Boodschap raakt ondernemers niet 'Wie zijn geloof niet voedt, glijdt aP Stichting draagt ideeën geleerde Comenius uit Kerk Samenleving RK Kerk kan leren van Franciscus' islamvisie VRIJDAG 4 FEBRUAR11994 UIT DE KERKBLADEN Mensenwerk (1) - De kerkbladen zouden in de ze tijd van het jaar waar schijnlijk de helft dunner kunnen zijn, als het de domi nees werd verboden te schrijven over 'Samen op Weg'. De kranten ook, waar schijnlijk. Nog maar een keer over naar het blad 'Om de Oude Kerk' van de hervorm de gemeente Katwijk aan Zee, waar het opgaan in de Verenigde Protestantse Kerk van Nederland (VPKN) wel heel veel weerstanden op roept. Vooraan in de strijd gaat dominee P.J. Stam jr. Hij omschrijft de verenigde kerk als een club ('een mensen werk heet geen kerk!') waar van hij geen predikant kan en mag zijn 'omdat zij mijns inziens geen kerk meer is met een stellig gereformeerd karakter'. „Het wordt een soort vereniging waar niet Schrift en belijdenis meer be palend zijn, maar een ont moetingspunt voor allerlei lieden met modernistische christelijke opvattingen. Voorzover ik het zie houdt ir. J. van der Graaf (secretaris van de Gereformeerde Bond - red.) de deur naar de VPKN bij alle protest nog steeds open met als 'theologisch' argument 'Gods verbonds- trouw'. Zo houdt een aantal Kohlbrugge-vrienden de deur open met als argument 'onder Gods oordeel moeten webukken'." Mensenwerk (2) Dominee Stam ziet dat an ders. „1. Gods verbonds- trouw heeft zijn grenzen en legitimeert nooit de ver- bondsbreuk. Zo werp je de verantwoordelijkheid weg. 2. Bukken onder een oordeel is iets anders dan het daadwer kelijk mee veroorzaken van zo'n oordeel. Nee, voor mij is duidelijk dat die VPKN niet kan en niet mag. Het is een menselijk verzinsel, waar de souvereiniteit Gods wordt opgegeven en ingeruild voor het 'iedereen op zijne wijs'. Geef mij maar de 'kleinen' en de 'stille in den lande' in ons dorp aan de zee, dan mogen ze heel die grote kerk met die grote Gereformeerde Bond en die Confessionele Vereni ging houden. Dan ga ik nog liever met al die afgescheide nen (ook de 'wettische') in een hok dan met mensen die de Schrift vertrappen en ver achten. Want daar zijn nog vele oprechte en eenvoudige gelovigen die de Heere vre zen en getrouwe onderdanen van onze vorstin zijn." Fijnproeverij In hetzelfde kerkblad 'Om de Oude Kerk' houdt dominee B.H. Weegink een 'klein pleidooi' voor de tweede kerkdienst op zondag. „Zeker de avondkerk, met de eigen verstilde sfeer, is van prak tisch nut om bij te timmeren. Meestal staat de catechis mus, de leer of een serie- preek centraal die ons brengt bij het binnengebeuren van wat de kerk belijdt en beleeft. Een stukje fijnproeverij, 'hier wordt het vette van Uw huis gesmaakt'. Zelf onderschrijf Ue van harte het woord van wijlen dominee Tukker dal dominees des avonds op hun best zijn. Dat heeft te maken met het bioritme. Sommiger gras verwelkt, dat van andere wast juist op als de zon ter kimme neigt. Laten we er el kaar aan de zee nog eens op wijzen dat we 's morgens bij (half) tienen en 's avonds bij zessen onze diensten hou den. Met aandrang der liefde en een porretje in de rug van hen die aan het verslampam pen zijn. Er kan in de schare geen één gemist worden. Want in een menigte van volk is des Konings heerlijk heid. Wei-kom dan." REDACTIE* DICKV Het gaat niet goed met het enige theologisch-econo- misch adviesbureau van Nederland. „Misschien greep ik te hoog", zegt initiatiefnemer drs. L. van der Sar. zijn'. Inmiddels drijft Van der Sar zijn bureau vanuit zijn woonhuis in Maasbommel. „Ik roep met dit adviesbureau slechts verwarring op", conclu deert hij. „Ik wil ondernemers het verband tussen economie en theologie duidelijk maken. Met 25.000 gulden startsubsidie vestigde hij zich drie jaar gele den als theologisch economisch adviseur in Tiel om 'vastgelo pen' ondernemers te vertellen 'waar zij nu eigenlijk mee bezig Maar de mensen zitten hier niet op te wachten. Zij hebben net met veel moeite een scheiding gemaakt: op zondag religie, door de week economie. En nu komt er iemand die hen vertelt dat die dingen alles met elkaar te maken hebben." Tot nu toe heeft Van der Sar slechts oriënterende gesprekken met zakenlieden gevoerd. Hij dacht dat meer ondernemers en leidinggevenden bij hem om advies zouden aankloppen om dat hij vermoedde dat veel an deren, net als hij zelf, waren stukgelopen op de 'economi sche oorlog van allen tegen al len'. „Maar de afstand tussen de praktijk en datgene waar ik mee bezig ben is misschien te groot. Ik kreeg eens te horen: Sorry, maar van jouw verhaal kunnen wij geen koek bakken. Terwijl ik hen juist de vraag stel: waar wil len wij in deze samenleving heen met dat eindeloze koek bakken?" De theologisch geeft adviezen over 'hoe creatief om te gaan met economische dwangmatigheden' zodat daar door 'spanningen geminimali seerd worden'. Concrete adviezen kan hij niet noemen, maar wel meent hij dat de twijfelende onderne mers beter op de been kunnen blijven als zij kennis hebben van de achtergronden van de Pastoor Plh Harding neemt afscheid van Hillegomse Jozefparochie HILLEGOM KEES VAN DER LINDEN „Ik heb zeven jaar gewacht op een opvolger, maar die kwam niet." Pastor Ph. Harding van de Hillegomse Jozefparochie had eigenlijk al op 65-jarige leeftijd willen stoppen, maar op ver zoek van het bisdom Rotterdam bleef hij aan. Inmiddels is hij 72. Deze week vertrekt hij, zijn pa rochie in Hillegom priesterloos achterlatend. In zijn werkkamer aan de Hoofdstraat raast het verkeer voorbij. Dankzij de driebubbele beglazing dringt het lawaai van de auto's niet naar binnen. Het is er muisstil. In deze pastorie heeft de pastor vanaf 1966 ge werkt. Hier maakte hij de woeli ge jaren na het Tweede Vati caanse Concilie mee, zag hij de gevolgen van de kerkverlating en treurde hij mee om het dra matische vertrek van bisschop Bar. Maar het bracht hem nooit uit zijn evenwicht. „Ik heb eens een collega ge had... als die aan het eind van de dag thuiskwam, zat hij vol met de indrukken van de dag. Er was heel wat tijd yoor nodig om die te verwerken. Zo ben ik niet. Alfrink heeft eens gezegd: als ik 's avonds naar bed ga. leg ik de problemen naast mijn bed en pak ik ze de volgende och tend weer op. Zo zie ik het ook. Ergens over in zitten, daar heeft niemand wat aan. En jij zelf ook niet. Hij kan zich niet herinneren waarom hij voor het priester schap koos. „Het zal wel een ka pelaan zijn geweest die op school boeiend sprak. Ik herin ner me wel nog dat een vriend van me vroeg: ga je mee naar het seminarie? Ach, dat leek me wel wat." Zijn geloofsopvattingen zijn vooruitstrevend. Predikant Ro- thfusz van de hervormde ge meente in Hillegom noemde hem bij zijn 40-jarig priesterju bileum in 1988 'Phillippus Oe- is'. Harding draagt de immers een warm hart toe. Over het veelbesproken celi baat zegt hij: „Je zou het facul tatief moeten stellen. Maar of dat het priestertekort in de kerk oplost? Ik betwijfel het. Het priestertekort zit 'm meer in de ze tijd. En over deze tijd denk ik heus niet alleen negatief. Ik zie juist veel voordelen. Vroeger werd de parochie bestierd door Pastoor Ph. Harding: „Ergens over de pastorie. Die hadden alle touwtjes in handen. Nu is de betrokkenheid van de parochianen veel groter. Ze zit ten in werkgroepen voor de li turgie, diakonie, financiën, noem maar op." In de toekomst zullen de twee Hillegomse parochies meer moeten samenwerken en het wellicht moeten stellen met één priester-pastor en één pastoraal werker, voorspelt Harding. „Het parochiële leven zal wel verder FOTO UNITED P afnemen." Daarin schuilt vol gens hem een risico. „Meele vendheid met je parochie is be langrijk, want op eigen kracht gaat het niet. Je moet je ideaal wel voeden. Anders glij je af naar een soort humanisme." UTRECHT. ANP De Rooms-Katholieke Kerk moet-opnieuw in de leer bij Franciscus van Assisi. De dertiende-eeuwse heilige die de armoede predikte en tot de vogeltjes sprak, had niet alleen iets met de natuur, maar ontwikkelde ook een heel moderne visie op de is lam waarmee de kerk in deze woelige tijden haar voordeel kan doen. Niet alleen de kerk, maar ook de volgelingen van Fran ciscus zelf hebben diens boodschap van eerbied en respect voor mensen met een ander geloof vergeten, zo blijkt uit het boek 'Franciscus en de islam' van de francis caan dr. J. Hoeberichts (64). Terwijl de kerk de vijfde kruistocht organiseerde en kruisvaarders de wapens op namen tegen de Saracenen om het Heilige land te ver overen, bezocht Franciscus in 1219 ongewapend de sul tan van Damiate. Terug in Italië gaf hij adviezen voor broeders die in 'de Geest van de Heer' onder de moslims wilden verblijven. Woorden als wede, respect en eerbied hebben daarin een belangrijke plaats, maar ook bescheidenheid en on derdanigheid, eigenschap pen die elke minderbroeder zou moeten bezitten. Maar al tijdens Franciscus' leven wa ren er volgelingen die zich hiervan weinig aantrokken en net als vele anderen 'in strumenten van de pauselij ke ideologie' werden. Deze was erop gericht de eenheid van het christelijke Europa te verdedigen tegen (onder meer) de islam. Hoeberichts denkt dat mo derne volgelingen van Fran ciscus een belangrijke bijdra ge kunnen leveren aan de in terreligieuze dialoog. Geïn spireerd door hun heilige zouden zij een grotere eer bied moeten tonen voor de heilige boeken van andersge lovigen en een grotere gevoe ligheid moeten ontwikkelen voor hun mythen en symbo len. Bovendien zouden zij ter plekke met hen moeten sa menwerken 'voor de vesti ging van het rijk Gods'. In Naarden is een stichting op gericht met als doel het in brede kring bevorderen van kennis over de persoon en gedachten van de Tsjechische geleerde Jan Amos Comenius (1592-1670). De inzichten van deze hu manist op het gebied van de pe dagogiek, theologie, filosofie en letterkunde zijn volgens de op richters van de stichting 'meer dan ooit actueel'. In zijn bijna tweehonderd werken zijn de grondbeginselen te herkennen van onder meer de Verenigde Naties, de Wereld raad van Kerken, de oecumene, het aanschouwelijk onderwijs, het Esperanto en het Internatio naal gerechtshof. Comenius, die leraar der volkeren werd ge noemd, bracht de laatste veer- jaar van zijn leven door in Amsterdam. Hij ligt in Naarden begraven. De nieuwe stichting is een op zichzelf staande organisatie die zelfstandig of in samenwerking met anderen, zoals het even eens in Naarden gevestigde Co- meniusmuseum, programma's ontwikkelt over het denken en doen van deze 'visionair denker en groot wereldburger'. In het Comité van Aanbeve ling, onder voorzitterschap van burgemeester mr. J.A.N. Patijn van Naarden, hebben onder meer zitting hoofdredacteur dr. B. Knapen van NRC-Handels- blad, prof. dr. ir. J.J.C. Voorhoe ve, directeur van het instituut Clingendael, de componist/mu sicus Thijs van Leer, de her vormde predikant ds. Nico ter Linden en mr. B.J. Asscher, oud president van de rechtbank in Amsterdam. In 1992 werd de 400e geboor tedag van Comenius in Naar den herdacht met een herden kingsbijeenkomst, bijgewoond door koningin Beatrix, tal van concerten, een wetenschappe lijk symposium en de herope ning van het Comeniusmuse- um. Het museum kreeg een nieuw onderkomen in een voormalige kazerne naast de Waalse kerk, waar de Tsjechi sche pedagoog, theoloog en fi losoof ligt begraven. HET WEER HANS VAN ES Nat tijdperk De weersatelliet toonde donder dagmiddag een perfecte depressie- wervel, waarvan de spiraalvormige wolkenbanden rond het lagedruk- centrum draaiden. Een mooi plaat je, enigszins vergelijkbaar met de structuur van een melkwegstelsel. Van boven gezien heel fraai, maar aan de grond werd deze zeer diepe depressiekern (950 millibar) om ringd door een geducht stormveld bij Ierland en boven de Golf van Biscaje. De frontale bewolkingsband liep in de ochtenduren het land binnen. In het zuiden zette regen in, toen warmere lucht opgleed boven de koude lucht aan de grond. In Noord- en Zuid-Holland viel bij koude oostenwind enige tijd ijsre- gen. Tijdens hun val moesten de regendruppels door een laag met vrieslucht heen, zodat ze enige tijd in bevroren toestand naar beneden kwamen. Op sommige plaatsen in het oosten werd ook nog natte sneeuw gemeld. Een echte mix van neerslagvormen dus, die al naar gelang de hoogte van de vorstgrens kunnen optreden. De zachte lucht kwam maar verder naar het noorden; met 4 graden en stevige oosten wind bleef het waterkoud. Het front, dat de grens vormt met Noor- deuropese vrieskou is vandaag met ver ten noorden van de Wadden blijven steken. De nabijheid van die grens houdt het meest bewolkt met kans op wat regen, ook morgen nog. De grote Ierse depressie ver andert niet veel van plaats en vult langzaam op. De komende dagen blijft het wat kil, maar de wind houdt zich in. Op de oceaan worden nog wel een paar nieuwe depressies op West-Europa losgelaten; zodat het natte tijdperk voortduurt. Even leek het er op, dat het winterimperium in Scandinavië plannen voor uitbreiding had, maar het hogedrukcentrum aldaar heeft geen r De winterkou is weliswaar dicht bij met de vorstgrens boven Dene marken; toch zijn de oceanische invloeden net voldoende om deze op afstand te houden. We zien voorlopig het normale beeld van een zachte winter met alleen echte kou in het noorden en oosten van Europa. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Geleidelijk meer opklarin gen en vrijwel overal droog. Aan de zuidkust een stevige oostenwind. In Oostzee-kust enkele den steekt een stevige oostenwind op. Maxima in het uiterste zuiden iets on der het vriespunt, in de omgeving van Stockholm rond -8 graden en in Lapland ongeveer -17 gra- Hier en daar zon, verder veel wolkenvelden en mo gelijk wat sneeuw. Er waait een stevige oostenwind. Maxima van rond 'het vriespunt in het zuiden tot - 3 graden in het noorden. Engeland, Schotland, Wales en-lerland: i perio regen, in Schotland ook sneeuw. Vee wind. Morgen afnemende neerslag e minder wind. Maxima van 3 graden i Schotland tot 10 in het zuiden van Er geland. Neerslagkans Mimmumtemp. Middagtemp. Wind MA E 20 h 20 D -i d l Ardennen enkele graden lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en op veel plaat sen van tijd tot tijd regen. Aan de Bre tonse kust in de nacht van donderdag op vandaag zware zuid westerstorm. Ook aan de kust van Normandiè waait het hard. Maximumtemperatuur rond 9 gra den, in de Jura en Vogezen enkele gra den lager. Vandaag half tot zwaar bewolkt en bui en, mogelijk met onweer. In de heuvels boven 600 meter sneeuw. Morgen be wolkt en af en toe regen of motregen. Maxima aan zee van 7 graden bij Porto tot 12 in de Algarve. Wolkenvelden en vooral vandaag een en kele bui. Middagtemperatuur vandaag ongeveer 14 graden, morgen iets hoger. Spanje: Morgen half tot zwaar bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Op de Hoogvlakte en in de bergen sneeuw. Aan noord- en westkust veel wind. Vandaag en morgen aan de Costa's in het oosten en zuidoosten vrijwel droog e Canarische Eilanden: Wolkenvelden en een enkele bui, aan de zuidstranden perioden met zon en waar schijnlijk droog. Maxima' aan de zuids tranden dalend" naar ongeveer 19 gra- Marokko: Westkust: Half tot zwaar bewolkt en voornamelijk ten noorden van Casablan ca veel buien en wind. Koel met maxima van 12 graden bij Tanger tot 17 bij Ag- adir. Griekenland en Kreta: WEERRAPPORTEN ZATERDAG 5 FEBRUARI 1994 Zon- en maanstanden N Zon op 08.13 Zon onder 17.30 Maan op 04.07 Maan onder 12.25 Waterstanden Katwijk Hoog water 10.19 23.03 Laagw r 05.15 18.15 Weerrapporten 03 februari 19 u Rotterdam Vlissingen Perio l op i plaatsen droog. In de loop van morgen in het westen toenemende bewolking en in de avond kans op regen. Maxima aan zee oplopend naar ongeveer 16 graden. Kreta: Perioden met zon en vandaag een kleine kans op een bui. Middagtempera tuur rond 17 graden. :o 10 5 -2 0.0 wl 12 3 0.0 in 1 8-1 0.0 Las Pal ma;

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14