'Kerkscheuring on-hervormd' Kerk Samenleving ZATERDAG 5 FEBRUAR11994 UIT DE KERKBLADEN Eenzaam gebeuren (1) Een predikant staat bijna we kelijks voor de opgave de preek voor de komende zon dag voor te bereiden. „Gelukkig is dat niet altijd een eenzaam gebeuren", schrijft dominee H.R. Plomp van de Gereformeerde Kerk in Oegstgeest in het blad OKE. „Regelmatig doe ik het samen met een groep ge meenteleden uit de wijk van een ouderling. Na drie keer maakt de groep plaats voor een 'ploeg' uit een andere wijk. Voor mijzelf is zo'n voorbereidingsgroep heel in spirerend. Ik word mij bij voorbeeld weer sterk bewust hoe vreemd het eigenlijk is, dat je iedere zondag met zo'n tekst aan de gang gaat. Wat moet je er mee? Hoe krijg je er toegang toe? En waarom wil je dat?' Eenzaam gebeuren (2) In een preek wil je het Woord aan het woord laten komen, legt Plomp uit. „In de orde van dienst laat ik altijd af drukken: 'uitleg en verkondi ging'. Je probeert allereerst uit te leggen wat er in de tekst staat. Dat is niet zo een voudig, want het gaat in de Bijbel om teksten die 1900 jaar of langer geleden ont staan zijn. Je moet dus een forse tijdsafstand en cultuur- kloof overbruggen. Een arge loze lezer zal er weinig van begrijpen. De meeste kerk mensen zijn niet zo argeloos: ze lezen de Bijbel al vanuit het kader van hun geloof. Maar jongeren en buiten staanders vinden het meestal een onbegrijpelijk boek. Je moet het bijbels abc.echt le ren als een vreemde taal." Eenzaam gebeuren (3) Hoe ontstaat een preek in een groep? Dominee Plomp: „In Oegstgeest volgen we een leesrooster. De keus van de tekst ligt dus van tevoren vast. Voor de voorbereidings groep kopieer ik meestal ver schillende vertalingen. Eerst lees ik de tekst langzaam hardop voor. In stilte lezen we het gedeelte nog eens aandachtig door, met een potlood in de hand. We zet ten een vraagteken bij wat we vreemd vinden, een uit roepteken bij wat we treffend vinden, een kruisje daar waar we wat meer informatie no dig hebben. Dan gaan we onze leeservaring uitwisse len. En zo halen we al pra tend heel die tekst overhoop. Als predikant heb ik me nau welijks voorbereid. Ik ben even onbevangen als de an deren, voorzover je dat nog kunt zijn als theoloog. Juist omdat je dat niet bent, is de leeservaring van anderen zo belangrijk. Zij zien aspecten waar ik over heen las. En omgekeerd natuurlijk. Zo vul je elkaar aan." Eenzaam gebeuren (4) Tenslotte vraagt de dominee: wat is nu de kern van de tekst en welke booschap moet zondag worden door gegeven? „Meestal zijn enke le grondlijnen dan al zicht baar geworden en worden we het snel eens. Vervolgens wenst men mij sterkte. Want de preek moet nog gemaakt worden en kennelijk word ik daarin niet benijd. Met het materiaal van ons gesprek ga ik dan later thuis aan de gang. Je kijkt naar het karak ter van de zondag, de liede ren en andere lezingen die in de vakbladen worden gesug gereerd. Dat alles laat je door je heen gaan en langzamer hand ontstaat de lijn voor de preek. Zo'n preek is in de kerk een monoloog, maar je hoopt dat de dialoog die we gehad hebben, er volop in doorklinkt en gehoord wordt als een Woord van 'Tegen over', van God." Visitatoren doen in pastorale brief dringende oproep tot eenheid Van een dreigend schisma in de Nederlandse Her vormde Kerk is volgens do minee Laurens Korevaar absoluut geen sprake. Maar dat er nog steeds een gespannen situatie binnen dit kerkgenootschap be staat over het Samen op Weg-proces zal hij niet ontkennen. Daarom heb ben de visitatoren-generaal van de Hervormde Kerk, een commissie die de her vormde gemeenten pasto raal begeleidt, een alarme rende brief gestuurd aan de kerkeraden en de clas ses (regionale kerkvergade ringen), waarin een drin gende oproep wordt ge daan om de eenheid in de kerk te bewaren. BUSSUM BERT POL En als dit college een epistel het land instuurt dan is er wel dege lijk wat aan de hand. Het is erg spaarzaam met het verzenden van een pastoraal schrijven. Het is nog maar één keer eerder voorgekomen dat genoemd col lege een dergelijke brief heeft verstuurd. In 1966 kwamen de visitatoren-generaal voor het eerst in actie. Toen ging het om de vrouw in het ambt, de vrou welijke dominee dus, waartegen de Gereformeerde Bond grote bezwaren maakte. En nog altijd staan de Bonders niet te sprin gen om een vrouwelijke ziele- herder op de kansel. „Maar de Gereformeerde Bond bleef ondanks de bezwa ren toch hervormd. Met die ver schillen van opvatting valt te le ven in de hervormde kerk. Ster ker nog, met een heleboel ver schillen valt in deze kerk te le ven. In de Samen op Weg-kerk verandert er principieel niets. Plaatselijk is er gewoon ruimte geschapen voor bepaalde op vattingen. Je blijft gereformeer de, hervormde en lutherse ge meenten houden", aldus de in Bussum wonende Korevaar, praeses (voorzitter) van het col lege visitatoren-generaal. Waar maken de Bonders zich dan nog druk over? „Ik vind het een goeie zaak dat plaatselijk die verscheidenheid blijft. De bondspredikanten kunnen ge woon hun boodschap uitdragen zoals dat nu gebeurt. Er komt niemand aan. Ze worden er ook niet scheef op aangekeken als ze hun stem verheffen tegen iets waar ze het niet mee eens zijn. Dan worden hun argu menten gewogen. Dat is het mooie en de rijkdom van deze nieuwe kerk." Toch zijn de Bonders er niet Dominee Laurens Korevaar: „In de Samen op Weg-kerk verandert er principieel niets. Plaatselijk is er gewoon ruimte geschapen voor bepaalde op vattingen." FOTO NPA gerust op. Zij hebben ook nu nog steeds grote bezwaren te gen het eenwordingsproces van de drie kerken, die zich in de toekomst presenteren onder één noemer, namelijk de Vere nigde Protestantse Kerk in Ne derland. De Gereformeerde Bond, ook wel de rechtervleugel in de hervormde kerk genoemd en qua aanhang rijkelijk in dit kerkgenootschap vertegenwoor digt, is bang dat de hervormde signatuur in de nieuwe kerk niet meer tot zijn recht komt. Ook is er vrees voor een wat genoemd wordt, moderne kerk. Bondsbe- zwaren zijn er ook tegen de nieuwe kerkorde waarin niet meer gesproken wordt over de kinderdoop. Verder zijn de her vormd-gereformeerden tegen het inzegenen van niet-huwe- lijkse relaties. „Al deze zaken spelen nu ook al, dat heeft niets te maken met Samen op Weg. Deze onderwer pen, waaronder ook het wel of niet toelaten van de kinderen aan het avondmaal, spelen voluit al tientallen jaren in de Nederlandse Hervormde Kerk", merkt Korevaar op. Kon iedereen in deze kerk dan gewoon zijn gang gaan? „Dat is inderdaad te lang in de hervormde kerk gebeurd. Van links tot rechts zei: als wij maar kerk en ge meente kunnen zijn, gaat het wel goed. Maar zo langzamer hand kreeg je toch een soort hotelkerk, allemaal onder één dak maar toch allemaal aparte kamertjes. Dat is een gevaar dat de hervormde kerk op zich steeds bedreigt. Door het Sa men op Weg moet iedereen uit zijn eigen kamertje komen, zo dat we met elkaar om de tafel gaan zitten. De hervormde kerk is al vier eeuwen lang ontzet tend verschillend. Zijn het alleen de Bonders die gekant zijn tegen het fusiepro ces? „Nee, er zijn ook niet-bon- ders die bezwaren hebben", zegt Korevaar. „Ook in de gere formeerde kerk is er argwaan. Deze mensen denken dat alle neuzen één kant moeten op gaan. Op de gereformeerde sy node heb ik wel meegemaakt dat er minder rekening wordt gehouden met minderheden dan in de hervormde kerk, waar de consensus-gedachte erg dierbaar is. Je kunt dat vergelij ken met een gezin waar ver schillend wordt gedacht en de gezinsleden hun eigen geaard heid hebben. Dat gaat samen omdat je toch eén behoorlijke ruimte hebt aan elkaar, terwijl je je aan de andere kant met el kaar verbonden voelt. Ik ben dan ook niet zo bang dat er een scheuring komt omdat dit vol strekt on-hervormd is." Om een dreigende scheuring toch te voorkomen worden in de brief de Gereformeerde Bond en andere modaliteiten (richtin gen) binnen de kerk gevraagd intensievere gesprekken met el kaar te voeren. De contouren van het nieuwe kerkgenoot schap zijn inmiddels zichtbaar. Daarover zullen de plaatselijke gemeenten en classicale verga deringen dit jaar tijdens specia le bijeenkomsten een oordeel geven. Iedere kerkganger kan daar in feite zijn zegje doen over de nieuwe kerkorde, die Korevaar vergelijkt met een ge raamte. Al deze meningen wor den volgend jaar geanalyseerd. Stromingen Voordat de Verenigde Protes tantse Kerk in Nederland 'echt' bestaat is de volgende eeuw al ingegaan. Korevaar zelf had graag een andere naam gezien. „Hervormd-katholieke kerk had ik prachtig gevonden, waar ka tholiek als algemeen christelijk moet worden gezien." Hoe dan ook, in de brief wordt gezegd dat het gaat om een kerk waarin hopelijk 'onze kinderen en kleinkinderen zullen leven en Volgens Korevaar is het dui delijk dat je een deel van je identiteit verliest als je opgaat in een groter geheel. „Dat geldt ook voor de gereformeerden en de lutheranen in het bijzonder." Het samensmelten van de drie kerken heeft nu eenmaal ook tijd nodig, beklemtoont de praeses. De pastorale brief komt op het juiste tijdstip, meent hij, omdat er nu de kans is om dat 'echte gesprek met elkaar aan te gaan. Kijk elkaar nu maar eens diep in de ogen. Als je het nu vertikt om de ander te ontmoe ten, dan gaat het mis, want dan blijf je puur op je eigen stand punt staan'. In dit verband merkt hij op dat men in de bijbel ook ver schillende stromingen van gelo ven aantreft. In het Nieuwe Tes tament zelfs heel nadrukkelijk. „Ook in de eerste christenge meente was er een enorme vari atie aan mensen. Wij zeggen in de brief: zorg ervoor dat de nieuwe kerk een eenheid in ver scheidenheid blijft. Eigenlijk is de brief een hartstochtelijk pleidooi voor een kerk met heel verschillende mensen, die ieder hun eigen rijkdom hebben, waarbij het belangrijk is dat men die rijkdom ook vrucht baar maakt naar buiten toe." Woorden van leven De lessen van Jezus in de bijbelboeken Lucas, Marcus en Matteüs en Zijn gelijkenissen vormen de basis voor respectievelijk 'Woorden van leven en 'In Woorden ver borgen'. Het gaat hier om vertalingen van de Engelstali ge reeks 'The most powerful word eVer spoken' (Het krachtigste Woord ooit gesproken), waarin op een zorg vuldige manier is gestreefd naar harmonie in tekst en illustratie. Op elke pagina worden de door Anne de Vries vertaalde bijbelgedeelte vergezeld van schitteren de kleurenfoto's waarin de sfeer van de gebrachte Boodschap tot uitdrukking komt. Jezus sprak in gelijkenissen om de 'geheimen van het koninkrijk van de hemel' aan het volk duidelijk te ma ken, zoals hij zelf uitlegt in Matteüs 13:10-17. Deze pas sage vormt het openingshoofdstuk van 'In Woorden verborgen', waarin tal van vertrouwde bijbelverhalen op een andere manier worden belicht. De uitgave lijkt vooral toegespitst op lezers die voor het eerst met de Bijbel in aanraking komen of de kennismaking willen vernieuwen. Wie is opgegroeid met en zweert bij de ou dere bijbelvertalingen zal soms wat weg moeten slikken bij de interpretaties van De Vries. Zoals in de gelijkenis van de talenten, in dit boek aangeduid als 'Het Kapi taal'. De oude passage 'En werpt de onnutte slaaf uit in de buitenste duisternis. Daar zal het geween zijn en het BOEKBESPREKING tandengeknars', wordt hier beschreven als 'En gooi die waardeloze vent eruit, de diepe duisternis in, waar ge huil is en tandengeknars!' Het is ook in 'Woorden van leven' - waarin de lessen van Jezus in de bijbelboeken Lucas, Marcus en Mat- theüs centraal staan - boeiend om te zien hoe De Vries dan weer dicht bij de vertrouwde bijbelpassages blijft en er dan weer radicaal van afwijkt om de boodschap in haar actualiteit kracht bij te zetten. Woorden van leven de lessen van Jezus in Lucas, Marcus en Matteüs vertaling Anne de Vries. - Kampen Kok Voorhoeve, 1993. - 84 p. ISBN 90-297-1174-4. Prijs24,90 gulden. In Woorden verborgen gelijkenissen van Jezus vertaling Anne de Vries. - Kampen Kok Voorhoeve, 1993. - 64 p. ISBN 90-297- 1175-2. Prijs 24,90 gulden. Geloof opnieuw Predikant Taco Noorman van de hervormde gemeente Rotterdam-Centrum biedt de lezer in 'Geloof opnieuw' veertig vrijmoedige beschouwingen bij bijbelse frag menten aan. Hij wil daarmee een schets geven van de wijze waarop het voor hem mogelijk is - ondanks alles wat er tegen de christelijke traditie pleit - 'met vreugde en volharding inzicht en bemoediging te blijven ver wachten van de grote woorden die ons door de traditie die teruggaat op de bijbelse verhalen, geschonken zijn'. Als dominee stond Noorman de afgelopen vijftien jaar in zeer uiteenlopen gemeenten. Begonnen in 1975 in drie Friese dorpen, maakte hij in 1981 de overstap naar het studentenpastoraat van de Technische Uni versiteit Enschede en een vrijzinnig-hervormde kring in deze provinciestad. Momenteel is Noorman predikant van de Grote Kerk in de Rotterdamse binnenstad en bij de Oecumenische Studentenkerk, een samenwerkings verband van het rooms-katholieke, gereformeerde en hervormde studentenpastoraat aan de Erasmus Uni versiteit. Op al deze werkplekken heeft de dominee ervaren dat het christelijke geloof allerminst vanzelfsprekend is. Het is voor hem een 'dagelijkse troost dat er, buiten en binnen de christelijke gemeente, zoveel getuigen zijn van de kracht van het levend geloof, dat ons menselijk leven gedragen wordt door en bestemd is voor de vrede die alle verstand te boven gaat'. Geloof opnieuw vrijmoedige bijbelse beschouwingen Taco Noorman. Baarn Ten Have, 1993. - 140 p. ISBN 90-259-4566-X. Prijs24,50 gulden. DICK VAN DER PUS COLOFON DE RECHTER WÉsJgER PD RECBTER, MDNI CLIËNT WORpT TEN ONRECHTE- &E"6CHÜLPi&P. Hil WAS PM WET- IN DE BUURT TOENJ DE BRMDEM OSJTSTDNDEAJ, MAAR PAT ZB&T NIETS. Mr. Jesse van Muylwijck Uitgave van Dagbladuitgevenj Damiate bv DIRECTIE. B.M. Essenberg, G.P Arnold (adj). HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN: R D Paauw, tel. dag 9.30- Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleute ma.-vnj. van 8.30-17.0C Telefoon071-143545 HET WEER HANS VAN ES Somber weer Het duingebied van Noord-en Zuid- Holland is weerkundig gezien een heel interessant gebied. De ver schillen in het weer tussen de vloedlijn en de strook net achter de duinenrij kunnen op sommige da gen aanzienlijk zijn. Berucht zijn de koude voorjaarsdagen aan zee, terwijl het op hetzelfde moment landinwaarts al bijna zomers warm kan zijn. Ook wat bewolking en neerslag betreft is er boven de kuststrook vaak een markante weergrens te ontdekken. Denk maar eens aan de typische herfst buien, die hun lading boven de zeereep lozen, terwijl het verder naar het oosten droog blijft. Een ander opmerkelijk feno meen is de neerslagspreiding in deze regio. Uit de jaarboeken blijkt dat juist achter de duinen, zo'n vijf kilometer landinwaarts, meer neer slag valt dan vlak aan zee. Vooral in de maanden juli tot januari zijn de verschillen rjogal groot; tot wel 20 procent. Bij nader onderzoek aan de hand van de jaartotalen van 1993 komt dit ook duidelijk naar voren. In de Amsterdamse Waterlei dingduinen, tussen Zandvoorten Noordwijkerhout, zijn in twee west oost lopende stroken een aantal re genmeters opgesteld. Het is voor de beheerders van dit prachtige waterwingebied van eminent be lang een overzicht te hebben be treffende de neerslaghoeveelhe den. De drinkwatervoorziening ge schiedt door infiltratie van rivier water, aangevuld met regenwater. Aan de hand van de gevallen neerslag kan men steeds bepalen hoeveel rivierwater het gebied moet worden binnengeleid. De sys tematisch opgestelde regenmeters, van 500 meter tot ca. 5 km landin waarts, geven frappante neerslag- verschillen te zien. De neerslagsom van de meest westelijke stations lag rond 920 millimeter; de regen meters ter hoogte van de binnen- duinen vingen rond 985 millimeter regenwater op. Verder landinwaarts nemen de verschillen nog verder toe. Het regenstation bij Vogelen zang kwam op een jaarsom van 1056 millimeter en Haarlem-oost mat 1044 millimeter. In een vol gende rubriek zal ik proberen in te gaan op de oorzaken van deze op vallend uiteenlopende regencijfers. Ons huidige weer blijft voorlopig aan de sombere kant. Een frontale zone, die de scheiding vormt met veel koudere lucht boven Noord en Oost-Europa blijft in de buurt. Wij verblijven voortdurend aan de zachte kant van het front met soms wat regen of motregen en mis schien een mistbank. De tempera turen varieren van ca. 2 graden in het noordoosten tot 4 a 7 graden elders. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Zweden: Opklaringen, hier en c de Oostzeekust af en toe wind. Maxima in het uiter ste zuiden iets onder het vriespunt, in de omgeving van Stockholm rond -7 graden en in Lapland plaatselijk rond -15 gra- Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Engeland wisselend be wolkt en vrijwel overal droog. Elders wolkenvel den en van tijd tot tijd re gen, in de Schotse Hoog- Half tot zwaar bewolkt en misschien wat regen. Kans op mist. Maxima ongeveer 7 graden, in de Ardennen enkele graden lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en hier en daar regen, in de hoogste delen van de Jura en Vogezen ook sneeuw. In de nacht en ochtend op veel plaatsen kans op mist of laaghangende wolken. Maximumtem peraturen meest tussen de 5 en 8 gra den, zondag in de oostelijke departe- Spanje: Aan de Costa's in het zuidoosten en oos ten geregeld zon "en bijna overal droog. Elders half tot zwaar bewolkt en vooral in het noordwesten van tijd tot tijd re gen, meer landinwaarts boven de 500 teeuw. Maxima aan de Gemiddeld over Nederland Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. ZONDAG 6 FEBRUARI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 08.11 Zon onder 17.32 Maan op 05.05 Maan onder 13.23 Waterstanden Katwijk Hoog water 11.33 Costa's i dag rond 15 graden, nabij Barcelona cir ca 12 graden. Canarische Eilanden: Wolkenvelden en een enkele bui, aan de zuidstranden perioden met zon en droog. Maxima aan de zuidstranden on geveer 19 graden. Zuid-Frankrijk: In de westelijke helft een geleidelijke overgang naar droog weer met af en toe zon. In de oostelijke departementen aanhoudend bewolkt, perioden met re gen, boven de 800 meter sneeuw, en vooral zondag een koude noordelijke wind. Maxima in de lagere delen rond 9 graden. In de Pyreneeën valt zaterdag van tijd tot tijd nog sneeuw boven 700 meter. Mallorca en Ibiza: Zaterdag vrij wisselvallig weer met enke le regen- of onweersbuien, zondag gelei delijk afnemende neerslagkansen en iets meer zon. Middagtemperatuur za terdag rond 9 graden, zondag circa 13, nog wat zon. Verder wisselvallig weer met fors wat regen, ook onweer. Middag- temperatuur aan zee meest tussen 8 en 13 graden, zaterdag in het zuiden circa 16. In de Alpen en Dolomieten valt bo ven de 1000 meter flink wat sneeuw. Griekenland en Kreta: Zaterdag droog en perioden met zon. Zondag vooral op het Griekse vasteland meer wolken, kans op regen en een aan trekkende zuidenwind. Middagtempera tuur van 13 graden in het noorden van Griekenland tot 17 op de Ionische eilan den, Kreta en Rhodos. Duitslancj: Wolkenvelden en vooral zaterdag plaat selijk wat regen of motregen, in Sleeswijk-Holstein mogelijk ook sneeuw. Op beide dagen in de hogere delen van de Beierse Alpen nu en dan sneeuw. Maxima in het noorden iets bo ven het vriespunt, elders rond 6 graden. Zwitserland: Veel bewolking en vooral aan de zuid- flank van de Alpen van tijd tot tijd flink wat neerslag. Sneeuwgrens dalend tot iets onder de 1000 meter. Temperatuur r 06.45 19.56 MAANDAG 7 FEBRUARI 1994 Zon- en maanstanden Zon op' 08.09 Zon onder 17.34 Maan op 05.54 Maan onder 14.29 Waterstanden Katwijk Hoogwater00.18 12.48 Laagw r 08.15 21.15 Weerrapporten 04 februari 1 iw 2 12 -2 0.0 ENCE DAN VERDW/JNT PE TOEREN PLAAT ENDE DAAR NA KR/J6 JE DE 3Z TOEREN PLAATMAAR D/E YERPMJNT OOP WEER EMOE DAN PRfJE JE DE C.O. f

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12