Wotte 'perfecte man' voor FC Lisse Litmanen droomt van een foutloze wedstrijd Het plotselinge einde van een ijzervreter Sport PSV heeft alleen nog prestige te verliezen VRIJDAG 4 FEBRUAR11994 KNVB: NAC schuldig aan incident zeist De tuchtcommissie van de KNVB heeft NAC in staat van beschuldiging gesteld voor een incident tijdens de thuiswed strijd tegen FC Twente, afgelopen zaterdag. Grensrechter Boot werd in Breda geraakt door een ijzeren voorwerp gegooid vanuit het publiek. De twee daders, beiden 23 jaar oud, werden door de politie aangehouden. Twee dagen later werden ze weer op vrije voeten gesteld. ,,We hebben alle veiligheidsmaatregelen getrof fen. Maar met 11.500 toeschouwers kun je nooit alles uitslui ten", zegt Kees van Haperen, binnen het bestuur belast met vei ligheidszaken. NAC dient een verweerschrift in. Als de club toch een straf krijgt opgelegd, 'zullen we de daders verantwoordelijk stellen', aldus Van Haperen. Chovanec krijgt half miljoen den haag Sparta Praag heeft Jozef Chovanec bijna 500.000 gul den betaald als dank voor zijn overstap, nu twee jaar geleden van PSV naar Sparta. De president van Sparta, Petr Mach, heeft dit bekend gemaakt. Sparta Praag verkocht Chovanec eind 1989 aan PSV. De Tsjech brak in Eindhoven echter nooit door. Eind 1991 ging Chovanec terug naar Praag. PSV betaalde nog een half jaar zijn salaris door terwijl hij voor zijn vroegere club speelde. Chovanec, aanvoerder van Sparta, was aan het begin van dit sei zoen bijna trainer van zijn club geworden. Dat werd uiteindelijk Karol Dobias omdat het management oordeelde dat hij waarde voller was als speler. Atlanta'96 300 miljoen gulden duurder atlanta De organisatie van de Olympische Zomerspelen van Atlanta in 1996 valt 300 miljoen gulden duurder uit. Het Olym pisch comité deelde gisteren mee dat de uitgaven volgens de laatste berekeningen worden geraamd op ongeveer 1,520 mil jard dollar, ruim drie miljard gulden. Wat de oorzaak is van de kostenstijging werd niet bekendgemaakt. Aan inkomsten is een bedrag van 1,580 miljard dollar begroot. De winst van zestig mil joen wordt op voorhand gebruikt om sportaccommodaties voor het evenement te bouwen en in te richten. Spelbos blijft tot '96 in Breda breda» Ron Spelbos heeft zijn contract bij NAC met twee jaar verlengd. De trainer blijft, indien zich geen nationale of interna tionale topclub meldt, tot de zomer van 1996 in dienst van de Bredase club. De oud-prof heeft opnieuw in zijn contract een clausule laten opnemen dat hij tussentijds mag vertrekken bij een sportieve en/of financiële verbetering. Spelbos (39) ging in januari 1993 aan de slag bij NAC als opvolger van Piet de Visser, die om gezondheidsredenen zijn werkzaamheden moest staken. De oud-Ajacied won met zijn nieuwe ploeg meteen een periode- titel en dwong daarna via de nacompetitie promotie af. In de eredivisie is NAC dankzij de jongste zege op Roda IC (2-1) in middels opgeklommen naar de vijfde plaats. Jan Zoetemelk naar LFC leiden» Jan Zoetemelk is aangesteld als trainer van het Leidse LFC. Zoetemelk is door het bestuur aangetrokken als opvolger van Hennie Beerenfenger, die de zaterdagvierdeklasser De Sleu tels gaat trainen. Voorschotenaar Zoetemelk is thans interim trainer bij UDWS. Hij heeft al eerder de manschappen van LFC onder zijn hoede gehad. Emmen strikt Looyen. emmen Leen Looyen keert terug in het Nederlandse betaalde voetbal. De 46-jarige trainer uit Nijmegen treedt na de zomer in dienst van de eerste-divisieclub Emmen. Hij heeft een contract voor twee seizoenen bij zijn nieuwe werkgever getekend. De er varen oefenmeester wordt de opvolger van René Notten, die na de competitie bij de Drentse club moet vertrekken. Looyen was het vorige seizoen als interim-coach werkzaam bij FC Gronin gen.'Daarvoor was hij in dienst bij Vitesse, NAC, NEC, RKC en het Zwitserse St. Gallen. Looyen heeft dit seizoen geen club on der zijn hoede. Wel geeft hij enkele opleidingscursussen in op dracht van de KNVB. Eerste zege Van Poppel aigues-mortes Jean Paul van Poppel heeft de eerste overwinning van het nieuwe wielerseizoen op zak. Donderdag won de Neder lander in Aigues-Mortes de tweede rit van de Ster van Bessèges. In de sprint versloeg hij de Belg Peter van Petegem en de Frans man Francis Moreau. Van Poppel werd ook leider in het alge meen klassement. Wielrenner Danny Nelissen moet stoppen wegens hartritemstoornissen Vrijwilligers raken gewond lillehammer sittard/wemeldinge npa Hij wist wat hij wilde, Danny Nelissen. Binnen drie jaar moest hij een toprenner zijn. Anders hoefde het niet Maar het hoeft nü al niet meer. Nelissen is 23 jaar, heeft nog een hele carrière voor zich, maar moet stop pen. De Limburger hoefde die drastische beslissing niet eens zelf te nemen. Dat deden anderen wel voor hem. De specialisten van Cardiosport bijvoorbeeld, ver bonden aan het Veldhovense St. Jozefziekenhuis. Na grondige bestudering van de laatste inspanningstest (18 januari) was het team unaniem van oordeel dat verder fietsen op topniveau te riskant zou zijn. De bij Nelissen geconstateerde hartritme-stoornissen waren ook voor diens ploegleider reden genoeg om de zaak af te bla zen. Cees Priem (TVM) gisteren resoluut: „Ik heb een rotsvast vertrouwen in die lui. Als zij zeggen dat het te link is om door te gaan, dan is dat zo. Er is nog nooit een coureur van mij zo maar gestorven en dat wou ik graag zo houden. Voor mij mag Danny niet meer rij den." Zo komt een abrubt einde aan een wat ooit nog een veelbelovende wielercarrière leek. Hij moest nog twin tig worden toen hij, namens PDM, met een zesde plaats debuteerde in het criterium van Maastricht. In de drie jaar die daarop volgden zou Danny Nelissen vooral in de wat lastige kleinere rittenkoersen prijs rijden. Hij won etappes in de Bicicleta Vasca en de Ronde van Aragon. Zijn mooiste overwinning behaalde hij in '92, in de Grote Prijs Wallonië. Op de ziekte van Pfeiffer ('91) na, werd zijn carrière niet gekenmerkt door pro blemen van medische aard. Het laatste jaar fietste Nelissen in dienst van TVM. Hij reed 130 koersen en won alleen een rit in de Ronde van Asturië. Dat zinde hem niet, zodat hij in overleg met Priem besloot dit jaar selectiever te werk te gaan. Al liet Danny Nelissen zich moeilijk intomen. „Het was een ijzervretertje," zegt Priem, „een mannetje dat wist wat- ie wilde. Hij kon alles redelijk tot goed: tijdrijden, sprin ten, bergop rijden. Een type Skibby of Fondriëst, met een grote toekomst voor zich. Een talent zoals er niet veel rondrijden. Het is dan ook een grote tegenvaller, al hoefde ik over de beslissing geen moment na te den ken." Danny Nelissen deed dat zelf wel. Hij had het giste ren nog niet verwerkt en vertrok, om zijn gedachten te verzetten, voor een avondje stappen met vrienden. De renner: „De ritmestoornissen waren zo ernstig dat ik het advies kreeg onmiddellijk te stoppen. Ik snap er niks van, nooit is er iets geweest dat hierop zou kunnen duiden. Ik voel me ook prima. Thuis heb ik vijftien uit draaien van eerdere inspanningstesten liggen. Daarop is niets te zien. Hoe kan dit nou ineens? Ik klamp me maar vast aan het feit dat er nog onderzoeken zullen volgen. Al denk ik nietwdat de kans groot is dat ik terug zal keren in het peloton." Volgens Jan Hoogsteen, verbonden aan het Sint Jo zef-ziekenhuis is het heel goed mogelijk dat hartritme- stoornissen zich 'plotseling' voordoen. De cardioloog, op de recente TVM-ploegvoorstelling nog gepresen teerd als de leider van het wetenschappelijke project Koga-TVM, wenste niet in te gaan op het specifieke ge val Nelissen. Wel stelde hij in zijn algemeenheid: „Oude resultaten zeggen soms niks. We laten duursporters niet voor niets periodiek terugkomen voor een inspan ningstest." Halverwege de jaren tachtig overleed een aantal wiel renners plotseling, Johannes Draaijer en Connie Meijer waren de bekendsten. „Percentueel te verwaarlozen natuurlijk, maar elke dode is er een te veel", aldus de cardioloog. „Bij een acute hartdood moetje globaal een onderscheid maken tussen mensen boven en onder de 35. Boven de 35 is er dan vaak sprake van een hartin farct, onder de 35 gaat het doorgaans om een hartziek te, die tijdens onderzoek met een echo-cardiogram is op te sporen." Trainer Den Haag twee jaar bij zaterdageersteklasser Met Mark Wotte heeft FC Lisse de jonge, ambitieuze trai ner binnengehaald, die de zaterdageersteklasser zo graag wilde hebben. Wotte is 33, heeft zijn sporen verdiend als profvoetballer en heeft het vak van oefenmeester geleerd bij ADO Den Haag. Hij is momenteel de assistent van Nol de Ruiter. ,,Ik wilde FC Lisse en Lisse wilde mij, dus dat komt mooi uit", toonde de Voorburger zich gisteravond op Ter Specke bijzonder ingenomen met zijn tweejarig contract. lisse rob onderwater Mark Wotte werd uiteindelijk uit de hoed met liefst 40 sollici tanten getoverd. Over de opvol ging van Ruud Bröring, volgend seizoen trainer bij Noordwijk, deden de wildste geruchten de ronde. Een uur nadat bekend werd dat Bröring en FC Lisse uit elkaar zouden gaan, verscheen tot ergernis van Lisse-voorzitter Huitema op het Haarlemse ka belnet het bericht dat John Eel- man als opvolger was gecon tracteerd. Lisse nu net niet te wachten. De nieuwe trainer moest jong, dy namisch en het liefst werkzaam zijn in het betaalde voetbal. Uit eindelijk kwam de headhunters van de zaterdageersteklasser te recht bij Mark Wotte. Elftalbe geleider Frans van der Laan: „In het geruchtencircuit stuitten we op zijn naam. Hij was de man die we zochten." Waarmee is aangetoond dat de omslachtige, tijdrovende sollicitatieprocedu re een perfecte afleidingsma noeuvre was om de 'echte' man uit de wind te houden. Mark Wotte dus. Tot voor kort had hij nog een contract voor het komende jaar bij ADO Den Haag op zak. In het 91-92 werd hij als jeugdtrainer vijf maanden voor de leeuwen geworpen na het ontslag van Co Adriaanse. Wotte: „Een hele goede ervaring was dat. Ik hoef de daar ook niet weg. Maar de laatste maanden is de werksitu atie veranderd. Ik wil me niet uitlaten over de oorzaken. Maar het was voor mij de reden om het bestuur te vragen om mijn contract te ontbinden. Profvoetbal Waardoor de weg vrij kwam voor FC Lisse. „Het was trou wens beter voor mijn ontwikke ling om bij een topamateur als FC Lisse aan de slag te gaan. Ik wil straks het profvoetbal in en als je op de cursus poach be taald voetbal wilt komen, moet je zelfstandig werken. FC Lisse dus als opstap naar het profvoetbal. Wotte: „Zo moet je dat niet zien. Dat is een diskwalificatie van Lisse. Ik wil hier ervaring opdoen. Wat dat betreft zit ik hier goed, want de organisatie hier is bijna dezelfde als bij een profclub." Wotte is aangetrokken om FC Lisse op alle niveau's naar een hoger plan te tillen. „In de eer ste plaats het eerste elftal, maar het is de bedoeling dat de door stroming beter op gang komt. Mark Wotte, de nieuwe trainer van I Dat gaat het worden". De A-jeugd speelt bijvoorbeeld veel te laag voor een topper als FC Lisse." Daarom krijgen de jeugdtrai ners en senioren-assistenten de komende maanden veel huis werk mee. Alle selectie-elftallen, van het eerste tot en met de D-pupillen, gaan onder de su pervisie van Wotte dezelfde speelwijze hanteren. .Achterin een op een, een doorschuiven de libero en drie spitsen. Dat gaat het worden", zegt Wotte. Salaris De trainer toucheert een salaris 'dat niet lager en ook niet hoger' ligt dan wat hij bij ADO Den Haag ontvangt. Waarmee voor Wotte een financieel probleem is weggenomen, want hij heeft naast het voetbal een deeltijd baan bij het het Haagse Seg- broekcollege. Wotte, hij speelde als prof bij Den Haag, Vlaardingen, Feye- noord en SW, houdt van aan vallend, spectaculair voetbal. „Ik heb een hekel aan wedstrij den waarin niks gebeurt." Hij weet dat hij in het zaterdagvoet bal goed zit. „Ik ken het zater dagvoetbal, want ik scout hier veelvuldig in de omgeving." Wotte trappelt van ongeduld om te beginnen. „Ik ben toe aan uitdaging. Den Haag is een fijne, maar heel moeilijke club. Nergens is de druk voor een trainer groter dan bij Den Haag. Nol de Ruiter is niet te benijden. Hij moet van wege de bezuinigingen allerlei beslissingen nemen. Zoals de verkoop van Cor Lems. Nou, dan zijn de supporters tot alles in staat. En met alles bedoel ik ook alles." De spelersgroep van FC Lisse toonde zich bijzonder ingeno men met de nieuwe man. René Ras: „Het is een voordeel dat hij hoog heeft gespeeld. En hij is jong en ambitieus. Dat heeft de ze groep nodig." sneeuwval de afge lopen dagen in de Olympische hoofdstad Lillehammer heeft gisteren tot het eerste ongeval geleid. Drie Noorse vrijwilligers liepen verwondingen op toen een dak van een hotelgebouw onder de druk massa instortte. Het trio v het dak bezig r men. De drie medewerkers moes ten met tal van lichte verwon dingen naar het ziekenhuis worden vervoerd. Het leger is overigens inge schakeld om ruim 10.000 lunch pakketten voor vrijwilligers op nieuw in te pakken. Tot ontstel tenis van sponsor Coca-Cola, zaten er pakjes vruchtensap in. Die worden nu verwisseld voor blikjes frisdrank. Meer controles bij atletiek Nederlandse atleten krijgen in 1994 dopingcontroleurs uit ei gen land op bezoek. De Konink lijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) kondigde gisteren in Nieuwegein voor dit jaar hon derd controles aan. De groep die gecontroleerd kan worden omvat zo'n zestig sporters die behoren tot de A-, B- en C-se- lecties. Naast Nederlandse contro leurs kunnen de atleten ook be zoek verwachten van officials van de Internationale Amateur Atletiek Federatie (IAAF). De in ternationale bond voert met zijn vliegende brigade in princi pe alleen testen uit onder atle1 ten die tot de eerste twintig van de wereld behoren. In Neder land heeft zich tot nu toe echter nog nooit een internationale controleur laten zien. Koeman maakt kostbare fout barcelona anp Een fout van Ronald Koeman was donderdag de oorzaak dat tweede-divisieclub Betis Sevilla de weg versperde van het grote Barcelona naar de halve finales van de strijd om de Spaanse be ker. De Nederlander kopte na een half uur, belaagd door een te genstander, de bal te hard terug op doelman Busquets. Deze kreeg het leer niet onder con trole, Juanito wel en scoorde: 0- 1. De eerste wedstrijd in Sevilla was in 0-0 geëindigd, lohan Cruijff miste tijdens het beker duel in Nou Camp de geschors te Romario. amsterdam npa Jari Litmanen (22) is moe. „Ik slaap nooit na een wedstrijd." Hij slaagt er niet in om de koffie droog over te brengen. „Mijn hoofd is moe", klaagt hij, „en mijn lichaam is ook moe." De voetballer sloft naar zijn plaats. In één nachtje van de verse ve dette verschrompeld tot de versleten veteraan? En de dag moet nog beginnen. Het lijkt van de buitenkant al lemaal vanzelf te gaan bij Jari Litmanen, die prachtige acties, de mooie doelpunten. Alsof het nauwelijks moeite kost. Maar de drang naar de absolute contro le, naar perfectie, kost ver schrikkelijk veel energie. Het zuigt hem iedere wedstrijd^weer leeg. Toch zal hij niet rusten voordat de bal doet wat de geest beveelt. „Ik droom van een foutloze wedstrijd. Ze vonden het maar een vreemd joch, daar in het Finse Lahti. En dat kwam niet alleen omdat hij er anders uitzag met zijn bleke gezicht en een raven zwarte kop met haar. Zelfs het feit dat-ie voetballen leuker vond dan ijshockey werd hem vergeven. Nee, het was wat an ders. Ze vonden de kleine Jari maar een zonderling. Altijd in z'n eentje op dat voetbalveld. Uren achter elkaar. „Ze vonden me een beetje gek", lacht hij nu. „Ze snapten er niets van." De bal als deel van het li chaam. Verlengstuk van de voet. Sommige voetballers heb ben het van nature. Het zijn dan ook de natuurtalenten. Jari Lit manen wilde dolgraag topvoet- baller worden. Hij had het ta lent, maar er was meer nodig om de hemel te halen. Hij be sefte al heel vroeg dat hij veel harder moest werken dan die Europese of Zuidamerikaanse voetballers bij wie blijkbaar al les vanzelf ging. Vijanden Dat balgevoel. Alsof de bal en de voet samensmolten, tot één natuurlijk geheel. Dat wilde hij ook. Maar de volgende dag stui terde die bal steeds net de ver keerde kant op. Vrienden? Vij anden waren het, de bal en hij. „Ik was altijd alleen met de bal. Vijf, zes uur per dag. Dat was best frustrerend, vooral in het begin. Alles ging mis. De ballen sprongen van de voet, schoten huizenhoog over het doel of zwaaiden naar de cornervlag." Het maakte de jonge voetbal ler nog meer bezeten om de baas over de bal te worden. „Als er weer wat mislukte, dacht ik alleen maar: ik moet harder trainen. Nóg harder." Het was moeilijk te begrijpen voor de mensen in Lahti. „Geen voetbalcultuur", weet Litmanen inmiddels. In zijn jeugd trok hij op met vier vrienden. Die vier spelen nu ijshockey in de Finse hoogste klasse. En Litmanen is de nieuwste held van de Finse sportwereld. De PTT in Finland heeft zelfs een reclamecampag ne rond Litmanen opgebouwd. Een ansichtkaart met voorop de tronie van de voetballer en ach terop het voorgedrukte adres van stadion De Meer in Amster dam. Het postvak van Jari Lit manen puilt iedere dag uit. Leergierig Leergierig was-ie. Daarom trok hij er ook heel jong op uit om de echte voetbalcultuur te proe ven. Twee weken bij Leeds Uni ted ('maar ik ben niet zo'n fan van het Engelse voetbal'), veer tien dagen bij Barcelona ('prachtig, wat een mooie erva ring'), bij Xamax Neuchatel in Zwitserland, Malmö, PSV, Roda JC en Racing Genk. „Ik wilde al les zien, élles meemaken." Een contract kreeg hij niet. „Daar'was ik ook niet op uit." Totdat de papierfabriek MyPa, met dezelfde naam als de voet balclub waar Finlands grootste talent op dat moment speelde, anderhalf jaar geleden via de Nederlandse vestiging in Noord-Holland een voetballer bij Ajax aanbood. Drie dagen waren genoeg voor de eerste handtekening onder het eerste contract. Litmanen had het lang niet gemakkelijk in zijn eerste Ajax-jaar. „Ik sprak de taal niet, ik kon de trainers niet verstaan, ik was alleen hier en het voetbal was hier heel anders", is de bondige samenvatting van de problemen. Simpel Inmiddels praat-ie een aardig mondje Nederlands, absorbeert hij alle aanwijzingen van de trainers, zorgt zijn vriendin voor een 'thuisgevoel' en heeft hij van het Nederlandse voetbal ook het een en ander begrepen. Met 21 goals in 20 wedstrijden is Jari Litmanen dit seizoen zelfs topscorer van de eredivisie. „Daar snapte ik in het begin weinig van. Ik ben eigenlijk nooit zo'n schutter geweest. Maar ik heb wel altijd geweten dat ik doelpunten kon maken als ik wilde. Het was alleen een kwestie van je techniek gebrui ken, ontwikkelen. Eigenlijk heel simpel. Als je een fout maakt, moet je zorgen dat het de vol gende keer beter gaat. Oefenen, verbeteren. Het gaat om het ge voel dat je hebt als je aan de bal komt. Ik was lang onzeker, druk. Nu ben ik rustig. Omdat ik het gevoel heb dat ik die bal in de meeste situaties de baas ben." Al die tienduizenden uren in het koude Lahti, tussen schou derophalende Finnen en ijshoc keyende vrienden, ze hebben Jari Litmanen is dus een te- hem gebracht waar hij heen vreden mens. „Nooit. Ik ben wilde. Het is bij Ajax het verschil nooit tevreden. Want een voet- geworden tussen de natuurlijke baller is nooit klaar. Elke wed- topper, Dan Petersen, en de strijd gaat er wel iets mis. Er zijn trainingstopper. Niemand kan altijd nieuwe dingen om te le en durft om Litmanen heen. ren." Voor het bestuur van PSV is het seizoen '93-'94 al maanden voorbij. De titel is onbereikbaar, in de Europa Cup werd de ploeg al in de eerste ronde uitgeschakeld. Het is pappen en nathouden in Eindhoven, tot mei. De wedstrijd tegen Ajax is er zondag een die vooral om prestige gaat, voor PSV dan. Van belang is verder alleen het veldspel: verliezen én van het veld worden gespeeld is nooit lekker, ook niet voor een club die zich vooral bezig houdt met renovatiewerk. Volgend seizoen moet de opgaande lijn weer worden opgepakt, het seizoen '95-'96 is er om terug te keren naar de top. Zo heeft het bestuur van voorzitter Bill Maeyer het bedacht. De aankoop van Zé Elias en Rivaldo is slechts een eerste stap op weg naar het herstel. Met de twee jonge, linksbenige Brazilianen verwacht PSV de as van het elftal voor driekwart rond te hebben: Elias wordt op langere termijn gezien als de ideale libero, Wouters moet nog even mee als centrale mid denvelder, Rivaldo wordt de man achter de spits. Dan moet alleen die spits nog gevonden worden en zal er (waarschijn lijk) een opvolger voor Van Breukelen moeten worden aange steld. Met Wim Kieft gaat PSV in elk geval niet door. Met Erik Meijer misschien ook niet. Over de sterke Limburger bestaan twijfels of hij wel de kwaliteiten heeft die PSV vraagt. Waar schijnlijk krijgt hij komende zomer echter het voordeel van de twijfel. Probleem voor PSV is dat er geen fatsoenlijke rechtsback en rechtsbuiten te koop zijn. Het is dan ook pikant dat PSV de ontwikkelingen in de Japanse J-League nauwlettend gaat vol gen om te zien hoe Gerald Vanenburg zich daar houdt. Het nieuwe bestuur van PSV ziet de kleine technicus liever van daag dan morgen terugkeren, maar wacht nog even af. Ook de aankoop van Marciano Vink wordt nog steeds over wogen, zeker nu de berichten steeds sterker worden dat de oud-Ajacied in Genua alleen nog op de tribune zit. Voor trainer-coach Aad de Mos is PSV-Ajax weer wel van belang: hij heeft al eerder dit seizoen de giftige adem van bo ze supporters in zijn nek gevoeld. Voor het bestuur van PSV is het een teken van belang wanneer de fans zich tegen de coach keren. De Mos heeft ook bij het bestuur nog geen han den op elkaar gekregen met zijn niet zelden onnavolgbaar be leid. Voor consequenties is het echter nog te vroeg. Boven dien meent men dat De Mos precies de goeie man is om PSV door een periode van herstelwerkzaamheden de weg te wij-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25