Toedracht schietpartij Over veen onduidelijk Randstad wordt metropool met treintunnel Randstad Opnieuw ingrijpende bezuinigingen bij geneeskunde utrechtse Baan afgesloten Centrum van Amsterdam /erlost van nachtvluchten Gteen politieke tv-spots Zestienhoven wordt prestigezaak VRIJDAG 4 FEBRUAR11994 GERT VISSER, 071 Toelichting politie roept vragen op vervolg voorpagina Een van de slachtoffers van de schietpartij in Overveen wordt afgevoerd. foto united p s de boer poppe de boer Hoe kon een opgejaagde crimineel gisteren een agente haar dienstpistool afhandig maken, haar gijzelen en later in Overveen twee schietpartijen veroorzaken? Hoe kon de gegijzelde agente haar collega's bellen die daardoor tijdelijk op een dwaalspoor werden gezet bij de achter volging van het tweetal? En door wiens kogel raakte een toevallige passante ernstig gewond toen de politie de voortvluchtige wilde arresteren? surveillancewagen. Via Amster dam en Haarlem kwam het tweetal uiteindelijk terecht in de buurt van Zandvoort, waar de agente uit de wagen werd gezet. Inmiddels was het tweetal een paar keer van (steeds gestolen) auto gewisseld en was de ach tervolgende politie het spoor bijster. Onderweg belde de agente haar collega's met de medede ling dat zij zich in de Jan van Galenstraat bevond. De politie ging er vanuit dat dit in Amster dam moest zijn. Onduidelijk bleef gisteren of de aan de tele foon ietwat verward klinkenke agente een straat in Amsterdam Er resteerden meer vragen dan antwoorden toen de samenwer kende politie Kennemerland en Gooi- en Vechtstreek gister avond in Haarlem opening van zaken probeerden te geven over wat zich eerder op de dag had afgespeeld. Het drama begon 's morgens vroeg op de Al bij Muiderberg toen een gestolen auto werd aangehouden. De twee inzittenden zetten het op een lopen, waarna er een in de kraag werd gevat. De ander wist een agente haar wapen afhandig te maken, gijzelde haar en reed weg in de gen. De 32- jarige inzit- J, tende trok wapen. lang strafblad - ir heeft uitgezet wilde de politie niet ingaan. Dit lijkt het geval te zijn ge weest. De politie verklaarde tot het moment waarop de vrijgela ten agente zich om half tien op het politiebureau in Zandvoort meldde, de auto met crimineel en agente uit de richting Am sterdam te verwachten. Direct na haar telefoontje werden con trolepunten 'meer naar het wes ten verschoven.' Op de Zeeweg bij de kruising met de Bloemen- daalseweg werd de verdachte korte schiet partij volgde waarbij nie mand gewond raakte. Achtervolgd door politie en in de gaten gehouden door een helikopter en een vliegtuigje reed de man vervolgens verder over de Julianalaan in Overveen in de richting van Haarlem, waar hij op de Korte Ver- spronckweg een aanrijding ver oorzaakte. Hij zette zijn tocht voort tot hij onder het viaduct bij de Julianalaan/Westelijke Randweg in Overveen tot stop pen werd gedwongen. Daar volgde de schietpartij die een einde maakte aan de achtervol ging. 'Wijziging van loodsplicht is onveilig' rotterdam anp Voor de Nederlandse Loodsen Corporatie (NLC) vallen de door ninister Maij van verkeer en waterstaat voorgenomen wijzi ging van de loodsplicht èn de 'oep om meer veiligheid in de scheepvaart, niet met elkaar te ijmen. De organisatie vindt het inverantwoord dat na de wijzi ging bijvoorbeeld container- chepen met een nagenoeg on- jeperkte hoeveelheid gevaarlij- ce stoffen zonder loods kunnen aren in en bij havenbekkens. Volgens de NLC zijn dat de Irukste gedeelten van het aartraject, veelal bij dichtbe- alkte gebieden. „Minister Maij egt na iedere grote scheeps- amp dat de scheepvaart veili- er moet. De NLC is van me- .ing dat de noodzaak van jodsplicht eerder toe- dan af- .eemtaldus voorzitter S. .uurbier van de regio Rotter- lam-Rijnmond van het Loods- Schiphol stopt controle van /ingerafdruk msterdam anp chiphol zet per 1 maart onder dek en ontwikkeling stop van renscontrole door vingeraf- rukidentificatie. De luchtha- en heeft hiertoe besloten om- at het gebruik dermate be- erkt is (1000 mensen sinds '91) at het uittesten van de tech- iek en ontwikkeling van nieu- e technieken niet goed moge- ik is. De Schiphol Travel Pass, en chipkaart met een vingeraf- ruk, werd ruim twee jaar gele en geïntroduceerd onder re- ilmatige Nederlandse Schip- olreizigers. De bezitter kan bij •rugkomst op Schiphol de renscontrole snel passeren via en speciale doorgang die de ngerafdruk van de reiziger ve- fieert. De Leidse faculteit geneeskunde wordt hard getroffen door een bezuiniging van acht a tien miljoen gulden waarbij 55,5 volledige arbeidsplaatsen sneuvelen. Fa culteitsdecaan prof. dr. Ph. Hoedemae- ker verwacht dat gedwongen ontslagen onvermijdelijk zijn. „Als alles doorgaat, betekent dat een hele ingrijpende opera tie waarbij veel goed medisch onderzoek moet verdwijnen." Bij de medische faculteit geldt al een vacaturestop maar er moet meer gebeu ren om de faculteit financed weer ge zond te maken. Het faculteitsbestuur heeft nu een concreet plan gemaakt waarin de afdelingen en vakgroepen zijn genoemd die worden getroffen door de bezuinigingen: de sectie Gerontologie, de vakgroepen Fysiologie, Cardiologie, Heelkunde, Vrouwenziekten, verloskun de en voortplanting, Keel- neus en oor heelkunde, Oogheelkunde, Psychiatrie, Parasitologie, Medische epidemiologie, statistiek, informatica en besliskunde, Longziekten en Biomaterialen. De vak groepen Celbiologie en Medische bio chemie zouden moeten fuseren. Bij deze afdelingen e worden in totaal negen onderzoekspi jecten geschrapt. Van de 55,5 arbeids plaatsen die daarbij sneuvelen gaat het om 23,7 banen van wetenschappelijk personeel en 31,8 plaatsen bij de onder steunende diensten. Hoedemaeker: „Nog niet zeker is of wij acht of tien mil joen gulden moeten bezuinigen. Dat heeft te maken met de rijksbijdrage voor academische ziekenhuizen. We hebben daarom twee scenario's gemaakt en van daag de vakgroepen schriftelijk op de hoogte gesteld. Het bezuinigingsplan moet nog wel door de faculteitsraad en het college van bestuur van de universi teit worden goedgekeurd." Als het plan wordt overgenomen, kan eind dit jaar een begin worden gemaakt met de uitvoering van de bezuinigingen, verwacht de decaan. De Utrechtse Baan, de weg tussen Den Haag-centrum en het Prins s Clausviaduct, wordt dit weekeinde afgesloten. Dat is nodig om de a noodbrug te kunnen weghalen onder het poortgebouw dat Natio nale Nederlanden laat bouwen over de diepliggende weg heen. a Tussen vrijdagavond kwart voor twaalf en maandagochtend zes c uur, moet het autoverkeer tussen Amsterdam en Den Haag-cen- z. trum de A44 door Wassenaar nemen. Verkeer uit Scheveningen en Utrecht wordt die uren omgeleid via Voorburg. De politie van Den Haag heeft geen idee of en waar knelpunten r zullen ontstaan. Veel zou afhangen van de vraag of het zondag een r mooie (strand)dag wordt. regio paul van der koou vervolg van voorpagina Hoogleraar Van Witsen hoopt dat zijn ondergrondse railnet voor supersnelle treinen een Metropool maakt van de rand stad. Hij noemt het daarom 'Metropolitaan'. Vorig jaar kwam zijn vakgroep nog met het plan om de vier grote steden en Schiphol bovengronds te verbinden, deels over bestaand spoor en deels over het nieuwe spoor voor de TGV. Hij betwijfelt nu echter of die Hoge-Snelheidslijn er ooit zal komen, ten noorden van Rotter dam. Bovendien is zo'n onder grondse ringlijn sneller dan het hoekige, bovengrondse net: „Als de trein 260 kilometer per uur rijdt, rijd je in een uur helemaal rond. Je bent dan ruim de helft sneller dan de Intercity's van nu." Ook kunnen de treinen va ker rijden als ze niet gestoord worden door andere treinen en ingewikkelde dienstregelingen „Een trein iedere vijf minuten is mogelijk. In beide richtingen", betoogt hij. De hoogleraar geeft toe dat er nog het nodige gestudeerd moet worden op de mogelijkhe den van geboorde (trein)tun- nels. Zo moet nog duidelijk worden of de kosten inderdaad 60 miljoen per geboorde kilo meter zijn. Als het allemaal kan, heeft de regio volgens Van Wit sen geen grijntje last van de tunnels en de treinen: „De tun nels komen diep te liggen en daar boor je je gewoon een weg door de grond. Je kunt ook on der bebouwing door. Zaak is al leen om een zo recht mogelijke lijn te kiezen." Ander voordeel voor een stad als Leiden zou zijn dat de stop treinen meer ruimte krijgen op het bovengrondse net. Dat zijn tunnel naar verhouding veel goedkoper zou worden dan de tunnel voor de Betuwelijn, ver klaart hij als volgt: „Daar praat ten we over grote tunnels voor zware goederentreinen die am per een helling konden ne- In het plan is twee miljoen uitgetrokken voor stations. In principe wil Van Witsen de on dergrondse treinen laten stop pen bij de centrale stations, maar omdat ze 300 meter lang zijn biedt dat extra perspectie ven: „Dan kun je in Den Haag bijvoorbeeld uitstappen bij het Spui en het nieuwe raadhuis daar. Roltrapje en klaar is Kees." Het ministerie van verkeer en waterstaat wil het plan eerst be studeren voor het met een reac tie komt. De kans lijkt echter klein dat de Metropolitaan wordt 'meegenomen' in de dis cussies rond de hoge-snelheids- lijn. Verkeer en Waterstaat en NS zijn bang voor verdere ver tragingen, vooral omdat het on dergrondse bouwen zoveel vra gen zou oproepen. Mocht er een tunnel komen, dan niet voor een ondergrondse. Want overstappen in Rotterdam zou de TGV onaantrekkelijk maken voor gebruikers uit Amsterdam en Schiphol. an Witsen ziet het al voor zich: bij Rotterdam schiet de TGV de tunnel ii r boven te komen. Een ondergrondse mag ook, vindt hij. FNV bereidt E acties voor bij Hoogovens De Industriebond FNV bereidt acties voor bij het staalbedrijf Hoogovens in IJmuiden. De di rectie heeft tot eind februari de tijd gekregen om helemaal af te zien van het uitbesteden van onderhouds- en servicedien sten. Zo niet, dan beslissen de leden voor het einde van de maand over acties. Het conflict bij het staalbe drijf draait om de onderhouds- en interne dienstverlenende af delingen. Vorig jaar werkten daar nog 2800 mensen. Via een ouderenregeling en natuurlijk verloop, slinkt deze groep tot 1400 mensen. Het bedrijf wil die, samen met het werk. over hevelen naar buitenfirma's. Vol gens de directie behoren deze werkzaamheden niet tot de kernactiviteit en kan zo tevens 30 miljoen worden bespaard. Voor 1 oktober moet de direc tie met een plan komen dat dui delijk maakt hoe de organisatie van het bedrijf er in de toe komst uit moet zien. De bond wil dat plan voorleggen aan een extern bureau. Wanneer toch personeel overbodig wordt door een nieuwe manier van werken, dan wil de bond daar pas over praten bij de CAO-onderhande- lingen in het voorjaar van 1995. ie bewoners van het an Amsterdam kunnen opge- icht ademhalen: aan de nacht luchten over het hart van de tad is gisteren een einde geko- icn. Vliegtuigen krijgen tussen i.00 en 06.00 uur geen toe- emming meer om direct over el stadscentrum te vliegen chting Kaagbaan, of richting e korte baan bij Schiphol-oost. De maatregel kan betekenen at de overlast in Amsterdam- jidoost weer toeneemt. De ieuwe situatie is van kracht tot ili, wanneer de Buitenveldert- aan weer in gebruik kan wor den genomen. De directie van de luchthaven Schiphol vroeg woensdag om het staken van de nachtvluchten over het cen trum, naar aanleiding van de grote hoeveelheid klachten over vliegtuiglawaai. De aanvliegroute over het centrum wordt sinds vorig jaar vaker gebruikt omdat de Bui- tenveldertbaan wegens werk zaamheden gsloten is. Eind vo rige week kwamen bij de Com missie Geluidhinder Schiphol binnen vier en twintig uur 1300 klachten van Amsterdammers binnen over laagvliegende toe stellen en lawaai. en haag npa >e commerciële omroepen RTL en MTV zullen geen politieke re- lamespots uitzenden. CDA, PvdA en WD wilden tijd aankopen bij TL, maar de Luxemburgse eigenaar CLT heeft het reclamebureau an het station, Information et Publicité (IP), officieel gezegd vast houden aan het verbod op politieke boodschappen. De PvdA aat nu op lokale en regionale zenders tijd kopen. De directie van e popzender MTV heeft een aanvraag van GroenLinks geweigerd. Een besluit over de aanleg van een nieuw vliegveld bij Rotter dam is zo'n politieke prestige zaak geworden, dat het kabinet aanstuurt op uitstel van een be slissing. Kringen rond het kabi net hebben dit gisteren te ken nen gegeven. Het onderwerp staat voor vandaag opnieuw op de agenda van de ministerraad. Het kabinet zoekt nog naar goede motieven om nu geen knopen te hoeven doorhakken, zoals de komende gemeente raadsverkiezingen van 2 maart. Deze kunnen van doorslagge vende invloed zijn op het stand punt van de gemeente Rotter dam over de aanleg van het nieuwe vliegveld. Verder zijn er de kamerverkiezingen van mei die de mening in politiek-Den Haag sterk kunnen beïnvloe den. Daarnaast kan nog het argu ment worden gebmikt dat een besluit over het nieuwe vlieg veld nu onmogelijk is, omdat er nog geen akkoord is met de Bel gen over het tracé van de hoge snelheidslijn tussen Parijs, via Brussel en Rotterdam, naar Am sterdam. Ook de woningbouw rond Rotterdam speelt een rol. Minister Maij (verkeer) wil graag dat er een nieuw vliegveld bij Rotterdam wordt gebouwd in plaats van het huidige Zes tienhoven. Zij wordt gesteund door de CDA-bewindslieden. Minister Alders (VROM) is te gen; hij heeft de steun van de PvdA-ministers. scheveningen In het paviljoen Von Wied aan de Hartevelt-Boulevard in Scheveningen wordt half augus tus het museum Beelden aan Zee geopend. Het monumentale paviljoen, gelegen vlakbij het Kurhaus, blijft intact. De wijde omtrek van het gebouw wordt betrokken bij het beeldenmuseum. Hoe de omge ving van Von Wied eruit gaat ziet, is nu nog niet duidelijk. foto anp/koensuyk Pleinen Den Haag moeten worden opgeknapt ontwikkelingsgebied Laakhaven direct achter het station en de regio Haaglanden met de Haagse binnenstad. Ook verbetert de verbinding tussen de Haagse binnenstad en Delft, Rijswijk en de overige omliggende gemeenten met de aanleg van de tunnel. De tramdoorgang kost bijna 100 miljoen gulden en wordt vrijwel geheel door het rijk betaald. Het Rijswijkseplein en het Stationsplein in Den Haag moeten worden opgeknapt. Het openbaar vervoer wordt op deze twee pleinen nu doorlo pend gestremd. Den Haag wil de capaciteit van het openbaar vervoer verdubbelen en daarvoor is een goede doorstroming noodzakelijk. Dat heeft de Haagse wethouder Meijer van ver keer en vervoer gisteren bepleit bij het begin van de aanleg van de tramtunnel onder het Hollands Spoor. De tramtunnel is een schakel tussen het Wil het openbaar vervoer in de residentie echt goed van de grond komen, dan is volgens Meijer herinrichting van de pleinen nodig.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18