Verzekeringen aan eigen succes ten onder Waar u bii anderen inlevert kriicrt u er bii ons iets bii. Bolkestein vraagt, Arkoun antwoordt Piepjonge Estse regering kent geen angst Feiten &Meningen Buitengewone lasten en wat doen we ermee? DONDERDAG 3 FEBRUAR11994 Rijk de Gooyer foutje, bedankt weet het nationale verzekeringsgevoel snedig te vertolken. Hen kip met gou den eieren, daar moet je ge- (of mis-)bruik van maken. Verzekeringen zijn bedoeld om slachtoffers te helpen, maar er moet ook aan worden verdiend. En dus gaan de premies omhoog als er meer aanspraken komen. Zorgen kindje in polisland is de aansprakelijkheid voor bedrij ven. Die dreigt oriverzekerbaar te worden, zegt het Ver bond van Verzekeraars. DEN HAAG ANS BOUWMANS „Iedereen vindt het logisch. Er zijn slachtoffers. Verzekeraars hebben geld, dus zij moeten be talen." Martin Scholtens, voor zitter van de samenwerkende aansprakelijkheidsverzekeraars binnen het Verbond van Verze keraars, zegt het 'wat vierkant', maar dat komt omdat hij zich zorgen maakt. Ooit begonnen ter bescherming van de 'portemonnee' van lie den die een onrechtmatige daad begingen, is de aansprake- lijkheidsverzekeringuitgegroeid tot een 'zak met geld, waarmee gedupeerden schadeloos ge steld kunnen worden'. Het as pect van schuld en verwijtbaar heid bij een onrechtmatige daad nadrukkelijk aanwezig is de afgelopen jaren steeds ver der opgerekt. Voor een deel komt dat door de verzekeraars zelf, zegt prof. mr. J.H. Wansink, hoogleraar verze keringsrecht in Rotterdam. „Ze waren het beu voortdurend de Zwarte Piet te krijgen, omdat mensen niet begrepen dat er soms geen sprake was van aan sprakelijkheid. Bij voorbeeld als een klein kind een ongeluk ver oorzaakte. De maatschappijen hebben in een aantal gevallen zelf onderling afspraken ge maakt. Ze deden alsof er toch sprake was van aansprakelijk heid en betaalden uit." De uitgebreide slachtofferbe scherming werd vervolgens overgenomen door de wetgever en opgenomen in het nieuwe Burgerlijk Wetboek. Daarin is bij voorbeeld vastgelegd dat ou ders aansprakelijk zijn als kin deren tot veertien jaar schade toebrengen aan een ander. Door uitspraken van de rechter en nieuwe wetgeving is het be grip verwijtbaarheid langzamer hand breder geworden. De verzekering is in de loop der jaren min of meer de spil ge worden waarom de schadeloos stelling van slachtoffers draait. Dat komt volgens Wansink doordat een verzekering werkt als een magneet. „Mensen clai men gemakkelijker, omdat je niet iemand in de persoonlijke sfeer hoeft aan te spreken." Mensen claimen ook steeds meêr. Als er na een mislukte sterilisatie een kind wordt gebo ren, vragen ouders niet alleen een schadevergoeding voor de extra kosten, maar ook smarte- geld. De toename van schadeclaims doet zich vooral voor bij bedrij ven en vrije beroepsbeoefena ren zoals artsen of accountants, zegt Scholtens. Op dit moment is de verzekering voor particu lieren nog beheersbaar. „Daar spelen we quitte." Maar dat is geenszins het geval bij de zogenaamde AVB, de aansprakelijkheidsverzekering voor bedrijven. Ondanks het feit dat de verzekeraars de afgelo pen drie jaar hun premie-inko men met twintig procent zagen stijgen, leden ze er vorig jaar voor het eerst verlies op. Voor dit jaar wordt dan ook een forse stijging van de tarieven ver wacht. Afhankelijk van de indi viduele resultaten zullen de pre mies met tieh a twintig procent Hoewel het in wezen prachtig is dat de verantwoordelijkheid van bedrijven voor de kwaliteit van hun produkten of diensten (schadelijke gevolgen/produktiefouten) en de veiligheid van hun werkne mers (arbeidsongevallen, be roepsziekten) door wetgeving en jurisprudentie is aange scherpt, kan de 'claimwilligheid' kwalijke gevolgen hebben, con cludeert Wansink. „Het heeft al lemaal een einde. Het moet wel „Als er 'n verzekering is, dan claim je toch". Rijk de Gooyer als vertolker v gevoel. t het hedendaagse verzekerings- FOTO REAAL VERZEKERINGEN betaald worden. Dus gaan pre mies omhoog. Tot het moment dat werkgevers zich de verzeke ring niet meer kunnen permit teren. En zonder verzekering is ook de slachtofferbescherming afgelopen." Ook de verzekeraars vrezen dat de genoegdoening aan gedu peerden op deze manier aan zijn eigen succes ten onder gaat. De aansprakelijkheid van bedrijven wordt in de huidige vorm onverzekerbaar, verzucht Scholtens. In de Verenigde Staten zijn be- dienstverle ning in gevaar gekomen, omdat de risico's onverzekerbaar zijn. Dergelijke Amerikaanse toe standen zijn hier nog niet, maar de voorboden zijn volgens Scholtens wel zichtbaar. „De manier waarop mensen tegen claims aankijken, de neiging van de overheid rekeningen bij anderen te deponeren, rechters die steeds meer smartegeld toe wijzen aan slachtoffers en ook rekening houden met de aan wezigheid van een verzeke ring." De toekomst brengt mogelijk nog meer onheil voor de verze keraars. Naarmate het sociale verzekeringsstelsel in Neder land slechter wordt, zullen claims wegens inkomstender ving toenemen. Het regresrecht (verhaalsrecht) van uitkerings instanties wordt mogelijk uitge breid tot de volksverzekeringen (AWBZ, AAW, AWW). En op de dag dat de AWBZ ligdagen in een verpleeghuis gaat verhalen op werkgevers of particulieren zitten de verzekeraars echt niet te wachten. Nu al dragen auto verzekeraars een substantieel deel van de schadelast af aan uitkeringsinstanties. „Het is een kwestie van waar leg je de kos ten neer", zegt Scholtens. Op het moment dat het regresrecht wordt uitgebreid, mag je ver wachten dat de sociale verzeke ringspremies omlaag kunnen, meent de VvV-man. Maar de overheid lijkt op dit moment vooral te kijken waar geld te ha len is. Zeker is dat de premies van Na tionale Nederlanden, Aegon en al die anderen omhoog gaan. Zo ze daar zelf niet toe beslui ten, dan gebeurt dat zeker on der druk van'de herverzeke raars. Dat zijn grote internatio nale concerns die de enorme ri sico's deels van de verzeke ringsmaatschappijen overne men, en die dus invloed heb ben. Die herverzekeraars kijken zor gelijk naar Nederland. Wansink: „Wij zijn op een aantal terrei nen uniek. Er is geen ander land waar in de DES-zaak (hormoon preparaat dat na verloop van tijd bij dochters kanker veroor zaakte) zo'n vergaande aan sprakelijkheid aan de fabrikan ten is opgelegd. Maar ook het Nederlandse overheidsbeleid— waarin steeds meer het eigen fi nancieel belang voorop staat, denk aan bodemsanering maakt de herverzekeraars schuw." BELASTING BELICHT Tweewekelijkse rubriek o De Belastingdienst is de beroerdste niet. Uitgaven die men normaal niet doet, en dus 'buitengewoon' zijn, wor den door de belastingbetaler vaak als een zware last ervaren. Daarom mogen ze worden afgetrokken. De Oort-wetgeving heeft de buitenge wone lasten aftrek zo goed als in stand gelaten. Nog steeds zijn uitgaven voor levensonderhoud van naaste verwan ten, voor ziekte, invaliditeit, studie of opleiding om er zo maar een paar te noemen aftrekbaar. Meestal moet men wel eerst boven een bepaalde drempel (vaak 800 gulden) uitkomen voordat men aftrek kan claimen, maar toch is aftrek mogelijk. Daarbij moet het natuurlijk niet te gek worden. Vandaar dat de Belasting dienst heeft aangekondigd om dit jaar de buitengewone lasten die men in de aangifte wil aftrekken nauwlettender in het oog te houden. Te verwachten is dat hierdoor veel belastingbetalers een meningsverschil krijgen met de belas tinginspecteur. Want wanneer is een uitgave 'buitengewoon' of niet? Niet zelden zal de belastingbetaler zijn ge lijk bij de rechter proberen te halen, in het verleden is dat meerdere malen ge beurd. Een goed voorbeeld zijn de kosten die men maakt om een naaste verwant in het levensonderhoud te voorzien. Vast staat dat de kosten voor de autorijles die de vader voor zijn zoon of dochter betaalt hier niet onder vallen, maar in 1985 stond de Hoge Raad wel aftrek toe aan een vrouw die haar aan heroï ne verslaafde zoon zo af en toe wat toestopte. De Arnhemse rechter Matthijssen kreeg laatst ook weer een geval op zijn bord. De inspecteur stond niet toe dat een werkbouwkundig ingenieur 35 mille aftrok voor het levensonderhoud van zijn zoon, die in de VS voor ver keersvlieger studeerde. Zijn zoon had altijd al verkeersvlieger willen worden. Helaas werd hij afgewe zen omdat hij een bril droeg. Toen werd hij maar zweefvliegtuigtechnicus. Zijn grote passie 'verkeersvlieger', kon hij echter niet uit zijn hoofd zetten. Bij een particuliere vliegschool in de Verenigde Staten kon hij echter een opleiding tot verkeersvlieger volgen ondanks zijn bril. Hij zegde zijn baan op en vertrok spoorslags naar Amerika. De opleiding ronddqhij met succes af maar ondanks de goede vooruitzichten op een baan werd hij werkloos. Zoals gezegd zette de belastinginspec teur een streep door de aftrekpost van de ingenieur. Volgens hem had de va der net zo goed het bedrag aan zijn zoon kunnen lenen. De zoon had im mers vooruitzicht op een goed betaal de baan als beroepspiloot, waardoor hij in staat zou zijn om de lening later af te lossen. De Arnhemse rechter gaf de inspecteur gelijk. Ook hij vond dat de vooruitzich ten óp een baan dusdanig waren dat een lening meer voor de hand had ge legen. Dat de zoon na de opleiding werkloos werd, heeft hier niets mee te maken. Rechter Matthijssen gaf vervolgens (volledigheidshalve) aan wanneer de vader de kosten wèl als buitengewone lasten had kunnen aftrekken. Dat kan volgens de rechter namelijk in het ge val de vader een geldlening aan zijn zoon had verstrekt, en later was geble ken dat aflossing van de schuld door de zoon (binnen een redelijke termijn) door onvoorziene omstandigheden niet mogelijk was. In dat geval kunnen namelijk periodieke, gedeeltelijke kwijtscheldingen van de schuld bij de vader wel een buitengewone last ople veren. Het moet dan wel zo zijn dat in het geval de zoon de schuld zelf zou af lossen, de zoon een zodanig geldge brek krijgt dat hij andere noodzakelijke dingen niet meer zou kunnen kopen. Een leerzame uitspraak voor de prak tijk. In plaats van alleen aan te geven dat er in dit geval geen aftrek voor bui tengewone lasten is, geeft de rechter duidelijk aan wanneer hij denkt dat er volgens hem wel sprake kan zijn van aftrek. Dat is wel zo duidelijk, en het is te hopen dat andere rechters hier een voorbeeld aan nemen. Het zal de be lastingbetaler vele discussies met cje belastinginspecteur kunnen schelen. Toen op 9 december 1990 WD- fractieleider Frits Bolkestein in de Tweede Kamer verklaarde geen gelijkwaardigheid te zien tussen de Westeuropese cultuur en die van de islam leidde dit tot een forse aanvaring met ver tegenwoordigers van minder heidsgroepen. In september 1991 betoogde Bolkestein tij dens een bijeenkomst van de Liberale Internationale dat er bij het integratieproces van mos lims in de Nederlandse cultuur bepaalde westerse, liberale be- ginselervals richtsnoer dienden te worden genomen. Er begon een integratiedebat waaraan mensen van allerlei achtergrond deelnamen. Het pleit voor Bolkestein dat hij het gesprek met zijn opponenten en critici niet uit de weg ging. Zo kwam hij in aanraking met de mensen die aan de Universi teit van Amsterdam een bijzon dere leerstoel Islam wilden op richten voor de in Algerije gebo ren prof. Mohammed Arkoun van de Sorbonne'm Parijs. Toen Bolkestein vernam dat het om een als 'liberaal' bekend staand geleerde ging, zegde hij zijn steun toe voor dit project. Hij realiseerde zich natuurlijk dat de aanduiding 'liberaal' in de context van de islam niet precies hetzelfde betekende als in de Nederlandse politiek. Ik vraag me af of hij het zich niet te makkelijk heeft gemaakt door als gesprekspartner een min of meer verwante geest te kiezen. Hoe zou het gesprek gegaan zijn met een meer traditionele of radicale moslim-denker? Bolkestein vond, zo blijkt, in Ar koun een enigszins verwante zeer kritische geest met wie te praten viel. Dit contact leidde tot een praatboek waarin Bolke stein een veertigtal goed gefor muleerde moeilijke vragen stelt en Arkoun nog moeilijker ant woorden geeft, maar doorgaan? wel van een hoge kwaliteit. Ik moest sommige'compacte pas sages twee keer lezen voor ik ze begreep. Ik kan me niet aan de indruk onttrekken dat Bolkestein vra gen blijft stellen vanuit een enigszins superieure positie. De politicus roept de moslim-intel lectueel ter verantwoording. Dat irriteerde me soms. Er is, behal ve even aan het eind, nauwe lijks sprake van een gesprek. De ontmoeting blijft vaak in een confrontatie steken, waarbij Ar koun nogal belerend overkomt. Het boek verscheen onder de ti tel 'Islam en de democratie een ontmoeting'. Deze titel suggereert meer dan het boek waar maakt. Arkoun, zo schrijft hij in zijn voorwoord, had zelf liever een uitgebreidere titel gezien als: 'Religie, politiek en samenleving in het licht van de Islam'. Maar hij gaf toe aan de aandrang van de uitgever die een pakkende titel wilde om de aandacht van de lezers en even tuele kopers te trekken. Dat is jammer want de vlag dekt de la ding zo niet meer. De suggestie wordt bovendien, ten onrechte overigens, gewekt alsof hèt om een politieke stunt gaat met het oog op de verkiezingen. Dat zou daarom al niet gelukt zijn om dat Arkoun, zo blijkt telkens, de Nederlandse situatie onvol doende kent. Zo denkt hij dat 'zuilen' getto's zijn. Of heeft Bolkestein dat gesouffleerd? Het begrip democratie wordt nergens uitgediept in het boek van Arkoun en Bolkestein. Ik vind dit een gemiste kans. Arkoun schrijft het stagneren van democratische processen in de Arabische wereld toe aan de nationale staatspartijen, die in feite het koloniale bewind voortzetten. Ze zochten daar voor steun bij door hen betaal de en begunstigde conservatie ve wetgeleerden, die hun be wind moesten legitimeren vanuit de islam. Omdat ze aan liberale denkers geen ruimte hebben gegeven kon er na het falen van die nationale staats partijen geen ander politiek al ternatief ontstaan, volgens hem, dan het fundamentalistische. Deze fundamentalistische be wegingen zijn volgens Arkoun minder 'gekenmerkt door hun rationele afwijzing van de bij dragen van de moderniteit als door hun psychologische en culturele onvermogen om deze bijdragen naar waarde te schat ten en toe te passen". Aldus een lang citaat. Ze laten daarom, volgens hem, een spoor van verwoestingen na. Door Bolkestein gevraagd wat te denken van de Marokkaanse koning Hassan II die de in het buitenland vertoevende Marok kaanse paspoortdragers ver biedt te integreren en politiek actief te zijn, antwoordt Arkoun dat Hassan II het recht heeft verloren dit te doen omdat hij zelf niet in staat bleek deze mensen een goed bestaan te bieden. Daarom immigreerden ze juist. Arkouns liberale visie blijkt ook hieruit dat hij De dui velsverzen van Rushdie in zo veel mogelijk moslim-handen wenst. Daardoor wordt het pu bliek wakker geschud uit valse kennis en bekrompen geloofs opvattingen. Soms praten Bolkestein en Ar koun langs elkaar heen. Bolke stein stelt een vraag over Tur kije, waar hij als minister van defensie op bezoek is geweest. Arkoun antwoordt met zijn ge dachten, zo blijkt uit zijn woor den, helemaal in Algerije. Een aridere keer blijken ze niet zo goed op de hoogte te zijn van hun onderwerp maar praten er toch bladzijden'over voll'Zó'ié j Arkoun duidelijk niet thuis in Pakistan en India. Meestal zijn Arkoun's opmer kingen diepgaand en prikkelend en nodigend tot verdere studie. Er zijn intussen enkele werken van hem vertaald in het Neder lands. Niet alleen moslims in de lan den van herkomst, maar ook wij die met nieuwe moslimge meenschappen te maken heb ben kunnen niet zonder deze bruggenbouwers tussen mos limtraditie en Europese moder niteit. Het siert Bolkestein dat hij dat heeft ingezien en daar om mee heeft gewerkt aan dit boek. Drs. J. Slomp is predikant en islamoloog. 'Islam en de democratie - Een ontmoeting', Frits Bolkestein en Mohammed Arkoun, Uitge verij Contact, Amsterdam. Prijs/24,90. TALLINN MICHAEL TARM Bij een Europese top in Wenen wilde een portier de 33-jarige Mart Laar vorig jaar wegsturen. Met zijn appelwangen en gol vende blonde haren leek Laar veel te jong om een premier te kunnen zijn. Estland, dat in 1991 zijn onafhankelijkheid te rugkreeg, kan worden be schouwd als een van de jongste democratieën van Europa. Het land heeft een regering die goed bij die titel past. De ministers van buitenlandse zaken, defen sie, economie, Financiën, bin nenlandse zaken en justitie zijn allen mannen van tussen de 27 en 36 jaar oud. De premier, die een fan is van Guns N' Roses en graag in roke rige cafés temidden van pop muzikanten vertoeft, geeft toe zich wel eens te hebben afge vraagd of de gemiddelde leeftijd in zijn kabinet niet te laag was. „Toen ik, nadat hij al was beë digd, las hoe oud mijn minister van binnenlandse zaken was, dacht ik: 'Mijn God, hij is pas 28',", zegt Laar. „Hij zag er ou der uit." Laar, die ondanks heftig verzet van president Meri zijn kabinet net op een aantal plaatseh heeft gewijzigd, is er inmiddels echter vast van overtuigd dat de jeug digheid van zijn. ministersploeg Estland goed heeft gedaan. Het land, dat ruim anderhalf mil joen inwoners heeft, wordt al om beschouwd als het eerste succesverhaal in de voormalige Sovjetunie: het heeft een stabie le munt, een relatief lage infla tie, een sluitende begroting en geen gebrek aan buitenlandse investeerders. „Er bestaat een zeer nauw ver band tussen de jeugdigheid van deze regering en haar succes", zegt Laar, gemakkelijk achter overleunend in een grote zwarte stoel in zijn kantoor in Tallinn. „Jongere mensen waren bereid en in staat zich de principes van de vrije markt eigen te maken", aldus Laar. „Soms kun je oude honden gewoon geen nieuwe kunstjes leren." Rusland en de meeste andere voormalige Sovjet-republieken worden geregeerd door mannen van in de 50 en in de 60, die kunnen terugzien op een lange carrière in de Communistische Partij of bij een staatsbedrijf. De Russische president Boris Jeltsin had een paar jonge hervormers in zijn kabinet, maar die z;ijn uit onvrede met het beleid van de regering opgestapt. De nieuwe Estse minister van defensie Indrek Kannik (28) ge looft dat jonge ministers eerder bereid zijn om vergaande, pijn lijke hervormingen door te voe ren. „Omdat jonge mensen hun hele leven nog voor zich heb ben, zijn ze eerder bereid tot het nemen van impopulaire be slissingen", zegt Kannik. „Deze regering heeft een heleboel im populaire beslissingen geno men en is eerlijk gezegd tame lijk impopulair." Een golf van kritiek naast zich neerleggend, vooral van de boe- Estland doet het van alle voormalige Sovjet-republieken nog het beste. De hoofdstad Tallinn is in trek bij investeerders en toeristen. FOTO HANS JACOBS ren, heeft de regering-Laar vrij- geliefd. Veel Esten zeggen het wel alle subsidies overboord ge- nog nooit zo moeilijk te hebben gooid en eenzijdig de heffingen op vrijwel alle importartikelen afgeschaft. Haar compromislo ze marktbeleid heeft lof geoogst van Westerse leiders, het Inter nationaal Monetair Fonds (IMF) en de Wereldbank. In eigen land echter is de rege ring, zoals Kannik al zei, niet zo gehad. Volgens opiniepeilingen heeft de regering de steun van slechts ongeveer tien procent van de bevolking. Als Laar naar de impopulariteit van zijn regering wordt ge vraagd, glimlacht hij slechts en zegt hij het tempo van de her vormingen nog te willen verho gen. „Ervaringen van andere landen leren ons dat een popu listische politiek alleen maar tot rampen leidt", zegt hij. De jongste minister van de Est land, de 27-jarige Jüri Luik (bui tenlandse zaken), wijst kritiek over zijn onervarenheid van de hand. „De vraag is wie in dit land de ervaring heeft om de huidige problemen aan te pak ken. Niemand", zegt Luik, die de meeste van zijn collega-mi nisters nog kent van de elitaire Tartu-universiteit. Luik zegt dat hij en zijn collega's zeer zijn be ïnvloed door kapitalistische economen als Milton Friedman. „Wij hebben tenminste nog er varing vergaard uit Westerse boeken en wat we nu doen is proberen deze ideeën in de praktijk te brengen", zegt hij. Laar zegt dat zijn kabinet, on danks het rigoureuze economi sche beleid, het idealisme dat met de jeugd in verband wordt gebracht niet is kwijtgeraakt. „Realisme is ons ideaal" zegt de premier. „We weten dat het ons niet zal lukken om populair te worden, dus hebben we ons als ideaal gesteld dat eens, ergens, mensen zullen inzien dat onze radicale hervormingen goed waren." Laar wijst er trots op dat het bruto nationaal produkt vorig jaar drie procent is gegroeid en voorspelt voor dit jaar een groei van vier procent. Een dergelijke groei zou van de Estse econo-' mie de snelst groeiende van Eu ropa maken. Tijdelijk krijgt u bij de Ford Transit behalve ruimte (020-5409385). U krijgt dan een voordeelcheque ook nog eens speelruimte. Want wie nu een Transit thuisgestuurd die u na aan- koopt, krijgt tweeduizend gulden cadeau! Wat u koop van uw Transit kunt ver- moet doen? zilveren Zeg daar als onder- Ford weet SimpeL U belt het Ford Fleet Communicatie Centrum nemer maar eens nee tegen, waf u beweegt.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2