Leiden Bijval voor speuractie Vrij blij vende vrij age Leiden met Haarlem Crisisopvang nog steeds in opmars Casema en KMR kopen hoofdnet Serre El Gaucho moet weg CDA'er verontrust over situatie De Lakenhal Stem op een vrouw 2 VRIJDAG 4 FEBRUAR11994 Winkelhof De eigenaar van het I D Leiderdorpse Win kelhof wil uniforme slui tingstijden. Mogelijk gaan nu alle winkels om kwart over zes dicht. Fonds -~f Er komt een fonds voor het I groot onderhoud van de Rijn- woudse openluchtzwembaden, de gemeenteraad heeft daar gisteren mee ingestemd. Directrice CPL verspreidt signalementen van daders na inbraak Het Leids Cytologisch en Pathologisch Laboratorium (CPL) is een actie begonnen om de wijk Noordrijnevest te attenderen op twee dieven. In de buurt van de Lange- straat is een brief verspreid met signalementen van twee mannen die onlangs een tas weggenomen zouden heb ben. De politie heeft geen moeite met de actie. Woord voerder T. Stuifbergen: „Zolang daders niet met naam en toenaam worden genoemd keur ik dit niet af." ten we allemaal in de buurt ex tra waakzaam zijn.' De waar schuwing is ondertekend door 'de medewerkers van het Leids Cytologisch en Pathologisch La boratorium'. De twee beschreven mannen zijn op 31 januari het gebouw van het CPL binnengegaan met de vraag of ze even konden op bellen en of hun kiezen getrok ken konden worden. Na dit be- frank buurman/erna straatsma De in de buurt verspreide brie ven, die ook achter de ramen van het laboraorium aan de Langestraat zijn geplakt, wijst op de gevaren van 'kleine mis daad' in de buurt. 'Laten we al lemaal opletten! Wij willen niet geterroriseerd worden door 'kleine misdaad'! Daarom moe- Man zwaar mishandeld leiden Een 52-jarige man bewoner van de Pieterskerkgracht is vannacht mishandeld toen hij zich bemoeide met een ruzie op straat. De man was een luchtje aan het scheppen en getuige van een scheldpartij tussen een man en een vrouw. Toen hij het voor de vrouw opnam werd hij aangevallen door de man, die hulp kreeg van een andere man die plotseling opdook. Het slachtoffer werd tegen de grond geslagen en daar'geschopt. Ook werd zijn invalidestok gestolen. De politie ging op zoek naar de dader en trof een 31-jarige Leidenaar aan, die door het slachtoffer werd herkend als de agressor en vervolgens werd ingesloten. Greep in kassa gedaan leiden Een 30-jarige Leidenaar is gistermiddag door de politie aangehouden omdat hij geld had gestolen. De man was bij een groentezaak aan de Maredijk binnengedrongen en deed daar een greep in de kassa. Dat leverde 1600 gulden op. De man was kort tevoren bij de woning van de groenteman naar Binnen ge lopen en had daar de sleutels van de zaak buitgemaakt. Hij kon worden achterhaald omdat hij zijn tas met identiteitsbewijs per ongeluk in de winkel had achtergelaten. Diefstal schoenen verijdeld leiden De politie heeft gistermorgen vier Leidse jongens van omstreeks 15 jaar oud aangehouden die probeerden schoenen te stelen uit een sportwinkel aan het Vijf Meiplein. Zij hadden een ruit ingegooid, maar dat werd gehoord door omwonenden, die direct de politie waarschuwden. Die kon het gevluchte kwar tet snel achterhalen. leiden frank buurman De aanvragen voor crisisopvang nemen nog steeds toe. Het afge lopen jaar kwamen er 2200 aan vragen voor hulp binnen, tegen 1700 in het jaar daarvoor. De nieuwe Stichting De Binnenvest krijgt het ook dit jaar weer druk, maar is er door de fusie beter op voorbereid. In de Binnenvest zijn de Stichting Centrum On derdak (Rembrandtstraat) en de Stichting Begeleid Wonen (Ou de Singel) per 1 januari samen gegaan, na eep periode van steeds hechter wordende sa menwerking. De nood is vaak groot. Direc teur W. Bots stelt dat de meeste mensen worden doorverwezen. „Voor wouwen met ernstige re latieproblemen zijn er speciale opvanghuizen in Leiden, Corto- na en Cassandra. Zwervers wor den doorverwezen naar pen sions. Veel mensen kunnen we niet opnemen omdat we een voudig geen plaats hebben. Een uitbreiding van de capaciteit is dringend gewenst. Het feit dat mensen in een crisissituatie terechtkomen of niet meer zelfstandig kunnen functioneren kan het gevolg zijn van allerlei gebeurtenissen, pro blemen en situaties. Bij de meeste mensen die worden op gevangen ontbreekt een sociaal netwerk van familie en vrien den. Er is dikwijls sprake van onvermogen om te voldoen aan de eisen die de samenleving stelt. Spoedig Stichting de Binnenvest biedt opvang, onderdak en huisves ting, hulpverlening en prakti sche ondersteuning aan men sen met problemen met het doel ze zo spoedig mogelijk weer zelfstandig, of zo zelfstan dig mogelijk, te laten functione ren. Voor de crisisopvang aan de Rembrandstraat zijn 21 bed den beschikbaar. Mensen die zich in een psycho-sociale crisis bevinden worden dag en nacht intensief begeleid, meestal voor de duur van twee weken, maxi maal zes weken. Jaarlijks wor den vierhonderd mensen opge vangen. zoek ontdekte een administra tief medewerkster dat haar tas met rijbewijs, paspoort en bankpas verdwenen was. Een van de vermoedelijke da ders, een 30-jarige drugsver slaafde buurtbewoner, werd snel aangehouden, maar ont kende de diefstal. Het was de eerste keer dat het CPL slachtof fer werd van 'kleine misdaad'. Directrice M. Boon zegt dat ze ongeveer veertig positieve re acties op haar brief heeft gekre gen. „Ik speel geen eigen rech ter, ik heb alleen een beschrij ving gegeven van wat hier is ge beurd. Er staat geen onvertogen woord in de brief. De twee agenten die de brief hebben ge zien vonden deze actie fantas tisch." Boon hoopt dat de brief de 'sociale waakzaamheid' in de buurt vergroot. „Ik ben laatst naar een buurtvergadering ge weest, waar veel werd geklaagd over drugsmensen, maar nie mand durfde daarover ?'n bek open te doen. Nu een mede werkster van ons daar ook het slachtoffer van is geworden vond' ik dat we iets moesten doen. We moeten ons niet laten terroriseren door een paar halve zolen, want dat zijn 't." Boon hoopt dat ook andere buurtbe woners alerter worden en dat haar actie navolging zal krijgen. Politie-woordvoerder T. Stuif bergen vindt niet dat Boon voor eigen rechter speelt. „Ze waar schuwt de buurt voor daders, daar is niets fout aan. Je kunt je hooguit afvragen of zoiets werkt. Maar misschien in zo'n kleine wijk wel." leiden frank buurman Casema en de Kabelexploitatie Maatschappij Rijnland (KMR) investeren samen omstreeks negen miljoen gulden in de overname van het glasvezel- hoofdnet en de twee ontvangst stations in de Leidse regio. Hoewel de twee kabelexploi tanten eikaars concurrenten zijn als het bijvoorbeeld gaat om de overname van de plaat selijke kabelnetten hebben ze besloten de handen ineen te slaan ten aanzien van het hoofdnet. „We zouden anders twee van die hoofdnetten moe ten aanleggen, en dat is niet in het belang van de consument. Die moet dan de rekening beta len", legt M. Hagenaars van de KMR, een dochtermaatschappij van de Energie- en Watervoor ziening Rijnland EWR, uit. De komende jaren zullen mil joeninvesteringen worden ge daan in de uitbreiding van het glasvezelnet. Dat is ook nodig voor de commerciële exploita tie, die bijvoorbeeld de digitale radio omvat en nieuwe vormen van service aan de abonnees. Op dat punt is er weer gewoon sprake van concurrentie tussen Casema en de KMR. „We zullen proberen goedkoper te zijn dan de concurrentie, en/of kwalita tief beter", aldus Hagenaars. Het hoofdnet en de ont vangststations, waaronder de mast in Oegstgeest, zullen wor den ondergebracht in een nieuw, nog op te richten ge- meenschappelijkbedrijf. leiden Ruim 150 kinderen van De Weerklank hebben zich gisteren in de ijshal aan de Vondellaan ingezet voor het Afrikaanse Burkina Faso. De leerlingen van de school voor doven en slechthorenden draaiden gisteren een half uur rondjes op de schaats. De kinderen hadden zelf sponsors gezocht die per geschaatste ronde een bepaald bedrag betaalden. De allerkleinsten hebben hun steentje bijgedragen op sleetjes. Er is maar liefst bedrag van 6000 gulden bij elkaar geschaatst. Het geld wordt besteed aan waterpompen. foto holvast/marklamers CDA-raadslid H. Kruijt is ver ontrust over de gebrekkige ar beidsomstandigheden in De La kenhal. Hij wil dat cultuurwet houder H. Koek (PvdA) zo snel mógelijk tekst en uitleg geeft over de situatie in het Leidse Kruijt reageert op uitspraken die de conservator oude kunst van het museum, Ch. Vogelaar, gisteren deed in deze krant. Het raadslid wil verder opheldering over het afvoeren van 150 schil derijen, die wegens ruimtege brek naar andere plaatsen zijn gebracht. Kruijt vraagt zich af waar de schilderijen zijn geble- De gebrekkige (arbeidsom standigheden zouden slecht zijn voor personeel en kunst werken. Een deel van de textiel- collectie heeft schade geleden door vocht en een mottenplaag. Kruijt wil van de wethouder we ten wat de omvang van de scha de is en vraagt zich af of de mottenplaag inmiddels is be dwongen. Ook wil hij weten in hoeverre de stoffige, slecht ge ventileerde werkruimtes de ge zondheid van het personeel hebben geschaad. Kruijt wil voorts weten of het, wegens ruimtegebrek, niet kun nen opnemen van een groot deel van de collectie Noordne derlandse Landschapsschilder kunst, gevolgen heeft voor de tarieven van het museum. De toegangsprijzen zijn in 1992 verhoogd vanwege de komst van deze collectie, die aantrek kingskracht van het had moeten vergroten. Begeleid Wonen biedt in totaal 68 plaatsen in woningen in Lei den, Leiderdorp, Oegstgeest en Alkemade. Het gaat dan om de begeleiding van mensen die het om wat voor reden dan ook niet zelfstandig redden en een steuntje in de rug nodig heb ben. De nieuwe organisatie wil ook een tussenvorm van opvang in het leven roepen, waarbij cliën ten worden opgevangen die minder intensieve begeleiding nodig hebben. Dit zal vervolg- opvang worden genoemd. Die opvang zal meestal een maand duren. Stichting de Binnenvest richt zich in principe op de regio Zuid-Holland Noord. Er wordt naar gestreefd mensen zo veel mogelijk in hun eigen gebied op te vangen. Veel tijd gaat zitten in het bepalen om wat voor cri- sisgeval het precies gaat, en wat voor hulp er geboden moet worden. De Stichting heeft ruim dertig medewerkers tot haar be schikking. De fusie heeft geen arbeidsplaatsen gekost. „Met onze opvang zitten we tussen de zorg van bijvoorbeeld een psychiatrisch ziekenhuis en de-ambulante zorg van bijvoor beeld het algemeen maatschap pelijk werk in. Ook vervullen we een preventieve functie, we voorkomen bijvoorbeeld in sommige gevallen dat mensen in een psychiatrisch ziekenhuis geplaatst moeten worden. Als je bedenkt dat opvang van een cliënt jaarlijks tussen de 5000 en 10.000 gulden kost bij ons en bij een psychiatrisch ziekenhuis jaarlijks meer dan 100.000 gul den, dan is het voordeel wel duidelijk. De overheid heeft dat gelukkig ingezien", aldus voor zitter A. van Kempen van het Stichtingsbestuur. De zogenaamde vervolgop- vang zal voorlopig nog uit uit ei gen middelen moeten worden gefinancierd. Er zijn speciale projecten voor het opvangen van allochtone jongeren. En verder wordt in het voorjaar nog een dienstencentrum voor dak en thuislozen geopend, in de Bakkerij van de hervormde dia conie aan de Oude Rijn. Daar zal dagopvang wórden gegeven. Van bestuurlijke samenwerking in een gewest van Leiden met Haarlem is geen sprake meer. Burgemeester en wethouders van beide steden besloten deze week wel meer samen te gaan doen op het gebied van toerisme, arbeidsmarkt, onderwijs en minderheden. Maar het is niet langer de bedoeling dat ten slotte een mini-provincie van Leiden, de Duin en Bollenstreek en Haarlem ontstaat. „Daarvoor is dat hele verhaal over de regionale herindeling veel te onduidelijk geworden", zegt de Leidse lo co-burgemeester T. varuRij. Ooit dachten zowel Leiden als Haarlem wel heel nadrukkelijk aan een verregaande vorm van bestuurlijke samenwerking. Van Rij: „Dat was nog in de tijd dat beide steden dachten, dat zij als een soort muurbloempjes over zouden blijven na het ontstaan van de stadsgewesten Rijnmond, de Haaglanden en Amsterdam. Maar die hele regio nalisering is door binnenlandse zaken op losse schroeven gezet." Andere vormen van samenwerking met Haar lem kunnen echter nog steeds hun nut hebben, tneent Van Rij. „Het was voor mij echt een ont dekking, dat op een kwartiertje treinen van Lei den een stad ligt die in dezelfde situatie zit en de zelfde problemen heeft. En dan denk ik, waarom zou je niet van eikaars kennis gebruik maken?" Van concrete projecten is overigens nog geen sprake. „De bazen en managers hebben iets be dacht en nu gaan de werkers aan de slag om dat uit te voeren," verklaart een woordvoerder van de gemeente Haarlem. „Beschouw het maar als een vrijage, als een eerste kennismaking tussen twee ambtelijke organisaties die nu aan de slag gaan." „En onderschat vooral het toerisme niet," zegt de woordvoerder. „Voor beide gemeenten is dat een belangrijke economische activiteit. Als de twee afdelingen economische zaken de koppen bij elkaar steken, kan daar iets heel moois uit groeien." Haarlem en Leiden zouden zich samen kunnen presenteren als Westhollandse oude stad, zo bedachten de respectieve burgemeesters E. Schmitz en C. Goekoop. Haarlem heeft op het gebied van onderwijs ho ge verwachtingen van de samenwerking. De Leidse universiteit en de Hogeschool Haarlem zouden elkaar 'prima kunnen aanvullen.' De serre van restaurant El Gaucho aan de Steenstraat moet weg. foto hielco kuipers Dode man in sloot gevonden De politie heeft gisteroch tend een 61-jarige Leidenaar dood aangetroffen in een sloot aan de Montgomery- straat. De doodsoorzaak'van het slachtoffer is onduidelijk. De politie denkt niet dat er een misdrijf in het spel is. De man is vennoedelijk woensdagavond laat te water geraakt. Buurtbewoners ont dekten het lijk donderdag ochtend omstreeks elf uur. leiden aad rietveld De serre van Argentijns restaurant El Gaucho aan de Steenstraat moet op 1 maart afgebroken zijn. Dat heeft de gemeente Leiden bepaald, nu de Raad van State een beroep van eigenaar N. Azab tegen de gemeente heeft verworpen. Azab kreeg in 1988 toestemming om bij wijze van experiment een uitbouw te zetten op het trottoir van de Steenstraat. De eigenaar van het restaurant vindt de proef - die voor vijf jaar is aangegaan - een groot succes. Maar de gemeente is er niet gelukkig mee. Voetgangers zouden er over klagen en het smalle trottoir is voor kinder wagens en rolstoelen niet berijdbaar. Azab heeft aangeboden in overleg met de ge- meehte zijn serre aan te passen. Maar de ge meente wilde de hele uitbouw weghebben, in ju ni van het vorig jaar al. „We hebben alleen even de uitspraak van de Raad van State afgewacht", zegt gemeentelijk woordvoerder L. Lamers. „En we zijn blij dat wij gelijk gekregen hebben." Mocht Azab de serre op 1 maai t nog niet ge sloopt zijn dan doet de gemeente dat en stuurt zij de rekening naar de restauranteigenaar. Rabo sluit filiaal De Rabobank sluit op 31 maart haar filiaal aan het Wagnetplein in de Leidse Fortuinwijk. De ruimte is te klein en er is te wei nig personeel om de klanten goede dienstverlening te bie den, zo hebben bestuur en di rectie van de bank besloten. Vragen over verkoop van grachtenpand topambtenaar GroenLinks in Amsterdam wil opheldering over de dubieuze ver koop van een grachtenpand in die stad aan de Leidse topambte naar N. Smulders. Smulders zou het pand, dat daarvoor dienst deed als kantoor van het gewest Amsterdam van de PvdA, voor een vriendenprijs hebben kunnen kopen. Bovendien heeft hij bij het splitsen van het grachtenpand enkele ingewikkelde procedures kunnen omzeilen. Smulders is voorzitter geweest van het PvdA-ge- west en zit namens die partij in de statenfractie van Noord-Hol land. De Leidse gemeente-ambtenaar zei eerder in deze krant dat de beschuldigingen zoals die zijn geuit in het Algemeen Dagblad niet klopten. Hoe de vork wel in de steel zit, wil hij niet zeggen. teerde vrouwen op de kandida tenlijsten. Het debat wordt woensdag 23 februari gehouden in degrote zaal van het Volkshuis. De vrou wen praten over de vraag waar om zij zelf voor de politiek heb ben gekozen en wat hun partij en te bieden hebben aan vrou wen. Het forum staat onder lei ding van oud-PvdA-wethouder Henriëtte van Dongen. Het de bat begint om half negen. Stem op een vrouw, onder dat motto wordt een politiek forum gehouden in het Leidse Volks huis. Zes vrouwelijke kandi- ^daat-raadsleden doen mee aan het debat. Hennie Koek (PvdA), Melanie Maas-Geesteranus (WD), Mirjam Kervers (SP), Rianne Peeters (GL), Joke Sorg- drager (D66) en Marjan de Jon ge (CDA) zijn de hoogst geno-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13