Kamer wil meer banen voor jeugd Hang naar comfort werkt energiebesparing tegen 'Voor bang zijn heb ik geen tijd' Binnenland Deel archief studiefinanciering terecht Angstig Aagje Discussie baby- en peuterzorg 'gezeur om niks' Prostituée chanteerde agenten Spandoeken niet welkom WNF wil meer natuurreservaten 4 VRIJDAG 4 FEBRUAR11994 ongelijk worden is de laatste jaren afgeno- discriminatie gaat het kostwinners worden be- Controle A2 gunstig voor milieu den haag De eind vorig jaar begonnen permanente snelheids controle op de rijksweg A2 tussen Amsterdam en Utrecht pakt gunstig uit voor het milieu. Doordat er gemiddeld acht kilometer per uur langzamer (wordt gereden, is tot nu toe al bijna één mil joen liter brandstof bespaard. De totale uitstoot van giftige stof fen uit de auto's is met ruim zes procent gedaald. Dat blijkt uit voorlopige cijfers van het ministerie van milieubeheer die giste ren zijn bekendgemaakt. Minder discriminatie in CAO's den haag Het aantal CAO' behandeld ten opzichte va men. Voor zover er nog sprake meestal om overeenkomsten w voordeeld. Dat blijkt uit een onderzoek sociale zaken en werkgelegenheid. Voor gijzelen zoontje 18 maanden cel utrecht De rechtbank in Utrecht heeft gisteren een 35-jarige Rotterdammer veroordeeld tot een celstraf van achttien maan den, waarvan zes voorwaardelijk. De man gijzelde vorig jaar ok tober zijn 5-jarig zoontje in het hoofdbureau van politie in Utrecht. De man sprak op het politiebureau met zijn echtgenote die van hem wilde scheiden. Beroep tegen Urenco afgewezen den haag Het uraniumverwerkende bedrijf Urenco Nederland mag voorlopig op de huidige capaciteit blijven produceren. De eis van de Vereniging Milieudefensie dat het bedrijf niet meer radioactief materiaal splitst dan de vergunning toelaat, is giste ren door de Raad van State afgewezen. De overheid gedoogt dat het bedrijf meer produceert dan destijds is bepaald. „Sinds de uitvinding van de spaarlamp, hangen er lampen op plaatsen waar er nooit eerder een heeft gehangen." R. van Driel, specialist energie- beheér van het Bouwcentrum in Rotterdam, rea liseert zich dat de mens op comfort is gesteld, waardoor het effect van energiebesparende maatregelen niet altijd optimaal is. Bij het opstellen van prognoses wordt uitgegaan ar de leefgewoonten zijn nogal divers. De rekenmeesters gaan er graag vanuit dat bewoners om half elf de thermostaat laag zetten, om half twaalf naar bed gaan en vanaf half acht 's ochtens hun huis weer Zelfs de beste isolatie kan niet voor komen dat meer wordt gestookt als der opstaan en later gaan slapen. Dagelijks dou chen is heel gewoon, toch wordt er bij bereke ningen maar al te vaak uitgegaan van twee of drie keer in de week. „De programma's waarmee dit rekenwerk wordt gedaan, zijn goed en betrouwbaar. Maar de in formatie die erin wordt gestopt, is een stuk min der", aldus W. Berns van Novem, een adviesbu reau dat zich bezighoudt met energiebesparing. „Adviseurs houden er niet altijd rekening mee r zuinige en minder zuinige ge- i op nahouden en dan valt de energiebe sparing tegen." De verwachtingen vallen ook nog wel eens tegen omdat tijdens het bouwen veranderingen wor den aangebracht in de plannen. Een extra lift of trappenhal beïnvloedt de energiehuishouding. Zo was bij het hoofdkantoor van de NMB in Am sterdam onvoldoende rekening gehouden met de warmte die de computers produceren. Ge volg: het gebouw moet 's zomers kunstmatig koel worden gehouden en dat kost ook energie. In geld uitgedrukt, is koelen zelfs drie keer zo duur als verwarmen. Verder zijn er de gewone bouwfouten die het energieverbruik opjagen. „Dan zitten er kieren in het dak of tussen de kozijnen en de muur. Of de verwarmingsketel is slecht afgesteld", aldus Berns. Tegenvallers betekenen echter niet dat energie- beparende maatregelen zinloos zijn. Per saldo dringen isolatie en doelmatige verwarmingssys temen het energieverbruik wel degelijk terug. Dat experimenten af en toe minder opleveren dan verwacht, stemt niemand rouwig. „Experi menten zijn niet alleen geslaagd als er uitkomt wat je had gedacht", stelt Van Driel. Ook Berns toont zich allerminst somber. „We gaan zeker de goede kant op. Dit soort tegenval lers moet je in de juiste proporties zien. Als het energieverbruik bij een proefproject een kwart hoger uitvalt dan verwacht, is dat relatief veel. Maar absoluut gezien, kan het best heel weinig zijn, juist omdat het totale verbruik van gas en elektriciteit heel laag was ingeschat." zoetermeer Het ministerie van onderwijs heeft een groot deel van het ar chief over de invoering van de studiefinanciering teruggevon den. Dat was grotendeels zoek geraakt, zo bleek vorig jaar bij het samenstellen van een jubi leumboek over het ministerie. Sommige stukken waren op het ministerie verkeerd opge borgen. Van andere zoekge raakte stukken bleken voormali ge en huidige topambtenaren kopieën te hebben. Ook in het archief van de Informatie Be heer Groep in Groningen wer den documenten teruggevon den. Niet alle documenten zijn echter boven water gekomen. Het archief van de commissie- De Hart, die onderzoek heeft gedaan naar de chaotische in voering van de studiefinancie ring in 1986, is nog steeds spoorloos. PvdA krabbelt langzaam op in peilingen De stijgende lijn van de PvdA in de opiniepeilingen voor de ko mende Tweede Kamerverkie zingen zet langzaam maar zeker door. Als er nu verkiezingen zouden worden gehouden, krij gen de sociaal-democraten 31 zetels. Begin vorige maand wa ren dat er nog 28. Hoewel dit nog steeds een verlies van 18 zetels betekent, krabbelt de par tij op met een zetel winst per week. Dat blijkt uit cijfers van het onderzoeksbureau NIPO, die gisteren bekend werden ge maakt. Het CDA blijft op 16 zetels verlies staan (van 54 naar 38). Op het moment van de peiling (25 januari) was het voornemen van deze partij om alle uitkerin gen te bevriezen nog niet be kendgemaakt. Het verwachte zetelaantal van de WD daalt nog steeds licht. Sinds oktober vorig jaar zijn de liberalen van 27 naar 24 zetels^gegaan. De gedoodverfde winnaar van de verkiezingen, D66, heeft sinds de vorige peiling weer twee zetels gewonnen en komt nu op 28 uit. GroenLinks blijft op twaalf zetels staan. De CD daalt naar zes zetels (twee maanden geleden nog tien). De kleine christelijke partijen RPF en GPV verliezen allebei een ze tel, de SGP krijgt er een bij. emmen Onlangs zijn in het Noorderdierenpark Emmen vijf Kodiakberen aangekomen. Deze week mochten zij v voorzichting verkenden zij hun nieuwe tehuis. Uiteindelijk won de nieuwsgierigheid het van de angst. Kwaliteit van consultatiebureaus buiten kijf haag carine neefjes Na vijf dikke rapporten en drie jaar bedenktijd is staats secretaris Simons (volksgezondheid) er eindelijk van overtuigd dat de zorg voor baby's en peuters bij de con sultatiebureaus kan blijven. De jeugdgezondheidszorg voor 0- tot 4-jarigen hoeft niet te worden overgebracht naar de Gemeentelijke Geneeskundige Diensten (GGD). Hulpverleners noemen de slepende discussie 'veel gezeur om niks'. Want niemand heeft ooit getwij feld aan de kwaliteit van de consultatiebureaus. Het gesoebat begon in december '91. Kamerleden Vriens (CDA) en Otterloo (PvdA) dienden een motie in waarin zij erop aandrongen dat de zorg voor baby's en peuters moest worden overgebracht naar de GGD's. Ze hadden echter geen inhoudelijke kritiek op de consul tatiebureaus: het was meer een principiële kwestie. De Wet Collectieve Preventie was ingegaan en dat betekende onder meer dat gemeenten verantwoordelijk werden voor de jeugdgezondheidszorg. Dus hoorden de baby's en peuters vqortaan bij de GGD's thuis, meenden de beide kamerleden. Vanaf dat moment gingen meer dan duizend consul tatiebureau-artsen en wijkverpleegkundigen op hun achterste benen staan. Zij zorgden immers uitstekend voor die kleintjes. Bovendien zijn ouders al sinds jaar en dag zeer tevreden over de kwaliteit van consultatie bureaus, zo blijkt uit diverse onderzoeken. De bureaus zijn toegankelijk: in elk klein dorpje staat er wel één. Bovendien is de sfeer er persoonlijk: moeders en ver pleegkundigen kennen elkaar. De Landelijke Vereniging voor Thuiszorg (LVT), de organisatie waarbij de consultatiebureaus zijn aange sloten, gaf in 1992 een onafhankelijke onderzoeker de opdracht om de bureaus opnieuw onder de loep te ne men. Het resultaat, dat is samengevat in één van Si mons' vijf rapporten, was niets dan lof. Zo kregen de consultatiebureaus veel complimenten Weer asielzoekers vrij door fouten van justitie amsterdam anp De rechtbank in Amsterdam heeft nog eens acht afgewe zen asielzoekers in vrijheid gesteld in verband met vbrmfouten van het ministe rie van justitie. De acht krij gen ook een schadevergoe- ding. Eind vorige maand kwa men al vijftig afgewezen asielzoekers vrij door fouten. Het gros van hen verbleef in vreemdelingendetentie in het Grenshospitium. Oor zaak van de fouten bij het ministerie is de nieuwe Vreemdelingenwet, waar door het ministerie vluchte lingen binnen een bepaalde termijn moet aanmelden bij de rechtbank. De acht die deze week door de rechtbank in het ge lijk zijn gesteld, krijgen een schadevergoeding van 100 gulden per dag dat ze onte recht hebben vastgezeten. De bedragen die wordén uitgekeerd van 1300 tot 2300 gulden per persoon. Verpleegkundige Corrie Baas krijgt hoge onderscheiding beverwijk sigrid v Een heldin? Nee, verpleegkun dige Corrie Baas doet 'een beetje wat ze kan',De Bever- wijkse voelt zich wel een na volgster van Florence Nigh tingale, de Moeder van de Ver pleegkunde. Nightingale legde immers de basis voor een oplei dingsstructuur, die Baas in oor logsgebieden over de hele we reld nog steeds toepast. „Maar Nightingale spreekt me vooral aan, omdat ze het belangrijk vond gewonden en stervenden op het slagveld niet aan hun lot over te laten." Prinses Margriet heeft vandaag de Florence Nightingale Me daille 1993 uitgereikt aan de 49- jarige verpleegster. Deze inter nationale onderscheiding be loont haar inzet tijdens moeilij ke buitenlandse missies en wordt maar eens in de twee jaar uitgereikt. „Het is een grote eer. Dat besefte ik vooral toen me de internationale reikwijdte van de prijs duidelijk werd", zegt Baas. Het Internationale Rode Kruis heeft de Beverwijkse de afgelo pen elf jaar uitgezonden naar het front in Afghanistan, Irak, Egypte, Saudi-Ai abië en Israël. In december keerde ze terug van een missie in Kenya, waar ze als medisch coördinator ver antwoordelijk was voor 100.000 Somalische vluchtelingen. In Kenya moest Baas samen met vier andere verpleegkundigen de hele medische structuur op zetten. „Er stond niets op pa pier, maar het is gelukt. Dank zij een goed team hebben we veel kunnen bereiken. Anders zou ik niet aan zo'n onmenselijke taak beginnen. We zijn er in dertien maanden tijd in geslaagd Soma- liërs te trainen. Het mooiste ge schenk wat je de mensen daar kunt meegeven, is scholing." In de crisisgebieden wordt Baas dagelijks geconfronteerd met ziekte, honger en miserabele leefomstandigheden. „Maar er is toch altijd wel iets om om te lachen. Een kamp leeft. Er wordt gefeest, getrouwd en er worden kinderen geboren. Het trieste is wel dat de mensen niet thuis zijn en afhankelijk van het land waar ze worden opgevan gen." In Kenya wist Baas het hoge aantal ondervoede kinde ren tot nul terug te brengen. „Dat is een kwestie van organi seren." Toch heeft ze niet het gevoel dat planmatig werken tot routinematige handelingen leidt. „Aan een eerste-hulpafde- ling is niets routinematigs. Je moet je steeds weer aanpassen aan de omstandigheden. Ik denk zelfs dat in Nederland het gevaar voor routine veel groter is vanwege de vele technolo gie." Baas had het zwaar in Afghanis tan, waar zij voor de eerste op vang zorgde van gewonden van het slagveld. Dit leven werd be heerst door vele gevaarlijke situ aties, waardoor uiteindelijk ook een evacuatie noodzakelijk werd. „Maai' wij hadden het te druk om bang te zijn. Je hebt gewoon geen idee aan welke ge varen je bloot staat. Als je de ge wonden ziet, ga je niet weg. Ik heb nooit overwogen het vlieg tuig te pakken. Dan had de situ atie wel heel extreem moeten zijn." Tijdens de Golfcrisis kwam de Bedrijfsleven vaker inschakelen bij JWG-banen De Tweede Kamer wil meer werkervaringsplaatsen in het bedrijfsleven voor werkloze jongeren. De arbeidsbureaus moeten zich inspannen die plaatsen te vinden, desnoods wettelijk gedwongen. Minister De Vries (sociale zaken) echter houdt een wettelijke verplichting vooralsnog te gen. den haag npatiebanen. Tot nog toe gebeurt dat mondjesmaat. Van de 28 ar beidsbureaus weigeren er acht de bedrijven daarop aan te spreken. Volgens de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) bevonden slechts 250 van de 11.000 garantiebanen zich vorig jaar in de marktsec- De kamer besprak gisteren de aanscherping van de Jeugd- werkgarantiewet (JWG). Die wet regelt dat jongeren en school verlaters na een half jaar werk loosheid een werkervarings plaats aangeboden krijgen te gen het minimumloon. De loonkosten komen voor reke ning van de overheid. Dit jaar verwacht De Vries 17.000 garan tiebanen aan te kunnen bieden. Er zijn echter m dan JWG-banen. De kamer wil daarom dat het bedrijfsleven wordt ingescha keld bij het vinden van garan- tor. De Vries kan de arbeidsbu reaus verplichten JWG-banen te zoeken in het bedrijfsleven. De bewindsman ziet dit echter lie ver op basis van vrijwilligheid gebeuren. De kamer legde zich daar gisteren morrend bij neer. Het kabinet wil werkloze jon geren die nog niet geschikt zijn voor het JWG, wel extra scho ling en cursussen geven. Tijdens deze voorbereiding ontvangt de jongere 330 gulden per maand. Een voorstel van de PvdA dit te verhogen tot 500 gulden, wees De Vries af. Ook CDA en WD (samen een kamermeerderheid) voelen daar niets voor. Naast de werkloosheid onder jongeren, wil het kabinet ook langdurige werkloosheid voor komen. Werkgevers ontvangen nu een loonkostensubsidie als zij iemand aannemen die ten minste twee jaar werkloos is. Die termijn wordt terugge bracht tot zes maanden in een poging „de duur van de werk-' loosheid te bekorten. De Vries hoopt hiermee 10.000 werklo zen aan een baan te helpen. HeJ subsidiebedrag wordt echter la ger omdat er geen extra geld wordt uitgetrokken. Politie op Zoom zou boete hebben betaald bergen op zoom De korpsleiding van de politie in Bergen op Zoom onderzoekt of politiemensen uit dat korps geld hebben opgehaald om een boete van een Bergse prostituée te betalen. De vrouw zou heb ben gedreigd de namen van en kele agenten bekend te maken die haar klanten zijn. De korps leiding onderzoekt of dienst doende agenten daarop met de pet zijn rondgegaan en 400 gul den hebben opgehaald. De vrouw was door de politie eind vorig jaar opgepakt omdat een aantal geldboetes niet was betaald. Na een dag in de cel te hebben doorgebracht, zou de vrouw zijn gaan dreigen. Korpschef R. de Regt zegt dat twee politiemensen uit het korps West- en Midden-Bra bant, niet afkomstig uit het Bergse korps, met het interne onderzoek zijn belast. Hij be vestigt dat de geldboete in ieder geval niet aan de balie is be taald, zoals gebruikelijk is. „Het speelde tegen kerst vorig jaar. Het komt wel meer voor dat een ander dan bereid is een boete te voldoen voor degene die vastzit. Dat wordt dan gemeld en dan worden vast de spullen van de arrestant bij de balie klaargezet. In dit geval is dat niet gebeurd, maar is de boete wel betaald." De Regt zegt begin deze week te hebben gehoord van de ge ruchten. De korpschef: „Uit een eerste oriënterend onderzoek bleek dat het om meer ging dan geruchten. Het was in ieder ge val de moeite waard om in te duiken. Op zich zou het betalen van een boete door politiemen sen een nobele daad kunnen zijn, behalve als dat onder druk van chantage gebeurt." over hun voorlichting over wiegedood. Door goede ad viezen over de juiste slaaphouding daalde het aantal wiegedood-gevallen in Nederland. De consultatiebu reau-artsen ontdekten tijdig taal- en spraakstoornissen bij de kinderen. En de gezondheidstoestand van Neder landse baby's en peuters behoorde tot de beste ter we reld. De staatssecretaris wilde nog meer dikke, deskundige dossiers. „Er moest een goed afgewogen keuze worden gemaakt", verklaart een woordvoerder van het ministe rie van WVC. Eind 1993 kwam het vijfde en laatste rap port waarin opnieuw werd aangetoond dat er niets mis is met de consultatiebureaus. De kogel is nu door de kerk. De zorg voor baby's en peuters blijft in handen van de consultatiebureaus. Ze moeten alleen iets meer met de GGD's samenwerken als het gaat om psychische en pedagogische problemen van kinderen, zo adviseert Simons. Op dat terrein heb ben de GGD's meer deskundigheid in huis. Beverwijkse als gijzelaar vast te zitten in Baghdad. Maar van de ze crisis herinnert ze zich op merkelijk genoeg niet zozeer de moeilijke pogingen om het land uit te komen, maar de geestelij ke dreun tijdens de vliegreis naar huis. „Opeens voelde ik mij een zombie. Ik wist niet meer hoe ik moest inchecken en hoe ik in het vliegtuig irfijn plaats moest vinden. Plotseling had ik geen controle meer over mezelf." Baas vindt dat er in oorlogsge bieden veel zinvol werk te doen is. „Niet iedereen is bezig met heroïsch reddingswerk. Het gaat erom dat er iemand is die om de mensen geeft. Ik voel me op heel veel punten heel rijk. Dat moet je een beetje delen met zoveel mogelijk mensen." Ach teraf nadenken over de ellende die zij heeft meegemaakt, doet Baas liever niet. „Je doet ge woon je best en daar heb je een goed gevoel over. Tot nu toe kan ik alles verwerken. Ik hoop dat ik dit werk nog een tijd kan doen." Amsterdam De Amsterdamse kraakgroep 'Van Ostadestraat' blijft zich verzetten tegen de ontrui ming van het pand Van Ostadestraat 4. Gisteren diende een executiegeding. Krakers en sympathisan ten die het geding wilden bijwonen, moesten bij de ingang hun spandoeken en andere actiemiddelen achterlaten. foto anp ruud hoff 'Huidige regeling op termijn duurder' WNF. De overheid ^steekt nu on geveer 25 miljoen per jaar in de overeenkomsten. De natuur in ons land ver slechtert in een snel tempo, zo bleek eerder deze week uit een rapport van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en vis serij. Uit de rapportage blijkt onder meer dat de financiering van het natuurbeheer nog steeds uiterst moeizaam ver loopt. Dat gaat ten koste van de flora en fauna in ons land. Het WNF stelt dan ook dat Gabor het totale natuurbeleid nog eens goed tegen het licht moet houden. De Nederlandse overheid zou zich veel nadrukkelijker moeten richten op de vorming van na tuurreservaten. Zo'n aanpak is op termijn veel goedkoper dan de huidige regeling van con tracten met duizenden boeren voor een natuurvriendelijker beheer van hun gronden. Dat stelt het Wereld Natuurfonds (WNF) in een brief aan staatsse cretaris Gabor (natuurbeheer). De zogeheten beheerscon tracten met de boeren houden in dat zij in een ruil voor een bijdrage terughoudend zijn met bijvoorbeeld bemesten en Het WNF voerde twee studies aan waaruit blijkt dat boeren in toenemende mate kiezen voor overeenkomsten die nauwelijks bijdragen aan een echte verbetering van de natuurwaarde. De contracten hebben betrekking op ongeveer 25.000 hectare land. Volgens het WNF moet Gabor de beheersovereenkomsten gro tendeels inruilen voor een be leid dat duurzaam de natuur in ons land beschermt. Reservaat vorming zou de overheid in 2070 een 'winst' kunnen ople veren van 5,5 miljard gulden ten opzichte van de kosten van de beheerscontracten, aldus het

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5