EIDEN Reorganisatieplan voor Haagwijk oorzaak ruzie I^| Leiden kiest voor een streng gokkastenbeleid I Geen treinen in de nacht 'Ontheiliging' van graven aan Leids V rou wenkerkplein Fkk Finante Laatste jaar populieren breekt aan Leiden Verkeerschaos kruising Haagweg/Churchilllaan Verkiezingsavond VVD Buurt klaagt minder over 'afhaaldealer' -.ZATERDAG 5 FEBRUAR11994 |L Werklozen yi A De WD in Zoeter- I woude wil onder zoeken of werklozen kun nen worden ingezet in de bibliotheken, zodat die langer kunnen openblij- Laks A K Het rijk reaêeert I 3 veel te laks op de deplorabele toestand van de natuur, er moet meer geld beschikbaar worden gesteld, vindt het provin ciebestuur. De leiding van Haagwijk en vertegenwoordigers van de bonden AbvaKabo en CFO hebben een diepgaand ver- rkenschil van mening over een reoganisatieplan dat voor het pentZorgcentrum is opgesteld. Gistermorgen liepen de afge vaardigden van de twee bonden boos weg van de onder handelingstafel. Zij vinden het voorstel om zo'n vijftien mensen acht tot twintig uur per week minder te laten werken zonder dat daar een wachtgeldregeling tegenover loctlstaat - zoals geregeld is in de cao - onaanvaardbaar. qp leiden paul de tombe iniK^NET d ,Jp,De directie vroeg ons of we be- everfeid zijn die wachtgeldregeling hcnibuitenspel te zetten. Anders zouden er meer ontslagen val len. Maar aan dat zwarte pie- ^jenspel willen we niet meewer- ^Bcen", zegt R. van den Burg van Ide AbvaKabo. „We willen wel ^werder praten maar alleen op ^Hbasis van een goed plan." Haagwijk moet reorganiseren ^vanwege een tekort van vijf ton op de begroting. Volgens de di- v rectie heeft dat onder meer te maken met de nasleep van de sluiting van Vreewijk, een de pendance van Haagwijk, èn de hoge lonen. Naast plannen om vijftien mensen structureel minder te laten werken, heeft Haagwijk inmiddels een ont slagvergunning aangevraagd voor twee fulltime-medewer kers. „Maar dat heeft niets met de reorganisatie te maken. Het gaat hier nog om het hoofdstuk Vreeweek waarbij te weinig mensen zijn afgevloeid", zegt Job van Keulen, voorzitter van het bestuur van Haagwijk. Hij is uitermate verbaasd over de boze aftocht van de bonds mannen, Van den Burg van de AbvaKabo en H. Schuitema van CFO. „Ze hebben het bestaan om drie kwartier aan het woord te zijn en vervolgens lopen ze boos weg. Het reorganisatieplan is opgesteld in samenwerking met de medewerkers van Haag wijk. Zij zijn met de plannen ge komen. Het plan is voorgelegd aan de ondernemingsraad. En die is in principe akkoord, al moeten we nog uitrekenen wat de consequenties precies zijn voor deze vijftien mensen. Het plan is ook nog in een voor- stelfase." Hij heeft momenteel het vol gende scenario in gedachten: Haagwijk vraagt gedeeltelijk ontslag aan voor de vijftien mensen, zij dienen daartegen bezwaar in en krijgen daardoor vervolgens een gedeeltelijke ww-uitkering. „Maar, zoals ik zei, het is nog in de voorstelfase. Het grote voordeel van dit plan is dat er niemand op straat komt te staan." Kritiek van de bonden dat er in Haagwijk sprake zou zijn van een 'waterhoofdconstructie', van een situatie waarbij er te veel hoofden van dienst zijn, ontkent hij ten stelligste. „Daar van is absoluut geen sprake." Van den Burg van de AbvaKa bo maakte zich gistermorgen Ondanks bezwaren van 32 Leidse snackbars en cafés en van de landelijke speelautomatenbran- che houden burgemeester en wethouders van Leiden vast aan hun plan het aantal vergunnin gen voor gokautomaten drastisch te verminde ren. Club- en buurthuizen mogen vanaf 1 maart van dit jaar al geen gokkast meer hebben, snackbars moeten hun fruitautomaat een jaar later de deur uit doen. In een café mag vanaf die datum nog maar één gokautomaat staan. Het voorstel van B en W heeft geleid tot een storm van protest van de horeca. Die vindt dat in veel cafés uitstekend wordt gelet op het ge bruik van de automaten en dat bij het harde be leid van de gemeente 'de goeden onder de kwa den moeten lijden'. De speelautomatenbranche pleitte ervoor, 'nette' horecabazen hun twee automaten te la ten behouden. Als de uitbater van een café er voor zorgt dat er geen jeugdigen achter de kast kruipen en ouderen niet hun halve aow-tje ver gokken, verdient hij die twee automaten, vindt de branche-organisatie. Een 'kansspelwachter' zou op het gokbeleid van de horeca moeten toe- De horeca sprak de vrees uit, dat het strenge beleid van de gemeente zou leiden tot een ille gaal gokcircuit. Er zouden 'slimme' computers in omloop komen, die met een simpele druk op de knop van een gokkast kunnen worden omge toverd in een onschuldig videospelletje. Dat het tegengaan van gokken zou leiden tot een illegaal circuit geloven burgemeester en wethouders van Leiden echter niet. En in het nut van afspraken met welwillende horeca-on- dernemers geloven zij niet. B en W zien in de maatregelen, die al in oktober 1992 door de SP werden voorgesteld, een goede manier om de gokverslaving te bestrijden. In de nacht van zaterdag op zondag is er tussen 0.50 en 5.20 uur ook geen treinverkeer tus sen Schiphol en Leiden wegens werk aan het spoor. Tussen die plaatsen rijden bussen. Het nachtnet wordt omgeleid via Haarlem. De treinen rijden wel tussen Amsterdam en Schiphol. Digros in juni weer heropend Het filiaal van Digros in de Ste venshof gaat begin juni weer open. De supermarkt, waarvan het interieur vorige week zon dag door brand volledig werd verwoest, heeft in bouwtech nisch opzicht geen schade op gelopen. Na de schoonmaak- werkzaamheden, die momen teel in volle gang zijn, kan bin nenkort met het herstel van de zaak worden begonnen. Een uitgebreid onderzoek de afgelopen week wees uit dat de staal- en betonconstructies van het pand en de daarboven gesi tueerde flats nog geheel intact zijn. De elektrische installatie, het verwarmingssysteem en de telefooncentrale daarentegen zijn onherstelbaar beschadigd. De appartementen boven Di gros, alsook enige winkels in de directe nabijheid, liepen vooral rookschade op. Het winkelcen trum De Stevensbloem is overi gens eigendom van het Philips pensioenfonds. Om de klanten intussen toch te kunnen bedienen, heeft Di gros twee maatregelen geno men. Voorlopig rijdt er dagelijks om het kwartier een (gratis) bus tussen De Stevensbloem en het filiaal van Digros aan de Lange- gracht. En op 16 februari opent de grootgrutter op het grasveld- je tegenover het nu nog zwart geblakerde pand een noodwin- -kel. „Zè maken overal zoveel drukte om grafzerken die omver wor den getrokken, maar op het Vrouwenkerkplein worden complete graven ontheiligd. Dat vind ik veel erger", vertelt J. de Romijn. De Romijn, die veel be langstelling heeft voor de oude geschiedenis van Leiden, was gisteren getuige van het verwij deren van twee platanen van het Vrouwenkerklein. Daarbij kwamen diverse beenderen en schedels van onder de boom stronken naar boven. „Ik hoorde van de mensen die daar aan het werk waren dat er complete geraamten zijn aan getroffen. Ze hebben er heel snel weer zand overheen ge gooid. Ze hadden er kennelijk geen behoefte aan dat dit alge meen bekend zou worden. Maar dit is natuurlijk pure graf- opent de juiste deuren voor u! M 071 -12 00 06 NVM Doezastraat 21, Leiden schennis. Ik heb mijn stam boom onderzocht en ik weet toevallig dat mijn voorouders daar begraven liggen. Ik vind het dan ook geen prettig idee dat straks een van de eerste hei palen de schedel van mijn verre voorvader verpulvert. Ik krijg daar eerlijk gezegd de kriebels Volgens De Romijn is het niet de eerste keer dat de eeuwige rtist van de doden aan het plein wordt verstoord. „Jaren geleden was er ook zo'n verbouwing op het plein, nabij de groenteboer die nu verdwenen is. Toen wer den complete knekelhuizen ver splinterd. Ik heb indertijd een bot meegenomen en dat nog een hele tijd bewaard. Maar op een gegeven moment gooi je het toch maar weg. De doden hebben recht op rust." De Romijn heeft al bij de ge meente geklaagd over de bouw activiteiten, maar nul op het re kest gekregen. „Mevrouw Suur- mond, de archeologe, zegt dat de doden die binnen de kerk begraven lagen opnieuw zijn begraven op begraafplaats Rhijnhof. En van de andere gra ven is de ligging niet precies be kend. Dus daar kan geen reke ning mee gehouden worden. Maar voor mij is duidelijk dat in de grond achter de buitenmu ren van de kerk nog van alles ligt. Soms zijn de doodskisten nog niet eens vergaan. Op deze manier kun je toch niet met die oude Leidenaars omgaan Volgens T. Rasser van de ge meente is er geen duidelijk be leid ten aanzien van het bebou wen van begraafplaatsen. „Ik heb het nog niet zo vaak mee gemaakt. We moeten er voor zichtig mee omgaan, dat is dui delijk. Maar ik kan er eigenlijk niet zoveel over zeggen." Bonden en zorgcentrum met elkaar in de clinch over wachtgeldregeling bijzonder kwaad over - zoals hij het ziet - „de suggestie van het bestuur en de directie dat de mensen met de handen aan het bed uit hun neus zitten te peu teren". „Dat was voor ons de klap op de vuurpijl", aldus de bondsman. Bestuurslid Van Keulen: „Neuspeuteren? Wat is dat nou weer voor onzin. Van den Burg weet net zo goed als iedereen dat er 's ochtends de meeste behoefte is aan zorg mensen. Dan moeten bewoners uit bed worden gehaald en ge wassen. Wij zijn gewoon op zoek naar de meest ideale, de meest efficiënte roosterinde- ling." Een woordvoerster van de on dernemingsraad meldt dat het reorganisatieplan voor Haag wijk inderdaad is opgesteld mèt de inbreng van een aantal per soneelsleden. „Maar het plan is nog niet goedgekeurd door de ondernemingsraad. We zitten nog volop in de onderhandelin gen. Ik ga ook niet zeggen waar de knelpunten zitten. Dat lijkt me in deze fase niet verstan- dig." Sneller herstel monument gewenst leiden Een niet alledaags gezicht aan de Wassenaarseweg in Leiden. Studenten die met een meetlintje de omtrek van de bomen aan de Wassenaarseweg opnemen en zo de ouderdom bepalen van de reusachtige popu lieren. Ze moeten dat doen in het kader van een practicum sterrenkunde. Hoe oud de ho ge 'ruisbomen' ook zijn, een lang verder leven zijn ze vermoedelijk niet beschoren. De ge meente Leiden is van plan de populieren in de loop van dit jaar te vervangen. Dat zal niet in één keer gebeuren, maar geleidelijk. „Moge lijk tegelijk met andere werkzaamheden aan de weg of het fietspad", zegt chef C. Jochem- sen van groenbeheer. „De bomen zijn nog gezond, er is op zich geen reden om ze te kappen. Maar op veel plaatsen aan de Was senaarseweg is schade aan het wegdek ont staan doordat de takken omhoog komen. Die bomen moeten eigenlijk wel weg." FOTO LOEK ZUYDERDUIN Economische zaken, werkgelegenheid, verkeer en bestuurlijke vernieuwing (voortzetting): maandag 7 februari a.s., 19.30 uur, raadzaal stadhuis. - Stadsdistributiccentrum "Binnenstad Leiden, bereikbai kwaliteit". tadzaal stadhuis. De eeuwige rust van de doden op het Vrouwenkerkplein werd gisteren weer wreed verstoord. FOTO HENK BOUWMAN Het Vredesmonument moet na vernielingen sneller worden hersteld. Daar pleit het Leids Vredesplatform voor in een brief aan cultuurwethouder H. Koek. Het Vredesmonument is elke keer weer doelwit van van dalen. Enige tijd geleden wer den .weer vier glazen panelen vernield. Ze pas na enkele we ken hersteld. Ans Ages, secreta ris van het Leids Vredesplat form, vindt dat veel te lang te duren. „Wanneer het monu ment snel wordt hersteld, bij voorbeeld binnen een dag, dan wordt de kans op verdere ver nielingen volgens mij veel min der." Zij verwijst naar de naast het monument staande bus hokjes. „Het bedrijf dat de bus hokjes beheert, zorgt onmiddel lijk voor herstel. De wachtplaat- sen voor de busreizigers zien er altijd goed verzorgd uit." Een defecte verkeerslichtinstal latie op de kruising Haagweg- /Churchilllaan heeft de afgelo pen dagen tot grote verkeersop stoppingen geleid. De storing trad woensdagmiddag op. Van wege complicaties kon het de fect niet snel verholpen worden. Een nieuw onderdeel dat nQdig was bleek niet direct voorhan den. Gistermiddag laat werd de storing pas verholpen. Verkeer van en naar de Ste venshof had de meeste hinder van de niet-werkende verkeers lichten. Lange files blokkeerden de toegang tot de wijk. Sommi ge automobilisten moesten via Omwonenden van de 'afhaal- dealer' voor softdrugs aan de Morsstraat hebben minder overlast van klanten. De eige naar van koffieshop Kimono's zegt met zijn nieuwe werkwijze een dubbele omzet te halen. Buurman Towi vertelt dat het de laatste tijd een stuk rustiger in de Morsstraat is. Hij heeft geen last meer van harde mu ziek, stapels Fietsen voor de deur en fout-geparkeerde au to's. „Ja, het is wel een verbete ring, de andere buren vinden dat ook. Hét is een stuk stiller geworden." Toch ziet Towi liever dat het soft drugs-verkooppunt geheel verdwijnt. Behalve de 'afhaal- dealer' zijn er nog twee andere koffieshops in de Morsstraat die hasj en wiet verkopen. „Ik blijf er fel op tegen. Door de aanwe zigheid van drie koffieshops in deze straat zijn een heleboel winkeliers vertrokken. Als er meer bijkomen dan vertrek ik misschien ook. De straat verloe dert." De eigenaar van Kimono's, die zijn koffieshop onlangs ver anderde in een soort soft drugs winkel, is tevreden over de hui dige gang van zaken. „De buur man hiernaast belde vroeger zo'n honderd keer per jaar op om te klagen over overlast en nu heb ik 'm al een tijdje niet Valkenburg omrijden om hun woning te bereiken. De politie kwam een aantal keer in actie om het verkeer te regelen, maar zag geen kans alle problemen te verhelpen. Poli tiewoordvoerder T. Stuifbergen: „We hebben geen personeel om daar twaalf uur per dag het ver keer te regelen. Alleen tijdens spitsuren zijn een paar motor agenten opgetreden." gehoord. De klachten over over last zijn absoluut minder ge worden." De hasjwinkel heeft een grote groep nieuwe klanten opgele verd, zegt hij. „Er komen nu ook snel naar een koffieshop toe gaan. Huisartsen en mensen van de universiteit en Die halen meteen voor 'n maand, want ze willen niet te vaak ko- Kimono's is in de nieuwe op zet een grotendeels lege ruimte met een loket waar softdrugs te koop zijn. Klanten kunnen ter plekke een jointje roken, maar het is niet de bedoeling dat ze blijven hangen. De eigenaar: „Ik bied geen gezelligheid meer; het is 'halen en weg'. Ik heb met opzet gekozen om geen alcohol te schenken en er staan geen ta fels en stoelen meer. Met deze opzet hoop ilc hier zo lang mo gelijk te blijven zitten. Ik deqk dat de buren op den duur mij hier liever hebben dan een ho- reca-zaak." De politie gedoogt de afhaal- dealer. Politiewoordvoerder T. Stuifbergen: „Als het loket in de zaak aanmoedigt om softdrugs te kopen zou de gemeente daar anders over kunnen gaan den ken. Maar dat kunnen we voor alsnog niet aantonen. Er is geen bar, alleen een loket. Daarach ter is een ruimte waar softdrugs en dranken staat. Het is eigen lijk een soort kijkshop." leiden Dijkstal, Annemarie Jorritsma en Robin Linschoten zijn aan- De WD in Leiden houdt dins- wezig. Pierre Huyskens presen- dag 15 februari een grote ver- teert twee talkshows en de kiezingsbijeenkomst in de groep Instant Replay luistert de Stadsgehoorzaal in Leiden. De bijeenkomst muzikaal op. De prominente liberale tweede ka- campagne-avond begint om merleden Erica Terpstra, Hans kwart voor acht. Vergadering raadscommissie

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11