'Boer moet zich aanpassen' Vogels tellen is best lastig Lease-fiets een goed alternatief Over leven Natuur en Milieu tegen Zestienhoven Milieukeur 'Agro' is in aantocht Werkvakantie in Turkije ter bescherming Monniksrobben VRIJDAG 4 FEBRUARI 1994 Opknapbeurt oud Floriade-terrein Amsterdam Het in Amsterdam-Zuidoost gelegen voormalige Floriade-terrein, noordelijk van de Gaasperplas, krijgt een op knapbeurt. In 1982 werd op deze plaats een park uit de grond gestampt met dure siertuinen, bijzondere beplanting, een net van bestrating en rustbanken. In de jaren na de Floriade raakte dit park in verval door gebrek aan onderhoud. Groengebied Am- stelland, dat het beheer van de gemeente Amsterdam heeft overgenomen, gaat het park voor 700.000 gulden opknappen. Het rosarium en de heidetuin worden hersteld, rhododendrons komen in de plaats van azalea's en weinig gebruikte paden ver dwijnen. Er wordt ook beplanting weggehaald, zodat meer door- .zicht de bezoekers een veiliger gevoel zal geven. IYN organiseert natuurcursus leiden» De Leidse afdeling van het IVN, de vereniging voor Na tuur- en Milieueducatie, organiseert dit voorjaar een natuurcur sus. De landschappen rondom Leiden met de karakteristieke flo ra en fauna worden door natuurgidsen belicht. Wilde planten, water- en zangvogels, waterbeestjes en landdieren: alles komt aan de orde tijdens de zes theorieavonden (op maandag) en de excursies. De cursus kost 60 gulden en is bedoeld voor iedereen die geïnteresseerd is in de natuur. Voorkennis is niet nodig, de theorielessen worden gegeven in de Sterrenv/acht aan de Kaiser- straat in Leiden. Voor nadere informatie en opgave kan worden gebeld met Els Löhr, telefoon 071-612450, bij voorkeur tussen 19.00 en 20.00 uur. Lezing over nachtvlinders hoofddorp» Tijdens het open weekeinde in de heemtuin Hei manshof in Hoofddorp op zaterdagmiddag 5 en zondagmiddag 6 februari houdt bioloog Rob de Vos een lezing over nachtvlin ders. De Vos is specialist in de beschrijvende insectenkunde en heeft onder meer studie gemaakt van de beervlindergroep Nyc- temera's in Zuidoost-Azië. Hij is ook specialist in nachtvlinders van Nederland en laat aan de hand van dia's zien dat er een enorme vormen- en kleurenrijkdom van deze dieren bestaat. De lezingen beginnen beide dagen om 14.30 uur in milieucentrum de Kijkdoos, Wieger Bruinlaan 1 te Hoofddorp. De heemtuin is vanaf 14 uur open. Toegang gratis. Oostvaardersplassen in AO-reeks Boekje de bekende AO-reeks (Actuele Onderwer pen) zitten boordevol informatie en meten toch slechts 18 bij 12 centimeter. Het onlangs verschenen 2500e boekje (in vijftig jaar) heeft de Oostvaardersplassen tot onderwerp. De boekjes geven 'een helikopter-view-achtige informatie, die appelleert aan de bewaarbehoefte van de lezers', zo zegt de redactie. 'Mensen werk, modder en massa's vogels,' meent V.L. Wigbeis van Rijks waterstaat de geschiedenis van de Oostvaardersplassen. Het ge bied is nu 25 jaar oud en kent een roerige geschiedenis in biolo gisch, planologisch en beheerstechnisch opzicht. Met zo weinig mogelijk menselijke ingrepen gaat de natuur hier haar i spelbare gang. Leidse milieubioloog onderzoekt bescherming weidevogels utrecht monica wesseling Rotterdam heeft behoefte aan goede woongebieden die niet worden verloederd door vlieg tuiglawaai. Zestienhoven moet gewoon worden gesloten. Uit breiding van de luchthaven kost ruimte die hard nodig is voor woningbouw. Bovendien is de toezegging van minister Maij- Weggen dat het vijf tot zeven uur per nacht rustig zal zijn, volstrekt onvoldoende. Tussen 21.00 uur 's avonds en 07.00 uur Dat is de mening van de stichting Natuur en Milieu. De ze is fel gekant tegen open hou den van Zestienhoven. Het Rot terdamse vliegveld is niet alleen erg hinderlijk, maar bovendien overbodig gezien de nabije lig ging van Schiphol, vindt de stichting. Onderzoek van de Gezond heidsraad heeft uitgewezen dat het vanaf 21.00 uur rustig moet zijn. Maij-Weggen hanteert niet alleen een te korte rustperiode, maar houdt volgens Natuur en Milieu bovendien te weinig re kening met de rust overdag. De weilanden van moder ne melkveehouderijbedrij ven kunnen een eldorado voor weidevogels zijn. Voorwaarde is dat de melk veehouders hun bedrijf een klein beetje aanpassen. Door in het voorjaar een week eerder te beginnen met grondbewerken en een strook grond nabij de slootranden onberoerd te laten, worden honderden vogellevens gespaard. Iets later maaien heeft hetzelf de gunstige effect en voor komt vergrijzing van de vo gelstand. Dat is de uitkomst van het on derzoek naar de mogelijkheden van weidevogelbescherming op het moderne melkveebedrijf waarop de Leidse milieubioloog M. Kruk half februari hoopt te promoveren. Kruk: „Weidevo gels worden op veel plaatsen al goed beschermd. De nesten van de dieren worden, voordat de melkveehouder het weiland maait, afgedekt of gemarkeerd. In Zuid-Holland alleen al zijn daar honderden vrijwilligers voor actief. Dat is op zichzelf prachtig, maar het zou nog be ter zijn als we een methode van bescherming vinden waar geen vrijwilligers voor nodig zijn. Im mers, vrijwilligers kunnen op een gegeven moment geen tijd meer hebben en niet voor elke hectare land is een vrijwilliger beschikbaar." Kruk heeft op een flink aantal melkveebedrijven in het weide gebied bij Ade en bij Voorscho ten jaren achtereen het wel en wee van de grutto, de kievit, de tureluur en de scholekster in kaart gebracht. De kievit broedt het vroegst en juist onder die vogelsoort vallen dan ook vele slachtoffers. Vroeg in het jaar rolt de melk veehouder het grasland om molshopen weg te strijken en de groei van het gras te bevor deren. Ongewild worden eieren en kuikens ook fijngedrukt. Kruk: ,,Een week eerder rollen scheelt aanmerkelijk. Er zijn dan nog nauwelijks nesten en dus is het aantal doden veel kleiner." De kieviten broeden bij voor keur vlakbij de slootrand. De milieubioloog: „Dik 70 procent van de kievitsnesten ligt binnen een paar meter van de sloot kant. Ontzie je die rand bij het Vijand misleid Misleiden van de vijand. Dat is volgens Kruk waarschijnlijk de reden waarom kieviten bij voorkeur vlak langs de slootrand hun nest ma ken. Een kievit loopt van zijn nest weg als hij onraad ruikt. Hij sluipt een stukje verderop en vliegt daar met enorm kabaal opeens op. De vij and 'denkt' dan dat het nest daar zit en is daar mee dus flink misleidt. Kruk: „Een greppel is een prima sluiproute en dus is broeden vlakbij die greppel veilig." Bovendien lopen de graslanden naar de kan ten toe vaak wat op. „Een hoge plek biedt beter overzicht over de omgeving." De ultieme verkla ring voor de voorkeur van de kievit is volgens Kruk de temperatuur van de broedplaats. Kievi ten willen kou en vinden die bij de slootkant. Mest De nieuwe milieuwetgeving verplicht boeren de mest in de grond te brengen in plaats van deze er zomaar over uit te strooien. Dat inbrengen gebeurt met kleine naalden (injectie) danwel door het trekken van sluiven waarin mest wordt ge druppeld. In beide gevallen wordt het perceel helemaal 'opengesneden'. De Leidenaar verwacht ramp zalige slachtpartijen onder de vogelstand. „Het enig afdoende middel is zorgen dat er wordt gemest als er nog geen vogels zijn, dus vroeg in het jaar. De melkveehouder rijdt laat mest uit omdat het natte land de zware machine niet kan dragen. Er moeten lichte machines wor den ontwikkeld zodat ze enkele weken eerder aan de slag kun- De eerste maaibeurt valt nog meestal samen met broedseizoen de weidevogels. Kruk: „Door twee weken later te dan gebruikelijk, neemt het het aantal geslaagde broedsels zo sterk toe, dat de populatie op sterkte blijft. Dat voorkomt ver grijzing en dus uitsterving op den duur van die vogelsoort. Al met al ziet de aanstaande promovendus goede mogelijk heden om op een modem boe renbedrijf op eenvoudige wijze de weidevogels te beschermen. „Vrijwel elke melkveehouder is liefhebber van weidevogels. Mits je de invoering van de maatregelen gewoon aan hen zelf overlaat en niet als een wijs neus maatregelen gaat afdwin gen, zijn ze best bereid mee te werken." De bescherming is niet koste loos. Kruk denkt dat het moge lijk moet zijn de melkveehouder te belonen voor de zogeheten natuurproduktie. Aan de Leidse universiteit wordt juist nu on derzoek hiernaar gedaan. Compost nog beter gebruiken UTRECHT MONICA WESSELING Gemeenten moeten het gebruik van de compost die gemaakt wordt uit groente-, tuin- en fruitafval stimuleren. Burgers die niet zelf composteren, moe ten bij de gemeente gratis com post kunnen afhalen. Zij kun nen die compost gebruiken in hun eigen tuin en bij het ver potten van planten. De plant soenendienst van de gemeen ten moet ook zelf compost ge bruiken op hun eigen grondge bied. Dat vindt de stichting Na tuur en Milieu. Zij concludeert dat gemeen ten nu nog nauwelijks gebruik maken van compost. In parken, bij de aanleg van nieuwbouw projecten, op taluds en in weg bermen kan heel wat compost worden weggezet. Ook als pot grond of in de land- en tuin bouw is de gft-compost prima te gebruiken, maar daar kunnen gemeenten minder invloed op uitoefenen. Op dit moment zamelen 448 gemeenten (bijna 70 procent) gescheiden groenafval in. Dat levert 905.000 ton groente-, tuin- en fruitafval op waaruit 362.000 ton compost gemaakt wordt. Brandhout in plaats van kolen en gas lelystad Nederland kan kolen en gas sparen door brandhout te gaan telen. Het moet om snelgroei ende stro-achtige en houtige gewassen gaan, geschikt om in elektriciteitscentrales te worden verstookt. Voigens NOVEM (Ne derlandse Onderneming voor Energie en Milieu) kan brand hout een aanzienlijke bijdrage leveren aan duurzame energie voorziening. Op kleine schaal nemen stroomcentrales al proeven met het verstoken van brandhout. In de Scandinavische landen ge beurt dat al langer. Berekend is dat wanneer Nederland nu met dergelijke energieteelt begint, in het jaar 2010 anderhalf procent van het energielevering uit brandhout afkomstig kan zijn. Om heel Nederland van stroom te voorzien uit brand hout zou een oppervlakte nodig zijn van 3,5 miljoen hectare met bijvoorbeeld populieren. Ter vergelijking: alle agrarische be drijven in Nederland hebben bij elkaar een oppervlakte van 2 miljoen hectare. Op studie dagen gaan steeds meer stem men op om de agrarische sector uit de problemen te helpen door bomen te planten voor energieteelt. keurmerk voor agrarische produkten 'Agio' is over een jaar rijp voor de markt. In de loop van 1995 zullen de eerste aardappelen, uien en broden met dit milieukeurmerk worden op gesierd. De agro-milieukeur is bedoeld voor agrarische produkten die op een relatief milieuvriendelijke manier geteeld zijn. Bij de ontwikke ling van dit keurmerk zijn producenten, handel, consu menten en milieu-organisa ties betrokken. Het onafhan kelijke Centrum voor Land bouw en Milieu is coördina tor. Eisen De organisatie is nog druk met het vaststellen van alle eisen waaraan de produkten met de agro-milieukeur moeten voldoen. Het gaat daarbij om het terugdringen van het gebruik van kunst mest en bestrijdingsmidde len, het verminderen van energie en afval en het te gengaan van verdroging en verstoring in het landschap. Volgens het CLM moeten de eisen zo streng zijn dat de consument goede garanties krijgt over de teelt van het produkt en anderzijds zo soepel dat voldoende produ centen eraan kunnen vol doen. Niet streng In de praktijk zal het nieuwe keurmerk niet zo streng zijn als het al bestaande EKO- keurmerk voor strikt biolo gisch geteelde produkten. Milieudefensie heeft al eer der laten weten zich zorgen te maken over 'de wildgroei aan milieulogo's, -keuren en -claims van de laatste jaren'. Het nieuwe agro-milieukeur- merk moet daar juist duide lijkheid in brengen. aattjjPags Beeld uit 1978, toen de fiets nog veel gebruikelijker i het woon-werkverkeer dan vandaag de d FOTO ANEFO Een op de vijf vogelsoorten in Nederland wordt met uitsterven bedreigd. Dat maakte Vogelbe scherming Nederland vorige week bekend. Het gaat om 56 van de 250 soorten, waaronder de eidereend, roerdomp, ijsvo gel, grutto en groene specht. Deze stand van zaken in de na tuur is bekend dankzij SOVON, de Samenwerkende Organisa ties Vogelonderzoek Nederland. Dit is een vereniging van vrij willige vogeltellers, die regelma tig verslag uitbrengen van hun lastige liefhebberij. De vogelbe schermers hebben de feitelijke gegevens van de vogeltellers hard nodig om het beleid te kunnen bepalen. De tellers zien op hun beurt graag dat hun ge tallen gebruikt worden. SOVON is in 1973 opgericht en heeft de eerste tien jaar be steed aan het in kaart brengen van de verspreiding van Neder landse broed-, trek- en winter vogels. Daarna zijn de vogels elk jaar nauwgezet gevolgd om vast te stellen of de soorten toe of af- Voor de meeste broedvogels wordt gewerkt met vierhonderd proefvlakken die verspreid over het land liggen. Daarin worden elk jaar bepaal de soorten vogels geteld. Som mige soorten die in kleinere aantallen voorkomen, zoals kor hoenders en lepelaars, worden in het hele land geteld. Blokken De ene vogelsoort telt makkelij ker dan de andere. Het is vrij simpel om in het voorjaar rei gernesten te tellen in een nog onbebladerd bos. Het tellen van zangvogels is al lastiger. Daar voor moet de teller een keer of tien in alle vroegte het veld in om zingende mannetjes in te tekenen op een kaart. Het tellen van grote aantallen steltlopers als grutto's, goudplevieren en kieviten gaat het beste als ze massaal opvliegen. De teller weet uit ervaring hoe groot een massa van honderd vogels in de lucht is en telt deze als blokken bij elkaar op met een mecha nisch handtellertje. Op de grond tellen kan ook. Daarvoor past de teller met be hulp van een telesdoop de vo gels in tientallen per blok af. Het tellen gebeurt zo snel mo gelijk om dubbele aantallen te voorkomen. Voor bepaalde soorten wordt er een landelijke teldag afgesproken. De telresultaten worden op het SOVON-kantoor in Beek Ubbergen gecontroleerd en ge automatiseerd op het Centraal Bureau voor de Statistiek. Ten behoeve van de nieuw versche nen Rode Lijst heeft SOVON alle ontwikkelingen van de af- gleopen 30 jaar op een rij gezet. Geslaagd proefproject van de ANWB De ANWB vindt het proefpro ject met lease-fietsen, gehou den bij zestien grote bedrijven in de Randstad, geslaagd. De werknemers van ondermeer de luchthaven Schiphol maakten een maand lang gebruik van gratis ter beschikking gestelde fietsen en regenkleding. Van de 780 proefpersonen zei na afloop 82 procent de fiets een 'zeer goed' of 'goed' alternatief te vinden voor de auto of het openbaar vervoer. Eén procent van de proefper sonen heeft de lease-fiets niet gebruikt. Drie procent was slecht over het experiment te spreken en tien procent had een matige waardering. De proef- verbinden wel voor waarden aan mogelijk blijvend fietsgebruik in de toekomst, wanneer ze tegen betaling op hun lease-fiets mogen blijven rijden. Ze zeggen niet te veel onkosten te willen maken. De proefpersonen zijn bereid per maand achttien gulden voor de lease-fiets te betalen, maar dan moet er wel keuze zijn tussen diverse soorten fietsen. De proefpersonen, die vrij on ervaren waren met woon-werk verkeer op de fiets, ondervon den in de praktijk dat fietsrou tes niet overal even goed zijn en dat de faciliteiten voor fietsers op de bedrijven nogal te wen sen overlaten. Vaak is er onvol doende stallingsruimte voor de fiets en geen fatsoenlijke om- kleed- en opfrisruimte voor de fietser. Veel deelnemers vonden het ook belangrijk, dat eventue le schade aan de fiets of lekke banden gerepareerd kunnen worden op het werk. Kort Het gaat bij projecten met lea se-fietsen overigens maar om betrekkelijk korte afstanden in het woon-werkverkeer. De ANWB noemt als reden voor het proefproject met lease-fietsen juist de geringe afstand die mensen per auto gewend zijn te overbruggen. Ruim de helft van alle werknemers in Nederland woont niet verder dan 7,5 kilo meter van het bedrijf. Die af stand fietsen in plaats van auto rijden vermindert de luchtver vuiling aanzienlijk, omdat au to's bij een koude start en op de korte afstand het meest vervui lend zijn. Vahzelfsprekend gaat meer fietsen ook filevorming te gen. Werkgevers noemen als bijkomend voordeel de betere bereikbaarheid van hun bedrijf en meer vrije parkeerplaatsen. Het argument tijd gaat niet op voor de verstokte automobi list. Berekend is, dat het afleg gen van die korte afstand per auto vrijwel net zoveel tijd kost als per fiets, zo rond de 23 mi nuten. Het eindrapport van de ANWB draagt de veelzeggende titel 'Is je auto kapot?'. De bond zegt ernaar te streven het nega tieve imago rond de fiets te doorbreken. Inmiddels zijn er al tien gespecialiseerde bedrijven die lease-contracten .voor fiet sen aanbieden. De Monniksrob behoort tot de tien meest be dreigde zoogdieren ter wereld. De vrij onbeken de zeehond komt voor in de Middellandse Zee en is chocoladebruin met een witte buikvlek. Op de Turkse westkust is de ontwikkeling van het toerisme één van de bedreigende factoren. Een samenwerkingsverband van de Monniks robben Onderzoek Groep AFAG (MET-Universi- teit, Ankara) en de Turkse Vereniging voor Na tuurbehoud TTKD is nu een proefproject gestart voor het behoud van de zeehond. Het proefpro ject is mede gefinancierd door het Wereld Na tuur Fonds. Onderzoek en behoud van de rob is het primaire doel en daarvor zijn onvoldoende medewerkers. Voor steun en menskracht doet de TTKD een beroep op de Nederlandse vakan tiegangers. Beoogd wordt een samenwerkings verband van natuurbeschermers, onderzoekers en toeristen: vakantiegangers helpen met het onderzoeken en oplossen van door toerisme ontstane probleem bij natuurbehoud. Mogelijk is nu om via een zinvolle vakantie zelf direct deel te nemen aan onderzoek en voorlichting vanuit, de Turkse natuurbescher ming. Er zijn twee plaatsen van uitvoering: bij Vo^a en bij Bodrum op de Aegïsche kust. De deelnemer kan goed begeleid kennismaken met de natuurbescherming op de Turkse westkust. Deelname is over het hele jaar mogelijk en staat open voor iedereen die redelijk Engels en/of Duits spreekt en minimaal twee weken ter beschikking heeft. Een speciale opleiding is niet nodig. Deelnemers worden in de praktijk inge werkt. Werkzaamheden lopen uiteen van het verrichten en registreren van waarnemingen en het voorlichten en enqueteren van toeristen tot huishoudelijke werkzaamheden. Deelname kost voor twee weken 495,- (excl. vlucht), verlen ging kost 130,- *per week. Tachtig procent van deze prijzen komt ten goede aan de TTKD. In formatie WolftraiJ tel. 074 - 478885. Weidevogels in de Vrouwe Vennepolder in de buurt van Oud Ade. iIEFFOTO

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21