Muziekschool wil meer geld van Jacobswoude Tweede kroniek Dit wordt de Rolls Royce onder de gemeentehuizen Rijn- en Veenstreek Zieke bomen worden gekapt Carnaval in Roelofarendsveen GroenLinks wil enquêtes in Alkemade Gebouw met huurappartementen op ijsbaan >ODONDERDAG 3 FEBRUARI 1994 21 -Provincie moet hoogte afkoopsom bepalen iHet bestuur van de muziekschool Rijnakkoord in Leider dorp neemt geen genoegen met de afkoopsom die Ja- cobswoude wil betalen. Die gemeente is rond de jaarwis seling uit het samenwerkingsverband gestapt en de ge meenteraad beslist vanavond dat ze daarvoor 325.000 gulden op tafel wil leggen. De muziekschool heeft echter nu al kenbaar gemaakt vast te houden aan de eis van 460.000 gulden. jacobswoude/leiderdorp Jacobswoude moet de afkoop- som betalen omdat de kosten van de muziekschool nu door drie gemeente moeten worden opgehoest inplaats van door vier. Alleen Leiderdorp, Rijn- woude en Alkemade nemen nu nog deel aan kingsverband. Het onderscheid tussen de geëiste en geboden afkoopsom komt voort uit een verschil van mening tussen het schoolbe stuur en de gemeente Ja- cobswoude over de kansen van personeel op een andere baan. Het schoolbestuur denkt dat de Portemonnee gestolen roelofarendsveenBij een bedrijf aan de Sotaweg in Roelo- farendsveen is gisteren een portemonnee gestolen. Hij zat in een jas die aan de kapstok hing. In de geldbuidel zaten 150 gulden en een enkele waardepapieren. De diefstal is in een onbewaakt ogenblik gepleegd. De portemonnee is later op de dag bij een tankstation in het dorp leeg teruggevonden. Schapevlees uit vakantiehuisje gehaald runsaterwoude» Uit een vakantiehuisje aan de Heilige Geestlaan in Rijnsaterwoude is in de nacht van dinsdag op woensdag vijf tien kilo diepgevroren schapevlees gestolen. De politie kreeg meldingen van nog drie inbraken in andere vakantiehuisjes op die plek. Het is niet bekend wat daar is gestolen. Rugletsel voor Langeraarse runsaterwoude» Bij een aanrijding op de kruising op de provin ciale weg bij de afslag naar Rijnsaterwoude is gisteren een 21-ja rige vrouw uit Langeraar gewond geraakt. De vrouw werd met rugletsel opgenomen in het Rijnoord-ziekenhuis in Alphen. Het slachtoffer bestuurde een lesauto, die tegen een voor haar rij dende vrachtauto aanreed. De bestuurster had te laat in de ga ten dat de 31-jarige bestuurder uit Nijverdal langzamer ging rij den. De 28-jarige rij-instructeur uit Alphen aan den Rijn kon een aanrijding niet voorkomen. Bromfietster gewond in Woubrugge wouBRUGGEEen 19-jarige vrouw uit Ter Aar is gisteravond ge wond geraakt bij een aanrijding op de paralellweg van de Kruis weg in Woubrugge. De vrouw werd met bekken- en knieletsel opgènomen in het Acadérriisch ziekenhuis iri Léiden. Het slacht offer werd aangereden door een personenauto, die werd be- sfüurd door een 33-jérigë'fiiairi uit Tét'AaL DAAüfömobilist wil de de carpoolplaats oprijden en zag de vrouw op een bromfiets over het hoofd. muziekleraren, die als gevolg van het uitstappen van Ja- cobswoude hun baan bij Rijn akkoord kwijtraken, heel moei lijk of helemaal geen nieuwe baan kunnen vinden. Daardoor zou de muziekschool nog jaren lang hetzelfde bedrag aan wachtgeld kwijt zijn. Ja- cobswoude verwacht dat de muziekschool ieder jaar tien procent minder wachtgeld hoeft te betalen. Jacobswoude wilde eerst maar twee ton betalen bij de uittreding rond de jaarwisseling, maar de muziekschool eiste het dubbele. De provincie deed daarop een bemiddelingsvoor stel waaruit het bedrag van 325.000 gulden voortvloeide. „Nu het bestuur van de muziek school daarmee niet akkoord gaat, moet de geschillencom missie van de provincie uit spraak doen", verklaart W. van Winterswijk namens de mu ziekschool. Hij erkent dat de kans groot is dat de geschillencommissie de afkoopsom vaststelt op de ge wraakte 325.000 gulden. „Maar dan hebben we in elk geval een toetsing van onze argumenten gehad, terwijl we nu het gevoel hebben dat die worden gene geerd. En afhankelijk van het verhaal dat de geschillencom missie erbij vertelt, kunnen we ook nog in beroep bij de Raad van State", aldus Van Winters wijk. Het is de tweede kroniek van Ja cobswoude alweer die onlangs van de drukpers kwam. Een uit gave waarin het wel en wee van 1992 in Hoogmade, Woubrug ge, Rijnsaterwoude, Leimuiden en Bilderdam wordt beschre ven. Gewone zaken die waar schijnlijk de meeste inwoners alweer zijn vergeten, maar die samensteller Hans van der We reld belangrijk genoeg vond om vast te leggen. Voor Alphenaar Van der We reld is het samenstellen van de kroniek een jaarlijkse bezigheid. In 1982 verscheen de eerste kro niek van Hoogmade de ge boorteplaats van Van der We reld en Woubrugge. „Ik wilde een stukje geschiedenis van het dorp vasüeggen", legt de ge schiedschrijver uit. Bij de herindeling in 1991 nam hij ook het nieuws van Lei muiden en Rijnsaterwoude mee. „Het leek me logisch dat ik ook die twee andere gemeenten in het overzicht opnam. Op die r draag je bij aan het sla gen van de herindeling", aldus de voorzitter van de historische vereniging Otto van Hemessen uit Hoogmade/Woubrugge. Overigens wordt de uitgave ook gesteund door de stichting Oud Leimuiden-Rijnsaterwoude. Van der Wereld maakt bij het samenstellen van de kroniek ge bruik van dag- en weekbladen en gemeentelijke publikaties. Een minitieus werk waarin vele uren vrije tijd gaan zitten, want ook al is het nog zo klein alles krijgt een plaatsje, zoals ver keersongevallen, opbrengsten van collecten, concerten, ge meenteraadsbesluiten, brand jes, jubilea en diverse sportpres taties. Echt schokkende zaken de den zich vorig jaar niet voor. Dit in tegenstelling tot 1991 toen de affaire rond de oud-gemeente secretaris Bello van de gemeen ten Leimuiden en Füjnsater- woude de gehele gemeenschap bezig, hield. Bello vertrok met een aardige zakcent als afkoop som naar elders. PvdA: tunnel onder de Alkemadelaan alkemade liesbeth buitink Een tunnel onder de Alkemade laan in Roelofarendsveen moet voetgangers veilig van de ene kant naar de andere brengen. De PvdA in Alkemade oppert dat idee in het verkiezingspro gramma. Er moet, wat de socia listen betreft, in elk geval een veilige oversteekplaats komen. De verkeer in het dorp moet ook langzamer gaan rijden. Ver- keersremmende maatregelen op de doorgaande wegen en 30- kilometerzones in de wijken zijn volgens de partij een oplos sing. Wandelpaden, speelvel den, verkeersdrempels en bloembakken moeten de wijken nog veiliger maken. Bovendien moeten er fietspaden komen die los liggen van de rijbaan. Het verkiezingsprogramma richt zich vooral op de oudere inwoners van Alkemade. Die moeten veiliger over straat kun nen en meer voorzieningen krij gen, zodat ze zo lang mogelijk zelfstandig kunnen blijven wo nen. In de buurt van het Noord plein, de Meerkreuk, Rijpwete- ring en Oud Ade wil de PvdA daarom seniorenwoningen bouwen. Bovendien moet er een 'goed functionerend en vol waardig zorgcentrum' komen. „Dit vergt ook de vestiging van een dienstencentrum en een verpleegafdeling." Voor de kin deren willen de socialisten een kinderboerderij in het oostelijk deel van Alkemade, zoals Nieu we- of Oude Wetering of Roelo farendsveen. De PvdA wil ook niet-Alkema- denaren laten meebetalen aan de gemeentelijke voorzienin gen. Woonforensen- en toeris tenbelasting zijn volgens de so cialisten een goede extra bron van inkomsten. Daarnaast moet het gemeentehuis toegankelij ker worden voor de Veners. Een klachtenprocedure of -commis sie moet de gemeente dichterbij de inwoners brengen. Boven dien moet het gemeentehuis tij dens de koopavond worden opengesteld. PAK Ter Aar wil verkeersveiligheid bevorderen hazerswoude Medewerkers van de provincie zijn op de Gemeneweg in Hazerswoude druk bezig met het kappen van bomen. Langs de weg verdwijnen de komende dagen zo'n 50 zieke en oude essen. Elders in het dorp langs de provinciale weg ten zuiden van het kruispunt Dorpsstraat/provinciale weg en Gemene weg worden 50 populieren gekapt. Deze bomen zijn inmiddels zo groot dat ze een gevaar vormen voor het verkeer. Op dezelfde plaats komen weer populieren en essen. foto hielco kuipers Het Progressief Akkoord Ter Aar (PAK) wil dat er wat wordt ge daan aan de verkeersveiligheid. Zo moeten nieuwe wijken als woonwijk worden ingericht en moet er in bestaande wijken een maximum-snelheid van 30 kilometer worden ingevoerd, zo blijkt uit het verkiezingspro gramma van het samenwer kingsverband tussen D66, PvdA en GroenLinks. Fietsers krijgen in Ter Aar voorrang, als het aan het PAK ligt. De Westkanaalweg vanaf de Aardamsebrug tot aan Alphen moet worden afgesloten voor autoverkeer. Langs de Oostka- naalweg zou bovendien tussen Aardam en Papenveer een fiets pad moeten komen. Een tweede ontsluitingsweg van de Venenbuurt moet het verkeer daar overzichtelijker en veiliger maken. Ook het Linde plein op de Westkanaalweg moet een aparte ontsluiting krijgen, zodat de Essenlaan en het kruispunt met de Aardam- seweg minder verkeer te ver werken krijgen. Het PAK wil het zwembad verbeteren om zich van vol doende bezoekers te verzeke ren. Een verschuifbare overkap ping, betere kleedruimtes en warme douches kunnen vol gens de partij al verschil maken. „Behoud van het zwembad kan economisch haalbaar zijn door een aantal zaken rondom het bad te privatiseren", aldus het verkiezingsprogramma. VRIJE TIJD Kinderjury Kinderen van 7 tot 13 jaar kun nen meedoen aan de Alphense kinderjury. Deze jury maakt uit welk boek bij Alphense kinde ren het meest populair is. Deel nemers moeten tussen 2 febru ari en 1 mei minimaal één boek dat verschenen is in 1993 of 1994 lezen en beoordelen. Deel nemersboekjes en beoorde lingsformulieren zijn verkrijg baar in de Alphense openbare bibliotheek (Thorbeckestraat) en bij boekhandel Haasbeek (Van Mandersloostraat). Rommelmarkt In sporthal de Ridderhof in Koudekerk aan den Rijn wordt zondag 6 februari een rommel markt gehouden. De Ridderhof is gevestigd aan de Kerklaan 20. De markt is van 10.00 tot 17.00 Nieuwbouw in Rijnwoude blijft heet hangijzer ,l. hazerswoude-dorp' valerie leenheer Het was de bedoeling om tij dens de 'bestuur-ontmoet-be- j woners-avond' van de gemeen- I te Rijnwoude verschillende on- j derwerpen aan bod te laten ko- i men. Maar uiteindelijk ging het gisteravond in het Dorpshuis in j Hazerswoude-dorp maar om één ding: de nieuwbouw van het gemeentehuis van Rijnwou- j de. Niet alleen kwamen burge- i-meester en wethouders steeds op het onderwerp terug, ook de bewoners zaten nog met veel vragen. De meeste vragen gingen over de kosten van de nieuw bouw. Veel bewoners vonden het bedrag van 11 miljoen gul den, 5,5 voor de nieuwbouw en nog eens 5,5 voor de opknap beurt van het oude gedeelte van het gemeentehuis en de omge ving, veel te hoog. „Vorig jaar betaalde ik 150 gulden afvalstof fenheffing en dit jaar 900 gul den", zei een bewoner. „Het is dan voor mij moeilijk te ver kroppen dat er'een nieuw stuk gemeentehuis komt dat 11 mil joen gulden moet kosten. Het kan toch allemaal wel wat min der, wat soberder. Nu komt er eigenlijk een Rolls Royce, waar helemaal geen Rolls Royce hoeft te komen." Het college vindt de nieuw bouw echter noodzakelijk. „De situatie nu is onhoudbaar", leg de wethouder M. Vorenkamp uit. „Door de samenvoeging van de gemeenten zijn er meer ambtenaren op één plek geko men. Maar daarvoor is de hui dige ruimte te klein. De ambte naren kunnen hun werk niet goed doen en de service is voor de klanten dan ook niet opti maal." Ook maakte een aantal bewo ners bezwaar tegen het feit dat na de nieuwbouw, de westelijke vleugel van het oude gemeente huis verhuurd zal worden. „Dat is toch eigenlijk kapitaalvernie tiging", verweet een bewoner het college. „Die vleugel moe ten we zelf gebruiken en niet verhuren. Dan hoeft er een minder groot gebouw bijge bouwd te worden dan nu de be doeling is." Volgens de gemeen te is het nu echter niet meer de bedoeling het plan nog te ver anderen. Wel wist burgemeester M. Boelen te vertellen dat er 'een aantal potjes op het vuur staan' wat betreft het verhuren van de westelijke vleugel. Toch kwamen er ook nog wat andere problemen ter sprake tijdens de ontmoetingsavond. De meeste opmerkingen gingen over milieuzaken: de hogere af valstoffenheffing en de uitlaat gassen van de vuilniswagens. De meeste vragenstellers kon den gerustgesteld worden door dat het college beloofde voor de problemen een oplossing te zoeken. „We luisteren niet al leen naar de klachten, we gaan er ook wat aan doen", zei bur gemeester Boelen. Het college van B en W was dan ook tevreden over de avond. „Dit is toch eigenlijk magnifiek," zei wethouder Vo renkamp na afloop. „Door de herindeling raak je toch een beetje het contact met de inwo ners van de gemeente kwijt. Al les wordt veel grootschaliger. Dit soort avonden is dan heel belangrijk. Ie weet wat er bij de mensen speelt en wat hun pro blemen zijn. Daar kan je dan op inspelen en een oplossing zoe ken. Het directe contact blijft, ook in grotere gemeente, heel belangrijk." Door enquêtes te houden moet de gemeente Alkemade een be ter idee krijgen van de mening van haar inwoners. Actuele be slissingen die de raad moet ne men, de gemeentelijke dienst verlening en de woonomgeving van de Veners zouden onder werp van zo'n enquête kunnen zijn. GroenLinks stelt dit voor in het verkiezingsprogramma. GroenLinks wil maximaal 50 nieuwe huizen per jaar bouwen in de dorpen. „Andere partijen komen met 100 woningen per jaar uitbreiden; dit is ons in ziens elke graspol die nog in de dorpen te vinden is", schrijft lijsttrekker Fret Koek in het pro gramma. De gemeentelijke belastingen kunnen volgens de partij ook anders. De rioolbelasting moet worden gerelateerd aan het wa tergebruik en de afvalstoffen heffing aan de hoeveelheid huisvuil. De hondenbelasting kan wat GroenLinks betreft worden afgeschaft, want 'de ei genaar moet maken dat de hond niet vervuilt', zo meldt het programma hoopvol. De onroe rend goed-belasting kan wel omhoog. Nog voor de leut volgende week in alle hevigheid losbarst gaat Roelofarendsveen dit weekein de al uit de bol. Traditiegetrouw wordt het carnaval in de Veen al een of twee weken eerder dan elders in het land gehouden. Stammend uit de tijd dat veel leden van de Veense muziek vereniging Liefde voor Harmo nie carnaval in het Brabantse Uden vierde. „Een of twee weken eerder was de carnavalsvereniging uit Uden bij ons te gast. Uiteinde lijk kun je in een weekeinde maar op één plaats zijn. Van daar dus dat wat merkwaardige carnavalsweekeinde, dat we in de jaren daarna maar in ere hebben gehouden", aldus Niek Dobbe, een van de organisato ren van het driedaagse festijn in het muziekcentrum van Liefde voor Harmonie aan het Noord einde. Er is daar ruimte voor 400 be zoekers per avond of middag. Veel minder dan in voorgaande jaren toen het carnaval in de Veense veilinghal werd gehou den. Daar kwamen ruim 3000 bezoekers op af. Omdat de vei ling de huur aanzienlijk wilde verhogen besloot de muziekver eniging te stoppen met het af huren van de veiling. Vrijdagavond is er in het pand een karaoke-show. Voor life- jnuziek zorgt de B-kapel. Het programma begint om 21.00 uur. Een dag later staan de B- kapel en de Classic Illustration uit België op het programma. Ook is er een optreden van de zangeres Marianne Weber. Aan vangstijd van het programma is 21.00 uur. Zondag worden de carnavalsfeestelijkheden van Liefde voor Harmonie besloten. Eerst zondagmiddag om 15.00 uur met optredens van de Bel gen van Classic Illustration en de eigen Blumenlander Kapel. In de avonduren wederom Clas sic Illustration, Grant and For- sythe en de pretband Kleintje Pils uit Sassenheim. Aanvangs tijd 20.30 uur. Toch hoeven de Veners ook in het echte carnavalsweekein de niet op een houtje te bijten. In het cafèen zalencentrum 't Veen aan de Langeweg staat vrijdag 11 februari een feest op de agenda, 't Veen organiseert het carnavalsfeest samen met de lokale omroep Heatwave, die opnamen maakt tijdens het feest. oude wetering De ijsbaan heeft er ruimte voor moeten inlevere en nu verrijst er een gebouw met achttien goedkope huurappartementen. De bouwwerkzaamheden aan de Watergang in Oude Wetering tonen nu nog alleen voorzichtige contouren, maar rond de zomer moet het pand met drie verdiepingen worden opgeleverd. De stichting Landijsbaan en de IJsclub Alkemade waren fel gekant tegen de bouw van het complex, maar verloren de strijd tegen de woning bouwvereniging uiteindelijk voor de Raad van State. Schaatsers kunnen nog wel terecht op de baan, maar moeten kleinere rondjes schaatsen. In de zomer wordt het terrein gebruikt voor wedstrijden in de bedrijfsvoetbalcompetitie en door de frisbeeclub Alkemade. foto ben de bruyn

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21