Franse vissers woedend Buitenland Anti-semitisme verdeelt zwarte Amerikanen Jeltsin zegt Georgië steun van Rusland toe Kooijmans: Benelux moet zich bezinnen op toekomst Libië verliest juridisch gevecht grensstrook Tsjaad Bosnisch-Servische vluchtelingen Chef-staf in Bosnië worden gedwongen gerepatrieerd VRIJDAG 4 FEBRUAR11994 9 Voor miljoenen guldens schade aangericht De Franse premier Balladur, die vandaag een bezoek bracht aan de Bretonse kustplaats Rennes, kreeg een 'warm welkom' van duizenden woedende vissers. Nadat zij gisteren voor miljoenen guldens schade aanrichtten gingen zij vandaag door met hun acties tegen de naar hun zin veel te lage visprijzen. washington hans de bruun correspondent Antisemitische uitlatingen van een voorman van de radicale zwarte beweging Nation of Is lam hebben in de VS geleid tot verontwaardiging onder joden en verdeeldheid onder zwarte leiders en organisaties. De zwarte leden in het Congres, verenigd in de Congressional Black Caucus, hebben voorlopig alle banden verbroken met de 'Nation', die Amerika's zwarte moslims verenigt en veel aan hang heeft onder jonge zwarten in de grote steden. Het draait allemaal om uitla tingen van Khalid Abdul Mo hammed, de rechterhand van Nation-leider Louis Farrakhan. Khalid noemde joden onlangs tijdens een optreden op Kean College in New Jersey 'de bloed zuigers van de zwarte gemeen schap'. Hij gaf de joden de schuld van de Holocaust, Kroatië hervat oorlog bij sancties VN NEW YORk-BRUSSEL Rtr-AFP-ANP Kroatië zal een nieuwe oorlog tegen de Kroatische Serviërs ontketenen als de Veiligheids raad economische sancties te gen Zagreb instelt. De Raad heeft daar gisteravond mee ge dreigd wegens de interventie van Kroatische legereenheden in de burgeroorlog in Bosnië. De vijftien leden Raadsleden veroordeelden unaniem de 'vij andige daad' van Kroatië tegen Bosnië en waarschuwde dat het 'andere ernstige maatregelen' zou nemen als Zagreb niet on middellijk al zijn troepen uit Bosnië terugtrekt. De Kroatische ambassadeur bij de VN, Mario Nobilo waar schuwde dat sancties tot een nieuwe oorlog in de regio zou den leiden. Kroatië zou dan de door de VN beschermde Servi sche gebieden bevrijden. In de ze regio's (Unpa's) zijn blauw helmen gelegerd om Serviërs en Kroaten uit elkaar te houden. noemde de paus 'krankjorum' en sprak tegen de studenten over homo's als 'flikkers'. Leider Farrakhan uitte zijn ongenoegen over de woordkeus van Khalid maar liet de inhoud ervan voor wat hij is. Volgens hem waren de woorden van Khalid wel 'de waarheid' maar niet in de geest van de Nation of Islam. Daarom is Khalid voorlo pig van zijn functies in de be weging ontheven. De betrekkingen tussen zwar ten en joden zijn al jaren ge- spannen. Dat werd erger toen in 1991 zwarte Newyorkers een joodse student vermoordden nadat die bij een verkeersonge luk een zwart meisje had dood gereden. Drie dagen rellen wa ren het gevolg. Newyorkse jo den verweten de toenmalige zwarte burgemeester Dinkins dat die niets had gedaan om hen tegen het zwarte geweld te beschermen. Brigade-generaal Adrianus van Baal (47) wordt de hoogste Ne derlandse militaire vertegen woordiger in Bosnië. Van Baal, nu nog commandant in Havel- te, wordt als chef-staf de rech terhand van de Britse luite nant-generaal Michael Rose, de VN-commandant in Bosnië. Vanochtend droeg hij zijn hui dige commando over. De generaals zijn belast met de algehele coördinatie van de in zet van VN-troepen in Bosnië, waarbij Van Baal de dagelijkse leiding over de staf krijgt. De twee generaals voeren ook het overleg met de leiders van de strijdende partijen. Formeel moet de benoeming van Van Baal nog de goedkeu ring krijgen van de VN-organi- satie. In Bosnië vindt morgen een kennismakingsgesprek plaats tussen de nieuwe chef staf en generaal Rose. De be noeming gaat in op 1 maart wanneer de huidige chef-staf, de Britse generaal Ramsay, naar parus hans gertsen correspondent Op de vismarkt in de Parijse voorstad Rungis en in Boulog- ne-sur-Mer kwam het daarbij tot hardhandige confrontaties met de oproerpolitie. Minstens twintig politiemensen en beto gers raakten daarbij gewond. De acties begonnen gister morgen vroeg op de vismarkt van Rungis. Een commando Generaal Adrianus van Baal. foto Londen terugkeert. Het hoofdkwartier van het com mando is gevestigd in Kiseljak. De staf telt ongeveer 460 mili tairen, inclusief de Deense ver zorgingseenheid. Er werken 59 Nederlandse militairen, die veelal geplaatst zijn in operatio nele en verbindingsfuncties. Van Baal werd na zijn studie aan de KMA in 1970 benoemd tot artillerie-officier. Van 1988 tot 1990 commandeerde hij van met ijzeren staven en honk balknuppels gewapende vissers vernietigde enkele honderden tonnen geïmporteerde vis en tientallen marktkramen uit pro test tegen de extreem lage prij zen waardoor ze al weken lang geen droog brood meer verdie nen. Ook in Boulogne-sur-Mer, de haven waar de meeste geïm porteerde vis aan land wordt gebracht, kwam het tot geweld dadigheden. Tientallen tonnen 43ste afdeling Veldartillerie in de Johannes Postkazerne in Ha- velte. Als kolonel was hij vervol gens hoofd afdeling organisatie op de landmachtstaf. In Havelte keerde hij in maart 1993 terug als brigadecommandant. De benoeming tot chef-staf komt niet als een verrassing. Minister Ter Beek (defensie) maakte dinsdag bekend dat Ne derland door de VN was aange zocht voor de periode van een jaar de chef-staf te leveren. Van Baal zal de functie voorlopig voor een halfjaar vervullen. Het VN-commando in Bosnië en Hercegovina is belast met de bescherming van voedselkon vooien van de VN-vluchtelin- genorganisatie Unhcr. Ook de Nederlands-Belgische trans porteenheid valt onder het commando. Het is de enige mi litaire transporteenheid die voor de Unhcr werkt. In totaal telt het commando tien infante- riebataljons. DEN HAAG NPA vis werden op straat gegooid, met benzine overgoten en aan gestoken. De Bretonse vissers proteste ren al enkele dagen tegen de dramatisch gekelderde visprij zen. Volgens de vissers en hun organisaties liggen de veiling- prijzen per kilo één tot twee gulden onder de kostprijs. Dè oorzaak is de massale import van goedkope vis uit Noord-Eu ropa, Latijns-Amerika en de voormalige Sovjetunie. Vanaf eind vorige week varen de Bre tonse vissers niet meer uit en ei sen ze dat de regering de im porten aan banden legt. De Franse regering slaagt er nog niet in de angel uit het con flict te halen. Woensdagavond maakte minister van landbouw kovin robert block De Bosnisch-Servische autori teiten bereiden zich voor op een nieuwe ronde gevechten tegen de Bosnische moslims en hier voor hebben ze alle mankracht nodig die ze kunnen krijgen. In dit kader kondigde het opper commando van de strijdmacht van de Bosnische Serviërs maandag nieuwe, harde maat regelen aan om de oorlog te winnen, waaronder de mobili satie van 'deserteurs' en de op richting van een speciale ge vechtseenheid voor vrouwen. Op dezelfde dag arriveerden Servische soldaten in het vluch- telingencentrum Cardak, een voormalig zomerkamp zo'n 40 kilometer ten noorden van Bel grado. Ze deelden gevechtsop- roepen uit aan de in het kamp aanwezige mannen. Binnen 48 uur waren alle 50 voor het ge vecht geschikte mannen wegge en visserij Puech een pakket steunmaatregelen ter waarde van ruim 100 miljoen gulden bekend. Volgens de vissers is dat echter 'volstrekt onvoldoen de'. Een woordvoerder van de IJmuidense vishandelaar Prins verwacht niet dat de Neder landse export van vis naar Frankrijk onder de acties heeft te lijden. „Gisteren verkochten we wel minder vis omdat de angst bij de Franse handelaren er goed inzat. Maar vandaag hebben we weer evenveel vis aangevoerd." De zegsman ziet zelfs goede vooruitzichten voor de Nederlandse export. „Als de Franse aanvoer minder is, dan kan de aanvoer uit Nederland toenemen." haald. De vrouwen en kinderen bleven bang en verbouwereerd achter nadat hun echtgenoten, broers en vaders waren afge voerd om te vechten in de oor log die ze juist waren ontvlucht. Sindsdien is in nieuwsbulletins bekendgemaakt dat alle Bosnisch-Servische vrouwen onder de 45 jaar, ook moeders met kinderen die ouder zijn dan zeven jaar, eveneens in aanmer king komen voor militaire dienst. Geruchten doen de ron de dat alle 70 vrouwen uit Car dak die aan de criteria voldoen op 15 februari zullen worden opgehaald door soldaten van de rompstaat Joegoslavië (Servië en Montenegro). „We zijn doodsbang", zegt Sav- ka, een 41-jarige moeder van twee meisjes van dertien en veertien die in aanmerking komt voor mobilisatie. „Ik weet niet of de legertrucks voor ons zullen komen, maar ik weet wel dat geen enkele vrouw er over den haag anp Tsjaad is gisteren door het In ternationaal Gerechtshof in het gelijk gesteld in een slepend grensconflict met Libië. Met zestien stemmen tegen één be paalden de rechters dat de zo genoemde Aouzou-strook bij Tsjaad hoort. Libië maakte aan spraak op een gebied van 500.000 vierkante kilometer, een gebied twaalf keer zo groot als Nederland. Het Hof baseerde zijn uit spraak over het enorme grens gebied in de Sahara op een ver drag uit 1955 tussen Frankrijk en het toenmalige koninkrijk Li bië. De enige tegenstem was af komstig van rechter José Sette- Camara, die op voordracht van piekert haar kinderen hier ach ter te laten. We zijn Bosnië juist voor de veiligheid van onze kin deren ontvlucht." De VN-Hoge Commissaris voor Vluchtelingen zei dat de mobili satie een schending is van inter nationale verdragen waarin vluchtelingen tegen gedwongen repatriëring worden be schermd. De Bosnisch-Servi sche autoriteiten houden echter vol dat Servische mannen die uit Bosnië zijn gevlucht deser teurs zijn die geen recht hebben op de vluchtelingenstatus. Of dit argument ook op de Servi sche vrouwen van toepassing wordt geacht, is niet duidelijk. Vast staat in ieder geval wel dat de Bosnische Serviërs man kracht te kort komen voor de verdediging van de 70 procent van Bosnië-Hercegovina die ze hebben veroverd. Vrouwen zijn voor het Bosnisch-Servische le ger een rijke, onaangeboorde bron. Libië aan het hof was toege- voegd. Na de uitspraak weigerden de leden van de Libische delegatie ieder commentaar. Tsjaad toonde zich verheugd. De Tsja- dische vertegenwoordiger Ab- derahman Dadi zei „zeer tevre den" te zijn. Hij zei erop te ver trouwen dat Libië nu zijn troe pen zal terugtrekken uit het noorden van het omstreden ge bied. De twee landen legden het conflict in 1990 voor aan het Hof en zegden toe zich bij de uitspraak neer te leggen. Libi sche troepen houden de Aou zou-strook sinds 1973 bezet. In 1987 heroverden Tsjadische troepen een groot deel van het gebied, maar de stad Aouzou moesten ze later weer prijsge ven aan de Libiërs. De strook bevat waarschijnlijk olie en ura- 'Europa' gooit geld weg met subsidie tabak brussel peter de vries correspondent De bijna drie miljard gulden waarmee Brussel jaarlijks de Europese tabakstelers subsidi eert is 'een verkwisting van overheidsgelden'. De kwaliteit van de tabak is vaak net zö er barmelijk als de controle op de subsidieregeling. Dat harde oordeel velt de Eu ropese Rekenkamer in een rap port over de steun van de Eu ropese Unie aan de 180.000 ta bakstelers in Griekenland, Spanje en Italië. Het onderzoek kwam aan het rollen toen vorig jaar een hoge ambtenaar die was belast met de controle op de regeling, zelfmoord pleegde. Bovendien is de kwaliteit van de tabak zo slecht, dat de helft nog eens moet worden uitge voerd naar ontwikkelingslan den. Vanzelfsprekend komt ook dat 'voor rekening van de belas tingplichtige', merkt de Reken kamer zuur op. Japans kabinet trekt plannen in Tokyo» De Japanse premier Morihiro Hosokawa heeft vandaag, in een poging zijn wankele coalitie te redden, besloten af te zien van de gisteren aangekondigde belastingmaatregel. Hosokawa stelde gisteren voor de economie te stimuleren door de inkom stenbelasting te verlagen en de BTW (drie procent) af te schaf fen. In 1997 zou die dan worden vervangen door een „nationale sociale heffing" van zeven procent opnieuw een soort BTW. De socialistische SDPJ, de grootste van de acht regeringspartij en, is echter mordicus tegen alles wat op een BTW lijkt. Spaanse kinderen mogen 'Jan' heten madrid» Spaanse ouders mogen hun kinderen binnenkort een buitenlandse voornaam geven, zoals Jan, Piet, Jacques of Yuan. De regering werkt aan de wijziging van de door dictator Franco ingestelde wet die alleen de registratie van écht Spaanse namen als Carmen, Francisco of Pedro toestaat. De verruimde wetge ving biedt voortaan ook de mogelijkheid kinderen namen te ge ven waarvan de schrijfwijze gangbaar is in Catalaans, Baskisch ofGalicisch. Japanse draagraket gelanceerd Tokyo» Japan heeft vanmorgen met succes zijn eerste eigen draagraket de ruimte ingeschoten. Een half uur na de start van het ruimtevaartcentrum Tanegashima op het eiland Kyushu, werden een onbemande ruimteveer en een testsattelliet uitge zet. Massale staking in Ecuador quito Honderdduizenden Ecuadoranen hebben gisteren het werk neergelegd om te protesteren tegen de verhoging van de benzineprijs. In verscheidene delen van het land werden blokka des opgeworpen en autobanden in brand gestoken, maar de ac ties zijn over het algemeen ordentelijk verlopen. De actievoer ders slaagden er niet in het werken van openbare diensten of de benzineverkoop bij de pompstations te verhinderen. De benzi nestations waren door militairen bewaakt. Senaat VS akkoord met Perry Washington De Amerikaanse Senaat heeft gisteren unaniem ingestemd met president Clintons benoeming van William Perry als minister van defensie bevestigd. Doden op Madagaskar door cycloon Antananarivo Op het Afrikaanse eiland Madagaskar in de Stille Oceaan heeft de cycloon Geralda gisteren zeker tien levens ge ëist. Verwacht werd dat het uiteindelijke dodental veel hoger zou liggen. De cycloon deed ook schepen vergaan en verwoestte oogsten. Frankrijk stuurde vanuit het nabijgelegen Reunion, dat Frans gebied is, met een militair vliegtuig artsen, medicamenten en waterzuiveringsmiddelen naar Madagaskar. Oekraïne stemt in met Start-1 kiev» Het Oekraïnse parlement heeft gisteren ingestemd met de ontmanteling van ex-Sovjetkernraketten op zijn grondgebied. Hiermee schaart het zich achter het akkoord dat vorige maand in Moskou werd ondertekend tussen de Oekraïnse president Kravtsjoek en zijn Russische en Amerikaanse ambtgenoten. De parlementariërs stemden echter tegen deelname aan het VN- non-proliferatie verdrag (NPV) uit 1968 tegen de verspreiding van kernwapens. Duitse onderwijsminister treedt af bonn» Rainer Ortleb, de Duitse minister van onderwijs, is giste ren op advies van zijn arts afgetreden. De 49-jarige Ortleb een van de weinige Oostduitsers in de regering Kohl was in func tie sinds januari 1991, maar kampt sinds november vorig jaar dermate met gezondheidsproblemen dat van werken niet veel meer kwam. Franse vissers hebben op verschillende plaatsen actie gevoerd tegen de lage visprijzen. In Granville moest de voorraad diepvriesvis eraan gelo- Tijdens zijn eendaagse bezoek aan de Georgische hoofdstad Tbilisi werd de Russische president Jeltsin met zijn collega Edoeard Sjevardnadze gis teren ook ontvangen door de Georgische patriarch Katolikos Ilia II. foto reuter President Jeltsin van Rusland heeft gisteren in Tbilisi met zijn Georgische ambtsgenoot, Sjevardnadze, een verdrag over samenwerking en goed nabuurschap ondertekend. Volgens het akkoord blijft Rus land militair aanwezig in Geor gië en gaat Moskou het land helpen met de opbouw van de eigen strijdkrachten. Op de dag van Jeltsins bezoek werden twee aanslagen ge pleegd. 's Ochtens kwam de on derminister van defensie Keke- lidze om het leven bij een aan slag op zijn huis. Later op de dag raakte de Georgische minis ter van defensie, Karkarasjvili, gewond toen hij het vernielde appartement van Kekelidze be zocht. Het incident toont de po litieke instabiliteit in het land aan. Een woordvoerder van de regering zei dat de „terroristi sche daad" het werk was van guerrillastrijders die tegen het verdrag met Moskou zijn. Moskou belooft in het verdrag behalve militaire hulp ook poli tieke en economische bijstand. De Russische troepen die zich in Georgië bevinden, blijven op drie bases in de republiek in de Kaukasus. Zowel Jeltsin als Sje vardnadze moet in eigen land nog steun zien te vinden voor het verdrag. Alle partijen in het Russische parlement hadden Jeltsin opge roepen geen verplichtingen aan te gaan om Georgië te helpen met de opbouw van een eigen leger. De parlementariërs vre zen dat Rusland hierdoor tegen zijn wil bij gewapende conflic ten betrokken raakt in de span- ningshaard. In de noordwestelijke repu bliek Abchazië hebben naar on afhankelijkheid strevende groe pen in september, na een jaar van strijd, de macht overgeno men. Het zuidoostelijk gelegen Zuid-Ossetië wil aansluiting bij de Russische republiek Noord- Ossetië. Bij zware gevechten tussen Ossetiërs en Georgische troepen vielen in 1992 honder den doden. De overeenkomst wordt pas geratificeerd na 'de volledige re geling van de problemen in Ab chazië en Zuid-Ossetië', zo ver klaarde Jeltsin. De Georgische president, die dringend Russi sche hulp nodig heeft om zijn geplaagde land bijeen te hou den, noemde het verdrag 'de belangrijkste gebeurtenis tussen Georgië en Rusland in de afge lopen 200 jaar'. Steeds meer functies worden overgenomen door de Europese Unie brussel De Nederlandse minister Kooijmans (bui tenlandse zaken) vindt dat Nederland, Bel gië en Luxemburg zich moeten bezinnen op de toekomst van hun samenwerking in de Benelux. Die zou wat hem betreft moe ten worden aangewend om de invloed van de kleinere landen in de Europese Unie te 'maximaliseren'. Minister Kooijmans constateerde giste ren in een toespraak in Brussel dat steeds meer functies van de Benelux, die in 1944 in Londen ontstond, geleidelijk aan worden overgenomen door de Europese Unie. Hij ziet nog wel een belangrijke rol weggelegd voor het (van oorsprong economische) sa menwerkingsverband, maar dit zou wel eens een veranderde rol kunnen zijn. „Het vijftigjarige bestaan lijkt mij daarom een goede gelegenheid om te bezien welke meerwaarde de Benelux thans nog kan hebben." Volgens Kooijmans zouden taken kun nen worden afgestoten waardoor ruimte komt voor nieuwe. „Het lijkt nodig hier en daar te snoeien. Dat kan, zoals iedere tuin der bekend is, tevens tot nieuwe bloei lei den." Tegenover de Belgische krant De Standaard van gisteren sprak hij over 'pro blemen die zich op het moment van de op richting niet voordeden, zoals de milieu vervuiling'. Maar daarnaast wil Kooijmans de vooral met België 'meer dan goede' samenwer king in de Unie benutten ten gunste van de invloed van de kleinere landen. Hij herin nert daarbij aan de initiatieven van de mi nisters Spaak en Beyen die in de jaren vijf tig de stoot gaven tot de oprichting van de Gemeenschap, waarbij zich Luxemburg aansloot. In het verlengde daarvan ziet hij de steun die België als enige uitsprak voor het ont- werp-verdrag voor een Europese Politieke Unie dat Nederland als EG-voorzitter in 1991 presenteerde. Het plan, dat onder meer voorzag in ruimere bevoegdheden voor het Europees Parlement, werd door de andere partners afgeschoten omdat Brussel daarin te veel macht kreeg. Kooijmans maakt duidelijk dat hij toch op dat pad wil doorgaan met een pleidooi om 'eendrachtig te blijven opkomen voor behoud en versterking van het commu nautaire Europa'. Als argument daarvoor zegt hij dat 'sommige lidstaten weer, in alle openheid, hun voorkeur laten blijken voor méér intergouvernementele besluitvor ming'. De minister meent dat deze aanpak ook nodig is gezien de ontwikkelingen in Oost- Europa en met name op de Balkan. Daar door lijkt de animo in het Westen afgeno men om te proberen maximale uitvoering te geven aan het Verdrag van Maastricht. Hij waarschuwt er echter voor dat de 'ont- blokking' door het wegvallen van de Koude Oorlog niet leidt tot 'ontbinding' in de Unie. Volgens hem behoort de EU juist de komende jaren de 'hoofdaannemer' te zijn bij de stabilisering in Midden- en Oost-Eu ropa. Ook daarom is versterking van de communautaire instelling vereist. PORTRET: ADRIANUS VAN BAAL n 'in i i i

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9