'Lakenhal dreigt af te glijden' 'Kunst AZL schept huiselijke sfeer' Nadruk op muziek 'L'Orfeo' 'Boek maakt geen lawaai' Cultuur&Kunst Groen licht restauratie Lakenhal Franse prijs Hella Haasse VRIJDAG 4 FEBRUAR11994 23 Benefietconcert in Valkenburg valkenburg* Fluitiste Maria Bol en organist Wim Loef geven vanavond een concert in de Ned. Hervormde Kerk in Valken burg. Zij zullen onder andere werken van Haydn, Krebs, Bartok en Toliver ten gehore brengen. Naast het concert is er in de hal en de zaal van de kerk een expositie van drie Valkenburgse kun stenaars. Riet Rosier, Joke van Tol-Bontenbal en Winfried Mo lenkamp tonen onder andere schilderijen, foto's, beelden en portretten. De opbrengst van de avond is bestemd voor hulp aan het dorp Visea in Roemenië. De expositie is geopend vanaf 19.00 uur en het concert begint om 20.00 uur. Toegang kost 12,50 gul den, voor kinderen tot 16 jaar bedraagt de toegang 5 gulden. Open podium voor schrijvers alphen aan den run* Literair Café Alphen geeft schrijvers en dich ters uit de regio op 10 februari de gelegenheid eigen werk voor te dragen. Zij kunnen daarmee hun werk toetsen aan een select publiek. Alles dat met de Nederlandse taal te maken heeft komt in aanmerking, zoals poëzie, proza, columns en reisverhalen. Het open podium wordt gehouden in de bioscoopzaal van Ex pressie '70, naast het Parktheater en begint om 20.30 uur. Toe gang kost 2,50 gulden. Vertellingen bij Silvester leiden Jeugdboekhandel Silvester aan het Rapenburg in Leiden organiseert een serie vertellingen op zondagmidda gen. De vertellingen zijn bedoeld voor iedereen vanaf zeven jaar. Op 6 februari vertelt Anne Brands 'Wassilissa de Scho ne', een Russisch sprookje. Frans Bouwmeester vertelt op 20 februari 'De gouden Grauceanu', een Roemeens sprookje en speelt daarbij op zijn bamboefluit. Op 6 maart vertelt Johan Versteyhe 'Verhalen met een knipoog'. Willemien Ferman vertelt 'Maria Morewna', een Russisch sprookje, op zondag 20 maart. De legende 'De Koningszoon van Ierland', wordt op 17 april door Egbert Balsma verteld, omlijst door Ierse muziek. De vertellingen beginnen om 15.00 uur en de toe gangsprijs is vijf gulden. Kaartjes voor concerten Phil Collins dortmund/parus* Phil Collins start in april zijn Europese 'Both- Sides' tournee. Op zaterdag 5 februari begint de voorverkoop voor zijn concerten in Dortmund en Parijs. De concerten van 1,2,9 en 10 april in de Prins Willem Alexanderhal in Utrecht zijn geheel uitverkocht. Op 15 en 19 april treedt Phil Collins op in de Westfalenhalle in Dortmund en op 10 september in sportpaleis Bercy in Parijs. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de VVV-bespreekbu reaus en de bekende voorverkoopadressen. Drie exposities in de regio regio In het Leeuwenhorst Congres Centrum in Noordwijker- hout is een expositie van textiel en grafiek van Trees de Vries. Geweven kleden, prenten en etsen zijn tot 10 maart te bewonde ren. In het gemeentehuis van Zoeterwoude wordt op vrijdag 4 maart een overzichtstentoonstelling geopend van het werk van de Zoeterwoudenaar Ap van Doorn. Van Doorn exposeert land schappen en stillevens in diverse technieken. In bezoekerscen trum De Oranjekom in Vogelenzang exposeren drie amateur kunstschilders die zich hebben laten inspireren door de Amster damse Waterleidingduinen. De ruim dertig getoonde werken van Co Groskamp, Henk Heidweiller en Tom Puts zijn tot en met 6 maart te zien. Op maandag en vrijdag is henbezoekers centrum gesloten. Creatieve cursussen in Leiden leiden De Leidse Vereniging van Popmuzikanten organiseert een vervolg-workshop popmuziek voor beginnende muzikan ten. De workshop wordt begeleid door enkele ervaren popmuzi kanten en bestaat uit acht bijeenkomsten die afgesloten worden met een optreden. De eerste bijeenkomst is op 7 februari om 20.00 uur in het Muziekhuis M123 in Leiden. De kosten zijn 75 gulden per deelnemer. Opgeven kan bij de LVP, telefoonnum mer: 130984. Het LAK begint binnenkort weer met een groot aantal creatieve cursussen op het gebied van drama, literatuur, beeldende kunst, muziek en fotografie. De cursussen zijn voor iedereen toegankelijk. Het cursusboekje is gratis verkrijgbaar bij het bureau van het LAK. De inschrijving voor op 8 en 9 februari van 19.00 tot 20.30 uur in het LAK. 'Bezoekersaantallen van tentoonstellingen zijn ronduit slecht Het gaat helemaal niet zo goed met De Lakenhal als vaak wordt beweerd. De conservator oude kunst van het ste delijk museum, Christiaan Vogelaar, windt er geen doek jes om: ,,De bezoekersaantallen zijn ronduit slecht; de tentoonstellingsmogelijkheden zijn penibel en de kansen om het museum op te waarderen door een versterking van de vaste collectie strandt op een nijpend gebrek aan geld en ruimte. Als er niet snel iets gebeurt dreigt De La kenhal af te glijden naar een museum van provinciaal ni veau," is zijn zorgwekkende conclusie. de collectie moderne kunst die het museum in huis heeft. Wer ken uit de eerste helft van deze eeuw zijn bijna niet aanwezig. Dat betekent dat je werken moet aankopen of lenen. Zo'n inhaalmanoeuvre is nauwelijks haalbaar omdat er het geld niet voor is. Misschien moeten we wel concluderen dat het te laat is om die aansluiting te maken, als je tenminste geen grote kwa liteitsverschillen wilt accepte- „A1 die optimistische verhalen dat het zo goed gaat met De La kenhal, daar zet ik wel een paar vraagtekens bij', zegt Vogelaar. „Natuurlijk is een aantal goede initiatieven genomen de laatste tijd, maar die leiden niet tot een blijvende versterking van De La kenhal als een museum van na tionale en internationale klas- ït een aantal za ken op die zijn bewering onder steunen: „Het bezoekersaantal is de afgelopen jaren, ondanks het actieve expositiebeleid, niet gegroeid. Zelfs de bezoekcijfers van grote tentoonstellingen zijn onder de maat. Alleen 1992 ver toont een piek, toen we de Rembrandt- en Lievenstentoon- stelling in huis hadden. Natuur lijk zeggen bezoekersaantallen niet alles, maar wel iets. Verge lijkbare musea in Haarlem of Utrecht presteren bijvoorbeeld veel beter." „Door het gebrek aan ten toonstellingsruimte en financi en is het museum de komende jaren niet in staat exposities van formaat te organiseren. Daarin schuilt de grootste bedreiging voor De Lakenhal, namelijk dat het museum langzaam wegzakt naar het niveau van een provin ciaal museum. Gek genoeg wordt er in de politiek nooit ge sproken over het nationale of internationale belang van De Lakenhal, of over het econo misch voordeel voor de stad van grote tentoonstellingen. Inhaalmanoeuvre Het stedelijk museum heeft als concept gekozen voor het tonen van een doorgaande lijn. Dus het tonen van zowel oude als moderne kunst. „Dat is een ver standige keus geweest, maar die komt niet goed uit de verf," meent Vogelaar. „Door het ge brek aan ruimte missen de be zoekers bijvoorbeeld de aan sluiting tussen het 17de eeuwse en het 20ste eeuwse landschap. Het idee is wel aardig, maar de uitwerking is voor het publiek niet duidelijk." „Dat heeft ook te maken met „Als je de aansluiting met de moderne kunst per se wilt moet de gemeente er de financiële middelen voor geven, en moet de Lakenhal formuleren wat precies haar verzamelbeleid is. Wil men werk van alleen Leidse kunstenaars kopen? Of van al leen Nederlandse kunstenaars? Of ook van internationale kun stenaars? Dat zijn wagen die zelden gesteld worden. Waardering Wat de afdeling oude kunst be treft is er volgens Vogelaar een beetje een houding van: „Daar hoeven we weinig aan te doen, want de mensen komen er toch wel op af. Die achterover leu nende houding vind ik heel jammer. Uit onderzoek is het afgelopen jaar gebleken dat de oude kunst en de stijlkamers door zowel Nederlandse als bui tenlandse bezoekers het hoogst worden gewaardeerd. Ik denk, als dat je sterke kant is als mu seum, dat je ook die kant meer profiel moet geven. Dat gebeurt, met uitzondering van af en toe een tentoonstelling en de reno vatie van de zalen, veel te wei nig. In de beoogde nieuwbouw is bijvoorbeeld geen ruimte ge reserveerd voor de permanente collectie oude kunst. Dat vind ik niet verstandig." „De oude kunst is in De La kenhal altijd het paard geweest dat de kar trok. Als de kar zwaarder wordt, moet dat paard dus ook wat meer te eten krij gen. Van de Rijksdienst Beel dende Kunst hebben we nu een 12-tal 17de-eeuwse landschaps schilderijen in bruikleen. Als we de ruimte hadden zouden we ook nog een 30-tal andere Christiaan Vogelaar: „De oude kunst is in De Lakenhal altijd het paard geweest dat de kar trok. Als de kar zwaarder wordt, moet dat paard dus ook wat meer te eten krijgen." foto holvast/marklamers meesterwerken kunnen krijgen. „Ook voor de circa 150 oude trokken. Een aantal schilderijen Werken die we nooit zouden werken die we noodgedwongen dat in De Lakenhal had kunnen kunnen kopen. Die kunnen we elders hebben moeten onder- krijgen, is nu al in andere mu- voor nop krijgen, maar die kans brengen bestaat geen plan. Ik sea. Dat is toch geen gunstige moeten we laten liggen omdat zou graag zien dat dat meer in ontwikkeling. Ik denk dat De er geen ruimte voor is." de discussie zou worden be- Lakenhal beter verdient. Presentatie cd's van K&G De Show- en Marching- band K&G en het junioren orkest Jong K&G hebben beide een cd opgenomen. Die cd's worden morgen gepresenteerd in de Leidse Vredeskerk, waar burge meester Goekoop het eerste exemplaar overhandigt aan Elco Brinkman, leider van de Tweede Kamerfractie van het CDA en bescherm heer van K&G. De cd van de Show- en Marchingband is getiteld 'The Challenge'. Het ope ningsstuk 'The Challenge of a Fanfare' is speciaal voor deze gelegenheid gecom poneerd door P. Kleine Schaars, die verder bijna al le stukken van de cd arran geerde. De Show- en Mar chingband brengt ook een bewerking van de muziek uit de film The Wizz, waar mee zij een groot succes boekte op het Wereld Mu ziek Concours in Kerkrade. Verder is een selectie van melodieën uit de musical Les Misérables, uit het werk van John Williams en uit het repertoire van Gloria Estefan op de cd te beluis teren. Onder leiding van R. Vu ijk zijn enkele specifieke slagwerkstukken opgeno men. Het orkest stond tij dens de opnamen verder onder leiding van P. Kleine Schaars en J. Peters. 'Les Ambassadeurs' is de titel van de single-cd van Jong K&G. Op deze cd zijn composities te beluisteren van Nico de Jeu, oud-muzi kaal leider van K&G. Daar naast brengt Jong K&G mu ziek uit James Bondfilms ten gehore. R. Boelee, H. Vonk, J. Boele en P. van Glezen begeleidden het or kest tijdens de opnamen. De presentatie van de cd's zal worden omlijst door een kort concert door beide orkesten. De aanvang is om 15.30 uur, om 15.00 is de zaal open. «alice van schuppen „Kunst in een ziekenhuis is communicatie met de buiten wereld, het schept een huiselij ke sfeer. Kunst maakt een zie kenhuis minder zakelijk en vormt een punt van herkenning in hef gebouw." Met deze uit spraken maakte A. Cats, vice- voorzitter van de Kunststichting •AZL de essentie duidelijk van kunst in ziekenhuizen. Cats sprak gisteren in de Galerie van het AZL, waar de kunstwerken werden gepresenteerd die zijn uitgevoerd en aangekocht in het kader van de eenprocentsrege- ling Tweede Fase nieuwbouw van het ziekenhuis. De genodigden hebben zich verzameld in de Galerie. Ze be wonderen en kritiseren de kunstwerken ieder op hun eigen manier. De één druk pratend en gebarend, de ander stil en be wegingloos. De expositie is di vers. Glaswerk van Borek Sipek, schilderijen van Frank van He- mert en C.A. Wertheim en foto's van Edouard Boubat en Mario Giacomelli zijn slechts enkele van de kunstwerken die in de Galerie te bewonderen zijn. De Kunststichting AZL doet aankopen en geeft opdrachten aan kunstenaars. „Het geven van een opdracht aan een kun stenaar brengt wel beperkingen met zich mee", aldus Jacqueline Kleisen, coördinatrice van de Kunststichting. „Je zit vast aan bepaalde sfeer. We proberen daarom zo goed mogelijk met de kunstenaar te overleggen." In de aankopen wil de Kunst stichting zoveel mogelijk een duidigheid aanbrengen. „We hebben een lijstje gemaakt met kunstenaars die we een aantal jaren gaan volgen", vertelt Klei sen. „Daarbij ligt het zwaarte punt op kunstwerken op papier. Maar schilderijen krijgen ook -aandacht. Door het volgen van die vaste kunstenaars, krijgen we uiteindelijk éénmansexposi- ties. Je kunt dan als het ware af gesloten verhalen exposeren en mensen in één bepaalde sfeer brengen. Als er allemaal ver- recensie monica schiks Opera Amsterdam met L'Orfeo van Clau- dio Monteverdi. Solisten o.a.: Marcel Reijans, Hieke Meppelink, Paula de Wit en Gert-Jan Alders. The Academy of the Be- gynhof o.l.v. Roderick Shaw. Regie: Jeroen Lopes Cardozo. Gezien op 3/2, schouwburg, Leiden. Het kan raar lopen in een opera; in het begin zit je naar een zoet sappig tafereeltje te kijken van onwezenlijk glimlachende her ders en een poosje later komt onder veel gewapper van doe ken de futuristisch en luguber uitgedoste veerman van de on derwereld het podium op roei en. Er waren méér momenten dat de liefhebber van science fiction zijn lectuur op het podi um verbeeld kon zien. Maar ook de kenner van Renaissance schilderkunst moet zijn opge veerd bij het zien van toneel beelden als de opkomst van de godin Speranza als een lang zaam voortbewegend stand beeld van Mercurius. Als wonderlijke tableaux vi- Cultuurwethouder Koek (PvdA) heeft gisteren het groene licht gegeven voor de restauratie van de mo numentale voorgevel van De Lakenhal en voor de re novatie van één van de za len op de bovenverdieping, waar de historische collec tie is ondergebracht. De gevel van het uit 1640 daterende gebouw aan de Oude Singel wordt in oude luister hersteld. De sterk vervuilde, en aan erosie on derhevige, natuurstenen or namenten worden ge reinigd en in de oorspron kelijke kleuren geschilderd. Het zogeheten paviljoen op de verdieping, dat in 1966 werd gemoderniseerd, wordt ook in de oorspron kelijke staat terug gebracht. Het systeemplafond en de inzetmuren worden verwij derd zodat het monumen tale tongewelf weer te voor schijn komt en kan worden gerestaureerd. De kosten van de restauratie zijn ge schat op bijna een miljoen gulden. Dat bedrag wordt door subsidies en bijdragen uit verschillende potjes bij De Lakenhal en de gemeen te bijeen gebracht. De restauratie moet al snel beginnen, want voor dit najaar staat de tentoon stelling 'Leids Goed' op sta pel, over de geschiedenis van de Leidse textielindus trie, die onder meer in de te restaureren zaal wordt ge houden. vants wisselden de verschijnin gen op het podium elkaar op gezette tijden af. Dat er een psy chologisch regieconcept van rouwverwerking achter zat was voor de argeloze kijker niet echt duidelijk. De rouw betreft Orfeo die in de onderwereld afdaalt om zijn overleden geliefde terug te halen. Het zwaartepunt van deze opera lag echter toch bij de mu ziek. Monteverdi schreef werke lijk dramatische muziek bij de gemoedstoestanden van de per sonages, waarbij droefenis en ontzetting tot de prachtigste melodieën inspireerden. De ka le akoestiek van de schouwburg deed de zangkunst van Marcel Reijnders (Orfeo) alleen maar meer tot zijn recht komen. Alle zangers waren trouwens erg be dreven, van de droeve bood schapster (Paula de Wit) tot de countertenor Peter Rombouts (Speranza) met zijn hoge stem. De hele voorstelling werd ge dragen door de wonderlijk ge kleurde klanken van het schitte rend spelende barokorkest. De schrijfster Hella Haasse i;> benoemd tot „Officier des Arts et des Lettres". Deze hoge Fran se onderscheiding is haar gistel ren in Den Haag uitgereikt door de Frans ambassadeur in Ne derland, D. Bernard. Hella Haasse krijgt de onder scheiding voor haar gehele oeu vre. Een deel van haar werk is via de vertalingen van Anne- Marie Both-Diez inmiddels ook voor een groeiend Frans pu bliek beschikbaar. Bij de uitge ver Actes Sud zijn Oeroeg en Een Nieuwer Testament in ver taling verschenen en bij Dq Seuil De Gevaarlijke Verhou ding en Het Woud der Verwach tingen. In voorbereiding is de Franse vertaling van Heren varl de Thee (Du Seuil) en van Be richten van het Blauwe Huié (Actes Sud). Jubileumconcert van Alphens Mannenkoor Het Alphens Mannenkoor houdt op 17 maart een jubile umconcert in de St. Bonifatius- kerk in Alphen aan den Rijn. Het koor viert zijn twintigjarig bestaan. Speciaal voor deze ge legenheid js The Deep River Quartet uitgenodigd om een deel van het jubileumconcert te verzorgen. Het Alphens Man nenkoor brengt samen met de Alphense sopraan Lisette Em- mink enige werken uit bekende opera's en musicals ten gehore. De Rijnlandse Orkestvereniging zal met een orkest van veertig man voor de begeleiding zor gen. Kaarten kosten 17,50 gul den in de voorverkoop en 20 gulden op 17 maart aan de kerk. Het concert begint om 20.00 Boekieboekie exposeert Duizend-en-1 -brieven in Burcht rotterdam/leiden De beeldentuin, in de buurt van de AZL-galerie, werd ingericht door Marijke van der Wijst. Er zijn beelden te zien van Pjotr Müller, Elisabeth Stienstra, Henk Visch en van kunstenaars uit Zimbabwe. foto pr schillende kunstwerken doorel- kaar staan, vallen patiënten van de ene emotie in de andere als ze door het gebouw lopen." Kleisen wijst naar een groot olieverfschilderij van Frank van Hemert. De grootte van het schilderij en de felle kleuren trekken de aandacht van de gasten. Naast het schilderij han gen drie kleine lijstjes. „Dat zijn de voorstudies, de Schetsen van het grote doek", weet Kleisen. „Het leuke van het aankopen van werk van een bepaalde kunstenaar is dat je de ontwik keling van zijn werk kan volgen. Uiteindelijk heb je daar dan een overzicht van." De kunstcollectie in het AZL maakt volgens Kleisen kunst heel toegankelijk v „Veel mensen gaan niet naar een museum. Dat vinden ze iets voor de elite. Maar in het zie kenhuis is geen sprake van elite, er is geen drempel. Mensen lo pen zich hier te vervelen en kunnen dan plotseling als het ware gegrepen worden door een beeld of een schilderij. Dat is het leuke van de kunstcollectie in het ziekenhuis." Als Alice in Wonderland. Dat is de wonderlijke er varing die je opdoet tijdens een bezoek aan de ex positie Duizend-en-1 brieven die vanaf zondag 6 februari in galerie de Burcht in Leiden is te zien. De sprookjesachtige tentoonstelling bestaat uit il lustraties uit kinderboeken en speciaal voor de gelegenheid gemaakte kunstwerken. Zo is er de brief gericht aan 'Liefste': een kussen met daarop duizend kruisjes geborduurd. Prachtig zijn de gcl- lustreerde brieven van 'De Verliefde Postbodes' van Harriët van Reek. Samensteller is Boekieboekie, een rondreizend museum met als thuisbasis Rotterdam. Jet Manr- ho (34), zelf schrijfster van kindergedichten, be gon hier drie jaar geleden mee om kinderen en thousiast te maken voor het boek. „Een boek is een ding dat zelf geen lawaai maakt. Een televisie vraagt heel wat meer aandacht. Maar een boek is er altijd, speciaal voor jou. Je kunt een boek mee nemen, het op de hei lezen of in bed. Wij probe ren kinderen van boeken te leren houden, want als je eenmaal door een boek gepakt bent..." Met een eigen kwartaalkrant en exposities zoals Duizend-en-1 brieven probeert Boekieboekie dat doel te bereiken. „Het fenomeen brieven is bijna verdwenen", zegt Manrho. „Meestal krijg je alleen maar vervelende post: van de deurwaarder, of de uitnodiging iets te kopen of de mededeling dat je een prijs hebt gewonnen die je uiteindelijk nooit krijgt. Maar brieven kunnen leuk zijn. Er zijn brfé- ven zonder letters, wat handig is als je niet kunt lezen. Voor sommige brieven heb je zelfs geen pa pier nodig". Met het onthullen van de grootste liefdesbrief aller tijden openen wethouder Hennie Koek en schrijver Rudy Kousbroek zondag om 15.00 uur de Boekieboekie-tcntoonstelling In galerie de Burcht. Duizend-en-1 brieven is op maandag na dagelijks te bezoeken van 14.00 uur tot 17.00 uur. Tijdens de voorjaarsvakantie van 26 febru ari tot 7 maart zijn er speciale boekenspeur- tochten en kinderkunstclubs. Duizend-en-1 brieven duurt tot 24 maart.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23