assistent-bedrijfsleider van The Zone, Robert Femer. „Iemand die veel televisie kijkt, is ook verslaafd." The Zone opende in mei van het vorig jaar de poor ten en boert goed, zegt Femer. Dagelijks melden zich toch al gauw zo'n 150 schietgrage spe lers bij het loket en op „een goeie weekenddag" verwelkomt The Zone niet minder dan 500 bezoekers. Vooral als verrassing voor per- soneelsfeestjes doet 't het steeds beter: een spelletje oorlog in de labyrintische kelder van The Zone in Amsterdam. Voorzien van een laserwapen en een zo geheten energypack duiken steeds vaker groepen mensen de kelder in van een groot pand aan de Prins Hendriïdcade, om vervolgens als idioten achter el kaar aan te rennen en elkaar te beschieten met een dun rood laserstraaltje. De rage waaide over uit Australië. Aan het loket worden rode en groene kaarten verstrekt: de kleuren van de teams die elkaar zullen bestrijden. Dan gaan de spelers een donker gangetje door, waarna de ontvangst door de spelleider volgt: in de 'briefing room'. Daar hangt ook het wapentuig: een van rode of groene lampjes voorzien harnas dat om de schouders gehangen dient te worden en een plastic lasergeweer. De spelleider legt uit dat de Roden de Groenen moeten elimineren, en anders- De bedoeling is dat de spelsoldaten met het laserwa pen mikken op de lampjes (rood of groen) die zich op de schouders en borst van het har nas (energypack) bevinden. Te vens kan er geschoten worden op zogeheten 'wall units', waar mee extra punten behaald kun nen worden. Een display op het wapen vermeldt de per compu ter bijgehouden score. Eén spel duurt twintig minuten, waar voor de speler vijftien gulden neertelt (inclusief een jaarabon nement). Na de instructies wordt de groep losgelaten en gaat het de kelder in. „Gewapend met een Brede fiscale dienstverlening met persoonlijke betrokkenheid. In de Strijk Groep wordt samengewerkt met Register accountants. Accountants-administratieconsulenten. Fiscaal-juristen. Federatie-belastingadviseurs en Organisatie-adviseurs. Voorts staat uitgebreide computerservice ter beschikking ter verzorging van financiële en/of loonadministraties. Internationaal wordt samengewerkt met onze kanto ren te Los Angeles en Willemstad (Curapao)

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15