'Een Land Rover is net een soort meccano' If r Deze ruimte is een ideale plaats Weg en wiel ffl Het Motorhuis Fietsen èn flaneren Opel Tigra gaat in produktie DONDERDAG 3 FEBRUAR11994 964 22 C uw auto-aan bieding acce lereert een stuk beter op 5^ déze plaats. Iedere donder dag raak! pC Bel onze adver tentie-afdeling. Overname Rover 'donderslag bij heldere hemel' de Britse au tofabrikant Rover door het Duitse BMW (Bayerische Moto ren Werke) is voor beide im- portbedrijven in ons land vol strekt onverwacht gekomen. BMW-woordvoerder J. van Seggelen heeft het over 'een donderslag bij heldere hemel'. „Wij wachten op nadere berich ten uit München. Eén ding is al wèl zeker: Rover blijft Rover en BMW blijft BMW". Beide fabri kanten zullen wel nauwer gaan samenwerken waardoor op de kosten kan worden bespaard. Dat BMW op het overname pad is gegaan is niet vreemd, omdat het voor een kleine auto fabrikant steeds moeilijker wordt het hoofd boven water te houden. Eerder waren er ge ruchten dat BMW het presti gieuze Porsche zou overnemen. Door de overname komt de nog enige grote autofabrikant van Britse origine volledig in buitenlandse handen. De ver koop moet overigens nog wel worden goedgekeurd door de aandeelhouders van British Aerospace dat een aandeel van 80% heeft in Rover. De resteren de 20% is in handen van Honda Europe. Overigens bezit Rover ook 20% van de Honda-aande- len. Rover bouwt in Engeland auto's voor Honda en Honda construeert op zijn beurt Rovers in Japan. Voor Honda zijn de druiven zuur, zo blijkt uit een eerste reactie. De Japanners zeggen teleurgesteld te zijn. maar zijn niet van plan hun be lang in Rover op te geven. De produktieprogramma's van de Duits/Engelse combina tie vullen elkaar bijna perfect aan, aldus de voorzitter van de raad van bestuur van BMW bij de bekendmaking van het nieuws in Londen. Hij zei dat de samenwerking tussen Honda en Rover blijft bestaan en zelfs zal worden uitgebreid. Tien jaar geleden was Land Rover een auto voor de Derde Wereld en een enkele verdwaalde boer in Europa. Thans wordt de 'Rolls-Royce onder de terreinwagens' alleen nog maar gezien op de gepolijste wegen van Europa en Amerika. Vreemd, want daarvoor was hij niet bedoeld. SOLIHULL NPA „Je kan met deze auto door heel diep water", zegt de instructeur laconiek, terwijl de Land Rover over een bemodderd pad een kuil van onpeilbare diepte ing- libbert. „Als je een rivier over steekt, moet je alleen nooit ver geten het raam open te draaien. 1 let water moet naarbinnen kunnen, want met gesloten ra men blijven Land Rovers drij ven. Voor je er erg in hebt, zak je dan met je auto de rivier af'. Op het zuidelijk halfrond mag het regenwoud in hoog tempo verdwijnen, Engeland is sinds 1992 een stukje jungle rijker. Op het fabrieksterrein van Land Rover bij het dorp Solihull is een Jungle Track aangelegd waar Papua Nieuw-Guinea zich niet voor zou hoeven schamen. Omgevallen bomen, een door een riviertje dooraderd bos, on genaakbare passen en bemod- derde hellingen van 45 graden, en dat alles onder de rook van Birmingham Enige tekenen van beschaving: de verkeersborden met waarschuwingen als 'Be Careful: Flooded Road'. Sinds de opening ervan is de 7,5 km lange Jungle Track een doorslaand succes geweest. An derhalf decennium geleden ver kocht Land Rover nog 83 pro cent van zijn vierwiel-aangedre ven voertuigen in de onverhar de Derde Wereld, thans gaat 90 procent naar West-Europa en de VS. Voor de meesten van hen is de eendaagse cursus op de Jungle Track de enige 'off-the- road-ervaring' die zij ooit met hun voertuig opdoen. „Een enkeling zal misschien eens een boot-trailer achter zijn Land Rover hangen", zegt 'Ro ver-historicus'James Taylor, De wederopstanding van de 'Rolls-Royce onder de terreinwagens „Als je een rivier oversteekt, moet je nooit vergeten het raam open te draaien. Het water moet n ven Land Rovers drijven. Voor je er erg in hebt, zak je met je auto de rivier af". „maar voor de meesten is de auto een alternatief geworden voor de Jaguar of de Mercedes. Dat is eigenlijk merkwaardig, want je hebt geen Land Rover nodig om je kinderen van school te halen". De Land Rover is de Rolls-Royce onder de terreinwagens. Als eni ge heeft hij een carosserie van aluminium. „Je kunt er een gat in slaan, en tien jaar later heb je nog geen roestvlekken om dat gat", zegt Taylor. „Het lichte aluminium geeft de Land Rover bovendien een lager zwaarte punt. Hierdoor is de kans dat de wagen in zwaar terrein over de kop slaat, veel kleiner". „O hemel, nee, alleen Land Ro vers zijn daarvoor geschikt", zegt Hayley Maxfield van Camel Trophy op de vraag of voor deze 1.600 km lange race ooit auto's van een ander merk waren overwogen. „Tot 1980 gebruik ten we de Amerikaanse Jeep, maar Land Rovers zijn superi eur. Nog nooit heeft ér eentje niet de finish gehaald". Een domper was de Camel Tro phy van 1985, die door de jungle van Borneo voerde. De Land Rovers moesten door heli kopters uit het oerwoud worden getakeld en verderop weer op de 'weg' worden gezet. „Maar dat was in een jaar met onge woon hevige moessonregens", zegt Maxfield. „Er stond zo veel water dat de Land Rovers hele maal onder gingen. Op zich is dat geen probleem, want een Land Rover kan ook onder wa ter rijden. Alleen, dan kun je na tuurlijk geen adem meer ha len". Hoewel nu de bekendste van al le terreinwagens, was de Land Rover niet de eerste auto met vierwielaandrijving. Die eer komt toe aan Spijker, het Ne derlandse concern dat reeds in 1903 een terreinwagen bouwde. Land Rover verscheen pas in 1947 op de markt, als een direc te afstammeling van een ander legendarisch merk: de Ameri kaanse Jeep. „De auto was perfect voor de Derde Wereld", zegt James Tay lor. „Hij was sterk en zat simpel in elkaar. Als hij kapot ging, kon hij meestal met een hamer en een schroevendraaier gemaakt worden. Dat was handig als je ergens in de woestijn zat, hon derden kilometers verwijderd van een werkplaats". In 1956 begon het Britse leger zijn Jeeps door Land Rovers te vervangen, kort daarop gevolgd door het Australische en het Zwitserse leger. Aan het einde van de jaren '50 was de Land Rover overal ter wereld de meestverkochte terreinwagen, behalve in Amerika waar de Jeep superieur bleef. Terwijl de Land Rover (en later de luxueuze Range Rover) zijn zegetocht over het westelijk halfrond maakte, verloor hij steeds meer terrein in de Derde Wereld. Met name in Afrika, van oudsher het domein van Land Rover, stortte de afzet volledig in onder het geweld van de Ja panse terreinwagens. „Technisch was en is Land Ro ver superieur aan de Japanse wagens", zegt Taylor. „Maar Land Rover ontbeerde een mo dern verkoopapparaat. Aan het eind van de jaren '60 had Land Rover de slag met de Speciaal voor de explosieven-opruimingsdienst ontwikkelde Land Rover dit gepantserde rupsvoertuig. foto rover Japanners in de Derde Wereld definitief verloren, en nog eens een decennium later leek de fa briek ten dode opgeschreven. Maar rond het jaar 1980 kwam de redding in de vorm van een nieuwe topman, de Ier Tony Gilroy. Gilroy sloot alle Land-Roverves tigingen buiten Solihull, en be gon het daardoor vrijkomende geld in de ontwikkeling van nieuwe modellen en de promo tie van de Range Rover te ste ken. De Range Rover, die in 1970 was gelanceerd, werd via een reeks verbeteringen gepro fileerd als een wagen voor de di recteur die ook nog een boot of wat paarden te vervoeren had. En in 1983 verscheen de nieuwe Land Rover 110 op de markt, een jaar later gevolgd door de Land Rover 90. Beide voertui gen, die inmiddels 'Defender' zijn gedoopt, hadden een veel betere vering en krachtiger mo toren dan hun voorgangers. Vanaf 1986, toen wereldwijd nog geen 34.000 voertuigen werden verkocht, begon de lucht weer op te klaren. In 1990 werd een recordaantal van ruim 68.000 wagens geproduceerd, en als januari-cijfers een indica tie zijn, zouden dit jaar 95.000 Land Rovers en Range Rovers van de band kunnen lopen. Een kleine 3.000 van die wagens worden gebouwd in de ver maarde Special Vehicles Divi sion, een fabriekshal waar op verzoek van de klant 'modifica ties' aan de standaard-wagen worden aangebracht. „Een van de verschillen met andere ter reinwagens is namelijk dat Land Rovers niet gelast zijn", zegt David Saunders, de hoofdinge nieur van de divisie. „Een Land Rover is net een soort meccano. Je kunt hem uit elkaar schroe ven, en er van alles mee doen". Land Rovers zijn onder meer gebouwd als tractoren, pantser voertuigen, locomotieven, bo ten en rupsvoertuigen. Saunders kijkt wat verveeld rond in de hal, die is volge stouwd met voertuigen die be stemd lijken voor een andere planeet. Achteloos zegt hij: „Soms bouwen we ook wat Ja mes Bond-achtige trucs in. Veel gevraagd zijn oliesproeiers in de achterbumper, een effectief wa pen tegen achtervolgende au to's. Of een installatie om een rookgordijn te leggen". <*>uis Vondellaan 80. Leiden. Telefoon 071-351800 Meer vrouwen met eigen auto, ouderen blijven rijden DEN HAAG Mensen van 65 jaar of ouder en vrouwen hebben steeds vaker een eigen auto. Dit blijkt uit cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Vorig jaar stond een op de drie auto's op naam van een vrouw. Van het totale autobestand van 5,4 mil joen staat elf procent op naam van een bedrijf. Dat ouderen vaker dan voor heen een auto hebben, is lo gisch omdat deze groep de auto die ze heeft, gewoon aanhoudt. Eerdere generaties bezaten aan zienlijk minder vaak een auto. Gemiddeld reden automobilis ten het afgelopen jaar zo'n 16.330 kilometer, evenveel als FIETSSTROOK Met een flitsende modeshow in het Kurhaus te Sche- veningen heeft AGU-Sport afge lopen maandag de collectie fietskleding voor het komend seizoen gepresenteerd. De tijd is ver voorbij dat een re genpak alleen maar saai en een fietsbroek alleen maar zwart was. Marktleider AGU heeft in de loop van de jaren een zó om vangrijke collectie kleding ont worpen, dat de klant inmiddels in de winkel paf staat van over dadige aanbod. Opvallend is dat de fietskleding van vandaag niet uitsluitend ge dragen hoeft te worden op de fiets. Het is er uitstekend mee flaneren en verblijven op zon overgoten terrassen. Dat geld voor scherp gesneden broeken, shirts, jacks, hemden en topjes, maar net zo goed voor vlotge- lijnde regenpakken in aantrek kelijke kleuren met mooie op drukken. 'Een combinatie van het functionele met kwaliteit en dessin', zo luidt de slogan van de onderneming in Alkmaar, die de kleding in Italië laat ma ken. In 1976 kreeg AGU bekendheid met het absoluut waterdic'hte regenpak. Helaas zweette de fietser erin als een otter, zodat het lijf bij een inspannende rit toch drijfnat werd. Het bedrijf heeft het regenpak sindsdien voortdurend geperfectioneerd. En lang niet alle pakken zijn «*-' y Deze fietskleding heeft AGU speciaal voor dames ontworpen. schreeuwend duur. De klant kan kiezen uit kostbare pakken van 'ademende' stof en goedko pere soorten. Alle blinken ze uit in originaliteit, fraaie kleuren, veel zakken en handigheidjes. Nieuw voor dit jaar is het Celtic regenpak, dat compleet met jack, broek en draagtasje 70 gul den kost. Het pak is mooi om te zien, sterk van stof, voorzien van ventilatie en handigheidjes, maar de stof is niet 'ademend'. Dat laatste is wel het geval met de nieuwe Ventura II, bestaan de uit een buitenjack tegen de regen en een binnenjack van warme fleece-stof. Prijs 369 gul den, ook verkrijgbaar met broek. Verder presenteert AGU het Sprintnit-shirt, gemaakt van een nieuwe, soepele en lichte kunstvezel uit Zwitserland. Dat zou nóg prettiger dragen zijn en optimaal warmte doorlaten. De nieuwe Casual-kledinglijn is be stemd voor de vrije tijd, waarin de techniek van de professione le fietskleding is verwerkt. AGU is afgestapt van de hele woeste kleurstellingen uit het recente verleden. Veel broeken en shirts zijn zelfs in effen kleu ren verkrijgbaar. Ook de en thousiaste fietser die er niet uit wil zien als een racefietser kan nu aan zijn trekken komen. Sterk voorbeeld daarvan zijn de effen fietsbroeken van denim, die wijd zijn als een normale bermuda, maar wel voorzien zijn van de comfortabele Nalini- kunstzeem in het zitvlak. het jaar daarvoor. De t van twee procent in het totaal aantal afgelegde kilometers schrijft het CBS dan ook toe aan de groei van het wagenpark mei eenzelfde percentage. Al sinds 1986 houdt de groei van het to taal aantal kilometers dat de Nederlandse automobilist af legt, gelijke tred met de groei van het wagenpark. De afgelo pen zes jaar is dat met twintig procent toegenomen. Opmerkelijk is de groei van het aantal kilometers dat in het bui tenland werd afgelegd, te weten tien procent meer. redactie: Theo van der Kaaij bestemd voor zonaanbid- ders en zon- aanbieders. Deze adver tentie werkt! Bel onze advertentie afdeling. WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Alkmaar - Amstelveen (A 9) Tussen Uitgeest en Akersloot. Den Bosch - Eindhoven (A 2) Tussen Boxel en Best. Tussen knooppunt Batadorp en knooppunt De Hogt. Den Haag - Utrecht (A 12) Tussen Zoetermeer en Gouda. Roosendaal richting Moerdijk (A 17) Tussen Roosendaal-West en Roosendaal-Noord. Hoek van Holland - Gouda (A 20) Tussen Kethelplein en Vlaardingen, overdag. Breda richting Eindhoven (A 58) Ter hoogte van Hilvarenbeek, overdag. Venlo - Eindhoven (A 67) Tussen knooppunt De Hogt en Geldrop, avond en nacht. Leeuwarden - Meppel (N 32) Tussen Meppel en Havelte, overdag. In september vorig jaar toonde Opel op de IAA van Frankfurt de Tigra, een speciaal studiemodel op basis van de Corsa. De kleine compacte coupé bleek daar goed aan te slaan bij het pu bliek, waarop GM besloot de Tigra in produktie te nemen. De 'mini-Calibra' moet eind dit jaar al op de band staan in de Spaanse Opel-fabriek te Sa- ragossa en enkele maanden la ter, begin 1995 dus, in de ver koop komen. De attractief ogende 2+2 coupé (twee vol waardige en twee nood'zitplaatsen) gaat net als de recent gelanceerde Fiat Cou pé de strijd aan met de succes volle Japanse auto's in deze klasse. Het meest markante detail aan de Tigra is de rondlopende ach terruit met zijn scherpe punten die aan de zijkant naar voren steken. Een apart geïntegreerd spoilertje op de kofferklep zorgt met de bijzonder gevormde bumpers dat er een goede stroomlijn ontstaat. In de Tigra staat de 1:6 liter 109 pk sterke motor uit de Corsa GSi. Deze Ecotec zestienklepper heeft een top van 200 km/u en een gemiddeld verbuik van een liter op 15 kilometer. Standaard zijn twee airbags, een aircondi tioning en een neerklapbare bankleuning. Reken op een prijs van rond 55 mille. BLIK IN HET VERLEDEN De Franse autoindustrie kwam in het midden van de jaren zestig met een geheel nieuw type auto: de hatchback. Daarin waren het passagierscomparti ment en de aparte kofferbak van het sedan-model in één grote ruimte ondergebracht die aan de ach terkant werd afgesloten met een grote klep: de der de of vijfde deur. De nieuwe carrosserievorm bete kende een zeer praktische oplossing waar vele soorten gebruikers mee uit de voeten konden. De Renault 16 kwam in 1965 als eerste, twee jaar later gevolgd door de Simca 1100 (foto), de eerste Simca met voorwielaandrijving. De 1100 was een fijne auto die echter veel last had van roestvorming. Ook was deze Simca nogal inbraakgevoelig. De achterzijruiten van het 3-deurs model vielen af en toe spontaan uit hun geplakte schamiertjes en de deuren waren eenvoudig van het slot te halen met behulp van een kwartje. archieffoto

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 22