'Leiderdorp verdoezelt falen' 'Kan ik alleen bij het Leger des Heils terecht?' voor bibliotheek' 'Zet werklozen in Regio GEMEENTE ZOETERWOUDE DRINGEND VERZOEK Curieflat onder het mes ZATERDAG 5 FEBRUAR11994 Kortgeleden is ons gebleken, dat zonder dat wij daarvan op enigerlei wijze op de hoogte waren, een ambtenaar van de gemeente Leiden in opdracnt van die gemeente werkzaamheden heeft verricht in de Grote Polder in Zoeterwoude. Ondermeer zijn bewoners van de Grote Polder benaderd met het verzoek metingen op hun eigendom te mogen verrichten voor woningbouwplannen op Zoeterwouds grondgebied ten behoeve van de gemeente Leiden. Wij achten dat optreden van de gemeente Leiden ontoelaatbaar, niet alleen in onze richting, maar ook in die van de bewoners van onze gemeente. Wij vragen daarom met de grootste aandrang geen enkele inlichting te geven of anderszins medewerking te verlenen aan personen, ciïe in opdracht van de gemeente Leiden onderzoek verrichten voor plannen van die gemeente op Zoeterwouds grondgebied. Indien u door dergelijke personen wordt benaderd, dan verzoeken wij u ons daarvan onverwijld inkennis te stellen. Gaarne zeggen wij u bij voorbaat dank voor de door u te verlenen medewerking voor het behoud van Zoeterwoude als zelfstandige gemeente. Zoeterwoude, 31 januari 1994 Burgemeester en wethouders van Zoeterwoude, De secretaris, de burgemeester, Hulsbos, loco ing. A.J.M. Houdijk De WD in Zoeterwoude wil on derzoeken of werklozen kunnen worden ingezet in de bibliothe ken, zodat die langer kunnen openblijven. „De bibliotheken voorzien in een belangrijke be hoefte van Zoeterwoudse bur gers. De WD is van mening dat de bibliotheken zoveel mogelijk openingsuren moeten hebben, zowel overdag als 's avonds, om een zo groot mogelijk publiek van dienst te zijn", schrijven de liberalen in hun verkiezingspro gramma voor de gemeente raadsverkiezingen. Ook de winkels in het dorp moeten langer openblijven. In het winkelcentrum zouden meer branches en meer par keerplaatsen moeten komen. Afsluiting van de Dorpsstraat wijst de partij af. „Tevens zal door de WD de gerealiseerde uitbreiding van de minimarkten kritisch op negatieve effecten voor de bestaande detailhandel worden gevolgd", waarschuwt het programma. De WD wil in Zoeterwoude ook een algemene begraafplaats aanleggen. Zoeterwoudenaren kunnen nu wel in hun eigen dorp ter aarde worden besteld, maar alleen op katholieke of hervormde begraafplaatsen bij de kerken. „De gemeente heeft de zorgplicht voor het begraven. In de volgende raadsperiode moet worden besloten waar de ze begraafplaats wordt gesitu eerd." Zoeterwoudenaren moeten verder volgens de WD een keu ze kunnen hebben in het aan bod van televisieprogramma's. Mensen die alleen de Neder landse zenders willen ontvan gen zouden alleen een bodem tarief voor de kabelaansluiting hoeven te betalen, terwijl voor het volledige programma-aan bod meer moet worden betaald. Vervolg van voorpagina De van fraude verdachte ambtenaren burgerzaken zijn nooit door het Leiderdorpse college benaderd om hun vi sie op de vermeende verduistering te geven. ,,De ge meente verschuilt zich en laat' de betrokkenen keihard vallen nadat ze jarenlang aan hun lot zijn overgelaten," aldus advocaat L. de Milliano. leiderdorp roy klopper De Katwijkse raadsman zegt dat de verdachte ambtenaren nooit een eerlijke kans hebben gehad om zich te verweren tegen de beschuldigingen. „De gemeente Leiderdorp staat in een kwaad daglicht en er moeten koppen rollen om de burgers tevreden te Stellen." Door te wijzen op rapporten over de chaotische financiële ad ministratie op het gemeentehuis, lijkt De Milliano verduistering onder het motto van 'gelegen heid maakt de dief te willen ver- goeilijken. Dat is evenwel een misverstand. Van geboefte is geen sprake, zo bezweert hij. De raadsman heeft in geen van de processen-verbaal aanwijzingen gevonden voor de aanname dat gemeente er ook maar één cent |bij is ingeschoten door fraudes op burgerzaken. De kas werd incidenteel wel eens kloppend gemaakt door het iniet of te veel aanslaan van uit treksels. „Dit gebeurt in veel ge- i die zonder aparte kas- werken. En ook in Leider- Gemeente zwijgt De gemeente Leiderdorp wil niet op de aantijgingen van advocaat L. de Milliano rea geren. Een voorlichtster van de gemeente liet gistermid dag weten dat het college kennis heeft genomen van de inhoud van het verhaal, maar er in het belang van de be trokkenen niets over wil zeg gen. dorp is het al jaren gemeen goed." Uit de opbrengst van niet op de kassa aangeslagen uittreksels is nooit gebak ge kocht, zo verzekert De Milliano. Dit werd aangeschaft vartfooien die de ambtenaren incidenteel kregen en die ook in deze pot gingen. De advocaat geeft toe dat het aannemen van fooien formeel verboden is. „Maar er wordt in heel Nederland steeds vaker een oogje toegeknepen, mits de ambtenaar de gift meldt. In Lei- Woonwagenkamp: werkterrein kwijt leimuiden Het werkterrein bij het woonwagenkamp aan de Raadhuislaan in Leimuiden moet verdwijnen. Het terrein is nu al van het kamp afgesloten door een sloot, maar de gemeente raad wil voorkomen dat bewoners van de woonwagens het ter rein in de toekomst toch gaan gebruiken. Een wijziging van het bestemmingsplan voor dat gebied moet daarom een oplossing bieden. Het is nog niet duidelijk waarvoor het veldje in de toe komst wordt gebruikt. Alphen groeit met ruim 1000 zielen alphen aan den run Het aantal inwoners van Al phen aan den Rijn is in 1993 toegenomen met 1090 perso nen. Dat blijkt uit de voorlo pige bevolkingsstatistiek per 1 januari 1994. Het aantal in woners van de gemeente komt daarmee op 66.141. Het definitieve bevolkingscij fer wordt in maart in overleg met het centraal bureau voor de statistiek bepaald. Advocaat De Milliano: ambtenaren kregen geen eerlijke kans jacobswoude liesbeth buitink De Lokale Omroep Jacobswou- de en radio Heatwave uit Alke made gaan als het aan de ge meenteraad van Jacobswoude ligt in de toekomst zoveel mo gelijk samenwerken. Het Com missariaat van de Media ver biedt streekzenders, maar sa menwerking van de twee zen ders is wel mogelijk. De raad moest de zogenoem de representativiteitsverklaring van de omroep goedkeuren, zo dat de zender dit jaar kan uit zenden. WD'er J. van Dam had de verklaring liever nog even voorschoten De Curieflat in Voorschoten kan hopelijk weereen poosje mee, als de één miljoen kosten de renovatie in juni is afgerond. De ingrijpende opknapbeurt, die-in januari begon, is dringend nodig. Het 25 jaar oude complex aan de Curielaan wordt niet alleen geteisterd door betonrot, ook de isolatie van de huizen is niet om over naar huis te schrijven. Bovendien zit er asbesthoudend materiaal in de badkamers. De gemeente heeft een gespecialiseerd bureau ingehuurd om het asbest te verwijderen. Dat gebeurt op zo'n manier dat de bewoners tijdens de werkzaamheden niet hoeven te verhuizen. Momenteel wordt de betonnen afrastering langs de galerijen van de flats vervangen door spijlen. foto loekzuyderduin 'Lokale omroep Jacobswoude Koninklijk liever samen met Heatwave' onderscheiden uitgesteld, om de twee zenders tot samenwerking te bewegen en om de maatschappelijke steun voor de zender nog eens te testen. Burgemeester W. van Beek praatte de WD dat voor nemen echter krachtig uit het hoofd. De steun voor de zender was al keer op keer getest en door verschillende clubs en ver enigingen tot drie maal toe on derschreven. „Ik word er verle gen van. We hebben de handte keningen nu op de juiste plek." Hij zei wel toe de samenwer king tussen de twee zenders toe te juichen, maar vond dat de omroepen dat verder maar on derling moeten regelen. VRIJE TIJD Kinderjury Kinderen van 6 tot en met 16 jaar kunnen in Voorschoten hun favoriete boek uit 1993 kie zen. In de Openbare Bibliotheek van Voorschoten liggen deelna meformulieren klaar. Op 31 mei wordt bekendgemaakt welke boeken gewonnen hebben. Beurs In Vogelpark Avifauna wordt zondag 6 februari voor de vijfde keer de Hobby- en Creatief- beurs gehouden. Vijftig deelne mers uit het hele land tonen daar hun huisvlijt. Van 10.30 tot 17.00 uur kunnen belangstel lenden in Avifauna terecht. De toegang kost 5 gulden, kinderen 2 gulden 50. Verzamelbeurs In De Werf in Voorschoten wordt maandag 7 februari een verzamelbeurs gehouden. Er worden onder meer munten, postzegels, ansichtkaarten te koop zijn. De beurs duurt van 19.00 tot 22.00 uur. De Werf be vindt zich aan de Schoolstraat 4. Leden van de vereniging De Verzamelaar hebben gratis toe gang. Inlichtingen: 070- 3861829. Boelen hij ruil Tijdens e benthuizen/voorschoten J. Geers uit Benthuizen is gister avond onderscheiden met de ere-medaille in zilver van de Or de van Oranje-Nassau. De Bent- huizenaar kreeg de onderschei ding van de burgemeester M. an Rijnwoude omdat veertig jaar werkt bij Groen en Bregman. bijeenkomst in het partycentrum AA-zicht in Zoe- termeer nam timmerman Geers afscheid van het bedrijf omdat hij in de VUT gaat. Drs. N.J. Gratama uit Voor schoten werd benoemd tot Rid der in de Orde van Oranje-Nas sau. Hij kreeg de onderschei ding ter gelegenheid van zijn af scheid als secretaris van het Produktschap voor Wijn in Den Haag. De versierselen werden uitgereikt door ir. E. Pferhagen, directeur agrarische aangele genheden en marktverorde- ningsvraagstukken van het mi- Gratama is bij het produkt schap betrokken bij de tot standkoming van het wijninfor matiecentrum in 1985 en heeft een belangrijke rol gespeeld op het terrein van scholing en on derwijs in de wijnbranche. Hij was ook docent van de vinolo- genopleidirig en voorzitter van de Geen woningen in parochiehuis Van het voormalige parochiehuis aan de Willem van der Velden- weg in Leimuiden mogen geen woningen worden gemaakt. De Lei- muidenaar F. de Prie wil twee wooneenheden in het pand maken, maar dat verzoek wees de gemeenteraad van Jacobswoude af. Ja cobswoude zou dan twee nieuwe huizen minder kunnen bouwen en bovendien ligt het oude parochiehuis in landelijk gebied. De raad overweegt wel het pand te bestemmen voor een kleinschalig bedrijf. Wethouder A. Kea (ruimtelijke ordening/CDA) verklaarde wel bereid te zijn met De Prie te praten over een andere bestem ming, maar verwachtte er weinig heil van. men sancties. Hoewel hij, in na volging van de gemeente, niet exact wil aangeven wat die straffen zijn, wijst alles er op dat het college ambtenaren wil ont slaan. De Milliano denkt een dergelijke straf met succes te kunnen aanvechten bij de sec tor bestuursrechtspraak van de rechtbank, de vroegere ambte narenrechter. ning naar een huurhuis willen. Zo lang de boot nog zijn eigen dom was, kon hij niet worden ingeschreven als woningzoe kende. „Ze hebben notitie genomen van ons probleem en een aantal mogelijkheden aangegeven die je zelf ook wel kunt verzinnen: je kunt proberen onderdak te krijgen bij het Rode Kruis, het Leger des Heils of bij hotel Groenendijk. Maar dat laatste moet je dan wel zelf betalen. Ondertussen zijn we nog niet veel verder, maar is het doek wel voor ons gevallen. We mo gen van geluk spreken dat we hier nog zitten, maar over één of twee weken moeten we toch het veld ruimen." Leger des Heils Nieuwenhuise is verbitterd. „Ik heb altijd mijn eigen broek op gehaald en ik heb zelfs voor wat werkgelegenheid gezorgd. Dan verlies je alles en verwijzen ze je naar het Leger des Heils. Ben ik dan zo weinig waard dat ik al leen nog maar bij het Leger des Heils terecht kan?" Maar waarschijnlijk hoeft het niet zover te komen. Als alles goed gaat, heeft de gemeente Rijnwoude rond 1 april een huurhuis voor de familie Nieu wenhuise. „Je bent afhankelijk van wanneer het huis dat we op het oog hebben vrijkomt, maar het lijkt allemaal te gaan luk ken", vertelt het Rijnwoudse hoofd burgerzaken C. de Jong. Dat het nog twee maanden duurt voordat er een oplossing komt, is iets waar de gemeente weinig aan kan doen. „Als ie mand op straat komt te staan, betekent dat niet dat we aan sluitend een oplossing kunnen bieden", aldus De Jong. derdorp wordt het nu opeens aangegrepen om mensen aan op te hangen en carrières te ver- Vrijspraak De Milliano behartigt de belan gen van één van de vier. Na drukkelijk niet de strafrechtelij ke zaak. Die volgt hij evenwel nauwlettend. De strijd van de advocaten in de strafzaak voor volledige vrijspraak, vindt hij lo gisch. De Katwijkse jurist is zeer verbaasd over de tenlasteleg ging van de officier van justitie: verduistering van 2000 gulden, althans enig bedrag. „Die bij voeging 'althans enig bedrag' betekent dat de ambtenaren kunnen worden opgehangen voor één gulden. Waar ben je dan mee bezig", zo vraagt De Milliano zich af. De Milliano gaat binnenkort, los van de strafzaak, actie on dernemen tegen de door het college opgelegde en voorgeno- In elk geval staat één ding voor De Milliano vast: de ge meente Leiderdorp heeft zich flink in de vingers gesneden door het aan de schandpaal na gelen van de ambtenaren bur gerzaken. „Ik kan niet op de stoel van de rechter gaan zitten, maar voor mij staat vast dat de processen-verbaal bol staan van de aannames en van-horen- zeggens." WD Zoeterwoude: Met pijn in het hart moet de woonbootbewoner na 17 jaar zijn drijvende paleisje achterla ten. C. Nieuwenhuise heeft zijn woonboot aan het Kromme Jaagpad van de hand moeten doen om het faillissement van zijn bedrijfje te voorkomen. Ei genlijk had hij de boot al moe ten verlaten. Maar het duurt nog ongeveer twee maanden voordat de gemeente Rijnwou de een vervangende huurwo ning heeft voor het gezin Nieu wenhuise. 1 'Noodkreet!' Een grote kop boven een kleine advertentie in het huis-aan-huisblad voor Rijnwoude. Een gezin met drie kinderen zoekt woonruimte in Hazerswoude-Dorp. Met spoed. „Wij staan per 1 februari op straat." Het laantje valt op 2 fe bruari in de bus. Dat er sprake is van enige haast lijkt dan ook niet overdreven. Maar Nieuwenhuise blijkt bij nader inzien toch nog niet met vrouw en kinderen op de keien te staan. Hij mag nog even in Zijn woonboot aan het Kromme Jaagpad blijven zitten. „De nieuwe eigenaar heeft me ge zegd: ik kijk niet op een dag. Vandaar dat ik hier nog mag blijven. Maar het loopt natuur lijk af» Onze tijd is verstreken." Het vrije uitzicht over de Ha- zerswoudse polder is prachtig. „En dat midden in de Randstad. Dat tref je nergens meer aan", weet Nieuwenhuise. „Net zoals de twee meerkoetjes die elke ochtend voor het raam'komen •zitten wanneer ik in de keuken mijn brood smeer. Dat zijn mijn vriendjes. Maar die ben ik straks ook kwijt." Hij vertelt hoe het zo ver is gekomen. Logische vraag: wat dan? Te rugkeer van de betrokkenen naar hun oude werkplek sluit hij niet uit. De onderlinge tegen stellingen op de afdeling zijn door personeelsmutaties nage noeg verdwenen. En daarbij zal de aanwezigheid van een nieu we burgemeester, een kersverse gemeentesecretaris en binnen kort een nieuw college ertoe bij dragen dat alle neuzen in de zelfde richting blijven. Maar De Milliano sluit de ogen niet voor de mogelijkheid dat de fechter de ambtenaren weliswaar gelijk geeft, maar de arbeidsverhoudingen zodanig verstoord acht dat terugkeer on mogelijk is. In dat geval kan een schadevergoeding worden ge- eist. Daarop wil de raadsman echter niet vooruit lopen. WAO „In 1985 zat ik bijna in de WAO. Ik werkte in de metaal en had mezelf behoorlijk kapotgewerkt. Ze moesten me horizontaal naar buiten dragen", begint hij. „Toen ben ik voor mezelf be gonnen, weer in de klein-me- taal. Om -aan een beginkapitaal te komen, moest ik de woonark als borg stellen." Het bedrijf draaide goed en groeide. Maar na een paar jaar ging het mis. „Ik had een paar klanten die failliet gingen en mij met een enorme strop lieten zit ten. Bovendien had ik meer kosten, onder andere doordat ik inmiddels personeel had moe ten aannemen. Maar mijn boekhouder had daarmee bij de kostencalculatie nog geen reke ning gehouden." Nieuwenhuise saneerde zijn bedrijf en ging zonder bedrijfs pand in zijn eentje verder. Maar bij de bank en de belasting liet hij een aanzienlijke schuld ach ter. „Dan kun je kiezen of delen: wachten tot alles onder je kont wordt verkocht of zelf verko pen." Het werd het laatste. Toen het er aan zat te komen dat hij de boot moest verkopen, meldde Nieuwenhuise zich als woningzoekende bij de ge meente Rijnwoude. Maar dat bleek niet zo eenvoudig te zijn. Het systeem is niet ingesteld op mensen die van een koopwo- foto ben de bruyn betrokkenen keihard vallen", foto henk bouwman De familie Nieuwenhuise in de woonboot. Het gezin krijgt nog even respijt, maar zal de woonboot moeten verlaten.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14